Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανουλες Αυγούστου 2022 ❤️


Recommended Posts

πρίν από 52 λεπτά , Konisn είπε:

Κ γω περιμενα να ρευτεί τουλάχιστον 20 λεπτά κ φυσικα έκλειναν τα μάτια μου. Γενικά έχω φόβο μήπως πνιγεί. Είναι κ λαίμαργος κ κάποιες φορές απο την βιασύνη του πνίγεται. 

Υπομονή με τους κολικούς. Ο μικρός μου ζορίζεται όλη την ημέρα με τα κακά κ τα αέρια. Πατάει κάτι τσιρίδες ώρες ώρες....πολλά ντεσιμπέλ.

 

 

Εγώ να σου πω αν περάσουν 20 λεπτά και εαν έχει ρευτει στην πρώτη δόση σταματάω και την βάζω ξανά στο λίκνο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

15 hours ago, lenoutso said:

Εγώ γέννησα σήμερα στο ρεα όπως και το πρώτο μου παιδί με φυσιολογικό τοκετό.Καλες εμπειρίες και από τις δύο γέννες είχα.Ευγενικο προσωπικό έχει που σε βοηθάει σε ο,τι θες.

Ωωωω να σου ζησειιι!!:x Βασικα να σου ζησουν και τα δυο!!:x Μα τι ομορφα νεα ειναι αυτα!! Η αληθεια ειναι πως απο την μεχρι στιγμης εμπειρια μου(2 σπερματεγχυσεις και 3 ivf προσπαθειες ολο το 2021) στο τμημα της εξωσωματικής ολα τα παιδια ειναι εξαιρετικα. Στο τμημα μαιευτικής δεν εχω ιδεα για την ωρα!! Αλλα την Τετάρτη θα αποκτήσω!:-D Με το καλο να βγειτε να πατε σπιτακι σας!!! Ολα τα μωρακια του κοσμου να ειναι γερα και καλοτυχα:x

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια, γεννησαμε κ εμείς 17 Αυγούστου μια καλή μπεμπούλα 2μιση κιλά. Με φυσιολογικό τοκετό, ευτυχώς όλα πήγαν καλά. Θηλάζουμε κ παίρνουμε κ λίγο συμπλήρωμα. Δεν μου λέτε, έψαξε καμία για θήλαστρα; Επειδή ξεκινάω κ δουλειά θέλω να κάνω τράπεζα γάλακτος. Είναι καλύτερα τα επαγγελματικά επαγγελματικά ή τα οικιακά θήλαστρα; Πήρε καμία σας; 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Mermer είπε:

Γειά σας κορίτσια, γεννησαμε κ εμείς 17 Αυγούστου μια καλή μπεμπούλα 2μιση κιλά. Με φυσιολογικό τοκετό, ευτυχώς όλα πήγαν καλά. Θηλάζουμε κ παίρνουμε κ λίγο συμπλήρωμα. Δεν μου λέτε, έψαξε καμία για θήλαστρα; Επειδή ξεκινάω κ δουλειά θέλω να κάνω τράπεζα γάλακτος. Είναι καλύτερα τα επαγγελματικά επαγγελματικά ή τα οικιακά θήλαστρα; Πήρε καμία σας; 

Να σου ζήσει! Εγώ νοίκιασα επαγγελματικό της medela. Είναι περίπου 50€ τα μπουκάλια με τις χοάνες στο μέγεθος του στήθους σου  που αυτά είναι δικά σου κ τα κρατάς μετά, συν γύρω στα 60 τον μήνα το μηχάνημα με ενοίκιο. 
 

On 27/8/2022 at 9:55 ΠΜ, Didimakia είπε:

Κορίτσια καλημέρα πως τα πάτε με τα ταισματα?Εμένα μου είπε η παιδίατρος επειδή κάνω πολλά γεύματα με την σκόνη(10 με 11 φορες) να τα μειώσω ανά 3ωρο,την νύκτα πάει ανά τρίωρο περίπου και μερικές φορές και την ημέρα αλλά άλλες φορές κάνει να πιει 90γρ.και μια ώρα,δηλ.πινει 40 με 50 μετα μου σφραγίζει το στόμα κάνοντας ότι κοιμαται η τσαπερδονα,ρευεται και μετα όταν την αφήσω στην φωλιά κοιμαραι λίγο προσπαθώ να την ξυπνήσω ξεκινάει την γκρίνια και της δίνω άλλο λίγο και μετά πάλι τα ίδια,κοινώς με δόσεις!!Σας το κανουν και εσάς?

Κ εμάς η μια έτσι κανει.. τρώει με δόσεις κ δεν κοιμάται το βράδυ… τρώει στην αρχή γύρω στα 60, την σηκώνουμε να ρευτεί, χαζεύει τριγύρω κ δεν νυστάζει ούτε θέλει πιπίλα εκείνη την ώρα κ προς θεου μην τολμήσουμε να την ακουμπήσουμε στο κρεβατι θα γίνει χαμός… μετά από λίγο αρχίζει κ γλειφεται πάλι κ τρώει τα χέρια της… της δίνουμε αλλά 30… γλαρωνει, ψιλοκλεινει ματια αλλά πάλι δεν δέχεται να την βάλεις στο κρεβατι της… ενδιάμεσα αρχίζουν τα κλανιδια κ χεζει τον τόπο… πας να την αλλάξεις κ κάνει λες κ την σφάζουν κ μόλις κλείσεις την καθαρή πάνα ηρεμεί κ κοιτάζει το ταβάνι :lol: μετά πάλι ψάχνεται για φαΐ κ μπορεί να πιει ακόμα 10-15ml κ εκεί είτε θα πέσει ξερή για ύπνο με το μπιμπερό στο στόμα είτε θα τα βγάλει κ μετά θα κλαίει γτ πάλι πεινάει..

  • Μου αρέσει 2

CATwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 27/8/2022 at 11:14 ΠΜ, Konisn είπε:

Σφίγγεται,κοκκινιζει, μαζεύει τα ποδια του, ηρεμει οταν κάνει κακά ή αφήσει αέρια. Μου ειπε ο παιδιατρος οτι ειναι ηπιοι κολικοι. Εμένα φαντάσου μου ειπε πως κ με τον θηλασμό πρεπει να κάνω λιγοτερα γευματα, αλλα τον πιανει υστερια...δε μπορω να τον αφήνω να ουρλιάζει για να κλείσουμε 3ωρο..

Κ εμάς η μικρή έτσι κάνει τις τελευταιες μέρες… κ στον ύπνο της ακόμα σφίγγεται κ κοκκινίζει… την ακούς που κλαψουρίζει αλλά δεν ξυπνάει… τεντώνεται μαζεύεται κ κατά διαστήματα σταματάει τελείως λες κ της πατάς το off… μετά από λίγο πάλι τα ίδια… κ σταματάει τελείως για κάποιες ώρες αν καταφέρει να χεσει αλλιώς συνεχίζει η γκρίνια κ αφού ξυπνήσει 


CATwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ σιγουρα εχουμε κολικους. Καθε μέρα κατα τις 6.30 παθαινει αμοκ. Ουρλιαζει, χτυπιεται, δεν ηρεμει με τπτ. Κραταει σιγουρα 2.5 ωρες αυτο.

Εσεις που θηλάζετε τι σας είπαν να μη τρώτε λόγω κολικών?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Από το πρώτο παιδί θυμάμαι τα ανθρακουχα αναψυκτικά και τις τροφές πού προκαλούν αέρια (πχ όσπρια) Από εκεί και πέρα, παρατηρείς πώς πάει το παιδί μέρα μέρα και προσπαθείς να καταλάβεις τι άλλο μπορεί να το πειράζει από τη δική σου διατροφή. 

Καλή δύναμη και υπομονή. Θα περάσει. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα σας!! Πως πανε τα ταϊσματα και τα ξενυχτια; εμεις σήμερα πηγαμε στον γυναικολογο για καρδιοτοκογραφο και μετρησεις. Καλα, δεν καθονται σε μια μεριά τα ζιζανια, ολη την ωρα κουνιουνται και δεν εχει μια συνεχη ροη καταγραφης των παλμων τους αλλα ο γιατρος απο οτι λεει ειναι αριστοι και οι 2. Απο βαρος κατα προσέγγιση παντα φτασαμε αισίως 3150 και 3180. Αυριο παμε για "το χαρτι της εξωσης" που λεω χαριτολογοντας, προεγχειρητικο ελεγχο :) και Τετάρτη γυρω στις 12 θα εχουμε μπει για την "εξωση" :-P Ανυπομωνω οσο δεν παει αλλα και φοβαμαι/με αγχωνει αλλο τοσο η ολη διαδικασία αλλα προσπαθώ να μην σκεφτομαι το πως θα ερθουν στην ζωη αυτα τα πλασματακια αλλα το μετα!! Ουφ. Μονο που τα γραφω ανεβαινουν οι παλμοι και ιδρωνω. :unsure:

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

On 28/8/2022 at 7:51 ΜΜ, Patataki83 είπε:

Κ εμάς η μικρή έτσι κάνει τις τελευταιες μέρες… κ στον ύπνο της ακόμα σφίγγεται κ κοκκινίζει… την ακούς που κλαψουρίζει αλλά δεν ξυπνάει… τεντώνεται μαζεύεται κ κατά διαστήματα σταματάει τελείως λες κ της πατάς το off… μετά από λίγο πάλι τα ίδια… κ σταματάει τελείως για κάποιες ώρες αν καταφέρει να χεσει αλλιώς συνεχίζει η γκρίνια κ αφού ξυπνήσει 

Αχ και εμένα έτσι κάνει και δεν μπορώ αν κοιμηθώ από το άγχος!!!!

On 28/8/2022 at 9:05 ΜΜ, Konisn είπε:

Αχ σιγουρα εχουμε κολικους. Καθε μέρα κατα τις 6.30 παθαινει αμοκ. Ουρλιαζει, χτυπιεται, δεν ηρεμει με τπτ. Κραταει σιγουρα 2.5 ωρες αυτο.

Εσεις που θηλάζετε τι σας είπαν να μη τρώτε λόγω κολικών?

Εγώ θηλάζω αποκλειστικά αλλά είναι όλα καλά δεν έχει κολικούς και έχει πάρει και 1400 σε ένα μήνα η χοντρή....είναι φουλ λαίμαργη και έχει κάνει το βυζί πιπίλα.... Το πιράνχας!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τρώνε τα μωρά σας τη νύχτα?εμένα η παιδίατρος μου είπε να την ξυπνάω ανά 4 ώρες τη νύχτα αν δε σηκωθεί από μόνη της για να την ταισω. 

Όταν φτάνει το 4ωρο τη σηκώνω αλλά αυτή θέλει να κοιμηθεί. Με το ζόρι θα φάει 40 γρ κοιμισμένη και μετα σφραγίζει το στόμα και τη βάζω πάλι στο κρεβατάκι της.Οταν θέλει να φάει,κλαίει και τρώει πολύ πιο ικανοποιητικα τη νυχτα.

Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να τη σηκώνω από τη στιγμή που δε πειναει.Τα μωρά δεν έχουν την αίσθηση της πεινας/επιβίωσης?τη μέρα ξυπνάει μόνη της στις 2,5 /3 /3.5 ώρες αναλόγως την όρεξη της και πόσο έφαγε στο προηγούμενο γεύμα.Τη νύχτα πάλι σίγουρα θα ξυπνήσει 2 με 3 φορες αλλά υπάρχουν φορές που κανει ένα μεγαλύτερο κενό και τότε μου είπε η παιδίατρος να τη ξυπναω

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , Vlal είπε:

Αχ και εμένα έτσι κάνει και δεν μπορώ αν κοιμηθώ από το άγχος!!!!

Εγώ θηλάζω αποκλειστικά αλλά είναι όλα καλά δεν έχει κολικούς και έχει πάρει και 1400 σε ένα μήνα η χοντρή....είναι φουλ λαίμαργη και έχει κάνει το βυζί πιπίλα.... Το πιράνχας!!!

Αν επιτρέπεται πόσες φορές θηλάζεις? Μου είπαν να τον θηλάζω 8 φορές αλλά είναι αδύνατο. Σε 3 βδομάδες πήραμε 770 γραμμάρια. 

Ρε κορίτσια εμένα ξυπνάει κ απο το ζόρι για κακά... 

πρίν από 14 λεπτά , Angela123 είπε:

Τρώνε τα μωρά σας τη νύχτα?εμένα η παιδίατρος μου είπε να την ξυπνάω ανά 4 ώρες τη νύχτα αν δε σηκωθεί από μόνη της για να την ταισω. 

Όταν φτάνει το 4ωρο τη σηκώνω αλλά αυτή θέλει να κοιμηθεί. Με το ζόρι θα φάει 40 γρ κοιμισμένη και μετα σφραγίζει το στόμα και τη βάζω πάλι στο κρεβατάκι της.Οταν θέλει να φάει,κλαίει και τρώει πολύ πιο ικανοποιητικα τη νυχτα.

Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να τη σηκώνω από τη στιγμή που δε πειναει.Τα μωρά δεν έχουν την αίσθηση της πεινας/επιβίωσης?τη μέρα ξυπνάει μόνη της στις 2,5 /3 /3.5 ώρες αναλόγως την όρεξη της και πόσο έφαγε στο προηγούμενο γεύμα.Τη νύχτα πάλι σίγουρα θα ξυπνήσει 2 με 3 φορες αλλά υπάρχουν φορές που κανει ένα μεγαλύτερο κενό και τότε μου είπε η παιδίατρος να τη ξυπναω

 

Εγώ δε τον ξυπνάω τις ελάχιστες φορές που θα κοιμηθεί πάνω απο 3 ώρες. Παίρνει βάρος οπότε δε βρίσκω τον λόγο. Ασε που σπάνια συμβαίνει...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου είπε να τον σηκώνω ανά τρίωρο μέχρι να σαραντίσει. Επειδή όμως παίρνει βάρος πολύ ικανοποιητικά, δεν το κάνω. Αλλά έτσι κι αλλιώς αυτό συμβαίνει σπάνια. Το πολύ πολύ να πάμε στο τετράωρο. Και ούτε.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , Melie είπε:

Εμένα μου είπε να τον σηκώνω ανά τρίωρο μέχρι να σαραντίσει. Επειδή όμως παίρνει βάρος πολύ ικανοποιητικά, δεν το κάνω. Αλλά έτσι κι αλλιώς αυτό συμβαίνει σπάνια. Το πολύ πολύ να πάμε στο τετράωρο. Και ούτε.

Ποσα ml δίνετε στα μωράκια σας; 

Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, Angela123 said:

Τρώνε τα μωρά σας τη νύχτα?εμένα η παιδίατρος μου είπε να την ξυπνάω ανά 4 ώρες τη νύχτα αν δε σηκωθεί από μόνη της για να την ταισω. 

Όταν φτάνει το 4ωρο τη σηκώνω αλλά αυτή θέλει να κοιμηθεί. Με το ζόρι θα φάει 40 γρ κοιμισμένη και μετα σφραγίζει το στόμα και τη βάζω πάλι στο κρεβατάκι της.Οταν θέλει να φάει,κλαίει και τρώει πολύ πιο ικανοποιητικα τη νυχτα.

Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να τη σηκώνω από τη στιγμή που δε πειναει.Τα μωρά δεν έχουν την αίσθηση της πεινας/επιβίωσης?τη μέρα ξυπνάει μόνη της στις 2,5 /3 /3.5 ώρες αναλόγως την όρεξη της και πόσο έφαγε στο προηγούμενο γεύμα.Τη νύχτα πάλι σίγουρα θα ξυπνήσει 2 με 3 φορες αλλά υπάρχουν φορές που κανει ένα μεγαλύτερο κενό και τότε μου είπε η παιδίατρος να τη ξυπναω

 

Εμένα η παιδίατρος μου είπε ότι αν παίρνει βάρος κανονικά δεν χρειάζεται να την ξυπνάω. 

 

1 hour ago, Konisn said:

Αν επιτρέπεται πόσες φορές θηλάζεις? Μου είπαν να τον θηλάζω 8 φορές αλλά είναι αδύνατο. Σε 3 βδομάδες πήραμε 770 γραμμάρια. 

Ρε κορίτσια εμένα ξυπνάει κ απο το ζόρι για κακά... 

Εγώ δε τον ξυπνάω τις ελάχιστες φορές που θα κοιμηθεί πάνω απο 3 ώρες. Παίρνει βάρος οπότε δε βρίσκω τον λόγο. Ασε που σπάνια συμβαίνει...

@Vlal @Patataki83 εμείς είχαμε σοβαρό θέμα με δυσκοιλιοτητα, κάνουμε μεικτή διατροφή. Άλλαξα 2 φορές γάλα, η παιδίατρος συνέστησε το hipp combiotic, πήραμε το υπό αλλεργικό, και είναι πολύ καλύτερα. Πάλι ψιλοζοριζεται, αλλά κανεί κακά κάθε μέρα και κανονικά, όχι χαλίκια που μου έκανε πριν! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...