Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Μανουλες Αυγούστου 2022 ❤️


Recommended Posts

2 ώρες πρίν, Angela123 είπε:

Καλησπέρα!μπορεί να φανεί χαζή η ερώτηση μου αλλά γιατι γενικά οι έγκυες αποφεύγουν την πολλή ζάχαρη εφ όσον δεν έχουν πρόβληματα;

Η αλήθεια είναι οτι τρώω τρελές ποσότητες σοκολάτας,λιτρα παγωτού,ολοκληρες συσκευασίες μπισκότων κτλ αλλά έκανα καμπυλη και βγήκε φυσιολογική,οπότε δεν έχω διαβήτη κυησης.Απο κιλά πριν από 2.5 εβδομάδες που πήγα στο γιατρό έχω πάρει σύνολο 5 κιλά από την αρχή της εγκυμοσυνης.Αρα για ποιο λόγο "φοβομαστε" τη ζαχαρη;

Καλησπέρα, εγώ μπήκα στην ινσουλίνη από 19 Μαΐου γιατί ενώ με διατροφή έλεγχα τις τιμές, ήταν πάνω από 0.95 το πρωί το νηστείας, κάτι που δε θέλουμε στην εγκυμοσύνη απ ότι μου είπε ο γιατρός. Στον υπέρηχο τότε είδαμε ότι η μικρή μου είχε λίγο μεγαλύτερη κοιλίτσα απ ότι είναι ο μέσος όρος στην εβδομάδα που βρισκόμαστε, ήταν σα να ήταν 2 εβδομάδες μεγαλύτερη. Μετά την ινσουλίνη συμβαδίζει με τις εβδομάδες της. Γενικά απ ότι έχω καταλάβει ο διαβήτης κύησης είναι πολύ ύπουλος και επηρεάζει πολλά πράγματα και στη μητέρα εκτός από το μέγεθος του βρέφους, επίσης το όριο πχ των 110 σε μέτρηση νηστείας εκτός εγκυμοσύνης δεν ισχύει στην εγκυμοσύνη, πρέπει να είναι χαμηλότερη η τιμή. Χτες μου είπε ο γυναικολόγος ότι σε μητέρες με διαβήτη μπορεί ακόμα και να μεγαλώνει η απόσταση των ωμών του βρέφους πχ και να μην μπορεί να περάσει φυσιολογικά σε τοκετό από τη λεκάνη, τραβηγμένο σενάριο αλλά σε μεγάλα μωρά ακόμα κι αυτό συμβαίνει :shock:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια η μπέμπα είναι τεράστια κ πλέον ότι κάνει το καταλάβαινω πολύ καλά σε σημείο να με κουράζει πολύ!!!!!δεν βολευομαι πουθενά και έχω αρχίσει να αγχώνομαι μην γεννήσω πιο νωρίς όσο το σκέφτομαι πανικοβαλλομαι κ με την ιδέα ότι θα έχω ένα μωρό πλέον μαζί μου και θα το φροντίζω.....ξέρω ξέρω ακούγεται κάπως, φυσικά κ το θέλω σας τρελή.....αλλά αγχώνομαι κι όλας...πρώτη φορά μαμά 

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Vlal είπε:

Κορίτσια η μπέμπα είναι τεράστια κ πλέον ότι κάνει το καταλάβαινω πολύ καλά σε σημείο να με κουράζει πολύ!!!!!δεν βολευομαι πουθενά και έχω αρχίσει να αγχώνομαι μην γεννήσω πιο νωρίς όσο το σκέφτομαι πανικοβαλλομαι κ με την ιδέα ότι θα έχω ένα μωρό πλέον μαζί μου και θα το φροντίζω.....ξέρω ξέρω ακούγεται κάπως, φυσικά κ το θέλω σας τρελή.....αλλά αγχώνομαι κι όλας...πρώτη φορά μαμά 

Άσε και εμένα ώρες ώρες με πονάνε αρκετα οι κινήσεις της αλλά όλα αυτά είναι φυσιολογικά στον μήνα που είμαστε.Λογικο είναι  να αγχωνεσαι αλλά κάποια στιγμή θα πρέπει να βγει....λολ

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Vlal είπε:

Κορίτσια η μπέμπα είναι τεράστια κ πλέον ότι κάνει το καταλάβαινω πολύ καλά σε σημείο να με κουράζει πολύ!!!!!δεν βολευομαι πουθενά και έχω αρχίσει να αγχώνομαι μην γεννήσω πιο νωρίς όσο το σκέφτομαι πανικοβαλλομαι κ με την ιδέα ότι θα έχω ένα μωρό πλέον μαζί μου και θα το φροντίζω.....ξέρω ξέρω ακούγεται κάπως, φυσικά κ το θέλω σας τρελή.....αλλά αγχώνομαι κι όλας...πρώτη φορά μαμά 

Δεν ακούγεται καθόλου κάπως. Είναι απόλυτα φυσιολογικό κατά τη γνώμη μου να έχεις άγχος. Κ γω απο τη μια ανυπομονώ κ απο την άλλη φοβάμαι για το πως θα είναι η ζωή μου απο δω κ πέρα. Θα βρούμε τα πατηματα μας που θα παει.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 20 λεπτά , Vlal είπε:

Ευτυχώς που υπάρχετε κ εσείς και καταλαβαινομαστε

 

......

Που να δεις εδώ τι γίνεται… που κουνιούνται κ τα δυο ταυτόχρονα κ πετάνε καρουμπαλα από παντού! Χαχαχα το χειρότερο μου είναι όταν τρώω κλωτσιές χαμηλά γτ νιώθω ότι κατουριεμαι κ πονάω λίγο… κ η μια πρέπει να έχει στριμωχτεί στα πλευρά μου αριστερά κ όταν ξαπλώνω στο πλάι αρχίζει το σπρώξιμο. Φυσικά ούτε εγώ βολεύομαι πουθενα πλέον.. ούτε καθιστή ούτε ξαπλωμένη κ έχω κ αυτό το μούδιασμα στα χέρια που όλο κ χειροτερεύει… το πρωί δεν μπορούσα να ανοίξω το καπάκι του χυμού για να πιω κ το ξεβίδωσα με τα δόντια… δεν έχω καθόλου δύναμη να σφίξω τις παλάμες μου τις περισσότερες φορές… χθες μου έφυγε το μπουκαλάκι του νερού απτό χέρι κ γέμισε η κουζίνα νερά… μετά προσπαθούσα να στύψω την σφουγγαρίστρα για να τα μαζέψω αλλά κ εκεί κουλη ήμουν τελείως… αστα να πάνε 

  • Μου αρέσει 1

CATwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αντε λίγη ακόμη υπομονή κορίτσια!δεν έμεινε πολύς καιρός αλλά οι τελευταίες εβδομάδες είναι οι δυσκολότερες από σωματικής και ψυχολογικής άποψης.

Χθες και εγώ σηκώθηκα από το κρεβάτι και πήγα να κοιμηθώ στον καναπέ καθιστή.Δε βολεύομαι πια με τίποτα,κάποιες κίνησεις του μωρου είναι αρκετά επώδυνες και ώρες ώρες κλωτσάει στην κύστη και νομίζω ότι θα μου φύγουν. Δυνάμεις δεν έχω καθόλου και δε βγάζω πια τον μικρό μου ούτε μέχρι τις κουνιες κλαψ κλαψ.

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angela123 είπε:

Αντε λίγη ακόμη υπομονή κορίτσια!δεν έμεινε πολύς καιρός αλλά οι τελευταίες εβδομάδες είναι οι δυσκολότερες από σωματικής και ψυχολογικής άποψης.

Χθες και εγώ σηκώθηκα από το κρεβάτι και πήγα να κοιμηθώ στον καναπέ καθιστή.Δε βολεύομαι πια με τίποτα,κάποιες κίνησεις του μωρου είναι αρκετά επώδυνες και ώρες ώρες κλωτσάει στην κύστη και νομίζω ότι θα μου φύγουν. Δυνάμεις δεν έχω καθόλου και δε βγάζω πια τον μικρό μου ούτε μέχρι τις κουνιες κλαψ κλαψ.

 

Μια από τα ίδια και γω και το χέρι που σηκώνω να μαγειρεψω κουράζομαι,ούτε αυτό έχω κουράγιο να κάνω και θέλω να είμαι όλο ξαπλα με το αιρκοντίσιον.Υπομονη λίγο έμεινε ευτυχώς που θα μου την πάρει 2 με 3 βδομάδες νωρίτερα.Αγχος έχω και γω παρόλο που θα είναι η δεύτερη γεννα μου μετα τα διδυμακια μου!!Με τον καιρό όμως θα βρούμε την σειρά μας!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Όντως, είναι πολύ καλό που έχουμε κοινά βιώματα αυτή την εποχή και καταλαβαίνουμε η μία την άλλη! 

Κι εγώ δυσκολεύομαι στον ύπνο, και στον καναπέ μετά από λίγο κουράζομαι και όλα μου φταίνε. Με πονάει η μέση μου, η δεξιά μεριά στο ισχίο και μουδιάζει το δεξί μπούτι αν μείνω πάνω από 5 λεπτά όρθια και με καίει. Το βράδυ έπαθα κάτι ξεγυρισμένες κράμπες την προηγούμενη εβδομάδα και στα δύο πόδια ταυτόχρονα και δεν ήξερα πιο πόδι να προτοκοιτάξω. Για να μη μιλήσουμε για τη ζέστη που δεν παλεύεται, ιδρώνω πολύ στο κεφάλι και στο στήθος, ο σύζυγος κοιμάται με κουβέρτα πικέ κι εγώ είμαι μούσκεμα στον ιδρώτα χωρίς καν σεντόνι πάνω μου. Βάζω μια σφήνα στη μέση, ένα μικρό μαξιλάρι ανάμεσα στα γόνατα και αγκαλιάζω ένα μαξιλάρι για να μην πέφτει μπροστά το βάρος και πιέζεται η κοιλιά, οποίος με δει θα γελάει, ευτυχώς ο σύζυγος μου στριμώχνεται στην άκρη του κρεβατιού και χωράει ακόμη!!! 

Υπομονή, να περάσουν οι εβδομάδες να περάσουμε στο επόμενο στάδιο... Κι εγώ ιδανικά αν πάμε με προγραμματισμένη καισαρική θα είναι 38 εβδ +2 ημέρες μου είπε ο γυναικολόγος, δηλαδή 20 Αυγούστου. Εκτός αν αλλάξει κάτι ή το μικρό μου ζουζούνι χτυπήσει μόνη της την πόρτα για να ανοίξει :)

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


4 ώρες πρίν, Sonasia είπε:

Όντως, είναι πολύ καλό που έχουμε κοινά βιώματα αυτή την εποχή και καταλαβαίνουμε η μία την άλλη! 

Κι εγώ δυσκολεύομαι στον ύπνο, και στον καναπέ μετά από λίγο κουράζομαι και όλα μου φταίνε. Με πονάει η μέση μου, η δεξιά μεριά στο ισχίο και μουδιάζει το δεξί μπούτι αν μείνω πάνω από 5 λεπτά όρθια και με καίει. Το βράδυ έπαθα κάτι ξεγυρισμένες κράμπες την προηγούμενη εβδομάδα και στα δύο πόδια ταυτόχρονα και δεν ήξερα πιο πόδι να προτοκοιτάξω. Για να μη μιλήσουμε για τη ζέστη που δεν παλεύεται, ιδρώνω πολύ στο κεφάλι και στο στήθος, ο σύζυγος κοιμάται με κουβέρτα πικέ κι εγώ είμαι μούσκεμα στον ιδρώτα χωρίς καν σεντόνι πάνω μου. Βάζω μια σφήνα στη μέση, ένα μικρό μαξιλάρι ανάμεσα στα γόνατα και αγκαλιάζω ένα μαξιλάρι για να μην πέφτει μπροστά το βάρος και πιέζεται η κοιλιά, οποίος με δει θα γελάει, ευτυχώς ο σύζυγος μου στριμώχνεται στην άκρη του κρεβατιού και χωράει ακόμη!!! 

Υπομονή, να περάσουν οι εβδομάδες να περάσουμε στο επόμενο στάδιο... Κι εγώ ιδανικά αν πάμε με προγραμματισμένη καισαρική θα είναι 38 εβδ +2 ημέρες μου είπε ο γυναικολόγος, δηλαδή 20 Αυγούστου. Εκτός αν αλλάξει κάτι ή το μικρό μου ζουζούνι χτυπήσει μόνη της την πόρτα για να ανοίξει :)

Αχ αυτό με τις κράμπες… τεντώθηκα κ εγώ ένα βράδυ στον ύπνο μου κ με έπιασαν κ στις δυο γάμπες ταυτόχρονα… πολύ επώδυνες ήταν κ δεν ήξερα τι να κάνω 

  • Μου αρέσει 1

CATwp3.png

Link to comment
Share on other sites

On 6/24/2022 at 4:59 PM, Angela123 said:

Συμφωνώ σε όλα όσα λέτε.Αν όμως δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα και ειναι ολα φυσιολογικα γιατί να περιορισουμε/κόψουμε τη ζαχαρη;

Φαντάζομαι δεν υπάρχει θέμα, απλά είναι γενική οδηγία, για να μην παχυνουμε, για το ζάχαρο, κτλ... Κι εγώ τρώω πολύ παγωτό! 

Εμείς ήρθαμε για διακοπές στο χωριό αλλά ο μικρός μου ανέβασε πυρετό. Αυτό μας έλειπε! Μπορεί όμως να είναι από τη ζέστη. 

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 37 λεπτά , electra2021 είπε:

Φαντάζομαι δεν υπάρχει θέμα, απλά είναι γενική οδηγία, για να μην παχυνουμε, για το ζάχαρο, κτλ... Κι εγώ τρώω πολύ παγωτό! 

Εμείς ήρθαμε για διακοπές στο χωριό αλλά ο μικρός μου ανέβασε πυρετό. Αυτό μας έλειπε! Μπορεί όμως να είναι από τη ζέστη. 

Αχ μωρέ!περαστικά!μήπως είναι και η αλλαγή του περιβαλλοντος;

 

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, Angela123 said:

Αχ μωρέ!περαστικά!μήπως είναι και η αλλαγή του περιβαλλοντος;

 

Μπορεί, αν και είχε έρθει σε επαφή με παιδάκι που είχε ίωση, το εκδήλωσε κι αυτό μετά. Σήμερα πάντως είναι καλά, οπότε όλα καλά! Η κοιλιά μου σήμερα είναι λίγο ήσυχη, περιμένω τη μικρή να μου δώσει μια καλή κλωτσιά να ηρεμήσω :-P

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, electra2021 είπε:

Μπορεί, αν και είχε έρθει σε επαφή με παιδάκι που είχε ίωση, το εκδήλωσε κι αυτό μετά. Σήμερα πάντως είναι καλά, οπότε όλα καλά! Η κοιλιά μου σήμερα είναι λίγο ήσυχη, περιμένω τη μικρή να μου δώσει μια καλή κλωτσιά να ηρεμήσω :-P

Περαστικά στο μικρακι σου… κάπου διάβασα ότι κυκλοφορεί μια ίωση με πυρετό μόνο αυτό το διάστημα. Ζόρι να είναι άρρωστο με τέτοια ζεστη καλοκαιριάτικα…

 

εγω μόλις γύρισα από το ντοπλερ. Όλα μια χαρά με τα μωρά… 1655 η κάτω κ 1780 η πάνω μπεμπα. Η κάτω είναι ισχιακή κ η πάνω εγκάρσια. Πλακούντες, αμνιακα κτλ όλα μια χαρά… τράχηλος 35 χιλιοστά. Ένα μήνα ακόμα θελουμε μου είπε ο γιατρός για να φτάσουν κ τα μωρά στα 2200, που πιστεύει πως θα φτάσουν, για να μην χρειαστεί να μπουν μονάδα. Μέχρι τότε κλασσικά… να ξεκουράζομαι κ να τεμπελιαζω :lol:

  • Μου αρέσει 5

CATwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...