Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Fay_ είπε:

      Μέτρησες ποτε προγεστερονη μαζί με τις χοριακες; Εγω σήμερα που πήγα για χοριακη μέτρησα και προγεστερονη (από μόνη μου χωρίς να μου το ζητήσουν). Τώρα ήρθε το αποτέλεσμα και είναι μόνο 12, με το κατώτερο φυσιολογικό στο πρώτο τρίμηνο να ξεκινά από 3. Πολύ χαμηλή είναι και αγχώθηκα πάλι. Να τους το αναφέρω ότι έκανα την εξέταση; 

      εγώ δεν ειχα μετρήσει ποτέ προγεστερονη δεν το ειχα σκεφτεί άλλιως θα το εκανα! φυσικά και να το αναφέρεις!  αλλά νομίζω ότι ο οργανισμός ειδικά στην εξωσωματική θέλει τον χρόνο του για να μπουσταρει! να τους το πεις όμως 

      πρίν από 59 λεπτά , Fay_ είπε:

      Απλά δεν καταλαβαίνω γιατί δεν μου αυξάνουν τα ούτρο ή γιατί δε μου είπαν οι ίδιοι να μετρήσω προγεστερονη εφόσον είναι σημαντική απ όσο ξέρω. Δηλαδή θα γίνω εγω από μόνη μου η γιατρος..Έτσι μου έρχεται να πιω από μόνη μου παραπάνω ουτρο. Ξέρεις αν απορροφάται καλύτερα κολπικά; Εγω παίρνω και τα τρία από το στόμα. Σ ευχαριστώ παρεπιμπτοντως για όλες σου τις απαντήσεις 💕

      δεν σου αύξησαν την prolutex ; προγεστερονη δεν είναι ή κάνω λάθος;

      • Ευχαριστώ 1

ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΙΟΥΛΙΟΥ 2022


enjoy

Recommended Posts

2 ώρες πρίν, Iris89 είπε:

Σ ευχαριστώ πολύ! Η μικρή μου είναι μόλις 3 ημερών. Πώς ακριβώς θα μετράω την πάνα; Να την ζυγίζω εννοείς;

Ναι,ακριβώς! Μετράς μια πανα στεγνή και μετα αφαιρείς τα γραμμάρια της στεγνης από τα γραμμάρια της βρεγμένης!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 21/7/2022 at 2:24 ΜΜ, marilia35 είπε:

Κ γω θηλάζω!τρώει κάθε 2 ώρες από εμένα πλέον!στην αρχή έτρωγε κάθε 1.5 ώρα!έβγαλα κ γω με θηλαστρο κάποιες φορές γτ ένιωθα το στήθος βαρύ είχε γεμίσει!

Αυτοί οι ήχοι θυμίζουν τους ήχους μέσα στην μήτρα όχι ότι τα άκουγαν μέσα στην κοιλιά από εξωτερικούς παράγοντες!έτσι ακούγεται το μέσα μας!

Έχεις δίκιο κορίτσι μου κάθονται μέσα ειδικά καλοκαίρι κ εσύ να μένεις μόνη με το μωρό!εύχομαι περαστικά μας μην είναι τιποτα

Καλημερα κορίτσια!! Πώς ειστε; Εμεις κάναμε το πρώτο εμβολιο αυτή τη βδομάδα. Μου είπε ότι έχουν αρχίσει να ετοιμάζονται τα δόντια γι αυτό η γκρίνια και τα πολλά σάλια.  Μου δώσε να του βάζω κι ένα τζελ. Πολύ νωρίς μου φαίνεται για δοντια. Κοντά στους 6 μηνες δε βγάζουν;;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 1/9/2022 at 12:32 ΜΜ, Polly1 είπε:

Καλημερα κορίτσια!! Πώς ειστε; Εμεις κάναμε το πρώτο εμβολιο αυτή τη βδομάδα. Μου είπε ότι έχουν αρχίσει να ετοιμάζονται τα δόντια γι αυτό η γκρίνια και τα πολλά σάλια.  Μου δώσε να του βάζω κι ένα τζελ. Πολύ νωρίς μου φαίνεται για δοντια. Κοντά στους 6 μηνες δε βγάζουν;;

Καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια!κάναμε κ εμείς το πρώτο εμβόλιο πριν λίγες μέρες μου έκανε 37.5 κ λίγο γκρινιτσα!στον πρώτο μου θυμάμαι τα δόντια η ενόχληση ξεκίνησε 4 μηνών κ βάζαμε κ εμείς τζελ κ το πρώτο δόντι βγήκε 8 μηνών!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
On 3/9/2022 at 3:53 ΜΜ, marilia35 είπε:

Καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια!κάναμε κ εμείς το πρώτο εμβόλιο πριν λίγες μέρες μου έκανε 37.5 κ λίγο γκρινιτσα!στον πρώτο μου θυμάμαι τα δόντια η ενόχληση ξεκίνησε 4 μηνών κ βάζαμε κ εμείς τζελ κ το πρώτο δόντι βγήκε 8 μηνών!

Κορίτσι μου καλημέρα!!!εμείς σήμερα κάναμε το πρώτο μας εμβόλιο!!!!και εμένα έχει πολλά σάλια και βάζει τα χέρια αλλά μου είπε είναι αναπτυξιακό όχι ακόμα τα δόντια!!!!!

Να κάνω μια ερώτηση πληρωθηκατε το επίδομα λοχείας;;;;γτ εγώ ακόμα βρίσκομαι στην επεξεργασία...επίσης εμένα έληξε η σύμβαση μου στην δουλειά 30 Ιουλίου και εδώ γέννησα 28...δεν θα έχω πρόβλημα υποθέτω...ηπως ξερετε!/;;;

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 30/9/2022 at 5:53 ΠΜ, Vlal είπε:

Κορίτσι μου καλημέρα!!!εμείς σήμερα κάναμε το πρώτο μας εμβόλιο!!!!και εμένα έχει πολλά σάλια και βάζει τα χέρια αλλά μου είπε είναι αναπτυξιακό όχι ακόμα τα δόντια!!!!!

Να κάνω μια ερώτηση πληρωθηκατε το επίδομα λοχείας;;;;γτ εγώ ακόμα βρίσκομαι στην επεξεργασία...επίσης εμένα έληξε η σύμβαση μου στην δουλειά 30 Ιουλίου και εδώ γέννησα 28...δεν θα έχω πρόβλημα υποθέτω...ηπως ξερετε!/;;;

 

Καλησπέρα!! Το επίδομα λοχειας το πήρα,θα πρέπει να σου γράφει ότι πιστωθηκε. Εμένα έληγε η συμβαση μου τέλος Μαΐου και μου είχε πει τότε ο λογιστής ότι για να πάρω τα επιδόματα θα πρέπει να φαίνομαι ότι είμαι εργαζόμενη,γιατί πρέπει να αποδεχτεί την αίτηση ο εργοδότης.  Έτσι αναγκάστηκα να συνεχίσω τη σύμβαση. Ρώτα έναν λογιστή καλύτερα. 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 εβδομάδες μετά...

Το επίδομα λοχείας το πήρα αν θυμάμαι καλά ένα μήνα μετά τη γέννα. Είναι με τη σύμφωνη γνώμη του εργοδότη ναι. Εμένα βέβαια είχε κολλήσει έπρεπε να έχω πάρει τα λεφτά από τον Ιούνιο και τα πηρα τέλη Αυγούστου. Δεν τους έβρισκα στα τηλ μόνο με μειλ ασε. 

Και πήρα και την πρώτη δόση από τα 2000€ του κράτους  ένα μήνα μετά τη γέννα. 

Gripe water που με ρωτήσατε το πήρα από Amazon.de και είναι θαυματουργό. Ρώτησα κ τον παιδίατρο μου είπε 25 χρόνια το δίνουν στα μωρά αυτο δεν είναι καινούριο απλά στο εξωτερικό πιο πολύ! Με σύριγγα το δίνεις κατευθείαν στο στόμα, δεν είχε κάποιο θέμα εμένα. Έχει οδηγίες πάνω το κουτί. 

Για κολικούς και πονακια γενικά εμάς μας βοηθούσε ο απορροφητηρας. Το ριλαξ οανω στην εστία κάτω από τον απορροφητηρα - μη σας πέσουν και τα χέρια!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα γέννησα 28 Ιουλίου την μπεμπουλα μου(είναι 3 μηνων και10 ημερών τωρα),ήθελα να σας ρωτήσω έχετε αλλάξει θηλες στα μπιμπερο?Εγώ δοκίμασα και πήρα με 2 τρυπες και το πίνει αν και λίγο λαίμαργα όταν πεινάει πολύ.Οποτε λέω να το συνεχίσω,εσείς με ποσες τρυπες δίνετε το γάλα 1 η 2?Ξέρω ότι το κάθε μωρό είναι διαφορετικό αλλά ρωτάω γενικά τι επικρατεί.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

@DidimakiaΕίναι ανάλογα το μπουκάλι που χρησιμοποιείς. Δηλαδή εγώ που έχω τα mam στην αρχή είχε το 0 και μετά το 1. Μετά τους 2 μήνες είχε τη θηλη νούμερο 2 την οποία την έχω μέχρι τώρα που είναι 4,5 μηνών. Λέει στους 4 μηνες να πάρεις την επόμενη,την πήρα αλλά πνιγοταν οπότε παραμένω στο νούμερο 2.

Γενικα θα καταλαβαίνεις αν θέλει αλλαγή από τη συμπεριφορά του στο τάισμα. Δηλαδή αν εκεί που έπινε μια χαρά δυσκολεύεται μάλλον θέλει μεγαλύτερο. Αν πνίγεται θέλει μικρότερη ροή. 

Αλλά ξανά λέω είναι ανάλογα τα μπουκάλια τα νούμερα στις θήκες. 

Link to comment
Share on other sites

On 7/11/2022 at 6:21 ΜΜ, Didimakia είπε:

Κορίτσια καλησπέρα γέννησα 28 Ιουλίου την μπεμπουλα μου(είναι 3 μηνων και10 ημερών τωρα),ήθελα να σας ρωτήσω έχετε αλλάξει θηλες στα μπιμπερο?Εγώ δοκίμασα και πήρα με 2 τρυπες και το πίνει αν και λίγο λαίμαργα όταν πεινάει πολύ.Οποτε λέω να το συνεχίσω,εσείς με ποσες τρυπες δίνετε το γάλα 1 η 2?Ξέρω ότι το κάθε μωρό είναι διαφορετικό αλλά ρωτάω γενικά τι επικρατεί.

Aaaaax ίδια μέρα γέννησαμε!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 21/11/2022 at 11:05 ΜΜ, Evaki19 είπε:

@DidimakiaΕίναι ανάλογα το μπουκάλι που χρησιμοποιείς. Δηλαδή εγώ που έχω τα mam στην αρχή είχε το 0 και μετά το 1. Μετά τους 2 μήνες είχε τη θηλη νούμερο 2 την οποία την έχω μέχρι τώρα που είναι 4,5 μηνών. Λέει στους 4 μηνες να πάρεις την επόμενη,την πήρα αλλά πνιγοταν οπότε παραμένω στο νούμερο 2.

Γενικα θα καταλαβαίνεις αν θέλει αλλαγή από τη συμπεριφορά του στο τάισμα. Δηλαδή αν εκεί που έπινε μια χαρά δυσκολεύεται μάλλον θέλει μεγαλύτερο. Αν πνίγεται θέλει μικρότερη ροή. 

Αλλά ξανά λέω είναι ανάλογα τα μπουκάλια τα νούμερα στις θήκες. 

Καλημέρα δοκίμασα με 2 τρυπες μου το έπινε μια χαρά αλλά σε μερικά γεύματα μου έκανε αναγωγες οπότε ξαναγύρισα στην μια τρύπα.Εχω για μπιμπερο της Chicco το simply

9 ώρες πρίν, Vlal είπε:

Aaaaax ίδια μέρα γέννησαμε!!!

Έλα βρε καλημέρα έχουμε την ίδια μέρα γενέθλια λοιπόν τελειαααα χαχαχα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα κορίτσια πως πάει; Πότε σας είπε ο γιατρός να ξεκινήσετε φαγητό τα μικρά σας. Εμένα μου αφού κλείσει τον 5ο μήνα. Επίσης μου είπε ότι η νέα σύσταση είναι ότι μαγειρεύετε στο σπίτι και όχι ξεχωριστό φαγητό. Έχω πάθει λίγο σοκ γιατί στον πρώτο ήταν αλλιώς και πιο σταδιακά.

 

  • Μπερδεμένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Xioni είπε:

Καλησπέρα κορίτσια πως πάει; Πότε σας είπε ο γιατρός να ξεκινήσετε φαγητό τα μικρά σας. Εμένα μου αφού κλείσει τον 5ο μήνα. Επίσης μου είπε ότι η νέα σύσταση είναι ότι μαγειρεύετε στο σπίτι και όχι ξεχωριστό φαγητό. Έχω πάθει λίγο σοκ γιατί στον πρώτο ήταν αλλιώς και πιο σταδιακά.

 

Καλησπέρα!! Κανονικα πρέπει να κλείσουν τον 6ο μήνα, αν υπάρχει αποκλειστικός θηλασμός και να μπορούν να κάθονται για να ξεκινήσουν οι στερεές τροφες. Αυτά λέει ο ΠΟΥ. Τώρα εδώ πολλοι παιδίατροι συστήνουν από τον 5ο για αποκλειστικο θηλασμο και έχω ακούσει και από τον 4ο αν γίνεται μεικτη διατροφή ή σίτιση με ξένο. Όταν λέει ο,τι μαγειρεύουμε στο σπίτι, εννοεί και με αλάτι και ζάχαρη και συσκευασμενους τοματοπολτους και κύβους ζωμων κλπ;; Εννοείται πως όχι!! Αλατι,ζάχαρη και μέλι ποτέ πριν τον χρόνο. Στο πρώτο μου παιδί έδωσα τα παραπάνω 2,5 χρονων. Και γενικά την παιδίατρο δεν την ακολούθησα κατά γράμμα όσον αφορά στη διατροφή (φαντασου ήθελε να ξεκινήσουμε με πορτοκάλι!!!). Θα ξεκινήσω με ζωμο μοσχαριού και ανά τριήμερο θα εισάγω κολοκύθι, καρότο και φρούτα εποχής. Ε,με όλα αυτά θα περάσουν 2 βδομαδες περίπου,οπότε μετά θα συμπορευτω με την παιδίατρο.  

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Αύριο θα τον πάω σε παιδογαστρεντολογο γιατί έχω θέμα και με τα κακά του, κάποιες φορές έχω δει βλέννα με αίμα και προσπαθώ να δω τι φταίει. Έχω ξεκινήσει και διατροφή χωρίς γαλακτοκομικά. Δεν του ξεκίνησα ακόμα φαγητό αν και έκλεισε το 5ο. Ακολουθώ το ένστικτο μου και θα πάρω και μια άλλη γνώμη αύριο. Όλα αυτά που μου λες τα γνωρίζω αλλά έψαχνα να δω αν έχουν βγει νέες οδηγίες διατροφής. Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Πάντως ο μικρός έχει αρχίσει να κάθεται με στήριξη πάντα και δεν θέλει καθόλου να είναι ξάπλα ή σε θέση ριλαξ. Προσπαθεί να σηκωθεί καθιστός.

Εσάς τι κάνουν τα μικρά σας

Link to comment
Share on other sites

Τι κάνετε;; Χαθήκαμε!

και εμάς η παιδίατρος μας είπε ότι όλο αυτό με τις τροφές που τις ξεκινάνε νωρίς είναι Μόδα και δεν προσφερθεί κάτι στο παιδι, αντίθετα του επιβαρύνει το στομάχι που δεν είναι έτοιμο ακόμα.

@Polly1 πολύ μου αρέσει η πρόταση σου για ζωμό από μοσχάρι. Θα της το πω 

προσοχή στο μέλι είναι πολύ επικίνδυνο για τα βρέφη. Απαγορεύεται αυστηρά 

Πως πατε από ύπνο; Εμάς λίγο δύσκολα..μόνο του δεν κοιμάται και είναι από αγκαλιά σε αγκαλιά 

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Dream85 είπε:

Τι κάνετε;; Χαθήκαμε!

και εμάς η παιδίατρος μας είπε ότι όλο αυτό με τις τροφές που τις ξεκινάνε νωρίς είναι Μόδα και δεν προσφερθεί κάτι στο παιδι, αντίθετα του επιβαρύνει το στομάχι που δεν είναι έτοιμο ακόμα.

@Polly1 πολύ μου αρέσει η πρόταση σου για ζωμό από μοσχάρι. Θα της το πω 

προσοχή στο μέλι είναι πολύ επικίνδυνο για τα βρέφη. Απαγορεύεται αυστηρά 

Πως πατε από ύπνο; Εμάς λίγο δύσκολα..μόνο του δεν κοιμάται και είναι από αγκαλιά σε αγκαλιά 

Καλησπέρα κορίτσια!! Από ύπνο την τελευταία βδομάδα έχουμε 1 αφύπνιση κατά τις 5 το πρωί. Απλα θηλάζει για κάνα 10λεπτο και μετά ξανακοιμαται.Παλιότερα το πήγαινε σερί ως το πρωί!! Τη μερα παίζει να μην κοιμηθει καθολου, συνεχεια αγκαλιά...

Καλα κάνεις που το ψάχνεις,για να μην ταλαιπωρειται το παιδί ψάχνοντας στα τυφλα. Κι εμένα κάνει προσπάθειες να κάτσει με υποστήριξη και δε θέλει ούτε εμένα να είναι ξάπλα ή σε θέση ριλαξ. Το καρότσι πάλι τζάμπα πάει.

Ήθελα να ρωτήσω αν γυριζουν τα μικρά σας από την πλάτη στην κοιλιά και το ανάποδο. Εμένα κάνει μισή στροφή ακομη,από ξάπλα στο πλάι.Ειναι βέβαια και πρόωρος,αλλά την ημερομηνία τελικά δε μου την άλλαξαν,οπότε μετράω την κανονική του ηλικα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...