Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Fay_ είπε:

      Να σε ρωτησω μιας και αναφέρεις τη φυσική σύλληψη. Ποτε ξεκίνησε τις ενέσεις η αδερφή σου; Ρωτάω γιατί εγω είμαι στην 7η βδομάδα και τώρα το ανακάλυψα και φοβάμαι μην είναι αργά.. 

      Είχε κάνει τις εξετάσεις με το που έμαθε για το δικό μου γονιδιο πριν μείνει έγκυος οπότε τις ενέσεις τις ξεκίνησε με την πρωτη χοριακη μετά την καθυστερηση . Απ ότι ειδα εχεις μετάλλαξη σε ένα συγκεκριμένο γονίδιο. Αυτο δείχνει μια προδιάθεση που μπορεί με την εγκυμοσύνη να αυξηθεί ο κίνδυνος για επιπλοκές, δε σημαίνει ότι θα πάθεις κάτι σίγουρα ή αμέσως,  ιδίως αν οι υπόλοιπες εξετάσεις σου είναι οκ. Αν είναι και ετεροζυγη η μετάλλαξη λιγοστεύουν κι άλλο οι πιθανότητες. Οπότε εφόσον η εγκυμοσύνη σου είναι οκ μέχρι τώρα και πάρεις άμεσα αγωγή αν απαιτείται σύμφωνα με το γιατρούς σου, δε θα έχεις θέμα, οι αντιπηκτικες δρουν απευθείας. Εξάλλου όντως οι περισσότερες κοπέλες που θα μείνουν φυσιολογικα έγκυες και κάνουν μετά τις εξετάσεις στην ίδια εβδομάδα με σενα το μαθαίνουν μέχρι να βγει το αποτέλεσμα της γονιδιακής εξέτασης.

Μανουλες Αυγούστου 2022 ❤️


Recommended Posts

πρίν από 59 λεπτά , Didimakia είπε:

Πωπω τι έπαθαν οι άνθρωποι τραγικό!!!!Εμενα το ψάρι ειναι η αδυναμία μου κάθε μερα να τρωω δεν με νοιάζει άσε που δεν μου ανεβάζει καθόλου το ζαχαρο!!!Πήγαμε σε μια ταβέρνα που λέγεται "Μαριδα" αλλά η καλύτερη απ'ολες είναι ο "ξυπολυτος"στο λιμάνι να ξέρεις αλλά δεν βρήκαμε τραπεζι!!!

Θα το ψάξω γτ ειδικά τώρα που καλοκαιριασε το τραβάει το θαλασσινό… να μπορούσαμε να πιούμε κ :lol: ουζάκι παρέα… 


CATwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

3 ώρες πρίν, Patataki83 είπε:

Θα το ψάξω γτ ειδικά τώρα που καλοκαιριασε το τραβάει το θαλασσινό… να μπορούσαμε να πιούμε κ :lol: ουζάκι παρέα… 

Μπύρα άνευ....   Η χαινεκεν είναι και 0.0%......εχω λιώσει μιλάμε!!!!!! καλοκαίρι χωρίς ούτε ένα κοκτέιλ....νομίζω μόλις γεννήσω θα πάω κάτω και θα ζητήσω ένα ντακιουρι φράουλα ή μια μαργαρίτα

  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Vlal είπε:

Μπύρα άνευ....   Η χαινεκεν είναι και 0.0%......εχω λιώσει μιλάμε!!!!!! καλοκαίρι χωρίς ούτε ένα κοκτέιλ....νομίζω μόλις γεννήσω θα πάω κάτω και θα ζητήσω ένα ντακιουρι φράουλα ή μια μαργαρίτα

Όλοι ξέρουμε πως γενικά απαγορεύεται το τσιγάρο και το αλκοόλ,όμως σίγουρα έχουμε δει έγκυες να καπνίζουν καθημερινα.Σημερα ήπια λίγη ρετσίνα με το φαγητό αλλά δε νιώθω τύψεις.2 δαχτυλάκια ρετσίνα δεν κάνουν τίποτα και είναι το μοναδικό αλκοόλ που έχω πιει απ όταν έμεινα εγκυος.Αλλες 3 με 4 φορές έχω πιει μπύρα χωρίς αλκοόλ οπότε δε μετράει.Καφε πινω κάθε πρωί όταν ξυπνήσω.

Νομίζω πως σε όλα πρέπει να υπάρχει μέτρο αναλόγως το ποσό επιβλαβές είναι σε μια εγκυμοσυνη.Το συκώτι για παράδειγμα απαγορεύεται τελείως αλλά έφαγα το Πάσχα πρώτη φορα μέσα στη μαγειρίτσα και έχω να φάω  από τότε.

Η καθεμία κοπέλα βεβαια ξέρει καλύτερα και κρίνει από μόνη της τι θα καταναλώσει και πόσο συχνά.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Angela123 said:

Όλοι ξέρουμε πως γενικά απαγορεύεται το τσιγάρο και το αλκοόλ,όμως σίγουρα έχουμε δει έγκυες να καπνίζουν καθημερινα.Σημερα ήπια λίγη ρετσίνα με το φαγητό αλλά δε νιώθω τύψεις.2 δαχτυλάκια ρετσίνα δεν κάνουν τίποτα και είναι το μοναδικό αλκοόλ που έχω πιει απ όταν έμεινα εγκυος.Αλλες 3 με 4 φορές έχω πιει μπύρα χωρίς αλκοόλ οπότε δε μετράει.Καφε πινω κάθε πρωί όταν ξυπνήσω.

Νομίζω πως σε όλα πρέπει να υπάρχει μέτρο αναλόγως το ποσό επιβλαβές είναι σε μια εγκυμοσυνη.Το συκώτι για παράδειγμα απαγορεύεται τελείως αλλά έφαγα το Πάσχα πρώτη φορα μέσα στη μαγειρίτσα και έχω να φάω  από τότε.

Η καθεμία κοπέλα βεβαια ξέρει καλύτερα και κρίνει από μόνη της τι θα καταναλώσει και πόσο συχνά.

Εννοείται. Είμαστε η πρώτη καλά ενημερωμένη γενιά μαμαδων για τα πάντα, οι μαμάδες μας έκαναν ότι να ναι. Κι εγώ έχω πιει μερικές γουλιες λευκό κρασί 1-2 φορές στην εγκυμοσύνη, και το πρωί καπνίζω μισό τσιγάρο για να πάω τουαλέτα, αλλιώς δεν... Δεν έχω τύψεις, και στο πρώτο παιδί έτσι έκανα, άλλωστε είναι και ένα σωρό άλλα πράγματα που είναι βλαβερά και δεν τα υπολογίζουμε τόσο, από το καυσαέριο μέχρι τα συστατικά στα καλλυντικά, τα απορρυπαντικα και τα, επεξεργασμενα τρόφιμα. Αν τα σκέφτεσαι όλα είναι λίγο τρέλα χωρίς λόγο... 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 10/6/2022 at 3:51 ΜΜ, Didimakia είπε:

Πωπω τι έπαθαν οι άνθρωποι τραγικό!!!!Εμενα το ψάρι ειναι η αδυναμία μου κάθε μερα να τρωω δεν με νοιάζει άσε που δεν μου ανεβάζει καθόλου το ζαχαρο!!!Πήγαμε σε μια ταβέρνα που λέγεται "Μαριδα" αλλά η καλύτερη απ'ολες είναι ο "ξυπολυτος"στο λιμάνι να ξέρεις αλλά δεν βρήκαμε τραπεζι!!!

Κατά τη διάρκεια του θυλασμου ισχύουν οι ίδιοι κανόνες; Φαντάζομαι για τσιγάρο σίγουρα ναι. Ανυπομονώ να έρθει η ώρα να κανονίσω εγώ, από την στιγμή που έμαθα την εγκυμοσύνη μου το έκοψα μαχαίρι αλλά μου λείπει. Όπως και ένα τραπέζι με μεζέδες και καλό τσίπουρο(χωρίς γλυκάνισο) χάχα... Και οι σαλάτες που έπαιρνα από έξω οι έτοιμες μου λείπουν. Τις αποφεύγω γιατί μου δημιουργεί ανασφάλεια το γεγονός να μην είναι καλά πλυμένα τα λαχανικά. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δυστυχώς, σε σχέση με το τσιγάρο, τα νέα είναι απογοητευτικά: Η γυναικολόγος μου στο πρώτο παιδί ήταν πολύ κουλ σε αυτό το θέμα και έλεγε ότι μπροστά στο άγχος από το στερητικό σύνδρομο, ένα τσιγαράκι πού και πού δε βλάπτει. Μόλις όμως γέννησα και είχα σκοπό να θηλάσω, μου λέει: "Τώρα δεν έχουμε τον πλακούντα να φιλτράρει, τσιγάρο στοπ". 

Κατά τα άλλα, και το ποτηράκι μου το κρασί το πίνω μία στο τόσο αν τύχει και βγω (απλά τυχαίνει και βγαίνω σπάνια λόγω του μικρού) και κανένα κοκτέιλ έχω σκοπό να πιω (πρώτα ο Θεός) στις διακοπές, και δεν τρελαίνομαι γενικά με τους περιορισμούς.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου καλησπέρα, βλέπω οι εγκυμοσύνες μας πάνε όμορφα και πολύ χαίρομαι! Εγώ μόλις έκανα ντόπλερ στις 31+5 και είμαστε πολύ καλά, 2 κιλά ο μπεμπάκος. 6-7 βδομαδούλες μείνανε!

Ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποια κοπέλα πόσο στοιχίζει περίπου η καισαρική στο Ιασώ (αμοιβή γιατρού, λοιπά χειρουργείου και διαμονή σε δί ή τρίκλινο). Δεν έχω ρωτήσει τον γιατρό μου ακόμα αλλά θα ήθελα να έχω μια ιδέα από πριν.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

On 10/6/2022 at 7:54 ΜΜ, Vlal είπε:

Μπύρα άνευ....   Η χαινεκεν είναι και 0.0%......εχω λιώσει μιλάμε!!!!!! καλοκαίρι χωρίς ούτε ένα κοκτέιλ....νομίζω μόλις γεννήσω θα πάω κάτω και θα ζητήσω ένα ντακιουρι φράουλα ή μια μαργαρίτα

Έχω πιει δυο φορές χαινεκεν χωρίς αλκοόλ… μια χαρά είναι ωραιότατη! 


CATwp3.png

Link to comment
Share on other sites

On 10/6/2022 at 4:48 ΜΜ, Patataki83 είπε:

Θα το ψάξω γτ ειδικά τώρα που καλοκαιριασε το τραβάει το θαλασσινό… να μπορούσαμε να πιούμε κ :lol: ουζάκι παρέα… 

Καλά θα ήταν....Να το κανονίσουμε αλλά δεν μπορούμε να πιούμε ρε γαμωτο.Ουτε ποτο ούτε τσιγαρο  ούτε τίποτα...Υπομονή!!;)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, Angela123 είπε:

Όλοι ξέρουμε πως γενικά απαγορεύεται το τσιγάρο και το αλκοόλ,όμως σίγουρα έχουμε δει έγκυες να καπνίζουν καθημερινα.Σημερα ήπια λίγη ρετσίνα με το φαγητό αλλά δε νιώθω τύψεις.2 δαχτυλάκια ρετσίνα δεν κάνουν τίποτα και είναι το μοναδικό αλκοόλ που έχω πιει απ όταν έμεινα εγκυος.Αλλες 3 με 4 φορές έχω πιει μπύρα χωρίς αλκοόλ οπότε δε μετράει.Καφε πινω κάθε πρωί όταν ξυπνήσω.

Νομίζω πως σε όλα πρέπει να υπάρχει μέτρο αναλόγως το ποσό επιβλαβές είναι σε μια εγκυμοσυνη.Το συκώτι για παράδειγμα απαγορεύεται τελείως αλλά έφαγα το Πάσχα πρώτη φορα μέσα στη μαγειρίτσα και έχω να φάω  από τότε.

Η καθεμία κοπέλα βεβαια ξέρει καλύτερα και κρίνει από μόνη της τι θα καταναλώσει και πόσο συχνά.

Εγώ τον καφέ τον αραίωσα από όταν έμεινα έγκυος… οχι επειδη κάνει κακό αλλά με ανακάτευε… ο γιατρος με άφηνε να πιω έναν κάθε μέρα… κ τώρα θα πιω 1-2 φορές τη βδομάδα 

4 ώρες πρίν, Mermer είπε:

Κατά τη διάρκεια του θυλασμου ισχύουν οι ίδιοι κανόνες; Φαντάζομαι για τσιγάρο σίγουρα ναι. Ανυπομονώ να έρθει η ώρα να κανονίσω εγώ, από την στιγμή που έμαθα την εγκυμοσύνη μου το έκοψα μαχαίρι αλλά μου λείπει. Όπως και ένα τραπέζι με μεζέδες και καλό τσίπουρο(χωρίς γλυκάνισο) χάχα... Και οι σαλάτες που έπαιρνα από έξω οι έτοιμες μου λείπουν. Τις αποφεύγω γιατί μου δημιουργεί ανασφάλεια το γεγονός να μην είναι καλά πλυμένα τα λαχανικά. 

εγώ είμαι τυχερή μέσα στην τότε ατυχία μου… είχα πάθει μια πνευμονια την άνοιξη του 19 κ το έκοψα μαχαίρι… μου ήρθε να καπνίσω ξανά μετά από δυο μήνες αλλά μόλις τράβηξα τζούρα ένιωσα να καίγονται τα πνευμονια μου κ από τότε δεν έχω καπνίσει ξανά… ένα τσιπουράκι (εννοείται χωρις γλυκάνισο) όμως το έπινα κ εγώ… κ μια ωραία σιζαρς απέξω μου έχει λείψει…

1 ώρα πρίν, koukouvagia είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα, βλέπω οι εγκυμοσύνες μας πάνε όμορφα και πολύ χαίρομαι! Εγώ μόλις έκανα ντόπλερ στις 31+5 και είμαστε πολύ καλά, 2 κιλά ο μπεμπάκος. 6-7 βδομαδούλες μείνανε!

Ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποια κοπέλα πόσο στοιχίζει περίπου η καισαρική στο Ιασώ (αμοιβή γιατρού, λοιπά χειρουργείου και διαμονή σε δί ή τρίκλινο). Δεν έχω ρωτήσει τον γιατρό μου ακόμα αλλά θα ήθελα να έχω μια ιδέα από πριν.

Ευχαριστώ!

έστειλα μεηλ αυτή τη βδομάδα κ μου απάντησαν με εοππυ σε τρίκλινο η καισαρική είναι 1800κατι κ δίκλινο κάπου στα 2300… τώρα ο γιατρός ζητάει όσα θέλει οποτε δεν είναι στάνταρ… ο δικος μου πχ θέλει 2500 για καισαρική σε δίδυμα.

πρίν από 13 λεπτά , Didimakia είπε:

Καλά θα ήταν....Να το κανονίσουμε αλλά δεν μπορούμε να πιούμε ρε γαμωτο.Ουτε ποτο ούτε τσιγαρο  ούτε τίποτα...Υπομονή!!;)

Άσε άσε γτ σήμερα βάφτιζε ο αδερφός μου το μωρό τους κ όλοι έπιναν τα ουζάκια, τα κρασιά τους, τις μπυρες τους… κ εγώ το έριξα έξω με κοκα κολα ζιρο χαχαχα :lol:

  • Μου αρέσει 2

CATwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


29 minutes ago, Patataki83 said:

έστειλα μεηλ αυτή τη βδομάδα κ μου απάντησαν με εοππυ σε τρίκλινο η καισαρική είναι 1800κατι κ δίκλινο κάπου στα 2300… τώρα ο γιατρός ζητάει όσα θέλει οποτε δεν είναι στάνταρ… ο δικος μου πχ θέλει 2500 για καισαρική σε δίδυμα.

Ευχαριστώ Πατατάκι, με κατατόπισες πολύ! Με το καλό τα μωράκια σου :wub:

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , koukouvagia είπε:

Ευχαριστώ Πατατάκι, με κατατόπισες πολύ! Με το καλό τα μωράκια σου :wub:

@koukouvagia χαίρομαι για το μωράκι σας, λίγο έμεινε. Πόσο κόστισε το ντοπλερ; εμείς έχουμε Τρίτη ραντεβού που θα είμαι 30 κ 2, λογικά θα μας πει να πάμε και για ντοπλερ μετά. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 10/6/2022 at 11:29 ΜΜ, Angela123 είπε:

Όλοι ξέρουμε πως γενικά απαγορεύεται το τσιγάρο και το αλκοόλ,όμως σίγουρα έχουμε δει έγκυες να καπνίζουν καθημερινα.Σημερα ήπια λίγη ρετσίνα με το φαγητό αλλά δε νιώθω τύψεις.2 δαχτυλάκια ρετσίνα δεν κάνουν τίποτα και είναι το μοναδικό αλκοόλ που έχω πιει απ όταν έμεινα εγκυος.Αλλες 3 με 4 φορές έχω πιει μπύρα χωρίς αλκοόλ οπότε δε μετράει.Καφε πινω κάθε πρωί όταν ξυπνήσω.

Νομίζω πως σε όλα πρέπει να υπάρχει μέτρο αναλόγως το ποσό επιβλαβές είναι σε μια εγκυμοσυνη.Το συκώτι για παράδειγμα απαγορεύεται τελείως αλλά έφαγα το Πάσχα πρώτη φορα μέσα στη μαγειρίτσα και έχω να φάω  από τότε.

Η καθεμία κοπέλα βεβαια ξέρει καλύτερα και κρίνει από μόνη της τι θα καταναλώσει και πόσο συχνά.

Καλέ και εγώ έχω πιει και κοκτέιλ και έχω πει απλά θα βάλετε λίγο αλκοόλ....και κοίταζα πόσο και του έλεγα στοπ....απλά για να μην νιώθω ή χαζή!!!!και κρασί έχω πιει κόκκινο.....εντάξει είπαμε όταν είπα χωρίς ένα κοκτέιλ εννοούσα χωρίς ένα κανονικά κοκτέιλ...γτ μοχίτο με ελάχιστο αλκοόλ μετά από λίγο είναι απλό νερό!!!!βέβαια ο άντρας μου είναι ζαλάδα......

4 ώρες πρίν, Mermer είπε:

Κατά τη διάρκεια του θυλασμου ισχύουν οι ίδιοι κανόνες; Φαντάζομαι για τσιγάρο σίγουρα ναι. Ανυπομονώ να έρθει η ώρα να κανονίσω εγώ, από την στιγμή που έμαθα την εγκυμοσύνη μου το έκοψα μαχαίρι αλλά μου λείπει. Όπως και ένα τραπέζι με μεζέδες και καλό τσίπουρο(χωρίς γλυκάνισο) χάχα... Και οι σαλάτες που έπαιρνα από έξω οι έτοιμες μου λείπουν. Τις αποφεύγω γιατί μου δημιουργεί ανασφάλεια το γεγονός να μην είναι καλά πλυμένα τα λαχανικά. 

Φίλη μου..... 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, koukouvagia είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα, βλέπω οι εγκυμοσύνες μας πάνε όμορφα και πολύ χαίρομαι! Εγώ μόλις έκανα ντόπλερ στις 31+5 και είμαστε πολύ καλά, 2 κιλά ο μπεμπάκος. 6-7 βδομαδούλες μείνανε!

Ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποια κοπέλα πόσο στοιχίζει περίπου η καισαρική στο Ιασώ (αμοιβή γιατρού, λοιπά χειρουργείου και διαμονή σε δί ή τρίκλινο). Δεν έχω ρωτήσει τον γιατρό μου ακόμα αλλά θα ήθελα να έχω μια ιδέα από πριν.

Ευχαριστώ!

Καλησπέρα!!! Αν γκουγκλάρεις Ιασώ κόστος τοκετού 2022, θα σου βγάλει τον τιμοκατάλογο του Ιασώ για φυσιολογικό τοκετο και καισαρική ανα δωμάτιο από το site τους. Πρόσεξε να μπεις στο link που λέει 2022.

η αμοιβή του γιατρού κ της μαίας πάνε χωριστά. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, Dream85 said:

Καλησπέρα!!! Αν γκουγκλάρεις Ιασώ κόστος τοκετού 2022, θα σου βγάλει τον τιμοκατάλογο του Ιασώ για φυσιολογικό τοκετο και καισαρική ανα δωμάτιο από το site τους. Πρόσεξε να μπεις στο link που λέει 2022.

η αμοιβή του γιατρού κ της μαίας πάνε χωριστά. 

Ααα ευχαριστώ πολύ, ούτε που μου πέρασε ότι θα έχουν τιμοκατάλογο - το μυαλό μου μάλλον έχει μείνει στο τμήμα εξωσωματικής τους που δεν τα δημοσιεύουν. Ευχαριστώ και πάλι!

1 hour ago, Mermer said:

@koukouvagia χαίρομαι για το μωράκι σας, λίγο έμεινε. Πόσο κόστισε το ντοπλερ; εμείς έχουμε Τρίτη ραντεβού που θα είμαι 30 κ 2, λογικά θα μας πει να πάμε και για ντοπλερ μετά. 

Ευχαριστώ πολύ, να’σαι καλά! Το ντόπλερ ήταν 140€. Καλά αποτελέσματα και υπόλοιπο εγκυμοσύνης!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...