Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Fay_ είπε:

      Μέτρησες ποτε προγεστερονη μαζί με τις χοριακες; Εγω σήμερα που πήγα για χοριακη μέτρησα και προγεστερονη (από μόνη μου χωρίς να μου το ζητήσουν). Τώρα ήρθε το αποτέλεσμα και είναι μόνο 12, με το κατώτερο φυσιολογικό στο πρώτο τρίμηνο να ξεκινά από 3. Πολύ χαμηλή είναι και αγχώθηκα πάλι. Να τους το αναφέρω ότι έκανα την εξέταση; 

      εγώ δεν ειχα μετρήσει ποτέ προγεστερονη δεν το ειχα σκεφτεί άλλιως θα το εκανα! φυσικά και να το αναφέρεις!  αλλά νομίζω ότι ο οργανισμός ειδικά στην εξωσωματική θέλει τον χρόνο του για να μπουσταρει! να τους το πεις όμως 

Μανουλες Σεπτεμβρίου 2022


Happy@@

Recommended Posts

πρίν από 17 λεπτά , KoraliaP είπε:

@MarthaK η εικονα που περιγραφεις με τον υπνο μονο του ειναι σεναριο επιστημονικης φαντασιας ακομη για μας 😊

Αυτο με την κουβερτουλα μαλιστα! κι εμεις το κανουμε. αν και να σου πω εμας λειτουργησε απο την αρχη το φασκιωμα. ηρεμει παρα πολυ!

@thel είναι δύσκολο ισχύει! απόλαυσε ομως το 6ωρο που σου χαρίζει γιατι ειναι σουπερ για την ηλικια του. την ημερα τσουκου τσουκου παλευε το λικνο. και με πολυ χαμηλο φωτισμο. εμεις προσπαθουσαμε τοσο καιρο και φωλια αλλα μπααα. Μαια μας εχει πει να τον βαζουμε λικνο και σιγα σιγα θα συνηθισει

@Aggelikh Nt ειναι στο παιδι πιστευω. απο 3ο μηνα και μετα θεωρητικα βελτιωνεται σιγα σιγα ο υπνος γιατι τα μωρα αρχιζουν και εκκρινουν μελατονινη οποτε καταλαβαινουν την διαφορα μερας και νυχτας. Εμεις 3,5 μηνων τωρα συνεχιζουμε ακαθεκτοι τον ατσαλο ύπνο παντως χαχα

@Melie ωχ φοβερο! και δεν εχει γκρινια που δεν κοιμαται τοσες ωρες μεσα στη μερα;; καλα κι εμενα 3 χαζα μισαωρα μαξ 1 ωρα να κανει μεσα στη μερα αλλα και παλι γκρινιαζει φουλ γιατι νυσταζει. φαινονται τα ματακια του. βασικα ακομη δεν μπορει να κοιμηθει μονος του, τον παιρνω αγκαλια, κλαιει πολυ, του δινω πιπιλα/τον κουναω/και του ψιθυριζω στο αυτι ΣΣΣ. συνηθως μετα απο λιγη ωρα αποκοιμιεται

@KoraliaP Μάλλον εμένα είναι υπναρας γιατί και μέσα στη μέρα ο ένας του ύπνος είναι 3-4 ώρες. Οι υπόλοιποι είναι μισαωροι.

Κορίτσια να σας ρωτήσω. Σας κάνουν εσάς αναγωγές τα μωράκια; Εμένα πέρασε μια ιωσουλα και δεν έτρωγε πολύ, αλλά έχει δυο μέρες τώρα που του άνοιξε η όρεξη, τρωει πολύ κ μετά το βγάζει (απ το μεσημέρι και μετά). Το θέμα είναι ότι προσπαθώ να μην του δίνω πολύ για να μπορεί να το χωνέψει αλλά είναι αδύνατον, ξεσηκώνει τον τόπο μέχρι να φάει. Σας κάνουν εσάς και αν ναι πως το αντιμετωπίζετε;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

17 ώρες πρίν, MarthaK είπε:

@KoraliaP Μάλλον εμένα είναι υπναρας γιατί και μέσα στη μέρα ο ένας του ύπνος είναι 3-4 ώρες. Οι υπόλοιποι είναι μισαωροι.

Κορίτσια να σας ρωτήσω. Σας κάνουν εσάς αναγωγές τα μωράκια; Εμένα πέρασε μια ιωσουλα και δεν έτρωγε πολύ, αλλά έχει δυο μέρες τώρα που του άνοιξε η όρεξη, τρωει πολύ κ μετά το βγάζει (απ το μεσημέρι και μετά). Το θέμα είναι ότι προσπαθώ να μην του δίνω πολύ για να μπορεί να το χωνέψει αλλά είναι αδύνατον, ξεσηκώνει τον τόπο μέχρι να φάει. Σας κάνουν εσάς και αν ναι πως το αντιμετωπίζετε;

@MarthaK σιγουρα υπναρας! μπραβο στο παλικαρι σου! 

εμας κανει γουλιες συχνα ασχετου αν εχει φαει πολυ ή λιγο, μητρικό ή φόρμουλα. η παιδιατρος λεει δεν ειναι ανησυχητικο, γινεται λογω ανωριμοτητας του γαστρεντερικου. μας ειπε μετα απο καθε γευμα να τον κραταμε ορθιο 10 λεπτα να κατεβαινει το γαλατακι κ να τον ρευουμε καλα. θα φτιαξει συντομα αυτο, αν δεν αναφερεσαι σε μεγαλες αναγωγες ή εμετους

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια, εσάς που τα μωρά σας είναι ολιγόυπνα μέσα στη μέρα σαν το δικό μου, πως είναι η διάθεσή τους μέσα στη μέρα, αφού δεν κοιμούνται πολύ; Εμένα φαίνεται ότι είναι γκρινιάρης, όταν έχει κουραστεί αλλά παρολα αυτά δεν μπορεί να κοιμηθεί. Επίσης δεν μπορεί να μείνει καθόλου μόνος του. Με το που γυρίσεις άλλου το βλέμμα και δεν του μιλάς ή δεν παίζεις μαζί του διαμαρτύρεται. Δεν έχω πρόβλημα με αυτό, απλα έχω μια περιέργειά αν είναι κι αλλά μωράκια έτσι 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σαν να περιγράφεις το μεγάλο μου παιδί. Τα λόγια σου ακριβώς. Ούτε τουαλέτα δε μπορούσα να πάω. Το μικρό είναι ολιγουπνο επίσης, αλλά δεν γκρινιάζει τόσο, καμία σχέση με το πρώτο.

Τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Melie είπε:

Σαν να περιγράφεις το μεγάλο μου παιδί. Τα λόγια σου ακριβώς. Ούτε τουαλέτα δε μπορούσα να πάω. Το μικρό είναι ολιγουπνο επίσης, αλλά δεν γκρινιάζει τόσο, καμία σχέση με το πρώτο.

Τι να πω...

Και με το μεγάλο τι έγινε; Πότε άλλαξε αυτό; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δυστυχώς άργησε αρκετά, κοντά στο χρόνο που περπάτησε, σταμάτησε και η γκρίνια. Από τη μια μέρα στην άλλη, ως δια μαγείας.

Μέχρι τότε, τον είχα όλη μέρα πάνω μου κυριολεκτικά, στο μάρσιπο. Ή εγώ ή ο μπαμπάς του. Ο μικρός πάλι θέλει ελάχιστα τον μάρσιπο, ίσως επειδή είναι μεγάλο μωρό και δε βολεύεται.

Δε σημαίνει ότι το δικό σου μωρό θα χρειαστεί τόσο χρόνο. Κάθε μωράκι είναι διαφορετικό. Στο λέω εγώ που κυριολεκτικά έτρεμα την ώρα που θα γεννήσω το δεύτερο, γιατί ήμουν σίγουρη ότι θα περάσω τα ίδια.

Καλή δύναμη και ψυχραιμία, όσο γίνεται. Το μόνο σίγουρο είναι ότι η ψυχολογία μας τα επηρεάζει. Απλά κι εμείς άνθρωποι είμαστε, δεν είμαστε ρομπότ. Κάνουμε το καλύτερο που μπορούμε. Αυτό πρέπει να σκεφτόμαστε και να παίρνουμε δύναμη.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! 3 μηνων ο μικρούλης, και ενώ έπαιρνε από την πρώτη μέρα και μπουκάλι (δικό μου γάλα αλλά από μπουκάλι) ξαφνικά εδώ και μερικές μέρες θέλει μόνο στήθος. Χθες έλειψα  για 4 ωρες στη δουλειά και εκλαιγε γοερα. με παραπονο. εφαγε με τα χίλια ζόρια. αλλά δεν ειναι μονοντο φαγητό.  ειναι το παράπονο. μολις γυρισα και μπηκε 1 λεπτο στο στήθος, άλλο παιδί... ηρεμησε κ αρχισε να γελαει ο γλυκός μου! τρέμω γιατί από την καινούργια χρονιά πρέπει να επιστρέψω στη δουλειά full time. Έχει τύχει σε καμία κάτι παρόμοιο?

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, EvangeliaST είπε:

Καλημέρα κορίτσια! 3 μηνων ο μικρούλης, και ενώ έπαιρνε από την πρώτη μέρα και μπουκάλι (δικό μου γάλα αλλά από μπουκάλι) ξαφνικά εδώ και μερικές μέρες θέλει μόνο στήθος. Χθες έλειψα  για 4 ωρες στη δουλειά και εκλαιγε γοερα. με παραπονο. εφαγε με τα χίλια ζόρια. αλλά δεν ειναι μονοντο φαγητό.  ειναι το παράπονο. μολις γυρισα και μπηκε 1 λεπτο στο στήθος, άλλο παιδί... ηρεμησε κ αρχισε να γελαει ο γλυκός μου! τρέμω γιατί από την καινούργια χρονιά πρέπει να επιστρέψω στη δουλειά full time. Έχει τύχει σε καμία κάτι παρόμοιο?

Κι εγώ αφήνω γάλα δικό μου σε μπουκάλι αλλά μέχρι τώρα δεν έχω αντιμετωπίσει θέμα. Θα ήθελα αν μπορείς να μου πεις ποτέ κανείς αντλήσεις και πόσο βγάζεις ανά άντληση γιατί εμένα με αγχωνει πολύ το ζήτημα. εγώ συνήθως κάνω μια άντληση το βράδυ και βγάζω από 110 μέχρι 150 ml. Δεν προλαβαίνω όμως μέσα στη μέρα να αντλήσω άλλο γιατί θηλάζει συχνά. Επίσης πόσα ml αφήνεις για το 4ωρο που λείπεις; Εμένα θέλει σίγουρα 150 ml αν λείψω 2.5-3 ωρες

Link to comment
Share on other sites

Καλέ εεγώ πολύ λιγότερο βγαζω μεσα στη μερ. περιπου 60-70 ml στα 10 λεπτά. το βράδυ γυρω στα 100. εχω για ασφάλεια και γαλα φόρμουλα στο σπίτι έτσι ώστε ανδεν φτάσει αυτό που άφησα να δωσουν κ ξένο στη χειρότερη. το θέμα μου εμένα είναι ότι δεν τρωει κ παραπονιέται. σαν να του λείπω.. έτσι ξαφνικά..

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Aggelikh Nt είπε:

Κι εγώ αφήνω γάλα δικό μου σε μπουκάλι αλλά μέχρι τώρα δεν έχω αντιμετωπίσει θέμα. Θα ήθελα αν μπορείς να μου πεις ποτέ κανείς αντλήσεις και πόσο βγάζεις ανά άντληση γιατί εμένα με αγχωνει πολύ το ζήτημα. εγώ συνήθως κάνω μια άντληση το βράδυ και βγάζω από 110 μέχρι 150 ml. Δεν προλαβαίνω όμως μέσα στη μέρα να αντλήσω άλλο γιατί θηλάζει συχνά. Επίσης πόσα ml αφήνεις για το 4ωρο που λείπεις; Εμένα θέλει σίγουρα 150 ml αν λείψω 2.5-3 ωρες

 

1 ώρα πρίν, Aggelikh Nt είπε:

Κι εγώ αφήνω γάλα δικό μου σε μπουκάλι αλλά μέχρι τώρα δεν έχω αντιμετωπίσει θέμα. Θα ήθελα αν μπορείς να μου πεις ποτέ κανείς αντλήσεις και πόσο βγάζεις ανά άντληση γιατί εμένα με αγχωνει πολύ το ζήτημα. εγώ συνήθως κάνω μια άντληση το βράδυ και βγάζω από 110 μέχρι 150 ml. Δεν προλαβαίνω όμως μέσα στη μέρα να αντλήσω άλλο γιατί θηλάζει συχνά. Επίσης πόσα ml αφήνεις για το 4ωρο που λείπεις; Εμένα θέλει σίγουρα 150 ml αν λείψω 2.5-3 ωρες

Καλέ εεγώ πολύ λιγότερο βγαζω μεσα στη μερ. περιπου 60-70 ml στα 10 λεπτά. το βράδυ γυρω στα 100. εχω για ασφάλεια και γαλα φόρμουλα στο σπίτι έτσι ώστε ανδεν φτάσει αυτό που άφησα να δωσουν κ ξένο στη χειρότερη. το θέμα μου εμένα είναι ότι δεν τρωει κ παραπονιέται. σαν να του λείπω.. έτσι ξαφνικά..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, EvangeliaST είπε:

 

Καλέ εεγώ πολύ λιγότερο βγαζω μεσα στη μερ. περιπου 60-70 ml στα 10 λεπτά. το βράδυ γυρω στα 100. εχω για ασφάλεια και γαλα φόρμουλα στο σπίτι έτσι ώστε ανδεν φτάσει αυτό που άφησα να δωσουν κ ξένο στη χειρότερη. το θέμα μου εμένα είναι ότι δεν τρωει κ παραπονιέται. σαν να του λείπω.. έτσι ξαφνικά..

Μπορεί να θέλει την ασφάλεια του στήθους και της αγκαλιάς. Ο θηλασμός είναι μία ιδιαίτερη επαφή. Δεν είναι μόνο τροφή.. είναι λογικό να σε αναζητα. 

Αν αφήνεις κάποια φορεμένη μπλούζα σου να τη μυρίζει και να σε νιώθει πιο κοντά;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Aggelikh Nt είπε:

Μπορεί να θέλει την ασφάλεια του στήθους και της αγκαλιάς. Ο θηλασμός είναι μία ιδιαίτερη επαφή. Δεν είναι μόνο τροφή.. είναι λογικό να σε αναζητα. 

Αν αφήνεις κάποια φορεμένη μπλούζα σου να τη μυρίζει και να σε νιώθει πιο κοντά;

θα το δοκιμάσω!! Ευχαριστώ πολύ πολύ!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Pan88 είπε:

Καλησπερα κοριτσια χρονια πολλα! Ηθελα να ρωτησω αν εχει παρει καποια λεφτα απο τον οαεδ για χρηση του 6μηνου.. δεν εχω πληρωθει ενω ξεκινησε απο 8 του μηνα… 

Καλησπέρα κορίτσι και χρόνια πολλά!!! Θα σου μπουν αρχές του μήνα. Εμένα με πλήρωσαν 1/12 για τις μέρες Νοεμβρίου ;-)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Γεια σας μανούλες Σεπτεμβρίου. Πως είναι τα μωράκια σας; 
Εμείς κάναμε σήμερα το τρίτο μας εμβόλιο. Μας είπε ο γιατρός να ξεκινήσουμε χορτόσουπες και κρεατόσουπες τον επόμενο μήνα. Μου είπε επίσης αμα θέλω να σταματήσω την αποστείρωση. Εσείς την έχετε σταματήσει; Επειδή μου είπε αμα θέλω το σκέφτομαι όλη μέρα και δεν ξέρω τι να κάνω και θα ήθελα τη γνώμη σας. :-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...