Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Μανουλες Αυγούστου 2022 ❤️


Recommended Posts

πρίν από 12 λεπτά , electra2021 είπε:

Εμένα η παιδίατρος μου είπε ότι αν παίρνει βάρος κανονικά δεν χρειάζεται να την ξυπνάω. 

 

@Vlal @Patataki83 εμείς είχαμε σοβαρό θέμα με δυσκοιλιοτητα, κάνουμε μεικτή διατροφή. Άλλαξα 2 φορές γάλα, η παιδίατρος συνέστησε το hipp combiotic, πήραμε το υπό αλλεργικό, και είναι πολύ καλύτερα. Πάλι ψιλοζοριζεται, αλλά κανεί κακά κάθε μέρα και κανονικά, όχι χαλίκια που μου έκανε πριν! 

Εμενα ζορίζεται πολύ αλλά συχνότητα, ποσότητα, χρωμα κ υφη ειναι οκ. Προφανως εχει αερια 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμείς θηλάζουμε, αλλά κάθε γεύμα γίνεται με συνδυασμό Μπιμπερό και θηλής. Ξεκινάει με 90-100 ml αντλημένο γάλα με το Μπιμπερό και μετά ζητάει και στήθος, όπου δεν ξέρω πόσο τρώει. Δεν κρατάει όμως πολύ το τάισμα από το στήθος, μάξιμουμ 20 λεπτά, όπως είπε και ο γιατρός.

Ένας καλός κανόνας για τα ελάχιστα ml που πρέπει να τρώει ένα μωρό (προσοχή, ΕΛΑΧΙΣΤΑ, προς τα πάνω δεν υπάρχει ταβάνι) είναι:

Για κάθε 1 κιλό βάρους, ένα μωρό πρέπει να τρώει 150 ml γάλα την ημέρα.

Δηλαδή ένα μωρό 4 κιλών πρέπει να τρώει 600 ml γάλα την ημέρα.

Αν τρώει ανά 3ωρο, κάνει 8 γεύματα τη μέρα. Οπότε σε κάθε γεύμα πρέπει να τρώει κατά μέσο όρο 600/8=75 ml. 

Δεν ξέρω αν αυτός ο τύπος ισχύει και για μητρικό και για φόρμουλα (που χορταινει πιο εύκολα). Λογικά ναι. Πάντως μου τον είπε ο παιδίατρος όσον αφορά στο θηλασμό.

Edit: Πάντως, όπως βλέπετε υπάρχουν πολλές σχολές και κάθε παιδίατρος δε λέει τα ίδια. Σημασία νομίζω έχει να εμπιστευομαστε το ένστικτό μας, τον γιατρό που έχουμε επιλέξει και την κοινή λογική.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια!!!! Μια απ.τα ιδια με σας... Θηλασμοι...θηλαστρο και αν χρειαστει κανα γευμα ετοιμο αν δεν εχω προλαβει να βγαλω γαλα για το βραδυ... Εχω και την μικρη 18 μηνων και δεν εχω απεριοριστο χρονο θηλασμου...ευτυχως ειναι ο μπαμπας μας σπιτι και ασχολειται πιο πολυ μαζι της....

Οι ποσοτητες του μητρικου μπορει να ειναι και λιγοτερες διαβασα καθως το μητρικο ειναι εξ ολοκληρου απορροφησιμο απ το μωρο σε σχεση με την φορμουλα....

Και μενα κανει πολλες αναγωγες και ρευεται συνεχεια...κακα κανει ολη την ωρα... 

Θηλαστρο νοικιασα της medela που ξαναειχα και ειμαι πολυ ευχαριστημενη... Κανω και μαλαξεις προς τα κατω οταν αντλω σαν αγελαδα δηλαδη κανονικα και βγαινει πιο πολυ γαλα...αργησα να το καταλαβω αυτο...

Επισης πηρα κοχυλια και οταν βγαζω απ το ενα μαζευω κ απ το αλλο...αεριζεται η θηλη και δν μενει τοσο ερεθισμενη...αν το ξερα θα χα παρει και στο πρωτο μου παιδι που υπεφερα πραγματικα...ειχα και εισεχουσες θηλες τις οποιες θηλαστρο και θηλασμος μου εφτιαξαν πολυ γρηγορα....

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Konisn είπε:

Αν επιτρέπεται πόσες φορές θηλάζεις? Μου είπαν να τον θηλάζω 8 φορές αλλά είναι αδύνατο. Σε 3 βδομάδες πήραμε 770 γραμμάρια. 

Ρε κορίτσια εμένα ξυπνάει κ απο το ζόρι για κακά... 

Εγώ δε τον ξυπνάω τις ελάχιστες φορές που θα κοιμηθεί πάνω απο 3 ώρες. Παίρνει βάρος οπότε δε βρίσκω τον λόγο. Ασε που σπάνια συμβαίνει...

Και εμένα ξυπνάει με το ζόρι για κακά... Και εκεί που έχει κοιμηθεί τέλεια λες τέτοια φεύγω πας τουαλέτα και ξαφνικά άκουσα να κάνει σαν Κρι Κρι κατσίκι και γυρίζεις και τι βλέπεις ξύπνημα. Λοιπόν εμείς βγήκαμε από το μαιευτήριο 3 600 ήρθε ο παιδίατρος σε μία εβδομάδα βασικά πέντε μέρες και είχαμε πάρει 280 gr ... Εγώ τη φιλάς όποτε θέλει έχει κάνει τον βυζι πιπίλα αλλά επειδή είναι μεγάλο μωρό πεινάει συνέχεια..... Πίνει λίγο κοιμάται έχω πάρα πολύ γάλα τρέχει σαν συντριβάνι.... Εμένα δεν σφίγγεται για κακα στον ύπνο της φύγετε και όταν θηλάζει με αποτέλεσμα να τραβάει και την θηλή 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

11 ώρες πρίν, Konisn είπε:

Biogaia προβιοτικα μου ειπε ο γιατρος να παρουμε. Θα τα ξεκινησω σημερα κ θα σας πω πως θα παει..... ο καημενος ποναει κ κλαιει...

Αυτές τις σταγόνες μας έχουν δώσει κι εμάς εξαρχής και για 3 μήνες.

Εμείς περάσαμε 3 πολύ δύσκολες ημέρες και νύχτες με κολικούς και αέρια, δεν είχε ενεργηθεί για ένα 24ωρο και ζοριζόταν ακόμα και αέρια να κάνει , μίλησα με την παιδίατρο και αλλάξαμε το γάλα σε ένα πιο εύπεπτο και πιο πηχτό που βοηθά και στις αναγωγές γιατί είχε κάνει και κάτι ρουκέτες. Από μητρικό , βγάζω ελάχιστες σταγόνες από το κάθε στήθος, έπαθε μεγάλο πατατράκ ο οργανισμός μου και σοκ από την ταλαιπωρία και δεν μπορεί να ανταπεξέλθει, αφού έχασα τόσο αίμα και είχε πέσει κάτω από 20 ο αιματοκρίτης και μου έβαλαν 2 μπουκάλια αίμα, τι να περιμένω; Ακόμα αδύναμη νιώθω. Άρα πρέπει να το δω αλλιώς και να το πάρω απόφαση ότι δεν μπορώ να θηλασω, ότι σημασία έχει να τρέφεται το παιδί έστω και με ξένο και να είμαστε καλά και οι δύο. Μια που το λέω και μια που με στεναχωρεί γιατί ήθελα να της δώσω όσους μήνες μπορώ... 

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Konisn είπε:

Biogaia προβιοτικα μου ειπε ο γιατρος να παρουμε. Θα τα ξεκινησω σημερα κ θα σας πω πως θα παει..... ο καημενος ποναει κ κλαιει...

Καλημέρα,και εγω της ξεκίνησα από προχθές το biogaia δεν έχω δει κάποια βελτίωση ακόμα αλλά ίσως θέλει λίγες μέρες.Εμενα τις 2 τελευταίες μέρες σφίγγεται την ώρα που πίνει το γάλα και μόλις πίνει 40 με 60 ml ενώ της έχω κάνει 90 που έπινε πάντα μετά κάνει ότι κοιμαται(ιδιαίτερα το βραδυ)και δεν θέλει να πιει άλλο οπότε την βάζω στο λίκνο και κοιμάται.Σημερα το πρωί ενώ έπινε στις 9 σφίγγεται πάλι έκανε ρουκέτα και μετά κακά,χαμός!!Τουλάχιστον ησύχασε το γλυκάκι μου.Υπομονη θέλει!

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Sonasia είπε:

Αυτές τις σταγόνες μας έχουν δώσει κι εμάς εξαρχής και για 3 μήνες.

Εμείς περάσαμε 3 πολύ δύσκολες ημέρες και νύχτες με κολικούς και αέρια, δεν είχε ενεργηθεί για ένα 24ωρο και ζοριζόταν ακόμα και αέρια να κάνει , μίλησα με την παιδίατρο και αλλάξαμε το γάλα σε ένα πιο εύπεπτο και πιο πηχτό που βοηθά και στις αναγωγές γιατί είχε κάνει και κάτι ρουκέτες. Από μητρικό , βγάζω ελάχιστες σταγόνες από το κάθε στήθος, έπαθε μεγάλο πατατράκ ο οργανισμός μου και σοκ από την ταλαιπωρία και δεν μπορεί να ανταπεξέλθει, αφού έχασα τόσο αίμα και είχε πέσει κάτω από 20 ο αιματοκρίτης και μου έβαλαν 2 μπουκάλια αίμα, τι να περιμένω; Ακόμα αδύναμη νιώθω. Άρα πρέπει να το δω αλλιώς και να το πάρω απόφαση ότι δεν μπορώ να θηλασω, ότι σημασία έχει να τρέφεται το παιδί έστω και με ξένο και να είμαστε καλά και οι δύο. Μια που το λέω και μια που με στεναχωρεί γιατί ήθελα να της δώσω όσους μήνες μπορώ... 

Με τόση ταλαιπωρία είναι λογικό ο οργανισμός να μη μπορεί να ανταπεξέλθει. Να μη στενοχωριέσαι. Κάνεις ο,τι καλύτερο μπορείς. Με το θήλαστρο πάντως ούτε εγώ βγάζω ποσότητα, ενώ το στήθος έχει γάλα. Ο μικρός τρώει και παίρνει βάρος φουλ, κάνει τσίσα και κακά πολλά, αλλά με το θήλαστρο με το ζόρι νανβγάλω 50 ml τη φορά. 

πρίν από 20 λεπτά , Didimakia είπε:

Καλημέρα,και εγω της ξεκίνησα από προχθές το biogaia δεν έχω δει κάποια βελτίωση ακόμα αλλά ίσως θέλει λίγες μέρες.Εμενα τις 2 τελευταίες μέρες σφίγγεται την ώρα που πίνει το γάλα και μόλις πίνει 40 με 60 ml ενώ της έχω κάνει 90 που έπινε πάντα μετά κάνει ότι κοιμαται(ιδιαίτερα το βραδυ)και δεν θέλει να πιει άλλο οπότε την βάζω στο λίκνο και κοιμάται.Σημερα το πρωί ενώ έπινε στις 9 σφίγγεται πάλι έκανε ρουκέτα και μετά κακά,χαμός!!Τουλάχιστον ησύχασε το γλυκάκι μου.Υπομονη θέλει!

Νομίζω θέλει 5 μέρες περίπου για να αρχίσει να έχει δράση. Κ μένα ξυπνάει απο τον πόνο. Το βράδυ κ μεις τρώμε λίγο γιατί μας παίρνει ο ύπνος. 

Υπομονή και δύναμη κορίτσια. Χθες το στήθος μου ήταν πιπίλα. Είχα τρελαθεί. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

@Konisn δυστυχώς δεν έχει γάλα το στήθος μου, είναι και τα δύο μαλακά, σκέψου ότι μου είπε η παιδίατρος ότι δε χρειάζεται καν να πάρω χάπια για να το σταματήσω, κάνω άντληση και στα 2 και βγάζω σύνολο 10 ml.

Σημασία έχει ότι είμαστε καλά κόρη και μαμά μετά την περιπέτεια μας. 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, Mairiv είπε:

Κορίτσια καλημέρα ! Να σας ρωτήσω κάτι εσείς που θηλάζετε ξέρετε αν επιτρέπεται ανταύγειες και ρεφλε; 

Εμένα μου το επέτρεψαν. Έκανα κανονική βαφή, απλά χωρίς αμμωνία.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , Konisn είπε:

Εμένα μου το επέτρεψαν. Έκανα κανονική βαφή, απλά χωρίς αμμωνία.

Ευχαριστω γιατί βλέπω πολλές απόψεις και δε ξέρω τι να κάνω ! Ο γιατρός μου μου είπε να μην έρθει σε επαφή με ρίζα .. οι ανταύγειες οκ αλλά το ρεφλε δε γίνεται να μην έρθει σε επαφή με τη ρίζα .. δίνω και ξένο γάλα όποτε σήμερα και αύριο ίσως δώσω μόνο ξένο … 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Mairiv είπε:

Ευχαριστω γιατί βλέπω πολλές απόψεις και δε ξέρω τι να κάνω ! Ο γιατρός μου μου είπε να μην έρθει σε επαφή με ρίζα .. οι ανταύγειες οκ αλλά το ρεφλε δε γίνεται να μην έρθει σε επαφή με τη ρίζα .. δίνω και ξένο γάλα όποτε σήμερα και αύριο ίσως δώσω μόνο ξένο … 

Τι να σου πω..... εγώ τα έβαψα κανονικά όπως έκανα κ στην εγκυμοσύνη. Διάβασα κ γω διάφορα αλλά τα θεωρώ λίγο τραβηγμένα. Είναι προσωπική μου άποψη όμως. Ρώτησα τον παιδίατρο κ γελούσε...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Konisn είπε:

Τι να σου πω..... εγώ τα έβαψα κανονικά όπως έκανα κ στην εγκυμοσύνη. Διάβασα κ γω διάφορα αλλά τα θεωρώ λίγο τραβηγμένα. Είναι προσωπική μου άποψη όμως. Ρώτησα τον παιδίατρο κ γελούσε...

Και μένα τέρμα τραγικά μου φαίνονται .. εδώ στην εγκυμοσυνη είχα κάνει ντεκαπαζ τώρα θα πειράξει ;;; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια έχει πάρει καμμια καροτσι από το koudounistra στο Μαρούσι?Δεν έχω πάρει ακόμα και θα πάω αύριο να παρω και βλέπω ότι έχει πολύ ωραία και σε πολύ καλές τιμές!Σαραντιζουμε 5 Σεπτεμβρίου οπότε μετά θα ξεκινήσω τις βόλτες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...