Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 38 λεπτά , bcd18 είπε:

      Σε ευχαριστώ πολύ!! Ναι το ότι έγινε εμφύτευση είναι θετικό. Μπορεί να ξαναμεινει. και οπως λες οι κοπελες αυτές είναι νεότερες, οπότε τα ωάρια καλύτερα ποιοτικά. Κατω των 30 ισως

      Την επόμενη εβδομάδα θα μιλήσουν τελικά με ιακεντρ. 
      Είναι ένα αγχος μέχρι να βρεθεί κοπέλα , να δώσει ωάρια. Να γίνει εμβρυομεταφορα. Και αν θα πετυχει και  με την πρώτη..

       

       

       

       

      Σίγουρα έχει άγχος, τα ποσοστά είναι πολύ ενθαρρυντικά όμως! Καλό θα είναι να κάνει μια καλή συνεννόηση η φίλη σου και να ξεκινήσει με ξεκάθαρη εικόνα. Πχ, να ρωτήσει αν τα ωάρια που θα της δώσουν στην τιμή που θα της πουν είναι για μια προσπάθεια ή αν φτάνουν και για δεύτερη. Επίσης έχει σημασία στην αναμονή αν έχει και η ίδια κάποιες απαιτήσεις ιδιαίτερες πχ, να έχει κοινά εμφανισιακά με τη δότρια ή αν την ενδιαφέρει η ομάδα αίματος.. αν το ψάξει λίγο στο ίντερνετ υπάρχουν πλέον αρκετές εμπειρίες από δωρεά. Να πάει με έτοιμες ερωτήσεις για να μη βρεθεί προ εκπλήξεων! Μακάρι να της πάνε όλα καλά!

ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΙΟΥΛΙΟΥ 2022


enjoy

Recommended Posts

1 hour ago, Emmi@ said:

Δεν σε βοηθάει ούτε εάν κάνεις πλύσεις με φισιομερ; Εμένα στο μπούκωμα άργησε μεν αλλά με βοηθήσε...

Ό,τι κάνω με βοηθάει παροδικά.. μετά από λίγο κλείνει πάλι. :(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 49 λεπτά , khaleesi είπε:

Ό,τι κάνω με βοηθάει παροδικά.. μετά από λίγο κλείνει πάλι. :(

Πωπω, είχα και εγώ άσχημο μπούκωμα σε καταλαβαίνω.. έκανε μέρες να υποχωρήσει και με τον βήχα μια ομορφιά ήταν όλα..

Περαστικά εύχομαι κορίτσι μου ❤️

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις γυρισε ο άντρας μου απο το μαγαζί και έφερε προικα για το μωρο. Πόσο περίεργο μου έδωσαν λοιπόν ένα καρότσι bugaboo cameleon και ένα αυγό με βάση αυτοκινήτου inglesina . Για το καρότσι θα πω ότι είναι παναλαφρο και φαίνεται ότι πηγαινει παντου έτσι μου είπε και η κοπέλα που μας το έδωσε ποσο χαρουμενη είμαι και νιώθω και περιεργα μετά από τόσα χρόνια 

  • Μου αρέσει 6
Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Martsi18 είπε:

Τα έχω διαβάσει όλα όλα όλα. Απλά οι συγκεκριμένες περιπτώσεις αφορούσαν κοιλιομεγαλιες μέσα στα πλαίσια του φυσιολογικού. Εμάς έχει ξεφύγει. 
 

Κι εγώ με βάση όσα διαβάζω νιώθω ότι είναι όλα καλα. Οι γιατροί όμως δεν μας καθησυχάζουν. Αντιθέτως είναι σίγουροι για νοητικά προβλήματα. 

Και εγώ είχα στην β επιπέδου υπερηχογενες έντερο...ένας παράγοντας για ντάουν...ούτε αμνιο ούτε νιπτ...βέβαια με καθησυχάσε ο γιατρός που και ο εμβρυολογος... Ωστόσο γενικά εγώ σαν άνθρωπος και ως εργοθεραπεύτρια είναι λίγο πολύ ρεαλιστρια σε όλα ........ αρχικά να πω ότι ένα παιδί με καλή αμνιο γενικότερα καλές μετρήσεις κλπ να λένε για διακοπή κύησης κλπ επειδή μπορεί να έχει νευρολογικά πρόβλημα με ξεπερνάει......η εικόνα των νευρολογικών πρόβλημα έχει μια τεράστια γκάμα.......από πτεσμα ένα ανεπαίσθητο προβλήματα που ούτε ειδικοι καλά καλά δεν βλέπουν μέχρι πολύ σοβαρό...ποιος θα σ εγγυηθεί ότι θα είναι τόσο σοβαρό  ωστε να δυσκολευει και στο ίδιο το παιδί την ζωή ;;;;; μπορεί να το κάνει κανείς;;;;;;όχι βέβαια..... δυστυχώς εδώ πρέπει εσύ με τον άντρα σου να κάτσετε και να συζητήσετε την ιδέα του αν υπάρχει ένα παιδί με πρόβλημα τι κάνουμε ;;;;εμείς έτσι κάναμε....ξέρω δεν είναι εύκολο για όλους αλλά ειλικρινά αυτή την στιγμή έχεις μόνο αυτή την επιλογή στη του να πας και για δεύτερη γνώμη εννοείται..... Και έπειτα σαν θεραπεύτρια.... Η γνώμη μου είναι ότι ποτέ κανείς δεν μπορεί να σου εγγυηθεί ότι ακόμα και αν είχες μια τέλεια εξέταση,το παιδί θα ήταν τυπικό και υγιές..... Κάνεις......ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται και δεν το λέω για να αγχωσω προς θεού.....το λέω για να υποστηρίξω και την άποψη μου μετά σαν άτομο.....εγώ πριν καν ξεκινήσουμε τις προσπάθειες είχε πέσει στο τραπέζι αυτό το ερώτημα αν κάνουμε παιδί με <<πρόβλημα>> τι θα γίνει πώς θα το διαχειριστούμε;;;;;αυτή είναι η ειλικρινής μου άποψη....μπορεί να μην είναι αποδεκτή αλλά είναι η άποψη μου πλέον επειδή σίγουρα έχω δει και πιο πολλά από άλλες κοπέλες...είμαι δλδ πιο πονηρεμενη ας το πω έτσι 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια. Έλειψα κάποιες μέρες αλλά σας διάβασα όλες τώρα. 

Χαίρομαι με όλων τα καλά νέα και εύχομαι περαστικά και στις ιώσεις κ στους κοβιντ. 

Τα δικά μου εγκυμονονέα είναι πως δεν κοιμάμαι εδώ κ κάποιες μέρες, διότι δεν με αφήνει το Σύνδρομο Ανήσυχων Ποδιών.. Κατά τα άλλα, καλά φαίνονται να είναι όλα, ο μικρός δυναμώνει κ οι κινήσεις του είναι πια καθόλου διακριτικές κ πολύ περισσότερο συχνές. Η κοιλιά μεγαλώνει κ ούτε και στο πλάι βολεύομαι γιατί πιέζεται. Ανάσκελα πολλές φορές με λυγισμένα πόδια κ μαξιλάρια από κάτω, είναι η στάση που με ανακουφίζει κάπως. 

@Martsi18 εύχομαι ό, τι καλύτερο μέσα από την καρδιά μου. 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 24 λεπτά , VDald είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Έλειψα κάποιες μέρες αλλά σας διάβασα όλες τώρα. 

Χαίρομαι με όλων τα καλά νέα και εύχομαι περαστικά και στις ιώσεις κ στους κοβιντ. 

Τα δικά μου εγκυμονονέα είναι πως δεν κοιμάμαι εδώ κ κάποιες μέρες, διότι δεν με αφήνει το Σύνδρομο Ανήσυχων Ποδιών.. Κατά τα άλλα, καλά φαίνονται να είναι όλα, ο μικρός δυναμώνει κ οι κινήσεις του είναι πια καθόλου διακριτικές κ πολύ περισσότερο συχνές. Η κοιλιά μεγαλώνει κ ούτε και στο πλάι βολεύομαι γιατί πιέζεται. Ανάσκελα πολλές φορές με λυγισμένα πόδια κ μαξιλάρια από κάτω, είναι η στάση που με ανακουφίζει κάπως. 

@Martsi18 εύχομαι ό, τι καλύτερο μέσα από την καρδιά μου. 

Σύνδρομο ανήσυχων ποδιών;;;;;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , marilia35 είπε:

Κορίτσια εγώ έχω τρεις μέρες που προσέχω το τρώω λόγω σακχάρου κ πεινάω πολύ.....

 

 

 

Δύσκολο ε;

Δεν ξέρω αλλά έγκυος έχω πολύ έντονες πείνες και λιγούρες...υπομονή...σοκολάτες με στέβια και τέτοια;


fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Vlal said:

Σύνδρομο ανήσυχων ποδιών;;;;;

Ναι. Αν το googlαρεις θα δεις περί τίνος πρόκειται. Πρόκειται για ιδιαίτερα ενοχλητικό πράγμα κ δυστυχώς ανήκει κ αυτό στα πιθανά συμπτώματα του γ' τριμήνου. Ε εγώ δεν άφησα κ κανένα που να μην έχω :ph34r:

1 hour ago, marilia35 said:

Κορίτσια εγώ έχω τρεις μέρες που προσέχω το τρώω λόγω σακχάρου κ πεινάω πολύ.....

 

 

 

Υπομονή. Δίκιο έχεις να πεινάς αλλά λογικά θα προσαρμοστεί το στομάχι σου σε λίγες μέρες. 

  • Μου αρέσει 1
  • Μπερδεμένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Vlal είπε:

Σύνδρομο ανήσυχων ποδιών;;;;;

Ναι ναι είναι η μονες. Λέξεις πιυ μπορουν να το περιγραψουν και εγώ το έχω το ειχα σε όλες τις εγκυμοσυνες. Οχι σε τέτοιο. Βαθμό όμως που να μην. κοιμαμαι 

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, iwanna24 είπε:

Δύσκολο ε;

Δεν ξέρω αλλά έγκυος έχω πολύ έντονες πείνες και λιγούρες...υπομονή...σοκολάτες με στέβια και τέτοια;

Αυτό ακριβώς που λες!στις εγκυμοσύνες ανοίγει η ορεξη μου!μου επιτρέπει σοκολάτα με στέβια 1-2 φορές την βδομάδα!κ γενικά θέλει προσοχή οι ποσότητες!πχ εγώ μπορεί να έτρωγα βραδινό μετά λίγο σοκολάτα μετά λίγο κρίτσινι συνέχεια μασουλουσα αλλά όλα μαζί!

πρίν από 24 λεπτά , VDald είπε:

Ναι. Αν το googlαρεις θα δεις περί τίνος πρόκειται. Πρόκειται για ιδιαίτερα ενοχλητικό πράγμα κ δυστυχώς ανήκει κ αυτό στα πιθανά συμπτώματα του γ' τριμήνου. Ε εγώ δεν άφησα κ κανένα που να μην έχω :ph34r:

Υπομονή. Δίκιο έχεις να πεινάς αλλά λογικά θα προσαρμοστεί το στομάχι σου σε λίγες μέρες. 

Σ ευχαριστω!ναι τι στο καλό τώρα κμε εγαλη βδομάδα βοηθά αυτό 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, iwanna24 είπε:

Δύσκολο ε;

Δεν ξέρω αλλά έγκυος έχω πολύ έντονες πείνες και λιγούρες...υπομονή...σοκολάτες με στέβια και τέτοια;

4 ώρες πρίν, marilia35 είπε:

Κορίτσια εγώ έχω τρεις μέρες που προσέχω το τρώω λόγω σακχάρου κ πεινάω πολύ.....

 

 

 

Δίκιο έχεις και εγώ τις πρώτες μέρες ήμουν δύσκολα. Έπεσα κ ψυχολογικά.. μετά συνήθισα στην ιδέα κάπως. Αλλά κοιτάω κ το ρολόι για να δω ποτέ θα φάω.. ενδιάμεσα τρώω κάνα αγγούρι η κάτι άλλο που θεωρώ αθώο.. υπομονή 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Vasso87 είπε:

 

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια καλή μεγάλη εβδομάδα!σ ευχαριστώ κορίτσι μου!πιστεύω να συνηθίσω το στο καλό!αύριο έχω ραντεβού στην ενδοκρινολογο να μου δώσει το μηχανάκι γτ αν το μετράω θα νιώθω πιο ασφάλεια!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!! Τι κανετε;; Πώς ειστε;; πρέπει να είμαι η μόνη που δεν έχω κάνει ακόμη καμπύλη!! Μέτρησα χθες το νηστείας και ήταν 96 και δε μ άρεσε καθόλου! Σήμερα 75! Πώς γίνεται τέτοια διαφορά; Αυτό που έχω μόνο να παρατηρησω είναι ότι όταν το προηγούμενο βράδυ της αυξημένης μέτρησης είχα φάει ελάχιστα,ενώ χθες έφαγα κανονικα τοστ με μπιφτέκι μέσα.Δεν ξέρω αν ειναι τυχαιο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...