Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Μανουλες Αυγούστου 2022 ❤️


Recommended Posts

Εμένα μου βάζει το nst στα ενδιάμεσα των υπερήχων.. επειδή δεν έχει χρόνο να με βλεπει πιο συχνά.. Πάντως μέχρι στιγμής δεν μου έχει μιλήσει ακόμα για πρόκληση.. θα με.αφησει και μετά την ολοκλήρωση των 40 εβδομάδων λέει.. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλο μηνα σε ολες!!!! Με το καλο τα μωρακια μας!! Και δυναμη σε οσες γεννησαν!! Υπομονη με το θηλασμο... Και εγω στο πρωτο ζοριστηκα πααααρα πολυυυυυ!!!! Οποια θελει επιπλεον δυναμη να μου στελνει και πμ!!! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

8 ώρες πρίν, Eirini89 είπε:

Καλο μηνα σε ολες!!!! Με το καλο τα μωρακια μας!! Και δυναμη σε οσες γεννησαν!! Υπομονη με το θηλασμο... Και εγω στο πρωτο ζοριστηκα πααααρα πολυυυυυ!!!! Οποια θελει επιπλεον δυναμη να μου στελνει και πμ!!! 

Δυστυχώς δε θήλασα καθόλου το γιο μου αν και το ήθελα πολύ!

Τώρα θέλω να προσπαθήσω πάλι αλλά φοβάμαι ότι δε θα τα καταφέρω γιατί δε ξέρω τη σωστή τεχνική για να προσκόλληθει το μωρό στο στηθος.Εχω δει βιντεακια αλλά δε ξέρω αν θα τα καταφέρω και αγχώνομαι γιατί γενικά δεν έχω ιδέα περι θηλασμου

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, Angela123 said:

Δυστυχώς δε θήλασα καθόλου το γιο μου αν και το ήθελα πολύ!

Τώρα θέλω να προσπαθήσω πάλι αλλά φοβάμαι ότι δε θα τα καταφέρω γιατί δε ξέρω τη σωστή τεχνική για να προσκόλληθει το μωρό στο στηθος.Εχω δει βιντεακια αλλά δε ξέρω αν θα τα καταφέρω και αγχώνομαι γιατί γενικά δεν έχω ιδέα περι θηλασμου

Υπάρχουν σύμβουλοι θηλασμού που μπορείς να τις καλέσεις για συμβουλευτικη δωρεάν. Ψάξε το Leche league Greece. 

Ούτε κι εγώ καταφερα να θηλασω αποκλειστικά τον γιο μου, από την αρχή έκανε μεικτή διατροφή γιατί δεν είχα πολύ γάλα. Παρόλα αυτά, θήλασε 1μιση χρόνο! 

Αυτή τη φορά είμαι πιο απαισιόδοξη γιατί το στήθος μου δεν έχει βαρύνει καθόλου, ούτε βγάζει τίποτα όταν το ζουλαω. Στο πρώτο μου παιδί έβγαζε γάλα από τον 8ο μήνα και είχε βάρος. Τώρα δεν ξέρω, θα το παλέψω να θηλάσει έστω και λίγο, και ότι γίνει, έτσι κι αλλιώς ούτε η γέννα μου έκατσε όπως θα ήθελα και πολλά άλλα, αλλά το σημαντικότερο είναι να είμαστε καλά και εμείς και το μωρό, τύψεις, άγχος δεν βοηθάνε. Ο γιος μου είναι μια χαρά, και το ίδιο θέλω για την κόρη μου, με όποιο μέσο τέλος πάντων! 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, electra2021 είπε:

Υπάρχουν σύμβουλοι θηλασμού που μπορείς να τις καλέσεις για συμβουλευτικη δωρεάν. Ψάξε το Leche league Greece. 

Ούτε κι εγώ καταφερα να θηλασω αποκλειστικά τον γιο μου, από την αρχή έκανε μεικτή διατροφή γιατί δεν είχα πολύ γάλα. Παρόλα αυτά, θήλασε 1μιση χρόνο! 

Αυτή τη φορά είμαι πιο απαισιόδοξη γιατί το στήθος μου δεν έχει βαρύνει καθόλου, ούτε βγάζει τίποτα όταν το ζουλαω. Στο πρώτο μου παιδί έβγαζε γάλα από τον 8ο μήνα και είχε βάρος. Τώρα δεν ξέρω, θα το παλέψω να θηλάσει έστω και λίγο, και ότι γίνει, έτσι κι αλλιώς ούτε η γέννα μου έκατσε όπως θα ήθελα και πολλά άλλα, αλλά το σημαντικότερο είναι να είμαστε καλά και εμείς και το μωρό, τύψεις, άγχος δεν βοηθάνε. Ο γιος μου είναι μια χαρά, και το ίδιο θέλω για την κόρη μου, με όποιο μέσο τέλος πάντων! 

Θα σου έλεγα να μην ανυσηχεις για το στήθος σου.Και το δικό μου και στην προηγουμενη εγκυμουσνη και σε αυτή δεν έχει καμία διαφορά. Μόλις ομως γέννησα κατέβηκε το πρώτογαλα και ήταν πολύ βαρύ και παρόλο που δε θήλασα έκανε νομίζω περίπου 1 μήνα για να μου κοπεί τελείως.Συμπερασμα δε παίζει ρόλο το πως είναι το στήθος σου κατά την εγκυμοσύνη.

Κατά τα άλλα συγχαρητήρια που θηλάσες το γιο σου για τόσο μεγάλο διάστημα έστω και με μεικτή διατροφή!Δε νομίζω να έχεις πρόβλημα να θηλασεις και την κόρη σου γιατί ξέρεις πια τι να κάνεις,έχεις την εμπειρία! Ακόμα κι αν δε τα καταφερεις(που δε βρίσκω το λόγο να είσαι απαισιόδοξη αλλά τεσπα)δεν έχει καμια σημασια.Ευτυχισμενη μαμά,σημαίνει και ευτυχισμένο μωρό. Ένα σωρό μωρά μεγαλώνουν με γάλα σκόνη και είναι μια χαρά,οπότε μην αγχώνεσαι!όταν με το καλό γεννήσεις,βλέπεις πως θα πάει το όλο θέμα!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

On 29/7/2022 at 8:44 ΜΜ, Mermer είπε:

Να σας ζήσει το μωράκι, μια καλή ζωή εύχομαι κ για αυτό και για εσάς δίπλα του. 

Κορίτσια εσείς που γεννήσανε, τα κιλά που σας λεγανε στον υπέρηχο τελικά ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα; Περίπου τόσο βγήκαν και τα μωρά σας ή έπεσαν έξω οι μετρήσεις; 

Εμένα πέσανε μέσα. Την άλλη φορά όμως ουτε καν. Τώρα μου σαν πει ότι είναι γύρω στα 2800-3000 και γεννήθηκε 4 μέρες μετά 2720 

On 31/7/2022 at 11:16 ΜΜ, Melie είπε:

Ευχαριστώ πάρα πολύ, αλλά θα μου το πάρει από μέρα σε μέρα λόγω διαβήτη κύησης και μεγάλου μεγέθους (3450γρ την προηγούμενη Τετάρτη- 3 εβδομάδες μπροστά). 

Ελπίζω όλα να πάνε καλά.

ΥΓ: Βάζω τώρα τα τελευταία πράγματα στην τσάντα (πολύ άγχος). Η λίστα που μου δώσανε λέει "αντισηπτικό ευαίσθητης περιοχής". Είναι τα διάφορα καθαριστικά για την ευαίσθητη περιοχή (EVA, κλπ) ή κάποιο βαρύ αντισηπτικό (πχ Betadine) για πλύσεις; Έχετε καμία ιδέα;

Όχι betadine. Τα απλά καθαριστικά. Να ξέρεις ότι το μπετσντιν είναι high risk στο θηλασμό και στο μωρό μην βάλεις καθόλου.απορρυθμιζει το θυρεοειδή.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Angela123 είπε:

Δυστυχώς δε θήλασα καθόλου το γιο μου αν και το ήθελα πολύ!

Τώρα θέλω να προσπαθήσω πάλι αλλά φοβάμαι ότι δε θα τα καταφέρω γιατί δε ξέρω τη σωστή τεχνική για να προσκόλληθει το μωρό στο στηθος.Εχω δει βιντεακια αλλά δε ξέρω αν θα τα καταφέρω και αγχώνομαι γιατί γενικά δεν έχω ιδέα περι θηλασμου

Πολυ ωραια βιντεακια που εμενα με ειχαν βοηθησει πολυ ειναι της Αννας πατσουρου στο youtube " θηλασμος οι πρωτες 40 μερες".... Καλα εγω δν ειχα καν θηλες ηταν εισεχουσες εντελως αλλα σιγα σιγα το μωρο τις τραβηξε και τις εφτιαξε (με πονο, και αιμα στην αρχη) εκλαιγα απ τον πονο και τις λαθος στασεις και εγω .... Θα το βρεις μονη σου...παλεψε το οσο αντεχεις... Ή και θηλαστρο....θηλασμος ειναι κ αυτο .... Με νοσοκομειακο ομως οχι οικιακο.... Ειδικα στην αρχη.....

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 1/8/2022 at 4:25 ΜΜ, Sonasia είπε:

Καλή μας εβδομάδα και καλό μήνα. 

Βλέπω ότι όλες κανετε nst, εμένα ο γιατρός μου δε μου έχει πει να κάνω, τη μαία που ρώτησα μου είπε ότι εφόσον δεν το κρίνει απαραίτητο, δε χρειάζεται. Ότι θα με αγχώσει περισσότερο η 20λεπτη διαδικασία. 

Κι εγώ ραντεβού έχω λογικά την Πέμπτη που μπαίνω στην 36η εβδομάδα. 

Είναι αναλόγως το γιατρό.καποιοι ακολουθούν το πρωτόκολλο των nst ανά βδομάδα σε όλο τον ένατο μήνα (ο δικός μου). Κάποιοι δεν κάνουν καθόλου (ο πρώτος γιατρός που ειχα την προηγούμενη φορά που γέννησα). Γενικά έχει να κάνει και με τη γενικότερη εικόνα σου, μην ανησυχεις.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω αύριο δεύτερο καρδιοτοκογραφημα. Δεν έχω νιώσει ή δει κάτι περίεργο αυτές τις μέρες. Σε 9 μέρες μπαίνω για καισαρική κ έχω αρχίσει κ αγχώνομαι… πιο πολύ για το χειρουργείο δλδ. Τι θα νιώσω… τι θα καταλάβω… μη με πιάσει κανένας πανικός που θα ξέρω ότι με κόβουν ξύπνια… δεν ξέρω…

Σήμερα πήγα στην medela κ νοίκιασα νοσοκομειακό θήλαστρο όπως μου είπε η μαία. Αν χρειαστεί κάποια να πάει να ξέρετε θέλει ραντεβού για να κάνετε δοκιμή τι νούμερο χοάνη χρειάζεστε κ είναι καθημερινές πρωί μέχρι τις 3. Εγώ σε μισή ώρα έκανα δοκιμή κ βρήκανε το νούμερο… μου έδειξαν κ πως δουλεύει… πήρα όλα τα συμπραγκαλα κ γύρισα σπίτι. 

@electra2021Γάλα πριν τη γεννα οι περισσότερες δεν έχουν οποτε δε νομιζω πως σημαίνει ότι δεν θα έχεις κ μετά… εγώ δεν έχω δει καμια διαφορα στο στήθος μου εκτός από το ότι σκουρυνε το δέρμα. Ούτε πρηστηκε, ούτε μεγάλωσε, ούτε βγάζει σταγόνες. Εδώ μου έβαλε το θήλαστρο πάνω να λειτουργεί κ πάλι δεν έβγαλε κάτι… 

  • Μου αρέσει 2

CATwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!!!

Μόνο εγώ νιώθω πως δεν είμαι έτοιμη να γεννήσω και θέλω να μείνει μέσα στη κοιλιά μου ο μικρός? 

Το Σάββατο μπαίνω για καισαρική κ έχω αγχωθεί τόσο για την διαδικασία  όσο κ για το μετά....

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Konisn είπε:

Καλημέρα!!!!

Μόνο εγώ νιώθω πως δεν είμαι έτοιμη να γεννήσω και θέλω να μείνει μέσα στη κοιλιά μου ο μικρός? 

Το Σάββατο μπαίνω για καισαρική κ έχω αγχωθεί τόσο για την διαδικασία  όσο κ για το μετά....

Με το καλό να υποδεχτείς το μωρό σου!Εγώ πάλι είμαι ακριβώς το αντίθετο.Αν μου έλεγαν γέννας σήμερα, θα έτρεχα πρώτη πρώτη!Έχω κουραστεί πολύ παρόλο που είναι μια απλή,φυσιολογική εγκυμοσυνη.Η ζέστη δεν παλεύεται,η κοιλιά μου είναι τεράστια και έχω γίνει δυσκινητη.Δε χωράω σε κανένα ρούχο και έχω μηδενική ενέργεια. Θέλω να τελειώνω....

Άσχετο αλλά πήρα χθες για μένα το μπουκάλι της pharmasept που είναι καθαριστικο προσώπου,σωματος και ευαίσθητης περιοχής σε ένα.Οι κριτικές στο ίντερνετ είναι πολύ καλές και φαίνεται ότι είναι ένα προϊόν πασπαρτού γιατί δε μ αρεσει γενικά να έχω πολλά μπουκάλια στο σπίτι.εσεις το έχετε δοκιμασει;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Konisn said:

Καλημέρα!!!!

Μόνο εγώ νιώθω πως δεν είμαι έτοιμη να γεννήσω και θέλω να μείνει μέσα στη κοιλιά μου ο μικρός? 

Το Σάββατο μπαίνω για καισαρική κ έχω αγχωθεί τόσο για την διαδικασία  όσο κ για το μετά....

Καλημέρα! Πόσων εβδομάδων εισαι;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...