Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Marlina είπε:

      Το έχω κ εγώ αυτό το βάρος εδώ και πολύ καιρό.. και εγώ αυτό νιώθω ότι θα φύγουν 😄 Εχω την εντύπωση πως επιδεινώνεται με το πολύ ξαπλα. Επίσης και εγω το νιώθω πολύ πιο έντονα όταν θέλω τουαλέτα. Προσπαθώ να πηγαίνω αρκετά συχνά τουαλέτα γιατί πέρα από το βάρος μου δημιουργούν και συσπάσεις!

      Επίσης με το μπάνιο και εγώ το ίδιο προτιμώ το πρωί που είμαι καλύτερα!!! 

      ωραία περναμε όλες !αχαχαχχαχα 🤣 μωρέ ας πάνε όλα καλα και θα κάνω 5 φορε σ μπάνιο μετά !

Μανουλες Αυγούστου 2022 ❤️


Recommended Posts

1 hour ago, Mairiv είπε:

Αχ τι ωραία! Μπράβο!!σε ποια εβδομάδα γίνεται το Doppler κορίτσια; Και τι εξέταση είναι περίπου; Εγώ τώρα είμαι 27 εβδομάδων 

Είμαι 32 +4......νομίζω εκεί πάνω κάτω όλες το κάνουν 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Χαίρομαι που βλέπω ότι όλες οι μανούλες και τα μωράκια μας είμαστε καλά. Κάναμε κι εμεις την περασμένη Πέμπτη το doppler στην 29η εβδομάδα, η μικρή μας είναι σχεδόν 1400 γραμ, καλή στην ανάπτυξη της σύμφωνα με τις καμπύλες, έκαναν δουλειά οι 6 μονάδες ινσουλίνης που κάνω ένα μήνα τώρα. 

Εμείς για διακοπές δεν προβλέπεται φέτος, οι 2 εβδομάδες άδεια που παίρνει ο σύζυγος το Δεκαπενταύγουστο λογικά θα συμπίπτουν με τον τοκετό οπότε αναμένουμε του χρόνου που μου έταξε ταξίδι στη Μάνη μιας και έχει κολλήσει με τη Γη τής Ελιάς :razz:

Από το SHEIN είχα πάρει κάτι δικά μου κολάν εγκυμοσύνης, μπλουζάκια μακό μεγάλο νούμερο και σουτιέν εγκυμοσύνης, δεν εντυπωσιάστηκα αλλά ήθελα κάτι οικονομικό για αυτό το διάστημα. Τα βρεφικά δε μου αρέσουν γιατί είναι όλο συνθετικά, όσα είχα δει εγώ τουλάχιστον, είναι ελάχιστα τα 100% βαμβακερά και τώρα για αρχή που θα έχουν άμεση επαφή με το δέρμα της μικρής μου δεν παίρνω τίποτα άλλο παρά βαμβακερό. 

Στο Sinsay είχα πάρει πριν από 1 μήνα ένα σετ με 3 φορμάκια νο 56 τα οποία είναι μικρά, προβλέπω ότι θα τα βάλουμε την πρώτη εβδομάδα και μετά θα τα φυλάξουμε για αναμνηστικά. Επίσης πήρα ένα σετ με 3 καλτσάκια με βολάν και ένα παντελονάκι για αργότερα το φθινόπωρο, όλα αυτά με δωρεάν μεταφορικά μόνο 11,97 ευρω. Μου αρέσει πολύ η ποιότητα τους και θα παραγγείλω κι άλλα σε μεγαλύτερα νούμερα για αργότερα. Έχει ωραία παντελόνια και φούτερ από 1.79 μέχρι 5 ευρώ που πιστεύω ότι θα με βολέψουν το φθινόπωρο. Η αποστολή ηταν γρήγορη, σε σημείο που δεν πίστευα ότι η Acs που συνεργάζονται τα έφερε τόσο άμεσα! 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Sonasia είπε:

Χαίρομαι που βλέπω ότι όλες οι μανούλες και τα μωράκια μας είμαστε καλά. Κάναμε κι εμεις την περασμένη Πέμπτη το doppler στην 29η εβδομάδα, η μικρή μας είναι σχεδόν 1400 γραμ, καλή στην ανάπτυξη της σύμφωνα με τις καμπύλες, έκαναν δουλειά οι 6 μονάδες ινσουλίνης που κάνω ένα μήνα τώρα. 

Εμείς για διακοπές δεν προβλέπεται φέτος, οι 2 εβδομάδες άδεια που παίρνει ο σύζυγος το Δεκαπενταύγουστο λογικά θα συμπίπτουν με τον τοκετό οπότε αναμένουμε του χρόνου που μου έταξε ταξίδι στη Μάνη μιας και έχει κολλήσει με τη Γη τής Ελιάς :razz:

Από το SHEIN είχα πάρει κάτι δικά μου κολάν εγκυμοσύνης, μπλουζάκια μακό μεγάλο νούμερο και σουτιέν εγκυμοσύνης, δεν εντυπωσιάστηκα αλλά ήθελα κάτι οικονομικό για αυτό το διάστημα. Τα βρεφικά δε μου αρέσουν γιατί είναι όλο συνθετικά, όσα είχα δει εγώ τουλάχιστον, είναι ελάχιστα τα 100% βαμβακερά και τώρα για αρχή που θα έχουν άμεση επαφή με το δέρμα της μικρής μου δεν παίρνω τίποτα άλλο παρά βαμβακερό. 

Στο Sinsay είχα πάρει πριν από 1 μήνα ένα σετ με 3 φορμάκια νο 56 τα οποία είναι μικρά, προβλέπω ότι θα τα βάλουμε την πρώτη εβδομάδα και μετά θα τα φυλάξουμε για αναμνηστικά. Επίσης πήρα ένα σετ με 3 καλτσάκια με βολάν και ένα παντελονάκι για αργότερα το φθινόπωρο, όλα αυτά με δωρεάν μεταφορικά μόνο 11,97 ευρω. Μου αρέσει πολύ η ποιότητα τους και θα παραγγείλω κι άλλα σε μεγαλύτερα νούμερα για αργότερα. Έχει ωραία παντελόνια και φούτερ από 1.79 μέχρι 5 ευρώ που πιστεύω ότι θα με βολέψουν το φθινόπωρο. Η αποστολή ηταν γρήγορη, σε σημείο που δεν πίστευα ότι η Acs που συνεργάζονται τα έφερε τόσο άμεσα! 

Πήρα και εγώ, φορμακια και κάλτσες βρεφικές. Τα περιμένω, 3 μέρες πέρασαν, δεν είναι πολλές. Αν μου αρέσουν θα πάρω από εκεί και μερικά ακόμα. Αλλά για τα πολλά ρούχα του μωρού αποφάσισα να πάω H and M τελικά. 

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Mermer είπε:

Πήρα και εγώ, φορμακια και κάλτσες βρεφικές. Τα περιμένω, 3 μέρες πέρασαν, δεν είναι πολλές. Αν μου αρέσουν θα πάρω από εκεί και μερικά ακόμα. Αλλά για τα πολλά ρούχα του μωρού αποφάσισα να πάω H and M τελικά. 

Σε μένα στην Πάτρα ήρθαν μετά από 8 ημέρες του mail επιβεβαίωσης αποστολής. Μου είπε μια γειτόνισσα ότι πολύ ωραία ρούχα έχει και το orchestra και συμφέρει να έχεις κάρτα μέλους club που έχει πολλά σε μισή τιμή αλλά λέω να περιμένω να γεννηθεί το κορίτσι μου να δω τι ρυθμό ανάπτυξης θα έχουμε και να πάρω τα χειμερινά που είναι πιο ακριβά. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα εκανα το doppler όλα τελεια η μπεμπουλα μας έχει φτάσει 2200 είναι παχουλουλα μας είπε ο γιατρός χαχα.Η κοιλίτσα μέσα στην καμπυλη όλα μια χαρά και αυτο λόγω της αυστηρής διατροφής που κάνω(έχω χάσει 2 κιλα) λογω του ζαχαρου,ο γιατρός μου έλεγε συνέχεια μπράβο και μπράβο!!Δόξα το Θεό!!!Σε 3 βδομάδες ξανά!!!

  • Μου αρέσει 6
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα εγώ είμαι στην 6μερα διεργεσης και έχω υπέρηχο την παρασκευη ως τώρα έχω 6 ωαριακια ευχομαι να είναι και ποιοτικα άρα ίσως να δώσει ο Θεουλης να είμαι και εγώ έγκυος τον Αυγουστο, 

On 4/1/2022 at 3:26 ΜΜ, Konisn είπε:

Καλησπέρα!!!! Αν όλα πάνε καλά τον Αύγουστο θα είμαι κ γω μανούλα.... 

Καλησπερα εγώ είμαι στην 6 μέρα διεργεσης με 6 ωαριακια ευχομαι να είναι και ποιοτικα, άρα ίσως και εγώ τον Αυγουστο να έχω το θαυματακι μου στην κοιλιά μου 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Katrin85 είπε:

Καλησπερα εγώ είμαι στην 6μερα διεργεσης και έχω υπέρηχο την παρασκευη ως τώρα έχω 6 ωαριακια ευχομαι να είναι και ποιοτικα άρα ίσως να δώσει ο Θεουλης να είμαι και εγώ έγκυος τον Αυγουστο, 

Καλησπερα εγώ είμαι στην 6 μέρα διεργεσης με 6 ωαριακια ευχομαι να είναι και ποιοτικα, άρα ίσως και εγώ τον Αυγουστο να έχω το θαυματακι μου στην κοιλιά μου 

Εύχομαι να πάνε όλα καλά κορίτσι μου! Με το καλό τα αποτελέσματά σου. Κ γω απο εξωσωματική είμαι κ ξέρω την αγωνία σου! Υπομονή και θετική σκέψη!!

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Konisn είπε:

Εύχομαι να πάνε όλα καλά κορίτσι μου! Με το καλό τα αποτελέσματά σου. Κ γω απο εξωσωματική είμαι κ ξέρω την αγωνία σου! Υπομονή και θετική σκέψη!!

Σ ευχαριστώ πολυ πολυ , ευχομαι να σου πανε ολα καλα και σ εσένα 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, electra2021 είπε:

Καλημέρα! Εγώ σήμερα θα κάνω το εμβόλιο του κοκκύτη. Το έκανε καμία; έχει παρενέργειες; 31 εβδομάδων πλέον κι εγώ :x

Το έκανα στην 1η μου εγκυμοσυνη και όλα καλά.Τωρα το πήρα και το έχω στο ψυγείο και περιμενω να δω τι θα μου πει ο γιατρός γιατί έμαθα ότι τα αντισώματα κρατανε 10 χρόνια. Εγώ το έκανα πριν 5 χρόνια,οπότε βλέπουμε...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 21/6/2022 at 1:44 ΜΜ, Katrin85 είπε:

Καλησπερα εγώ είμαι στην 6μερα διεργεσης και έχω υπέρηχο την παρασκευη ως τώρα έχω 6 ωαριακια ευχομαι να είναι και ποιοτικα άρα ίσως να δώσει ο Θεουλης να είμαι και εγώ έγκυος τον Αυγουστο, 

Καλησπερα εγώ είμαι στην 6 μέρα διεργεσης με 6 ωαριακια ευχομαι να είναι και ποιοτικα, άρα ίσως και εγώ τον Αυγουστο να έχω το θαυματακι μου στην κοιλιά μου 

Καλησπέρα κορίτσι μου… κ εγώ από εξωσωματική κ περιμένω δίδυμα μέχρι τον Αύγουστο. Μπες κ στο καφέ εξωσωματικής που είναι όλες οι κοπέλες στην ίδια φάση…εμένα με είχε βοηθήσει παρα πολύ η παρέα των κοριτσιών εκεί κ ψυχολογικά κ σαν πληροφορίες για τη διαδικασία κτλ…


CATwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια μου :)

Εγώ έκανα ντοπλερ πριν μια βδομάδα περίπου, στις 32+4

Όλες οι μετρήσεις σούπερ εκτός το πάχος του πλακούντα που μου τον έβγαλε 5 (δεν ξέρω τι σημαίνει αυτό, αύριο έχω ραντεβού με το γιατρό)και μου είπε ότι παίζει να έχω απορρυθμισμενο ζάχαρο.ειναι λέει μια από τις αιτίες αλλά όχι και σίγουρα..επανάληψη της καμπύλης λοιπόν.

Βάρος του μωρού είναι 1868γρ. Του φάνηκε λίγο του γιατρού, με ρώτησε ύψος και βάρος γέννησης του γιου μου (3 κιλά) και μετά μου λέει "α μια χαρά τότε, ίδιος θα βγει κι αυτος". Παρόλαυτα ανησύχησα όπως καταλαβαίνετε. Έψαξα και τις μετρήσεις του μεγάλου, το ντοπλερ ήταν πάλι 32+4 με βάρος 1950γρ. 

Γενικά δεν έχω βάλει κωλο κάτω, θα ήταν πτώμα οποιαδήποτε στη δική μου φάση (όχι έγκυος, γενικά).

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!μπορεί να φανεί χαζή η ερώτηση μου αλλά γιατι γενικά οι έγκυες αποφεύγουν την πολλή ζάχαρη εφ όσον δεν έχουν πρόβληματα;

Η αλήθεια είναι οτι τρώω τρελές ποσότητες σοκολάτας,λιτρα παγωτού,ολοκληρες συσκευασίες μπισκότων κτλ αλλά έκανα καμπυλη και βγήκε φυσιολογική,οπότε δεν έχω διαβήτη κυησης.Απο κιλά πριν από 2.5 εβδομάδες που πήγα στο γιατρό έχω πάρει σύνολο 5 κιλά από την αρχή της εγκυμοσυνης.Αρα για ποιο λόγο "φοβομαστε" τη ζαχαρη;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 50 λεπτά , Angela123 είπε:

Καλησπέρα!μπορεί να φανεί χαζή η ερώτηση μου αλλά γιατι γενικά οι έγκυες αποφεύγουν την πολλή ζάχαρη εφ όσον δεν έχουν πρόβληματα;

Η αλήθεια είναι οτι τρώω τρελές ποσότητες σοκολάτας,λιτρα παγωτού,ολοκληρες συσκευασίες μπισκότων κτλ αλλά έκανα καμπυλη και βγήκε φυσιολογική,οπότε δεν έχω διαβήτη κυησης.Απο κιλά πριν από 2.5 εβδομάδες που πήγα στο γιατρό έχω πάρει σύνολο 5 κιλά από την αρχή της εγκυμοσυνης.Αρα για ποιο λόγο "φοβομαστε" τη ζαχαρη;

Δυστυχώς δεν είναι όλοι οι οργανισμοί το ίδιο... Εγώ που δεν έχω φάει ο,τι και όσο θέλω στην εγκυμοσύνη κ γενικά προσέχω, έχω πάρει 11 κιλά. Διαβήτη δεν έκανα, αλλά έχω αντίσταση στην ινσουλίνη. Το να τρώει μια έγκυος ζάχαρη εκτός το οτι δε της προσφέρει τπτ θρεπτικό, αυξάνει τις πιθανότητες εμφάνισης διαβήτη κύησης, ειδικά όταν υπάρχει προδιάθεση κ επίσης στην εγκυμοσύνη μπορεί να άλλάξει ο μεταβολισμός κ να μπαίνουν τα κιλά εύκολα, όπως συνέβη σε εμένα.

Επομένως κατα τη γνώμη μου ορθά συμβουλεύουν να αποφεύγουμε τη ζάχαρη, όπως και το αλάτι. Μόνο σε καλό μπορεί να βγει.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angela123 είπε:

Καλησπέρα!μπορεί να φανεί χαζή η ερώτηση μου αλλά γιατι γενικά οι έγκυες αποφεύγουν την πολλή ζάχαρη εφ όσον δεν έχουν πρόβληματα;

Η αλήθεια είναι οτι τρώω τρελές ποσότητες σοκολάτας,λιτρα παγωτού,ολοκληρες συσκευασίες μπισκότων κτλ αλλά έκανα καμπυλη και βγήκε φυσιολογική,οπότε δεν έχω διαβήτη κυησης.Απο κιλά πριν από 2.5 εβδομάδες που πήγα στο γιατρό έχω πάρει σύνολο 5 κιλά από την αρχή της εγκυμοσυνης.Αρα για ποιο λόγο "φοβομαστε" τη ζαχαρη;

Κοιτά εγώ στην β επιπέδου είχα αμνιακό στο ανώτατο φυσιολογικό όριο και μου είπε ο εμβρυολογος να προσέξω γλυκά και υδατάνθρακες. Πρόσεξα (χωρισ Υπερβολές) και στο Doppler ήταν φυσιολογικά. Ούτε ζάχαρο είχα κάνει ούτε διαβήτη. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...