Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 13 λεπτά , Fay_ είπε:

      Κορίτσια Καλημερα! Ετοιμάζομαι για τη χοριακη μου και με έχει πιάσει απίστευτο άγχος ενώ χθες ήμουν καλά. Φοβάμαι μην θα είναι βιοχημική λόγω των καφέ που βλέπω. Να πω πως χθες βράδυ έκανα ξανά τεστ και η γραμμή ήταν ακόμη πιο έντονη. Επίσης τα τεστ που κάνω συνειδητοποίησα πως δεν είναι early ανιχνεύουν από 25 μονάδες και πάνω. Οι βιοχημικές τι συμπτώματα έχουν; 

      Καλημέρα! Δεν έχει κάποια ιδιαίτερα συμπτώματα η βιοχημική. Έχεις μια θετική χοριακη, όχι ιδιαίτερα υψηλή μάλλον, που η δε διπλασιάζεται ποτέ ή μένει σταθερή και κάποια στιγμή μηδενίζει..  εύχομαι να σου πάνε όλα καλά, να δεις μια ζουμπουρλουδικη χοριακη σήμερα και μια καλή αύξηση σε δύο μέρες! 

      Δύναμη και πίστη στο/στα εμβρυακι/α σου!

      • Μου αρέσει 1

Μανουλες Αυγούστου 2022 ❤️


Recommended Posts

10 ώρες πρίν, Didimakia είπε:

Ναι εμένα στην αρχή λόγω της φλεγμονης στο εντερο που πέρασε και μου έδωσε ο γιατρός το frisolac ac.Τωρα δεν κάνει σπάνια.Ακου όταν θα το ταΐζεις και κάποια στιγμή θα σου σταματάει να πίνει θα το παίρνεις αγκαλιτσα να ρευεται,και μετά θα συνεχιζεις.Αυτο κάνω πίνει 30με 40ml σταματάει γιατί πίνει λαίμαργα την σηκώνω την χτυπάω στην πλάτουλα ρευεται και μετά συνεχίζω τα άλλα 30ml περίπου λέμε.Αυτο βέβαια δεν σημαίνει ότι δεν θα μου ξανακάνει κάποια στιγμη.Γενικά όμως τα μωρά βγάζουν γουλιτσες η κάνουν αναγωγες.Αν στο συνεχίσει πεστο στον παιδίατρο σου μήπως σου δώσει αντιαναγωγικο γάλα.

Τον σταματαω για να ρευτεί στο μέσο του ταισματος, τον κρατάω όρθιο 20 λεπτά στο τέλος, του εχω κανει ανακλιση το λίκνο.... Φόρμουλα δίνω σπάνια. Συνολικά έχω δώσει 4 φορές απο τοτε που γεννήθηκε. Μίλησα με παιδίατρο κ μου είπε πως μονο αν το κάνει συνέχεια θα κάνουμε υπέρηχο οισοφάγου. Θεωρεί φυσιολογικές τις αναγωγες μέχρι κάποιο βαθμό. Απλα εγω στενοχωριέμαι κ φοβάμαι όταν είναι ξαολωμένος

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

4 ώρες πρίν, Mairiv είπε:

Αχ τι ωραία στιγμή!!! Εμένα ακόμα … ήταν μια καλή κυρία χθες και μας άφησε να τον αγγίξουμε πρώτη φορά ! Πίνει γάλα ακόμα ο μπέμπης μ με το σωληνάκι αλλά είναι καλά ευτυχώς ! ❤️ Ποσά γραμμάρια είναι τώρα το μωράκι σου; 

Γεννήθηκε 3200 και είναι 3130 τώρα. Την ξεκίνησαν με 5 γρ και χτες έφαγε 35,προσπαθούσαν μήπως φάει και 40 αλλά δεν ήθελε. Κι ο σύζυγος μου παρόλο που την έβλεπε καθημερινά, χτες τον άφησαν να την αγγίξει και ήταν εκστασιασμένος. 

Με το καλό να έρθει και η ώρα να τον πάρετε αγκαλίτσα και να τον ταΐσεις και μετά να πάτε ασφαλείς στο σπιτι σας, κάποιοι γονείς περνάμε λαχτάρα αγωνία και στεναχώρια αλλά όταν θα πάρουμε τα παιδάκια μας στο σπίτι θα γίνουν όλα μια ανάμνηση. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , Mairiv είπε:

Μακάρι Παναγία μου!! Εσένα όμως είχε πολύ καλό βάρος πως κι έπρεπε να μπει θερμοκοιτίδα; Εμείς σκέψου γεννηθήκαμε 1760γρ 

Θα γίνει κι ο μπέμπης σας ένα μπουλουκάκι γρήγορα, μόλις αρχίσει να τρώει με το μπουκάλι θα πάρει βάρος πιο γρήγορα πιστευω. Σημασία έχει να βγουν γερά, όχι να βγουν πιο γρήγορα. Σε καταλαβαίνω, βλέπω τα μωράκια στη μονάδα όταν πηγαίνουμε και περνάω απ όσα περισσότερα μπορώ και τους δίνω ευχές, οι λιλιπούτειοι μαχητές ζωής από κούνια... 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Δίκαιο έχεις αλλά είναι το πρώτο μου παιδάκι και δυστυχώς ακόμα δεν έχω καταλάβει και πολλά! Εμείς χάσαμε βάρος όπως χάνουν όλα τα μωράκια στην αρχή αλλά τώρα ευτυχώς ξανά φτάσαμε στο βάρος που είχαμε όταν γεννηθήκαμε! Ελπίζω σιγά σιγά τώρα να αρχίσει να παίρνει παραπάνω ❤️

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, Mairiv είπε:

Μακάρι Παναγία μου!! Εσένα όμως είχε πολύ καλό βάρος πως κι έπρεπε να μπει θερμοκοιτίδα; Εμείς σκέψου γεννηθήκαμε 1760γρ 

Γεννήθηκε στην 37η εβδομάδα λόγω δικού μου διαβήτη, πίεσης, ήταν μπροστά στις καμπύλες μέτρησης από το 1ο από τα 2 doppler που κάναμε. Και σε εμάς το πρώτο είναι. 

Επίσης είχαμε πολύ δύσκολο τοκετό, ήταν κολλημένη επάνω και ισχιακή όταν έσπασαν τα νερά, εγώ έχασα πολύ αίμα όσο έσπρωχναν να την ξεκολλήσουν και δεν έκλαψε αμέσως, χρειάστηκε διασωληνωση και πήγε αμέσως στη μονάδα με ασθενοφόρο. Ευτυχώς έμεινε μόνο ένα 24ωρο διασωληνωμένη, μετά ανάκαμψε με γρήγορο ρυθμό και σε όλες τις εξετάσεις μέχρι στιγμής είναι όλα φυσιολογικά. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια παίρνουν βάρος τα μωρά σας από τότε που πήγατε σπίτι?Εγώ την ζυγισα σήμερα και είναι μείον 100γρ.Νομιζω είναι φυσιολογικό να χάνουν στην αρχή,βέβαια και στην θερμοκοιτιδα 18 μέρες μια έχανε μια επαιρνε.Επισης έχει να μου κάνει κακά πολλές ώρες,σκέφτομαι να της δώσω γάλα με χαμομηλονερο το έκανα και στα αγόρια μου.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς καλά είμαστε, χθες τελειώσαμε επισήμως με τον ίκτερο και ήρθε μετά ο παιδίατρος στο σπίτι και τον είδε. 

Γενικά πάμε καλά, έχουμε ανήσυχες μέρες (όπως η χθεσινή) και πιο ήρεμες, αλλά την παλεύουμε. Αυτό το μωρό φαίνεται πιο ήσυχο από το πρώτο και ευτυχώς έχω τον άντρα μου μαζί μου (τα καλά της άδειας πατρότητας). Θηλάζουμε αποκλειστικά, από το στήθος και αντλημένο με θηλαστρο. Βάζω το μωρό στο στήθος αρκετά, γιατί φοβάμαι μήπως το θηλαστρο μου κόψει την παραγωγή, αλλά η αλήθεια είναι ότι με τον συνδυασμό νιώθω καλύτερα. Και τις ποσότητες που τρώει μπορώ να υπολογίσω καλύτερα, και δε νιώθω 24/7 ανθρώπινη πιπίλα, όπως την πρώτη φορά.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Πηγαμε και εμείς σε παιδίατρο χθες.ευτυχως έχει αρχίσει να παίρνει βάρος,τρώει περισσότερο και γρηγορότερα!Όμως η καημένη παρουσίασε νεογνικη επιπεφυκιτιδα!ξεκινήσαμε σταγόνες για το μάτι και ελπίζω να δούμε διαφορά από σήμερα.Αχ ποτέ θα ηρεμήσουμε με αυτούς τους γιατρους;!

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Angela123 είπε:

Πηγαμε και εμείς σε παιδίατρο χθες.ευτυχως έχει αρχίσει να παίρνει βάρος,τρώει περισσότερο και γρηγορότερα!Όμως η καημένη παρουσίασε νεογνικη επιπεφυκιτιδα!ξεκινήσαμε σταγόνες για το μάτι και ελπίζω να δούμε διαφορά από σήμερα.Αχ ποτέ θα ηρεμήσουμε με αυτούς τους γιατρους;!

Και η δικιά μας χτες είχε μια τσιμπλουλα και της έβαλαν κολλύριο. 

Πήγα την τάισα το πρωί, θα πάμε πάλι στις 5,ελπίζουμε να βγούμε ίσως και αύριο... 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


22 ώρες πρίν, Didimakia είπε:

Κορίτσια παίρνουν βάρος τα μωρά σας από τότε που πήγατε σπίτι?Εγώ την ζυγισα σήμερα και είναι μείον 100γρ.Νομιζω είναι φυσιολογικό να χάνουν στην αρχή,βέβαια και στην θερμοκοιτιδα 18 μέρες μια έχανε μια επαιρνε.Επισης έχει να μου κάνει κακά πολλές ώρες,σκέφτομαι να της δώσω γάλα με χαμομηλονερο το έκανα και στα αγόρια μου.

Ο μικρός είχε χάσει 200 γρ στο μαιευτήριο. Τον ζύγισα σήμερα και τα είχε πάρει. Μου είχαν πει στο μαιευτήριο οτι πρώτα σταθεροποιούνται και μετά αρχίζουν και πάιρνουν πάλι. Επίσης με την φόρμουλα γίνονται μερικές φορές δυσκοίλια. Μην ανησυχείς. Πολλά δε κάνουν κάθε μέρα. Σχετικά με χαμομηλόνερο δεν έχω ιδέα.....

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Konisn είπε:

Ο μικρός είχε χάσει 200 γρ στο μαιευτήριο. Τον ζύγισα σήμερα και τα είχε πάρει. Μου είχαν πει στο μαιευτήριο οτι πρώτα σταθεροποιούνται και μετά αρχίζουν και πάιρνουν πάλι. Επίσης με την φόρμουλα γίνονται μερικές φορές δυσκοίλια. Μην ανησυχείς. Πολλά δε κάνουν κάθε μέρα. Σχετικά με χαμομηλόνερο δεν έχω ιδέα.....

Σήμερα παρρειγγειλα έναν ηλεκτρονικό βρεφοζυγο γιατί έχω έναν απλό και μάλλον από ότι είδαμε είναι απορυθμισμενος γιατί μια δείχνει λιγότερο μια περισσότερο,μου τον έχει δώσει η ξαδέλφη μου τον είχε πολλά χρόνια οπότε μάλλον τα έχει παίξει!!Τελικά σήμερα το πρωί της έβαλα λίγο λαδακι με βαμβακακι στο πωπουδακι της και της το ερεθισα πολυ πολύ ελαχιστα με την άκρη ενός θερμομετρου μιλάμε έκανε 3 φορές μετααα τρελάθηκα από την χαρά μου:D!!

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

On 16/8/2022 at 10:14 ΜΜ, Eirini89 είπε:

Το αλμιρον παντως λεει 2 ωρες.... Δε ξερω για αλλο.... Εγω το αφηνα και 2μιση... Νομιζω οτι ειναι κ θεμα καταναλωσης που προωθει η καθε εταιρεια....

Εγώ πήρα το Nan optipro 1 που τους έδιναν κ στο μαιευτήριο κ λέει μια ώρα ρε γμτ… 

On 17/8/2022 at 3:01 ΠΜ, Sonasia είπε:

Πάτρα, έχουν κι εδώ πρωί και απόγευμα επισκεπτήριο και συνήθως το απόγευμα δεν μπαίνεις απλά τηλεφωνείτε για ενημέρωση, εγώ λόγω της καισαρικης δεν ήμουν σε θέση να πάω αμέσως.

 

Κορίτσια κι εγώ παλεύω με το θήλαστρο, από την κλινική και τώρα στο σπίτι, βγάζω μικρή ποσότητα αλλά δε θέλω να το αφήσω, θα της δίνω όσο έχω με μεικτή διατροφή και έχω μια ελπίδα ότι αν καταφέρει να το πιάσει η μικρή όταν με το καλό έρθει σπίτι ότι θα αυξηθεί η ροή. 

 

Από πρήξιμο πως πάτε; εμένα τα πόδια μου από τη μέση του μηρού και κάτω είναι τούμπανο, παπούτσι δεν μπαίνει, ακόμα και τα τσοκαρα με πιέζουν,πήγα στη μονάδα νεογνών με τις πάνινες παντόφλες του νοσοκομείου οι οποίες κι αυτές τώρα με σφίγγουν κι έχω καταλήξει σε ένα ζευγάρι πέδιλα στα οποία έκανα έξτρα τρύπα για να μπαίνουν. Δεν είχα πρηξιματα στην εγκυμοσύνη, έχω τώρα στη λοχεία... 

Κ τα δικά μου πόδια έτσι ακριβώς… απτό μπούτι κ κάτω νταούλια… ξεκίνησε την προηγούμενη Κυριακή που βγήκαμε απτό μαιευτήριο, τώρα έχει δυο μέρες που ξεπρηστηκαν μπούτια γόνατα γάμπες αλλά κουτουπιε κ αστράγαλοι είναι ακόμα αρκετά πρησμενοι. Εγώ φόρεσα τις κάλτσες διαβαθμισμένης συμπίεσης που είχα πάρει για την καισαρική αυτές τις μέρες κ λίγο με ανακούφιζαν γτ στα κουτουπιε είχα πρηστεί τόσο πολύ που έβλεπα το δέρμα να πάει να κάνει ραγάδες.

On 17/8/2022 at 10:01 ΠΜ, elenimg είπε:

Γειά σας και από μένα! Δεν έχω γράψει ποτέ αλλά συνέχεια μπαίνω και σας διαβάζω! Να σας ζήσουν τα ζουζουνακια σας όσες έχετε γεννήσει μεχρι τώρα! Είμαι και εγώ μανούλα του Αυγούστου! Γέννησα με ΦΤ το τρίτο μου κοριτσάκι στις 9/8 στο Ιασώ! Ευτυχώς είχα έναν πολύ εύκολο τοκετό. Το νινί μου γεννήθηκε 3050γρ. Θηλάζουμε, το γάλα κατέβηκε μετά από 4-5 μέρες ( να πω οτι σταμάτησα να θηλάζω την δεύτερη μου κόρη που ειναι δυο χρονων,25 μέρες πριν γεννήσω) και μου ειχε κοπεί τελείως.Γενικά, οι μέρες μας περνούν ήρεμα με το μωρό, είναι πολυ ήσυχη και οοολη μέρα κοιμάται, ξυπναει κάθε 3-4 ώρες, τρώει και ξανα κοιμάται αμέσως. Το δύσκολο είναι το βράδυ γιατί η κυρία εχει χορτάσει ύπνο και μπορεί να μείνει για δίωρα  ξυπνια, συν ο θηλασμός συν οι πανες που θα αλλάξουμε, εγω κοιμάμαι ελάχιστα! Ειμαι αισιόδοξη και θελω να πιστευω οτι θα αλλαξει οσο μεγαλώνει γιατι αλλιώς θα κλατάρω. Δεν μπορώ να κοιμάμαι μες τη μερα γιατί έχω και άλλα δυο παιδιά να φροντίσω..Πιπίλα θα ξεκινήσετε και αν ναι πότε σκέφτεστε;; 

Κ τα δικά μου έτσι κάνουν… τη μέρα κλείνουν 3 κ 4 ώρες ύπνου κ το βράδυ 3ωρα ξυπνιες με γκρίνια… ο άντρας μου προχθες τραβούσε τα μαλλιά του από απελπισία :lol: γτ είχε κοιμηθει 1 ώρα μονο. 


CATwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μανούλες. Ξέρετε τι απαγορεύεται στον θηλασμό? Πχ διάβασα οτι απαγορεύεται να φοράς αποσμητικό, κλπ και οτι είναι πιο αυστηρά τα πράγματα σε σχέση με την εγκυμοσύνη. Πχ εγώ συνεχίζω να βάζω κρέμα για ραγάδες κ στο στήθος (οχι στη θηλη). Κάνω βλακεία? Θα ρωτήσω κ τον παιδίατρο αλλά θα ήθελα την γνώμη σας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...