Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Μανουλες Αυγούστου 2022 ❤️


Recommended Posts

Κοριτσια μου χρόνια πολλά! Καλή χρόνια με υγεία για όλους κ τα μωρά μας! Έχω πααααρα πολύ καιρό να μπω. Χαίρομαι που είστε όλες καλά. Τα μωρά μου θα γίνουν 5 μηνών 11 Φλεβάρη. Έχουμε κάνει 3 φορές εμβόλια μέχρι τώρα κ δεν είχαν καμια παρενέργεια πέρα από λίγη υπνηλία που δεν μας χάλασε κιόλας! Εκτός απτον πρώτο μήνα που κάναμε τη νύχτα μέρα κ όλο το βράδυ έμεναν ξυπνιες, πλέον έχουν στρώσει… κοιμούνται 9:30-10 στις κούνιες τους δίπλα μου (έχουμε τραβήξει το κρεβατι μας όσο πάει στην άκρη κ έχουμε φέρει κ τις δυο κούνιες στο δωμάτιο μας κολλητά), τις αλλάζουμε κ τις ταΐζουμε κοιμισμένες άλλη μια φορά γύρω στη 1 πριν πέσουμε κ εμείς για ύπνο κ μετά ξυπνάνε κατά τις 8 το πρωί… ξανά άλλαγμα τάισμα, χαζεύουν λίγο τριγύρω κ κοιμούνται μέχρι τις 11. Μετά μένουν ξυπνιες μεχρι το μεσημέρι… παίζουμε, τραγουδάμε, κάνουμε αγκαλίτσες κτλ κ 3-6 ξανά τέζα. Άλλαγμα-τάισμα ξανά, κανα μισάωρο ύπνος κ μετά τη βγάζουν στο γυμναστήριο ή στα ρηλαξ μέχρι να πάνε στις κούνιες τους για ύπνο. Μπάνιο τις κάνω πρωί ή μεσημέρι γτ βράδυ δεν έχω κουράγιο κ δεν προλαβαίνω. Σάλια άπειρα… τρώνε τα χέρια τους κ ότι άλλο βρουν. Τα μασητικα με το ζόρι τα κρατάνε κ εμένα. Μας είπε η παιδίατρος πως θα βγάλουν νωρίς δόντια γτ φαίνονται ήδη φουσκωμένα τα ούλα… εγώ να πω την αλήθεια δεν μπορώ να καταλάβω. Από κολικούς η μια υπέφερε από 2 εβδομάδων μέχρι 3 μηνών κάθε απόγευμα από τις 7-8 κ για 2-3 ώρες ούρλιαζε το κακόμοιρο κ τπτ δεν βοήθησε από όσα παίρναμε. Η άλλη τη γλύτωσε αλλά μου έκανε αλλεργία στο γάλα κ πίνει υποαλλεργικο που είναι θεοπικρο κ την αηδιάζει… γιαυτο τρώει κ λιγότερο. Ελπίζω όταν μπούμε στις τροφές να ευχαριστηθεί λίγο το στομαχάκι της. Τώρα η μια τρώει ανα 3ωρο 150 κ η άλλη με το ζόρι 100 εκτός απτό βράδυ που χτυπάει δυο 180αρια μέσα στη νύστα της. Γάλατα αλλάξαμε πολλά κ λόγω κολικών.. κ λόγω δυσκοιλιότητας… κ λόγω αλλεργίας. Καταληξαμε ότι στη μια της κάνει το frisolac ενώ στην άλλη το nan ha. Διαφορετικα γάλατα λοιπόν… διαφορετικές πάνες γτ η μια φοράει ακόμα το 2 ενώ η άλλη το 3… είναι 7,5 κ 8 κιλά. Γενικά τα έξοδα είναι ασταμάτητα!!! Το άλλο Σάββατο έχουμε το μηνιαίο ραντεβού για εμβόλιο κ οδηγίες για τις στερεες. Επίσης θέλω να πάω την πιο ζουμπουρλου σε νευρολόγο να δει λίγο το κεφαλάκι της γτ έχει πλαγιοκεφαλια κ δεν έχουμε δει μεγάλη βελτίωση αυτούς τους μήνες. Είναι κ η πιο ζωηρή από τις δυο κ δεν καθόταν με τπτ στο πλάι από την πλευρά που μας είπε η παιδίατρος για να μην πατιεται η άλλη μεριά που είναι ίσιο το κεφάλι. Αυτό το παιδί είναι μέσα στο νεύρο… δεν κάθεται ήσυχη με τπτ! Σήμερα γύριζε γύρω γύρω μέσα στην κουνια της σαν το ρολοι κ οποτε κόλλαγε το κεφάλι της στα κάγκελα της κούνιας κ ζοριζόταν έβαζε τα κλάματα. Επίσης γύρισε μπρούμυτα για πρώτη φορά μόνη της. Η άλλη είναι ήσυχη πολύ… όπου τη βάλεις μένει. Δεν γκρινιάζει, δεν κλαίει με το παραμικρό… κάθεται κ παίζει ηρεμα… εκτός από τις ώρες που την πιάνει κ φωναζει κ το βρίσκει πολύ αστείο. Αλλά γενικά είναι τρυφερή κ αγκαλιτσας. Αυτά τα νέα μου… μεθαύριο δίνω κ το τελευταίο μάθημα για το μεταπτυχιακό κ ελπίζω μετα να έχω περισσότερο χρόνο να τα λέμε που κ που.

  • Μου αρέσει 4

CATwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Χαίρομαι που μαθαίνω νέα σας!

Κι εμείς καλά, 5+11 σήμερα. Ο ύπνος μας έχει στρώσει και αυτό είναι πολύ βασικό. Κατά τα άλλα, συνεχίζω με την άντληση, όσο κι αν το έχω σιχαθεί. Χοντραίνουμε, γελάμε, πολλά σάλια κι εμείς, αλλά καθόλου δόντια. 3 εμβόλια κι αρχίσαμε φρούτοκρεμα. Πάμε καλά, δόξα τω Θεώ. Δε γυρίσαμε ακόμα, είναι τεμπελακος και δεν τον βοηθάει και το βάρος του.

Κατά τα άλλα, κλεισούρα τρελή (κυρίως γιατί τρώω πολλές ώρες τη μέρα με την άντληση), διαβάσματα ο μεγάλος, πολλή κούραση. Βέβαια θυμάμαι τις αϋπνίες του πρώτου και λέω πώς άντεχα!! Τι να πω, αλλιώς είναι με δύο παιδιά και σίγουρα άλλες οι αντοχές 9 χρόνια μετά.

Η ψυχολογία ανεβοκατεβαίνει, το προσπαθώ. Είναι ο μικρός πολύ ευδιάθετος και περνάμε καλά, αλλά δεν παύω να μην την παλεύω ώρες ώρες. Είναι που αυτό το παιδί το έχω πάρει όλο πάνω μου, ενώ στο πρώτο ήμασταν 50-50? Δεν ξέρω. Πάντως, από την άλλη, θα τον αφήσω στον μπαμπά του μετά το Πάσχα που επιστρέφω στην δουλειά (θα πάρει εκείνος άδεια μετά) και δεν τον εμπιστεύομαι καθόλου. Όχι ότι θα βάλει το παιδί σε κίνδυνο, προς Θεού, αλλά ο,τι έχω χτίσει τόσον καιρό από πρόγραμμα και οργάνωση, θα μου το χαλάσει! (στο πρώτο ήμουν πιο χύμα, αλλά δεν με παίρνει τώρα με τόσα πολλά μέτωπα που είχα να παλέψω και έβαλα μια τάξη νωρίς) Τι να πω, μακάρι να μπορούσα να συνεχίσω εγώ να μη δουλεύω, αλλά δεν γίνεται...

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!! Καλή χρονιά να έχουμε!

Εγώ έγινα μανούλα τον Αύγουστο που μας πέρασε στο πρώτο μου παιδάκι!

Τις τελευταίες μέρες είναι πολύ γκρινιαρης και δεν κοιμάται πολύ ούτε μέσα στην ημέρα ούτε το βράδυ!

Ψάχνω διάφορους τρόπους να τον απασχολω, αν έχετε κάτι να προτείνετε θα το δεχτώ με μεγάλη χαρά 😀

Επίσης ακόμη δεν έχει γυρίσει πλευρό..

Λέτε να φταίει που είναι μεγαλόσωμος;

Link to comment
Share on other sites

Ο παιδίατρος μου είπε να περιμένω ένα μήνα ακόμη και θα το δούμε, ούτε εμένα έχει γυρίσει. Κάνει μισή στροφή και ως εκεί. Πάντως, επειδή είναι μπροστά σε ο,τι έχει να κάνει με τα χέρια και τα λεκτικά + κοινωνικά, το αποδίδει στο ότι είναι μεγαλόσωμος και στο ότι δεν περνάει και πολύ χρόνο μπρούμυτα, για να εξασκηθεί. Του πήρα το στρωματάκι με νερό που λέγαμε την άλλη φορά, αλλά τζίφος. Δεν του αρέσει.

Εμένα περνάει χρόνο στο ρηλαξ και στο γυμναστήριο, παίζει με τα παιχνιδάκια του. Τα κρατάει και τα βάζει στο στόμα κυρίως. Τραγουδάμε ΠΑΡΑ πολύ, ακούμε μουσική, χορεύουμε και διαβάζουμε τα πρώτα μας βιβλία. Και φυσικά υπάρχουν στιγμές που δε θέλουμε τίποτα άλλο από αγκαλιά. 

Link to comment
Share on other sites

Κ εμένα η μια απτις δυο γύρισε 2 φορές μπρούμυτα μόνη της κ αυτό ήταν όλο…τις υπόλοιπες φορές γυρίζει στο πλάι από τη μέση κ πάνω κ κουνιέται μπρος πίσω λες κ προσπαθεί να πάρει φορά να γυρίσει ενώ ταυτόχρονα γκρινιάζει. Η άλλη δεν γυρίζει καθόλου… σαν να μην την ενδιαφέρει καν. Σηκώνει ψηλά τα πόδια κ τα κοπανάει κάτω κ πιάνει τη μια απτις δυο πατούσες κ την κρατάει στον αέρα. Για μπρούμυτα ούτε λόγος… δεν της αρέσει καθόλου όταν τη γυρίζω κ συνήθως ξαπλώνει κάτω το κεφαλάκι της στο πλάι κ μένει εκεί.


CATwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Τι κάνετε μανούλες και μωρά; Εμείς καλά, το κορίτσι μου την Κυριακή γίνεται 6 μηνών, έχουμε ξεκινήσει φαγητό, είμαστε στη 2η εβδομάδα, ξεκινήσαμε με φρούτα και τώρα λαχανικά. Σε γενικές γραμμές καλά τα πάμε, ανοίγει το στόμα και δέχεται το κουτάλι, τρώμε βέβαια μικρή ποσότητα, πετύχαμε και με την πρώτη το ποτηράκι και πίνει και νεράκι σιγά σιγά. Επειδή έχει συνηθίσει το γάλα που είναι ζεστό, της έβαλα φρούτα που είχα βράσει στον ατμό και τα πολτοποιησα με το ραβδομπλέντερ, με το αχλάδι είχαμε επιτυχία και το μήλο, τη μπανανα που έβαλα ωμή μαζί με το αχλάδι 2 ημέρες, δεν της άρεσε, μάλλον παράγινε γλυκό για τα γούστα της. Το καλύτερο μας είναι γλυκοπατάτα άσπρη και κόκκινη με μήλο, όλα στον ατμό. Από λαχανικά, πατάτα, κολοκύθι τα τρώμε, αύριο θα δοκιμάσουμε καρότο να δούμε.Σε όλα τα λαχανικά φυσικά βάζουμε φρέσκο ώμο ελαιόλαδο για να μας βοηθήσει και στη δυσκοιλιοτητα. Από Δευτέρα μοσχάρι και κοτόπουλο με λαχανικά. Θέλει προσπάθεια και επιμονή... Πήρα και μια τύπου πιπίλα με διχτυ σιλικόνης που είδα σε διαφήμιση, βοηθά να δοκιμάσει στην αρχή κάτι που τρώει πρώτη φορά και μετά συνεχίζει με το κουτάλι, έτσι το έκανα εγώ δηλαδή, γιατί θέλω να μάθει το κουτάλι. Βέβαια της έδωσα μανταρίνι και πιπιλισε με αυτή 2 φορές και της άρεσε και σήμερα σπασμένο παγάκι χυμό ρόδι που το μασουσε με μανία στα πονεμενα της ούλα. 

Από κίνηση, χαμός, κάνει και 2 επιτόπιες τούμπες, θέλει πολύ προσοχή μη μου φύγει, έχει δυναμωσει πολύ στα χέρια και πιάνεται και ανασηκωνει τον κορμό της, θα χαμηλωσουμε την κούνια κάτω στην τελευταία θέση και το πάρκο γιατί φοβαμαι μην κρεμαστεί και πέσει έξω και χτυπήσει. Θέλει να παίζει μπρούμυτα την περισσότερη ώρα και στερεωνει τα χέρια, τα τεντωθεί και σηκώνει το σώμα της και φωνάζει. Από σάλια, δεν προλαβαίνω να αλλάζω και να πλένω σαλιάρες. Έχουν φουσκώσει τα ούλα της και έχουν ασπρισει και έχει δύο μικρά εξογκώματα ένα πάνω και ένα κάτω, ελπίζω να σκάσουν γρήγορα τα δόντια. 

Το μπάνιο επιτέλους αρχίζει και γίνεται απόλαυση και για τις δυο μας, πλέον κρατιέται από το πλάι της μπανιέρας της κάθεται καθιστή και κάνει τον κακό χαμό με τα πόδια της με δύο μπαλάκια με φως που της βάζω τώρα μέσα, θα της πάρω τη μπαλίτσα με το παπάκι μέσα, πιστεύω ότι θα ξετρελαθεί. 

Περασαμε και ένα κοβιντ, στο ξεκάρφωτο, χωρίς να έχουμε καταλάβει πως κόλλησε, αφού δεν πάμε πουθενά, εγώ δε νοσησα, ο άντρας μου δεν είχε κανένα σύμπτωμα. Ευτυχώς η όλη της ταλαιπωρία ήταν ένα 38 που έκανε και 1 ημέρα που ήταν υποτονική, κατά τ άλλα και έτρωγε, και έπαιζε, ευτυχώς πέρασε κι αυτό! Είναι που της έκανα να το rapid αλλιώς ούτε που θα το περνάμε χαμπάρι, δεν ξέρω πως μου ήρθε μόλις είδα τον πυρετό.. 

 

Αυτά τα νέα μας, πάλι έγραψα ένα κατεβατό. Περιμένω να μάθω τις δικές σας περιπέτειες με τα μωρουδέλια σας!!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μανουλες!

Κι εμείς είμαστε πολύ καλά. Γίναμε έξι μηνών χθες. Τρώμε πολλή φρουτόκρεμα με τρία φρούτα, μήλο, αχλάδι, μπανάνα και πίνουμε νεράκι. Από την άλλη εβδομάδα ξεκινάμε λαχανικά και μετά κρέας.

Από ύπνο όλα καλά επίσης. Δε γυρίσαμε ακόμα, το μπρούμυτο παιχνίδι εξακολουθεί να γίνεται μετ' εμποδίων και γκρίνια. Διάθεση στα ύψη, αλλά πολλή τεμπελιά!

Θα κάνουμε και το τέταρτο εμβόλιο σε λίγο. Δοντάκια τίποτα ακόμα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα φάγαμε χωριάτικη προβατίνα με καρότο πατάτα κολοκύθι, το τσάκισε!!! Αυτή την εβδομάδα θα φάμε και μοσχάρι και κοτόπουλο με λαχανικά, θέλω να της δώσω και μπρόκολο και κουνουπίδι να δω αντιδράσεις!!! Πάντως σήμερα με το κρεατάκι έφαγε σχεδόν τριπλάσια ποσότητα απο τις προηγούμενες ημέρες, για να δούμε... Και στα σκέτα λαχανικά έχω φτιάξει ζωμό από μοσχαρίσια κόκαλα και εχω στην κατάψυξη μικρά σακουλάκια και βάζω,τα σακουλάκια αποθήκευσης για το γάλα αφού κόπηκε το γάλα και δε θήλασα, τουλάχιστον βρήκα τρόπο να τα αξιοποιήσω 😄

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!και εμείς τρώμε μπανανα,μήλο,αβοκάντο,αχλάδι,μάνγκο  και έχουμε ήδη δοκιμάσει από φαγητά μπρόκολο,καρότο, κοτοπουλο,αρακά,καλαμπόκι,φασολάκια,κολυκυθι,γλυκοπατάτες,κολοκύθα,πατάτες,τραχανα. 

Το μεσημεριανό δεν την ενθουσιάζει αλλά δεν την πιέζω.Τρελαινεται για φρούτα και γιαουρτάκι.

Έχουμε πλέον 2 δοντάκια. Καθεται με ελάχιστη υποστήριξη και προχθές έκανε για πρώτη φορά κουνια!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι να μαθαίνω νέα! Κι εμένα κάθεται σχεδόν χωρίς υποστήριξη, αλλά από γύρισμα, δεν...

Να κάνω μια χαζή ερώτηση; (Ο μεγάλος γιος δεν έτρωγε τίποτα, γι αυτό δεν έχω ιδέα) Τα λαχανικά που δε βρίσκει κανείς εύκολα φρέσκα ή σε ποσότητες που να βολεύουν, πχ αρακά, καλαμπόκι, κολοκύθα, τα αγοράζετε κατεψυγμένα; Ή προμαγειρεμένα στον ατμό, πχ; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, Melie είπε:

Χαίρομαι να μαθαίνω νέα! Κι εμένα κάθεται σχεδόν χωρίς υποστήριξη, αλλά από γύρισμα, δεν...

Να κάνω μια χαζή ερώτηση; (Ο μεγάλος γιος δεν έτρωγε τίποτα, γι αυτό δεν έχω ιδέα) Τα λαχανικά που δε βρίσκει κανείς εύκολα φρέσκα ή σε ποσότητες που να βολεύουν, πχ αρακά, καλαμπόκι, κολοκύθα, τα αγοράζετε κατεψυγμένα; Ή προμαγειρεμένα στον ατμό, πχ; 

Να σου πω την αλήθεια, δεν έχουμε φάει κάποιο από αυτά που ρωτάς αλλά θα προτιμούσα ίσως ιδανικά να της τα δώσω αργότερα, δηλαδή να τρώει ότι είναι εποχής και φρέσκο για όσο είναι δυνατόν αυτό βέβαια. Κολοκύθα αν δεν κάνω λάθος πρέπει να πουλάνε ακόμα φρέσκια, τις μικρές τις πορτοκαλί ίσως έχει κάποια μεγάλη αλυσίδα σούπερ μάρκετ ή μανάβικο. Βέβαια και αυτή που πουλάνε έτοιμη στον ατμό,αν δεν έχει συντηρητικά, θα βολεύει. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από εμας. Και εμείς κλείσαμε τους έξι μήνες εδώ και μια εβδομάδα. Τρώμε φρούτα μήλο, αχλάδι, μπανάνα, ακτινίδιο και αβοκαντο. Από λαχανικά πατάτες,.καρότα, κολοκυθάκια και χθες φάγαμε κ κοτόπουλο. Από βδομάδα ξεκινάμε δοκιμάζουμε και μοσχαρακι. 

 

Δόντια δεν βγάλαμε ακόμα αλλά έχουμε σάλια πολλά και ξεκίνησαν να φουσκώνουν τα ούλα. 

 

Γυρνάμε.αππ ανάσκελα μπρούμυτα συνέχεια και στην καθιστή θέση κάθεται με υποσχέσεις ακόμα. 

 

Με τον ύπνο τα πάμε καλά. Συνεχίζουμε ακόμη να θηλάζουμε μετά τα γεύματα. Λέω να της δοκιμάσω και κρέμα της hipp βρώμη και αργοτερα κεχρί. Έχει καμία σας εμπειρία από αυτές τις κρέμες;

 

Να είστε όλες καλά, με υγεία και να χαίρεστε το μωράκια σας.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς εμείς δεν προχωρήσαμε σε φαγητό, γιατί αρρωστήσαμε και δε δοκιμάσαμε νέα πράγματα. Ελπίζω από βδομάδα να είμαστε καλύτερα και να συνεχίσουμε.

Έχω δοκιμάσει στον μεγάλο μου αυτές τις κρέμες και τις έτρωγε ευχάριστα. Όπως και της frezyderm. Στον μικρό σκοπεύω να τις εναλλάσσω με γιαουρτάκι, τραχανά και ο,τι άλλη ιδέα μου δώσει ο παιδίατρος.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοριτσια! Αρχίσαμε κ εμείς το φαγάκι… φρουτάκια λιωμένα κατά τις 11… μήλο αχλάδι μπανάνα πορτοκαλι κ αβοκάντο κ για μεσημεριανό έχουμε κάνει εισαγωγή πατάτα καρότο κολοκυθάκι κολοκύθα (πήρα την έτοιμη στον ατμό) κοτοπουλο κ μοσχαράκι. Η μια μπουμπου τρελαίνεται κ θέλει να την ταΐζεις γρήγορα γρήγορα! Δεν κρατιέται! Οποτε πάω να δώσω στην άλλη μουγκρίζει από ανυπομονησία 😂 δυστυχως όμως μου εμφάνισε αλλεργία στο κολοκυθάκι… γέμισε κοκκινιλεσ Κ σπινθουρακια στο πρόσωπο κ όταν έκανε κακά το δερματακι της ήταν κατακόκκινο στο σημείο που ακουμπούσαν… οποτε το κόψαμε κ συνήλθε μετά από 3-4 μέρες. Η άλλη μπουμπου είναι της υπομονής… αργά αργά… δεν τρελαίνεται για φρούτα καθόλου… τρωει μερικές Κουταλιές κ μετά  μου κλεινει το στόμα κ κοιτάζει κάτω… κάνει πως δεν με βλέπει για να μην φάει χαχαχα όσο χαμηλά κ αν κατέβω για να την κοιτάξω κατεβάζει κ αυτή το βλέμμα ακόμα πιο κάτω🤣 αλλά δεν την ζορίζω κ της δίνω το γαλατάκι της. Το φαγητό της αρέσει καλύτερα… ειδικά από τότε που βάλαμε το κρέας…  κ βλέπω πως τρωει με μεγαλύτερη όρεξη το μοσχάρι αποτι το κοτοπουλο. Τι ποσότητες τρώνε εσάς τα μικρά σας; Η παιδίατρος μου είπε να δίνω πάντα γάλα μετά το φαΐ εκτός αν φτάσουν να τρώνε 150ml οποτε δεν θα δώσω κ φαΐ κ γάλα. Για να βλέπω τι τρώνε βάζω το φαΐ τους σε μικρό μπιμπερό μέχρι τα 150ml κ τα ταΐζω από εκεί με το κουταλάκι… σαν να ήταν σε βαζάκι δλδ κ με βολεύει καλύτερα από το πιάτο να το κρατάω. Η μια μπορεί να φάει κ 90ml φρούτα ενω η άλλη 30 στο τσακίρ κέφι.. κ το μεσημέρι η μια τρώει 100 κ η άλλη 70… μετά συμπληρώνω με γάλα αν τις προλάβω γτ πολλές φορές τις παίρνει ο ύπνος στα καρεκλάκια εκεί που τρώνε… μιλάμε λες κ κατεβάζουν γενικο είναι! Αφού τις σηκώνω να τις πάω στο κρεβατι κ δεν παίρνουν χαμπάρι… τόσο βαριά κοιμούνται. Νεράκι ήπιαν κ οι δυο κατευθείαν από εκπαιδευτικό ποτηράκι nuk με μαλακό στόμιο κ τους άρεσε. Σιγά σιγά κρατάνε κ το μπιμπερό τους μόνες τους αλλά όχι σε όλη τη διάρκεια που τρώνε οποτε τις αφήνω λίγο για να μαθαίνουν κ είμαι σε εγρήγορση να το πιάσω μόλις κουραστούν κ γλαρωσουν. Η μια συνεχίζει να γυρνάει μπρούμυτα συνέχεια ειδικά όταν τη βάζω στην κουνια της για ύπνο… μέχρι να κοιμηθει πηγαίνω 5-6 φορές κ τη γυρίζω ίσια γτ πάει κ σφηνώνει μπρούμυτα πάνω πάνω στο ξύλο της κουνιασ με το κεφάλι θεοστραβα κ γκρινιάζει. Η άλλη συνεχίζει να μην κάνει κίνηση να γυρίσει. Σηκώνει τα ποδαράκια στον αέρα, πιάνει τις πατούσες της κ κουνιέται πέρα δώθε σαν βαρελακι. Κ οι δυο κάθονται αλλά όχι πολύ ώρα χωρίς καθόλου στήριξη… επίσης πατάνε τα πόδια κ σηκώνουν τον πωπο στον αέρα κ σπρώχνουν το σώμα τους προς τα επάνω κ προχωράνε. Η μια γυρίζει στο όνομα της 8 στις 10 φορές κ αν της κανεις τσα! Κρύβει το πρόσωπο κ γελάει με ναζι. Η άλλη γυρίζει λιγότερες φορές στο όνομα της. Επίσης κάνουμε κουνια μπελα… βάζω την καθεμία χωριστά στα πόδια μου να με κοιτάει  κ της κρατάω τα χεράκια… Μόλις αρχίσω να τραγουδάω κουνια μπελα αρχίζουν να κουνιούνται μπρος πίσω κ να γελάνε. Τους το έκανα 1-2 φορές κ το έπιασαν. Νομιζω είναι η φάση που θα κάνουν συνέχεια διαφορα καινουρια χαριτωμένα κ θα μας λιώνουν… 

παλι σεντόνι έγραψα κ σίγουρα έχω ξεχάσει κ αλλα που είχα στο μυαλό μου να γράψω 🤪

  • Μου αρέσει 4

CATwp3.png

Link to comment
Share on other sites

On 19/2/2023 at 11:18 ΜΜ, Patataki83 είπε:

Καλησπέρα κοριτσια! Αρχίσαμε κ εμείς το φαγάκι… φρουτάκια λιωμένα κατά τις 11… μήλο αχλάδι μπανάνα πορτοκαλι κ αβοκάντο κ για μεσημεριανό έχουμε κάνει εισαγωγή πατάτα καρότο κολοκυθάκι κολοκύθα (πήρα την έτοιμη στον ατμό) κοτοπουλο κ μοσχαράκι. Η μια μπουμπου τρελαίνεται κ θέλει να την ταΐζεις γρήγορα γρήγορα! Δεν κρατιέται! Οποτε πάω να δώσω στην άλλη μουγκρίζει από ανυπομονησία 😂 δυστυχως όμως μου εμφάνισε αλλεργία στο κολοκυθάκι… γέμισε κοκκινιλεσ Κ σπινθουρακια στο πρόσωπο κ όταν έκανε κακά το δερματακι της ήταν κατακόκκινο στο σημείο που ακουμπούσαν… οποτε το κόψαμε κ συνήλθε μετά από 3-4 μέρες. Η άλλη μπουμπου είναι της υπομονής… αργά αργά… δεν τρελαίνεται για φρούτα καθόλου… τρωει μερικές Κουταλιές κ μετά  μου κλεινει το στόμα κ κοιτάζει κάτω… κάνει πως δεν με βλέπει για να μην φάει χαχαχα όσο χαμηλά κ αν κατέβω για να την κοιτάξω κατεβάζει κ αυτή το βλέμμα ακόμα πιο κάτω🤣 αλλά δεν την ζορίζω κ της δίνω το γαλατάκι της. Το φαγητό της αρέσει καλύτερα… ειδικά από τότε που βάλαμε το κρέας…  κ βλέπω πως τρωει με μεγαλύτερη όρεξη το μοσχάρι αποτι το κοτοπουλο. Τι ποσότητες τρώνε εσάς τα μικρά σας; Η παιδίατρος μου είπε να δίνω πάντα γάλα μετά το φαΐ εκτός αν φτάσουν να τρώνε 150ml οποτε δεν θα δώσω κ φαΐ κ γάλα. Για να βλέπω τι τρώνε βάζω το φαΐ τους σε μικρό μπιμπερό μέχρι τα 150ml κ τα ταΐζω από εκεί με το κουταλάκι… σαν να ήταν σε βαζάκι δλδ κ με βολεύει καλύτερα από το πιάτο να το κρατάω. Η μια μπορεί να φάει κ 90ml φρούτα ενω η άλλη 30 στο τσακίρ κέφι.. κ το μεσημέρι η μια τρώει 100 κ η άλλη 70… μετά συμπληρώνω με γάλα αν τις προλάβω γτ πολλές φορές τις παίρνει ο ύπνος στα καρεκλάκια εκεί που τρώνε… μιλάμε λες κ κατεβάζουν γενικο είναι! Αφού τις σηκώνω να τις πάω στο κρεβατι κ δεν παίρνουν χαμπάρι… τόσο βαριά κοιμούνται. Νεράκι ήπιαν κ οι δυο κατευθείαν από εκπαιδευτικό ποτηράκι nuk με μαλακό στόμιο κ τους άρεσε. Σιγά σιγά κρατάνε κ το μπιμπερό τους μόνες τους αλλά όχι σε όλη τη διάρκεια που τρώνε οποτε τις αφήνω λίγο για να μαθαίνουν κ είμαι σε εγρήγορση να το πιάσω μόλις κουραστούν κ γλαρωσουν. Η μια συνεχίζει να γυρνάει μπρούμυτα συνέχεια ειδικά όταν τη βάζω στην κουνια της για ύπνο… μέχρι να κοιμηθει πηγαίνω 5-6 φορές κ τη γυρίζω ίσια γτ πάει κ σφηνώνει μπρούμυτα πάνω πάνω στο ξύλο της κουνιασ με το κεφάλι θεοστραβα κ γκρινιάζει. Η άλλη συνεχίζει να μην κάνει κίνηση να γυρίσει. Σηκώνει τα ποδαράκια στον αέρα, πιάνει τις πατούσες της κ κουνιέται πέρα δώθε σαν βαρελακι. Κ οι δυο κάθονται αλλά όχι πολύ ώρα χωρίς καθόλου στήριξη… επίσης πατάνε τα πόδια κ σηκώνουν τον πωπο στον αέρα κ σπρώχνουν το σώμα τους προς τα επάνω κ προχωράνε. Η μια γυρίζει στο όνομα της 8 στις 10 φορές κ αν της κανεις τσα! Κρύβει το πρόσωπο κ γελάει με ναζι. Η άλλη γυρίζει λιγότερες φορές στο όνομα της. Επίσης κάνουμε κουνια μπελα… βάζω την καθεμία χωριστά στα πόδια μου να με κοιτάει  κ της κρατάω τα χεράκια… Μόλις αρχίσω να τραγουδάω κουνια μπελα αρχίζουν να κουνιούνται μπρος πίσω κ να γελάνε. Τους το έκανα 1-2 φορές κ το έπιασαν. Νομιζω είναι η φάση που θα κάνουν συνέχεια διαφορα καινουρια χαριτωμένα κ θα μας λιώνουν… 

παλι σεντόνι έγραψα κ σίγουρα έχω ξεχάσει κ αλλα που είχα στο μυαλό μου να γράψω 🤪

Πως μεγαλώνουν έτσι τα μικρούλια και τι ωραίο που η καθεμία ειναι διαφορετικη!γερά να είναι και να τα καμαρώνεις!

Όσον αφορά τις ποσότητες δε μετράω τίποτα!γενικά είμαι πολύ χαλαρή με το 2ο παιδί.Θα της φτιάξω τα φρούτα και το φαγητό και θα φάει όσο θέλει.Αν δε γκρινιάζει δε συμπληρώνω με γάλα.Αν γκρινιάζει θα της δώσω και θα πιει πάλι όσο γαλα θέλει.

Ποτε δε κατάλαβα σε τι ωφελεί να μετράς πόσο γαλα πίνει ένα μωρό και αργότερα πόσο φαΐ τρώει από τη στιγμή που παίρνει βάρος κάθε μήνα και αναπτύσσεται κανονικά.Στο γιο μου ήμουν μέσα στο άγχος για πολλά θέματα συμπεριλαμβανομένου και της ποσότητας του φαγητού και δεν απόλαυσα τίποτα τους πρώτους μήνες μαζί του.

Τώρα στη μικρή το πάω καθαρά με τη λογική και ακούω πιο προσεκτικά τις ανάγκες της.Αν σφραγίσει το στόμα σταματάω να προσφέρω φαγητό. Αν γκρινιάζει μετά από λίγο δίνω γαλα κτλ.Ελπιζω η στάση μου αυτή να μην είναι λανθασμένη.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...