Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανουλες Αυγούστου 2022 ❤️


Recommended Posts

Μέχρι 5 τσιγάρα τη μέρα στο θηλασμό λένε οι επίσημες οδηγίες. Σε κάθε περίπτωση (θηλάζεις δεν θηλάζεις) μακριά από το μωρό, να μην βρωμάνε ρούχα, στόμα κλπ.

Αλκοόλ υπάρχει πρωτόκολλο (σε πόσες ώρες έχει φύγει δλδ από τον οργανισμό μας). Θυμάμαι ότι για 75 κιλά ένα ποτήρι μπύρα θέλει 2 ώρες για να μην υπάρχουν ίχνη στο αίμα, άρα και στο γάλα. Δεν βγάζετε και πετάτε γάλα, δεν έχει νόημα, όταν φύγει απ' το αίμα, δεν ανιχνεύεται ούτε στο γάλα. 

Εγώ τσιγάρο δεν κάνω, το είχα κόψει με το θετικό τεστ του γιου μου (τοοοοτε). Αλλά αλκοόλ ήπια 3 φορές. Δύο φορές μπύρα και μια φορά κοκτέιλ. Μικρές ποσότητες όλες τις φορές. Το δε κοκτέιλ αστεία ποσότητα αλκοόλ μέσα (μοχίτο πολύ ελαφρύ, το έφτιαξα μόνη μου). 

Στο θηλασμό δεν έπινα γιατί ο μικρός θηλαζε χωρίς ωράριο και δεν ήξερα πότε θα έχω το δίωρο κενό μεταξύ των θηλασμων. Όταν ξεκίνησα δουλειά που ήξερα πόσες ώρες θα λείπω και τι ώρα θα γύριζε από τον σταθμό, άρχισα να πίνω καποια μεσημέρια ένα σφηνάκι τσίπουρο (χωρίς γλυκάνισο φυσικά χαχαχα).

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια και τα μωρά!πως ειστε;

Πήρα προχθές σε προσφορά 2 μεγάλα υγρα απορρυπαντικα πλυντηρίου planet για τα βρεφικα ρούχα και δε πρόσεξα ότι δεν είναι η βρεφική βερσιόν (δηλ το baby planet)αλλά η απλή.

Λέτε να πειραζει;Απ όλα τα απορρυπαντικα γενικά το planet είναι πιο φιλικό προς την επιδερμίδα και δεν είναι τόσο τοξικό σε σχέση με άλλα αντίστοιχα.Λετε να κάνω βλακειών να πλενω τα ρουχαλάκια του μωρου με αυτο;Είναι και 2 μεγάλες συσκευασίες και το σκέφτομαι...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , Angela123 είπε:

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια και τα μωρά!πως ειστε;

Πήρα προχθές σε προσφορά 2 μεγάλα υγρα απορρυπαντικα πλυντηρίου planet για τα βρεφικα ρούχα και δε πρόσεξα ότι δεν είναι η βρεφική βερσιόν (δηλ το baby planet)αλλά η απλή.

Λέτε να πειραζει;Απ όλα τα απορρυπαντικα γενικά το planet είναι πιο φιλικό προς την επιδερμίδα και δεν είναι τόσο τοξικό σε σχέση με άλλα αντίστοιχα.Λετε να κάνω βλακειών να πλενω τα ρουχαλάκια του μωρου με αυτο;Είναι και 2 μεγάλες συσκευασίες και το σκέφτομαι...

Καλημέρα! Εγώ έχω αρχίσει κ ζορίζομαι με την κοιλιά μου… δεν κοιμάμαι καλά, δεν βολεύομαι πουθενα, δυσκολεύομαι να σηκωθώ από τον καναπε… πρέπει να έχουν βαρύνει αρκετά τα μωρά γτ νιώθω ότι θα σκάσω! Αύριο έχω υπέρηχο κ θα μάθω ποσο έφτασαν… 

πηρα κ εγώ planet αλλά το baby γτ μου είχαν στείλει κουπόνι -3€… να πω την αλήθεια όταν άνοιξα το μπουκάλι μου βρωμουσε αλλά τελικά χθες που έπλυνα τα πρώτα σεντονακια κουβερτουλες κτλ μύριζαν μια χαρά… για το απλό δεν ξέρω… κ εγώ πρώτη φορά το πήρα αυτό.


CATwp3.png

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Patataki83 είπε:

Καλημέρα! Εγώ έχω αρχίσει κ ζορίζομαι με την κοιλιά μου… δεν κοιμάμαι καλά, δεν βολεύομαι πουθενα, δυσκολεύομαι να σηκωθώ από τον καναπε… πρέπει να έχουν βαρύνει αρκετά τα μωρά γτ νιώθω ότι θα σκάσω! Αύριο έχω υπέρηχο κ θα μάθω ποσο έφτασαν… 

πηρα κ εγώ planet αλλά το baby γτ μου είχαν στείλει κουπόνι -3€… να πω την αλήθεια όταν άνοιξα το μπουκάλι μου βρωμουσε αλλά τελικά χθες που έπλυνα τα πρώτα σεντονακια κουβερτουλες κτλ μύριζαν μια χαρά… για το απλό δεν ξέρω… κ εγώ πρώτη φορά το πήρα αυτό.

Μάλλον δε δικαιούμαι να γκρινιάζω καθόλου με ένα μωρό σε σχέση με τα διδυμακια σου!Όμως,έχω βαρύνει και εγώ αρκετά,το να αλλάξω πλευρό στο κρεβάτι μου φαίνεται βουνό,η κοιλιά μου είναι και εμένα μεγάλη και όλοι πιστεύουν οτι γενναω σύντομα λόγω του μεγεθους!Προσπαθώ να κάνω κάνα 2 δουλειές στο σπίτι ίσα ίσα να λέω ότι το συντηρώ κάπως και πέφτω ξερή!

Ανυπομονώ να περάσει γρήγορα ο καιρός να γεννήσω και να ηρεμήσω λίγο.Δεν αναγνωριζω πια καθόλου το σώμα μου.Οταν ερχεται η ώρα να βγούμε καμια βολτα με τον άντρα μου δε ξέρω τι ρουχα να βαλω.Ειχα από το γιο μου ένα σορτσάκι εγκυμοσυνης αλλά το πεταξα γιατί δεν εμπαινα ουτε με σφαιρες και τώρα τελευταία έχω βολευτεί με κάτι ψιλά ελαστικά παντελόνια από τη λαϊκή και είναι τα μόνα που δε με "στεναχωρουν'' και νιώθω πολύ άνετα!

Link to comment
Share on other sites

Το νιώθετε κι εσείς δηλαδή αυτό... Κι εγώ βάρυνα ξαφνικά (ίσως φταίει και το κάταγμα σ αυτό), αν και δεν έχω πάρει απελπιστικά πολλά κιλά, 8... Απλά μου φαίνεται νωρίς, ρε γμτ. Έχω δύο μήνες ακόμα μπροστά μου, πού θα πάει; Δυσκολευομαι ιδιαιτέρως στα σηκωματα και στο να γυρίζω πλευρό. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Angela123 είπε:

Μάλλον δε δικαιούμαι να γκρινιάζω καθόλου με ένα μωρό σε σχέση με τα διδυμακια σου!Όμως,έχω βαρύνει και εγώ αρκετά,το να αλλάξω πλευρό στο κρεβάτι μου φαίνεται βουνό,η κοιλιά μου είναι και εμένα μεγάλη και όλοι πιστεύουν οτι γενναω σύντομα λόγω του μεγεθους!Προσπαθώ να κάνω κάνα 2 δουλειές στο σπίτι ίσα ίσα να λέω ότι το συντηρώ κάπως και πέφτω ξερή!

Ανυπομονώ να περάσει γρήγορα ο καιρός να γεννήσω και να ηρεμήσω λίγο.Δεν αναγνωριζω πια καθόλου το σώμα μου.Οταν ερχεται η ώρα να βγούμε καμια βολτα με τον άντρα μου δε ξέρω τι ρουχα να βαλω.Ειχα από το γιο μου ένα σορτσάκι εγκυμοσυνης αλλά το πεταξα γιατί δεν εμπαινα ουτε με σφαιρες και τώρα τελευταία έχω βολευτεί με κάτι ψιλά ελαστικά παντελόνια από τη λαϊκή και είναι τα μόνα που δε με "στεναχωρουν'' και νιώθω πολύ άνετα!

Αρχικά για το απορρυπαντικό νομίζω ότι δεν υπάρχει θέμα...εδώ άλλες τα πλένουν με κανονικό απορρυπαντικό και όλα μαζί......ας μην συζητήσω για το παλιά.......όσο για την κοιλιά μια από τα ίδια.... ..δεν κοιμάμαι το βράδυ υποφέρω στο να γυρίσω πλευρό.....ποιος ήταν αυτός που είπε πρώτος απόλαυσε τον ύπνο τώρα που μπορείς;;;;;;μα δεν μπορώ......

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites

Ρε κοριτσια ναι… αυτό το πράγμα που θες να γυρίσεις πλευρό κ θέλει ολόκληρη μετακόμιση η κοιλιά… κ πονάει απτό βάρος! Κάθε τρεις κ λίγο ξυπνάω όταν είναι να γυρίσω. Δεν ευχαριστιέμαι ύπνο τα βραδια.. ξυπνάω 4-5 το ξημέρωμα γτ με πονάνε τα χέρια μου απτό μούδιασμα… κ έχω φτάσει να ξανακοιμαμαι μετά τις 9-10 το πρωί κανένα δίωρο… κ τα βραδια μετά τις 10 εκεί που βλέπω τηλεόραση σβήνω ξαφνικά λες κ πέφτει η ασφάλεια :lol: Τα μωρά εντωμεταξύ πρέπει να έχουν φτάσει 1,5 κιλό το καθένα… βάλε αμνιακα κ δυο πλακούντες… λες κ είμαι ετοιμόγεννη νιώθω. Σήμερα μόνο πήγα θάλασσα κ ένιωσα απίστευτη ανακούφιση που δεν ένιωθα το βάρος της κοιλιας μέσα στο νερό. Νιώθω ότι έχει βαρύνει πολύ απότομα τις τελευταίες μέρες κ δεν έχω πάρει ακόμα καθόλου κιλά εγώ… παραμένω σταθερή στα -2 από όταν έμεινα έγκυος. Αφού μου κάνουν φαρδιές παντελονες κ μπλούζες που είχα προ εγκυμοσύνης… κ το μαγιό μου μου έκανε μια χαρά. Απλά δε θέλω να με πιέζουν λαστιχα από παντελόνια πάνω στην κοιλιά 


CATwp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Patataki83 είπε:

Ρε κοριτσια ναι… αυτό το πράγμα που θες να γυρίσεις πλευρό κ θέλει ολόκληρη μετακόμιση η κοιλιά… κ πονάει απτό βάρος! Κάθε τρεις κ λίγο ξυπνάω όταν είναι να γυρίσω. Δεν ευχαριστιέμαι ύπνο τα βραδια.. ξυπνάω 4-5 το ξημέρωμα γτ με πονάνε τα χέρια μου απτό μούδιασμα… κ έχω φτάσει να ξανακοιμαμαι μετά τις 9-10 το πρωί κανένα δίωρο… κ τα βραδια μετά τις 10 εκεί που βλέπω τηλεόραση σβήνω ξαφνικά λες κ πέφτει η ασφάλεια :lol: Τα μωρά εντωμεταξύ πρέπει να έχουν φτάσει 1,5 κιλό το καθένα… βάλε αμνιακα κ δυο πλακούντες… λες κ είμαι ετοιμόγεννη νιώθω. Σήμερα μόνο πήγα θάλασσα κ ένιωσα απίστευτη ανακούφιση που δεν ένιωθα το βάρος της κοιλιας μέσα στο νερό. Νιώθω ότι έχει βαρύνει πολύ απότομα τις τελευταίες μέρες κ δεν έχω πάρει ακόμα καθόλου κιλά εγώ… παραμένω σταθερή στα -2 από όταν έμεινα έγκυος. Αφού μου κάνουν φαρδιές παντελονες κ μπλούζες που είχα προ εγκυμοσύνης… κ το μαγιό μου μου έκανε μια χαρά. Απλά δε θέλω να με πιέζουν λαστιχα από παντελόνια πάνω στην κοιλιά 

Ποπό καλά εσείς με τα δίδυμα μεσα στο κατακαλοκαιρο είστε ηρωίδες!σας θαυμάζω απεριόριστα και νιώθω πως μάλλον πρέπει να σταματήσω να παραπονιέμαι εγώ που έχω μόνο ένα μωρό.Αν εγώ αισθάνομαι χάλια από τώρα,φανταστείτε εσείς πως θα είστε!

Απίστευτο που δεν έχεις πάρει κιλά!Μπράβο!!!εγώ έχω πάρει 5 από την αρχή της εγκυμοσύνης αλλά νιώθω σαν να έχω πάρει 15.Εχω γίνει πολύ δυσκίνητη,κουράζομαι και  λαχανιαζω  με το παραμικρο

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Angela123 είπε:

Ποπό καλά εσείς με τα δίδυμα μεσα στο κατακαλοκαιρο είστε ηρωίδες!σας θαυμάζω απεριόριστα και νιώθω πως μάλλον πρέπει να σταματήσω να παραπονιέμαι εγώ που έχω μόνο ένα μωρό.Αν εγώ αισθάνομαι χάλια από τώρα,φανταστείτε εσείς πως θα είστε!

Απίστευτο που δεν έχεις πάρει κιλά!Μπράβο!!!εγώ έχω πάρει 5 από την αρχή της εγκυμοσύνης αλλά νιώθω σαν να έχω πάρει 15.Εχω γίνει πολύ δυσκίνητη,κουράζομαι και  λαχανιαζω  με το παραμικρο

Χαχαχαχαχ εγώ έχω πάρει 11 και έχω να πάω στο γιατρό 3 βδομάδες την άλλη Πέμπτη έχω ραντεβου....μου έχει ανοίξει η όρεξη που εμένα το καλοκαίρι κλείνει....και άμα φάω μεγάλη μερίδα το μετανιώνω γιατί Μ έρχεται όλο πάνω!!!!!! Κορίτσια εγώ στο γύρισμα πλευρού έχω τρελό θέμα.....πονάω και το ηβικό οστό και όταν γυρίζω είναι λες και μου έχεις ρίξει κλωτσιά ανάμεσα στα πόδια και έχω κάνει μελάνια......αφήστε που έχω ανοίξει φουλ....θέλω να βάλω ένα ψηλό μέσο τζιν με στενό μπλουζάκι και αν το κάνω τώρα αυτό θα είμαι σαν τον Οβελίξ!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω πάρει περίπου 13 κιλά ως τώρα, και όλοι μου λένε δεν σου φαίνεται. Η ζυγαριά όμως δεν λέει ψέματα,χαχα..μαγιο και περσινά ρούχα εννοείται δεν μου μπαίνουν. Με τον ύπνο και εγώ θέμα όταν αλλάζω πλευρό. Με πονάει και η μέση εμένα συν το βάρος που νιώθω έτσι κ αλλιώς. Ερώτηση, σας έχει ενημερώσει κανένας για το εμβόλιο του κοκιτη; Μερικοί παιδίατροι το συστήνουν να το κάνουν οι μαμάδες στο 3ο τρίμηνο για να προστατευτεί το βρέφος οταν γεννηθεί από την πιθανότητα να νοσησει από αυτή η την ασθένεια. Η οποία είναι συχνή στα βρέφη και αρκετά σοβαρή. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 17 λεπτά , Mermer είπε:

Εγώ έχω πάρει περίπου 13 κιλά ως τώρα, και όλοι μου λένε δεν σου φαίνεται. Η ζυγαριά όμως δεν λέει ψέματα,χαχα..μαγιο και περσινά ρούχα εννοείται δεν μου μπαίνουν. Με τον ύπνο και εγώ θέμα όταν αλλάζω πλευρό. Με πονάει και η μέση εμένα συν το βάρος που νιώθω έτσι κ αλλιώς. Ερώτηση, σας έχει ενημερώσει κανένας για το εμβόλιο του κοκιτη; Μερικοί παιδίατροι το συστήνουν να το κάνουν οι μαμάδες στο 3ο τρίμηνο για να προστατευτεί το βρέφος οταν γεννηθεί από την πιθανότητα να νοσησει από αυτή η την ασθένεια. Η οποία είναι συχνή στα βρέφη και αρκετά σοβαρή. 

Εμένα μου είχε πει θα το κάνω προς το τέλος!!!!υποθέτω τώρα που θα πάω θα μου το γράψει!!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Mermer είπε:

Στο είπε ο γυναικολόγος ή μίλησες και με παιδίατρο; 

Ο γυναικολόγος....παιδίατρο δεν έχω πάρει ακόμα ......επίσης να ρωτήσω κάτι!!!!! Έχετε κ εσείς διάρροια;;;;για να το θέσω αλλιώς έχετε μόνο διάρροια.....φίλε εγώ κάνω μόνο διάρροια.....μου άλλαξε το σκεύασμα σιδήρου γτ δεν θυμόμουν πιο έπαιρνα κ μπερδεύτηκε το είδα στο φαρμακείο το λάθος αλλά λέω οκ σιγά σίδηρος κ αυτός κ από τότε .....μόνο διάρροια....όχι με πόνο κλπ απλά διάρροια 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια. Εγώ έχω πάρει 11 κιλά. Αισθάνομαι καλά μέχρι στιγμής. Δεν έχω κάποιο θέμα εκτός απ οτι μουδιάζει το πόδι μου όταν περπατάω πολύ κ φυσικά την αυπνία που έχω απο τον 4ο μήνα κ μετά. Εννοείται πως δε μου κανουν περσινά ρούχα. Φοράω όμως αυτά που φορούσα κ στον 5ο μήνα. Για το εμβόλιο κοκκύτη μου είπε κ μένα να το κάνω μετά την 32η βδομάδα. Διάρροια δεν έχω. Ευτυχώς διορθώθηκε το θέμα κ δεν έχω ούτε δυσκοιλιότητα πια.

Link to comment
Share on other sites

Διάρροια δεν έχω.

Το εμβόλιο κοκκύτη ήταν να το κάνω από την 27η εβδομάδα, το πήρα, αλλά λόγω του κατάγματος και όλων αυτών των ενέσεων που κάνω, το έχω αμελήσει. Το έχω στο ψυγείο και κάθεται. Θα το κάνω σήμερα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...