Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 13 λεπτά , Fay_ είπε:

      Κορίτσια Καλημερα! Ετοιμάζομαι για τη χοριακη μου και με έχει πιάσει απίστευτο άγχος ενώ χθες ήμουν καλά. Φοβάμαι μην θα είναι βιοχημική λόγω των καφέ που βλέπω. Να πω πως χθες βράδυ έκανα ξανά τεστ και η γραμμή ήταν ακόμη πιο έντονη. Επίσης τα τεστ που κάνω συνειδητοποίησα πως δεν είναι early ανιχνεύουν από 25 μονάδες και πάνω. Οι βιοχημικές τι συμπτώματα έχουν; 

      Καλημέρα! Δεν έχει κάποια ιδιαίτερα συμπτώματα η βιοχημική. Έχεις μια θετική χοριακη, όχι ιδιαίτερα υψηλή μάλλον, που η δε διπλασιάζεται ποτέ ή μένει σταθερή και κάποια στιγμή μηδενίζει..  εύχομαι να σου πάνε όλα καλά, να δεις μια ζουμπουρλουδικη χοριακη σήμερα και μια καλή αύξηση σε δύο μέρες! 

      Δύναμη και πίστη στο/στα εμβρυακι/α σου!

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Οκτωβρίου 2022❤️


Recommended Posts

4 ώρες πρίν, katerinaki 86 είπε:

Εμεις με τις οθονες το εχουμε χασει το παιχνιδι δυστυχως...ειναι και τοσο δυσκολος ο μπεμπης που ο ποιοτικος χρονος που εχω με τον μικρο μεσα στην ημερα ειναι ελαχιστος και σε συνδυασμο με τη βαρεμαρα του λογω κλεισουρας...ολοι οι δρομοι οδηγουν στην τηλεοραση...το μονο που με παρηγορει ειναι οτι ο δικος μου δεν κολλαει οταν βλεπει παιδικα, μπορει να παιζει η να τρεχει παραλληλα αλλα θελει να ριχνει και τη ματια του...

Ως προς το ψυχολογικο κομματι, ειναι λογικο ολο αυτο που νιωθεις, απλα η συμβουλη μου ειναι να εισαι σε εγρηγορση μη τυχον και εξελιχθει σε επιλοχειο, που εκει χρειαζεται υποστηριξη απο ειδικο. Γενικα, παντως, νομιζω οτι ολες περναμε τα ψυχολογικα μας λογω των ορμονων και της απαιτητικης καθημερινοτητας. Εγω στο πρωτο ζοριστηκα περισσοτερο, ειχα ριξει πολυ κλαμα θυμαμαι, τωρα ειμαι σε μια φαση που απλα προσπαθω να ανταπεξελθω  και να διαχειριστω τον χαμο που επικρατει στο σπιτι και δε σκεφτομαι τιποτα...κι αυτο βεβαια ειναι επιφοβο μη μου σκασουν μετα ολα μαζι τα ψυχολογικα!!

Εμας μας εκαναν rapid και μοριακο με συνολικο κοστος 140 νομιζω. Ουσιαστικα με το αρνητικο rapid γεννησα και ο αντρας μου μπορεσε να μπει (οχι στον τοκετο βεβαια λογω καισαρικης) γιατι το μοριακο δεν ειχε βγει ακομα. Ειχα ακουσει κι εγω για 150 ο καθενας αλλα τελικα εμεις δε δωσαμε τοσα.

Ποτε θα γυρισετε σχολειο; ηθελα μετα τις γιορτες.. αλλα μαλλον θα τον στειλω νωριτερα... ισως τελος του μηνα που θα 40ισω


H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 18 λεπτά , vaso_mpempis είπε:

Ποτε θα γυρισετε σχολειο; ηθελα μετα τις γιορτες.. αλλα μαλλον θα τον στειλω νωριτερα... ισως τελος του μηνα που θα 40ισω

Εγω σαραντιζω 9 Νοεμβρη και θα τον στειλω τελος του μηνα που θα ειναι σχεδον 2 μηνων ο μικρος...με φοβο Θεου μην κολλησει τιποτα το μωρο αλλα δε γινεται να κλειστει περισσοτερο το παιδι μεσα!

  • Μου αρέσει 1

H2Vhp2.png3ieAp3.png

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, katerinaki 86 είπε:

Εμεις με τις οθονες το εχουμε χασει το παιχνιδι δυστυχως...ειναι και τοσο δυσκολος ο μπεμπης που ο ποιοτικος χρονος που εχω με τον μικρο μεσα στην ημερα ειναι ελαχιστος και σε συνδυασμο με τη βαρεμαρα του λογω κλεισουρας...ολοι οι δρομοι οδηγουν στην τηλεοραση...το μονο που με παρηγορει ειναι οτι ο δικος μου δεν κολλαει οταν βλεπει παιδικα, μπορει να παιζει η να τρεχει παραλληλα αλλα θελει να ριχνει και τη ματια του...

Ως προς το ψυχολογικο κομματι, ειναι λογικο ολο αυτο που νιωθεις, απλα η συμβουλη μου ειναι να εισαι σε εγρηγορση μη τυχον και εξελιχθει σε επιλοχειο, που εκει χρειαζεται υποστηριξη απο ειδικο. Γενικα, παντως, νομιζω οτι ολες περναμε τα ψυχολογικα μας λογω των ορμονων και της απαιτητικης καθημερινοτητας. Εγω στο πρωτο ζοριστηκα περισσοτερο, ειχα ριξει πολυ κλαμα θυμαμαι, τωρα ειμαι σε μια φαση που απλα προσπαθω να ανταπεξελθω  και να διαχειριστω τον χαμο που επικρατει στο σπιτι και δε σκεφτομαι τιποτα...κι αυτο βεβαια ειναι επιφοβο μη μου σκασουν μετα ολα μαζι τα ψυχολογικα!!

Εμας μας εκαναν rapid και μοριακο με συνολικο κοστος 140 νομιζω. Ουσιαστικα με το αρνητικο rapid γεννησα και ο αντρας μου μπορεσε να μπει (οχι στον τοκετο βεβαια λογω καισαρικης) γιατι το μοριακο δεν ειχε βγει ακομα. Ειχα ακουσει κι εγω για 150 ο καθενας αλλα τελικα εμεις δε δωσαμε τοσα.

Στο Μητερα που θα γεννησω ζητανε μοριακο μονο για τη γυναικα.

Τα 140 που μου λες δεν ειναι λιγα.120 δηλ εδωσες στο μοριακο+20 τα δυο rapid.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Equality είπε:

Στο Μητερα που θα γεννησω ζητανε μοριακο μονο για τη γυναικα.

Τα 140 που μου λες δεν ειναι λιγα.120 δηλ εδωσες στο μοριακο+20 τα δυο rapid.

Στο Ιασω που γεννησα εγω ζητουν πλεον μοριακο και για τον συνοδο, οποτε επρεπε να κανει και ο αντρας μου. Τα 140 δηλαδη ηταν 2 ραπιντ και 2 μοριακα.

  • Μου αρέσει 1

H2Vhp2.png3ieAp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, katerinaki 86 είπε:

Στο Ιασω που γεννησα εγω ζητουν πλεον μοριακο και για τον συνοδο, οποτε επρεπε να κανει και ο αντρας μου. Τα 140 δηλαδη ηταν 2 ραπιντ και 2 μοριακα.

 Ναι,το ξερω για το Ιασω.Αρα σου εκαναν το απλο μοριακο;Οχι το express?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

16 ώρες πρίν, vaso_mpempis είπε:

Ποτε θα γυρισετε σχολειο; ηθελα μετα τις γιορτες.. αλλα μαλλον θα τον στειλω νωριτερα... ισως τελος του μηνα που θα 40ισω

Εγω δεν σταματησα κανενα απο τα δυο παιδια απο το σχολειο. Πηγαιναν κανονικα και οσο ημουν εγω στο μαιευτηριο και μετα που βγηκα. Ο μεγαλος τωρα ειναι 3 μερες σπιτι με βροχιτιδα. Φυσικα η μυξα παει συννεφο και στα 2 ολο τον Οκτωβριο αλλα το μωρο προς το παρον τουλαχιστον ειναι μια χαρα. Γενικα εγω απο την πρωτη μερα που βγηκα απο το νοσοκομειο δεν εχω κατσει καθολου σπιτι. Σχολεια δραστηριοτητες τα μικρα βολτες κλπ. Αλλα εγω θεωρω οτι αν ειχα κατσει μεσα θα χα βαρεσει επιλοχειο οποτε εμενα ειναι η αμυνα μου αυτη. Το μωρο καροτσι -η μαρσιπο τις περισσοτερες φορες- παμε παντου μαζι. Τα μεγαλα τωρα θεωρω αν τα ειχα σταματησει θα γινοταν ενας φαυλος κυκλος με παιδικα κλπ. συν την ενταση τους που θα ηταν κλεισμενα μεσα. Σε κανεναν μας δεν θα εκανε καλο. Ουτε σε μας ουτε σε κεινα.

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

On 11/2/2022 at 10:43 AM, eva141722 said:

Βασω μου το οτι εισαι μονη σου αρκετες ωρες με τον μικρουλη που απο οτι καταλαβα δεν παει τωρα παιδικο, το οτι βλεπεις το σωμα σου αλλαγμενο και το οτι οι ορμονες βαρανε κοκκινο δε βοηθανε καθολου την ψυχολογια σου! Μην ξεχνας οτι εσαι λεχωνα ακομα! Στο δευτερο παιδι ζοριστηκα πολυ με το ψυχολογικο κομματι. Αρχισε να στρωνει μετα το 20 ημερο. Βοηθησε πολυ να βγαινω εξω βολτες και να ξεχνιεμαι. Αλλα απο κλαμα ειχα ριξει τονους! Θα περασει θα το δεις! Ειναι μεταβατικη φαση!

Σκεψου οτι ειναι για λιγο και ειναι για καλο της! Ξερω πως νιωθεις γιατι κι εμενα εμεινε 4 μερες στη μοναδα ο μικρος και εκλαιγα συνεχεια! Αλλα θα περασουν γρηγορα οι μερες και θα την παρεις σπιτι. Λογικα δε θα μεινει πολυ μεσα η μικρη σου

Κι εγω που γεννησα επαρχια μοριακο ζητανε για την εγκυο και στις ιδιωτικες και στο νοσοκομειο. Εγω γεννησα στο νοσοκομειο βεβαια ειχα κανει 2 μερες πριν μοριακο αλλα ξερω οτι αν χρειαζοταν να μπω εκτακτως θα με εβαζαν σε δωματιο covid με rapid test και μετα θα περιμεναν να βγει το μοριακο το οποιο βγαινει σε λιγες ωρες και θα με μετεφεραν μετα ειτε στη μαιευτικη covid ειτε σε κανονικο δωματιο. Εγω εκανα και καθε βδομαδα μοριακο τεστ για να μου κανουν nst στο νοσοκομειο αλλα φυσικα στο νοσοκομειο δεν πληρωνα. 

Βγήκαμε χθες ευτυχώς ήταν από τις χειρότερες μέρες της ζωής μου αυτές οι δυο μέρες που την άφησα εκεί μόνη της .Είναι καλύτερα τώρα αν και δεν έχω αρκετό γάλα και μου είπαν να συνεχίσω να δίνω και φόρμουλα για να πάρει κιλά και να μην έχουμε ξανά θέμα με χολερυθρινη και ικτερο 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Equality είπε:

 Ναι,το ξερω για το Ιασω.Αρα σου εκαναν το απλο μοριακο;Οχι το express?

Δεν ξερω να σου πω την αληθεια μου...Επειδη ειχαν σπασει τα νερα και ηδη ειχα εντονους πονους οταν εφτασα, μου πηραν δειγματα για τα τεστ και αρχισαν να με ετοιμαζουν και μετα απο 1 ωρα με εβαλαν για την καισαρικη και απ' ο,τι ελεγαν το μοριακο δε θα ειχε βγει και θα πηγαιναμε με το ραπιντ. Δεν ξερω σε ποση ωρα βγαινει το express...μηπως επειδη ετσι κι αλλιως δεν προλαβαινε να βγει, μας εκαναν το απλο?Μπορει...


H2Vhp2.png3ieAp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα

Πως πατε;; χτες σηκωσα λιγο βαρος.. το μωρο+το πορτ μπεμπε..την ειχα παει βολτα και ηθελα να τη βαλω μεσα χωρις να ξυπνησει οποτε εβγαλα το πορτ μπεμπε απο τις ροδες.. ανεβηκα μερικα 6 σκαλια και την αφησα στο σαλονι (3.300 η μπεμπα+4-5 κιλα το πορτ μπεμπε..) δεν πιστευω να επαθα κατι αν και ενιωσα ενα τραβηγμα. Καταλαβα οτι δεν επρεπε.. 

Ξερετε ποσο βαρος επιτρεπεται και ποσο καιρο μετα την καισαρικη;


H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vaso_mpempis είπε:

Κοριτσια καλημερα

Πως πατε;; χτες σηκωσα λιγο βαρος.. το μωρο+το πορτ μπεμπε..την ειχα παει βολτα και ηθελα να τη βαλω μεσα χωρις να ξυπνησει οποτε εβγαλα το πορτ μπεμπε απο τις ροδες.. ανεβηκα μερικα 6 σκαλια και την αφησα στο σαλονι (3.300 η μπεμπα+4-5 κιλα το πορτ μπεμπε..) δεν πιστευω να επαθα κατι αν και ενιωσα ενα τραβηγμα. Καταλαβα οτι δεν επρεπε.. 

Ξερετε ποσο βαρος επιτρεπεται και ποσο καιρο μετα την καισαρικη;

Εγω πάντως 1 εβδομάδα μετά σηκωνα τη λεκάνη γεμάτη ρουχα απλωνα ολα κανονικα ένιωθα λιγο κάπως αλλά όλα καλα 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


4 ώρες πρίν, vaso_mpempis είπε:

Κοριτσια καλημερα

Πως πατε;; χτες σηκωσα λιγο βαρος.. το μωρο+το πορτ μπεμπε..την ειχα παει βολτα και ηθελα να τη βαλω μεσα χωρις να ξυπνησει οποτε εβγαλα το πορτ μπεμπε απο τις ροδες.. ανεβηκα μερικα 6 σκαλια και την αφησα στο σαλονι (3.300 η μπεμπα+4-5 κιλα το πορτ μπεμπε..) δεν πιστευω να επαθα κατι αν και ενιωσα ενα τραβηγμα. Καταλαβα οτι δεν επρεπε.. 

Ξερετε ποσο βαρος επιτρεπεται και ποσο καιρο μετα την καισαρικη;

@vaso_mpempisΝα προσεχείς...εμένα μου είπε ο γιατρός μου 6 μήνες να προσέχω με το βάρος!Εγω όμως επειδή αισθάνομαι καλα ξεχναω και σηκώνω αλλα δεν πρέπει!2 μηνών η μικρή μου.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , Simona είπε:

@vaso_mpempisΝα προσεχείς...εμένα μου είπε ο γιατρός μου 6 μήνες να προσέχω με το βάρος!Εγω όμως επειδή αισθάνομαι καλα ξεχναω και σηκώνω αλλα δεν πρέπει!2 μηνών η μικρή μου.

Καπου διαβασα 6 εβδομαδες μεχρι 5 κιλα και σιγουρα το εχω παρακανει το νουμερο..... 

Θελει προσοχη! Σου ειπε μεχρι ποσα κιλα;; ο γιος μου ειναι 15 αποκλειεται να μη τον σηκωσω για 6 μηνες... 

  • Μου αρέσει 1

H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, vaso_mpempis είπε:

Καπου διαβασα 6 εβδομαδες μεχρι 5 κιλα και σιγουρα το εχω παρακανει το νουμερο..... 

Θελει προσοχη! Σου ειπε μεχρι ποσα κιλα;; ο γιος μου ειναι 15 αποκλειεται να μη τον σηκωσω για 6 μηνες... 

Οχι δέν μου είπε μέχρι ποσα κιλα απλά μού είπε 6 μήνες προσοχή.η αλήθεια είναι οτι ο καθένας λέει τα δικά του.έχεις δίκιο...6 μήνες να μην σηκώνεις τον μικρο δεν γίνεται ...απλα ρωτά και εσύ τον γιατρό σου καλύτερα να ξέρεις.Τώρα όμως να προσεχείς γιατί γεννήσεις πρίν λίγο καιρο.❤Κατα τα αλλα πως είσαι,το μωρό;❤Πως τα πατε;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , Simona είπε:

Οχι δέν μου είπε μέχρι ποσα κιλα απλά μού είπε 6 μήνες προσοχή.η αλήθεια είναι οτι ο καθένας λέει τα δικά του.έχεις δίκιο...6 μήνες να μην σηκώνεις τον μικρο δεν γίνεται ...απλα ρωτά και εσύ τον γιατρό σου καλύτερα να ξέρεις.Τώρα όμως να προσεχείς γιατί γεννήσεις πρίν λίγο καιρο.❤Κατα τα αλλα πως είσαι,το μωρό;❤Πως τα πατε;

Η μπεμπουλα ειναι φανταστικη!!!ησυχη και μια γλυκα!! Τα παμε πολυ καλα, ειμαστε με αποκλειστικο θηλασμο και πραγματικα ειναι μαμ κακα νανι μη τη ματιασω!!!! Ετσι ηταν και ο γιος μου μεχρι 6 μηνων δεν ειχα ακουσει κλαμα...  παιρνει το αιμα του πθσω τωρα ομως αχαχαχαχαχ

Εσεις πως ειστε;;;; 

  • Μου αρέσει 1

H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, vaso_mpempis είπε:

Η μπεμπουλα ειναι φανταστικη!!!ησυχη και μια γλυκα!! Τα παμε πολυ καλα, ειμαστε με αποκλειστικο θηλασμο και πραγματικα ειναι μαμ κακα νανι μη τη ματιασω!!!! Ετσι ηταν και ο γιος μου μεχρι 6 μηνων δεν ειχα ακουσει κλαμα...  παιρνει το αιμα του πθσω τωρα ομως αχαχαχαχαχ

Εσεις πως ειστε;;;; 

Χαχαχα...μια χαρα χαίρομαι,να είναι καλα η μικρούλα.εμένα δεν ειναι και τόσο ήσυχη κάνει φασαρία χαχχαχ κολικους έχει.την νύχτα ξυπνάει κάθε 2 ώρες και μετα κάνει ωρα να κοιμηθεί.μικρή είναι ακομα θα στρώσει.πιστεύω μόλις περάσουν οι κολικοι θα στρώσει.Δεν ξέρω μέχρι ποτε κρατάνε,νομίζω μέχρι το 4 μήνα ανάλογος.Υπομονή τι να κάνω!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...