Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 8 ώρες πρίν, Nels είπε:

      Αυτές που δεν γράφονται είναι το γονιδιακό πακέτο ελέγχου. Μόνο ενα (το MHTFR) από τα περίπου 20 γονίδια γράφεται και σε κάποια κέντρα αφορούν το ποσό αυτό από το πακέτο. Εκεί που τις έκανα πχ εγώ κόστιζε 180 ο πλήρης γονιδιακός έλεγχος και μου αφαίρεσαν τα 50 ευρώ από το MHTFR που γραφόταν μέσω ΕΟΠΠΥ. Όλες οι υπόλοιπες εξετάσεις θρομβοφιλιας που δικαιολογουνται μέσω ΕΟΠΠΥ και μπορείς να τις κάνεις και στο Ελενα τελείως δωρεάν (χρόνος προθρομβινης, αντιφωσφολιπιδικο κλπ) ήταν μια χαρά αλλά από τον γεννετικο βγήκε ότι είχα το γονίδιο της προθρομβινης που ευθύνεται για θρομβωσεις στην εγκυμοσύνη οπότε και έκανα αντιπηκτικες και με παρακολουθουσε και αιματολογος ανά 2-3 μήνες στην εγκυμοσύνη για να βλεπουμε αν έχει αλλάξει κάτι οπότε  να χρειάζομαι μεγαλύτερη δόση. Η αδερφή μου είχε το γονίδιο Leiden που και αυτό προκαλεί θέματα σε εγκυμοσύνη οπότε πήρε και αυτή αντιπηκτικη αγωγή σε εγκυμοσύνη με φυσική σύλληψη. Να τις κάνεις όλες τις απαραίτητες εξετασεις πριν την ετ γιατί είναι πολύτιμες οι υγιεις βλαστοκυστες, μην αφήσεις τίποτα στην τύχη.

      Μακάρι να έχουμε ευχάριστα νέα από τον προεμφυτευρικο κ δεν αφήνω τίποτα στην τύχη! Με μια εξέταση αίματος γίνονται όλες οι εξετάσεις για θρομβοφιλια? Τα αποτελέσματα αργούν να βγουν? 

Μανουλες Αυγούστου 2022 ❤️


Recommended Posts

Εγώ 37w σήμερα. Αύριο θα με δει ο γιατρός για το αν θα με κρατήσει και θα γεννήσω Σάββατο, ή αν θα μπω Δευτέρα και θα γεννήσω Τρίτη. Προτιμώ το δεύτερο, αλλά έχω ήδη πάρει μια αναβολή και δεν ελπίζω σε πολλά.

Καλή δύναμη σε όλες μας!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, Angela123 είπε:

Ευκολο να στο λένε όλοι αλλά μόνο εσύ ξέρεις τι περνάς κορίτσι μου!Σκέψου ότι δε θα διαρκέσει για πολύ αυτό!

Εμένα μου την δίνει όταν όλοι μου λένε το κλασσικο: ΑΚΟΜΑ δε γεννησες;(κι αν το σκεφτείς αύριο κλείνω τις 37 εβδομάδες,οπότε είναι σχετικά νωρις)

Θαρρείς και μπορείς να κάνεις κάτι και να γεννήσεις τη μέρα και την ώρα που σε βολεύει!

Άλλη θρυλική ατακα:ποπό!τούμπανο είναι η κοιλιά σου!

Αντε καλέ με ένα πλήρως σχηματισμών μωρό εκεί μέσα,πως θα έπρεπε να ηταν;

Χαζομάρες μωρέ αλλά τα νεύρα μου τις τελευταίες εβδομάδες δεν είναι καλά.δε θυμάμαι να ήμουν έτσι στο γιο μου αλλά τώρα μπορεί να μαλώσω με κόσμο για ψύλλου πηδημα.ολα μου φταίνε...νομίζω πως κάνεις δε με καταλαβαίνει και μου έρχεται να βάλω τα κλάματα.Ειναι τόσο δύσκολο να είσαι 9 μηνων εγκυος τον Αύγουστο από πολλές αποψεις

Εκτός από όλα αυτά που λες και συμφωνώ, να προσθέσω και το πρήξιμο στα πόδια εγώ... Είχαν πρηστεί αρχές 8ου μήνα για 10 μέρες.. Ξαφνικά ξεπρηστηκαν και πριν 3 μέρες αντε πάλι γι αν τούμπανο... Αφού χθες βραδυ γίνανε σαν μπαλόνια... Ήθελα να κλαίω που είδα έτσι τα πόδια μου... 

  • Μου αρέσει 1
  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Sonasia said:

Να σας ζήσει!!! Καλούς θηλασμούς. 

 

Κι εγώ αύριο στην 36η εβδομάδα έχω υπέρηχο, για να δούμε, ο γιατρός θέλει να πάμε για καισαρική 38εβδ +2 ημ  ιδανικά αλλά νιώθω τόσο τούμπανο στην κοιλιά από τα αυξημένα αμνιακα που μου έχει προκαλέσει ο διαβήτης που νιώθω ότι θα σκάσω. Δε μπορώ με την κοιλιά να κάνω τίποτα, πιέζεται το διάφραγμα μου και ακόμα και ο ύπνος τις περισσότερες νύχτες είναι σε δόσεις και δύσκολος. Όλοι μου λένε κάνε υπομονή, κι εγώ το λέω στον εαυτό μου αλλά δεν είναι εύκολο. 

Καλησπέρα! Να πανε ολα καλά εύχομαι! Καισαρική θα κάνεις λόγω διαβητη; 

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Lena3 είπε:

Καλησπέρα! Να πανε ολα καλά εύχομαι! Καισαρική θα κάνεις λόγω διαβητη; 

Ναι, λόγω διαβήτη, πίεσης, και ηλικίας, 45 γαρ. 

 

Κάναμε υπέρηχο την Πέμπτη χτες, είναι αυξημένα τα αμνιακά υγρά, έχουμε δηλαδή υδράμνιο και η μικρή αλωνίζει κανονικά, δε στεκόταν δευτερόλεπτο στον υπέρηχο, έχει μια ολόκληρη πισίνα να κολυμπάει και αλλάζει συνεχώς θέση. Είναι μπροστά σχεδόν 3 εβδομάδες στην περίμετρο της κοιλιάς και σε ύψος, έχουμε πάλι, υπέρηχο την επόμενη εβδομάδα και στόχος μας είναι να πάρει 3 με 4 ημέρες από την 38η εβδομάδα για να κάνουμε την καισαρική μετά τις 22 Αυγούστου. Εγώ νιώθω μεγάλη πίεση από το βάρος της κοιλιάς και επειδή η μικρή ανεβαίνει ψηλά και μου πιέζει το στομάχι και το διάφραγμα και είχα αποφασίσει μέσα μου ότι θα γεννήσω στις 18 Αυγούστου, ακόμα και αυτές οι 4 ημέρες παραπάνω μου φαίνονται βουνό αλλά μου εξήγησε ο γυναικολόγος ότι θέλει να πάρει λίγες ημέρες ακόμα μετά την 38η εβδομάδα το παιδί για να ειμαστε πιο σίγουροι ότι έχει ωριμάσει το αναπνευστικό της. Άρα... Κουράγιο μάνα και υπομονή... 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Sonasia said:

Ναι, λόγω διαβήτη, πίεσης, και ηλικίας, 45 γαρ. 

 

Κάναμε υπέρηχο την Πέμπτη χτες, είναι αυξημένα τα αμνιακά υγρά, έχουμε δηλαδή υδράμνιο και η μικρή αλωνίζει κανονικά, δε στεκόταν δευτερόλεπτο στον υπέρηχο, έχει μια ολόκληρη πισίνα να κολυμπάει και αλλάζει συνεχώς θέση. Είναι μπροστά σχεδόν 3 εβδομάδες στην περίμετρο της κοιλιάς και σε ύψος, έχουμε πάλι, υπέρηχο την επόμενη εβδομάδα και στόχος μας είναι να πάρει 3 με 4 ημέρες από την 38η εβδομάδα για να κάνουμε την καισαρική μετά τις 22 Αυγούστου. Εγώ νιώθω μεγάλη πίεση από το βάρος της κοιλιάς και επειδή η μικρή ανεβαίνει ψηλά και μου πιέζει το στομάχι και το διάφραγμα και είχα αποφασίσει μέσα μου ότι θα γεννήσω στις 18 Αυγούστου, ακόμα και αυτές οι 4 ημέρες παραπάνω μου φαίνονται βουνό αλλά μου εξήγησε ο γυναικολόγος ότι θέλει να πάρει λίγες ημέρες ακόμα μετά την 38η εβδομάδα το παιδί για να ειμαστε πιο σίγουροι ότι έχει ωριμάσει το αναπνευστικό της. Άρα... Κουράγιο μάνα και υπομονή... 

Σε καταλαβαίνω απόλυτα! Και εγώ είχα στο μυαλό μου ότι δε θα ξεπεράσω την πητ μου, αλλά ο γιατρος μου είπε οτι θα περιμένουμε φυσικά τουλάχιστον 1 βδομάδα μετά την πητ...

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Lena3 είπε:

Σε καταλαβαίνω απόλυτα! Και εγώ είχα στο μυαλό μου ότι δε θα ξεπεράσω την πητ μου, αλλά ο γιατρος μου είπε οτι θα περιμένουμε φυσικά τουλάχιστον 1 βδομάδα μετά την πητ...

Υπομονή κι εσύ και κουράγιο! 

Κι όσο βλέπω την κούνια στο δωμάτιο και τη βαλίτσα να με περιμένει για αναχώρηση, τόσο ανυπομονώ!!! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εμένα με είδε ο γιατρός σήμερα με υπέρηχο και nst. Όλα ήταν καλά και δε με κράτησε. Μου είπε όμως ότι μέχρι την Πέμπτη (38w) θέλει να έχω γεννήσει και να μπω τη Δευτέρα εισαγωγή να ρυθμιστεί το ζάχαρο και βλέποντας και κάνοντας. 

Επειδή όμως δε θέλω να κάτσω πολύ στο νοσοκομείο, συμφωνήσαμε να μπω Κυριακή βράδυ, να με δουν οι διαβητολογοι τη Δευτέρα το πρωί και να πάμε με τεχνητούς πόνους Δευτέρα απόγευμα. 

Βουρ για Δευτέρα λοιπόν!

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Melie said:

Κορίτσια εμένα με είδε ο γιατρός σήμερα με υπέρηχο και nst. Όλα ήταν καλά και δε με κράτησε. Μου είπε όμως ότι μέχρι την Πέμπτη (38w) θέλει να έχω γεννήσει και να μπω τη Δευτέρα εισαγωγή να ρυθμιστεί το ζάχαρο και βλέποντας και κάνοντας. 

Επειδή όμως δε θέλω να κάτσω πολύ στο νοσοκομείο, συμφωνήσαμε να μπω Κυριακή βράδυ, να με δουν οι διαβητολογοι τη Δευτέρα το πρωί και να πάμε με τεχνητούς πόνους Δευτέρα απόγευμα. 

Βουρ για Δευτέρα λοιπόν!

Με το καλό!! Να στείλεις να μας πεις πως πήγε! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στα κορίτσια και με το καλό σε όλες εύχομαι και σε αυτές που γεννήσανε να σας ζησουν!!Εμάς η μπεμπουλα μας είναι ακόμα στην μονάδα,αναπνέει πλέον μόνη της αλλά λόγω της λοίμωξης στο αναπνευστικό που είχε έχει δημιουργηθεί μια φλεγμονη στο εντερακι της και της δίνουν αντιβιωση.Προς το παρόν δεν έχει πιει γαλατακι γιατί οταν πήγαν να της δώσουν και δεν το χωνεψε της κανανε ακτινογραφία και εκει είδαν την φλεγμονη.Οποτε οταν υποχωρήσει θα της δοκιμάσουν το γαλατακι μου.Εγω της παω κάθε μερα σχεδόν γάλα που αντλώ με θήλαστρο.Αυτα υπομονή κάνουμε,έχει λίγες μέρες ακόμη μέχρι να την πάρουμε στην αγκαλιά μας.

  • Μου αρέσει 9
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 32 λεπτά , Sonasia είπε:

@Didimakia Περαστικά στο κοριτσάκι σας, να γίνει γρήγορα καλά και να πάτε σπιτάκι σας! 

Ευχαριστούμε πολύ και συ με το καλό σου εύχομαι κοριτσι μου!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Didimakia said:

Καλησπερα στα κορίτσια και με το καλό σε όλες εύχομαι και σε αυτές που γεννήσανε να σας ζησουν!!Εμάς η μπεμπουλα μας είναι ακόμα στην μονάδα,αναπνέει πλέον μόνη της αλλά λόγω της λοίμωξης στο αναπνευστικό που είχε έχει δημιουργηθεί μια φλεγμονη στο εντερακι της και της δίνουν αντιβιωση.Προς το παρόν δεν έχει πιει γαλατακι γιατί οταν πήγαν να της δώσουν και δεν το χωνεψε της κανανε ακτινογραφία και εκει είδαν την φλεγμονη.Οποτε οταν υποχωρήσει θα της δοκιμάσουν το γαλατακι μου.Εγω της παω κάθε μερα σχεδόν γάλα που αντλώ με θήλαστρο.Αυτα υπομονή κάνουμε,έχει λίγες μέρες ακόμη μέχρι να την πάρουμε στην αγκαλιά μας.

Περαστικά στο κοριτσακι σας και να το πάρετε σύντομα σπίτι σας!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ πάλι κορίτσια! Σε όσες έχουν γεννήσει εύχομαι τα καλύτερα, να σας ζησουν κ στις υπόλοιπες από μας να πάρουμε γρήγορα τα μωράκια μας στην αγκαλιά μας! Ο Αύγουστος είναι δύσκολος μήνας...έχω Πητ στις 29/8 κ αισθάνομαι ότι αργεί πολύ ακόμα.......υπέρηχο έχω την επόμενη εβδομάδα. Εχω κ μια τεράστια κοιλιά κ ώρες ώρες δεν με παίρνουν τα πόδια μου...

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Didimakia είπε:

Ευχαριστούμε πολύ και συ με το καλό σου εύχομαι κοριτσι μου!

Περαστικά σας, όλα θα πάνε καλά. 

2 ώρες πρίν, Nikkie8 είπε:

Καλησπέρα κ πάλι κορίτσια! Σε όσες έχουν γεννήσει εύχομαι τα καλύτερα, να σας ζησουν κ στις υπόλοιπες από μας να πάρουμε γρήγορα τα μωράκια μας στην αγκαλιά μας! Ο Αύγουστος είναι δύσκολος μήνας...έχω Πητ στις 29/8 κ αισθάνομαι ότι αργεί πολύ ακόμα.......υπέρηχο έχω την επόμενη εβδομάδα. Εχω κ μια τεράστια κοιλιά κ ώρες ώρες δεν με παίρνουν τα πόδια μου...

Και εγώ έχω πητ 18, όντως δεν περνάνε αυτές οι τελευταίες μέρες... Από τη μια σκέφτομαι αντε να έρθει σύντομα κοντά μας από την άλλη λέω καλό θα είναι να πάρει το χρόνο της για να αναπτυχθεί όπως πρέπει. Δεν βοηθάει καθόλου και αυτή η ζέστη... Τι να πω... Υπομονή.. Με φυσιολογικό τοκετό περιμένεις να γεννήσεις εσύ; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...