Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 10 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoσε ευχαριστω για την απάντηση σου. Έχω πάει στην γνωστή αιματολόγο έχω την μετάλλαξη Leiden αλλά δεν σχετίζεται με αποβολές, παρόλα αυτά έπαιρνα αντιπηπτικη αγωγή και κορτιζόνη για καταστολή αν κ δεν βρέθηκε αυτοάνοσο. Έχω θυρεοειδέκτομη όποτε παίρνω καθημερινά t4 και με παρακολουθεί ενδοκρινολόγος χρονια. Όλες οι κυήσεις ήταν αυτόματη αποβολη, σε καμία δεν ειχα αιμορραγία. Όσον αφορά το σπερμα επέμενα παρά πολυ να το ελέγξουμε πριν την γονιμοποίηση αλλά ο γιατρός και οι εμβρυολογοι επέμεναν ότι είναι πολυ καλό διοτι γονιμοποιουσε σχεδόν όλα τα ωάρια που έγιναν βλαστοκυστες άριστες. Ο σύζυγος 33 ετών.  Για να καταλάβεις από τα 12 ωάρια της δότριας τα 9 ήταν ώριμα και τα 7 έγιναν βλαστοκυστες. Όπως κ να έχει δυστυχως δεν μπορώ να κάνω κάτι όσον αφορά το σπερμα γιατί έχω έμβρυα στην κατάψυξη. Έκανα απόξεση την προηγούμενη εβδομάδα κ το στείλαμε για έλεγχο για να έχουμε μια απάντηση. Έχω κάνει υστεροσκοπηση και ήταν καθαρή.
      Ο γιατρος μου δεν πιστεύει στο μικρωβιωμα της μήτρας θεωρεί πως είναι σε ερευνητικό στάδιο και δεν το προτείνει , θεωρει πεταμένα λεφτά και χάσιμο χρόνου. 
      Εννοειτε πως δεν με κάλυψαν οι απαντήσεις του και δεν πιστεύω ότι ήταν τυχαίο γεγονός. Όταν μια κατάσταση επαναλαμβάνεται υπάρχει κάποιο πρόβλημα. 
       

      Όταν λες αυτόματη αποβολή;; Σταματούσαν οι καρδούλες τους; Αν είναι έτσι τότε συνήθως είναι στο έμβρυο..

      Γνωστή αιματολογο;; Της Αθήνας ή της Θεσσαλονίκης;! Γιατί εμένα "λάθος" βγάλανε δύο διαφορετικοί γιατροί την γνωστή αιματολογο της Αθήνας, το χειρότερο είναι ότι τη ξέρουν προσωπικά και οι ίδιες οι γιατροί που πήγα και απορούσαν πως της "ξέφυγε"! Προσωπικά έχασα την εμπιστοσύνη μου και επειδή μου έδωσε οδηγίες ανάλογες δεν πήρα ούτε τη κορτιζόνη ούτε το salospir τότε που μου έδινε ο εξωσωματικος(όχι ότι θα με κάλυπταν αλλά έστω αυτό..!).. εγώ πλέον δεν πάω πουθενά χωρίς δεύτερη γνώμη και ας είναι 50-60€ πχ πεταμένα λεφτά.. παρεπιπτόντως αν υπάρχει αυτοάνοσο (όπως στη περίπτωση μου) η κορτιζόνη που δίνουν στην εξωσωματική δεν αρκεί πχ..! Τα φάρμακα που δίνουν στην εξωσωματική μπορεί να καλύπτουν ως ένα βαθμό αλλά αν υπάρχει συγκεκριμένο πρόβλημα πρέπει να υπάρχει ανάλογη τροποποίηση του πρωτοκόλλου με εξατομικευμένη αγωγή με βάση τις ανάγκες του οργανισμού για να μπορέσει να στηρίξει μια κύηση! 

      Το ότι έχετε έτοιμες βλαστοκυστες είναι καλό και έχεις δίκιο σε αυτή τη φάση δώρον αδωρον να ελέγξετε το σπέρμα.. αυτά βέβαια τα ελέγχουμε εξαρχής!! Εννοείτε κλασικά δεν δίνουν καμία σημασία και ευθύνη στο σπέρμα και στον άντρα αλλά το ότι είναι 33 δεν μου λέει απολύτως τίποτα!! Το οξειδωτικό στρες, ο κατακερματισμός, τα μικρόβια κτλ επηρεάζουν είτε είσαι 23 είτε 63!! Φυσικά όσο μεγαλώνει ο άντρας φθίνει και η γονιμότητα του όπως ακριβώς και στη γυναίκα αλλά αυτά που σου αναφέρω σχετίζονται με το τρόπο ζωής, τη διατροφή τις συνθήκες εργασίας και τόσα τόσα ακόμα!! Πχ ο υψηλός κατακερματισμός κατηγορείται για αποβολές..! Όταν λοιπόν φεύγει από τη μέση ο παράγοντας "ποιότητα" ωαρίων όλα τα υπόλοιπα πρέπει να ξεψαχνιζονται!! Πόσο μάλλον όταν αυτή η προσπάθεια κοστίζει 5.000 πάνω κάτω..!! Δεν ευθυνεστε εσείς φυσικά πουθενά σε αυτό.. όπως και όλα τα ζευγάρια που προχωρούν σε εξωσωματική με δωρεά ή χωρίς, εμπιστεύονται τους γιατρούς να τους κατευθύνουν ανάλογα.. δυστυχώς δύσκολα βλέπουμε να συμβαίνει αυτό..

      Καταλαβαίνω ότι έχεις συγκεκριμένη ενδοκρινολόγο που εμπιστεύεσαι λόγο του θυρεοειδή αλλά χρειαζόμαστε ενδοκρινολόγο αναπαραγωγής που να έχει εξειδίκευση στις ορμόνες αυτές.. δεν γνωρίζω τη γιατρό σου ούτε αμφισβητώ τις γνώσεις της επί του θέματος, απλά να το ψάξεις για να είσαι σίγουρη... Κυρίως το ζάχαρο κατηγορείται για αποβολές οπότε εκεί θα εστιαζα και στις βιταμίνες, αν είναι καλυμμένος ο οργανισμός σου όπως βιταμίνη D, B12, φολικό κτλ κτλ..

      Τέλος εγώ θα έκανα ένα ακόμα ραντεβού με έναν δεύτερο εξωσωματικο ίσα για να πάρω μια δεύτερη γνώμη ως προς το τρόπο προσέγγισης και τι θα είχε να προτείνει από εξετάσεις κτλ.. άσχετα με το αν θα προχωρούσα με τον γιατρό που ήδη έχω ή όχι.. απλά για να δω τι άλλο μπορεί να ακούσω..

      Ελπίζω να βοήθησα λίγο..

Μανουλες Αυγούστου 2022 ❤️


Recommended Posts

2 ώρες πρίν, Didimakia είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου.Ο γιατρός μου δεν έδειξε να ανησυχεί για κάτι και το μόνο που μου είπε ήταν ότι είναι καλό που έχουμε ενα μεγάλο μωρο,μου είπε να μην περπαταω πολύ το πολύ ένα τετράγωνο γύρω από το σπίτι μου και να μην ιδρωνω και να πίνω πολλά νερα.Δεν μου ανέφερε κάτι για το αμνιακο απλά ότι είμαστε σταθερά 10 μέρες μπροστά.Καθομουν και διάβαζα εχθες ότι μέχρι πρόωρο τοκετό επιφέρει η αύξηση του αμνιακου.Ε και φοβήθηκα λίγο.Και την ενδοκρινολογο που ρώτησα τι μπορεί να γίνει αυτό μου είπε ότι το έχει δει κιαυτο να γίνεται.

Καλημέρα κορίτσι μου. Φαντάσου εγώ μέχρι τώρα έχω πάρει 5 κιλα και είμαι 27 και 1 μερα.Και μου είπε ότι είναι πολλά 2 κιλα το μήνα.Τι να πω.Μιλησα με την μαία εχθές γιατί ο γιατρός μου ήταν εκτός Αθηνών και μου είπε ότι αν εβλεπε κάτι ο γιατρός θα μου το έλεγε και ότι δεν μασάει τα λόγια του αυτό!!!Η ενδοκρινολογος όμως με μαλωσε:cry:Και είμαι άψογη στις τιμές μου στο ζαχαρο αλλά μου είπε ότι δεν είναι μόνο αυτό ειναι και τα κιλα.Δεν ξέρω τι να κάνω αφού σήμερα θέλω να κάνω γιγαντες πλακι και σκέφτομαι πόσο λάδι να ρίξω έχω φρικάρει.

Νομίζω ότι ενδοκρινολόγοι είναι υπερβολικοι πάντα σαν ειδικότητα. Έχω χασιμότο και με παρακολουθεί ο ενδοκρινολόγος μου κάθε έξι μήνες και τώρα στην εγκυμοσύνη κάθε 4 εβδομάδες. Σκέψου εγώ είχα πάρει κιλά και μου λέει δεν ξέρω τι θα κάνεις δεν θα πάρεις αλλά...καλά ούτε καν απλά προσέχω λίγο περισσότερο όχι κάτι τρομερό....μην αγχώνεσαι!!!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

4 ώρες πρίν, Giwtou είπε:

Γιατί τα δικά μου είναι μονοχοριακα διαμνιακα και δεν το διακινδυνεύει για παραπάνω...

Κατάλαβα… τα δικά μου είναι διχοριακα διαμνιακα… ίσως στην πορεία δει ότι μπορείτε να τα αφήσετε κ λίγο παραπάνω..

3 ώρες πρίν, Didimakia είπε:

Καλημέρα κορίτσια.Εχθες πήγα στην ενδοκρινολογο και με προγκυξε κανονικά:sad:.Μου είπε ότι έχω πάρει 2 κιλα μέσα σε ένα μήνα παρόλο που τηρώ την διατροφή μου,δεν ξέρω πλέον να μην βάζω καθόλου λάδι στο φαγητό?Μου είπε αυστηρά και καθόλου λιπαρα.Εχω μου είπε ένα μεγάλο μωρό και το αμνιακο είναι στα ανώτερα φυσιολογικά κάτι που με φοβίζει.Μου ανέβασε την ινσουλίνη από 24 στις 28 μονάδες παρόλο που οι μετρήσεις μου είναι πάντα μέσα στα όρια!!!Έχει καμμια κάτι παρόμοιο με το αμνιακο να είναι στα ανώτερα φυσιολογικά?Πρέπει να ανησυχώ?Εγώ νόμιζα έτσι οπως μου τα έλεγε ο γιατρός ότι μόνο το μωρό είναι μεγάλο που αυτο είναι πολύ καλό μου είπε.Εχω λίγο φοβηθει και αχγωθει:-?

κ εμένα στη β επιπέδου μου είπε κάτι για αμνιακα στα ανώτερα φυσιολογικά κ με ρώταγε αν έχω κάνει καμπυλη ζαχαρου κτλ αλλά χθες στον υπέρηχο φάνηκαν φυσιολογικά πάλι… παρόλα αυτά θα ξανακάνω τριτη φορά καμπυλη την άλλη βδομάδα 

 

πρίν από 18 λεπτά , Vlal είπε:

Νομίζω ότι ενδοκρινολόγοι είναι υπερβολικοι πάντα σαν ειδικότητα. Έχω χασιμότο και με παρακολουθεί ο ενδοκρινολόγος μου κάθε έξι μήνες και τώρα στην εγκυμοσύνη κάθε 4 εβδομάδες. Σκέψου εγώ είχα πάρει κιλά και μου λέει δεν ξέρω τι θα κάνεις δεν θα πάρεις αλλά...καλά ούτε καν απλά προσέχω λίγο περισσότερο όχι κάτι τρομερό....μην αγχώνεσαι!!!! 

Κ εγώ την ίδια εντύπωση έχω για τους ενδοκρινολόγους… ο δικος μου είχε γυρίσει κάποια στιγμή κ με είπε ανεύθυνη που δεν είχα πάει να κάνω τον γονιδιακό έλεγχο που ήθελε ενώ δεν ήξερε που να με στείλει κ εγώ του είχα πει πως δεν είχα βγάλει άκρη… κ αυτό γτ ήταν νευριασμένος από προηγούμενη έγκυο που είχε πριν από εμένα κ δεν ακολουθούσε λέει τις οδηγίες του κ είχε πολύ χαμηλά αμνιακα με κίνδυνο λέει να χάσει το μωρό.. εγώ μετά από αυτό πολύ ξενέρωσα μαζί του πάντως κ στην πρώτη ευκαιρία θα βρω άλλον 

  • Μου αρέσει 1

CATwp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , Vlal είπε:

Νομίζω ότι ενδοκρινολόγοι είναι υπερβολικοι πάντα σαν ειδικότητα. Έχω χασιμότο και με παρακολουθεί ο ενδοκρινολόγος μου κάθε έξι μήνες και τώρα στην εγκυμοσύνη κάθε 4 εβδομάδες. Σκέψου εγώ είχα πάρει κιλά και μου λέει δεν ξέρω τι θα κάνεις δεν θα πάρεις αλλά...καλά ούτε καν απλά προσέχω λίγο περισσότερο όχι κάτι τρομερό....μην αγχώνεσαι!!!! 

Εντάξει δεν αγχωνομαι αφού και ο γιατρός δεν έδειξε να ανησυχεί αλλά αυτό το αμνιακο με απασχολεί εκτός αν αρχίζει να μειώνεται με τον καιρό τι να πω....Πάντως είναι υπερβολικοί όντως δηλαδή τι άλλο να κάνεις έλεος!Και γω πιστεύω 5 κιλα και διανύω τον 7ο ειναι πολύ καλά.Τελοσπαντων θα προσέξουμε λίγο παραπάνω και βλέπουμε.Υπομονη...

πρίν από 22 λεπτά , Patataki83 είπε:

Κατάλαβα… τα δικά μου είναι διχοριακα διαμνιακα… ίσως στην πορεία δει ότι μπορείτε να τα αφήσετε κ λίγο παραπάνω..

κ εμένα στη β επιπέδου μου είπε κάτι για αμνιακα στα ανώτερα φυσιολογικά κ με ρώταγε αν έχω κάνει καμπυλη ζαχαρου κτλ αλλά χθες στον υπέρηχο φάνηκαν φυσιολογικά πάλι… παρόλα αυτά θα ξανακάνω τριτη φορά καμπυλη την άλλη βδομάδα 

 

Κ εγώ την ίδια εντύπωση έχω για τους ενδοκρινολόγους… ο δικος μου είχε γυρίσει κάποια στιγμή κ με είπε ανεύθυνη που δεν είχα πάει να κάνω τον γονιδιακό έλεγχο που ήθελε ενώ δεν ήξερε που να με στείλει κ εγώ του είχα πει πως δεν είχα βγάλει άκρη… κ αυτό γτ ήταν νευριασμένος από προηγούμενη έγκυο που είχε πριν από εμένα κ δεν ακολουθούσε λέει τις οδηγίες του κ είχε πολύ χαμηλά αμνιακα με κίνδυνο λέει να χάσει το μωρό.. εγώ μετά από αυτό πολύ ξενέρωσα μαζί του πάντως κ στην πρώτη ευκαιρία θα βρω άλλον 

@Patataki83Μακαρι να μου μειωθεί και μένα το ελπίζω.Μας τρομοκρατούν φουλ πάντως οι ενδοκρινολογοι το έχουν σύστημα φαίνεται.:rolleyes:

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Didimakia είπε:

Εντάξει δεν αγχωνομαι αφού και ο γιατρός δεν έδειξε να ανησυχεί αλλά αυτό το αμνιακο με απασχολεί εκτός αν αρχίζει να μειώνεται με τον καιρό τι να πω....Πάντως είναι υπερβολικοί όντως δηλαδή τι άλλο να κάνεις έλεος!Και γω πιστεύω 5 κιλα και διανύω τον 7ο ειναι πολύ καλά.Τελοσπαντων θα προσέξουμε λίγο παραπάνω και βλέπουμε.Υπομονη...

@Patataki83Μακαρι να μου μειωθεί και μένα το ελπίζω.Μας τρομοκρατούν φουλ πάντως οι ενδοκρινολογοι το έχουν σύστημα φαίνεται.:rolleyes:

Ναι το παίρνουν φουλ εγωιστικά!!!εγώ 20 χρόνων πήγαινα σε μια και καλά πολύ καλά (αχωνευτη) και για κάποιο λόγο εγώ σταμάτησα τα χάπια τπτ δεν έπαιρνα τπτ δεν ξέρω γτ μαλάκια....20 χρόνων τώρα μεταξύ μας ούτε το εξετάσεις έκανα δεν ήξερα...τεσπά και πάω και της το λέω και μου λέει με ύφακι θα γίνεις φούσκα δεν θα ξεπρηστεις ποτέ και θα πεθάνεις..... εντωμεταξυ εγώ έχω υποθυρεοειδισμός χάσιμο και τότε ήμουν οριακά 50 κιλά 172 και δεν είχα πάρει γραμμάριο .....τεσπά....είναι λίγο περίεργοι.....!!!εμένα αυτός που πάω τώρα μου έλεγε πριν μείνω έγκυος που είχα φτάσει πλέον 62 κιλά να πάω τουλάχιστον 65 γτ είμαι λιποβαρης........αν είναι δυνατόν!!!!

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Patataki83 είπε:

Κατάλαβα… τα δικά μου είναι διχοριακα διαμνιακα… ίσως στην πορεία δει ότι μπορείτε να τα αφήσετε κ λίγο παραπάνω..

κ εμένα στη β επιπέδου μου είπε κάτι για αμνιακα στα ανώτερα φυσιολογικά κ με ρώταγε αν έχω κάνει καμπυλη ζαχαρου κτλ αλλά χθες στον υπέρηχο φάνηκαν φυσιολογικά πάλι… παρόλα αυτά θα ξανακάνω τριτη φορά καμπυλη την άλλη βδομάδα 

 

Κ εγώ την ίδια εντύπωση έχω για τους ενδοκρινολόγους… ο δικος μου είχε γυρίσει κάποια στιγμή κ με είπε ανεύθυνη που δεν είχα πάει να κάνω τον γονιδιακό έλεγχο που ήθελε ενώ δεν ήξερε που να με στείλει κ εγώ του είχα πει πως δεν είχα βγάλει άκρη… κ αυτό γτ ήταν νευριασμένος από προηγούμενη έγκυο που είχε πριν από εμένα κ δεν ακολουθούσε λέει τις οδηγίες του κ είχε πολύ χαμηλά αμνιακα με κίνδυνο λέει να χάσει το μωρό.. εγώ μετά από αυτό πολύ ξενέρωσα μαζί του πάντως κ στην πρώτη ευκαιρία θα βρω άλλον 

Απαλευτος ο τυπος!Από ποτέ οι γιατροί άρχισαν να κρίνουν τους ασθενείς τους;Το μόνο που μπορούν να κάνουν είναι να δίνουν συμβουλές και είναι στο χέρι του ασθενή αν θα τις ακολουθήσει η οχι.Σιχαινομαι αυτούς τους γιατρούς που σου κουνάνε το δάχτυλο και σου την λένε και από πανω

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Vlal είπε:

Ναι το παίρνουν φουλ εγωιστικά!!!εγώ 20 χρόνων πήγαινα σε μια και καλά πολύ καλά (αχωνευτη) και για κάποιο λόγο εγώ σταμάτησα τα χάπια τπτ δεν έπαιρνα τπτ δεν ξέρω γτ μαλάκια....20 χρόνων τώρα μεταξύ μας ούτε το εξετάσεις έκανα δεν ήξερα...τεσπά και πάω και της το λέω και μου λέει με ύφακι θα γίνεις φούσκα δεν θα ξεπρηστεις ποτέ και θα πεθάνεις..... εντωμεταξυ εγώ έχω υποθυρεοειδισμός χάσιμο και τότε ήμουν οριακά 50 κιλά 172 και δεν είχα πάρει γραμμάριο .....τεσπά....είναι λίγο περίεργοι.....!!!εμένα αυτός που πάω τώρα μου έλεγε πριν μείνω έγκυος που είχα φτάσει πλέον 62 κιλά να πάω τουλάχιστον 65 γτ είμαι λιποβαρης........αν είναι δυνατόν!!!!

Καλε εγώ είχα πάει σε έναν στο νέο Ηράκλειο κ μου έκανε κήρυγμα τότε για το τσιγάρο κ τα κιλά μου τη στιγμή που αυτός κάπνιζε την ώρα του ραντεβού κ ήταν χωρίς υπερβολή πάνω από 150 κιλά!!! Δεν ξαναπατησα εννοείται!

1 hour ago, Angela123 είπε:

Απαλευτος ο τυπος!Από ποτέ οι γιατροί άρχισαν να κρίνουν τους ασθενείς τους;Το μόνο που μπορούν να κάνουν είναι να δίνουν συμβουλές και είναι στο χέρι του ασθενή αν θα τις ακολουθήσει η οχι.Σιχαινομαι αυτούς τους γιατρούς που σου κουνάνε το δάχτυλο και σου την λένε και από πανω

κ εμένα μου τη δίνουν… ήρθα ρε άνθρωπε του θεού να μου δώσεις συμβουλές κ λύση στο πρόβλημα μου… όχι να μου το παίξεις έξυπνος κ να με μαλώσεις κ στο τέλος να σε πληρώσω κιόλας χωρίς να έχω αποτέλεσμα 

  • Μου αρέσει 1

CATwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κορίτσια δεν έχω παράπονο απο τον ενδοκρινολόγο μου μέχρι τώρα. Είναι λιγομίλητος, αλλά πολύ ανθρώπινος και μέχρι τώρα καθόλου υπερβολικός. Δε θα μπορούσα να με κρίνει ο γιατρός ή να με κάνει να νιώθω άσχημα. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Vlal είπε:

Ναι το παίρνουν φουλ εγωιστικά!!!εγώ 20 χρόνων πήγαινα σε μια και καλά πολύ καλά (αχωνευτη) και για κάποιο λόγο εγώ σταμάτησα τα χάπια τπτ δεν έπαιρνα τπτ δεν ξέρω γτ μαλάκια....20 χρόνων τώρα μεταξύ μας ούτε το εξετάσεις έκανα δεν ήξερα...τεσπά και πάω και της το λέω και μου λέει με ύφακι θα γίνεις φούσκα δεν θα ξεπρηστεις ποτέ και θα πεθάνεις..... εντωμεταξυ εγώ έχω υποθυρεοειδισμός χάσιμο και τότε ήμουν οριακά 50 κιλά 172 και δεν είχα πάρει γραμμάριο .....τεσπά....είναι λίγο περίεργοι.....!!!εμένα αυτός που πάω τώρα μου έλεγε πριν μείνω έγκυος που είχα φτάσει πλέον 62 κιλά να πάω τουλάχιστον 65 γτ είμαι λιποβαρης........αν είναι δυνατόν!!!!

Ότι να ναι ....Ειλικρινά δεν έχω λόγια.Τελικα δεν πρέπει να εμπιστεύεσαι κανέναν ο καθένας με το μακρύ και το κοντό του!!!

Link to comment
Share on other sites

Αγχώνεστε και εσείς αρκετά πριν πάτε στον γιατρό να το δείτε;;;;ξαφνικά έχω είμαι χαρούμενη κάνω όνειρα κοιτάω πράγματα κλπ όταν είμαι κοντά στο ραντεβού με πιάνει μια κατάθλιψη...

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Vlal είπε:

Αγχώνεστε και εσείς αρκετά πριν πάτε στον γιατρό να το δείτε;;;;ξαφνικά έχω είμαι χαρούμενη κάνω όνειρα κοιτάω πράγματα κλπ όταν είμαι κοντά στο ραντεβού με πιάνει μια κατάθλιψη...

Γτ κορίτσι μου; Εγώ δεν αγχώνομαι καθόλου…είμαι τελείως χαλαρή, μέχρι αηδίας μπορώ να πω :D Το μόνο που σκέφτομαι κάθε φορά πριν το ραντεβού είναι το ξύρισμα γτ πλέον δεν βλέπω κάτω απτην κοιλιά κ ένας θεός ξέρει τι παίρνω κ τι όχι με το ξυραφάκι :lol:

  • Μου αρέσει 1

CATwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 9 λεπτά , Patataki83 είπε:

Γτ κορίτσι μου; Εγώ δεν αγχώνομαι καθόλου…είμαι τελείως χαλαρή, μέχρι αηδίας μπορώ να πω :D Το μόνο που σκέφτομαι κάθε φορά πριν το ραντεβού είναι το ξύρισμα γτ πλέον δεν βλέπω κάτω απτην κοιλιά κ ένας θεός ξέρει τι παίρνω κ τι όχι με το ξυραφάκι :lol:

Όταν πας στο γιατρό σε εξετάζει και από κάτω; Δεν κάνετε μόνο υπέρηχο; Και εγώ αγχώνομαι όταν πάω στο γιατρό, χαίρομαι αλλά με πιάνει κ μια ανησυχία. Στην αρχή ήταν χειρότερα πλέον χαλάρωσα λιγάκι. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 56 λεπτά , Mermer είπε:

Όταν πας στο γιατρό σε εξετάζει και από κάτω; Δεν κάνετε μόνο υπέρηχο; Και εγώ αγχώνομαι όταν πάω στο γιατρό, χαίρομαι αλλά με πιάνει κ μια ανησυχία. Στην αρχή ήταν χειρότερα πλέον χαλάρωσα λιγάκι. 

Ναι εγώ ...στην αρχή σχεδόν δεν ήθελα να πάω.....ναι εμένα πάντα με εξετάζει από κάτω για τον τράχηλο....

1 hour ago, Patataki83 είπε:

Γτ κορίτσι μου; Εγώ δεν αγχώνομαι καθόλου…είμαι τελείως χαλαρή, μέχρι αηδίας μπορώ να πω :D Το μόνο που σκέφτομαι κάθε φορά πριν το ραντεβού είναι το ξύρισμα γτ πλέον δεν βλέπω κάτω απτην κοιλιά κ ένας θεός ξέρει τι παίρνω κ τι όχι με το ξυραφάκι :lol:

Δεν ξέρω αγχώνομαι....προφανώς είναι κάτι μεταξύ αγωνίας, ανυπομονησίας και άγχους

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Vlal said:

Ναι εγώ ...στην αρχή σχεδόν δεν ήθελα να πάω.....ναι εμένα πάντα με εξετάζει από κάτω για τον τράχηλο....

Δεν ξέρω αγχώνομαι....προφανώς είναι κάτι μεταξύ αγωνίας, ανυπομονησίας και άγχους

Κι εγώ έτσι είμαι, πάντα πριν το ραντεβού αγωνία μη μου πει τίποτα περίεργο. Σε καταλαβαίνω! 

Τώρα έχω το επόμενο ραντεβού την Πέμπτη. Μπρρρ! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Mermer είπε:

Όταν πας στο γιατρό σε εξετάζει και από κάτω; Δεν κάνετε μόνο υπέρηχο; Και εγώ αγχώνομαι όταν πάω στο γιατρό, χαίρομαι αλλά με πιάνει κ μια ανησυχία. Στην αρχή ήταν χειρότερα πλέον χαλάρωσα λιγάκι. 

Ναι κ εμένα με εξετάζει κάθε φορά κ από κάτω για να μετρήσει τον τράχηλο… 

5 ώρες πρίν, Vlal είπε:

Ναι εγώ ...στην αρχή σχεδόν δεν ήθελα να πάω.....ναι εμένα πάντα με εξετάζει από κάτω για τον τράχηλο....

Δεν ξέρω αγχώνομαι....προφανώς είναι κάτι μεταξύ αγωνίας, ανυπομονησίας και άγχους

 

1 ώρα πρίν, electra2021 είπε:

Κι εγώ έτσι είμαι, πάντα πριν το ραντεβού αγωνία μη μου πει τίποτα περίεργο. Σε καταλαβαίνω! 

Τώρα έχω το επόμενο ραντεβού την Πέμπτη. Μπρρρ! 

Δεν ξέρω κοριτσια… ίσως είναι που μετά από 6χρ προσπαθειών είχαμε αποτέλεσμα… από όταν άκουσα τις καρδιές τους να χτυπάνε κ μετά μου έφυγε κάθε άγχος κ φόβος… ήμουν πολύ αισιόδοξη από την αρχή γτ ένιωσα να φεύγει ένα τεράστιο βάρος από πάνω μου… είχα κουραστεί τόσο πολύ με τις εξετασεις, τους υπερηχους, τα τεστ ωορρηξιας, τις προγραμματισμένες επαφές, πραγματικά είχα μπουχτίσει να μην πιάνει τπτ χωρίς να έχουμε κάποιο πρόβλημα…  θυμάμαι μετά την εμβρυομεταφορα κ πριν καν κάνω τεστ οδηγούσα το αμάξι στην κηφησιας κ τους μιλούσα κ έλεγα «κρατηθείτε καλά μωράκια μου η μανούλα σας θέλει κ τα δυο»… δεν σκεφτόμουν καθόλου ότι θα αποτύχουμε, είχα πάντα καλό προαίσθημα ότι όλα θα πάνε μια χαρά κ ευτυχώς μεχρι τώρα όλα προχωράνε όπως πρέπει… κ αν εξαιρέσω τους εμετούς που συνεχίζουν κ τα μουδιασματα στο πόδι κ στα χέρια θεωρώ ότι έχω μια καλή κ εύκολη εγκυμοσύνη κ δεν με έχει ακούσει άνθρωπος να γκρινιάζω (εκτός απο τη μάνα μου που με είχε πρήξει μια μέρα κ τα άκουσε :lol:)  ο άντρας μου πάλι, είναι πιο έγκυος απο μένα απο θέμα γκρίνιας… ευτυχώς που δεν μένουν αυτοι έγκυοι γτ δεν θα τον άντεχα, θα τον είχα σφάξει! Χαχα

  • Μου αρέσει 4
  • Χαχα 1

CATwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες τις μανούλες. 

Από την Πέμπτη το πρωί ανήκω κι εγώ στο club της ινσουλίνης, κάνω 6 μονάδες κάθε βράδυ. Δεν ξέρω αν είναι ιδέα μου ή αν προκύπτει από αυτό, μόλις όμως περάσει λίγη ώρα από την ένεση, με πιάνει μια ταραχή να πω, μια ταχυπαλμια, έχω ανησυχία σε χέρια και πόδια και δεν μπορώ να βολέψω τα άκρα μου πουθενά. Χτες το βράδυ δε, με το ζόρι κράταγα τα μάτια μου ανοιχτά να περάσει 1 ώρα για να κάνω το μεταγευματικό μέτρημα, έπεσα για ύπνο σαν το κοτόπουλο. Μάλλον θέλει κάποια προσαρμογή το σώμα μου στα νέα δεδομένα, το καλό είναι ότι τα 2 πρωινά μετρήματα είναι καλύτερα τώρα με την ινσουλίνη. Εμένα δικός μου ενδοκρινολός είναι πολύ καλός και επεξηγηματικός, πήγα και σε αυτόν πλέον τη μανούλα μου να της ρυθμίσει καλύτερα το διαβήτη γιατί τους τελευταίους 2 μήνες έχει λίγο απορυθμιστεί. Είναι ευγενικός και ότι χρειαστώ του στέλνω μήνυμα στο viber και απαντά αμέσως. 

Να περάσει αυτό το δεκαήμερο, να βγει ο μήνας για να αρχίσουμε κι εμείς τα ψώνια για τη γατούλα μας... Χάσαμε τον πεθερο μου τη Δευτέρα του Πάσχα από ανακοπή και δεν ήθελα να αρχίσω τα ψώνια του μωρού πριν τελειώσουμε με μνημόσυνο κλπ δυσάρεστα,να αφοσιωθούμε πλήρως στο κοριτσάκι μας μετά από όλα αυτά. Κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη από τις πιο έμπειρες μαμάδες της ομάδας!!! 

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...