Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Βοήθεια .. Κουράστηκα να ψάχνω το δίκιο μου


Giota1983

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. 

Εχω πρόβλημα με τον άντρα μου. Είμαστε 4 χρόνια μαζί και 2 χρόνια παντρεμένοι. Έχουμε μια κορη που γίνεται 2 ετών σε λίγες μέρες. Το θεμα μου είναι πως κουράστηκα να δικαιολογούμαι. Για τα έξοδα του σπιτιού , για το λογο που δεν έχω δε χωνεύω την κουμπάρα του, για το λογο που δεν θελω κοσμο στα γενέθλια λογω κοβιντ κλπ. Ωρες ωρες νιώθω πως δεν με υπολογίζει καθόλου και δεν νοιάζεται τι θελω εγώ. Δεν μιλάω για υπερβολες φυσικα. Για τα εξοδα το καταλαβαίνω γιατι δεν έχουμε μεγαλο εισόδημα και δεν δουλεύω . Γκρινιάζει μερικές φορές οταν παιρνω πράγματα που πιστευει οτι δεν χρειάζονται για το παιδί ή για εμένα αλλα είναι μόνο τα απαραίτητα. 

Οταν του εξηγώ κατι που δεν γνωρίζει και του λεω πως πρέπει να γίνεται ετσι γιατί ετσι ειναι το σωστό με λεει ξερόλα. Πότε δεν ήμουν ετσι, επιμένω κάποιες φορές ακομα και αν εχω άδικο αλλα οταν το καταλαβαίνω λεω οκ δίκιο είχες σόρρυ. 

Δεν ηταν παντα ετσι η σχέση μας . Τα 2 πρώτα χρόνια ήμασταν καλα . Είχαμε ελάχιστες διαφωνίες, όπως ολα τα ζευγάρια. Δεν ξερω τι εχει αλλάξει . Επηρεάζεται απο φίλους και δεν πιστεύει κατι που του λεω και ας ξέρει τι άνθρωπο έχει δίπλα του. Ακούει φήμες και το ψάχνει αν είναι αλήθεια. Πιστευει πως δεν τον εμπιστεύομαι απόλυτα  και πως ακουω μονο τους δικούς μου , κάτι που δεν είναι αλήθεια. 

Για να καταλάβετε με την κουμπάρα του έχουμε μαλώσει δεν μιλιόμαστε και εμαθα πως εχει πει τα κάκιστα για εμένα σαν να είμαι μια τεμπελα και δεν τον προσέχω ενω ολη μερα ειμαι σπίτι και το μονο που κανω είναι να φροντιζω για το παιδί και εμας καθως δεν δουλεύω. Με νευρίασε πολυ αυτο και απο τότε δεν θελω να την δω μπροστά μου γιατι θα της τα ψαλω. 

Σήμερα τον ρώτησα "βάζεις πιο ψηλά την τάδε απο την γυναίκα σου και μου είπε πως κάποιες φορές ναι οταν λεω πράγματα που δεν πιστεύει πως ειναι αλήθεια". Με κούφανε με αυτο και με πρόσβαλε και του είπα πάνε ζήσε με την κουμπάρα σου τοτε. Δεν θέλει να αποδειχθεί πως δεν με χωνεύει , με αντιπαθεί, με ζηλεύει δεν ξερω και εγω τι και λέει οτι χειρότερο για εμένα στον κόσμο. 

Το θεμα είναι πως καθε καυγάς μας ειναι όταν αφορά αυτήν ή οταν μια περίοδο ειχαμε εναν καυγά με την πεθερά μου αλλα το λύσαμε . Αλλα καθε τοσο οταν διαφωνούμε σε κατι μου λεει " ε βέβαια για ολα φταίει η μανα μου και οτι λεω εγω και αυτη και ποτε οι δικοί σου."

Δεν ξερω τι να κανω .. Αν συνεχίσει ετσι συνεχώς να μου χτυπάει πράγματα που έγιναν και να το λεει ως δικαιολογία πως αυτο φταίει για το οτι μαλώνουμε δεν ξερω που θα καταλήξει. Δεν του εχω απαγορέψει τιποτα και πότε δεν του εχω πει μην βγαίνεις με τους φίλους σου εγω τι θα κανω μονη μου σπίτι.

Το μονο που του εχω ζητήσει ειναι πως δεν θελω να εχω σχέσεις με την συγκεκριμένη και δεν την θέλω σπίτι.  Κουράστηκα να δικαιολογούμαι .. τι να κανω πια για να με καταλάβει. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Pagotoula είπε:

μηπως τα χει βρει με την κουμπαρα;

Αυτο δεν το πιστεύω απλα νομιζω πως εχει κολλήσει τοσο πολύ και ειναι απόλυτος επειδή η κουμπάρα του είναι κολλητή της αδελφής του που πέθανε. Εχει αναλαβει να είναι νονος του μεγάλου της γιού μιας και το είχε βαπτίσει η αδερφή του. 

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν μιλάς με την κουμπάρα σας στα ίσια να της πεις τι έχεις μάθει από τρίτους? Ήρεμα χωρίς φωνές να μην χάσεις το δίκιο σου. Έτσι θα μάθεις αν όλα αυτά που έμαθες ήταν αλήθεια κ θα δεις κ την αντίδραση της στο τι θα σου πει. 

Όσο για το σύζυγό (δεν ξέρω αν το έχεις κάνει) αλλά θα πρέπει να κάνεις μια ειλικρινή συζήτηση απέναντι του, να του πεις όλα αυτά που σε ενοχλούν κ σε στεναχώρησαν, να πει κ αυτός τα δικά του παράπονα για να προσπαθήσετε κ οι 2 να τα αλλάξετε. Γιατί όσο κρατάμε μέσα μας πραγματα που μας ενοχλούν μετά νευριαζουμε με το παραμικρό κ σιγά σιγά στο μυαλό μας μεγαλώνουν οι διαφορές καταστάσεις κ καταλήγουμε να σκεφτόμαστε γιατί παντρεύτηκαμε κ τι άλλαξε. Κ όσο πιο πολύ φεύγει ο έρωτας τόσο περισσότερο νευριαζουμε με τα απλά καθημερινά πράγματα κ οδηγούμαστε σε 2 ξένους μέσα στο ίδιο σπίτι.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Giota1983 είπε:

Αυτο δεν το πιστεύω απλα νομιζω πως εχει κολλήσει τοσο πολύ και ειναι απόλυτος επειδή η κουμπάρα του είναι κολλητή της αδελφής του που πέθανε. Εχει αναλαβει να είναι νονος του μεγάλου της γιού μιας και το είχε βαπτίσει η αδερφή του. 

καταλαβα...οκ...εγω θα σε ρωτησω απλα τι θα ηθελες να γινει?; δηλ εννοω θα θελες να "αλλαξεις" το συζυγο κ να συμφωνει μαζι σου? θα θελες να υποστηριζει μονο εσενα?? θα θελες να κανειε κ συ καπου πισω κ να βρειτε κοινη πλευση;; που δε λεω καθε δικιο εχεις...αλλα ας αρχισουμε απο το τι θες να συμβει...για να δουμε το.πως θα συμβει...επισης γενικα με το συζυγο σα ζευγαρι πως ειστε;; απομακρυσμενοι;;; γιατι μου κανει εντυπωση αν ειστε κοντα και εχετε εγγυτητα να μην σεβεται τη δικη σου τοποθετηση εναντι των αλλων κ κα σε κοντραρει συνεχως.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Γιατί δεν μιλάς με την κουμπάρα σας στα ίσια να της πεις τι έχεις μάθει από τρίτους? Ήρεμα χωρίς φωνές να μην χάσεις το δίκιο σου. Έτσι θα μάθεις αν όλα αυτά που έμαθες ήταν αλήθεια κ θα δεις κ την αντίδραση της στο τι θα σου πει. 

Όσο για το σύζυγό (δεν ξέρω αν το έχεις κάνει) αλλά θα πρέπει να κάνεις μια ειλικρινή συζήτηση απέναντι του, να του πεις όλα αυτά που σε ενοχλούν κ σε στεναχώρησαν, να πει κ αυτός τα δικά του παράπονα για να προσπαθήσετε κ οι 2 να τα αλλάξετε. Γιατί όσο κρατάμε μέσα μας πραγματα που μας ενοχλούν μετά νευριαζουμε με το παραμικρό κ σιγά σιγά στο μυαλό μας μεγαλώνουν οι διαφορές καταστάσεις κ καταλήγουμε να σκεφτόμαστε γιατί παντρεύτηκαμε κ τι άλλαξε. Κ όσο πιο πολύ φεύγει ο έρωτας τόσο περισσότερο νευριαζουμε με τα απλά καθημερινά πράγματα κ οδηγούμαστε σε 2 ξένους μέσα στο ίδιο σπίτι.

Του μίλησα για αυτα που με ενοχλούν και οσα έχω μάθει. Απλα δεν θέλει να πιστέψει πως λεει τοσα άσχημα λόγια για μένα. Ενω απο γνωστούς στους οποίους εχει δουλέψει στο παρελθόν  έχω μάθει πως όλοι λένε τα χειρότερα για αυτήν. Βασικά το αντίθετο γίνεται , αυτός κρατάει πράγματα και μου τα λεει μαζεμένα ακομα και αν του εχω πει οτι σε ενοχλεί πες το μου ακομα και το πιο γελοίο πράγμα . 

Εχω σκεφτεί να παω να την πιάσω να της πως τι έμαθα αλλα ειμαι σίγουρη πως θα αρνηθεί τα πάντα και θα κανει την πάπια. Ακόμα και αν τα έμαθα απο φίλη της που ειναι αξιόπιστο άτομο. Το θεμα μου είναι οτι οταν βλέπω τον αλλο να με κοροϊδεύει ενω ξερω την αλήθεια νευριάζω και καμία φόρα φωνάζω και εκει χάνω το δίκιο μου. 

 

2 ώρες πρίν, Pagotoula είπε:

καταλαβα...οκ...εγω θα σε ρωτησω απλα τι θα ηθελες να γινει?; δηλ εννοω θα θελες να "αλλαξεις" το συζυγο κ να συμφωνει μαζι σου? θα θελες να υποστηριζει μονο εσενα?? θα θελες να κανειε κ συ καπου πισω κ να βρειτε κοινη πλευση;; που δε λεω καθε δικιο εχεις...αλλα ας αρχισουμε απο το τι θες να συμβει...για να δουμε το.πως θα συμβει...επισης γενικα με το συζυγο σα ζευγαρι πως ειστε;; απομακρυσμενοι;;; γιατι μου κανει εντυπωση αν ειστε κοντα και εχετε εγγυτητα να μην σεβεται τη δικη σου τοποθετηση εναντι των αλλων κ κα σε κοντραρει συνεχως.

Δεν θελω συμφωνεί στα πάντα μαζι μου ,αν ηταν θα έπαιρνα σκύλο. Απλα να σέβεται ποιον θελω στο σπίτι μας και ποιόν όχι και το αντίστροφο φυσικά. Να υποστηρίζει το τι ειναι σωστό όχι αποκλειστικά εμένα.  Δυστυχώς κανω πολλές φορές πίσω για να μην συνεχιστεί ο καυγάς ή γιατί με κουράζει όλο αυτό όταν γίνεται.

Ακομα και σε κάπως σοβαρούς καυγάδες παντα τα βρίσκαμε μετα απο συζήτηση. Με τον άντρα μου γενικα είμαστε καλα εκτός απο τις μικρές διαφωνίες που έχουν ολοι αλλά όταν αφορά αυτο το θέμα ειναι λες και του έβρισα τη μάνα. Αυτό που με ενοχλεί ειναι οτι σε κάποια πράγματα ειναι απόλυτος και δεν αλλάζει γνώμη με τίποτα. 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που σε ενοχλεί το είχες δει και παλιά λογικά. Όλοι έχουμε κάτι που μας ενοχλεί στον άντρα μας ή ακόμα και στους εαυτούς μας , κανένας δεν είναι τέλειος. Μήπως τον κατηγορείς και εσύ υπερβολικά; Συνήθως όταν δεν είμαστε καλά με τους εαυτούς μας , μας φταίνε όλοι οι άλλοι. Προσπάθησε να κάνεις πράγματα για εσένα πέρα από το σπίτι και την φροντίδα των παιδιών και του σύζυγου και μην αφήνεις τρίτους να επηρεάζουν το σπίτι σας ..

  • Μου αρέσει 3

 
 
 
Link to comment
Share on other sites

Στεναχωριέμαι που ξαναδιαβάζω πωσ ακόμη υπάρχει το πρόβλημα...καταλαβαίνω από την μεριά σου τον πόνο σου γιατί βλεπεισ πωσ σε κάποια θέματα αντί να βάζει πάνω από όλα εσένα την γυναίκα του , ακούει περισσότερο την κουμπάρα...κ δυστυχωσ δεν βλέπω να αλλάζει αυτο..είτε πρέπει  να το αποδεχτείς..είτε να αλλαξεισ τρόπο ενατιμετωπισησ..μια παροιμία λέει κρατά τουσ φίλους κοντά..κ τουσ εχθρούς κοντιτερα..μηοωσ να το σκεφτόμουν αλλιωσ?? Μηοωσ πιο διπλωματικά??κακό σασ κάνει όλο αυτό κ στο τελοσ εσύ βγαίνεις ζημιωμενη..

Δεν μπορώ να κρίνω πόιοσ έχει δίκιο κ πόιοσ άδικο..ίσωσ από τη μεριά του κ αυτοσ να χει τα δίκια του..το νόμισμα έχει διπλή όψη...αλλά επειδή βλέπω πωσ μέχρι τώρα δεν λύθηκε τίποτα εγώ θα σου λεγα να αρχίζεις να αντιμετωπίζεις αλλιωσ την κουμπάρα...

Μακάρι την επόμενη φορά να μασ πεισ πωσ όλα είναι καλύτερα..

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ απλά θα προσθέσω από δική μου εμπειρία, άτομα που με κουτσομπολευουν ή με κακολογουν σε άλλους, ειδικά αν δεν τους έχω εγώ σε εκτίμηση, δε μου καίγεται καρφάκι πραγματικά. Ακόμα κι αν πχ αφορά την πεθερά μου, δεν θα είχα την απαίτηση να συμφωνήσει μαζί μου ο άντρας μου γιατί είναι μάνα του, όπως και ο δικός σου είναι κουμπάρα του, αλλά όταν ακούω κάτι κακό που είπε για μένα απλά γελάω και αγνοώ. Αν έχεις δικούς σου ανθρώπους να συναναστρεφεσαι και να αγαπάς, χεστηκες για τους άλλους. Try it! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, electra2021 είπε:

Εγώ απλά θα προσθέσω από δική μου εμπειρία, άτομα που με κουτσομπολευουν ή με κακολογουν σε άλλους, ειδικά αν δεν τους έχω εγώ σε εκτίμηση, δε μου καίγεται καρφάκι πραγματικά. Ακόμα κι αν πχ αφορά την πεθερά μου, δεν θα είχα την απαίτηση να συμφωνήσει μαζί μου ο άντρας μου γιατί είναι μάνα του, όπως και ο δικός σου είναι κουμπάρα του, αλλά όταν ακούω κάτι κακό που είπε για μένα απλά γελάω και αγνοώ. Αν έχεις δικούς σου ανθρώπους να συναναστρεφεσαι και να αγαπάς, χεστηκες για τους άλλους. Try it! 

Το κακό όμως είναι πωσ στη συγκεκριμένη περίπτωση ..από αυτά που ακούει ο άντρασ τησ γιωτασ.. επηρεάζεται..αυτό είναι το θέμα.τουλαχιστον αυτό κατάλαβα εγω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


29 minutes ago, tzeni82 said:

Το κακό όμως είναι πωσ στη συγκεκριμένη περίπτωση ..από αυτά που ακούει ο άντρασ τησ γιωτασ.. επηρεάζεται..αυτό είναι το θέμα.τουλαχιστον αυτό κατάλαβα εγω

Αν είναι έτσι, αυτό είναι το πραγματικό πρόβλημα. Εγώ κατάλαβα ότι δεν συμφωνεί ο άντρας της ότι η κουμπάρα την κακολογει και δεν έχει την πρόθεση να διακόψει τις σχέσεις τους μαζί της. Σε αυτό δύσκολα θα βγάλουν άκρη αν και οι δύο επιμένουν στη θέση τους. 

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...