Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 12 λεπτά , Fay_ είπε:

      Η οικονομ μου είχε κάνει κάποιες βασικές εξετάσεις (πρωτεΐνη c,s , αντιπηκτικό λύκου,καρδιολογική,  αντί θρόμβινη) και βάσει αυτών και του ιστορικού μου είχε πει πως δεν χρειάζεται να κάνω τον γονιδιακό έλεγχο για τις μεταλλάξεις. Το ίδιο είπε κ ο γυναικολόγος και εγω τώρα επέμενα και μου τις έδωσε και ενώ όλα είναι καλά βγήκε το PAI-1. Φφφ φοβάμαι κορίτσια μήπως έχει γίνει ήδη κάτι κακό 

      Άρα αυτές που μας κάνει η οικονομ δεν είναι όλες για την θρόμβο φιλία;; Γιατί αγχώθηκα 

      Μην αγχώνεσαι γιατι απο όσο έχω διαβάσει κάποιες κοπέλες της ξεκινούν μετά τη πρώτη τρίμηνο όλα καλά θα πάνε 

Μανουλες Σεπτεμβρίου 2022


Happy@@

Recommended Posts

On 10/6/2022 at 8:05 AM, Melie said:

Δεν έχω ιδέα από ποσότητες γιατί θηλάζω.

Ιατρικά, όμως, δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να υπάρχει τόσο μεγάλη απόκλιση στα ml στα γεύματα - από 90 ml σε 150! Γιατί δε θα μπορούσαν να είναι πιο ισοκατανεμημενα; 

Εμένα ο παιδίατρος μου όταν μου έδωσε ενδεικτικά τι θα πρέπει να τρώει σε κάθε γεύμα (για ψυχολογικούς λόγους, δεν το ακολούθησα) μου έβγαλε 8 ισοποσα γεύματα μέσα στη μέρα. Κι όταν το παιδί άρχισε να κοιμάται λίγο παραπάνω και έκανε 7, απλά διαιρεσαμε τη συνολική ποσότητα δια 7.

Μου φαίνεται λίγο παράλογο όλο αυτό. Χώρια που εγώ ως ψυχοσύνθεση δε θα μπορούσα με τίποτα να κόψω ένα παιδί που πεινάει, πόσο μάλλον τόσο μικρό...

Δεν είνι απαραίτητο ότι ο λόγος ανησυχίας έχει να κάνει με την τροφή. Και δεν είναι όλα τα μωρά το ίδιο δεκτικά στο πρόγραμμα και στο στρώσιμο. Βέβαια, με δίδυμα, καταλαβαίνω ότι η ανάγκη να ομαλοποιηθεί λίγο το θέμα είναι επιτακτική.

Καλή δύναμη σου εύχομαι όπως και να έχει.

Καλημέρα, με τοσο τρεξιμο σημερα καταφερα να μπω να δω για τυχων απαντησεις!! Ευχαριστώ πολύ για την απαντηση. Και εμενα μου φανηκε κουλο το 90 150 και τελικα δεν το ακολουθησαμε καν. Πινουν 5 120αρια και το βραδυ συνηθως χτυπανε ενα 150αρι μπας και κοιμηθουν  λιγο παραπανω αν και δεν το κοβω!(αυτη τη στιγμη ο ενας μιλαει και τσακωνεται μονος του στην κουνια!!) Γενικα η οδηγια της παιδιατρου μας ειναι οτι πρεπει να πινουν 150μλ ανα κιλο βαρους. Τα τερατακια μου μεχρι την περασμενη Τρίτη που τα ζυγισε η παιδιατρος στην επισκεψη μας ηταν 4.250 και 4.600 οποτε υποτίθεται πως πρεπει να πινουν γυρω στα 600 και κατι αλλα τα ξεπερναμε κατα 100μλ επειδη το ζητανε τα ιδια. Προφανως και ειναι πολυ ασχημο να κοβεις το παιδι ενω πειναει και για αυτο τους δινω οταν το ζητανε 30 μλ ακομη στα 120αρια γιατι ουτως η αλλως αναπτύσσονται τα λουλουδακια μας, δεν ειναι σταθερες οι διατροφικές τους αναγκες αλλα ολο και αυξάνονται. Απλα φοβαμαι μην τα κανω μπαμπατσικα στην πορεια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κι εμάς μας είπε για το 150 ml ανά κιλό, αλλά αναφέρεται σε μίνιμουμ σίτιση. Προς τα πάνω, δεν υπάρχει ταβάνι. Εμείς δεν το ακολουθήσαμε ποτέ.

Πάντως, να μην ανησυχείς. Δεν υπάρχει συσχέτιση ανάμεσα σε αυξημένο βάρος σε αυτή την ηλικία και σε παιδική παχυσαρκία αργότερα. Εμάς ο μπέμπης είναι στα ανώτερα φυσιολογικά στις καμπύλες σε όλες τις παραμέτρους. Ο αδερφός του, εννιά χρόνια πριν, στα κατώτερα. Τι να πεις...

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια να σας ρωτήσω κάτι. Φτάσαμε αισίως στις 3 εβδομάδες κι εδώ και μερικές μέρες το μωρό όσο δεν είναι στο στήθος μου κλαίει όλη μέρα. Μόνο όταν είναι πάνω μου ηρεμεί. Βιώνει καμιά άλλη κάτι αντίστοιχο; Λέτε να είναι αναπτυξιακό άλμα;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχει κολικούς; Μήπως όντως είναι αναπτυξιακό άλμα; Μήπως έχει κάνει το στήθος πιπίλα; Μήπως δε χορταινει; Μήπως είναι στο παιδί; Μήπως τίποτα από όλα αυτά;

Δεν ξέρω να σου απαντήσω. Ο μεγάλος μου γιος ήταν έτσι όλο τον πρώτο χρόνο, κολλημένος στο στήθος, αλλιώς έκλαιγε απαρηγόρητος. Ακόμα δεν ξέρω γιατί (το είχα ψάξει εκτενώς)

Εύχομαι να βρεις την απάντηση άμεσα και να είναι προσωρινό. Σου στέλνω θετική ενέργεια.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Melie είπε:

Μήπως έχει κολικούς; Μήπως όντως είναι αναπτυξιακό άλμα; Μήπως έχει κάνει το στήθος πιπίλα; Μήπως δε χορταινει; Μήπως είναι στο παιδί; Μήπως τίποτα από όλα αυτά;

Δεν ξέρω να σου απαντήσω. Ο μεγάλος μου γιος ήταν έτσι όλο τον πρώτο χρόνο, κολλημένος στο στήθος, αλλιώς έκλαιγε απαρηγόρητος. Ακόμα δεν ξέρω γιατί (το είχα ψάξει εκτενώς)

Εύχομαι να βρεις την απάντηση άμεσα και να είναι προσωρινό. Σου στέλνω θετική ενέργεια.

Έχουμε και κολικούς αλλά έχουμε και ανάγκη αγκαλιά... Αυτό καταλαβαίνω... Το θέμα είναι ότι εγώ γυρίζω στη δουλειά για λίγες ώρες κάθε μέρα και μένει με τη γιαγιά του. Του είναι πολύ δύσκολο να με αποχωρίζεται.. είναι μικρό το πουλάκι μου! Ελπίζω εγω να βρω τη λύση γιατί αυτη τη στιγμή υποφέρει αυτός και υποφέρω κι εγώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 12/10/2022 at 4:36 ΜΜ, Aggelikh Nt είπε:

Έχουμε και κολικούς αλλά έχουμε και ανάγκη αγκαλιά... Αυτό καταλαβαίνω... Το θέμα είναι ότι εγώ γυρίζω στη δουλειά για λίγες ώρες κάθε μέρα και μένει με τη γιαγιά του. Του είναι πολύ δύσκολο να με αποχωρίζεται.. είναι μικρό το πουλάκι μου! Ελπίζω εγω να βρω τη λύση γιατί αυτη τη στιγμή υποφέρει αυτός και υποφέρω κι εγώ!

Manoules ti mou kanete;;Pos eistai...ta morakia sas;Diskolevestai;Emis simera klinoume 1 mina.poli emeto h mikri mou sinexia..exoume alaksei 4 galata kai tipota..tin kiriaki exoume rantevou se neognologos na doume...mipos exei palindromisi,alergia den ksero.poli tirania me to emeto mexri pou pnigetai.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Simona είπε:

Manoules ti mou kanete;;Pos eistai...ta morakia sas;Diskolevestai;Emis simera klinoume 1 mina.poli emeto h mikri mou sinexia..exoume alaksei 4 galata kai tipota..tin kiriaki exoume rantevou se neognologos na doume...mipos exei palindromisi,alergia den ksero.poli tirania me to emeto mexri pou pnigetai.

Εμένα μια φορά εκανε εμετό ο μικρός κ αγχώθηκα... Δεν ξέρω τι πρέπει να προσέχεις σε αυτή την περίπτωση ! Εύχομαι όλα να πάνε καλά... 

εμείς περνάμε λίγο δύσκολα τα απογεύματα.. μας πιάνει γκρίνια κ υπερένταση... 

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Simona είπε:

Manoules ti mou kanete;;Pos eistai...ta morakia sas;Diskolevestai;Emis simera klinoume 1 mina.poli emeto h mikri mou sinexia..exoume alaksei 4 galata kai tipota..tin kiriaki exoume rantevou se neognologos na doume...mipos exei palindromisi,alergia den ksero.poli tirania me to emeto mexri pou pnigetai.

Καλησπέρα, εύχομαι να πάνε όλα καλά και να βρείτε μια λύση, την καημενούλα, κάτι την πειράζει. 

Εμείς δυσκολευόμαστε με κολικούς από αργά το απόγευμα και μετά. Αλλά μέσα στη νύχτα περνάει. Σαν να κοιμάται και λίγο περισσότερο το βράδυ, κάπου 4 ώρες δηλ. Θηλάζει και πίνει και ξένο μια χαρά, αλλά όχι μεγάλη ποσότητα.

  • Μου αρέσει 1

T4Rzp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Moomin είπε:

Καλησπέρα, εύχομαι να πάνε όλα καλά και να βρείτε μια λύση, την καημενούλα, κάτι την πειράζει. 

Εμείς δυσκολευόμαστε με κολικούς από αργά το απόγευμα και μετά. Αλλά μέσα στη νύχτα περνάει. Σαν να κοιμάται και λίγο περισσότερο το βράδυ, κάπου 4 ώρες δηλ. Θηλάζει και πίνει και ξένο μια χαρά, αλλά όχι μεγάλη ποσότητα.

Ti dineis gia kolikous;Pio gala troei;emis apo to frisolac kanei poli emeto rouketes.avrio tha pame se eidiko na doume ti tin pirazei...na mas dosei gala pou na min tin pirazei....poso imeron einai to moraki sou tora;❤

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , Simona είπε:

Ti dineis gia kolikous;Pio gala troei;emis apo to frisolac kanei poli emeto rouketes.avrio tha pame se eidiko na doume ti tin pirazei...na mas dosei gala pou na min tin pirazei....poso imeron einai to moraki sou tora;❤

Έτσι Έκανε και μένα όσο ήταν στη θερμοκοιτίδα και τώρα πίνουμε το Nan ar το αντιαναγωγικο και έχουμε σωθεί! Πίνουμε 150 ανά  3 ώρες ! Εσείς ποσα ml δίνετε;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 ώρα πρίν, Mairiv είπε:

Έτσι Έκανε και μένα όσο ήταν στη θερμοκοιτίδα και τώρα πίνουμε το Nan ar το αντιαναγωγικο και έχουμε σωθεί! Πίνουμε 150 ανά  3 ώρες ! Εσείς ποσα ml δίνετε;

Emena den pinei pano apo 90ml.gia to nan ar ti thili xrisimiopeis;

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Simona είπε:

Emena den pinei pano apo 90ml.gia to nan ar ti thili xrisimiopeis;

Αχ άσε μέχρι να βρούμε μπουκάλι να μην πνίγεται τόσο αγοράσαμε ένα σωρό! Τώρα έχουμε καταλήξει στο dr brown και τη θηλή νούμερο 2!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!!! Εμένα σήμερα έγινε 1 μήνα. Πίνει και δικό μου γάλα και το Novalac και δεν έχω παραπονο δεν έχει κολικούς. Μόνο 2 φορές έκανε εμετο ρουκέτα αλλά απ τη λαιμαργία του χαχαχα. Συνήθως πίνει 120μλ.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, Mairiv είπε:

Αχ άσε μέχρι να βρούμε μπουκάλι να μην πνίγεται τόσο αγοράσαμε ένα σωρό! Τώρα έχουμε καταλήξει στο dr brown και τη θηλή νούμερο 2!

Apo tin arxi pinei apo ta mpoukalia dr.brown pote den dokimasa alla...ta pire kateutian..exo 6 gia na mporw na apostirono giati egw dinw mono kseno gala.Me to fardi leimo einai ta dika mou.Apo tin kliniki pou genisa mou edosan kai tis nuk kai tis chicco alla den ta exo dokimasei oute thelw.einai oti prepei tis dr.brown kai den xreiazetai na kano piramata.

4 ώρες πρίν, MarthaK είπε:

Γεια σας κορίτσια!!! Εμένα σήμερα έγινε 1 μήνα. Πίνει και δικό μου γάλα και το Novalac και δεν έχω παραπονο δεν έχει κολικούς. Μόνο 2 φορές έκανε εμετο ρουκέτα αλλά απ τη λαιμαργία του χαχαχα. Συνήθως πίνει 120μλ.

@MarthaKEmena kanei sinexia emetous kai exo alaksei mexri stigmis 4 diaforetika.Simera mas edosan allo katsikisio ante na doume.Emena einai 31 imeron kai pinei 90ml kathe 2 ores.h paidiatros mou eipe oti den einai provlima afou vazei kila kanonika apla zitaei gala pio sixna.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...