Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 1 λεπτό , Lila ki είπε:

      Και εγώ ξεκινάω τον Απρίλιο !!!! Αμήν όλα δεξιά !!!! Να είσαι καλα κοπέλα μου για την υπομονή και είδες όλα ανταμείβονται ! Με το καλό !

      Καλή επιτυχία στην προσπάθεια σου! Να πάνε όλα καλά! 

      • Ευχή 1

Πρόωρη ωοθηκική ανεπάρκεια στα 32


Recommended Posts

πρίν από 22 λεπτά , Eirini b είπε:

Καλησπέρα!! και από μενα Και εγώ είμαι 38 και προσπαθώντας για παιδί έκανα ορμονικές εξετάσεις το Σεπτέμβριο fsh 3,6 και άλλες ορμονικές που ήταν καλές επίσης έκανα και σαλπιγγογραφια όλα καλά αδιαθετησα στις ξανά στις 25 του μηνός με έντονο πόνο και μου ήρθε καφέ αίμα και κράτησε τρεις μέρες με ελάχιστη ροή περίμενα να αδιαθετησα τον επόμενο μήνα τίποτα πήγα στο γυναικολόγο και του είπα τι έγινε και μου έδωσε χάπι για να μου έρθει η περίοδος για δεκα μέρες ένα πρωί ένα βράδυ παράλληλα έκανα από μόνη μου εξετάσεις πάλι και η fsh ανέβηκε 56,7 E242 φοβάμαι ότι έχω πρωωρη εμμηνόπαυση καθώς και η μαμα μου στα 38 μπήκε και αυτή στη εμμηνόπαυση πριν κάνω τις ορμονικές είχα κάνει και τεστ Παπ και υπέροχο όλα καλά τη Δευτέρα έχω ραντεβού με άλλο γιατρό να δω τι θα μου πει γιατί μετά από όλα αυτά δεν είμαι ευχαριστημένη από το συγκεκριμένο γιατί από αυτά που έχω διαβάσει στον υπέροχο φαίνεται αν είσαι στη εμμηνόπαυση και επίσης όταν του είπα και η μητέρα μου μπήκε στην. Εμμηνόπαυση στα 38 δεν είπε τιποτα η αμη που έκανα 1,43pmol

Η εμμηνοπαυση δεν ερχετε αμέσως βεβαια με αυτές τις εξετασεις σίγουρα έχεις αρκετά μεγάλο θέμα κ σιγουρα η κληρονομικοτητα ειναι ένα σημάδι ότι κ εσύ αρκετά νωρίς θα  μπεις. Αν θες παιδακι ψάξε κ δεν έχεις ακόμα ψάξε καλητερα για εξωσωματική κ διάβασε για να βελτιώσεις την ποιοτητα των ωαριων σου κατέβασε το βιβλίο it starts with the egg κ ψάξε εξωσωματικο. Το αν ξεκινάει η εμμηνόπαυση οι γιατροί δεν το βλέπουν παντα σε έναν απλό υπέρηχο . Για να το δουν πρέπει να έχουν μικρύνει πολυ οι ωοθηκες σου που αυτο ειναι αρκετά προχωρημένο στάδιο.  Σε έναν απλό υπέρηχο επίσης δεν βλέπουν τις καταβολές σου συνήθως . Για να δουν καταβολές πρέπει να πας με περίοδο στην αρχη του κύκλου.  

Γενικα σε αυτο το θέμα οι περισσότεροι γιατροί ειναι αμέτοχοι εκτός κ αν τους ρωτήσεις εσυ κ αν τους πιέσεις για εξετασεις δυστυχώς 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Θέλω πολύ ένα παιδάκι όντως όμως δε το έχω ψάξει τώρα αρχίζω να το κάνω ευχαριστώ 

Απλά μου φαίνεται περίεργο η fsh την πρώτη φορά 5/09 την τρίτη μέρα Περίδου που την εκανα3,6 και τώρα μετά από δύο μήνες χωρίς περίοδο που μου σταμάτησε 56,7

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Eirini b είπε:

Θέλω πολύ ένα παιδάκι όντως όμως δε το έχω ψάξει τώρα αρχίζω να το κάνω ευχαριστώ 

Απλά μου φαίνεται περίεργο η fsh την πρώτη φορά 5/09 την τρίτη μέρα Περίδου που την εκανα3,6 και τώρα μετά από δύο μήνες χωρίς περίοδο που μου σταμάτησε 56,7

Όταν η fsh σου ηταν 3.6 ποσο ηταν ε2 ? Αν η ε2 ηταν πάνω από 50 τότε η ε2 κρύβει την μεγάλη fsh ειναι αλληλοεξαρτομενες αυτές οι ορμόνες δηλαδη μια μεγάλη ε2 δεν αφήνει να βρεθεί η πραγματική fsh στην εξέταση. 

 

Επίσης η fsh αλλάζει από κυκλο σε κυκλο. Ομως μια μεγάλη fsh έστω κ σε μια τυχαία εξεταση δείχνει ότι ο οργανισμός εχει αρχίσει να ζορίζεται να βρει καλό ωάριο οποτε εχει αρχίσει η κάτω βόλτα. Αυτο βεβαια να τονίσω δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν καλα ωαρια απλα ειναι πολυ λιγότερα ετσι ώστε να ζορίζουν τα πράγματα. 

Link to comment
Share on other sites

Στις εξετάσεις που μου έδωσε να κάνω τη πρώτη φορά δεν υπήρχε η οιστραδιόλη ήταν μόνο η fsh η προλακτίνη η tsh και η ca125 όλες βγήκαν καλές μετά από μόνη μου το έψαξα αφού είχα διακοπή περιόδου και έκανα fsh πάλι που ήταν αυξημένη 56,7 οιστραδιόλη 42 και προγεστερόνη 2,04

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Eirini b είπε:

Στις εξετάσεις που μου έδωσε να κάνω τη πρώτη φορά δεν υπήρχε η οιστραδιόλη ήταν μόνο η fsh η προλακτίνη η tsh και η ca125 όλες βγήκαν καλές μετά από μόνη μου το έψαξα αφού είχα διακοπή περιόδου και έκανα fsh πάλι που ήταν αυξημένη 56,7 οιστραδιόλη 42 και προγεστερόνη 2,04

Αα αυτο ειναι η αλήθεια μεγαλο σφάλμα του γιατρού  γιατί στην ουσία σου έδωσε τις μισές εξετασεις. Να ξέρεις ότι κ η fsh 3.6 ειναι ύποπτη στα 38 ειναι υπερβολικά χαμηλή ακομα κ για νεα κοπελα . Δηλαδη υποθετω σιγουρα οτι η ε2 σου θα ήταν αυξημενη . Σπάνια δηλαδη συναντάς εξετασεις με fsh 3.6 . 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Κορίτσια μου καλησπέρα κ καλή χρονιά σε όλες με όλα τα όνειρα μας να πραγματοποιούνται...ήθελα να σας πω πως τελικά τα κατάφερα μόνη μου...είμαι 14 εβδομάδα κ εύχομαι να πάνε όλα καλά...σας γράφω για να μην χάνεται την ελπίδα σας τον μήνα που ειμεινα έγκυος φυσικά η fsh μου ήταν 18.5 κ ο γιατρός μου αρνητικός για προσπάθεια εξωσωματικής το αφησαμαζεψα για ακόμα μια φορά τα κομμάτια μου κ το θαύμα έγινε...εύχομαι κ προσεύχομαι να φτάσω μέχρι το τέλος μην το βάζει καμία κάτω...

  • Μου αρέσει 7
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Ninarelita είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα κ καλή χρονιά σε όλες με όλα τα όνειρα μας να πραγματοποιούνται...ήθελα να σας πω πως τελικά τα κατάφερα μόνη μου...είμαι 14 εβδομάδα κ εύχομαι να πάνε όλα καλά...σας γράφω για να μην χάνεται την ελπίδα σας τον μήνα που ειμεινα έγκυος φυσικά η fsh μου ήταν 18.5 κ ο γιατρός μου αρνητικός για προσπάθεια εξωσωματικής το αφησαμαζεψα για ακόμα μια φορά τα κομμάτια μου κ το θαύμα έγινε...εύχομαι κ προσεύχομαι να φτάσω μέχρι το τέλος μην το βάζει καμία κάτω...

Χαίρομαι πολύ για σένα. Θυμάμαι τα λέγαμε πέρσι..με το καλό κ με ένα γερό τελειομηνο μωράκι στην αγκαλιά σου.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

γειά σας

στην περίπτωση που δεν το έχει δημοσιεύσει άλλο μέλος

αυτό είναι το σημείο που μπορείτε να βρείτε πληροφορίες για την ΠΩΑ στο parents.org.gr: 

https://parents.org.gr/forum/topic/49100-proori-oothikiki-aneparkeia-poa-poa/

  • Μου αρέσει 1

Ακολουθήστε μας και στο Instagram!

follow_cafe.jpgfollow_insta.png

 💗LIFE, needs to be full of FUN. Η ζωή πρέπει να είναι γεμάτη από χαρά.💗

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...