Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 8 ώρες πρίν, Aangelika8 είπε:

      Είναι πολύ πιθανό απλά να μη σου ταίριαξε το πρωτόκολλο. Εγω εκανα ωοληψια με arvekap γιατί έχω ιστορικό με υπερδιεγερσεις κ ενώ βλέπαμε γύρω στα 13 πήραμε 7 από τα οποία ήταν μόνο 4 καλά κανένα δεν προχωρησε. 2 μήνες μετά νέα ωοληψια με arvekap κ ovitrelle, αποφύγαμε την υπερδιέγερση, πήραμε 16 ωάρια ήταν ώριμα τα 13 κ τώρα περιμένω αποτελέσματα προεμφυτευτικου από 8 βλαστοκυστες!! Μην απογοητεύεσαι κ έχεις κ 3 που περιμένεις να δεις τι θα γίνει! 

      Καλησπέρα! Είναι ανάμεικτα τα συναισθήματα.. ισως γιατι δεν περιμενα οτι ηταν πιθανο να συμβει αυτο με τετοιο αριθμο ωαριων...περιμενα την πιθανή αποτυχία μετέπειτα αλλα οχι απο τωρα.. φαντάζομαι κ εσυ πως θα ένιωσες την πρωτη φορα! τελος παντων προχωράω οπως λες και περιμένω γιατι κανεις δεν ξερει πως θα εξελιχθει και θα προσπαθησω να ειμαι αισιοδοξη!!

      Καλή επιτυχια σου εύχομαι αυτη τη φορα!!!

Ολιγοσπερμια και πιθανότατες φυσιολογικής σύλληψης


Ellix

Recommended Posts

2 ώρες πρίν, Rafaela_123 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ! Εσείς σε τι κατάσταση είστε;

Εμείς εναμιση χρονο προσπαθουμε ελευθερα, εγώ μπαινω στα 36 με γενικη εικονα καλή (προς το παρόν) και ωορρηξία κανονικά ,εχω κ σχετικά σταθερο κυκλο. Το πρώτο σπερμοδιάγραμμα του άντρα μου (ηλικια 33,5) ειχε χαμηλό αριθμό (3,8 εκ/μλ), κινητικοτητα καλή κ ενα μικρόβιο για το οποιο πηρε αντιβιωση. Πήγε σε 2 ουρολογους που του βρήκαν κηρσοκήλη αρ. 3ου βαθμου. Ξαναεκανε 2ο σπερμοδιαγραμμα με ελαχιστη αυξηση στον αριθμο (4,5 εκ). Στην ουσία τα ιδια πραγματα του ειπαν, οτι η κηρσοκηλη πρεπει να αφαιρεθεί και οτι υπαρχουν μεγαλες πιθανοτητες να δει καλα αποτελέσματα! Απλώς ο πρώτος εμεινε και στο θέμα της ψυχολογίας, να μην αγχώνεται κλπ και του εδωσε τα terrafertil σαν συμπληρωμα για 3 μηνες. Ο 2ος που ηταν πιο ψυχρος του εγραψε να κανει κ αλλες εξετασεις, αλλα δεν τον αποθάρρυνε, κανείς δηλ μεχρι στιγμής δεν μας μιλησε για εξωσωματική, εφόσον υπάρχει αυτή η κηρσοκήλη και οτι το μονο θεμα ειναι ο αριθμος.  Απλώς εδω στην επαρχια σε ιδιωτικο νοσοκομειο μας ζητανε 3 χιλιαδες ευρω για την επεμβαση και το δημοσιο δεν το εμπιστευομαι! Οποτε θα το ψαξουμε Αθηνα, απλως πρέπει να βρουμε καλο ουρολογο! Αλλα μας φαινονται πολλα κ δεν μας περισσευουν δυστυχως (τοσα κοστιζει σχεδον η εξωσωματικη). Α επισης του ειπε ο 2ος να του γραψει ο γυναικολογος μου (παραδοξως) την εξεταση για τον καρυοτυπο, που απο οτι διαβαζω εδω δεν γραφεται αυτη η εξεταση. Τη Δευτερα θα μαθω απο τον γυναικολογο μου! 

Τελος του ειπε ο ουρολογος να κανει κ κρυοσυντηρηση σπερματος σε περιπτωση που κάτι δεν παει καλα με την επεμβαση ( αυτα είναι που με αγχωνουν εμενα). Γενικα ειμαστε πολυ αγχωδεις κ οι δυο, με τη διαφορα οτι ο αντρας μου δεν το εκδηλωνει, εχει πεσει ψυχολογικά, εχει πιεστει και αυτο δυστυχως δεν βοθαει! Ας γινει η επεμβαση και απο εκει κ επειτα βλεπουμε! Λογω της δικης μου ηλικιας δεν θα δωσω κ πολυ περιθωριο.. φαντάζομαι οτι κ ο γιατρος μου το ιδιο θα κανει!

Αυτα .. Συγνωμη αν σας ζαλισα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 42 λεπτά , Nima21 είπε:

Εμείς εναμιση χρονο προσπαθουμε ελευθερα, εγώ μπαινω στα 36 με γενικη εικονα καλή (προς το παρόν) και ωορρηξία κανονικά ,εχω κ σχετικά σταθερο κυκλο. Το πρώτο σπερμοδιάγραμμα του άντρα μου (ηλικια 33,5) ειχε χαμηλό αριθμό (3,8 εκ/μλ), κινητικοτητα καλή κ ενα μικρόβιο για το οποιο πηρε αντιβιωση. Πήγε σε 2 ουρολογους που του βρήκαν κηρσοκήλη αρ. 3ου βαθμου. Ξαναεκανε 2ο σπερμοδιαγραμμα με ελαχιστη αυξηση στον αριθμο (4,5 εκ). Στην ουσία τα ιδια πραγματα του ειπαν, οτι η κηρσοκηλη πρεπει να αφαιρεθεί και οτι υπαρχουν μεγαλες πιθανοτητες να δει καλα αποτελέσματα! Απλώς ο πρώτος εμεινε και στο θέμα της ψυχολογίας, να μην αγχώνεται κλπ και του εδωσε τα terrafertil σαν συμπληρωμα για 3 μηνες. Ο 2ος που ηταν πιο ψυχρος του εγραψε να κανει κ αλλες εξετασεις, αλλα δεν τον αποθάρρυνε, κανείς δηλ μεχρι στιγμής δεν μας μιλησε για εξωσωματική, εφόσον υπάρχει αυτή η κηρσοκήλη και οτι το μονο θεμα ειναι ο αριθμος.  Απλώς εδω στην επαρχια σε ιδιωτικο νοσοκομειο μας ζητανε 3 χιλιαδες ευρω για την επεμβαση και το δημοσιο δεν το εμπιστευομαι! Οποτε θα το ψαξουμε Αθηνα, απλως πρέπει να βρουμε καλο ουρολογο! Αλλα μας φαινονται πολλα κ δεν μας περισσευουν δυστυχως (τοσα κοστιζει σχεδον η εξωσωματικη). Α επισης του ειπε ο 2ος να του γραψει ο γυναικολογος μου (παραδοξως) την εξεταση για τον καρυοτυπο, που απο οτι διαβαζω εδω δεν γραφεται αυτη η εξεταση. Τη Δευτερα θα μαθω απο τον γυναικολογο μου! 

Τελος του ειπε ο ουρολογος να κανει κ κρυοσυντηρηση σπερματος σε περιπτωση που κάτι δεν παει καλα με την επεμβαση ( αυτα είναι που με αγχωνουν εμενα). Γενικα ειμαστε πολυ αγχωδεις κ οι δυο, με τη διαφορα οτι ο αντρας μου δεν το εκδηλωνει, εχει πεσει ψυχολογικά, εχει πιεστει και αυτο δυστυχως δεν βοθαει! Ας γινει η επεμβαση και απο εκει κ επειτα βλεπουμε! Λογω της δικης μου ηλικιας δεν θα δωσω κ πολυ περιθωριο.. φαντάζομαι οτι κ ο γιατρος μου το ιδιο θα κανει!

Αυτα .. Συγνωμη αν σας ζαλισα!!!

Γενικα μετα απο κάποια ηλικία οι κυρσοκυλες έχουν κάνει ειδη ζημια κ το αποτέλεσμα της επέμβασης εχει μικρές πιθανότητες. Μήπως να το ψάξεις λίγο καλητερα μην δώσεις τζάμπα κ μπείτε κ για επέμβαση που ειναι κ επώδυνη κ τελικά καταλήξετε παλι σε εξωσωματική? Δηλαδή διπλός κόπος? Καλητερα να ρωτήσετε για πιθανότητες κ κάποιον άλλο γιατρο κ τι σας συμφέρει πραγματικά. Αν το πρόβλημα είναι μόνο η ποσότητα κ όχι η ποιότητα του σπέρματος θα μπει στο χειρουργείο με αβέβαιες πιθανότητες απλα μήπως κ αποφυγετε την εξωσωματικη που ειναι κ λιγότερο επεμβατικη?  

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, linaa είπε:

Γενικα μετα απο κάποια ηλικία οι κυρσοκυλες έχουν κάνει ειδη ζημια κ το αποτέλεσμα της επέμβασης εχει μικρές πιθανότητες. Μήπως να το ψάξεις λίγο καλητερα μην δώσεις τζάμπα κ μπείτε κ για επέμβαση που ειναι κ επώδυνη κ τελικά καταλήξετε παλι σε εξωσωματική? Δηλαδή διπλός κόπος? Καλητερα να ρωτήσετε για πιθανότητες κ κάποιον άλλο γιατρο κ τι σας συμφέρει πραγματικά. Αν το πρόβλημα είναι μόνο η ποσότητα κ όχι η ποιότητα του σπέρματος θα μπει στο χειρουργείο με αβέβαιες πιθανότητες απλα μήπως κ αποφυγετε την εξωσωματικη που ειναι κ λιγότερο επεμβατικη?  

Δικιο εχεις απο τη μια, αλλα απο την αλλη ειναι μικρός, 33, έχει 3ου βαθμού που οσο πιο σοβαρη είναι τοσο καλυτερα αποτελεσματα βλεπεις και τελευταια μου λεει οτι εχει κ καποιες ενοχλησεις οταν εκσπερματωνει, ανεπαισθητες που δεν τις έπαιρνε χαμπαρι πριν, απλως τωρα ειναι υποψιασμενος! Κοιτα 2 ουρολογοι μας ειπαν αυτο, ο ακτινολογος που του εκανε το τριπλεξ οσχεος και δεν εχει κ καποιο συμφέρον του ειπε απο μονος του, οτι: "σε αλλη περιπτωση θα ελεγα σε ασθενη να το ψαξει κ να μην την κανει τζαμπα, αλλα σε σενα που ειναι 3ου αξιζει κ θα σε βοηθήσει λογικά! Τώρα αν μας πει κ ουρολογος στην Αθήνα να το κάνει και καταφερουμε εστω κ με τη μιση τιμη να κανει την επεμβαση, θεωρω οτι αξιζει! Ο γυναικολόγος μου δεν πηρε θεση σχετικα με την κηρσοκήλη και καλά εκανε θεωρώ, γιατι καλυτερα ο καθενας να μιλαει για την ειδικοτητα του και να μην μπαινει σε ξενα χωράφια! Εσείς σε τι φαση ειστε; Μενετε Αθηνα;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα κοριτσια,  εμεις  τελικα καναμε την επεμβαση για την κιρσοκηλη 3ου βαθμου σε ιδιωτικη κλινικη  στην Αθηνα. Ο συντροφος μου εχει πολυ καλη μετεγχειρητικη εικονα, και ελαχιστο πονο. Κανει αγωγη με brudifertil και Zymoplex και περιμενουμε να περασει  ο καιρος για το επομενο σπερμοδιαγραμμα. Ο χειρουργος μας ειπε οτι ηταν απο τις χειροτερες κιρσοκηλες που εχε δει και οτι αναμενει καλη βελτιωση... Περιμενω και τα δικα σας νεα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
On 12/10/2022 at 7:25 ΜΜ, DanaPE99 είπε:

Καλησπερα κοριτσια,  εμεις  τελικα καναμε την επεμβαση για την κιρσοκηλη 3ου βαθμου σε ιδιωτικη κλινικη  στην Αθηνα. Ο συντροφος μου εχει πολυ καλη μετεγχειρητικη εικονα, και ελαχιστο πονο. Κανει αγωγη με brudifertil και Zymoplex και περιμενουμε να περασει  ο καιρος για το επομενο σπερμοδιαγραμμα. Ο χειρουργος μας ειπε οτι ηταν απο τις χειροτερες κιρσοκηλες που εχε δει και οτι αναμενει καλη βελτιωση... Περιμενω και τα δικα σας νεα.

Καλησπέρα! Περαστικά του εύχομαι και σύντομα να έχετε τα επιθυμητά αποτελέσματα! Χαίρομαι γιατί και ο δικός μου θα την κάνει στην Αθήνα μέσα Νοεμβρίου κ έχω αγχωθεί! Το χειρουργείο με αγχώνει, αλλά δεν είναι κάτι φοβερό όπως λένε όλοι ε; Απλώς θέλει ηρεμία και προσοχη για καποιες μερες; Ουρολόγος εδώ στην επαρχία του πρότεινε να κάνει κρυοσυντήρηση σπέρματος, just in case που κάτι δεν πάει καλά!εσάς σας ειπαν κάτι τέτοιο; Γιατι ακομα δεν αποφασίσαμε αν θα το κανει! Ό,τι μας πει κ ο γιατρος στην Αθηνα..

Επεξεργάστηκαν by Nima21
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...