Recommended Posts

1 hour ago, Maroxmarox είπε:

@MarGe2022 καλωσηλθες ! Αν κλείσεις ραντεβού στο Έλενα μέσω 1535 στο τμήμα αποβολών , θα σε δει η Οικονομόπουλου ,θα πάρεις ότι εξετάσεις εσένα και του άντρα σου έχεις για να τις δει ,αυτή μετά θα σου γράψει ότι άλλο χρειάζεται όπως και τον καρυότυπο ζεύγους και θα είναι μηδαμινη χρέωση ,είναι εξαίρετη ..κλεισε ραντεβού και εύχομαι από καρδιάς κάθε επιτυχία και γρήγορα !!

@Penaki ο προεμφυτευτικος ποσό περίπου σας κοστίσε;

Η ιδιωτική δε καλύπτει τίποτα ....

Πώς μπορούν και βλέπουν εάν το ωάριο είναι καλό ;; Το βλέπουν από την αρχή ..εμένα έχει υπάρξει φορά που δε τα έβαλαν καν για γονιμοποίηση μου είπαν ήταν χάλια! Άρα μπορούν και βλέπουν το μέσα ..τι να πω .. Η ηλικία αλήθεια των μετά από 39 φταίει για όλα ...είμαι 40 αυτό ακούω ένα χρόνο τώρα ...πφφφφ

Ο προεμφυτευτικος γίνεται αποκλειστικά σε βλαστοκυστες;

Επίσης γνωρίζετε τα τρίτης ημέρας μπορούν μετά να τα αφήσουν για 5ης σε περίπτωση αποτυχίας με τρίτης ημέρας;

Έχουν κάποια στάνταρ για τα ωαρια, κυρίως τη μορφολογία και φυσικά αν είναι ώριμο. Αν δεν πληρεί τις προδιαγραφές σημαίνει ότι δεν έχει νόημα να μπει για γονιμοποίηση. Επίσης όταν λένε οτι είναι καλό δεν σημαίνει οτι θα γονιμοποιηθεί κιόλας, παίζουν ρόλο και άλλοι παράγοντες όπως το σπέρμα. Για τα έμβρυα που ρωτάς φυσικά και μπορούν να τα ξεπαγώσουν και να τα αφησουν να γίνουν βλαστοκυστες. Οσο για την ηλικία είναι κάτι που το γνωρίζουμε αλλά δεν έχει νόημα να μας το επαναλαμβάνουν. Άλλωστε για αυτό πάμε σε εξωσωματική, έλεος!!!

• Μου αρέσει 1

πρίν από 58 λεπτά , Penaki είπε:

Καλά θα ήταν στο κέντρο να υπήρχει ομάδα γιατρών αλλά δεν.... Ευτυχώς υπάρχει αυτή η ομάδα που μας δίνει τη δυνατότητα να συνομιλούμε κ να μαθαίνουμε η μια από την ιστορία της άλλης! 

Ότι χρειαστείς να ρωτάς γι αυτό είμαστε εδώ να λέμε τις εμπειρίες μας κ αναλόγως η καθεμία να πράττει. 

Για την κυστική στο χωρεμειο καλύπτουν τις περισσότερες μεταλλάξεις απ ότι είχα καταλάβει συγκριτικά με άλλα. Το 100% βέβαια δεν καλύπτεται ακόμη πουθενά. 

Σε ευχαριστώ πολυ για τις ευχές σου! Κ σε σένα ευχομαι να τα καταφέρετε με την πρωτη! 

Κυρίως γίνεται σε βλαστοκυστες για να παρουν περοσσοτερο δείγμα άρα κ πιο αξιόπιστο αποτέλεσμα. Έτσι μου το είχαν εξηγήσει, γιατι οι βλαστοκυστες έχουν περιπου 120-150 κύτταρα ενώ τα έμβρυα 3ης ημέρας περιπου 8-10 κυτταρα. Βέβαια γίνεται κ σε αυτά τα έμβρυα απλά δεν το προτιμούν. Ο προεμφυτευτικος μας πηγε 3400 (η βιοψία στο κέντρο, η καταψυξη των εμβρύων κ ο έλεγχος στο εργαστηριο). 

Να έχεις καλά αποτελέσματα και εύχομαι γρήγορα με ένα μωράκι! Σορυ δε θυμάμαι σε τι φάση είσαι ..

πρίν από 47 λεπτά , Σποράκι είπε:

Έχουν κάποια στάνταρ για τα ωαρια, κυρίως τη μορφολογία και φυσικά αν είναι ώριμο. Αν δεν πληρεί τις προδιαγραφές σημαίνει ότι δεν έχει νόημα να μπει για γονιμοποίηση. Επίσης όταν λένε οτι είναι καλό δεν σημαίνει οτι θα γονιμοποιηθεί κιόλας, παίζουν ρόλο και άλλοι παράγοντες όπως το σπέρμα. Για τα έμβρυα που ρωτάς φυσικά και μπορούν να τα ξεπαγώσουν και να τα αφησουν να γίνουν βλαστοκυστες. Οσο για την ηλικία είναι κάτι που το γνωρίζουμε αλλά δεν έχει νόημα να μας το επαναλαμβάνουν. Άλλωστε για αυτό πάμε σε εξωσωματική, έλεος!!!

Το ξέρω ...ειρωνικά το λέω ..χιχιχι..ευχαριστώ για τη πληροφορία!

πρίν από 47 λεπτά , Σποράκι είπε:

Διαφημίσεις1

3 ώρες πρίν, MarGe2022 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ! Ναι ναι μου είπαν σίγουρα προεμφυτευτικό. Αυτό που δεν έχω καταλάβει καλά είναι πόσο καιρό θα πάρει αυτός ο έλεγχος... 

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Εμένα μου είπαν από Χωρέμειο για 4 εξετάσεις... δεν έχω ακόμα καθαρή εικόνα τι ακριβώς θα κάνουν, περιμένω το ραντεβού για να τα ξεδιαλύνω. Καλά κάνεις και τα λες, διότι 100 από εδώ, 300 από εκεί, 500 παραπέρα, μαζεύονται και δεν έχω μηχανή να κόβει χρήμα ασταμάτητα, ούτε λεφτόδεντρο ευρωπουλιά! :lol: 

Εν τω μεταξύ, άντε πες αυτές που συνταγογραφούνται οκ. Για τις υπόλοιπες, έχω την εντύπωση με μία πρώτη έρευνα ότι οι ιδιωτικές ασφαλιστικές δεν καλύπτουν αυτές τις εξετάσεις που συνήθως κάνουμε γύρω από την διαδικασία της εξωσωματικής. Εμένα και του συζύγου δεν φαίνεται να καλύπτουν... δεν ξέρω αν εσείς έχετε άλλη εικόνα; θα το ψάξω λίγο ακόμα και θα επανέλθω. 

Καλησπέρα κορίτσι. Το πρωτόκολλο για τη μεσογειακή υπάρχει στάνταρ σε όλα τα κέντρα που κάνουν έλεγχο οπότε τα αποτελέσματα βγαίνουν σε μερικές μέρες.

• Μου αρέσει 1

tvXOp2.png

1 hour ago, Maroxmarox είπε:

Κορίτσια γνωρίζετε κανέναν καλό βελονιστη για διακοπή καπνίσματος; 

Καλησπέρα!! Σου έχω στείλει pm :)

• Ευχαριστώ 1

Διαφημίσεις

On 8/8/2022 at 9:48 ΜΜ, Kallo είπε:

Εγώ δεν έκλεισα ραντεβού με τον γιατρό. Μου είπε να σταματήσω τα φάρμακα. Μέσα σε 10 μέρες θα μου ερθει περίοδος και μιλάμε μετά να δούμε πως θα κινηθούμε. Να τον πάρω τηλ όταν θα μου τελειώσει η περίοδος λέτε ή μετά αφού γυρίσω από διακοπές? 

Και εμενα ένα χαρτί μου έδωσαν που είναι για δύο προσπάθειες 

Να τον πάρεις αφου γυρίσεις απο διακοπές και ζητά ενα ραντεβού απο κοντα. Έδειξε οτι εχει την πρόθεση να το συζητήσετε.

wRSzp2.pngUIzHp2.png

10 ώρες πρίν, Lela79 είπε:

Είμαι ακριβώς στην ίδια ψυχολογία με εσένα, καθώς η τελευταία μου αρνητική χοριακη ήταν πριν 20 μέρες .... Δε ξέρω αν έφταιξε κάτι που δεν έκανα ...γι αυτό  αποφάσισα να κάνω ότι περισσότερο μπορώ πριν την επόμενη προσπάθεια. Πήγα στο Έλενα στο τμήμα αποβολών κ ξεκίνησα τον έλεγχο κ εκεί ... Άρχισα γυμναστήριο για να εκτονώνομαι κ να χάσω τα 10 κιλά που μάζεψα στις τρεις προηγούμενες εξωσωματικές ....Ανακάλυψα δε,  ότι μετά από μια ώρα έντονης γυμναστικής είμαι ευδιάθετη κ χωρίς το στρες που με τρώει τον τελευταίο χρόνο (καλααααα.... μετά από κάποιες ώρες αυτό επιστρέφει αλλά πόση γυμναστική να κάνω η ταλαίπωρη Χαχαχαχα!!) Επίσης αποφάσισα από Σεπτέμβρη να ξεκινήσω γιόγκα κ βελονισμό! Κ άμα διαβάζοντας εδώ βρω κ κάτι άλλο που δεν έχω δοκιμάσει θα το κάνω κ αυτό !!!! Έχω αποφασίσει ότι στην επόμενη προσπάθεια θα πάω φουλ έξτρα έτσι ώστε αν δεν πετύχει τουλάχιστον θα βρίζω τη γκαντεμιά μου κ δε θα νιώθω τύψεις ότι δεν προσπάθησα αρκετά !!! Εμένα με βοηθάει στη ψυχολογία μου η δράση... νιώθω ότι δεν κάθομαι να περιμένω την μοίρα μου άπραγη... ισως να είναι ανούσια όλα αυτά αλλά τουλάχιστον με βοηθούν ψυχολογικά .... 

Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Και εγώ σκέφτομαι να αρχίσω γυμναστική στο σπίτι και ψάχνομαι για βελονισμό. Θέλω να προετοιμαστω όσο καλύτερα μπορώ αυτήν την φορά. Ψάχνω για πράγματα που μπορώ να κάνω διαφορετικά και να πετύχει 

7 ώρες πρίν, Αγάπ είπε:

Προεμφυτευτικο έλεγχο στις βλαστοκυστες έχεις σκεφτεί? Στο εξωτερικό το έχουν σαν στάνταρ διαδικασία πριν τη μεταφορά, απορώ γιατί έδω μας βάζουν να κάνουμε εμβρυομεταφορες με μη ελεγμένα έμβρυα....μέχρι να πετύχουμε το καλό. Και παράλληλα έχουμε απογοητευτεί και ψάχτει για 100 αλλα προβλήματα χωρίς ουσιαστικό λόγο.

Κανονικά θα έπρεπε και εδώ να είναι στα στάνταρ. Έχω μόνο δύο βλαστοκυστες. Οπότε δεν πιστεύω ότι αξίζει να περιμένω τον προεμφυτευτικο 

πρίν από 35 λεπτά , Καντι είπε:

Να τον πάρεις αφου γυρίσεις απο διακοπές και ζητά ενα ραντεβού απο κοντα. Έδειξε οτι εχει την πρόθεση να το συζητήσετε.

Ναι ναι δεν έχω παράπονο από τον γιατρό. Θα τον πάρω τηλ όταν γυρίσω από τις διακοπές

3 ώρες πρίν, Maroxmarox είπε:

Να έχεις καλά αποτελέσματα και εύχομαι γρήγορα με ένα μωράκι! Σορυ δε θυμάμαι σε τι φάση είσαι ..

Αχ αυτό το τσιγάρο!!!! Από μέρα σε μέρα λέω το κόβω κ σημερα πάλι από τα κομμένα κάνω. 

Σε ευχαριστώ πολυ για τις ευχές σου! Που να θυμάσαι είμαστε κ πολλες. Κ εσύ ευχομαι να καταφέρεις να αποκτήσεις αυτό που επιθυμείς!!!! Κ ελπίζω όλες μας συντομα κ άμεσα να τα καταφερουμε!!!!! 

• Ευχαριστώ 1

Γεια σας κορίτσια!Έχω να γράψω από τον Δεκέμβρη όπου είχα την πρώτη μου προσπάθεια η οποία κατέληξε σε βιοχημική.Μετα από ένα μεγάλο διάλειμμα λοιπόν,ξεκινάω κ εγώ τον Σεπτέμβρη, πρώτα ο Θεός.

Ήθελα να ρωτήσω αν κάποια από εσάς έχει πάει με τροποποιημένο κ φεμαρα κ τι αποτελέσματα είχε.Στην πρώτη μου διέγερση είχα 6 ωάρια,γονιμοποιηθηκαν τα 5 κ είχα 2 βλαστοκυστες.Τωρα μου είπε ο γιατρός να πάμε με φεμαρα,λόγω χαμηλής ανταπόκρισης καθώς κ ιστορικο μαστου στην οικογένεια μου.Υπαρχει περίπτωση με φεμαρα να φτάσω τα 6 ωάρια?Απ' ότι έχω διαβάσει το πολύ 2-3...

• Μου αρέσει 1

πρίν από 18 λεπτά , Faith22 είπε:

Γεια σας κορίτσια!Έχω να γράψω από τον Δεκέμβρη όπου είχα την πρώτη μου προσπάθεια η οποία κατέληξε σε βιοχημική.Μετα από ένα μεγάλο διάλειμμα λοιπόν,ξεκινάω κ εγώ τον Σεπτέμβρη, πρώτα ο Θεός.

Ήθελα να ρωτήσω αν κάποια από εσάς έχει πάει με τροποποιημένο κ φεμαρα κ τι αποτελέσματα είχε.Στην πρώτη μου διέγερση είχα 6 ωάρια,γονιμοποιηθηκαν τα 5 κ είχα 2 βλαστοκυστες.Τωρα μου είπε ο γιατρός να πάμε με φεμαρα,λόγω χαμηλής ανταπόκρισης καθώς κ ιστορικο μαστου στην οικογένεια μου.Υπαρχει περίπτωση με φεμαρα να φτάσω τα 6 ωάρια?Απ' ότι έχω διαβάσει το πολύ 2-3...

Καλη επιτυχία σου εύχομαι!!! 

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Faith22 είπε:

Καλημέρα!! Με φεμαρα και meriofert πήραμε δέκα ωάρια,εκ των οποίων γονιμοποιηθηκαν τα πέντε και έγιναν βλαστοκυστες. Εμένα με βοήθησαν πάρα πολύ,νομίζω είναι και θέμα οργανισμού,πχ τα altermon δε με βοήθησαν καθόλου στην προηγούμενη διέγερση. Την Παρασκευή μπαίνω στον έβδομο και εύχομαι και σε σενα να φουσκώσει η κοιλίτσα πολύ σύντομα ❤️

• Μου αρέσει 5

Καλημερα κοριτσια! 

Ειμαι νεα στο φορουμ, οποτε καθε καθοδηγηση ευπροσδεκτη. 

Με τον αντρα μου εχουμε δυο αποτυχημενες προσπαθειες εξωσωματικης στο εξωτερικο, οπου κ μενουμε. Με δυο διαφορετικα πρωτοκολλα κ 2 ωοληψιες. Δυστυχως τα εμβρυακια μας δεν κολλησαν. 

Ειπαμε να προσπαθησουμε κ μια στην Αθηνα. Μας προτειναν εναν γιατρο στο Υγεια κ εναν στο Ιασω. Λογω εργασιας, η πρωτη συναντηση θα γινει μεσω ιντερνετ. 

Θα ηθελα να μαθω εαν προτείνετε καποιο απο τα δυο κεντρα περισσοτερο. 

Ξαναεβαλα την ερωτηση σε αλλο γκρουπ του φορουμ κ μου απαντησε μια κοπελα, προτεινοντας νου να μπω στο γκρουπ αυτο κ πολυ σωστα επισημανε να δω κ τους δυο γιατρους κ να διαλεξω (ευχαριστω παρεμπιπτόντως!). 

Παρολα αυτα θα ηθελα να ακουσω τις γνωμες σας ή προσωπικες εμπειριες εαν γινεται. 

Ευχαριστω εκ των προτερων. 

10 ώρες πρίν, Kallo είπε:

Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Και εγώ σκέφτομαι να αρχίσω γυμναστική στο σπίτι και ψάχνομαι για βελονισμό. Θέλω να προετοιμαστω όσο καλύτερα μπορώ αυτήν την φορά. Ψάχνω για πράγματα που μπορώ να κάνω διαφορετικά και να πετύχει 

Κανονικά θα έπρεπε και εδώ να είναι στα στάνταρ. Έχω μόνο δύο βλαστοκυστες. Οπότε δεν πιστεύω ότι αξίζει να περιμένω τον προεμφυτευτικο 

Ναι ναι δεν έχω παράπονο από τον γιατρό. Θα τον πάρω τηλ όταν γυρίσω από τις διακοπές

Αρχισα κι εγώ  βελονισμο για καλύτερη αιμάτωση τησ μήτρας όπως είπε ο βελονιστής.  Είδωμεν..........

• Μου αρέσει 1

ugAHp3.png

jfV0p3.png

42 minutes ago, Ntzn said:

Καλημερα κοριτσια! 

Ειμαι νεα στο φορουμ, οποτε καθε καθοδηγηση ευπροσδεκτη. 

Με τον αντρα μου εχουμε δυο αποτυχημενες προσπαθειες εξωσωματικης στο εξωτερικο, οπου κ μενουμε. Με δυο διαφορετικα πρωτοκολλα κ 2 ωοληψιες. Δυστυχως τα εμβρυακια μας δεν κολλησαν. 

Ειπαμε να προσπαθησουμε κ μια στην Αθηνα. Μας προτειναν εναν γιατρο στο Υγεια κ εναν στο Ιασω. Λογω εργασιας, η πρωτη συναντηση θα γινει μεσω ιντερνετ. 

Θα ηθελα να μαθω εαν προτείνετε καποιο απο τα δυο κεντρα περισσοτερο. 

Ξαναεβαλα την ερωτηση σε αλλο γκρουπ του φορουμ κ μου απαντησε μια κοπελα, προτεινοντας νου να μπω στο γκρουπ αυτο κ πολυ σωστα επισημανε να δω κ τους δυο γιατρους κ να διαλεξω (ευχαριστω παρεμπιπτόντως!). 

Παρολα αυτα θα ηθελα να ακουσω τις γνωμες σας ή προσωπικες εμπειριες εαν γινεται. 

Ευχαριστω εκ των προτερων. 

Καλημέρα! Λυπάμαι που έχεις ταλαιπωρηθεί, εύχομαι -και είμαι σίγουρη- ότι σύντομα θα κρατήσεις το θαυματάκι σου! Και τα δύο μέτρα που ανέφερες είναι από τα κορυφαία με πολύ αξιόλογους γιατρούς και άριστα εμβρυολογικά εργαστήρια. Εννοείται να δεις και τους δύο γιατρούς να δεις τι έχουν να σας πουν και να αποφασίσετε. Εμείς αποκτήσαμε το μωράκι μας με τη βοήθεια του γιατρού μας στο Ιασώ πριν 2 χρ περίπου και τωρα προσπαθούμε για το αδελφάκι. Πολύ καλή επιτυχία εύχομαι σε ότι αποφασίσετε!

• Μου αρέσει 2

πρίν από 2 λεπτά , Powerzen είπε:

Καλημέρα! Λυπάμαι που έχεις ταλαιπωρηθεί, εύχομαι -και είμαι σίγουρη- ότι σύντομα θα κρατήσεις το θαυματάκι σου! Και τα δύο μέτρα που ανέφερες είναι από τα κορυφαία με πολύ αξιόλογους γιατρούς και άριστα εμβρυολογικά εργαστήρια. Εννοείται να δεις και τους δύο γιατρούς να δεις τι έχουν να σας πουν και να αποφασίσετε. Εμείς αποκτήσαμε το μωράκι μας με τη βοήθεια του γιατρού μας στο Ιασώ πριν 2 χρ περίπου και τωρα προσπαθούμε για το αδελφάκι. Πολύ καλή επιτυχία εύχομαι σε ότι αποφασίσετε!

Ευχαριστώ πολυ για την απαντηση σου! Καλη επιτυχια κ σε εσας ευχομαι! 

Θα μπορουσες να μοιραστεις το ονομα του γιατρου σας; Δεν γνωριζω εαν επιτρεπεται, οποτε το καταλαβαινω εαν δεν θελεις/ μπορεις.  

Θα ειναι διαφορετικο αυτη την φορα, καθως ο αντρας μου δεν μπορει να παρει ολη την αδεια που θα παρω εγω κ δεν θα ειναι μαζι μου στα ραντεβου, οπως εχει υπαρξει μεχρι τωρα. 

Ο λογος που σκεφτομαστε για Ελλαδα ειναι γιατι εδω βαζουν πανω απο ενα εμβρυα την φορα, ενω στην Σκωτια που ειμαστε βαζουν αυστηρα ενα εμβρυο καθε φορα. 

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα