Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Fay_ είπε:

      Να σε ρωτησω μιας και αναφέρεις τη φυσική σύλληψη. Ποτε ξεκίνησε τις ενέσεις η αδερφή σου; Ρωτάω γιατί εγω είμαι στην 7η βδομάδα και τώρα το ανακάλυψα και φοβάμαι μην είναι αργά.. 

      Είχε κάνει τις εξετάσεις με το που έμαθε για το δικό μου γονιδιο πριν μείνει έγκυος οπότε τις ενέσεις τις ξεκίνησε με την πρωτη χοριακη μετά την καθυστερηση . Απ ότι ειδα εχεις μετάλλαξη σε ένα συγκεκριμένο γονίδιο. Αυτο δείχνει μια προδιάθεση που μπορεί με την εγκυμοσύνη να αυξηθεί ο κίνδυνος για επιπλοκές, δε σημαίνει ότι θα πάθεις κάτι σίγουρα ή αμέσως,  ιδίως αν οι υπόλοιπες εξετάσεις σου είναι οκ. Αν είναι και ετεροζυγη η μετάλλαξη λιγοστεύουν κι άλλο οι πιθανότητες. Οπότε εφόσον η εγκυμοσύνη σου είναι οκ μέχρι τώρα και πάρεις άμεσα αγωγή αν απαιτείται σύμφωνα με το γιατρούς σου, δε θα έχεις θέμα, οι αντιπηκτικες δρουν απευθείας. Εξάλλου όντως οι περισσότερες κοπέλες που θα μείνουν φυσιολογικα έγκυες και κάνουν μετά τις εξετάσεις στην ίδια εβδομάδα με σενα το μαθαίνουν μέχρι να βγει το αποτέλεσμα της γονιδιακής εξέτασης.

Μανουλες Αυγούστου 2022 ❤️


Recommended Posts

2 ώρες πρίν, Konisn είπε:

Καλημέρα!!!!

Μόνο εγώ νιώθω πως δεν είμαι έτοιμη να γεννήσω και θέλω να μείνει μέσα στη κοιλιά μου ο μικρός? 

Το Σάββατο μπαίνω για καισαρική κ έχω αγχωθεί τόσο για την διαδικασία  όσο κ για το μετά....

Είναι λογικό, μην αγχώνεσαι. Είναι μεγάλη αλλαγή, αλλά θα την περάσετε σιγά σιγά και ομαλά, αρκεί να είστε ψύχραιμοι και αγαπημένοι. Κι εγώ γέννησα το πρώτο στις 40 εβδομάδες ακριβώς και πάλι δεν ήμουν έτοιμη. 

Τώρα, λίγο λιγότερο, αλλά και πάλι δεν τρελαίνομαι να γεννήσω...

1 hour ago, Angela123 είπε:

Με το καλό να υποδεχτείς το μωρό σου!Εγώ πάλι είμαι ακριβώς το αντίθετο.Αν μου έλεγαν γέννας σήμερα, θα έτρεχα πρώτη πρώτη!Έχω κουραστεί πολύ παρόλο που είναι μια απλή,φυσιολογική εγκυμοσυνη.Η ζέστη δεν παλεύεται,η κοιλιά μου είναι τεράστια και έχω γίνει δυσκινητη.Δε χωράω σε κανένα ρούχο και έχω μηδενική ενέργεια. Θέλω να τελειώνω....

Άσχετο αλλά πήρα χθες για μένα το μπουκάλι της pharmasept που είναι καθαριστικο προσώπου,σωματος και ευαίσθητης περιοχής σε ένα.Οι κριτικές στο ίντερνετ είναι πολύ καλές και φαίνεται ότι είναι ένα προϊόν πασπαρτού γιατί δε μ αρεσει γενικά να έχω πολλά μπουκάλια στο σπίτι.εσεις το έχετε δοκιμασει;

Δεν το έχω πάρει, αλλά καλό ακούγεται. Κι εγώ κάτι τέτοιο έψαχνα, είχα βρει μια μάρκα αντίστοιχη (δε θυμάμαι), αλλά δεν την είχε. Έτσι, κατέληξα στο Eva intima που το ξέρω, γιατί βαριόμουνα να πάω σε άλλο φαρμακείο. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 ώρα πρίν, Lena3 είπε:

Καλημέρα! Πόσων εβδομάδων εισαι;

38η

1 ώρα πρίν, Melie είπε:

Είναι λογικό, μην αγχώνεσαι. Είναι μεγάλη αλλαγή, αλλά θα την περάσετε σιγά σιγά και ομαλά, αρκεί να είστε ψύχραιμοι και αγαπημένοι. Κι εγώ γέννησα το πρώτο στις 40 εβδομάδες ακριβώς και πάλι δεν ήμουν έτοιμη. 

Τώρα, λίγο λιγότερο, αλλά και πάλι δεν τρελαίνομαι να γεννήσω...

Δεν το έχω πάρει, αλλά καλό ακούγεται. Κι εγώ κάτι τέτοιο έψαχνα, είχα βρει μια μάρκα αντίστοιχη (δε θυμάμαι), αλλά δεν την είχε. Έτσι, κατέληξα στο Eva intima που το ξέρω, γιατί βαριόμουνα να πάω σε άλλο φαρμακείο. 

Θα γεννήσω 38+3. Αλλά πραγματικά δε θα είχα θέμα να γεννήσω πολύ αργότερα.......

2 ώρες πρίν, Angela123 είπε:

Με το καλό να υποδεχτείς το μωρό σου!Εγώ πάλι είμαι ακριβώς το αντίθετο.Αν μου έλεγαν γέννας σήμερα, θα έτρεχα πρώτη πρώτη!Έχω κουραστεί πολύ παρόλο που είναι μια απλή,φυσιολογική εγκυμοσυνη.Η ζέστη δεν παλεύεται,η κοιλιά μου είναι τεράστια και έχω γίνει δυσκινητη.Δε χωράω σε κανένα ρούχο και έχω μηδενική ενέργεια. Θέλω να τελειώνω....

Άσχετο αλλά πήρα χθες για μένα το μπουκάλι της pharmasept που είναι καθαριστικο προσώπου,σωματος και ευαίσθητης περιοχής σε ένα.Οι κριτικές στο ίντερνετ είναι πολύ καλές και φαίνεται ότι είναι ένα προϊόν πασπαρτού γιατί δε μ αρεσει γενικά να έχω πολλά μπουκάλια στο σπίτι.εσεις το έχετε δοκιμασει;

Εγώ αντιθέτως έχω φουλ ενέργεια και όρεξη να κάνω πράγματα. Δε νιώθω πως έχω κουραστεί. Καθαρίζω κήπο, πλένω αυλή,κλπ. Έχουν πρηστεί λίγο τα πόδια μου αλλα είναι λογικό με την μετακόμιση που κάναμε .. Δε νιώθω ψυχολογικά έτοιμη για την αλλαγή που έρχεται. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!! Έχω αρχίσει να αγχώνομαι γιατί είμαι 39+2 και δεν έχω καμιά τρελή ένδειξη και έναρξη τοκετού..στον γιατρό θα πάω αύριο. Βρίσκεται καμία άλλη στην ίδια κατάσταση;

Link to comment
Share on other sites

@Lena3 ποτέ δε ξέρεις πότε μπορεί να ξεκινήσει ο τοκετος!σου εύχομαι να μην αργήσει πολύ ακόμη!

πήγα σήμερα στο γιατρό και η μπεμπα κλασσικά είναι με το κεφάλι κάτω και έχει χαμηλωσει.Ο υπέρηχος την έβγαλε 3 κιλά και  το nst κατέγραψε μια συσπαση.Ειμαι μόνο 36+5 αλλά το μόνο που σκέφτομαι είναι ποτέ θα γεννήσω.Με παρηγορεί ότι το πρώτο μου γεννήθηκε φυσιολογικα 38+1 και ευελπιστώ μήπως γεννήσω την άλλη εβδομάδα και τελειώνω....

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εμείς γεννησαμε! Το χει η μοίρα μου τελικά τα δικά μου παιδιά να έρχονται νωρίτερα και απροειδοποιητα! Ήταν να μπούμε αύριο για καισαρική και τελικά έσπασαν τα νερά σήμερα, 38 εβδομάδων ακριβώς. Με καισαρική πάλι αλλά πιο χαλαρά από την πρώτη φορά. Με το καλό όλες σας, μη φοβάστε! Α, και θηλάζει τελικά κανονικά :x

  • Μου αρέσει 12
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 22 λεπτά , electra2021 είπε:

Κορίτσια εμείς γεννησαμε! Το χει η μοίρα μου τελικά τα δικά μου παιδιά να έρχονται νωρίτερα και απροειδοποιητα! Ήταν να μπούμε αύριο για καισαρική και τελικά έσπασαν τα νερά σήμερα, 38 εβδομάδων ακριβώς. Με καισαρική πάλι αλλά πιο χαλαρά από την πρώτη φορά. Με το καλό όλες σας, μη φοβάστε! Α, και θηλάζει τελικά κανονικά :x

Τέλεια τα νέα σου!να σου ζήσει το μωρό και καλούς θηλασμους!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , electra2021 είπε:

Κορίτσια εμείς γεννησαμε! Το χει η μοίρα μου τελικά τα δικά μου παιδιά να έρχονται νωρίτερα και απροειδοποιητα! Ήταν να μπούμε αύριο για καισαρική και τελικά έσπασαν τα νερά σήμερα, 38 εβδομάδων ακριβώς. Με καισαρική πάλι αλλά πιο χαλαρά από την πρώτη φορά. Με το καλό όλες σας, μη φοβάστε! Α, και θηλάζει τελικά κανονικά :x

Να σου ζήσει!!!!!!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , electra2021 είπε:

Κορίτσια εμείς γεννησαμε! Το χει η μοίρα μου τελικά τα δικά μου παιδιά να έρχονται νωρίτερα και απροειδοποιητα! Ήταν να μπούμε αύριο για καισαρική και τελικά έσπασαν τα νερά σήμερα, 38 εβδομάδων ακριβώς. Με καισαρική πάλι αλλά πιο χαλαρά από την πρώτη φορά. Με το καλό όλες σας, μη φοβάστε! Α, και θηλάζει τελικά κανονικά :x

Να σου ζήσει το μωράκι σου!!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, electra2021 είπε:

Κορίτσια εμείς γεννησαμε! Το χει η μοίρα μου τελικά τα δικά μου παιδιά να έρχονται νωρίτερα και απροειδοποιητα! Ήταν να μπούμε αύριο για καισαρική και τελικά έσπασαν τα νερά σήμερα, 38 εβδομάδων ακριβώς. Με καισαρική πάλι αλλά πιο χαλαρά από την πρώτη φορά. Με το καλό όλες σας, μη φοβάστε! Α, και θηλάζει τελικά κανονικά :x

Τέλεια, να σου ζήσει! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, electra2021 είπε:

Κορίτσια εμείς γεννησαμε! Το χει η μοίρα μου τελικά τα δικά μου παιδιά να έρχονται νωρίτερα και απροειδοποιητα! Ήταν να μπούμε αύριο για καισαρική και τελικά έσπασαν τα νερά σήμερα, 38 εβδομάδων ακριβώς. Με καισαρική πάλι αλλά πιο χαλαρά από την πρώτη φορά. Με το καλό όλες σας, μη φοβάστε! Α, και θηλάζει τελικά κανονικά :x

Πως είσαι από την καισαρική; Ρωτάω γιατί κι εγώ μέσα στην επόμενη βδομάδα θα γεννήσω με καισαρική λογικά πρώτη φορά ξαι έχω φουλ άγχος! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


3 hours ago, Angela123 said:

@Lena3 ποτέ δε ξέρεις πότε μπορεί να ξεκινήσει ο τοκετος!σου εύχομαι να μην αργήσει πολύ ακόμη!

πήγα σήμερα στο γιατρό και η μπεμπα κλασσικά είναι με το κεφάλι κάτω και έχει χαμηλωσει.Ο υπέρηχος την έβγαλε 3 κιλά και  το nst κατέγραψε μια συσπαση.Ειμαι μόνο 36+5 αλλά το μόνο που σκέφτομαι είναι ποτέ θα γεννήσω.Με παρηγορεί ότι το πρώτο μου γεννήθηκε φυσιολογικα 38+1 και ευελπιστώ μήπως γεννήσω την άλλη εβδομάδα και τελειώνω....

Σε καταλαβαίνω! Εγώ έχω συσπάσεις που και που και κυρίως όταν κουράζομαι, αλλά σήμερα πχ που έμεινα σπίτι, τίποτα...απλώς ο γιατρός μου το αφήνει μέχρι τελικής πτώσεως και έχω αρχίσει και αγχώνομαι ότι θα με βρει ο 15αυγουστος έγκυο...

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, electra2021 είπε:

Κορίτσια εμείς γεννησαμε! Το χει η μοίρα μου τελικά τα δικά μου παιδιά να έρχονται νωρίτερα και απροειδοποιητα! Ήταν να μπούμε αύριο για καισαρική και τελικά έσπασαν τα νερά σήμερα, 38 εβδομάδων ακριβώς. Με καισαρική πάλι αλλά πιο χαλαρά από την πρώτη φορά. Με το καλό όλες σας, μη φοβάστε! Α, και θηλάζει τελικά κανονικά :x

Να σας ζήσει.. Όλα τα καλά εύχομαι. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Mairiv said:

Πως είσαι από την καισαρική; Ρωτάω γιατί κι εγώ μέσα στην επόμενη βδομάδα θα γεννήσω με καισαρική λογικά πρώτη φορά ξαι έχω φουλ άγχος! 

Θέλει ψυχραιμία. Δεν είναι ειδυλλιακα αλλά τελειώνειι γρήγορα! Πονάς 2-3 μερες αλλά δεν είναι ανυπόφορο 

Πάντως όπως και ο φυσιολογικός τοκετός, διαφέρει η εμπειρία από γυναίκα σε γυναίκα. Εγώ πάντως συνιστώ ψυχραιμία, να σκέφτεσαι ότι τελειώνει γρήγορα και το σημαντικότερο είναι το μωράκι σου να είναι καλά! 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, electra2021 είπε:

Κορίτσια εμείς γεννησαμε! Το χει η μοίρα μου τελικά τα δικά μου παιδιά να έρχονται νωρίτερα και απροειδοποιητα! Ήταν να μπούμε αύριο για καισαρική και τελικά έσπασαν τα νερά σήμερα, 38 εβδομάδων ακριβώς. Με καισαρική πάλι αλλά πιο χαλαρά από την πρώτη φορά. Με το καλό όλες σας, μη φοβάστε! Α, και θηλάζει τελικά κανονικά :x

Να σας ζήσει!!! Καλούς θηλασμούς. 

 

Κι εγώ αύριο στην 36η εβδομάδα έχω υπέρηχο, για να δούμε, ο γιατρός θέλει να πάμε για καισαρική 38εβδ +2 ημ  ιδανικά αλλά νιώθω τόσο τούμπανο στην κοιλιά από τα αυξημένα αμνιακα που μου έχει προκαλέσει ο διαβήτης που νιώθω ότι θα σκάσω. Δε μπορώ με την κοιλιά να κάνω τίποτα, πιέζεται το διάφραγμα μου και ακόμα και ο ύπνος τις περισσότερες νύχτες είναι σε δόσεις και δύσκολος. Όλοι μου λένε κάνε υπομονή, κι εγώ το λέω στον εαυτό μου αλλά δεν είναι εύκολο. 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Sonasia είπε:

Να σας ζήσει!!! Καλούς θηλασμούς. 

 

Κι εγώ αύριο στην 36η εβδομάδα έχω υπέρηχο, για να δούμε, ο γιατρός θέλει να πάμε για καισαρική 38εβδ +2 ημ  ιδανικά αλλά νιώθω τόσο τούμπανο στην κοιλιά από τα αυξημένα αμνιακα που μου έχει προκαλέσει ο διαβήτης που νιώθω ότι θα σκάσω. Δε μπορώ με την κοιλιά να κάνω τίποτα, πιέζεται το διάφραγμα μου και ακόμα και ο ύπνος τις περισσότερες νύχτες είναι σε δόσεις και δύσκολος. Όλοι μου λένε κάνε υπομονή, κι εγώ το λέω στον εαυτό μου αλλά δεν είναι εύκολο. 

Ευκολο να στο λένε όλοι αλλά μόνο εσύ ξέρεις τι περνάς κορίτσι μου!Σκέψου ότι δε θα διαρκέσει για πολύ αυτό!

Εμένα μου την δίνει όταν όλοι μου λένε το κλασσικο: ΑΚΟΜΑ δε γεννησες;(κι αν το σκεφτείς αύριο κλείνω τις 37 εβδομάδες,οπότε είναι σχετικά νωρις)

Θαρρείς και μπορείς να κάνεις κάτι και να γεννήσεις τη μέρα και την ώρα που σε βολεύει!

Άλλη θρυλική ατακα:ποπό!τούμπανο είναι η κοιλιά σου!

Αντε καλέ με ένα πλήρως σχηματισμών μωρό εκεί μέσα,πως θα έπρεπε να ηταν;

Χαζομάρες μωρέ αλλά τα νεύρα μου τις τελευταίες εβδομάδες δεν είναι καλά.δε θυμάμαι να ήμουν έτσι στο γιο μου αλλά τώρα μπορεί να μαλώσω με κόσμο για ψύλλου πηδημα.ολα μου φταίνε...νομίζω πως κάνεις δε με καταλαβαίνει και μου έρχεται να βάλω τα κλάματα.Ειναι τόσο δύσκολο να είσαι 9 μηνων εγκυος τον Αύγουστο από πολλές αποψεις

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...