Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, LeneL είπε:

      Φυσικά και μπορεί να ρωτήσει για την καταγωγή. Εμένα μου είχε πει από μόνος του ο γιατρός μου, ότι στις Ελληνίδες δίνουν Ελληνίδες δοτριες και για λόγους χαρακτηριστικών. Αυτό ήταν η πολιτική του κέντρου που ήμουν, αλλά εννοείται ότι μπορεί να το ρωτήσει αν ισχύει και στα άλλα κέντρα. Ας κάνει μια ερώτηση, γιατί άκουσα κάτι περίεργα πρόσφατα, αν υπάρχει περίπτωση να την αντιστοιχισουν με συγκεκριμένη δότρια και δεν ανταποκριθεί στη διέγερση η δότρια, να μην πάρουν κανένα ωάριο, τι γίνεται τότε; Επίσης να ρωτήσει τι ισχύει με το μητρώο δοτριων και πόσα παιδιά μπορεί να δώσει η κάθε μία. Μόλις της το αναλύσουν θα της έρθει σίγουρα να της διευκρινίσουν διάφορα πράγματα!

      Σε ευχαριστώ παρα πολύ!! Ασε έχει πελαγώσει…

Μανουλες Αυγούστου 2022 ❤️


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια να σας ρωτήσω τι μάρσιπο έχετε πάρει ποιος είναι ο ιδανικός από νεογεννητο έως 15 η 9 κιλα?Έχετε να νου προτείνετε κάποιον?Το ψάχνω πολύ και έχω μπερδευτεί τόσοι που υπάρχουν!!

On 9/9/2022 at 5:17 ΜΜ, Mairiv είπε:

Να ρωτήσω κάτι ; Τη Δευτέρα πήρα το επίδομα λοχείας τώρα μπορώ να κάνω κατευθείαν την αίτηση για το συμπληρωματικό ΟΑΕΔ ξαι για το εξάμηνο ή Μοκις λήξει η λοχεία μου; 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αυτή την εποχή γίνεται χαμός με τους μάρσιπους τύπου sling, αν μπεις στο Google θα δεις ότι υπάρχει σάιτ που σου κάνουν μέχρι και δωρεάν επίσκεψη στο σπίτι για να σε μάθουν να τους χρησιμοποιεις!

Προσωπικά έχω πειστεί για την εργονομικοτητα τους, αλλά δεν εμπιστεύομαι τον εαυτό μου να τους δένω και να τους λύνω.

Διαχρονικά καλές μάρκες είναι η babybjorn και η ergobaby.

Επειδή μιλάμε για τη σπονδυλική στήλη του μωρού και τη δική σου, είναι μια αγορά που δεν αξίζει να γλιτώσεις χρήματα. Πρέπει να πάρεις το καλύτερο (για σένα), ειδικά αν κάνεις ωωωρες χρήσης.

Εγώ έχω έναν της babymoov από το πρώτο μου παιδί, σούπερ ευχαριστημένη, αλλά δεν νομίζω ότι κυκλοφορεί πλέον.

Τέλος, αυτό με τα κιλά. Δεν υπάρχουν ξεκάθαρες κατηγορίες, όπως πχ με τα ρηλαξ ή τα καθίσματα αυτοκινήτου. Κάθε μάρσιπος έχει, λίγο πολύ, τα δικά του specifications. Προσωπικά έπαψα να χρησιμοποιώ τον δικό μου γύρω στο χρόνο (άρα στα 10-12 κιλά περίπου; αν θυμάμαι καλά) γιατί ο γιος μου άρχισε να κοιμάται κανονικά + να περπατάει και δεν ήθελε αγκαλιές+ έξω είχαμε πια το τρίκυκλο ποδηλατακι smart trike που μας έσωσε, αφού δεν έμπαινε σε καρότσι.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Melie είπε:

Αυτή την εποχή γίνεται χαμός με τους μάρσιπους τύπου sling, αν μπεις στο Google θα δεις ότι υπάρχει σάιτ που σου κάνουν μέχρι και δωρεάν επίσκεψη στο σπίτι για να σε μάθουν να τους χρησιμοποιεις!

Προσωπικά έχω πειστεί για την εργονομικοτητα τους, αλλά δεν εμπιστεύομαι τον εαυτό μου να τους δένω και να τους λύνω.

Διαχρονικά καλές μάρκες είναι η babybjorn και η ergobaby.

Επειδή μιλάμε για τη σπονδυλική στήλη του μωρού και τη δική σου, είναι μια αγορά που δεν αξίζει να γλιτώσεις χρήματα. Πρέπει να πάρεις το καλύτερο (για σένα), ειδικά αν κάνεις ωωωρες χρήσης.

Εγώ έχω έναν της babymoov από το πρώτο μου παιδί, σούπερ ευχαριστημένη, αλλά δεν νομίζω ότι κυκλοφορεί πλέον.

Τέλος, αυτό με τα κιλά. Δεν υπάρχουν ξεκάθαρες κατηγορίες, όπως πχ με τα ρηλαξ ή τα καθίσματα αυτοκινήτου. Κάθε μάρσιπος έχει, λίγο πολύ, τα δικά του specifications. Προσωπικά έπαψα να χρησιμοποιώ τον δικό μου γύρω στο χρόνο (άρα στα 10-12 κιλά περίπου; αν θυμάμαι καλά) γιατί ο γιος μου άρχισε να κοιμάται κανονικά + να περπατάει και δεν ήθελε αγκαλιές+ έξω είχαμε πια το τρίκυκλο ποδηλατακι smart trike που μας έσωσε, αφού δεν έμπαινε σε καρότσι.

Σε ευχαριστώ πολύ θα ψάξω κι αυτές τις μάρκες,και αύριο λέω να πάω και στα mother care που έχω δει κάποιους και θα καταλήξω!!!Γενικά με διευκολύνουν οι κλασικοί θα έλεγα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια να σας ρωτήσω η μπεμπουλα μου εδώ και 6 με 7 μέρες κάνει κακάκια( σκόνη τρωει)σχεδόν σε κάθε γεύμα 4 με 6 φορες αλλά βλέπω μόνο την στάμπα στην πάνα όχι την αλοιφή που έκανε θέλω να πω ότι ειναι υδαρη.Η παιδίατρος μου είπε να σταματήσω για λιγο το σίδηρο και να δουμε.Εγω για να ειμαι σιγουρη πήγα και την πάνα την σε ένα μικροβιολογικο και βγήκε αρνητικη.Δεν έχει ούτε πυρετό, βάρος παίρνει και τρώει καλά κλασικά άλλοτε με γκρίνια άλλοτε άνετα.Εχει τύχει σε καμία να τα κάνει τοσο νερουλα ώστε να τα απορροφά η πάνα?Δεν μπορούμε να καταλάβουμε τι φταίει η αν είναι φυσιολογικό (που δεν νομίζω γιατί στην αρχή ήταν σαν αλοιφή)

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Didimakia said:

Καλησπέρα κορίτσια να σας ρωτήσω η μπεμπουλα μου εδώ και 6 με 7 μέρες κάνει κακάκια( σκόνη τρωει)σχεδόν σε κάθε γεύμα 4 με 6 φορες αλλά βλέπω μόνο την στάμπα στην πάνα όχι την αλοιφή που έκανε θέλω να πω ότι ειναι υδαρη.Η παιδίατρος μου είπε να σταματήσω για λιγο το σίδηρο και να δουμε.Εγω για να ειμαι σιγουρη πήγα και την πάνα την σε ένα μικροβιολογικο και βγήκε αρνητικη.Δεν έχει ούτε πυρετό, βάρος παίρνει και τρώει καλά κλασικά άλλοτε με γκρίνια άλλοτε άνετα.Εχει τύχει σε καμία να τα κάνει τοσο νερουλα ώστε να τα απορροφά η πάνα?Δεν μπορούμε να καταλάβουμε τι φταίει η αν είναι φυσιολογικό (που δεν νομίζω γιατί στην αρχή ήταν σαν αλοιφή)

Εμένα έκανε καμιά φορά τέτοια κακά, κι εγώ ανησύχησα, αλλά δεν κράτησε πάνω από 1 μέρα... Δεν έχω ιδέα γιατί έγιναν έτσι... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 16/9/2022 at 5:16 ΜΜ, Didimakia είπε:

Καλησπέρα κορίτσια να σας ρωτήσω η μπεμπουλα μου εδώ και 6 με 7 μέρες κάνει κακάκια( σκόνη τρωει)σχεδόν σε κάθε γεύμα 4 με 6 φορες αλλά βλέπω μόνο την στάμπα στην πάνα όχι την αλοιφή που έκανε θέλω να πω ότι ειναι υδαρη.Η παιδίατρος μου είπε να σταματήσω για λιγο το σίδηρο και να δουμε.Εγω για να ειμαι σιγουρη πήγα και την πάνα την σε ένα μικροβιολογικο και βγήκε αρνητικη.Δεν έχει ούτε πυρετό, βάρος παίρνει και τρώει καλά κλασικά άλλοτε με γκρίνια άλλοτε άνετα.Εχει τύχει σε καμία να τα κάνει τοσο νερουλα ώστε να τα απορροφά η πάνα?Δεν μπορούμε να καταλάβουμε τι φταίει η αν είναι φυσιολογικό (που δεν νομίζω γιατί στην αρχή ήταν σαν αλοιφή)

Μήπως έχει σχέση το συγκεκριμένο γάλα; αν αλλάζατε μάρκα; 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Mermer είπε:

Μήπως έχει σχέση το συγκεκριμένο γάλα; αν αλλάζατε μάρκα; 

Και γω αυτό σκέφτηκα αλλά γιατί δεν την πείραξε από την αρχή?Τώρα ίσως επειδή πίνει περισσότερο?Ποιος ξέρει.Την Δευτέρα θα πάω και τα ουρα της για καλλιέργεια και αν αποκλειστεί η ουρολοιμωξη θα πάμε σε γαστρεντερολογο.Τι να πω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στις μανούλες τι κάνουν τα μωράκια σας?Εμείς τελικά πήγαμε εχθες σε μια καταπληκτική παιδο γαστρεντερολογο που μου σύστησε η παιδίατρος μου και έμεινα έκπληκτη καταενθουσιαστηκα εξαιρετική γιατρός!Αφού εξετασε την μπεμπουλα μας(οβίδα μας:grin:) η οποία ήταν μια χαρά μας είπε για τα κακάκια της που βγαίνουν υδαρη ότι φταίει το γάλα γιατί περιέχει υδρολυμενη καζεινη οπότε είναι φυσιολογικοτατο να είναι η σύσταση τους έτσι.Μου είπε επίσης ότι την παραταιζω και ότι δεν προλαβαίνει να γίνει η πέψη και ότι δεν υπάρχει λόγος να την ταιζω στο διωρο(το έκανα συχνα) και να την ταΐζω πέραν του τρίωρου και τετράωρου δηλ.5 με 6 γεύματα την ημέρα.Αν το βράδυ κοιμηθει 5 ώρες που το κάνει συχνά δεν υπάρχει θέμα γιατί παίρνει βάρος κανονικά και είναι πολύ καλή στα κιλά της(παραείναι μου είπε χαχα)!Το βράδυ σας το κάνει και σας να ξυπνάει να πίνει το μισό γενικά λιγότερο γιατί νυσταζει μετά και θέλει να ξανακοιμηθει?Πολλές φορές κάνει και μισή ώρα να ρευτει οπότε κοιμάται και μετά μου το σφραγίζει.Προσπαθώ πολλές φορές αλλά τίποτα,οπότε την βάζω για ύπνο.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Didimakia είπε:

Καλημέρα στις μανούλες τι κάνουν τα μωράκια σας?Εμείς τελικά πήγαμε εχθες σε μια καταπληκτική παιδο γαστρεντερολογο που μου σύστησε η παιδίατρος μου και έμεινα έκπληκτη καταενθουσιαστηκα εξαιρετική γιατρός!Αφού εξετασε την μπεμπουλα μας(οβίδα μας:grin:) η οποία ήταν μια χαρά μας είπε για τα κακάκια της που βγαίνουν υδαρη ότι φταίει το γάλα γιατί περιέχει υδρολυμενη καζεινη οπότε είναι φυσιολογικοτατο να είναι η σύσταση τους έτσι.Μου είπε επίσης ότι την παραταιζω και ότι δεν προλαβαίνει να γίνει η πέψη και ότι δεν υπάρχει λόγος να την ταιζω στο διωρο(το έκανα συχνα) και να την ταΐζω πέραν του τρίωρου και τετράωρου δηλ.5 με 6 γεύματα την ημέρα.Αν το βράδυ κοιμηθει 5 ώρες που το κάνει συχνά δεν υπάρχει θέμα γιατί παίρνει βάρος κανονικά και είναι πολύ καλή στα κιλά της(παραείναι μου είπε χαχα)!Το βράδυ σας το κάνει και σας να ξυπνάει να πίνει το μισό γενικά λιγότερο γιατί νυσταζει μετά και θέλει να ξανακοιμηθει?Πολλές φορές κάνει και μισή ώρα να ρευτει οπότε κοιμάται και μετά μου το σφραγίζει.Προσπαθώ πολλές φορές αλλά τίποτα,οπότε την βάζω για ύπνο.

Σε ποια γιατρό πήγατε? Θα πάμε κ μεις σήμερα για την γοπ. Αν στο ενδιάμεσο των γευμάτων κλαίει πως θα την απασχολείς μέχρι να περάσει καμια ώρα? Αυτο μου είχε πει να κάνω ο παιδίατρος αλλά δε το έχω καταφέρει ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Didimakia είπε:

Καλημέρα στις μανούλες τι κάνουν τα μωράκια σας?Εμείς τελικά πήγαμε εχθες σε μια καταπληκτική παιδο γαστρεντερολογο που μου σύστησε η παιδίατρος μου και έμεινα έκπληκτη καταενθουσιαστηκα εξαιρετική γιατρός!Αφού εξετασε την μπεμπουλα μας(οβίδα μας:grin:) η οποία ήταν μια χαρά μας είπε για τα κακάκια της που βγαίνουν υδαρη ότι φταίει το γάλα γιατί περιέχει υδρολυμενη καζεινη οπότε είναι φυσιολογικοτατο να είναι η σύσταση τους έτσι.Μου είπε επίσης ότι την παραταιζω και ότι δεν προλαβαίνει να γίνει η πέψη και ότι δεν υπάρχει λόγος να την ταιζω στο διωρο(το έκανα συχνα) και να την ταΐζω πέραν του τρίωρου και τετράωρου δηλ.5 με 6 γεύματα την ημέρα.Αν το βράδυ κοιμηθει 5 ώρες που το κάνει συχνά δεν υπάρχει θέμα γιατί παίρνει βάρος κανονικά και είναι πολύ καλή στα κιλά της(παραείναι μου είπε χαχα)!Το βράδυ σας το κάνει και σας να ξυπνάει να πίνει το μισό γενικά λιγότερο γιατί νυσταζει μετά και θέλει να ξανακοιμηθει?Πολλές φορές κάνει και μισή ώρα να ρευτει οπότε κοιμάται και μετά μου το σφραγίζει.Προσπαθώ πολλές φορές αλλά τίποτα,οπότε την βάζω για ύπνο.

Κι εμείς πίνουμε γάλα με υδρολυμένη καζεΐνη και από τότε οι κενώσεις είναι τύπου γιαούρτι, κάνει 1 με 4 την ημερα(σπάνια τόσες αλλά έχει τύχει). Τρώει το ανώτερο 120 γραμ, το βράδυ τρώει 80 με 90 και το ίδιο οταν πίνουμε το σίδηρο, της κάθεται πιο βαρύ το γεύμα . Η συχνότητα των γευμάτων είναι από 2 ώρες όταν έχει φάει λιγότερο στο προηγούμενο μέχρι και 4μιση, η παιδίατρος μου έχει πει να της δίνω όσο και όποτε θέλει, να μην την ξυπνάω με το ζόρι για να φάει. Η αλήθεια είναι ότι αν της δώσω με το ζόρι, που το έκανα 2 φορές γιατί πέρασαν 4 ώρες, δεν έφαγε καλά και μετά ταλαιπωρήθηκε στο ρεψιμο. Εμείς τρώμε λαίμαργα και έχει συχνά λόξυγγα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα, να σας ζήσουν τα μωράκια σας! Εγώ αν κ μανούλα αρχή Σεπτεμβρίου, γέννησα τέλος Αυγούστου.

Είναι κάποια μανούλα που θηλάζει, δίνει ξένο κ ενδιάμεσα βγάζει με θήλαστρο; Είδε διαφορά στην ποσότητα του δικούς της γάλακτος; Η μαία μου λέει ότι δεν θα αυξηθεί πια, είναι 50ml και ο ενας από τους δυο μαστούς υπολειτουργει από την αρχή. Κλείνουμε μήνα μεθαύριο κ μου πρότεινε να κόψω το θηλαστρο. Και σκέφτομαι να το παλέψω λίγο ακόμα αφού με.δυο αντλήσεις περίπου πίνει ένα γεύμα. Ευτυχώς κατάφερε κ έπιασε θηλές γιατί στην αρχή δεν μπορούσε και είχα απογοητευτεί. Για να πίνει εκείνη το σκεφτομαι, με νοιάζει  να παίρνει αντισωματα και όχι τόσο για μενα και.με.το θηλαστρο βλέπω πόσο βγάζω. Εννοείται μετά από τον θηλασμό πεινάει κ πίνει και κανονικά το ξένο.

 

 

 


T4Rzp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κυρίως αντλώ με θηλαστρο. Σπάνια πιάνει το στήθος. Πίνει 150 ml αντλημένο σε κάθε γεύμα, και σε κάποια γεύματα  ή ανάμεσα θέλει συμπλήρωμα, οπότε και δίνω γάλα σκόνη και πίνει 30ml περίπου. Συνολικά πρέπει να δίνω γύρω στα 200 ml συμπλήρωμα μέσα στη μέρα, και ποτέ για να αντικαταστήσω γεύμα, πάντα επικουρικά.

Γενικά οι μαίες έχουν δαιμονοποιησει το θηλαστρο, όπως κι εγώ στο πρώτο παιδί θήλαζα αποκλειστικά και είχα δαιμονοποιησει το συμπλήρωμα (με αποτέλεσμα να έχω ένα παιδί να κλαίει σπαρακτικά και να το κολλάω να πιπιλαει ένα άδειο καταταλαιπωρημενο στήθος)

Προφανώς και ένα μηχάνημα δεν μπορεί να υποκαταστήσει το στόμα του μωρού σαν ερέθισμα. Αλλά δεν πιστεύω ότι "είναι ο σατανάς που κόβει το γάλα". Ούτε ότι "η φύση ξέρει, και στη φύση δεν υπάρχουν θηλαστρα". Η φύση ξέρει, αλλά η τεχνολογία και η επιστήμη προχωρούν και είναι στην υπηρεσία μας.

Για να μην πλατειαζω άλλο, εγώ θα το πάλευα λίγο ακόμα. Και θεωρώ δεδομένο ότι μιλάμε για ηλεκτρικό θηλαστρο, έτσι; Κι εγώ, όταν δω μείωση στην παραγωγή, θα νοικιάσω κι ένα νοσοκομειακό για να δω αν θα υπάρξει βελτίωση.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Melie είπε:

Εγώ κυρίως αντλώ με θηλαστρο. Σπάνια πιάνει το στήθος. Πίνει 150 ml αντλημένο σε κάθε γεύμα, και σε κάποια γεύματα  ή ανάμεσα θέλει συμπλήρωμα, οπότε και δίνω γάλα σκόνη και πίνει 30ml περίπου. Συνολικά πρέπει να δίνω γύρω στα 200 ml συμπλήρωμα μέσα στη μέρα, και ποτέ για να αντικαταστήσω γεύμα, πάντα επικουρικά.

Γενικά οι μαίες έχουν δαιμονοποιησει το θηλαστρο, όπως κι εγώ στο πρώτο παιδί θήλαζα αποκλειστικά και είχα δαιμονοποιησει το συμπλήρωμα (με αποτέλεσμα να έχω ένα παιδί να κλαίει σπαρακτικά και να το κολλάω να πιπιλαει ένα άδειο καταταλαιπωρημενο στήθος)

Προφανώς και ένα μηχάνημα δεν μπορεί να υποκαταστήσει το στόμα του μωρού σαν ερέθισμα. Αλλά δεν πιστεύω ότι "είναι ο σατανάς που κόβει το γάλα". Ούτε ότι "η φύση ξέρει, και στη φύση δεν υπάρχουν θηλαστρα". Η φύση ξέρει, αλλά η τεχνολογία και η επιστήμη προχωρούν και είναι στην υπηρεσία μας.

Για να μην πλατειαζω άλλο, εγώ θα το πάλευα λίγο ακόμα. Και θεωρώ δεδομένο ότι μιλάμε για ηλεκτρικό θηλαστρο, έτσι; Κι εγώ, όταν δω μείωση στην παραγωγή, θα νοικιάσω κι ένα νοσοκομειακό για να δω αν θα υπάρξει βελτίωση.

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Ναι είναι ηλεκτρικό. Εσύ βγάζεις αρκετά ml σε κάθε άντληση, εμένα ζήτημα να φτάσει τα 50. Όχι η μαία καλά έκανε και πρότεινε το θηλαστρο αρχικά γιατί τουλάχιστον ήπιε μητρικό τις πρώτες μέρες που δεν θήλαζε. Απλά θα ήθελα να το προσπαθήσω λίγο ακόμα και με θηλαστρο, μήπως αυξηθεί η παραγωγή κι άλλο.


T4Rzp2.png

Link to comment
Share on other sites

Σ' ο,τι αφορά τα σκευάσματα που αυξάνουν την παραγωγή γάλακτος, δεν έχω δοκιμάσει κανένα. Ο παιδίατρός μου συμφωνεί στο ότι δεν υπάρχουν 'μαγικές ουσίες" που να μπουστάρουν. Πάντως σίγουρα βοηθάει το να πίνεις πολλά υγρά, πρωτεινουχα φαγητά, η ξεκούραση όσο γίνεται (βρίσκω τραγική διαφορά αν έχω κοιμηθεί έστω και μισή ώρα παραπάνω) και η καλή ψυχολογία (και πάλι, όσο γίνεται).

Επίσης, στην άντληση αυτή καθαυτή, βοηθάει το να μαλάζεις το στήθος με το ελεύθερο χέρι. Και όσο πιο συχνές αντλήσεις γίνεται, κι ας βγάζεις λιγότερο. Δηλαδή είναι καλύτερες οι 7 αντλήσεις των 50, πχ, από 4 αντλήσεις των 100. Μακροπρόθεσμα αυξάνεται η παραγωγή έτσι.

Όλα αυτά τα λέω εμπειρικά, μην παρεξηγηθώ. Είναι το τι δούλεψε σε μένα.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Melie είπε:

Σ' ο,τι αφορά τα σκευάσματα που αυξάνουν την παραγωγή γάλακτος, δεν έχω δοκιμάσει κανένα. Ο παιδίατρός μου συμφωνεί στο ότι δεν υπάρχουν 'μαγικές ουσίες" που να μπουστάρουν. Πάντως σίγουρα βοηθάει το να πίνεις πολλά υγρά, πρωτεινουχα φαγητά, η ξεκούραση όσο γίνεται (βρίσκω τραγική διαφορά αν έχω κοιμηθεί έστω και μισή ώρα παραπάνω) και η καλή ψυχολογία (και πάλι, όσο γίνεται).

Επίσης, στην άντληση αυτή καθαυτή, βοηθάει το να μαλάζεις το στήθος με το ελεύθερο χέρι. Και όσο πιο συχνές αντλήσεις γίνεται, κι ας βγάζεις λιγότερο. Δηλαδή είναι καλύτερες οι 7 αντλήσεις των 50, πχ, από 4 αντλήσεις των 100. Μακροπρόθεσμα αυξάνεται η παραγωγή έτσι.

Όλα αυτά τα λέω εμπειρικά, μην παρεξηγηθώ. Είναι το τι δούλεψε σε μένα.

Κατάλαβα, να είσαι καλά για τις πληροφορίες. Θα προσπαθήσω να κάνω περισσότερες αντλήσεις, ήδη πίνω αρκετά υγρά και ένα μείγμα τσαγιού.

  • Μου αρέσει 1

T4Rzp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...