Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

Μανούλες Οκτωβρίου 2022❤️


Recommended Posts

11 ώρες πρίν, nina21 είπε:

καποια στιγμη πριν την β επιπεδου ηταν 26 κ ψιλοτρομαξα, μ εδωσε προγεστερονη απο τοτε και ειναι 29 σταθερος απο τοτε...

Όχι μην τρομάζεις ξερει ο γιατρός σ πως θα αντιμετωπιστεί το καλό με το πεσσό είναι ότι μπαίνει σε οποία εβδομάδα λίαν είσαι ενώ μερίδες η γίνεται μέχρι μια συγκεκριμένη εβδομάδα !!βεβαια εσυ έχεις κ δίδυμα αν θυμάμαι καλά πράγμα απολύτως φυσιολογικό να πέσει ο τράχηλος σ επειδή έχεις βάρος πιο πολύ από μας! Εμένα ήταν καθαρά λογω ανατομιασ Όποτε έπρεπε να προσέχω περισσότερο ήταν έτσι από την αρχή της εγκυμοσύνης!Εγώ προγεστερονη κολπικά παίρνω από την πρώτη μέρα που έμαθα ότι είμαι έγκυος λόγω ιστορικού κοντού τραχήλου κ στον γιο μ !!!! Όλα καλά θα πάνε αφού είναι σταθερός ο τράχηλος κ τον παρακολουθείτε μια χαρά!; Σ είπε εσένα να προσεχείς να μην περπατάς βάρη κ τέτοια η είναι πιο χαλαρός;; 

5 ώρες πρίν, vaso_mpempis είπε:

Τι ειναι ο πεσσος;; εγω ειμαι 27+2 νομιζω ντοπλερ ειναι να κανω αρχες Σεπτεμβρη.

Κοριτσια πως ειστε; εγω ομολογω δεν περναω καλα. Δυσκολευομαι με ολα με τη ζεστη με τον υπνο... δεν εχω ενεργεια.. με εχει δυσκολεψει πολυ αυτη η εγκυμοσυνη αλλα δε θελω να γκρινιαζω. Αφου ειναι καλα η μπεμπα. Εχω και τον μικρο φουλ ταιμ πλεον και αυτο τα κανει ολα πιο δυσκολα. Ειναι αγριμι.. τον χαιρομαι ομως κανω πολλες πολλες κινησεις που δεν πρεπει μεσα στη μερα προκειμενου να τον κρατησω ασφαλη.

Αγορασα τα πρωτα ροζ ρουχαλακια.. ενιωσα τοσο περιεργα.. τοσο ομορφα.. μας εχει φαει η αντριλα στο σπιτι (φορτηγα, αμαξια, μπαλες, μπλε.. χαχαχα) αντε να ισορροπησουμε λιγακι.. χαχαχαχα

Καλημεραααα πεσσός είναι κάτι σαν δαχτυλίδι που τοποθετείτε στον τράχηλο αντί περιδεσης όταν είσαι σε μια αυξημένη εβδομάδα λόγω κοντού τραχήλου!!

Άσε από ζέστη μη το συζητάς έχω λιώσει ένα αιρ κ οντισιόν έχει πάρει φωτιά !!!! Το ντοπλερ κάποιοι γιατροί το ξεκινάνε από τον έβδομο μήνα όπως κ ο δικός μ άλλοι λίγο πιο μετά το ίδιο είναι!!! Άντε με το καλό το κοριτσάκι σ εγώ θα έχω παντού άντρες ελπίζοντας να με έχουν στα οπα οπα !!!!χαχααχαχ

 

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

5 ώρες πρίν, xrysoulaAA είπε:

Όχι μην τρομάζεις ξερει ο γιατρός σ πως θα αντιμετωπιστεί το καλό με το πεσσό είναι ότι μπαίνει σε οποία εβδομάδα λίαν είσαι ενώ μερίδες η γίνεται μέχρι μια συγκεκριμένη εβδομάδα !!βεβαια εσυ έχεις κ δίδυμα αν θυμάμαι καλά πράγμα απολύτως φυσιολογικό να πέσει ο τράχηλος σ επειδή έχεις βάρος πιο πολύ από μας! Εμένα ήταν καθαρά λογω ανατομιασ Όποτε έπρεπε να προσέχω περισσότερο ήταν έτσι από την αρχή της εγκυμοσύνης!Εγώ προγεστερονη κολπικά παίρνω από την πρώτη μέρα που έμαθα ότι είμαι έγκυος λόγω ιστορικού κοντού τραχήλου κ στον γιο μ !!!! Όλα καλά θα πάνε αφού είναι σταθερός ο τράχηλος κ τον παρακολουθείτε μια χαρά!; Σ είπε εσένα να προσεχείς να μην περπατάς βάρη κ τέτοια η είναι πιο χαλαρός;; 

Καλημεραααα πεσσός είναι κάτι σαν δαχτυλίδι που τοποθετείτε στον τράχηλο αντί περιδεσης όταν είσαι σε μια αυξημένη εβδομάδα λόγω κοντού τραχήλου!!

Άσε από ζέστη μη το συζητάς έχω λιώσει ένα αιρ κ οντισιόν έχει πάρει φωτιά !!!! Το ντοπλερ κάποιοι γιατροί το ξεκινάνε από τον έβδομο μήνα όπως κ ο δικός μ άλλοι λίγο πιο μετά το ίδιο είναι!!! Άντε με το καλό το κοριτσάκι σ εγώ θα έχω παντού άντρες ελπίζοντας να με έχουν στα οπα οπα !!!!χαχααχαχ

 

Φυσικά και θα σε έχουν... είναι τόσο γλυκά και καλούλια τα αγοράκια!!! :wub:

  • Μου αρέσει 2

H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vaso_mpempis είπε:

Χαζη ερωτηση: εχω ενα στηθοσκοπιο.. ξερετε αν υπαρχει τροπος να ακουσω την καρδια της μπεμπας; παλευα πριν αλλα ματαια...

Χαχαχαχ το είχα ακούσει κ εγώ ότι γίνεται προσπαθήσαμε κ εμείς με τον μικρό να την ακούσουμε αλλά δε ακούσαμε τπτ τώρα δε ξέρω αν ξερει καμία να μας πει τι κάναμε  λάθος !!!!

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/8/2022 at 11:27 ΜΜ, vaso_mpempis είπε:

Χαζη ερωτηση: εχω ενα στηθοσκοπιο.. ξερετε αν υπαρχει τροπος να ακουσω την καρδια της μπεμπας; παλευα πριν αλλα ματαια...

Ο ακτινολόγος που είχα πάει μια μέρα για υπέρηχο άρον άρον μου είπε ότι γίνεται. Αλλά πιστεύω ότι πρέπει λίγο να το κατέχεις το άθλημα για να την ακούσεις. 

Κορίτσια μια ερώτηση. 

Έχω τώρα 10-15 μέρες που τα βράδια αν κάτσω σε καρέκλα πάνω από 2 ώρες η πλάτη με διαλύει. Είναι φυσιολογικό; Το παθαίνετε και εσείς ;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 42 λεπτά , Margr είπε:

Ο ακτινολόγος που είχα πάει μια μέρα για υπέρηχο άρον άρον μου είπε ότι γίνεται. Αλλά πιστεύω ότι πρέπει λίγο να το κατέχεις το άθλημα για να την ακούσεις. 

Κορίτσια μια ερώτηση. 

Έχω τώρα 10-15 μέρες που τα βράδια αν κάτσω σε καρέκλα πάνω από 2 ώρες η πλάτη με διαλύει. Είναι φυσιολογικό; Το παθαίνετε και εσείς ;

... αχ κι εγω εχω θεμα με τη πλατη μου.. ειδικα στο αριστερο μερος.

Νομιζω ειναι η σταση... το βαρος της κοιλιας.. ολα μαζι

Εμενα με πιανει στο μισαωρο

  • Μου αρέσει 1

H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , Margr είπε:

Επίσης, χρησιμοποιείτε κάποια κρέμα για τις θηλές; Για προετοιμασία θηλασμού; Έχετε να συστήσετε κάποια; 

Δε χρειαζεται να κανεις κατι ιδιαιτερο για προετοιμασια...Εγω το μονο που εβαζα στον τελευταιο ομως μηνα ηταν λιγη κηραλοιφη για να μαλακωσουν και 1 φορα την ημερα, μου ειχε πει η μαια στα προγεμνητικα μαθηματα, επειδη οι θηλες μου δεν εξειχαν παρα πολυ, να κανω μια ασκησουλα (επιανα τη θηλη με τον αντιχειρα δεξια και τον δεικτη αριστερα και πιεζα πολυ ελαφρα για πεντε φορες, το ιδιο και με τον αντιχειρα πανω και τον δεικτη κατω). Τωρα δεν ξερω κατα ποσο υπηρχε λογος να γινουν ακομα και αυτα, απο την εμπειρια μου, νομιζω οτι στην πραγματικοτητα το μωρο κανει ολη τη δουλεια!!Αυτο που πραγματικα βοηθουσε στην αρχη του θηλασμου, ηταν η λανολινη μολις σταματουσε το μωρο να θηλαζει.

  • Μου αρέσει 2

H2Vhp2.png3ieAp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Margr είπε:

Επίσης, χρησιμοποιείτε κάποια κρέμα για τις θηλές; Για προετοιμασία θηλασμού; Έχετε να συστήσετε κάποια; 

Καλησπερα!! Εγω δεν εκανα απολυτως τπτ πριν γεννησω.. μαλιστα μου ειχε πει η γυναικολογος οτι αν πειραζεις τις θηλες μπορει να παθεις συσπασεις δεν ηθελα καθολου. Οταν γεννησα τις πρωτες μερες πονουσα αρκετα οποτε εβαζα για περιπου 2 βδομαδες κααααποιες φορες εναλλαξ nipple care της frezyderm. (Θηλαζα απο το ενα στηθος και μετα εβαζα κρεμα στη θηλη και το επομενο γευμα υο εδινα απο το αλλο.. πλενομουν με νερο και το αφρολουτρο του μωρου στο στηθος και μονο και δεν εβαζα τπτ αλλο)

Ευτυχως απο την αρχη  θηλαζα αποκλειστικα απο το ενα στηθος ανα γευμα. 

  • Μου αρέσει 2

H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!! Καλό μήνα και καλή Παναγιά να έχουμε! 

Εγώ μπήκα αισίως στον 8ο και δεν το πιστεύω...αύριο κλείνω 31η εβδομάδα και μπαίνω 32η... Απίστευτο! Εγώ βαρύνει γενικά,με ενοχλεί πιο εύκολα η ζέστη,έχω πόνους στην πλάτη κλπ αλλά σε γενικές γραμμές είμαι μια χαρά...βασικά όλα αυτά τα άσχημα συμπτώματα με πιάνουν ξαφνικά όλα μαζί το βράδυ,μέσα στη μέρα είμαι κυρία... χεχεχε τέλος πάντων! Η μικρή μας κουνιέται πάρα πολύ αυτές τις μέρες και τη χαίρομαι! Έκανα και μαθήματα ανώδυνου τοκετού διαδικτυακά από το Έλενα...και προσπαθώ να χωνέψω ότι σε ένα μήνα μπαίνω στο μήνα μου.... Τελευταία φορά που πήγα στο γιατρό η μικρή ήταν σχεδόν 1,5 κιλό.. μεγαλώνει τόσο γρήγορα! Όσον αφορά το σεξ εμάς μας το επιτρέπει ο γιατρός αλλά για να είμαι ειλικρινής εγώ δεν έχω καμία διάθεση, κοιμάται το σύστημα όπως λέει και η Κατερίνα...από το δεύτερο τρίμηνο και μετά κοιμάται,έχουμε επαφές παρόλα αυτά έχουμε επαφές. Από ετοιμασίες εγώ είμαι σχεδόν έτοιμη, το δωμάτιο βάφτηκε πέρσι τον Οκτώβριο που βάψαμε όλο το σπίτι για το γάμο μας και δεν θα το ξαναβαψω τώρα (αν και είναι μπλέ και περιμένουμε κοριτσάκι αλλά δεν πειράζει,είναι ωραία απόχρωση όχι το μπλε του νηπιαγωγείου) και από ρούχα - πράγματα έχουμε τα πάντα... Αγοράσαμε μόνο ένα καρότσι μικρότερο που είχαμε στο μυαλό μας να το αγοράσουμε αφού γεννηθεί,απλά το βρήκαμε σε έκπτωση και το πήραμε... καρότσι μεγάλο με καλαθουνα μας έχουν δώσει για τον πρώτο καιρό απλά όσο νωρίτερα μπορέσω θα τη βγάλω από το τεράστιο καρότσι γιατί μένουμε κέντρο Αθήνας και με αυτό το καρότσι δεν μπορείς να πας πουθενά....ούτε στο ασανσέρ μας δεν χωράει... Έχω πλύνει σχεδόν όλα τα ρούχα που μας έδωσαν και έχω σιδερωσει αρκετά...αλλά έχω ακόμα... αγοράσαμε και ένα φορμακι με ενσωματωμένη φούστα για να βγούμε από το μαιευτήριο και είμαστε άρχοντες χαχαχαχ! Αυτά από εμάς! Φιλάκιαααα!

  • Μου αρέσει 6
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


6 ώρες πρίν, Rafailiapan είπε:

Γεια σας κορίτσια!! Καλό μήνα και καλή Παναγιά να έχουμε! 

Εγώ μπήκα αισίως στον 8ο και δεν το πιστεύω...αύριο κλείνω 31η εβδομάδα και μπαίνω 32η... Απίστευτο! Εγώ βαρύνει γενικά,με ενοχλεί πιο εύκολα η ζέστη,έχω πόνους στην πλάτη κλπ αλλά σε γενικές γραμμές είμαι μια χαρά...βασικά όλα αυτά τα άσχημα συμπτώματα με πιάνουν ξαφνικά όλα μαζί το βράδυ,μέσα στη μέρα είμαι κυρία... χεχεχε τέλος πάντων! Η μικρή μας κουνιέται πάρα πολύ αυτές τις μέρες και τη χαίρομαι! Έκανα και μαθήματα ανώδυνου τοκετού διαδικτυακά από το Έλενα...και προσπαθώ να χωνέψω ότι σε ένα μήνα μπαίνω στο μήνα μου.... Τελευταία φορά που πήγα στο γιατρό η μικρή ήταν σχεδόν 1,5 κιλό.. μεγαλώνει τόσο γρήγορα! Όσον αφορά το σεξ εμάς μας το επιτρέπει ο γιατρός αλλά για να είμαι ειλικρινής εγώ δεν έχω καμία διάθεση, κοιμάται το σύστημα όπως λέει και η Κατερίνα...από το δεύτερο τρίμηνο και μετά κοιμάται,έχουμε επαφές παρόλα αυτά έχουμε επαφές. Από ετοιμασίες εγώ είμαι σχεδόν έτοιμη, το δωμάτιο βάφτηκε πέρσι τον Οκτώβριο που βάψαμε όλο το σπίτι για το γάμο μας και δεν θα το ξαναβαψω τώρα (αν και είναι μπλέ και περιμένουμε κοριτσάκι αλλά δεν πειράζει,είναι ωραία απόχρωση όχι το μπλε του νηπιαγωγείου) και από ρούχα - πράγματα έχουμε τα πάντα... Αγοράσαμε μόνο ένα καρότσι μικρότερο που είχαμε στο μυαλό μας να το αγοράσουμε αφού γεννηθεί,απλά το βρήκαμε σε έκπτωση και το πήραμε... καρότσι μεγάλο με καλαθουνα μας έχουν δώσει για τον πρώτο καιρό απλά όσο νωρίτερα μπορέσω θα τη βγάλω από το τεράστιο καρότσι γιατί μένουμε κέντρο Αθήνας και με αυτό το καρότσι δεν μπορείς να πας πουθενά....ούτε στο ασανσέρ μας δεν χωράει... Έχω πλύνει σχεδόν όλα τα ρούχα που μας έδωσαν και έχω σιδερωσει αρκετά...αλλά έχω ακόμα... αγοράσαμε και ένα φορμακι με ενσωματωμένη φούστα για να βγούμε από το μαιευτήριο και είμαστε άρχοντες χαχαχαχ! Αυτά από εμάς! Φιλάκιαααα!

Έχουμε ακριβως ιδια ΠΗΤ!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@vaso_mpempis @katerinaki 86σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Μάλλον την κρέμα λινολινης έψαχνα αλλά δεν ήξερα ότι είναι για όταν αρχίσει ο τοκετός. 

Αρχίζω να κάνω λίστα με τα πράγματα που θα χρειαστούμε στο μαιευτήριο. Χάος μου φαίνονται κι αυτά.  

@Rafailiapanπώς έκλεισες τα μαθήματα ανώδυνου τοκετού στο Έλενα; Εκεί θα γεννήσεις; Εγώ εκεί... Παίρνουμε τηλέφωνο και ρωτάμε ή μας παραπέμπει γιατρός; Επίσης, με το καλό! 

 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Margr είπε:

@vaso_mpempis @katerinaki 86σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Μάλλον την κρέμα λινολινης έψαχνα αλλά δεν ήξερα ότι είναι για όταν αρχίσει ο τοκετός. 

Αρχίζω να κάνω λίστα με τα πράγματα που θα χρειαστούμε στο μαιευτήριο. Χάος μου φαίνονται κι αυτά.  

@Rafailiapanπώς έκλεισες τα μαθήματα ανώδυνου τοκετού στο Έλενα; Εκεί θα γεννήσεις; Εγώ εκεί... Παίρνουμε τηλέφωνο και ρωτάμε ή μας παραπέμπει γιατρός; Επίσης, με το καλό! 

 

Καλημέρα!!! Ναι θα γεννήσω εκεί, απλά παίρνεις τηλέφωνο και κλείνεις θέση,είναι εντελώς δωρεάν και το κάνουν δύο μαιες γλυκύτατες...θέλεις να σου δώσω το τηλέφωνο; Υπάρχει και στο σάιτ αλλά δεν το γράφουν ανώδυνο τοκετό λέγεται ψυχοπροφυλακτικη, είναι γενικότερη ενημέρωση γύρω από την εγκυμοσύνη και τον τοκετό,πώς θα είναι κλπ

10 ώρες πρίν, NONI31 είπε:

Έχουμε ακριβως ιδια ΠΗΤ!!

Όντως; Εμένα είναι 10 Οκτωβρίου 

10 ώρες πρίν, Margr είπε:

@vaso_mpempis @katerinaki 86σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Μάλλον την κρέμα λινολινης έψαχνα αλλά δεν ήξερα ότι είναι για όταν αρχίσει ο τοκετός. 

Αρχίζω να κάνω λίστα με τα πράγματα που θα χρειαστούμε στο μαιευτήριο. Χάος μου φαίνονται κι αυτά.  

@Rafailiapanπώς έκλεισες τα μαθήματα ανώδυνου τοκετού στο Έλενα; Εκεί θα γεννήσεις; Εγώ εκεί... Παίρνουμε τηλέφωνο και ρωτάμε ή μας παραπέμπει γιατρός; Επίσης, με το καλό! 

 

Αααα επίσης να σου πω ότι μετά το πέρας των συναντήσεων στέλνουν κάποιο υλικό από αυτά που είπαμε στο μέιλ σου,και μέσα σε αυτά είναι λίστα για το μαιευτήριο, συγκεκριμένα για το Έλενα... Αν και τις συναντήσεις μπορούν να τις παρακολουθήσουν όλες ,δεν είναι προϋπόθεση να γεννήσεις στο Έλενα 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@Rafailiapan σε ευχαριστώ πολύ! Το τηλ πιστεύω θα το βρω στο site! Τα μαθήματα γίνονται διαδικτυακά και πόσα είναι; Είπαν σε ποιο μήνα είναι καλύτερα να τα παρακολουθήσουμε; Εγώ μόλις μπήκα στον 7ο! 

Στο Έλενα θα γεννήσω οπότε ναι σίγουρα θα τα παρακολουθησω! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Margr είπε:

@Rafailiapan σε ευχαριστώ πολύ! Το τηλ πιστεύω θα το βρω στο site! Τα μαθήματα γίνονται διαδικτυακά και πόσα είναι; Είπαν σε ποιο μήνα είναι καλύτερα να τα παρακολουθήσουμε; Εγώ μόλις μπήκα στον 7ο! 

Στο Έλενα θα γεννήσω οπότε ναι σίγουρα θα τα παρακολουθησω! 

Καλημερα!!! Επειδη τα εχω κανει κι εγω αυτα τα σεμιναρια προ covid δια ζωσης ηταν εξαιρετικα.. τα καναμε μαζι με τον αντρα μου γιατι ηταν προαπαιτουμενο για να μπει στη γεννα (αν τελικα γεννουσα με φυσιολογικο)

Τωρα δεν ξερω τι ισχυει.. αλλα ρωτηστε για τον μπαμπα.

Κι εγω στο Ελενα θα γεννησω παλι. Κατα πασα πιθανοτητα 20/10. 

Ειχα μεινει πολυ ευχαριστημενη ημασταν με τον αντρα και το μωρο μονοι μας σε 1κλινο και ειχαμε μεγαλη  βοηθεια απο τις μαιες σε ολα.

Εχει εξαιρετικο τμημα θηλασμου επισης.

Οσο για τη λιστα, εγω ειχα παρει μεχρι και σεντονια δικα μου μαζι μου καθως δημοσιο.. και δε χρειαστηκα τπτ και ειχα το κεφαλι μου ησυχο. Βεβαια.. σου παρεχουν πολλα πραγματα τελικα παραδοξως... το 2019 που γεννησα τουλαχιστον..

Αντε με το καλο κοροτσια...

 

  • Μου αρέσει 1

H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...