Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανουλες Σεπτεμβρίου 2022


Happy@@

Recommended Posts

2 ώρες πρίν, Aggelikh Nt είπε:

Μπορείς να μου πεις πως τις αισθάνεσαι;; Είχα κι εγώ μια μέρα 6-7 και θορυβήθηκα... Μίλησα με το γιατρό κ με το μαγνήσιο έχω ηρεμήσει. Αναρωτιέμαι αν είναι νωρίς να ξεκινήσουν από την 27η εβδομάδα. Φοβάμαι μην κοντύνει ο τράχηλος κ γεννησω πρόωρα. 

 

Είναι πολύ χαρακτηριστικό το braxton hicks γιατί πετρώνει η κοιλιά και καταλαβαίνεις ότι εκείνη την ώρα η μήτρα συσπάται και σκληραίνει αλλά επικεντρώνεται μόνο στην κοιλιά αν ο πόνος είναι και στη μέση και πολύ έντονος και συστηματικά δηλαδή βλέπεις ότι ξεκινάς καθε "τοσα"λεπτά να έχεις πονάκια κατευθείαν μιλάς με τον γιατρό σου γιατί αυτό όντως μπορεί να δείχνει ότι ξεκινάει τοκετός. Εμένα μπορεί να με πιάσει π.χ. το μεσημέρι δύο φορές με απόσταση μισή ώρα η μία ώρα και μετά το βράδυ ξανά μία -2 φορές.. τι να σου πω εγώ το είχα σε όλες τις εγκυμοσύνες και το θεωρούσαν οι γιατροί φυσιολογικό από τον έβδομο μήνα.. αλλά τονίζω όσο είναι ακανόνιστες!

 

πρίν από 6 λεπτά , Melody90 είπε:

Είναι πολύ χαρακτηριστικό το braxton hicks γιατί πετρώνει η κοιλιά και καταλαβαίνεις ότι εκείνη την ώρα η μήτρα συσπάται και σκληραίνει αλλά επικεντρώνεται μόνο στην κοιλιά αν ο πόνος είναι και στη μέση και πολύ έντονος και συστηματικά δηλαδή βλέπεις ότι ξεκινάς καθε "τοσα"λεπτά να έχεις πονάκια κατευθείαν μιλάς με τον γιατρό σου γιατί αυτό όντως μπορεί να δείχνει ότι ξεκινάει τοκετός. Εμένα μπορεί να με πιάσει π.χ. το μεσημέρι δύο φορές με απόσταση μισή ώρα η μία ώρα και μετά το βράδυ ξανά μία -2 φορές.. τι να σου πω εγώ το είχα σε όλες τις εγκυμοσύνες και το θεωρούσαν οι γιατροί φυσιολογικό από τον έβδομο μήνα.. αλλά τονίζω όσο είναι ακανόνιστες!

 

Εγώ παίρνω 3 trofocard max την ημέρα.. τώρα θα μιλήσουμε με το γιατρό και για μία ακόμα θεραπεία γιατί φοβόμαστε επειδή είναι και Τετάρτη καισαρική μην ξεκινήσει τίποτα νωρίτερα ο τοκετός, με κάτι χάπια τοκολυτικα που τη θεραπεία την παίρνεις στο σπίτι δεν είναι όπως παλιά που το έπαιρνες από τον όρο έχει καταργηθεί αυτό μου είπε και πλέον δίνουν κάτι χάπια τα οποία είναι για υπερτασικούς είναι για την πίεση δηλαδή απλά έχει σαν παρενέργεια να καλμάρει τη μήτρα και να σταματάει τις συσπάσεις..

Την Τρίτη που θα πάω στο Παπαγεωργίου θα τους το πω γιατί το δίνουν και αυτοι τη θεραπεία αυτήν απλά ο δικός μου γιατρός είναι της άποψης όταν το πάρω να μείνω για μία μέρα στο νοσοκομείο για επίβλεψη γιατί μπορεί να ζαλιστώ γιατί κάνει υπόταση μη μου πέσει η πίεση κ σοριαστω. Μου έδωσε εγγύηση ο γιατρός ότι με αυτη τη θεραπεία θα φτάσουμε σίγουρα στις 37 εβδομάδες.

(Λόγω ιστορικού όλα αυτά που σου είπα τεταρτη καισαρική ήταν πολύ βαριά μωρά πρόωρες συσπάσεις μία καισαρική στις 36 εβδομάδες)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 49 λεπτά , Mairiv είπε:

Κοριτσαρες τι κάνετε ; Βγάλατε τις κοιλίτσες σας σε κάποια παραλία για μπανάκι ή κρεβάτι και κλιματιστικό ; ❤️

Koritsia na sas rotisw ti mpimpero tha parete,panes,moromantila,afroloutra,aporipantiko,krema sikgamatos kai ta lipa.arxisa ta psonia siga siga kai thelw tin gnomi sas.euxarustw❤

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Simona είπε:

Koritsia na sas rotisw ti mpimpero tha parete,panes,moromantila,afroloutra,aporipantiko,krema sikgamatos kai ta lipa.arxisa ta psonia siga siga kai thelw tin gnomi sas.euxarustw

Εγω αν δε κλεισω την 28η εβδομάδα δε παιρνω τίποτα.Φοβηθηκα τοσο οταν εκανα την εκτακτη περίδεση,που είπα οτι δε θα καταφερω να φτασω στην 28η. Κοντοζυγωνει όμως και ηδη δειλα-δειλα εχω αρχίσει να χαζευω κάποια πραγματακια.Απο μπιμπερο σκέφτομαι να παρω της dr brown's(ειναι καποια συγκεκριμένα ,τα anti-colic αν δε κανω λαθος, που βοηθούν στους κολικούς).Μου τα προτεινε η κουμπαρα μου που εχει κανει παιδάκι τωρα προσφατα κ ειναι σούπερ ικανοποιημενη.Αφρολουτρα και απορρυπαντικο σκεφτομαι να παρω της pharmasept,ειδα εχουν πολυ καλες κριτικες.

Ειναι το πρώτο μου και χρειάζεται να αγορασουμε τα παντα ολα διοτι δεν εχουμε τιποτα,ουτε καν από γνωστους οποτε καταλαβαίνετε....Εχω πελαγωσει με το τι χρειάζεται πραγματικά να αγορασω και να μη ξεφυγω με αχρηστες αγορες!!

Θα λιωσω στο ψαξιμο τις επόμενες μερες,να περασει και η ωρα μου πιο εύκολα διοτι δε παλεύεται η "ταβανοθεραπεια"...:grin:

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Mairiv είπε:

Κοριτσαρες τι κάνετε ; Βγάλατε τις κοιλίτσες σας σε κάποια παραλία για μπανάκι ή κρεβάτι και κλιματιστικό ; ❤️

Εγώ έκανα 3 μπανάκια!!! Ωραία η αίσθηση στο νερό 

πρίν από 6 λεπτά , doremina είπε:

Εγω αν δε κλεισω την 28η εβδομάδα δε παιρνω τίποτα.Φοβηθηκα τοσο οταν εκανα την εκτακτη περίδεση,που είπα οτι δε θα καταφερω να φτασω στην 28η. Κοντοζυγωνει όμως και ηδη δειλα-δειλα εχω αρχίσει να χαζευω κάποια πραγματακια.Απο μπιμπερο σκέφτομαι να παρω της dr brown's(ειναι καποια συγκεκριμένα ,τα anti-colic αν δε κανω λαθος, που βοηθούν στους κολικούς).Μου τα προτεινε η κουμπαρα μου που εχει κανει παιδάκι τωρα προσφατα κ ειναι σούπερ ικανοποιημενη.Αφρολουτρα και απορρυπαντικο σκεφτομαι να παρω της pharmasept,ειδα εχουν πολυ καλες κριτικες.

Ειναι το πρώτο μου και χρειάζεται να αγορασουμε τα παντα ολα διοτι δεν εχουμε τιποτα,ουτε καν από γνωστους οποτε καταλαβαίνετε....Εχω πελαγωσει με το τι χρειάζεται πραγματικά να αγορασω και να μη ξεφυγω με αχρηστες αγορες!!

Θα λιωσω στο ψαξιμο τις επόμενες μερες,να περασει και η ωρα μου πιο εύκολα διοτι δε παλεύεται η "ταβανοθεραπεια"...:grin:

Όλα θα πάνε καλά!!! Ήδη εσείς φτάσει σχεδόν στον πρώτο στόχο. Ωραία η ιδέα για τα μπιμπερο. Κι εγώ τώρα έχω αρχίσει να ψάχνω. Πόσα λέτε να χρειαστούμε; 

Επίσης ένα μωρό που γεννιέται Σεπτέμβρη πως το ντύνουμε; 

Νιώθω τόσο άσχετη!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , doremina είπε:

Εγω αν δε κλεισω την 28η εβδομάδα δε παιρνω τίποτα.Φοβηθηκα τοσο οταν εκανα την εκτακτη περίδεση,που είπα οτι δε θα καταφερω να φτασω στην 28η. Κοντοζυγωνει όμως και ηδη δειλα-δειλα εχω αρχίσει να χαζευω κάποια πραγματακια.Απο μπιμπερο σκέφτομαι να παρω της dr brown's(ειναι καποια συγκεκριμένα ,τα anti-colic αν δε κανω λαθος, που βοηθούν στους κολικούς).Μου τα προτεινε η κουμπαρα μου που εχει κανει παιδάκι τωρα προσφατα κ ειναι σούπερ ικανοποιημενη.Αφρολουτρα και απορρυπαντικο σκεφτομαι να παρω της pharmasept,ειδα εχουν πολυ καλες κριτικες.

Ειναι το πρώτο μου και χρειάζεται να αγορασουμε τα παντα ολα διοτι δεν εχουμε τιποτα,ουτε καν από γνωστους οποτε καταλαβαίνετε....Εχω πελαγωσει με το τι χρειάζεται πραγματικά να αγορασω και να μη ξεφυγω με αχρηστες αγορες!!

Θα λιωσω στο ψαξιμο τις επόμενες μερες,να περασει και η ωρα μου πιο εύκολα διοτι δε παλεύεται η "ταβανοθεραπεια"...:grin:

@doreminaKai egw to idio den exw kapion pou mporei na mou dosei kati.prepei na ta agorasw ola.Nai kai egw ayta ta mpimpero skefromai na parw.gia ta alla eimai anamesa mustela,frezyderm kai pharmasept...kai ta tria exoun kala sxolia giafto den mporw na apofasisw kai thelw voitheia.Apo panes tha parw ta pampers premiun care kai moromantila pali pampers 99% nero pou einai.Ta mpimpero to proto kairo pernoume ta mikra mpoukalia h pernoume kai megala;se poia evdomada eisai tora koritsi;❤

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , Aggelikh Nt είπε:

Όλα θα πάνε καλά!!! Ήδη εσείς φτάσει σχεδόν στον πρώτο στόχο. Ωραία η ιδέα για τα μπιμπερο. Κι εγώ τώρα έχω αρχίσει να ψάχνω. Πόσα λέτε να χρειαστούμε; 

Επίσης ένα μωρό που γεννιέται Σεπτέμβρη πως το ντύνουμε; 

Νιώθω τόσο άσχετη!!

Εγω να δεις πόσο άσχετη νιώθω!!

Πιστεύω για αρχή 2-3 μπιμπερο ειναι καλα κ στην πορεία,βλεποντας και κανοντας.Μα χρειαστει κανενα παραπάνω,του το παίρνω.

Οσο για το ντυσιμο,εγω πιστεύω οτι θα θελει κατι καλοκαιρινο ακομη και το Σεπτεμβρη.Τα μωρα θελουν δροσιά,ζεσταινονται ευκολα και σκεψου οτι ο Σεπτέμβρης στην Ελλαδα καποιες φορες ειναι πιο ζεστός και απο τον Αύγουστο που λεει ο λογος.Εγω βεβαια μακαρι να φτασω να γεννησω Σεπτεμβρη,αλλα προς το παρον παρακαλαω να βγαλω τον Αύγουστο.

Θα παρω κατι ίσα για να βγουμε απο το μαιευτήριο και μερικα κορμακια για τις πρώτες μέρες.Ολες μου οι φιλες μου είπαν να μη παρω φορα με τα ψωνια διοτι απο τα δωρα και μονο θα γεμισει ο τοπος.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , doremina είπε:

Εγω να δεις πόσο άσχετη νιώθω!!

Πιστεύω για αρχή 2-3 μπιμπερο ειναι καλα κ στην πορεία,βλεποντας και κανοντας.Μα χρειαστει κανενα παραπάνω,του το παίρνω.

Οσο για το ντυσιμο,εγω πιστεύω οτι θα θελει κατι καλοκαιρινο ακομη και το Σεπτεμβρη.Τα μωρα θελουν δροσιά,ζεσταινονται ευκολα και σκεψου οτι ο Σεπτέμβρης στην Ελλαδα καποιες φορες ειναι πιο ζεστός και απο τον Αύγουστο που λεει ο λογος.Εγω βεβαια μακαρι να φτασω να γεννησω Σεπτεμβρη,αλλα προς το παρον παρακαλαω να βγαλω τον Αύγουστο.

Θα παρω κατι ίσα για να βγουμε απο το μαιευτήριο και μερικα κορμακια για τις πρώτες μέρες.Ολες μου οι φιλες μου είπαν να μη παρω φορα με τα ψωνια διοτι απο τα δωρα και μονο θα γεμισει ο τοπος.

Εγω κάποια ρουχαλακια έχω πάρει αλλά δεν τα έχω πάρει όλα ίδιο μέγεθος. Δεν ξέρω και πόσο μεγάλο θα είναι το μωρό. Επίσης έχεις δίκιο! Μπορεί να γεννήσω και νωρίτερα για αυτό και έχω πάρει και κοντά και μακρυά! 

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , doremina είπε:

Εγω να δεις πόσο άσχετη νιώθω!!

Πιστεύω για αρχή 2-3 μπιμπερο ειναι καλα κ στην πορεία,βλεποντας και κανοντας.Μα χρειαστει κανενα παραπάνω,του το παίρνω.

Οσο για το ντυσιμο,εγω πιστεύω οτι θα θελει κατι καλοκαιρινο ακομη και το Σεπτεμβρη.Τα μωρα θελουν δροσιά,ζεσταινονται ευκολα και σκεψου οτι ο Σεπτέμβρης στην Ελλαδα καποιες φορες ειναι πιο ζεστός και απο τον Αύγουστο που λεει ο λογος.Εγω βεβαια μακαρι να φτασω να γεννησω Σεπτεμβρη,αλλα προς το παρον παρακαλαω να βγαλω τον Αύγουστο.

Θα παρω κατι ίσα για να βγουμε απο το μαιευτήριο και μερικα κορμακια για τις πρώτες μέρες.Ολες μου οι φιλες μου είπαν να μη παρω φορα με τα ψωνια διοτι απο τα δωρα και μονο θα γεμισει ο τοπος.

@Aggelikh Ntki egw to idio den ksero posa mpimpero ta xreiastw gia arxi oute apo rouxa den ksero alla logika tha kanei poli zesti opote formakia...ksero go.kai egw septemvriou tha genisw.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 9 λεπτά , Simona είπε:

Apo panes tha parw ta pampers premiun care kai moromantila pali pampers 99% nero pou einai.Ta mpimpero to proto kairo pernoume ta mikra mpoukalia h pernoume kai megala;se poia evdomada eisai tora koritsi;

Αν γεννησεις σε ιδιωτικο,ξερω οτι σε γεμιζουν με ενα καρο πανες με το που βγεις οποτε δε σκεφτομαι ακομη την αγορά τους.Για μπουκαλα μου ειπαν οτι για αρχη παιρνουμε τα μικρά.Οσο για την εταιρία mustela, σκεφτομαι να παρω την κρεμα για τις θηλες που εχει.

Κλεινω οπου να ναι την 27η εβδομάδα!!Την άλλη εβδομάδα πρωτα ο Θεός θα φτασω στο πρώτο "μαξιλαρακι"(φτου,να μη το ματιασω)

Βγηκα σημερα να παω να κανω την καμπυλη σακχαρου και μου φάνηκε σα να βγηκα για βολτα.Εχω σαλταρει απ το πολυ το μεσα αλλα τι να κανω; Υπομονή!!:)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 39 λεπτά , doremina είπε:

Αν γεννησεις σε ιδιωτικο,ξερω οτι σε γεμιζουν με ενα καρο πανες με το που βγεις οποτε δε σκεφτομαι ακομη την αγορά τους.Για μπουκαλα μου ειπαν οτι για αρχη παιρνουμε τα μικρά.Οσο για την εταιρία mustela, σκεφτομαι να παρω την κρεμα για τις θηλες που εχει.

Κλεινω οπου να ναι την 27η εβδομάδα!!Την άλλη εβδομάδα πρωτα ο Θεός θα φτασω στο πρώτο "μαξιλαρακι"(φτου,να μη το ματιασω)

Βγηκα σημερα να παω να κανω την καμπυλη σακχαρου και μου φάνηκε σα να βγηκα για βολτα.Εχω σαλταρει απ το πολυ το μεσα αλλα τι να κανω; Υπομονή!!:)

Ekana kai egw kampili zaxarou prin liges meres.ki egw pio poli spiti...ti na kaneis me tetoia zesta.egw eimai 26+3.Se idiotiko tha genisw kai exw akousei oti dinoun digmata alla kai pali prepei na exeis sto spiti ta panta etoima.Prospathw na kanw ipomoni alla anipomonw na perasei o kairos.arxizw kai zorizoume poli kai pou einai akoma.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 45 λεπτά , Simona είπε:

Ekana kai egw kampili zaxarou prin liges meres.ki egw pio poli spiti...ti na kaneis me tetoia zesta.egw eimai 26+3.Se idiotiko tha genisw kai exw akousei oti dinoun digmata alla kai pali prepei na exeis sto spiti ta panta etoima.Prospathw na kanw ipomoni alla anipomonw na perasei o kairos.arxizw kai zorizoume poli kai pou einai akoma.

Δε ξερω σε ποιο θα γεννησεις,εγω θα ειμαι στο Μητερα.Μου είπε η κολλητη μου οτι της ειχαν δωσει μπολικο πραγμα,απ τη αλλη σκέφτομαι μωρε οτι οι πάνες ειναι το λιγοτερο,ο τι και να γινει,ενα πακέτο θα το βρεις στο σουπερμάρκετ που λεει ο λογος.

Εγω πηρα και τα αποτελέσματα της καμπύλης:

Νηστειας: 85.8 mg/dl

60' :  139.1 mg/dl

120' :  101.2 mg/dl.

Ξερω γω;Καλα μου φαίνονται!!

Το ειχα εννοια διοτι στην κατάσταση που ειμαι,ο διαβητης μου λειπε...

Κανε υπομονη κοριτσακι,θα περασει.Στο λεω εγω που τις πρώτες μερες που με εβαλαν ξαπλα ειχα λιωσει στο κλαμα.Κι οταν λεμε ξαπλα εννοούμε οτι ουτε μεχρι το μπαλκονι δεν εχω βγει. Καναπε-κρεβατι-τουαλετα.Αφου οταν εχω ραντεβου στο γιατρό και προκειται να βγω εξω,στολιζομαι σα τη φρεγατα!!Το περιμενω πως και πως!!

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , doremina είπε:

Δε ξερω σε ποιο θα γεννησεις,εγω θα ειμαι στο Μητερα.Μου είπε η κολλητη μου οτι της ειχαν δωσει μπολικο πραγμα,απ τη αλλη σκέφτομαι μωρε οτι οι πάνες ειναι το λιγοτερο,ο τι και να γινει,ενα πακέτο θα το βρεις στο σουπερμάρκετ που λεει ο λογος.

Εγω πηρα και τα αποτελέσματα της καμπύλης:

Νηστειας: 85.8 mg/dl

60' :  139.1 mg/dl

120' :  101.2 mg/dl.

Ξερω γω;Καλα μου φαίνονται!!

Το ειχα εννοια διοτι στην κατάσταση που ειμαι,ο διαβητης μου λειπε...

Κανε υπομονη κοριτσακι,θα περασει.Στο λεω εγω που τις πρώτες μερες που με εβαλαν ξαπλα ειχα λιωσει στο κλαμα.Κι οταν λεμε ξαπλα εννοούμε οτι ουτε μεχρι το μπαλκονι δεν εχω βγει. Καναπε-κρεβατι-τουαλετα.Αφου οταν εχω ραντεβου στο γιατρό και προκειται να βγω εξω,στολιζομαι σα τη φρεγατα!!Το περιμενω πως και πως!!

 

apotelesma-0'<87   fisiologikes times <= 92

apotelesma-60'<161  fisiologikes times <=180

apotelesma-120' <157  fisiologikes times<= 153

Ayta einai ta dika mou apotelesmata..na sou pw tin alitheia den gnorizw poli kala apo auta giafto akou ton giatro mou ti mou leei.autos eipe oti einai entaksei.

Egw tha genisw thessaloniki sto Genesis.ola na mas pane kala kai ipomoni tha kanoume etsi k alios...theloume den theloume xaxaxaxa.Na eimaste emis kala kai ta morakia mas...o kairos pernaei.Pote exeis ΠΗΤ esy;agoraki h koritsaki perimeneis;❤

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...