Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΙΟΥΛΙΟΥ 2022


enjoy

Recommended Posts

6 ώρες πρίν, Νικολέτα 29 είπε:

Καλημέρα όλη μέρα! 

@Elenaki30 αχ πόσο σε ζηλεύω και για το περπάτημα και τα ψώνια! Εγώ αισθάνομαι σχεδόν μια μόνιμη κόπωση αυτές τις μέρες και πάνε πίσω και οι ετοιμασίες.  Βέβαια αυτό ξεκίνησε μόλις τελείωσα με τον κοβιντ. Δεν ξέρω αν συνδέεται. Τι να πω; Ο γιατρός είπε ότι είναι λόγο της εγκυμοσύνης και της αναιμίας. Ίσως εδώ κολλάει αυτό που λένε ότι κάθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετική και κάθε οργανισμός συμπεριφέρεται διαφορετικά. 

@iwanna24 δεν ξέρω. Ίσως λόγω της χοάνης που προηγήθηκε..κι εμένα μου έκανε εντύπωση που είπε για την πιθανότητα προωρότητας αλλά δε με περιόρισε σε κάτι. 

Επειδή είμαι νέα στην παρέα να ρωτήσω.. είχε καμία θέμα με τον τράχηλο και σε τι φάση είναι τώρα;

Παρούσα κι εγώ με τον τραχηλο και στις 2 εγκυμοσύνες,αλλά με περίδεση και χωρίς χοάνη.  Στην πρώτη γέννησα 37+3 λόγω πλακούντα και αμνιακου και όχι λογω τραχήλου. Γενικα,κόψε ή περιόρισε κάθε εντονη δραστηριότητα και ειδικά το περπάτημα και τα βάρη. Εμένα με κουραζε και η οδήγηση! Η ξεκούραση βοηθάει πολύ!! Πάρα πολύ! 5 βδομαδες μετά την περιδεση ο τράχηλος ήταν 2,2 στο κατώτατο! Ειχε πέσει 0,5 από την αυχενική! Και ήμουν μόνο 18 εβδομαδων. Κοβω και ο τι δεν είχα κόψει και τη βγάζω σπιτι με βόλτα 1,2 φορές την εβδομάδα, να με αφήνουν εξω την καφετέρια. Μέσα στο σπίτι καμία δουλειά,ενασχόληση μόνο με τη 2χρονη μικρή μου (που το λες βαρέα και ανθυγιεινά αλλά τέλος πάντων) .Στις 20 βδομαδες και ως και τις 26 που τον μετρούσαν ήταν λίγο πιο πάνω από 3! Σίγουρα ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός αλλά η ξεκουραση ενδείκνυται σε όλες αυτές τις περιπτώσεις!!

Γεια σας,κορίτσια!! Πώς ειστε;; Εγω αυτές τις μερες ξυπνάω με βαρύ κεφάλι σαν να έχω ξενυχτησει κι ας έχω κοιμηθεί 9 ώρες! Μετά από λίγο μου περνάει,αλλά μέσα στη μέρα θα με ξαναπιάσει υπνηλία! 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

50 minutes ago, Polly1 said:

Παρούσα κι εγώ με τον τραχηλο και στις 2 εγκυμοσύνες,αλλά με περίδεση και χωρίς χοάνη.  Στην πρώτη γέννησα 37+3 λόγω πλακούντα και αμνιακου και όχι λογω τραχήλου. Γενικα,κόψε ή περιόρισε κάθε εντονη δραστηριότητα και ειδικά το περπάτημα και τα βάρη. Εμένα με κουραζε και η οδήγηση! Η ξεκούραση βοηθάει πολύ!! Πάρα πολύ! 5 βδομαδες μετά την περιδεση ο τράχηλος ήταν 2,2 στο κατώτατο! Ειχε πέσει 0,5 από την αυχενική! Και ήμουν μόνο 18 εβδομαδων. Κοβω και ο τι δεν είχα κόψει και τη βγάζω σπιτι με βόλτα 1,2 φορές την εβδομάδα, να με αφήνουν εξω την καφετέρια. Μέσα στο σπίτι καμία δουλειά,ενασχόληση μόνο με τη 2χρονη μικρή μου (που το λες βαρέα και ανθυγιεινά αλλά τέλος πάντων) .Στις 20 βδομαδες και ως και τις 26 που τον μετρούσαν ήταν λίγο πιο πάνω από 3! Σίγουρα ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός αλλά η ξεκουραση ενδείκνυται σε όλες αυτές τις περιπτώσεις!!

Γεια σας,κορίτσια!! Πώς ειστε;; Εγω αυτές τις μερες ξυπνάω με βαρύ κεφάλι σαν να έχω ξενυχτησει κι ας έχω κοιμηθεί 9 ώρες! Μετά από λίγο μου περνάει,αλλά μέσα στη μέρα θα με ξαναπιάσει υπνηλία! 

Και γω με βαρύ κεφάλι ξυπνάω.. αν τύχει και κοιμηθώ μεσημέρι δε, είναι λες και βυθίζομαι.. :wacko: 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, ΕΛΕΝΗ12 είπε:

Γεια σας, βλέπω συζητήσατε για αιματοκρίτη και σίδηρο . Εγώ πήρα αποτελέσματα με 33.6 αιματοκρίτη σίδηρο 39 και φεριτίνη 28. Θεωρείτε είναι πολύ μικρές οι τιμές ; 

Εσύ είσαι τέλεια χάχα εμένα η φεριτινη πήρε 2,8 αδειάζουν οι αποθήκες μου... Σίδηρο κανονικό δεν μου βάζει πια... Και αιματοκρίτης 32 κατέβηκε.. Αν και μου είπαν πως παίζει ρόλο και η αιμοσφαιρινη που πήγε 10...απο 11.8 που δείχνει εμένα πως πρέπει να είναι το κατώτερο! 

3 ώρες πρίν, Didimaki13 είπε:

Λες; Μωρε τα λυπόμαστε να είναι μόνα τους στα ταψάκια, βλέποντας και κάνοντας.. Καλά αν το πω στον άντρα μου ουτε που θα το συζητησει, θα μου πει είσαι τρελή :razz:

Υπολογίζω γύρω στις 48 μέρες, δεν τις μετράω αλλα πραγματικά ανυπομονώ, δεν αντέχω και πολύ ακόμα. 

Πραγματικά μου φαίνεται εξωπραγματικό αυτό που λες, και μόνο που κάθομαι στον καναπε κουράζομαι.

Εμένα μου κοιτάνε και τα δύο.

 

Καλημέρα κορίτσια!! Ελπίζω να είστε όλες καλά!

Εχεις και δίδυμα μην το ξεχνάς!! Λογικό να κουράζεσαι πιο πολύ! 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τον τράχηλο δύσκολο πράγμα...ειδικά αν έχει μπει κανείς στη διαδικασία περίδεσης...εγώ την περίδεση τη γλύτωσα στο τσαφ. Ο τράχηλος έκλεισε με προγεστερόνη. Τώρα μειώθηκε απότομα το μήκος του αλλά ο γιατρός ήταν η μόνη φορά που δεν ανησυχούσε.. Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές, με βοηθάνε πολύ. Δυστυχώς δεν έχω βοήθεια από γονείς και κάνω κι εγώ κι ο άντρας μου ό, τι μπορούμε.

Να σας ρωτήσω και κάτι άλλο που με καίει..

Όποια βρίσκεται σε άδεια επαπειλούμενης κύησης έχει πάρει καθόλου χρήματα από το ΕΦΚΑ; Ισχύει ότι τους δύο πρώτους μήνες της άδειας πληρώνει και ο εργοδότης και το ΕΦΚΑ; Ποιο είναι το μηνιαίο επίδομα στην επαπειλούμενη; Ο εργοδότης σας έχει δώσει τίποτα μέχρι στιγμής; Και όταν θα βγούμε σε κανονική άδεια κάνουμε κάτι διαφορετικό στη διαδικασία;

Έχω κάνει τις αιτήσεις και πρώτη φορά προχτές μου μπήκανε 140 ευρώ. Να σημειώσω ότι είμαι δηλωμένη με το βασικό μισθό. 

Σόρυ για τις πολλές ερωτήσεις...είναι πολύ θολό το θέμα και προσπαθώ να το ξεκαθαρίσω. 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Polly1 είπε:

Παρούσα κι εγώ με τον τραχηλο και στις 2 εγκυμοσύνες,αλλά με περίδεση και χωρίς χοάνη.  Στην πρώτη γέννησα 37+3 λόγω πλακούντα και αμνιακου και όχι λογω τραχήλου. Γενικα,κόψε ή περιόρισε κάθε εντονη δραστηριότητα και ειδικά το περπάτημα και τα βάρη. Εμένα με κουραζε και η οδήγηση! Η ξεκούραση βοηθάει πολύ!! Πάρα πολύ! 5 βδομαδες μετά την περιδεση ο τράχηλος ήταν 2,2 στο κατώτατο! Ειχε πέσει 0,5 από την αυχενική! Και ήμουν μόνο 18 εβδομαδων. Κοβω και ο τι δεν είχα κόψει και τη βγάζω σπιτι με βόλτα 1,2 φορές την εβδομάδα, να με αφήνουν εξω την καφετέρια. Μέσα στο σπίτι καμία δουλειά,ενασχόληση μόνο με τη 2χρονη μικρή μου (που το λες βαρέα και ανθυγιεινά αλλά τέλος πάντων) .Στις 20 βδομαδες και ως και τις 26 που τον μετρούσαν ήταν λίγο πιο πάνω από 3! Σίγουρα ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός αλλά η ξεκουραση ενδείκνυται σε όλες αυτές τις περιπτώσεις!!

Γεια σας,κορίτσια!! Πώς ειστε;; Εγω αυτές τις μερες ξυπνάω με βαρύ κεφάλι σαν να έχω ξενυχτησει κι ας έχω κοιμηθεί 9 ώρες! Μετά από λίγο μου περνάει,αλλά μέσα στη μέρα θα με ξαναπιάσει υπνηλία! 

Εγώ δεν  κοιμάμαι το βράδυ καλά ξυπνάω πολλες φορες εχω αυτό με τα ποδια που τα κουνάω συνεχεια και παω και τουαλέτα φφφφφφ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Elenaki30 είπε:

Εσύ είσαι τέλεια χάχα εμένα η φεριτινη πήρε 2,8 αδειάζουν οι αποθήκες μου... Σίδηρο κανονικό δεν μου βάζει πια... Και αιματοκρίτης 32 κατέβηκε.. Αν και μου είπαν πως παίζει ρόλο και η αιμοσφαιρινη που πήγε 10...απο 11.8 που δείχνει εμένα πως πρέπει να είναι το κατώτερο! 

Εχεις και δίδυμα μην το ξεχνάς!! Λογικό να κουράζεσαι πιο πολύ! 

Πόσο είχες εσύ καμπύλη ζαχάρου?? Εγώ 67, 82 και 98 ο μικροβιολόγος μου είπε ότι είναι χαμηλή η αύξηση θα μπορούσε να είναι και πιο πάνω .ο γιατρός που του είπα αλλά θα με πάρει μετά ξανά γιατί είχε δουλειά του φάνηκαν μια χαρά! Και μένα αιματοκρίτης 30,7 και αιμοσφαιρίνη 10,5 χάλια δλδ.. πρέπει να αυξήσω κρέας και δεν μπορώ καθόλου!! Μας ξεζουμησαν τα σπορακια μας .. χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, Dimi84 said:

Εγώ δεν  κοιμάμαι το βράδυ καλά ξυπνάω πολλες φορες εχω αυτό με τα ποδια που τα κουνάω συνεχεια και παω και τουαλέτα φφφφφφ

Πωω κ εσύ; Κ εγώ κ δεν παλεύεται. Σηκώνομαι, κάνω διατάσεις, τα βγάζω απ τα σκεπάσματα, τα βάζω ψηλά, χαμηλά αλλά δεν ησυχάζουν. 

Κ όταν πια με πάρει ο ύπνος, ξυπνάω από τον ιδρώτα που τρέχει ποτάμι σε όλο το σώμα μου. 

Αφού σκέφτομαι κ λέω, μήπως εκτός από εγκυος, ειμαι και στην κλιμακτήριο; 

Τρέλα. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Dimi84 είπε:

Εγώ δεν  κοιμάμαι το βράδυ καλά ξυπνάω πολλες φορες εχω αυτό με τα ποδια που τα κουνάω συνεχεια και παω και τουαλέτα φφφφφφ

Κι εγώ μπορεί να μείνω και 3 ώρες άυπνη. Αλλά ακόμη κι αν κοιμηθώ καλά πάλι τα ίδια! Ξυπνάω λες κι έχω πιει 5 μπουκάλια ουισκι

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Νικολέτα 29 είπε:

Αυτό με τον τράχηλο δύσκολο πράγμα...ειδικά αν έχει μπει κανείς στη διαδικασία περίδεσης...εγώ την περίδεση τη γλύτωσα στο τσαφ. Ο τράχηλος έκλεισε με προγεστερόνη. Τώρα μειώθηκε απότομα το μήκος του αλλά ο γιατρός ήταν η μόνη φορά που δεν ανησυχούσε.. Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές, με βοηθάνε πολύ. Δυστυχώς δεν έχω βοήθεια από γονείς και κάνω κι εγώ κι ο άντρας μου ό, τι μπορούμε.

Να σας ρωτήσω και κάτι άλλο που με καίει..

Όποια βρίσκεται σε άδεια επαπειλούμενης κύησης έχει πάρει καθόλου χρήματα από το ΕΦΚΑ; Ισχύει ότι τους δύο πρώτους μήνες της άδειας πληρώνει και ο εργοδότης και το ΕΦΚΑ; Ποιο είναι το μηνιαίο επίδομα στην επαπειλούμενη; Ο εργοδότης σας έχει δώσει τίποτα μέχρι στιγμής; Και όταν θα βγούμε σε κανονική άδεια κάνουμε κάτι διαφορετικό στη διαδικασία;

Έχω κάνει τις αιτήσεις και πρώτη φορά προχτές μου μπήκανε 140 ευρώ. Να σημειώσω ότι είμαι δηλωμένη με το βασικό μισθό. 

Σόρυ για τις πολλές ερωτήσεις...είναι πολύ θολό το θέμα και προσπαθώ να το ξεκαθαρίσω. 

 

Καλησπέρα! Έχεις περάσει από επιτροπή η όχι; Εγώ είμαι συμβασιούχα σε δήμο. Δεν πήρα από την αρχή μήνα αλλά 15 μέρες. Την πρώτη άδεια που κατέθεσα στο ΙΚΑ μου έδωσαν ένα χαρτί που έγραφε κ το ποσό που πληρώθηκα άμεσα. Μετά τις υπόλοιπες άδειες πρέπει να περάσεις επιτροπή. Δηλαδή εγώ πήγαινα στο ΙΚΑ την άδεια με ένα χαρτί από την δουλειά που έλεγε ότι το τάδε διάστημα δεν εργάζομαι κ δεν πληρώνομαι. Αυτοί τα στέλνουν σε μια επιτροπή κ από εκεί σε καλουν. Τώρα ανάλογα το ΙΚΑ πόσο γρήγορο είναι κτλ αλλά κάνει καιρό!  θα σου πω ότι για Ιανουαριο πέρασα πριν το Πάσχα. Σου δίνουν το οκ η επιτροπή ( πας κ τα χαρτιά σου εκεί) πας στο ΙΚΑ το χαρτί να σου βγάλουν το ποσό κ την ημερομηνία πληρωμής. Αυτό το καταθέτω κ στη δουλειά για να γίνει συμψηφισμος. Τώρα τι θα βγει στο τέλος κ πόσο θα είναι το πόσο θα το μάθω αργότερα καθώς έχω πάρει από δουλειά κάποια,και κάποια από ΙΚΑ αλλά επειδή δεν έχω περάσει για όλες επιτροπή μέχρι την κανονική μου ( τοκετού)  δεν ξέρω κ εγώ.. για την άδεια τοκετού θέλει ηλεκτρονική συνταγογράφηση από το γιατρό σου που θα δίνει την πήτ. Θα μπεις στο σύστημα του εφκα θα κάνεις την αίτηση κ θα ενημερώσεις κ τον εργοδότη σου να κάνει αποδοχή. Εγώ είμαι 17/5 κ δεν με αφήνει ακόμα το σύστημα. Θέλει η την ίδια μερα η πιο μετά. Έχω την εντύπωση ότι μετά μπαίνουν από το ΙΚΑ τα χρήματα για αυτές 60 κάτι μέρες. Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα χειρότερα! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , Xrisaaaaaa είπε:

Πόσο είχες εσύ καμπύλη ζαχάρου?? Εγώ 67, 82 και 98 ο μικροβιολόγος μου είπε ότι είναι χαμηλή η αύξηση θα μπορούσε να είναι και πιο πάνω .ο γιατρός που του είπα αλλά θα με πάρει μετά ξανά γιατί είχε δουλειά του φάνηκαν μια χαρά! Και μένα αιματοκρίτης 30,7 και αιμοσφαιρίνη 10,5 χάλια δλδ.. πρέπει να αυξήσω κρέας και δεν μπορώ καθόλου!! Μας ξεζουμησαν τα σπορακια μας .. χαχαχα

Είναι λιγο χαμηλή η καμπύλη σου αλλά δεν είναι καλύτερο αυτό;; Εμένα ήταν 87,140,78.. Φυσιολογική μ είπανε! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 6 λεπτά , Elenaki30 είπε:

Είναι λιγο χαμηλή η καμπύλη σου αλλά δεν είναι καλύτερο αυτό;; Εμένα ήταν 87,140,78.. Φυσιολογική μ είπανε! 

Μου είπε να κάνω πιο συχνά γεύματα! Και μου άλλαξε το σίδηρο να πάρει...3 την ημέρα θα παιρνωυ

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Νικολέτα 29 είπε:

Αυτό με τον τράχηλο δύσκολο πράγμα...ειδικά αν έχει μπει κανείς στη διαδικασία περίδεσης...εγώ την περίδεση τη γλύτωσα στο τσαφ. Ο τράχηλος έκλεισε με προγεστερόνη. Τώρα μειώθηκε απότομα το μήκος του αλλά ο γιατρός ήταν η μόνη φορά που δεν ανησυχούσε.. Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές, με βοηθάνε πολύ. Δυστυχώς δεν έχω βοήθεια από γονείς και κάνω κι εγώ κι ο άντρας μου ό, τι μπορούμε.

Να σας ρωτήσω και κάτι άλλο που με καίει..

Όποια βρίσκεται σε άδεια επαπειλούμενης κύησης έχει πάρει καθόλου χρήματα από το ΕΦΚΑ; Ισχύει ότι τους δύο πρώτους μήνες της άδειας πληρώνει και ο εργοδότης και το ΕΦΚΑ; Ποιο είναι το μηνιαίο επίδομα στην επαπειλούμενη; Ο εργοδότης σας έχει δώσει τίποτα μέχρι στιγμής; Και όταν θα βγούμε σε κανονική άδεια κάνουμε κάτι διαφορετικό στη διαδικασία;

Έχω κάνει τις αιτήσεις και πρώτη φορά προχτές μου μπήκανε 140 ευρώ. Να σημειώσω ότι είμαι δηλωμένη με το βασικό μισθό. 

Σόρυ για τις πολλές ερωτήσεις...είναι πολύ θολό το θέμα και προσπαθώ να το ξεκαθαρίσω. 

 

Εγω είμαι σε αναρρωτική λόγω υπερεμεσης, βέβαια ο γιατρός μ βάζει διάφορες δικαιολογίες...υπομονή κ κουράγιο εχω να πληρωθώ από το Δεκέμβριο από το ΙΚΑ από όταν σταμάτησα...η δουλειά σ πληρώνει γύρω στις 7 εβδομάδες πριν τον τοκετό κ 8 εβδομάδες μετά,την άδεια κυήσεως δλδ κ μετά λοχίας.. είναι λίγο μπέρδεμα κ πολυ χαρτουρα, την Τρίτη πέρασα επιτροπή από το ΙΚΑ κ τωρα περιμένω ν πληρωθώ μέχρι κ το τέλος Μαρτίου 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Νικολέτα 29 είπε:

Αυτό με τον τράχηλο δύσκολο πράγμα...ειδικά αν έχει μπει κανείς στη διαδικασία περίδεσης...εγώ την περίδεση τη γλύτωσα στο τσαφ. Ο τράχηλος έκλεισε με προγεστερόνη. Τώρα μειώθηκε απότομα το μήκος του αλλά ο γιατρός ήταν η μόνη φορά που δεν ανησυχούσε.. Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές, με βοηθάνε πολύ. Δυστυχώς δεν έχω βοήθεια από γονείς και κάνω κι εγώ κι ο άντρας μου ό, τι μπορούμε.

Να σας ρωτήσω και κάτι άλλο που με καίει..

Όποια βρίσκεται σε άδεια επαπειλούμενης κύησης έχει πάρει καθόλου χρήματα από το ΕΦΚΑ; Ισχύει ότι τους δύο πρώτους μήνες της άδειας πληρώνει και ο εργοδότης και το ΕΦΚΑ; Ποιο είναι το μηνιαίο επίδομα στην επαπειλούμενη; Ο εργοδότης σας έχει δώσει τίποτα μέχρι στιγμής; Και όταν θα βγούμε σε κανονική άδεια κάνουμε κάτι διαφορετικό στη διαδικασία;

Έχω κάνει τις αιτήσεις και πρώτη φορά προχτές μου μπήκανε 140 ευρώ. Να σημειώσω ότι είμαι δηλωμένη με το βασικό μισθό. 

Σόρυ για τις πολλές ερωτήσεις...είναι πολύ θολό το θέμα και προσπαθώ να το ξεκαθαρίσω. 

 

Ο εργοδότης και ο ΕΦΚΑ τ. ΙΚΑ πληρώνουν το πρώτο δεκαπενθημερο της αναρρωτική άδειας. Μετά περνάς από ΑΥΕ και πληρώνει μόνο ο ΕΦΚΑ. Μετά πριν γεννήσεις καταθέτειςγια το επίδομα κυοφοριας την ΠΗΤ που είναι 56 μέρες πριν γεννήσεις εφόσον έχεις τις προϋποθέσεις και όταν γεννήσεις καταθέτεις το επίδομα λοχείας 63 μέρες μετά την γέννα με μια ληξιαρχική πράξη γέννησης εφόσον ασφαλίσεις το παιδί σε εσένα δικαιούσαι 10%προσαύξηση στο ποσό. Αν ασφαλίζεις ήδη άλλο μέλος από πριν τη γεννα δικαιούσαι 10% προσαύξηση και στις αναρρωτικες και στο επίδομα κυοφοριας. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, VDald είπε:

Πωω κ εσύ; Κ εγώ κ δεν παλεύεται. Σηκώνομαι, κάνω διατάσεις, τα βγάζω απ τα σκεπάσματα, τα βάζω ψηλά, χαμηλά αλλά δεν ησυχάζουν. 

Κ όταν πια με πάρει ο ύπνος, ξυπνάω από τον ιδρώτα που τρέχει ποτάμι σε όλο το σώμα μου. 

Αφού σκέφτομαι κ λέω, μήπως εκτός από εγκυος, ειμαι και στην κλιμακτήριο; 

Τρέλα. 

Χαχαχαχαχ ακριβώς όπως τα λες δεν έχω εφίδρωση μόνο χαχαχα ερε τι τραβάμε μετά θα μας ενοχλουν αλλά 

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Vasso87 είπε:

Καλησπέρα! Έχεις περάσει από επιτροπή η όχι; Εγώ είμαι συμβασιούχα σε δήμο. Δεν πήρα από την αρχή μήνα αλλά 15 μέρες. Την πρώτη άδεια που κατέθεσα στο ΙΚΑ μου έδωσαν ένα χαρτί που έγραφε κ το ποσό που πληρώθηκα άμεσα. Μετά τις υπόλοιπες άδειες πρέπει να περάσεις επιτροπή. Δηλαδή εγώ πήγαινα στο ΙΚΑ την άδεια με ένα χαρτί από την δουλειά που έλεγε ότι το τάδε διάστημα δεν εργάζομαι κ δεν πληρώνομαι. Αυτοί τα στέλνουν σε μια επιτροπή κ από εκεί σε καλουν. Τώρα ανάλογα το ΙΚΑ πόσο γρήγορο είναι κτλ αλλά κάνει καιρό!  θα σου πω ότι για Ιανουαριο πέρασα πριν το Πάσχα. Σου δίνουν το οκ η επιτροπή ( πας κ τα χαρτιά σου εκεί) πας στο ΙΚΑ το χαρτί να σου βγάλουν το ποσό κ την ημερομηνία πληρωμής. Αυτό το καταθέτω κ στη δουλειά για να γίνει συμψηφισμος. Τώρα τι θα βγει στο τέλος κ πόσο θα είναι το πόσο θα το μάθω αργότερα καθώς έχω πάρει από δουλειά κάποια,και κάποια από ΙΚΑ αλλά επειδή δεν έχω περάσει για όλες επιτροπή μέχρι την κανονική μου ( τοκετού)  δεν ξέρω κ εγώ.. για την άδεια τοκετού θέλει ηλεκτρονική συνταγογράφηση από το γιατρό σου που θα δίνει την πήτ. Θα μπεις στο σύστημα του εφκα θα κάνεις την αίτηση κ θα ενημερώσεις κ τον εργοδότη σου να κάνει αποδοχή. Εγώ είμαι 17/5 κ δεν με αφήνει ακόμα το σύστημα. Θέλει η την ίδια μερα η πιο μετά. Έχω την εντύπωση ότι μετά μπαίνουν από το ΙΚΑ τα χρήματα για αυτές 60 κάτι μέρες. Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα χειρότερα! 

Ευχαριστώ πολύ! Προς το παρόν δε με καλέσε κάποια επιτροπή και ούτε ο γιατρός μου είπε ότι θα με καλέσει επιτροπή όταν τον είχα ρωτήσει. Θα φανεί. 

Στην επιτροπή δείχνεις τις εξετάσεις σου που αποδεικνύουν το πρόβλημα;

Εγώ τις κάνω ηλεκτρονικά τις αιτήσεις, τις εγκρίνει ο εργοδότης και περιμένω να εγκριθούν και από το ΙΚΑ. 

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...