Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 1 λεπτό , LeneL είπε:

      Εμείς παίρνουμε ένα τεράστιο χειροκρότημα για την συνεισφορά μας στην αύξηση του πληθυσμού...

      Γενικά δε θέλω να σε αποθαρρύνω, εγώ είμαι εκπαιδευτικός και δεν πήρα κανένα απολύτως επίδομα, λόγω του συνολικού εισοδήματος το οποίο μη φανταστείς ότι ξεπερνά κατά πολύ τις 40.000. ααα πήρα 40 ευρώ και για τα δύο από το δήμο που ανήκω, για το πρώτο γάλα!

      ούτε λοχείας κύησης και 9 μηνο;  εμένα ο άντρας μου είναι καπετάνιος όποτε όπως καταλαβαίνεις με παρασύρει το δικό του εισόδημα ! το δικό μ θα το έπιανε το 40αρι 

Μανουλες Αυγούστου 2022 ❤️


Recommended Posts

On 14/8/2022 at 10:01 ΜΜ, Vlal είπε:

Κορίτσια....να ζήσουν τα μωράκια σας ,σε όσες γέννησατε και με το καλό οι υπόλοιπες!!!!!σιδερωνιες όλες......όσο για αυτή την μαιευτική βία.....ήταν ανέκαθεν ο φόβος και ο τρόμος μου ευτυχώς έκανα καισαρική......εμείς πλέον 17 ημερών κάπου βόλτες κλαίμε χέζουμε δίχως αύριο και ειδικά όταν βάλουμε καινούργια πάνα......και γενικά είμαστε ήρεμες!!!!!!!!!εσείς πώς τα πάτε όσες γέννησατε;;;

 

Αυτό με το χεσιμο δίχως αύριο το έχουμε κ εμείς… ειδικά η μικρή μπορεί να σε χεσει 3 φορές σερί ενώ είσαι έτοιμος να κλείσεις την καθαρή πάνα. Εντωμεταξύ το έχει αναλάβει ο άντρας μου το άλλαγμα κ έχει αρχίσει να πιστεύει πως κάνει κάτι λάθος :lol:

γενικα προσπαθουμε να μπούμε σε μια σειρά. Τα ταΐζουμε με μισή ώρα διαφορα… γάλα δεν έχω ακόμα αλλά κ τα δυο κάνουν σαν τρελα για στήθος οποτε κάνω μεικτή μέχρι να δω ότι  κατεβαίνει κανονικά γάλα.. μόλις ξυπνήσουν ο άντρας μου πρώτα αλλάζει κ μου δίνει να θηλάσω 10-15’ μέχρι να ετοιμάσει μπιμπερό κ μετά συνεχίζω να ταΐζω με αυτό… όταν κοντεύει να τελειώσει η μια τότε αρχίζουμε με την άλλη.

16 ώρες πρίν, Konisn είπε:

Καλημέρα κορίτσια!! Χρόνια πολλά!!!

Να σας ζήσουν τα μωράκια και σε όσες περιμένουν με το καλο να τα πάρετε αγκαλιά. 

Όπως σας είχα πει εγω την καισαρική δε την χάρηκα καθόλου. Πονούσα τόσο πολύ για κάποιες μέρες.

Σήμερα είμαστε 9 ημερών. Δυσκολεύομαι αρκετά. Έχω τρομερό άγχος με τον μικρό. Αν αναπνέει, αν έκανε πολλά κακά ή λίγα, αν οι αναγωγές που κάνει μπορεί να σημαίνουν γοπ, κλπ. Χθες του έδωσα το βράδυ φόρμουλα γιατι απ' οτι φαίνεται δε χορταίνει μόνο με το δικό μου. Έχω τύψεις για ο,τι κάνω και νιώθω ανεπαρκής πολλές φορές. Με κουράζει ο θηλασμός γιατι ακόμα δε το έχουμε βρει. Είναι μέρες που συνέχεια θέλει να είναι κολλημένος στη θηλή μου και τρώει ασταμάτητα. Αυτές τις μέρες δε προλαβαίνω κυριολεκτικά να κατουρήσω.

Εύχομαι σύντομα να βρω τις ισορροπίες μου....

 

εγώ νιώθω ένα βάρος στην κοιλιά… όχι τόσο πόνο κ παίρνω ντεπόν όπως μου έδιναν στο μαιευτήριο. Έχω βγάλει ήδη κ την γαζα κ δεν μπορώ καν να διακρίνω που είναι η τομη. 
 

Οι δικές μου ψάχνουν το στήθος μόλις τις πάρω αγκαλιά κ απτην αρχή έπιασαν πολύ ωραία τις θηλές αλλά δεν βλέπω να κατεβαίνει γάλα… 

στις πόσες μέρες κατέβηκε το γάλα σε όσες έχουν ήδη γεννήσει; Εγώ γέννησα την Πέμπτη το πρωί κ ακόμα δεν νιώθω κάτι στο στήθος… βέβαια όταν θηλάζουν τα μωρά νιώθω μέσα στο βάθος του στήθους σαν να με τραβάνε κλωστές να το πω… θα μπορούσε αυτό να δείχνει ότι τα μωρά κάτι πινουν τελικά; Αν πιέσω το στήθος δεν βγάζει κάτι κ με το θήλαστρο το πολύ πολύ να δω μια μικροσκοπική μπεζ σταγόνα μετά από 10’ άντλησης.

10 ώρες πρίν, Konisn είπε:

Το διάβασα κ γω αυτο με τους 70 βαθμούς. Το κουτι λέει άλλα βέβαια. Δε ξέρω ποιο ειναι το σωστο.

Αρα έχουμε κ λέμε:

Βράζω το νερό σε κατσαρολα, μετά το βάζω σε θερμος, αν χρειαστεί πριν την παρασκευή σε θερμαντήρα και μετά βάζω την σκόνη. Σωστά??????? Ερώτηση: μπορω να αποστειρωνω το μπουκαλι, να βάζω μέσα βρασμένο νερό, να το βάζω ψυγείο και μετά να το βάζω σε θερμαντήρα??? Αρα μένει να δουμε σε ποια θερμοκρασια πρεπει να βαζουμε την σκονη στους 70 ή στους 38....

Εγώ αυτό κάνω… αποστειρώνω τα μπιμπερό σε κατσαρολα κ όπως είναι καυτά βάζω νερό από τον βραστήρα κ τα φυλάω κατευθείαν σε τάπερ στο ψυγείο. Όταν θέλω να ετοιμάσω γάλα ρίχνω ζεστό νερό που έχω έτοιμο σε θερμός σε ένα φαρδύ μπρίκι που έχω κ βαφτίζω μέσα σε αυτό το παγωμένο μπιμπερό. Μόλις το νέρο είναι ζεστό προσθέτω τη σκόνη  κ το κουνάω. Αν καίει το κρυώνω λίγο με νερό κ ταΐζω.


CATwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

11 ώρες πρίν, Dream85 είπε:

Καλησπέρα και να σας ζήσουν τα μωράκια σας! 
σχετικα με την Παρασκευή γάλα σε σκόνη θα πρέπει να δείτε τις νεότερες οδηγίες που έχει εκδόσει ο Παγκόσμιος οργανισμός υγείας. Εμένα με ενημέρωσαν στο μαιευτήριο που γέννησα. 
το νερό πρέπει να βράσει (κατσαρόλα ή βραστήρα) και στη συνέχεια να το αφήσεις να κρυώσει αλλά να μην είναι κάτω από 70 βαθμούς Και τότε να ρίξεις μέσα στο νερό τη σκόνη. Βγήκε ότι η σκόνη δεν είναι αποστηρωμενο προϊόν άρα πρέπει το νερό να είναι σε τέτοια θερμοκρασία που να αποστηρωσει τη σκόνη. Ρωτήστε κ τους παιδιάτρους σας αλλά πολλοί δεν είναι ενημερωμένοι. 

Συμφωνω απολυτα....επισης για να διαλυθει η σκονη θελει υψηλη θερμοκρασια και πολυ χτυπημα....οχι κατω απο 60...65 βαθμους γιατι αλλιως δεν την χωνευουν ευκολα τα μωρα κανουν εμετους και νομιζουμε οτι φταιει η μαρκα της φορμουλας....αυτα μου ελεγε η παιδιατρος στη μεγαλη μου κορη ..(μεγαλη....18 μηνων).......?????...χιχιχι 

Επισης δεν εβαλα ποτε μπιμπερο αποστειρωμενο στο ψυγειο...βεβαια δεν τα κρατουσα και ωρες πολλες εξω... Εγω εχω ενα ταχυβραστηρα με προγραμματα και θερμοκρασια οποτε αποστειρωνα το νερο στους 100 να βρασει καλα και να υπαρχει και ακομα και μια ωρα μπορει να κρατουσε και να φτανε 60...το αναβα παλι λιγο ξαι εφτιαχνα γαλα...

Επισης τα εξαρτηματα απο το θηλαστρο τα αποστειρωνα σε καθε αντληση ενω η γιατρις μετα μου ειχε πει οτι δε χρειαζεται αρκει να τα χω κλειστα εστω με χαρτι... Ακομα και αποστειρωση ανα 3 αντλησεις (8..9.. ωρες πχ..)ηταν οκ....

 

Τα βραδια εκανα και το αλλο...εφτιαχνα.το.γαλα με.οποια διαδικασια... 1 ωρα πριν την αναμενομενη περιπου ωρα φαγητου...και το εβαζα στο θερμαντηρα απο τα jumbo να κραταει το γαλα στους 37 βαθμους πχ... Οποτε με το που εκλαιγε γιατι καποιες φορες ηταν στις 2μιση ωρες...το γακα ηταν ετοιμο...

Μετα στον 1.5 μηνα με μεγαλο κοπο πολυ θηλαστρο και στηθος το γυρισα σε αποκλειστικο....ε και εκανα κανα χρονο να την αφησω εστω μια ωρα γτ φοβομουν οτι θα κλαιει για να θηλασει... Προγραμμα υποτυπωδες μπηκε περιπου στους 8 μηνες...κουραγιο μαμαδουλες...!!!!

 

 

 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Mairiv είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Να σας ρωτήσω επειδή κάνω άντληση με θήλαστρο ήθελα να σας ρωτήσω τι διατροφή επιτρέπεται; Ξέρετε; Θέλω να πω καφέ πχ κάνει να πιω; 

Γενικά,για το τι επιτρέπεται και τι όχι κατά την περίοδο του θηλασμού μπορείς να συμβουλευτεί το site e-lactancia.org.

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Eirini89 είπε:

Συμφωνω απολυτα....επισης για να διαλυθει η σκονη θελει υψηλη θερμοκρασια και πολυ χτυπημα....οχι κατω απο 60...65 βαθμους γιατι αλλιως δεν την χωνευουν ευκολα τα μωρα κανουν εμετους και νομιζουμε οτι φταιει η μαρκα της φορμουλας....αυτα μου ελεγε η παιδιατρος στη μεγαλη μου κορη ..(μεγαλη....18 μηνων).......?????...χιχιχι 

Επισης δεν εβαλα ποτε μπιμπερο αποστειρωμενο στο ψυγειο...βεβαια δεν τα κρατουσα και ωρες πολλες εξω... Εγω εχω ενα ταχυβραστηρα με προγραμματα και θερμοκρασια οποτε αποστειρωνα το νερο στους 100 να βρασει καλα και να υπαρχει και ακομα και μια ωρα μπορει να κρατουσε και να φτανε 60...το αναβα παλι λιγο ξαι εφτιαχνα γαλα...

Επισης τα εξαρτηματα απο το θηλαστρο τα αποστειρωνα σε καθε αντληση ενω η γιατρις μετα μου ειχε πει οτι δε χρειαζεται αρκει να τα χω κλειστα εστω με χαρτι... Ακομα και αποστειρωση ανα 3 αντλησεις (8..9.. ωρες πχ..)ηταν οκ....

 

Τα βραδια εκανα και το αλλο...εφτιαχνα.το.γαλα με.οποια διαδικασια... 1 ωρα πριν την αναμενομενη περιπου ωρα φαγητου...και το εβαζα στο θερμαντηρα απο τα jumbo να κραταει το γαλα στους 37 βαθμους πχ... Οποτε με το που εκλαιγε γιατι καποιες φορες ηταν στις 2μιση ωρες...το γακα ηταν ετοιμο...

Μετα στον 1.5 μηνα με μεγαλο κοπο πολυ θηλαστρο και στηθος το γυρισα σε αποκλειστικο....ε και εκανα κανα χρονο να την αφησω εστω μια ωρα γτ φοβομουν οτι θα κλαιει για να θηλασει... Προγραμμα υποτυπωδες μπηκε περιπου στους 8 μηνες...κουραγιο μαμαδουλες...!!!!

 

 

 

 

Πολύ θα βόλευε να φτιάχνω το γάλα από πριν που λες αλλά στο μαιευτήριο μου είπαν ότι στη μια ώρα απτή στιγμή που το φτιάχνεις το πετάς…. Κ το ίδιο γράφει κ πάνω στο κουτί.. 

για το θήλαστρο μου είπαν αν αντλώ κ δίνω στο σπίτι να αποστειρώνω μια φορά τη μέρα ενώ αν μείνουν τα μωρά σε μονάδα κ αντλώ για να τους πάω γάλα τότε να αποστειρώνω κάθε φορά μετά την άντληση… κ στις δυο περιπτώσεις ενδιάμεσα να πλένω με ζεστό νερό κ βρεφικό απορρυπαντικο.


CATwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 15/8/2022 at 3:33 ΜΜ, electra2021 είπε:

Να μη νιώθεις καθόλου τύψεις, το σημαντικότερο είναι να είναι η μαμά καλά για να είναι και το μωρό. Βραστήρα μόνο αν είναι πολύ καθαρός, εγώ να σου πω το βράζω σε μπρίκι και μετά θερμός για να γλιτώνω χρόνο. Αλλά πλέον δεν είμαι τόσο επιμελής, δηλαδή μια φορά του έβαλα το γάλα σε μπιμπερό που δεν πρόλαβα να αποστείρωσω και γελάω γιατί όλα τα μαξιλάρια θηλασμού και πάνες που έπλυνα και σιδερωνα με θρησκευτική ευλάβεια, τώρα σέρνονται στο πάτωμα, ή τα πατάει ο γιος μου με τις βρωμοποδαρες του,και φυσικά δεν μπορώ να κάνω κάτι. Υπάρχει και γάτα που μαδαει μέσα στο σπίτι, δηλαδή ειλικρινά, δεν τη γλιτώνεις! Και ίσως καλύτερα... 

Και γω βρήκα την υγεία μου με την σκόνη βράζω και γω τώρα νερό για 10 λεπτά στην κατσαρόλα και έχω ένα μεγάλο θερμός οπότε τσακ μπαμ γίνεται το γάλα τώρα μου τρώει ανά τρίωρο η μπεμπουλα με την σκόνη,με το μητρικό έτρωγε ανά δίωρο(το χώνευε πιο ευκολα)Εγώ τώρα είμαι τυλιγμένη με ένα επίδεσμο στο στηθος και ξεκινησα dostinex για να σταματήσει το γάλα.Απο λερωμένα ρουχαλάκια της και σεντονακια από γουλιτσες άλλο τίποτα!Ευτυχώς βοηθαει πολύ ο σύζυγοςτωρα πλένει πιάτα και κατσαρόλες μέσα γιατί αν θέλετε το πιστεύετε έκανα μουσακα,τα παιξα ομως!!!Δόξα το Θεό δεν έχω παράπονο σήμερα τον έμαθα να αλλάζει πάνα αλλά μόνο για τσισα μου λέει για κακά το ξεχνάς χαχαχαχα!!!

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Patataki83 είπε:

Πολύ θα βόλευε να φτιάχνω το γάλα από πριν που λες αλλά στο μαιευτήριο μου είπαν ότι στη μια ώρα απτή στιγμή που το φτιάχνεις το πετάς…. Κ το ίδιο γράφει κ πάνω στο κουτί.. 

για το θήλαστρο μου είπαν αν αντλώ κ δίνω στο σπίτι να αποστειρώνω μια φορά τη μέρα ενώ αν μείνουν τα μωρά σε μονάδα κ αντλώ για να τους πάω γάλα τότε να αποστειρώνω κάθε φορά μετά την άντληση… κ στις δυο περιπτώσεις ενδιάμεσα να πλένω με ζεστό νερό κ βρεφικό απορρυπαντικο.

Το αλμιρον παντως λεει 2 ωρες.... Δε ξερω για αλλο.... Εγω το αφηνα και 2μιση... Νομιζω οτι ειναι κ θεμα καταναλωσης που προωθει η καθε εταιρεια....

Link to comment
Share on other sites

On 8/15/2022 at 11:19 AM, Didimakia said:

Καλησπέρα κορίτσια να σας ζησουν τα μωράκια σας και με το καλό να τα πάρετε στο σπιτι γερά όσες τα έχουν σε μονάδα,σας καταλαβαίνω πως νιώθετε.Εμεις την πήραμε εχθες επιτέλους μετά από 18 μέρες δεν χορταίνω να την χαζεύω,όλο το βράδυ ξυπναγε ανά 2 ώρες να φαει αλλα δυστυχώς επειδή συνήθισε στην μονάδα με μπιμπερο τώρα δεν θέλει καθόλου στήθος,και επειδή δεν την παλεύω να αντλώ και να της δίνω αποφάσισα να το κόψω και ν δίνω το γάλα που μου σύστησε ο παιδίατρος της μονάδας.Νιωθω τύψεις κορίτσια αλλά όλο το βράδυ τάισμα και καπάκι άντληση δεν κοιμήθηκα καθόλου ούτε 2 ώρες οπότε το αποφάσισα.Πρεπει να είμαι και γω καλά για να μπορώ να ανταπεξέλθω στο μωρό ειλικρινά.Να ρωτήσω στην σκόνη αν φτιαχνει καμμια με ξένο πρέπει να βράζω το νερό στον βραστήρα η σε κατσαρόλα?

Να μη νιώθεις καθόλου τύψεις! Ο θηλασμος δεν είναι εφικτός και εύκολος για όλα τα μωρά και όλες τις μαμάδες. Το κατάλαβα τώρα με το δεύτερο που θηλάσει από την πρώτη στιγμή, ενώ για το πρώτο μου πάλευα με θήλαστρο,θηλασμό,γάλα σκόνη και μαστίτιδα! Αν γύρναγα το χρόνο πίσω θα σταματάγαμε όλη αυτήν την ταλαιπωρία και απλώς θα έδινα σκόνη εξ αρχής.. 

On 8/15/2022 at 12:50 PM, Rita1982 said:

Καλησπερα και καλή υπομονή σε όλες τις μωρομανουλες. Εγώ έχω ένα μωρό 10 μηνών περιπου, στην αρχή είχαμε μικτή διατροφή και μετά μου το γύρισε σε αποκλειστικό θηλασμο. Τώρα προσπαθώ να της δώσω ξένο,μήπως και καταφέρω να κόψω τον θηλασμό, γιατί έχουμε και αλλεργία στα γαλακτοκομικα και κανω πολύ δυσκολη διατροφη απο Φεβρουαριο. Ως προς τη φόρμουλα,σύμφωνα με τις οδηγίες της παιδιατρου: μέχρι το μωρό να γίνει 6 μηνών ή να ξεκινήσει τις στερεές τροφες,βράζουμε το νερό σε κατσαρόλα τουλάχιστον 5 λεπτά. Αν το αποθηκεύουμε σε θερμός,να μην το κρατάμε πάνω από 4 ώρες (αυτό ειλικρινά εγώ δεν το τηρουσα). Ως προς το ζέσταμα του μητρικου γαλακτος σε θερμαντηρα, να μην το αφήνετε να ζεσταθεί πολύ,υπολογίστε τον χρόνο ανάλογα με την ποσότητα, γιατί διαφορετικά χάνονται θρεπτικά συστατικά. Υπομονή και πάλι υπομονή! Χρόνια πολλά σε όλους.

Εγώ πάντως όταν έδινα σκόνη στο πρώτο μου έβαζα απλώς νερό εμφιαλωμένο χωρίς να το βράζω.. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

On 15/8/2022 at 10:48 ΜΜ, Mairiv είπε:

Σε ποιο μέρος είστε; Εμάς ευτυχώς μας αφήνουν δυο φορές τη μέρα από μισή ώρα .. κάτι είναι κ αυτό… 

Πάτρα, έχουν κι εδώ πρωί και απόγευμα επισκεπτήριο και συνήθως το απόγευμα δεν μπαίνεις απλά τηλεφωνείτε για ενημέρωση, εγώ λόγω της καισαρικης δεν ήμουν σε θέση να πάω αμέσως.

 

Κορίτσια κι εγώ παλεύω με το θήλαστρο, από την κλινική και τώρα στο σπίτι, βγάζω μικρή ποσότητα αλλά δε θέλω να το αφήσω, θα της δίνω όσο έχω με μεικτή διατροφή και έχω μια ελπίδα ότι αν καταφέρει να το πιάσει η μικρή όταν με το καλό έρθει σπίτι ότι θα αυξηθεί η ροή. 

 

Από πρήξιμο πως πάτε; εμένα τα πόδια μου από τη μέση του μηρού και κάτω είναι τούμπανο, παπούτσι δεν μπαίνει, ακόμα και τα τσοκαρα με πιέζουν,πήγα στη μονάδα νεογνών με τις πάνινες παντόφλες του νοσοκομείου οι οποίες κι αυτές τώρα με σφίγγουν κι έχω καταλήξει σε ένα ζευγάρι πέδιλα στα οποία έκανα έξτρα τρύπα για να μπαίνουν. Δεν είχα πρηξιματα στην εγκυμοσύνη, έχω τώρα στη λοχεία... 

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και από μένα! Δεν έχω γράψει ποτέ αλλά συνέχεια μπαίνω και σας διαβάζω! Να σας ζήσουν τα ζουζουνακια σας όσες έχετε γεννήσει μεχρι τώρα! Είμαι και εγώ μανούλα του Αυγούστου! Γέννησα με ΦΤ το τρίτο μου κοριτσάκι στις 9/8 στο Ιασώ! Ευτυχώς είχα έναν πολύ εύκολο τοκετό. Το νινί μου γεννήθηκε 3050γρ. Θηλάζουμε, το γάλα κατέβηκε μετά από 4-5 μέρες ( να πω οτι σταμάτησα να θηλάζω την δεύτερη μου κόρη που ειναι δυο χρονων,25 μέρες πριν γεννήσω) και μου ειχε κοπεί τελείως.Γενικά, οι μέρες μας περνούν ήρεμα με το μωρό, είναι πολυ ήσυχη και οοολη μέρα κοιμάται, ξυπναει κάθε 3-4 ώρες, τρώει και ξανα κοιμάται αμέσως. Το δύσκολο είναι το βράδυ γιατί η κυρία εχει χορτάσει ύπνο και μπορεί να μείνει για δίωρα  ξυπνια, συν ο θηλασμός συν οι πανες που θα αλλάξουμε, εγω κοιμάμαι ελάχιστα! Ειμαι αισιόδοξη και θελω να πιστευω οτι θα αλλαξει οσο μεγαλώνει γιατι αλλιώς θα κλατάρω. Δεν μπορώ να κοιμάμαι μες τη μερα γιατί έχω και άλλα δυο παιδιά να φροντίσω..Πιπίλα θα ξεκινήσετε και αν ναι πότε σκέφτεστε;; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα και από εμένα!να μας ζήσουν και πάλι τα μωρά μας!

Δίνω και εγώ σκονη.Ο θηλασμος δε μου ταίριαζε αν και έχω γαλα.Η μικρή βγήκε λιγοφαγη και για αυτό έμεινε και μια μέρα στην παιδιατρική. Την έβαζα στο στήθος και δεν ήθελε.Εδινα μπιμπερό και απλά το κρατούσε στο στόμα χωρίς να ρουφάει.Οποτε σταμάτησα αμέσως το στήθος και ξεκίνησα μόνο μπουκάλι.Ευτυχως πάμε καλύτερα.Απο περιέργεια τα μωρά Σ εβδομάδας πόσο γαλα πίνουν κατά μέσο όρο ανά γευμα;

Η δικιά μου είναι πολύ ήσυχη.Την ξυπνάω εγώ κάθε 3 ώρες να πιει γαλα.Αν δε την ξυπνούσα δε ξέρω πότε θα έπινε!Εγώ βράζω νερό στο βραστηρ και το αποθηκεύω σε ένα θερμο.οταν έρχεται η ώρα του φαγητού ρίχνω το καυτό νερό στο μπιμπερο,μετά τη σκονη και τέλος το κρυώνω κάτω από τη βρύση!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Konisn είπε:

Βρε κορίτσια τα μωρα σας κανουν αναγωγες? 

Ναι εμένα στην αρχή λόγω της φλεγμονης στο εντερο που πέρασε και μου έδωσε ο γιατρός το frisolac ac.Τωρα δεν κάνει σπάνια.Ακου όταν θα το ταΐζεις και κάποια στιγμή θα σου σταματάει να πίνει θα το παίρνεις αγκαλιτσα να ρευεται,και μετά θα συνεχιζεις.Αυτο κάνω πίνει 30με 40ml σταματάει γιατί πίνει λαίμαργα την σηκώνω την χτυπάω στην πλάτουλα ρευεται και μετά συνεχίζω τα άλλα 30ml περίπου λέμε.Αυτο βέβαια δεν σημαίνει ότι δεν θα μου ξανακάνει κάποια στιγμη.Γενικά όμως τα μωρά βγάζουν γουλιτσες η κάνουν αναγωγες.Αν στο συνεχίσει πεστο στον παιδίατρο σου μήπως σου δώσει αντιαναγωγικο γάλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μανούλες. 

Χτες ήταν μια πολύ όμορφη, κουραστική δε θα πω ψέματα, αλλά όμορφη ημέρα που με το σύζυγό δε θα ξεχασουμε ποτέ. Είχαμε κανονίσει να πάμε στις 11 στη μονάδα να την ταΐσω πρώτη φορά με το μπουκάλι, είναι τόσο καλή, της είχαν ζεστάνει 35 γρ. από αυτό που της είχα μαζέψει την προηγούμενη ημέρα και το έφαγε όλο μια χαρά, την κράτησα κι αγκαλιά να ρευτει ενώ ο σύζυγος περίμενε στην αίθουσα αναμονής. Μας είπαν ότι μπορούμε να πάμε πάλι για τάισμα στις 5 και δε χάσαμε την ευκαιρία, πήγαμε και δεν είχε άλλους γονείς οπότε μπήκαμε μέσα και οι δύο αλλά επειδή έκαναν λάθος και την είχαν μόλις ταΐσει, μας άφησαν να τη χαϊδέψουν λίγο ενώ κοιμόταν. Το καλύτερο είναι ότι η νοσηλεύτρια επειδή ένιωθε τύψεις που έκανε λάθος μας είπε να πάμε και στις 8 αν θέλουμε για τάισμα. Εδώ ζήσαμε μεγαλεία, την τάισα εγώ και τραβούσε βίντεο και φωτογραφίες ο σύζυγος και μετά την πήρε κι αυτός αγκαλιά για πρώτη φορά. Ήταν πολύ συγκινητική η στιγμή, πριν γεννήσω μου έλεγε ότι αν δεν φτάσει 2 μηνών δε θα την πάρει αγκαλιά γιατί φοβόταν και χτες του άπλωσα τα χέρια με το παιδί και την πήρε και την κράτησε και σωστά, δεν το περίμενε και χάρηκε πάρα πολύ. 

Απ ότι μας είπαν είναι ζήτημα ημερών να την πάρουμε στο σπίτι... Κι εκεί θα αρχίσουν τα ωραία μας!!! 

 

Κατά τ άλλα εγώ είμαι πρησμένη σαν το ανθρωπάκι της Michelin χωρίς υπερβολές, με έστειλε ο γιατρός να κανω εξέταση ουρικό οξύ, κρεατινινη, λευκώματα και αλβουμινη και τα 2 τελευταία έχουν πέσει στα πατώματα, γι αυτό επιμένει και επιδεινώθηκε το οίδημα. Ξεκίνησα πρωτεϊνική διατροφή με ασπράδια αυγού, cottage cheese και πήρα Fortimel συμπλήρωμα. Ας ελπίσουμε ότι θα βοηθήσουν άμεσα. 

 

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Sonasia είπε:

Καλημέρα μανούλες. 

Χτες ήταν μια πολύ όμορφη, κουραστική δε θα πω ψέματα, αλλά όμορφη ημέρα που με το σύζυγό δε θα ξεχασουμε ποτέ. Είχαμε κανονίσει να πάμε στις 11 στη μονάδα να την ταΐσω πρώτη φορά με το μπουκάλι, είναι τόσο καλή, της είχαν ζεστάνει 35 γρ. από αυτό που της είχα μαζέψει την προηγούμενη ημέρα και το έφαγε όλο μια χαρά, την κράτησα κι αγκαλιά να ρευτει ενώ ο σύζυγος περίμενε στην αίθουσα αναμονής. Μας είπαν ότι μπορούμε να πάμε πάλι για τάισμα στις 5 και δε χάσαμε την ευκαιρία, πήγαμε και δεν είχε άλλους γονείς οπότε μπήκαμε μέσα και οι δύο αλλά επειδή έκαναν λάθος και την είχαν μόλις ταΐσει, μας άφησαν να τη χαϊδέψουν λίγο ενώ κοιμόταν. Το καλύτερο είναι ότι η νοσηλεύτρια επειδή ένιωθε τύψεις που έκανε λάθος μας είπε να πάμε και στις 8 αν θέλουμε για τάισμα. Εδώ ζήσαμε μεγαλεία, την τάισα εγώ και τραβούσε βίντεο και φωτογραφίες ο σύζυγος και μετά την πήρε κι αυτός αγκαλιά για πρώτη φορά. Ήταν πολύ συγκινητική η στιγμή, πριν γεννήσω μου έλεγε ότι αν δεν φτάσει 2 μηνών δε θα την πάρει αγκαλιά γιατί φοβόταν και χτες του άπλωσα τα χέρια με το παιδί και την πήρε και την κράτησε και σωστά, δεν το περίμενε και χάρηκε πάρα πολύ. 

Απ ότι μας είπαν είναι ζήτημα ημερών να την πάρουμε στο σπίτι... Κι εκεί θα αρχίσουν τα ωραία μας!!! 

 

Κατά τ άλλα εγώ είμαι πρησμένη σαν το ανθρωπάκι της Michelin χωρίς υπερβολές, με έστειλε ο γιατρός να κανω εξέταση ουρικό οξύ, κρεατινινη, λευκώματα και αλβουμινη και τα 2 τελευταία έχουν πέσει στα πατώματα, γι αυτό επιμένει και επιδεινώθηκε το οίδημα. Ξεκίνησα πρωτεϊνική διατροφή με ασπράδια αυγού, cottage cheese και πήρα Fortimel συμπλήρωμα. Ας ελπίσουμε ότι θα βοηθήσουν άμεσα. 

 

Αχ τι ωραία στιγμή!!! Εμένα ακόμα … ήταν μια καλή κυρία χθες και μας άφησε να τον αγγίξουμε πρώτη φορά ! Πίνει γάλα ακόμα ο μπέμπης μ με το σωληνάκι αλλά είναι καλά ευτυχώς ! ❤️ Ποσά γραμμάρια είναι τώρα το μωράκι σου; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...