Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Fay_ είπε:

      Μέτρησες ποτε προγεστερονη μαζί με τις χοριακες; Εγω σήμερα που πήγα για χοριακη μέτρησα και προγεστερονη (από μόνη μου χωρίς να μου το ζητήσουν). Τώρα ήρθε το αποτέλεσμα και είναι μόνο 12, με το κατώτερο φυσιολογικό στο πρώτο τρίμηνο να ξεκινά από 3. Πολύ χαμηλή είναι και αγχώθηκα πάλι. Να τους το αναφέρω ότι έκανα την εξέταση; 

      εγώ δεν ειχα μετρήσει ποτέ προγεστερονη δεν το ειχα σκεφτεί άλλιως θα το εκανα! φυσικά και να το αναφέρεις!  αλλά νομίζω ότι ο οργανισμός ειδικά στην εξωσωματική θέλει τον χρόνο του για να μπουσταρει! να τους το πεις όμως 

Μανουλες Αυγούστου 2022 ❤️


Recommended Posts

6 ώρες πρίν, Melie είπε:

Σίγουρα ο παιδίατρός σου είναι ο μόνος αρμόδιος για να σου πει σίγουρα.

Πάντως, ο δικός μου παιδίατρος ήταν αποτρεπτικός στο να πάρουμε σταγόνες. Όχι ότι κάνουν κακό. Απλά μου λέει "είσαι και συνάδελφος, θα σου πω την αλήθεια, είτε τις πάρεις είτε δεν τις πάρεις, αν είναι να έχει κολικούς (δεν είχε), θα έχει. Δεν αλλάζουν κάτι οι σταγόνες" Και δεν πήραμε.

Όσο για τα κακά, εμείς μετά τον πρώτο μήνα με σαράντα μέρες, εκεί που κάναμε οχτώ φορές τη μέρα και βάλε, κάνει μία. Κάποιες φορές και μια κάθε δυο μέρες. Σημειωτέον ότι θηλάζει και δεν είχα αλλάξει κάτι. Ίσως η μείωση της συχνότητας των κενώσεων να έρχεται (ως ένα βαθμό) λόγω της ωρίμανσης του γαστρεντερικού.

 

Η αλήθεια είναι οτι ο γιος μου είχε τρελούς κολικούς όταν ήταν μωρό και παίρναμε κιόλας ειδικό γαλα και διάφορες σταγόνες.Η εμπειρία μου έδειξε αυτί που σου είπε ο παιδίατρος σου.

Αν είναι να κάνει κολικούς το παιδί, θα κάνει και πως ότι και να του δώσεις δεν έχει πολλή σημασία.Πρεπει να κάνουν τον κύκλο τους και θα φύγουν οι κολικοι από μόνοι τους καθώς μεγαλώνει το παιδί. 

Ευτυχώς τώρα στην κόρη μου πήραμε τις bio gaia αλλά είχε ελάχιστους κολικούς που εξαφανιστηκαν γρήγορα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 7/11/2022 at 9:25 ΜΜ, Angela123 είπε:

Τι κανετε μανούλες?πως τα περνατε με τα μωράκια σας?

Περνάει τόσο γρήγορα ο καιρός!εμένα κλείνει 3 μηνων σε 4 μέρες και είναι τόσο διαφορετική!πίνει το γάλα της πολύ πιο γρήγορα,προσπαθεί να σηκωθεί όταν την έχω αγκαλιά,γελάει και λιώνω με τη φαφουτα μου και νομίζω ότι έχουν αρχίσει οι πρώτες ενοχλήσεις για τα δοντάκια της.

Σε 1 εβδομάδα έχουμε ραντεβού για τα 2α εμβολια και αναρωτιέμαι τι θα μας πει ο παιδιατρος

Δεν έκαναν τπτ σε μας. Παίρναμε πολύ καιρό. Καμία διαφορά δυστυχώς

Link to comment
Share on other sites

On 17/11/2022 at 11:37 ΠΜ, Angela123 είπε:

Προβιοτικα για κολικούς?και εμείς παίρναμε σταγόνες bio gaia αλλά τις έχουμε σταματήσεις εδώ και πολύ καιρο

Ναι, για τους κολικούς τις παίρναμε αλλά και επειδή είχε πάρει ένα μικρόβιο στη ΜΕΝ το οποίο δεν έχει φύγει ακόμα, κάναμε εξέταση στα κόπρανα αρχές του μήνα και όπως είπε η παιδίατρος "είναι ακόμα αποικισμένη" αλλά μου είπε ότι δεν είναι κάτι ανησυχητικό. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
On 7/11/2022 at 9:31 ΜΜ, Mairiv είπε:

Έτσι ακριβώς και μένα !!! Όντως ποσό περνάει ο καιρός!! Στις 11 γινόμαστε 3 μηνών! Περάσαμε και κοβιντ πριν λίγες μέρες αλλα δόξα το θεό όλα καλά! ❤️

Ποσό γάλα πίνετε και ανά πόσες ώρες ; 

Τι συμπτώματα ειχατε;; Το περασε ευκολα το μωρακι;; Περαστικα σας!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Μανούλες και μωράκια τι κάνετε; Εμείς ειμαστε αισίως 4 μηνών και 1 εβδομάδα κλείνουμε τη Δευτέρα, όλα καλα, πολλά σαλάκια με τα δόντια, και τα δύο χεράκια στο στόμα, τα μασητικά δεν τα θέλει με τίποτα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας, μανουλες! 

Κι εμείς καλά είμαστε, 4 μηνών και 10 ημερών, χοντραίνουμε και γελάμε σταθερά, πιάνουμε παιχνίδια πολλά, κάνουμε πιπίλα με το δάχτυλό μας, ακόμα δε γυρίζουμε (μισή στροφή μόνο, από ανάσκελα). Μπρούμυτα που πρέπει να τον βάζω για εξάσκηση δε θέλει με τίποτα. Αλλά όλα καλά, δόξα τω Θεώ. Τροφές θα αρχίσουμε αρχές Φλεβάρη. Δύο εμβόλια κάναμε, προσεχώς το τρίτο. Γάλα μητρικό ακόμα. 

Γενικά, το μωρό είναι ο πιο συνεννοήσιμος από τους τέσσερις άντρες του σπιτιού (βάζω και τον γάτο μέσα!)

Καλές γιορτές σε όλες!

Επεξεργασία: Πολλά σαλάκια και χέρια κι εμείς, αλλά ο παιδίατρος είπε ότι είναι αναπτυξιακό και ότι τα δόντια του θ'αργησουν. Τίποτα δεν φαίνεται ακόμα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 18/12/2022 at 7:46 ΠΜ, Melie είπε:

Γεια σας, μανουλες! 

Κι εμείς καλά είμαστε, 4 μηνών και 10 ημερών, χοντραίνουμε και γελάμε σταθερά, πιάνουμε παιχνίδια πολλά, κάνουμε πιπίλα με το δάχτυλό μας, ακόμα δε γυρίζουμε (μισή στροφή μόνο, από ανάσκελα). Μπρούμυτα που πρέπει να τον βάζω για εξάσκηση δε θέλει με τίποτα. Αλλά όλα καλά, δόξα τω Θεώ. Τροφές θα αρχίσουμε αρχές Φλεβάρη. Δύο εμβόλια κάναμε, προσεχώς το τρίτο. Γάλα μητρικό ακόμα. 

Γενικά, το μωρό είναι ο πιο συνεννοήσιμος από τους τέσσερις άντρες του σπιτιού (βάζω και τον γάτο μέσα!)

Καλές γιορτές σε όλες!

Επεξεργασία: Πολλά σαλάκια και χέρια κι εμείς, αλλά ο παιδίατρος είπε ότι είναι αναπτυξιακό και ότι τα δόντια του θ'αργησουν. Τίποτα δεν φαίνεται ακόμα.

Κι εμείς στην αρχή δε το ήθελε το μπρούμυτα καθόλου, τώρα της βάζω ένα μαξιλαράκι και κάθεται, με τα παιχνίδια μπροστά και τα βουτάει και γυρίζει τούμπα αλλά μετά δεν μπορεί να γυρίσει τελείως, κάθεται στο πλάι.

Πήραμε και ένα στρώμα φουσκωτό με νερό και αέρα με ψαράκια, στην αρχή δεν της έκανε εντύπωση, μετά κουναγαμε εμείς το νερό και γέλαγε, τώρα προσπαθεί κι αυτή να μετακινήσει το νερό και χτυπάει το στρώμα, εν τω μεταξύ από τη χαρά της πέφτουν τα σάλια και κακαρίζει, το ζει το παιδί!!! 

Κι εμείς το ίδιο διάστημα θα αρχίσουμε τροφές, για να δούμε... Έχω αγωνία να δω τι θα της αρέσει, ελπίζω να τρώει απ ολα. 

Link to comment
Share on other sites

Καλή φάση αυτό με το στρώμα, θα το πάρω κι εγώ! Όσο για τις τροφές, από το στόμα σου και στου Θεού το αυτί. Εγώ επειδή έχω αντιμετωπίσει ακραία αφαγια με τον μεγάλο (ναι, δύσκολος και στον ύπνο και στο φαγητό), έχω βάλει τον πήχη πολύ χαμηλά για να μην απογοητευτώ. Ας μην τρώει από όλα. Ας τρώει ΚΑΤΙ! (σε σχέση με το τίποτα του μεγάλου!)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Μου είπε μια μανούλα στο φιλικό μου περιβάλλον ότι με το γιο της βολεύτηκε με ένα μασητικό γάντι η μπέμπα μας τα μασητικά δεν τα θέλει, ότι και να της δώσω τα χέρια δαγκώνει. Έχει κάποια μανούλα εδώ εμπειρία που είναι τα μωρά μας στην ίδια ηλικία να μας πει αν βολεύει όντως; 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας μανουλες! Εμεις ειμαστε 4,5μηνων πλεον και περασαμε γρίπη που μας εφερε η μεγαλη απ το σχολειο, ευτυχως ελαφρά.. Το κακο ομως ειναι οτι μου έκοψε την πιπιλα που μας ειχε βολέψει τοσο πολυ, την ηρεμούσε και την επαιρνε ο υπνος μονη της και τωρα εχω τρελαθει γτ σε συνδιασμο με τα ούλα της που φουσκώνουν θελει να ειναι στο στηθος συνεχώς..δοκιμασα κ αλλες πιπίλες αλλα τιποτα.. εχετε καποιο τιπ να μου προτείνετε;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 19/11/2022 at 1:07 ΠΜ, Sonasia είπε:

Ναι, για τους κολικούς τις παίρναμε αλλά και επειδή είχε πάρει ένα μικρόβιο στη ΜΕΝ το οποίο δεν έχει φύγει ακόμα, κάναμε εξέταση στα κόπρανα αρχές του μήνα και όπως είπε η παιδίατρος "είναι ακόμα αποικισμένη" αλλά μου είπε ότι δεν είναι κάτι ανησυχητικό. 

Καλησπέρα κορίτσια. Καλές γιορτές να έχετε και καλά Χριστούγεννα. Πώς τα πάτε με τα μωράκια σας; Μεγαλώσατε;

Link to comment
Share on other sites

On 23/12/2022 at 11:29 ΠΜ, elenimg είπε:

Γεια σας μανουλες! Εμεις ειμαστε 4,5μηνων πλεον και περασαμε γρίπη που μας εφερε η μεγαλη απ το σχολειο, ευτυχως ελαφρά.. Το κακο ομως ειναι οτι μου έκοψε την πιπιλα που μας ειχε βολέψει τοσο πολυ, την ηρεμούσε και την επαιρνε ο υπνος μονη της και τωρα εχω τρελαθει γτ σε συνδιασμο με τα ούλα της που φουσκώνουν θελει να ειναι στο στηθος συνεχώς..δοκιμασα κ αλλες πιπίλες αλλα τιποτα.. εχετε καποιο τιπ να μου προτείνετε;;

Πώς την περάσατε την γρίπη; Με τι συμπτώματα; Εγώ κόλλησα φαρυγγιτιδα και όσο κ να προσέχαμε με μάσκες μαλλιών την κόλλησα. Εδώ κ δύο μέρες έχουμε μυξες και φτέρνισμα. Και λίγο βήχα.

Link to comment
Share on other sites

Εκανε πυρετο για τρεις μερες, εφτασε 39,4 για μια φορα κ μετα μεχρι 38,5.. ειχε βηχα που κρατησε για μιαμιση βδομαδα κ αρκετές μυξουλες! Ετσι κ αλλιως απο τοτε που γεννηθηκε δεν εχουμε σταματησει να βαζουμε ορό! Αλλα δόξα τω θεω, περασε κ αυτο!

On 25/12/2022 at 11:13 ΠΜ, Mermer είπε:

Πώς την περάσατε την γρίπη; Με τι συμπτώματα; Εγώ κόλλησα φαρυγγιτιδα και όσο κ να προσέχαμε με μάσκες μαλλιών την κόλλησα. Εδώ κ δύο μέρες έχουμε μυξες και φτέρνισμα. Και λίγο βήχα.

Εκανε πυρετο για τρεις μερες, εφτασε 39,4 για μια φορα κ μετα μεχρι 38,5.. ειχε βηχα που κρατησε για μιαμιση βδομαδα κ αρκετές μυξουλες! Ετσι κ αλλιως απο τοτε που γεννηθηκε δεν εχουμε σταματησει να βαζουμε ορό! Αλλα δόξα τω θεω, περασε κ αυτο!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλή χρονιά με υγεία στα βλασταράκια μας και τις οικογένειές μας! 

Βλέπω ότι πλέον σπάνια γράφουμε, μάλλον τα μωρά μας είναι η καλύτερη απασχόληση μας και αφιερώνουμε τον περισσότερο χρόνο στο μεγάλωμα τους. 

Τα δικά μας νέα : την Πέμπτη γινόμαστε 5 μηνών, είμαστε όλο γέλια και παιχνίδι, σάλια φουλ και κραυγές χαράς. Κάνουμε τούμπα από τη μια πλευρά και γυρίζουμε μπρούμυτα, συνέχεια παίζουμε με τα πόδια μας, οι κάλτσες είναι κι αυτές πολύ βολικές στο μάσημα όταν ξεφεύγουμε από τη μαμά που δε μας αφήνει να τις βάζουμε στο στόμα. Πήραμε ένα μασητικό γάντι, είναι μεγάλο και άβολο αν και η επιφάνεια του την ανακουφίζει οπότε το βγάζει και το κρατάει προσπαθώντας να βρει τη σωστή γωνία να το χωρέσει στο στόμα να το μασουλάει. Λοιπά μασητικά, δεν της αρέσουν, έχουμε ένα σωρό στην αχρηστία.

Από φαγητό, μένει σταθερή στις μικρές ποσότητες, μέγιστη ποσότητα τα 150 ML και αυτό όχι σε όλα τα γεύματα. Μου είπε η παιδίατρος να της δίνω όσο θέλει και η αλήθεια είναι αφενός ότι με το ζόρι δεν θα το πιεί και αφετέρου ότι αν τη ζορίσω, μετά θα κάνει γουλιές. Συνεχίζουμε τα προβιοτικά για να βοηθά στη δυσκοιλιότητα , τη D3 και το σίδηρο τον οποίο μάλλον θα κόψουμε μόλις αρχίσει να τρώει κρέας. 

Ο ύπνος πλέον, έχει αρχίσει και έχει ένα πρόγραμμα. Το βράδυ  κοιμάται γύρω στις 9μιση το αργότερο, της δίνω γύρω στις 12μιση με 1 ένα γεύμα μισοκοιμισμένη και το πάει σερί μέχρι τις 7 με 8. Μετά ξυπνάει και τρώει, παίζει λιγο και ξαναχουχουλιάζει στο κρεβατάκι της μέχρι το επόμενο γεύμα. Δεν είναι τυχαίο που ο πατέρας της τη λέει "χουζούρι". Την υπόλοιπη ημέρα παίζει και κάνει ενδιάμεσα μικρά διαλείμματα ύπνου από 30 λεπτά μέχρι 1 ώρα, ίσως το μεσημέρι αν έχει κουραστεί να κοιμηθεί μιάμιση ώρα. 

Αυτά τα νέα μας... Εσείς;;; 

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά και από εμάς!πως είναι τα μικρά σας?

Σε μας ξεπροβάλλε το πρώτο μας δοντάκι.Εχει γκρίνια,πόνο και κλαίει πολύ.Μασητικα δε θέλει,πιπίλα δε παίρνει και δίνω μόνο ντεπον,κρεμα για τα ουλα και αγκαλίτσες!

Πέρα από το θέμα των δοντιών που η καημένη υποφέρει το τελευταίο διαστημα και την έχει αλλάξει εντελώς είναι μια σκέτη γλυκά.γελαει δυνατά,πιάνει πράγματα, παρατηρεί τα χέρια και τα πόδια της και γενικά τι παίζει τριγύρω.Τρελαινεται για τον μεγάλο της αδερφό και εγώ χαίρομαι να τα βλέπω μαζί αγκαλιασμενα!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...