Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , LeneL είπε:

      Τίποτα απολύτως.. όλα είναι με εισοδηματικά κριτήρια. Φαντάσου της γέννας, που είναι στα 40.000 έχει από τα πιο υψηλά κριτήρια, στα αλλά τα ποσά είναι ακόμα χαμηλότερα.

      Να πεις στον καπετάνιο ότι σου χρωστάει ένα ΠΟΛΥ καλό δώρο!

      κάτσε γιατί θα τρελαθώ δεν δικαιούμαστε ούτε το 2 μηνο κύησης και το 3μηνο λοχείας ; ούτε το 9μηνο μετά; εξαλλη θα γίνω , δεν μπορεί !αυτα είναι με τα ένσημα οχι με το εισόδημα 

Μανουλες Αυγούστου 2022 ❤️


Recommended Posts

πρίν από 7 λεπτά , Patataki83 είπε:

Περαστικά στο μικρακι σου… κάπου διάβασα ότι κυκλοφορεί μια ίωση με πυρετό μόνο αυτό το διάστημα. Ζόρι να είναι άρρωστο με τέτοια ζεστη καλοκαιριάτικα…

 

εγω μόλις γύρισα από το ντοπλερ. Όλα μια χαρά με τα μωρά… 1655 η κάτω κ 1780 η πάνω μπεμπα. Η κάτω είναι ισχιακή κ η πάνω εγκάρσια. Πλακούντες, αμνιακα κτλ όλα μια χαρά… τράχηλος 35 χιλιοστά. Ένα μήνα ακόμα θελουμε μου είπε ο γιατρός για να φτάσουν κ τα μωρά στα 2200, που πιστεύει πως θα φτάσουν, για να μην χρειαστεί να μπουν μονάδα. Μέχρι τότε κλασσικά… να ξεκουράζομαι κ να τεμπελιαζω :lol:

Πολύ καλά τα νέα σου!ξεκουρασου τωρα που μπορείς γιατί μετά θα σε τρέχουν τα κορίτσια σου!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 44 λεπτά , Angela123 είπε:

Πολύ καλά τα νέα σου!ξεκουρασου τωρα που μπορείς γιατί μετά θα σε τρέχουν τα κορίτσια σου!

Αυτό σκέφτομαι κ νιώθω ήδη πολύ κουρασμένη…. Κ νυστάζω… χαχα


CATwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!!!! 

Ο μικρός μας είναι 2200 και ντερέκι όπως λέει ο γιατρός. Το πιο πιθανό είναι πως θα πάμε για καισαρική την πρώτη βδομάδα του Αυγούστου, λόγω πλακούντα. Όλα τα υπόλοιπα είναι πολύ καλά. Ο μικρος είναι με το κεφάλι προς τα κάτω εδώ κ 3 βδομάδες. Σήμερα έπαιζε με τον ομφάλιο λώρο και χασμουριόταν. Μου φαίνεται περίεργο που πλησιάζει ο καιρός...

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Konisn είπε:

Γεια σας κορίτσια!!!! 

Ο μικρός μας είναι 2200 και ντερέκι όπως λέει ο γιατρός. Το πιο πιθανό είναι πως θα πάμε για καισαρική την πρώτη βδομάδα του Αυγούστου, λόγω πλακούντα. Όλα τα υπόλοιπα είναι πολύ καλά. Ο μικρος είναι με το κεφάλι προς τα κάτω εδώ κ 3 βδομάδες. Σήμερα έπαιζε με τον ομφάλιο λώρο και χασμουριόταν. Μου φαίνεται περίεργο που πλησιάζει ο καιρός...

Η αλήθεια είναι οτι δε μας έμεινε πολύ!να σε ρωτήσω όταν λες με το κεφάλι κάτω,εννοείς ότι έχει ευθυγραμμιστει με το γενητικο σωλήνα κιολας;δηλ.κοιταει ίσια προς τα κατω;εμένα είναι με το κεφάλι κάτω εδώ και μήνες αλλά είναι λοξά αριστερά.Αν έχει αλλάξει κάτι και είναι πιο ισια θα το μάθω την επόμενη εβδομάδα που έχω γιατρό αλλά δε νομίζω ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Angela123 είπε:

Η αλήθεια είναι οτι δε μας έμεινε πολύ!να σε ρωτήσω όταν λες με το κεφάλι κάτω,εννοείς ότι έχει ευθυγραμμιστει με το γενητικο σωλήνα κιολας;δηλ.κοιταει ίσια προς τα κατω;εμένα είναι με το κεφάλι κάτω εδώ και μήνες αλλά είναι λοξά αριστερά.Αν έχει αλλάξει κάτι και είναι πιο ισια θα το μάθω την επόμενη εβδομάδα που έχω γιατρό αλλά δε νομίζω ακόμα.

Το κεφάλι είναι κάτω, ο κορμός δεξιά απο αφαλό κ τα πόδια στρίβουν πάνω απο αφαλό προς τα αριστερά. Εγώ νόμιζα πως νιώθω περισσότερο τα πόδια του, αλλα τελικά είναι το πωπουδέλι του

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σας κυρίες μου, χάθηκαν λίγο γιατί τρέχαμε με άδειες πολιτικού γάμου. Ελπίζω να είστε όλες καλά. Εμείς αύριο έχουμε γιατρό και ανυπομονώ. Και εμένα γύρισε με το κεφάλι κάτω αλλά δεν ξέρω αν είναι ευθυγραμισμενη. Πως νιώθετε τα πόδια σας; Έχουν πρηστεί αρκετά εμένα και με πονάνε κιόλας. Τα βάζω σε νερό με αλάτι ή νερό με σόδα. Έχετε κανένα άλλο τιπ να μου δώσετε; 

Link to comment
Share on other sites

On 27/6/2022 at 3:02 ΜΜ, Patataki83 είπε:

Αχ αυτό με τις κράμπες… τεντώθηκα κ εγώ ένα βράδυ στον ύπνο μου κ με έπιασαν κ στις δυο γάμπες ταυτόχρονα… πολύ επώδυνες ήταν κ δεν ήξερα τι να κάνω 

Το μόνο που ίσως βοηθά είναι να τεντώνεις τα πέλματα, έτσι διάβασα κάπου οπότε κι εγώ ανάμεσα στις επισκέψεις στην τουαλέτα που ξυπνάω, κάνω και κανένα τέντωμα στα πόδια όταν ξαπλώνω στο κρεβάτι. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 30/6/2022 at 8:33 ΠΜ, Mermer είπε:

Γειά σας κυρίες μου, χάθηκαν λίγο γιατί τρέχαμε με άδειες πολιτικού γάμου. Ελπίζω να είστε όλες καλά. Εμείς αύριο έχουμε γιατρό και ανυπομονώ. Και εμένα γύρισε με το κεφάλι κάτω αλλά δεν ξέρω αν είναι ευθυγραμισμενη. Πως νιώθετε τα πόδια σας; Έχουν πρηστεί αρκετά εμένα και με πονάνε κιόλας. Τα βάζω σε νερό με αλάτι ή νερό με σόδα. Έχετε κανένα άλλο τιπ να μου δώσετε; 

Καλημέρα,περιορισε τα αλάτια αν βάζεις πολλα,και ρίχνε στα πόδια σου συχνά νερό μέσα στην ημέρα με εναλλαγές ζεστού κρύου και μετά ξαπλωνε και βάζε τα ποδια ψηλά!Εγώ είναι η αλήθεια ότι δεν έχω πρηστεί καθόλου στα πόδια γιατί κάνω διατροφή λόγω ζαχαρου οποτε εχει παίξει το ρόλο της!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Didimakia said:

Καλημέρα,περιορισε τα αλάτια αν βάζεις πολλα,και ρίχνε στα πόδια σου συχνά νερό μέσα στην ημέρα με εναλλαγές ζεστού κρύου και μετά ξαπλωνε και βάζε τα ποδια ψηλά!Εγώ είναι η αλήθεια ότι δεν έχω πρηστεί καθόλου στα πόδια γιατί κάνω διατροφή λόγω ζαχαρου οποτε εχει παίξει το ρόλο της!

Σωστές οι συμβουλές, κι εγώ κάπως έτσι και σχεδόν δεν έχω κράμπες. Αν και με το αλάτι δεν τα έχω καταφέρει, συνέχεια έχω λιγουρα για πατατακια αλλά δεν το παρακάνω. 

Εγώ πάλι είμαι στο χωριό για διακοπές και χθες παρολίγο να γυρίσω στην πόλη για να πάω για υπέρηχο γιατί η μπέμπα δεν πολυκουνιοταν. Ρώτησα τον γιατρό και μου είπε ότι αν τη νιώθω έστω και λίγο τότε λογικα είναι οκ, μπορεί απλά να άλλαξε θέση, αλλά αν έχω ανασφάλεια να πάω. Ήταν σαν να μου είπε ελα οπωσδήποτε, ήμουν έτοιμη να μπω στο λεωφορείο και να αφήσω τον μικρό με τη μάνα μου! Ευτυχώς το βράδυ κουνήθηκε λίγο περισσότερο και σήμερα αποφάσισα ότι υπερβάλω. Απλά μια περίοδο ήταν πολύ έντονες οι κινήσεις της και τώρα αγχώνομαι γιατί είναι πιο ήπιες, αλλά κουνάει, μετατοπιζεται, απλά δεν κλωτσάει πάντα. Δεν θα ηρεμήσω! Ίσως γυρίσω νωρίτερα από το προγραμματισμενο ραντεβού μου να πάω για υπέρηχο για να ησυχάσω! 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα! Πετάγομαι από το δίπλα γκρουπ του Σεπτέμβρη. Είμαι στην 30η εβδομάδα και ετοιμάζουμε σιγά σιγά τα πράγματα του μπέμπη. Χτες πήραμε καρότσι και αυγό.

Θέλουμε να βάψουμε και το δωματιο του (που έχει χρόνια να βαφτεί). Έχετε να προτείνετε ποιότητα χρώματος; ξέρω ότι υπάρχουν βιολογικέςάοσμες βάσεις χρώματος. Προτάσεις/ ίσως μάρκα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


3 ώρες πρίν, electra2021 είπε:

Σωστές οι συμβουλές, κι εγώ κάπως έτσι και σχεδόν δεν έχω κράμπες. Αν και με το αλάτι δεν τα έχω καταφέρει, συνέχεια έχω λιγουρα για πατατακια αλλά δεν το παρακάνω. 

Εγώ πάλι είμαι στο χωριό για διακοπές και χθες παρολίγο να γυρίσω στην πόλη για να πάω για υπέρηχο γιατί η μπέμπα δεν πολυκουνιοταν. Ρώτησα τον γιατρό και μου είπε ότι αν τη νιώθω έστω και λίγο τότε λογικα είναι οκ, μπορεί απλά να άλλαξε θέση, αλλά αν έχω ανασφάλεια να πάω. Ήταν σαν να μου είπε ελα οπωσδήποτε, ήμουν έτοιμη να μπω στο λεωφορείο και να αφήσω τον μικρό με τη μάνα μου! Ευτυχώς το βράδυ κουνήθηκε λίγο περισσότερο και σήμερα αποφάσισα ότι υπερβάλω. Απλά μια περίοδο ήταν πολύ έντονες οι κινήσεις της και τώρα αγχώνομαι γιατί είναι πιο ήπιες, αλλά κουνάει, μετατοπιζεται, απλά δεν κλωτσάει πάντα. Δεν θα ηρεμήσω! Ίσως γυρίσω νωρίτερα από το προγραμματισμενο ραντεβού μου να πάω για υπέρηχο για να ησυχάσω! 

Τώρα όσο μεγαλώνουν δεν θα χωράνε άνετα να κάνουν τις κινήσεις που κάνανε πριν. Οπότε λογικό να μην τη νιώθεις τόσον δραστήρια. Μάλλον δεν χωράει πλέον να κινηθεί άνετα. Μην ανησυχείς. Όλα καλά θα πάνε. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Για τις κράμπες, πρόληψη εννοώ, αυξήστε λίγο το μαγνήσιο. Ειναι έλλειψη μαγνησίου οι κράμπες. Για εκείνη τη στιγμή που σας πιάνουν, κατεβάζετε τα πόδια απ' το κρεβάτι και τα χτυπάτε με δύναμη στο πάτωμα (το ένα τελοσπαντων, αυτό που έπαθε την κράμπα). Όπως κάνει ξερωγω ένα θυμωμένο παιδι. Και ξανά μέχρι να σταματήσει ο πόνος. Περνάει αμέσως με αυτόν τον τρόπο. 

Ψιλοκουραστηκα ούφ αντε

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, electra2021 είπε:

Σωστές οι συμβουλές, κι εγώ κάπως έτσι και σχεδόν δεν έχω κράμπες. Αν και με το αλάτι δεν τα έχω καταφέρει, συνέχεια έχω λιγουρα για πατατακια αλλά δεν το παρακάνω. 

Εγώ πάλι είμαι στο χωριό για διακοπές και χθες παρολίγο να γυρίσω στην πόλη για να πάω για υπέρηχο γιατί η μπέμπα δεν πολυκουνιοταν. Ρώτησα τον γιατρό και μου είπε ότι αν τη νιώθω έστω και λίγο τότε λογικα είναι οκ, μπορεί απλά να άλλαξε θέση, αλλά αν έχω ανασφάλεια να πάω. Ήταν σαν να μου είπε ελα οπωσδήποτε, ήμουν έτοιμη να μπω στο λεωφορείο και να αφήσω τον μικρό με τη μάνα μου! Ευτυχώς το βράδυ κουνήθηκε λίγο περισσότερο και σήμερα αποφάσισα ότι υπερβάλω. Απλά μια περίοδο ήταν πολύ έντονες οι κινήσεις της και τώρα αγχώνομαι γιατί είναι πιο ήπιες, αλλά κουνάει, μετατοπιζεται, απλά δεν κλωτσάει πάντα. Δεν θα ηρεμήσω! Ίσως γυρίσω νωρίτερα από το προγραμματισμενο ραντεβού μου να πάω για υπέρηχο για να ησυχάσω! 

Καλημέρα,και εμένα εχθες οι κινήσεις της ήταν λιγότερες το βράδυ την έπιασε και από κλωτσιά πολύ λίγο,αντιθέτως κινείται πολύ όπως και σήμερα ειδικά όλο κουνιέται και σχηματιζονται βουνοκορφές χαχα!!Μην ανησυχείς υπάρχουν και ώρες που κοιμούνται και επίσης όπως είπαν και τα κορίτσια είναι στριμωγμενα τα καημένα και δεν έχουν δυνατότητα να κλωτσάνε κτλ.Πατατακια έχω να φάω 8 με 9 μήνες το τι θα σαρωσω όταν γεννήσω δεν λέγεται.....Κάθομαι και φτιάχνω παγωτο για τα παιδιά μου και τον αντρα μου και το κοιτάω σαν ροφος που δεν μπορώ να φάω πφφφφφ.Τελοσπαντων υπομονή μέχρι τελος του μηνα μάλλον!!

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

On 1/7/2022 at 2:08 ΜΜ, KoraliaP είπε:

Κορίτσια καλημέρα! Πετάγομαι από το δίπλα γκρουπ του Σεπτέμβρη. Είμαι στην 30η εβδομάδα και ετοιμάζουμε σιγά σιγά τα πράγματα του μπέμπη. Χτες πήραμε καρότσι και αυγό.

Θέλουμε να βάψουμε και το δωματιο του (που έχει χρόνια να βαφτεί). Έχετε να προτείνετε ποιότητα χρώματος; ξέρω ότι υπάρχουν βιολογικέςάοσμες βάσεις χρώματος. Προτάσεις/ ίσως μάρκα;

Καλησπέρα. Εμάς μας έδωσε ο κουμπάρος μας που δουλεύει σε χρωματοπωλείο το vechro chief οικολογικό.. κ αυτός με αυτό είχε βάψει το παιδικό δωμάτιο στα παιδιά του. Μια χαρά ήταν, δεν μυριζε καθόλου κ στέγνωσε αμέσως. Εμείς περιμένουμε κοριτσια κ βάψαμε γκρι τους τοίχους κ βάλαμε αυτοκόλλητα ένα μεγάλο ροζ φεγγάρι με ένα ελεφαντάκι που κοιμάται πάνω του ανάμεσα στις κούνιες κ γύρω γύρω διάσπαρτα αστεράκια σε λευκο γκρι πιο σκούρο κ ροζ. Επίσης βάλαμε ροζ φωτιστικό κ κουρτίνα κ έγινε φανταστικό.

6 ώρες πρίν, Didimakia είπε:

Καλημέρα,και εμένα εχθες οι κινήσεις της ήταν λιγότερες το βράδυ την έπιασε και από κλωτσιά πολύ λίγο,αντιθέτως κινείται πολύ όπως και σήμερα ειδικά όλο κουνιέται και σχηματιζονται βουνοκορφές χαχα!!Μην ανησυχείς υπάρχουν και ώρες που κοιμούνται και επίσης όπως είπαν και τα κορίτσια είναι στριμωγμενα τα καημένα και δεν έχουν δυνατότητα να κλωτσάνε κτλ.Πατατακια έχω να φάω 8 με 9 μήνες το τι θα σαρωσω όταν γεννήσω δεν λέγεται.....Κάθομαι και φτιάχνω παγωτο για τα παιδιά μου και τον αντρα μου και το κοιτάω σαν ροφος που δεν μπορώ να φάω πφφφφφ.Τελοσπαντων υπομονή μέχρι τελος του μηνα μάλλον!!

Εμένα που είναι δυο πάντως κάνουν πάρτυ! Χαχαχα η μια κλωτσάει κάτω χαμηλά η άλλη πάνω ψηλά… κ από βουνοκορφές άλλο τπτ :lol: 

εγω ονειρεύομαι παγωτο φράουλα σαν τρελή ενώ ποτε δεν διάλεγα να φάω αυτή τη γεύση στο παρελθόν… το σκέφτομαι σχεδόν κάθε μέρα χαχα


CATwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ααααχχχ το παγωτάκι, κι εγώ το λιγουρεύομαι αλλά με τον άτιμο διαβήτη περιορίζομαι σε 1 με 2 παγωτινια την εβδομάδα κι αυτά όταν έχω μετρήσει το μεταγευματικό και είναι χαμηλό. 

 

Κεφάλαιο δυσκοιλιότητα, έχετε θεμα;Εγώ υποφέρω, πίνω και 2πλο σίδηρο γιατί έχω χαμηλή φεριτινη, προ εγκυμοσύνης και έπεσε κι άλλο. Έχω 10 ημέρες τώρα που υποφέρω, πήρα το σιρόπι το Dulcosoft και κάτι γίνεται αλλά όχι δραστικά πράγματα, το πρήξιμο και η αίσθηση βάρους παραμένει. Έχω κόψει το σίδηρο εδώ και 4 ημέρες και φοβάμαι να το ξαναρχίσω αλλά πρέπει. Τι νιφάδες βρώμης, σαλάτα σε κάθε γεύμα, παλεύω με το νερό, η δυσκοιλιοτητα εκεί... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...