Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Ρώτησα αν θέλει ακινησία μου είπε όχι απλά μια καθημερινότητα χωρίς υπερβολές. Εν τω μεταξύ πρέπει να γυρίσω και στη δουλειά κάποια στιγμή  κ έλεγα Δευτέρα να παω. Λέτε να μην κάνει; Δουλειά γραφείου είναι.
      Επίσης τους λέω για τα (λίγα) καφέ που βλέπω και μου λέει απλά αύξησε την prolutex. Τα utrogestan γιατί δεν μου τα αυξάνουν; 

Μανουλες Αυγούστου 2022 ❤️


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πήγα στο γιατρό σήμερα και όλα καλά!το μωρό είναι 2.150 και μου είπε ότι ντοπλερ δε χρειάζομαι ακόμα.Στο επόμενο ραντεβού σε 3 εβδομάδες θα δούμε αν χρειαστεί.Η όρεξη μου επίσης έχει αυξηθεί αλλά αν φάω πολύ μετά με πιάνουν καουρες και υποφέρω. Εσεις πως ειστε κορίτσια?

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, Angela123 said:

Πήγα στο γιατρό σήμερα και όλα καλά!το μωρό είναι 2.150 και μου είπε ότι ντοπλερ δε χρειάζομαι ακόμα.Στο επόμενο ραντεβού σε 3 εβδομάδες θα δούμε αν χρειαστεί.Η όρεξη μου επίσης έχει αυξηθεί αλλά αν φάω πολύ μετά με πιάνουν καουρες και υποφέρω. Εσεις πως ειστε κορίτσια?

Εγώ είμαι τώρα στο γιατρό, με έπιασε μια ανασφάλεια και θέλω να δω το μωρό, ενώ έχω ραντεβού τη Δευτέρα. Περιμένω να μπω. Βλακειες κάνω αλλά τέλος πάντων. Απλά ζορίστηκα με την αρρώστια του γιου μου, μέχρι σήμερα το πρωί είχαμε την αγωνία να πέσει ο πυρετός γιατί αλλιώς θα έπρεπε να νοσηλευτει. Ευτυχώς έπεσε και τώρα είναι καλά, αν και καταπονημενος! Αλλά εγώ 5 μέρες βίωσα στρες και δεν πολυπροσεχα τις κινήσεις του μωρού στην κοιλιά, οπότε είπα να έρθω. Αλλά τώρα κουνάει φουλ και ντρέπομαι να φύγω! 

Κατά τα άλλα καλά ας τα λέμε, τώρα που πέρασε κι αυτό θα ξεκινήσω ετοιμασίες στο σπίτι... 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 53 λεπτά , electra2021 είπε:

Εγώ είμαι τώρα στο γιατρό, με έπιασε μια ανασφάλεια και θέλω να δω το μωρό, ενώ έχω ραντεβού τη Δευτέρα. Περιμένω να μπω. Βλακειες κάνω αλλά τέλος πάντων. Απλά ζορίστηκα με την αρρώστια του γιου μου, μέχρι σήμερα το πρωί είχαμε την αγωνία να πέσει ο πυρετός γιατί αλλιώς θα έπρεπε να νοσηλευτει. Ευτυχώς έπεσε και τώρα είναι καλά, αν και καταπονημενος! Αλλά εγώ 5 μέρες βίωσα στρες και δεν πολυπροσεχα τις κινήσεις του μωρού στην κοιλιά, οπότε είπα να έρθω. Αλλά τώρα κουνάει φουλ και ντρέπομαι να φύγω! 

Κατά τα άλλα καλά ας τα λέμε, τώρα που πέρασε κι αυτό θα ξεκινήσω ετοιμασίες στο σπίτι... 

Καλά έκανες και πήγες.το άγχος δεν κάνει καλό ούτε σε σένα αλλά ούτε και στο μωρό.Χαιρομαι που ο γιος σου είναι καλά!Και μένα ο δικος μου είχε πυρετό το σ/κ άλλα ευτυχώς δε χρειάστηκε παιδίατρο.Το αντιμετωπίσαμε μονο με αντιπυρετικα!

Περιμένουμε τα νέα σου από το γιατρό που σίγουρα όλα θα είναι τέλεια!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Angela123 said:

Καλά έκανες και πήγες.το άγχος δεν κάνει καλό ούτε σε σένα αλλά ούτε και στο μωρό.Χαιρομαι που ο γιος σου είναι καλά!Και μένα ο δικος μου είχε πυρετό το σ/κ άλλα ευτυχώς δε χρειάστηκε παιδίατρο.Το αντιμετωπίσαμε μονο με αντιπυρετικα!

Περιμένουμε τα νέα σου από το γιατρό που σίγουρα όλα θα είναι τέλεια!!!

Ευχαριστώ, ναι τελικά όλα μια χαρά και με το μωρό! Και μη χειρότερα θα ευχηθώ :)

Βέβαια κόλλησα κι εγώ μάλλον, σήμερα πονάει ο λαιμός μου. Ο γιατρός μου έγραψε μια αντιβίωση αλλά είπε ότι δε χρειάζεται να την πάρω αν νιώθω καλά και δεν ανεβάσω πυρετό... 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εμείς πήγαμε γιατρό σήμερα, όλα καλά. Το μωρό γύρισε, εγώ έχασα μισό κιλό, εκείνος είναι μπουλούκος (2386 kg στις 33 εβδομάδες ακριβώς) και μου είπε ότι στα 4 κιλά θα μου το πάρει με τεχνητούς πόνους. Μου είπε να κάνω ο,τι μπορώ για να μην παίρνει τόσο πολύ (750 γραμμάρια τη φορά!)

Τι να κάνω η δόλια μάνα που και το ζάχαρό μου είναι τέλειο και δεν τρώω έτσι κι αλλιώς λόγω ζέστης και στομαχιού...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Melie είπε:

Κι εμείς πήγαμε γιατρό σήμερα, όλα καλά. Το μωρό γύρισε, εγώ έχασα μισό κιλό, εκείνος είναι μπουλούκος (2386 kg στις 33 εβδομάδες ακριβώς) και μου είπε ότι στα 4 κιλά θα μου το πάρει με τεχνητούς πόνους. Μου είπε να κάνω ο,τι μπορώ για να μην παίρνει τόσο πολύ (750 γραμμάρια τη φορά!)

Τι να κάνω η δόλια μάνα που και το ζάχαρό μου είναι τέλειο και δεν τρώω έτσι κι αλλιώς λόγω ζέστης και στομαχιού...

Σε αυτές τις εβδομάδες υπάρχει μεγάλη απόκλιση στις μετρήσεις. Στη θέση σου δεν θα ανησυχούσα τόσο. Η φύση ξέρει καλύτερα. Να ξέρεις πως αυξάνεις τις πιθανότητες για καισαρική με την πρόκληση, ειδικά αν γίνει νωρίτερα από όταν το μωρό θα είναι έτοιμο να βγει. Άσε που τα κιλά μικρή σημασία έχουν...μεγαλύτερη σημασία έχει η διάμετρος του κεφαλιού παρά τα κιλά του μωρού.

Βλαστοκύτταρα δεν κράτησα στο γιο, δεν θα το κάνω ούτε τώρα. όταν το είχα συζητήσει με το γιατρό, μου είχε πει ότι δεν έχει και πολλή σημασία γιατί, ακόμα κι αν χτυπα ξυλο χρειαστεί, τα βλαστοκύτταρα έχουν το ίδιο dna οπότε έχει τη μνήμη της αρρώστιας. Μπακαλιστικα το λέω, το ξερω, εκείνος το είχε πει πιο επιστημονικά. 

Λίκνο πήραμε εμείς γιατί δεν χωράει κάτι άλλο δίπλα (ούτε και πουθενά αλλού εδώ που τα λέμε). Πήραμε το Chicco next to me με ένα εξτρα στρωματακι από elite strom. Είχα δει κι άλλα που μου άρεσαν αλλά το συγκεκριμένο το είχα δει κι από κοντά οπότε είπα να μην το παραψειρισω.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 4/7/2022 at 8:50 ΠΜ, Melie είπε:

Προσοχή: Ακολουθεί σεντόνι και ελαφρώς εκτός θέματος!!!

 

Θα κάνω για λίγο κατάχρηση του thread για να βγάλω από μέσα μου κάτι που μου συνέβη χθες και δε θα ήθελα να συζητήσω οπουδήποτε αλλού.

Χθες το βράδυ, λοιπόν, βγήκαμε με τον άντρα μου και τα πεθερικά μου. Μετά από τα πρώτα συνηθισμένα, λοιπόν, κάτι τον έπιασε εκείνον και άρχισε να μιλάει, σαν να έχει κάτσει στο ντιβάνι του ψυχολόγου του, αρχικά για το πώς είναι η δική μου σχέση με τους γονείς μου (προβληματική, αλλά η συζήτηση αυτή ήταν εκτός τόπου και χρόνου) και ύστερα για το τι προβλήματα έχουμε στο γάμο μας!!!

Ακολούθησε μια τρίωρη συζήτηση στην οποία το καθετί που είπε αναλύθηκε και εξηγήθηκε και μετά άρχισα να δέχομαι έναν καταιγισμό συμβουλών για το πώς θα είμαι καλύτερος άνθρωπος και καλύτερη σύζυγος! Κοίταξα αρχικά να μη φύγω, για να μη δημιουργήσω σκηνή, και κατόπιν να χαμογελάω ευγενικά και να εύχομαι πότε θα τελειώσει το μαρτύριο, το οποίο όμως δεν έλεγε να τελειώσει με τίποτα!

Επειδή είμαι δεύτερη φορά παντρεμένη με κακή σχέση με τα προηγούμενα πεθερικά μου, δε θα μείνω καν στο ότι ποτέ δεν πρέπει να εμπλέκουμε τα οποιαδήποτε πεθερικά στο γάμο μας, γιατί το πράγμα θα μπορούσε να ξεφύγει, και για τώρα και για το μέλλον. Δε θα πω καν ότι σ αυτά που μου έλεγαν είχαν κακή πρόθεση, που είναι πολύ βασικό. Πιστεύω ακράδαντα ότι αν άρχιζα εγώ το αντίστοιχο θέμα, θα είχαν και σ εκείνον την αντίστοιχη στάση για τρεις ώρες.

Δε θα πω καν λοιπόν ότι κακώς τους μίλησε, αφού ήθελε να βγάλει τα εσώψυχά του, αν και ο συγκεκριμένος άνθρωπος έχει δεκάδες φίλους και θα μπορούσε να μιλήσει σε κάποιον από αυτούς, χωρίς να ρισκάρει να δημιουργήσει προβλήματα στο γάμο μας και στο κοινό μας μέλλον. Αντίστοιχα θα μπορούσα κι εγώ να μιλήσω σε μια γνωστή μου ή φίλη μου και δε θα ήταν μεμπτό.

Το πρόβλημά μου είναι ότι τους μίλησε ΜΠΡΟΣΤΑ μου για όλα αυτά και έφερε εμένα στην απαίσια θέση να εξηγούμαι, να απολογούμαι και τελοσπάντων να μιλάω για πολύ προσωπικά μου θέματα σε ανθρώπους που όχι μόνο είναι ξένοι για εμένα, αλλά όσο καλή πρόθεση και να έχουν, μεροληπτικοί προς αυτόν. Και εν πάση περιπτώσει, να μιλάω για πολύ προσωπικά μου θέματα ενώ δεν ήμουν έτοιμη να το κάνω. Δεν πήγαμε σε σύμβουλο γάμου. Ακόμη κι εκεί να πηγαίναμε, θα κλείναμε ραντεβού σε χρόνο που θα ήμασταν και οι δυο έτοιμοι να μιλήσουμε, και σε συνθήκες ουδέτερες και για τους δυο.

Δεν ξέρω τι τον έπιασε. Προφανώς έσκασε από κάποια πράγματα, μικρά ή μεγάλα και ένιωσε την ανάγκη να τα πει. Το όλο θέμα έγινε τόσο λάθος και άγαρμπα, όμως, που εμένα πρόδωσε την εμπιστοσύνη μου. Πάνω από θιγμένη και θυμωμένη, νιώθω πληγωμένη. Γιατί έσπασε την κοινή "ομερτά" που θα έπρεπε να έχουμε μεταξύ μας και έβαλε τρίτους στην εξίσωση. Που οκ, είναι ανθρώπινο να κράξουμε για λίγο το έτερον μας ήμισυ όταν μας δίνει στα νεύρα σε κάποιον άνθρωπο εμπιστοσύνης, αλλά δεν έκανε αυτό. Αντίθετα, έβαλε τη σχέση μας στο μικροσκόπιο σε ανθρώπους που δεν έπρεπε, σε χρόνο και τόπο που δεν έπρεπε, με εμένα μπροστά χωρίς να με ρωτήσει και με έκανε να αισθάνομαι παραπάνω από άβολα και αμήχανα για τρεις ώρες.

Τα θέματα που έχουμε και συζητήθηκαν δεν είναι σοβαρά. Αλλά αυτό δεν λέει τίποτα. Ποιος βάζει το όριο στο τι πρέπει να λέγεται και τι όχι; Ένα σεξουαλικό, πχ, θέμα για κάποιον μπορεί να είναι αστείο ή πικάντικο για να ειπωθεί σε μια παρέα μεταξύ σοβαρού και αστείου από τη γυναίκα, αλλά για τον άντρα της μπορεί να πληγώσει τον ανδρικό του εγωισμό, ίσως και ανεπανόρθωτα. Και τελικά από την στιγμή που ο άλλος νιώθει άβολα, η συζήτηση πρέπει να λήγει (που κακώς άρχισε). Αλλά όχι από τον ενοχλούμενο (ο οποίος, αν πει κάτι, εκτός από φταίχτης θα βγει και κομπλεξικός), από αυτόν που έκανε την πατάτα να μιλήσει εξαρχής.

Έχω φρικάρει με όλο αυτό. Εκείνος δεν έχει καταλάβει τίποτα, είναι άλλη μια Δευτέρα. Αν μη τι άλλο, είναι ανακουφισμένος. Να επαναλάβω ότι πρόκειται για ένα ακραία κοινωνικό άτομο με δεκάδες καλούς φίλους και αρκετούς πραγματικά κολλητούς. Έχω μπει και στο τριπακι να αναρωτιέμαι τι ξέρουν όλοι αυτοί για εμάς. Δεν ξέρω τι να κάνω, έχω μουδιάσει.

Και φυσικά όλο αυτό είναι η κορυφή του παγόβουνου, δεν αγγίζω καν τα προβλήματα που ανέφερε ότι έχουμε (που ευτυχώς θεωρούμε και οι δύο ότι είναι μικρά) και πώς θα λυθούν. Αυτά είναι η πραγματική δουλειά. Δεν πάω καν εκεί. Προς το παρόν μένω στο γεγονός ότι μια βόλτα για να ξεσκάσουμε έγινε νύχτα τρόμου και έφερε μια χιονοστιβάδα που τώρα νιώθω να με πλακώνει...

Συγνώμη για την κατάχρηση χώρου και χρόνου.

Αρχικά γιατί δεν είπες ότι δεν είναι ωραίο αυτό που κάνεις μπροστα στους γονείς σου;;;;γτ εχεις ανάγκη από δικαστές να σ πουν αν έχεις δίκιο ή όχι.....και στην τελική να ξέρεις ότι και αυτοί νιώθουν άβολα.....βέβαια εγώ με το. Άντρα μου κραζομαστε παντού χαχαχαχαχαχχα αφού οι γονείς μας μας λένε φτάνει ρε να τρωγεστε αλλά εμείς έτσι κάνουμε όλη μέρα και μόνοι μας!!!!! Θα σ πω όμως βάλε τα όρια σου...εγώ τα έβαλα νωρίς και με θράσος έτσι υπάρχει και μεγαλύτερος σεβασμός.....θέλω να σ πω εγώ που ότι και να Μ πουν δεν αφήνω να πέσει λέξη κάτω ( βέβαια τα γυρίζω όλα με χιούμορ όπου θέλω ) είμαι η αγαπημένη λατρεμένη νύφη και η άλλη που δεν βγάζει κιχ.....αφού έχουν γίνει κάποια σκηνικά με την πεθερά μας και της λέω κορίτσι δεν είπες τπτ;;;; γιατί;;;;;γιατί χαλάς ότι χτίζω;;   Σ έχω στρωμένο δρόμο ... τεσπά....δες αυτά που σ είπε σαν παράπονα ή διορθώσεις και βρες μια μέρα να τα συζητήσεις.....κ γτ επίσης έπρεπε να τα κάνει μπροστά στους γονείς του;;;γτ είχε την ανάγκη αυτή......και την επόμενη φορά που εύχομαι να μην υπάρξει αν μπροστά σε κάποιον πάει να πει κάτι προσωπικό σας μπροστά σε τρίτο άτομα πες δεν θέλω να το συζητήσουμε τώρα δεν αρμόζει ή κουβέντα επί προσωπικού τώρα!!!!!και στο λέω εγώ που εμείς σαν ζευγάρι είμαστε εκρηκτικοί.... κυριολεκτικά μας ξέρει όλη η γειτονιά το σούπερ......ο άντρας μου υπέρ κοινωνικός ( Μητσοτάκη τον λέμε) κ το στυλ του είναι να σ κράζει κ τι ντυθηκες καρναβάλι κλπ κ εγώ φορτώνω κ λέω έχεις κοιταχτει στον καθρέφτη κλπ.....αλλά ποτέ μα ποτέ δεν έχει πει κουβέντα σοβαρή πάντα με εκθειάζει κ λέει ότι δεν θα παντρευόταν άλλη όσες ζωές κ αν υπήρχαν ότι τον κάνω ευτυχισμένο κ πάντα έρχεται κ συζητάει μαζί μου κάτι σοβαρό ( που δεν έχουν υπάρξει ποτέ σχεδόν σοβαρά) κ επίσης, έχει κόψει από τους γονείς του πολλές φορές την έναρξη οποιαδήποτε συζητήσεις πιστεύει ότι θα καταλήξει σε δικό μου εκνευρισμό κ μάλιστα πολλές φορές ήταν κ καλοπροαίρετος....από την πρώτη στιγμή έλεγε πάντα θα σε υπερασπίζομαι κ θα παίρνω το μέρος σ μπροστά στους γονείς μου αλλά πρόσεξε καλά πριν πεις κάτι μην με βάλεις να μαλώσω μαζί τους χωρίς λόγο......εμάς αυτή είναι η Ομερτά μας κ ενώ τρωγομαστε σαν τον σκύλο με την γάτα......αυτό που λες δεν έχει συμβεί ποτέ!!!!!! Νομίζω ότι αυτό είναι ένας πιο σοβαρός λόγος για να κάτσεις να σκεφτείς.....γτ από το πουθενά σ είπε κάτι για τον χαρακτήρα σου μπροστά στους γονείς του....κ τους έδωσε πάτημα ή μια εικόνα για σένα που δεν οφείλουν να γνωρίζουν....

On 4/7/2022 at 11:37 ΠΜ, Melie είπε:

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Σίγουρα όταν ηρεμήσω λίγο συναισθηματικά θα συζητήσω, δεν υπάρχει περίπτωση να κρατήσω μέσα μου όλο αυτό.

Ένα μόνιμο θέμα διαφωνίας (και το αναφέρω γιατί ξέρω ότι μπορεί να είναι θέμα και σε πολλά ζευγάρια με τον ερχομό ενός παιδιού) είναι το πώς βλέπει ο καθένας το σπίτι σε σχέση με τις επισκέψεις. Εκείνος είναι πολύ κοινωνικός, με τεράστιο κύκλο, και θέλει ένα σπίτι ανοιχτό, σαν ξέφραγο αμπέλι. Εμένα το σπίτι είναι το ησυχαστήριό μου, το καταφύγιό μου. Και πριν τον κοβιντ, και πόσο μάλλον τώρα. Μου φαίνεται αδιανόητο ότι μπορεί ο καθένας να εμφανιστεί όποτε του κάνει κέφι, χωρίς να ειδοποιήσει και να διαταράξει την ηρεμία της οικογένειας. 

Μέχρι τώρα λοιπόν του έχω βάλει φρένο στα σούρτα φέρτα που ίσχυαν μέχρι πρότινος, όταν στον κύκλο του ήταν ο μοναδικός που ήταν εργένης και όλοι, κουτσοί, στραβοί, κατέφευγαν σ αυτόν. Εξάλλου, του είπα να κοιτάξει γύρω του. Έστω ότι εγώ είμαι η αντικοινωνική και έχω πρόβλημα. Μα στα άλλα σπίτια πάμε έτσι; Πού μας έχουν καλέσει και έχουμε πάει και είμαστε εμείς οι προβληματικοί που δεν ανταποδώσαμε το κάλεσμα; Πουθενά (κυριολεκτικά)! Γιατί όλες οι υπόλοιπες οικογένειες λοιπόν δικαιούνται να έχουν το χώρο τους και την ηρεμία τους και εμείς είμαστε άσυλο αναξιοπαθούντων;

Ξέρω λοιπόν ότι τώρα με το μωρό θα έχουμε τρελές ιστορίες. Κάτι που είναι ο τελευταίος που κάνει παιδί, κάτι που δεν το περίμενε και ιδιαίτερα, έχει κάθε διάθεση να το εκθέσει σαν τουριστική ατραξιόν. Από περηφάνια, όχι από κακία. Εγώ, όμως, που έχω περάσει επιλόχειο στην πρώτη εγκυμοσύνη και ξέρω πόσο ευάλωτη είναι η περίοδος τής λοχείας και το να βρούμε τα πατηματά μας τον πρώτο καιρό, δε θα δεχτώ να γίνει το σπίτι μας Μπάτε σκύλοι αλέστε! Πόσο μάλλον εν μέσω κόβιντ!!!!

Επειδή λοιπόν το βλέπω να έρχεται και ξέρω ότι τα δικά μου επιχειρήματα δεν πρόκειται να τον πείσουν, σκοπεύω να βάλω τη μαία, που είναι και φίλη του και την εμπιστεύεται, να του πει ως επαγγελματίας δυο πραγματάκια για τη σημασία που έχει ένα ήρεμο περιβάλλον στην εγκαθίδρυση ενός ομαλού προγράμματος μητέρας-βρέφους. Αν και πάλι δε συνετιστεί, δεν ξέρω τι θα κάνω...

Χαχαχαχα η ζωή μου όλη.......λοιπόν η πρώτη φορά που συζητήθηκε αυτό κατέληξε σε καυγα ( περιττο να σ πω ότι τα δικά μου πεθερικά είναι ανεμβολιστα κ καλά κάνουν το θέμα όμως ξεκινάει ότι δεν σέβονται τον άλλον που φοβάται κ ζητάει μάσκα τον λένε χαζό ) οπότε καταλαβαίνεις.....είπα ότι θα έρχονται με μάσκα κ ραπίντ κ οποίος παρεξηγηθεί στα τέτοια μου του έβγαλα κ δύο τρία φόρουμ που μιας παιδίατρος πολύ προ κόβιντ  έλεγε μέχρι τριών μηνών φοράτε μάσκες στην επίσκεψη σε μωρό ή σε εξωτερικό χώρο....με τον καιρό κ με επίκληση στο συναίσθημα τύπου ωραία θες να έρθουν έτσι χωρίς ραπίντ χωρίς μάσκες κλπ κ να κολλήσουμε να μπούμε νοσοκομείο ( δλδ εγώ με τον μωρό γιατί μέχρι τριών μηνών αντιβίωση παίρνει μόνο ενδοφλέβια) κ μετά τι;;; Μετά θα με παίρνουν αγχωμενη κ θα Μ λένε ααααχ πολύ αγχωμενη είμαι κ εγώ τι θα λέω γίνονται;;;;χαχαχαχα όχι βέβαια θα γίνει ο χαμός γτ εγώ το στόμα μου θα το ανοίξω κ θα πω όταν εγώ σας έλεγα για μάσκα εσείς χλευάζατε τώρα καθίστε με το άγχος κ να νιώθετε κ τύψεις........οπότε με τον καιρό όλα μαλακωσαν κ την κουβέντα κ είπε έχεις δίκιο γτ του έλεγα δεν είναι μόνο ο κορονοιος οπότε τον έφερα στα νερά μου βέβαια όταν γεννήσω θα πάρω κ τον παιδίατρο ενώ δεν θα είναι μέσα κ θα του πω να είναι πολύ αυστηρός σε ότι αφορά τις επισκέψεις κ να εξηγήσει με πόση ευλάβεια κ προσοχή πρέπει να γίνονται.....βέβαια εμένα έχει ήδη πίστη.....αλλά αν τον φοβίσει ο γιατρός δεν θα λωξοδρομησει......οπότε ότι δεν λύνεται με τον σωστό δρόμο της λογικής υπάρχει κ άλλος......( Σόρρυ για τα ορθογραφικά αλλά προσπαθώ να τα γράψω κ γρήγορα).......αλλά όπως σ είπα κ πιο πάνω......βάλε τα όρια σου παντού...... ειλικρινά η δουλειά μου απαιτεί να ζω μόνιμος με όρια κ κανόνες βλέπεις δουλεύω στην ειδική αγωγή κ χωρίς αυτό έχεις χάσει την μπάλα......κ έχω διαπιστώσει ότι κ στους τυπικούς χρειάζεται ακόμα περισσότερο......

On 4/7/2022 at 5:58 ΜΜ, Melie είπε:

Η συζήτηση έγινε και κατάλαβε το λάθος του. Με διαβεβαίωσε για την αγνότητα των προθέσεων όλων των εμπλεκομένων (δεν αμφέβαλα ποτέ) και μου είπε ότι υπέθεσε ότι σε ένα ασφαλές περιβάλλον αγάπης θα μπορέσω να ανοιχτώ.

Πλέον συνειδητοποίησε ότι το "άνοιγμα" δε μπορεί να γίνει έτσι απότομα και εκβιαστικά. Και σίγουρα όχι μπροστά σε τρίτους. Εκτός αν αυτοί οι τρίτοι είναι ειδικοί επαγγελματίες.

Γενικά οι άντρες είναι λίγο πιο αργοστροφοι σε αυτά απ' ότι εμείς οι γυναίκες...ωστόσο είδες;;;;;η συζήτηση όλα τα λύνει.....κ σε επόμενη φορά ότι σε κάνει να νιώθεις αμηχανία να το κόβεις!!!!!

 

On 5/7/2022 at 7:17 ΜΜ, Konisn είπε:

Θα το ψάξω σε ευχαριστώ.

Περαστικά στον μικρό σου. Το έχουν οι μέρες μάλλον με τις εντάσεις. Εμείς μετακομίζουμε το ΣΚ κ την Κυριακή έριξα έναν τσακωμό με σύζυγο κ έναν με την μαμά μου, αλλά πέρασε γρήγορα.

Νομίζω πως όσο πλησιάζουν οι μέρες για την γέννα κ ταυτόχρονα προκύπτουν άλλα θέματα, αγχωνόμαστε περισσότερο όλοι κ ξεσπάμε.

 

Αχ πραγματικά εγώ είμαι μέσα στη γκρίνια και την απελπισία και σε έναν παράλληλο κόσμο....... κατσαρίδες.......τεράστιες κατσαρίδες μετά από απολύμανση έχω πάθει νευρικό κλονισμό 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, nimrodel είπε:

Σε αυτές τις εβδομάδες υπάρχει μεγάλη απόκλιση στις μετρήσεις. Στη θέση σου δεν θα ανησυχούσα τόσο. Η φύση ξέρει καλύτερα. Να ξέρεις πως αυξάνεις τις πιθανότητες για καισαρική με την πρόκληση, ειδικά αν γίνει νωρίτερα από όταν το μωρό θα είναι έτοιμο να βγει. Άσε που τα κιλά μικρή σημασία έχουν...μεγαλύτερη σημασία έχει η διάμετρος του κεφαλιού παρά τα κιλά του μωρού.

Συμφωνώ απόλυτα. Αλλά το θέμα δεν είναι το βάρος αυτό καθαυτό. Όλα, κεφαλή, μηριαίο, κοιλιά, είναι όλα προς τα πάνω... Είναι όντως ένα μεγάλο μωρό και όλα συνηγορούν σε αυτό. 

Προσωπικά, δεν έχω αποφασίσει αν είναι καλύτερο το μωρό να πάρει όλες τις μέρες (ή όποτε έρθει, τελοσπάντων), με κίνδυνο να καταλήξουμε σε καισαρική λόγω βάρους (γιατί εγώ τοκετό 23 ωρών δεν ξαναπερναω)  ή να το πάρουμε δυο εβδομάδες νωρίτερα με φυσιολογικό, αλλά τεχνητούς πόνους. Τεχνητούς κάναμε και στο γιο μου γιατί, ύστερα από 20 ώρες με αίμα στην αρχή και συσπάσεις αυξανόμενες, η γέννα δεν προχωρούσε σχεδόν καθόλου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα μανούλες, κι εμείς χτες μπήκαμε στην 32η εβδομάδα, 2022 το εκτιμώμενο βάρος, σύμφωνα, με τις μετρήσεις έχει μεγάλη περίμετρο κοιλιάς η μικρή μας, βέβαια και το μηριαίο οστό είναι μεγαλύτερο άρα δεν είναι μόνο θέμα διαβήτη που πάμε μπροστά σε εβδομάδες, είναι και προφανώς μεγάλο μωρό το μικρό μας.Εχει γυρίσει προς τα κάτω αλλά όχι σε τέλεια θέση ακόμα. Αυξήσαμε την ινσουλίνη το βράδυ από 6 σε 8 μονάδες και θα δούμε στις 19 που έχουμε το 2ο doppler. Όπως είμαστε τώρα, με το δεδομένο της πίεσης και του διαβήτη πάμε ιδανικά για καισαρική στις 38 εβδ +2 ή +4 ημέρες. Την επόμενη εβδομάδα θα κάνω και 2 φορές από 2 ενέσεις κορτιζόνης για να ενισχυθεί το αναπνευστικό της μπέμπας. 

 

Κατά τ άλλα η ζέστη δεν παλεύεται,ιδρωνω και ζεσταίνομαι γιατί το κλιματιστικό πέρα από 2 ώρες το μεσημέρι δεν το αντέχω, ο ανεμιστήρας από μακριά κάτι κάνει αλλά δεν το θέλω κι όλη την ημέρα. Από το πρωί που ξύπνησα πιασμένη έχω μεγάλη ταλαιπωρία με το ισχίο μου στα δεξιά, έχει πιαστεί όλη η δεξιά μου μεριά και δεν μπορώ να βολευτώ ούτε καθιστή, ούτε ξαπλωμένη, για ορθια δεν το συζητώ, μουδιάζει το πόδι μου. Μίλησα με το γυναικολόγο μου, σύστησε να πάρω μια θερμαντική αλοιφή counterpain, θα την ξεκινήσω από το βράδυ κι ελπίζω να βοηθήσει... 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 8/7/2022 at 10:49 ΠΜ, Marla@ είπε:

Καλημέρα αγαπητές!Να ρωτήσω κάτι άσχετο μήπως ξέρετε;Η αποτρίχωση στο πρόσωπο με laser επιτρέπεται στην εγκυμοσύνη;

Εγω απ ότι θυμάμαι ο γιατρός μου είχε πει ότι επιτρέπεται απλά δεν έδωσα πολύ βάση επειδή δεν κάνω έτσι και αλλιώς. Νομίζω πως θα είσαι οκ αλλά ρώτα τον γιατρό σου για σιγουριά. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 36 λεπτά , Mermer είπε:

Εγω απ ότι θυμάμαι ο γιατρός μου είχε πει ότι επιτρέπεται απλά δεν έδωσα πολύ βάση επειδή δεν κάνω έτσι και αλλιώς. Νομίζω πως θα είσαι οκ αλλά ρώτα τον γιατρό σου για σιγουριά. 

Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.Ο γιατρός δεν το επιτρέπει τελικά...Ο,τι έπαθα , έπαθα!Θα δω πως θα κάνω.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Marla@ said:

Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.Ο γιατρός δεν το επιτρέπει τελικά...Ο,τι έπαθα , έπαθα!Θα δω πως θα κάνω.

Γιατί δεν επιτρέπει; εγώ ξέρω ότι δεν υπάρχει πρόβλημα. Εγώ έκανα laser άνω χείλος σε όλη την εγκυμοσύνη, 5 ή 6 συνεδρίες συνολικά. Κανένας ποτέ δεν μου είπε ότι απαγορεύεται. 

Εγώ κορίτσια πάλι, δεν αντέχω άλλο τον πόνο στις αμυγδαλές, πήρα αντιβίωση. Ήθελα να την αποφύγω, αλλά υποφέρω... 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, electra2021 είπε:

Γιατί δεν επιτρέπει; εγώ ξέρω ότι δεν υπάρχει πρόβλημα. Εγώ έκανα laser άνω χείλος σε όλη την εγκυμοσύνη, 5 ή 6 συνεδρίες συνολικά. Κανένας ποτέ δεν μου είπε ότι απαγορεύεται. 

Εγώ κορίτσια πάλι, δεν αντέχω άλλο τον πόνο στις αμυγδαλές, πήρα αντιβίωση. Ήθελα να την αποφύγω, αλλά υποφέρω... 

Περαστικά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...