Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 3 λεπτά , Fay_ είπε:

      Τώρα με πιάνουν αλλά άγχη. Λέτε να είναι εξωμήτρια και γι αυτό να έχω καφέ; Παραλογίζομαι ε; 

      Παραλογιζεσε ναι!! Δεν δίνουν τόσο μεγάλες χοριακες με την πρώτη τα εξωμήτρια . Ξεκινάνε από χαμηλά .

      Τα καφέ είναι συνηθισμένα στην αρχή Κ πολύ πιθανό να είναι Κ δύο μωρά γι'αυτό. Να ξεκουράζεσε θέλει πολύ ξεκούραση ώστε να προσαρμοστεί η μήτρα στην νέα συνθήκη . 

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Οκτωβρίου 2022❤️


Recommended Posts

On 19/6/2022 at 10:48 ΠΜ, Rafailiapan είπε:

Αααχ τι ωραία!! Ζηλεύω! Που πήγατε; Ήταν καθαρά;

Ναι παραδοξως ηταν πολυ ηρεμη καθαρη και ζεστη!!! Στον Μαραθωνα πηγαμε.

Θα παμε και αυριο με τον μικρο μετα το σχολειο θα εχει πολλη ζεστη λενε

Εσεις ξεκινησατε τα μπανια κοριτσια;

1 ώρα πρίν, Equality είπε:

Οταν κανετε εξετασεις αιματος στην εγκυμοσυνη σταματατε μια μερα πριν σιδηρο,ασβεστιο κτλ?

Οχι, απλα δεν πινω τπτ το πρωι πριν την εξεταση οπως δεν τρωμε κλπ

  • Μου αρέσει 2

H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

8 ώρες πρίν, Simona είπε:

Koritsia ekana tin eksetasi kampili zaxarou...entaksei den einai tipota...apla auto to igro einai xalia alla pinete.egw to ipia se 2 lepta gia na telionw.zalistika ligo kapos kai eniosa ksafnika poli kourasmeni..alla se 10 lepta me perase.to kako einai oti perimeneis ana mia ora na sou pernoun aima 2 fores.kai mia fora prin tin eksetasi...sinolo 3 fores pernoun aima.

Καλά αποτελέσματα κοριτσάκι μ ❤️

2 ώρες πρίν, Equality είπε:

Οταν κανετε εξετασεις αιματος στην εγκυμοσυνη σταματατε μια μερα πριν σιδηρο,ασβεστιο κτλ?

Εγώ όχι τα περνώ κανονικά πάντα μια μέρα πριν  όταν κάνω εξετάσεις απλά πάω πρωί πριν πάρω τον σιδιρο και το περνώ. Με το π κάνω τις εξετάσεις Μ 

1 hour ago, vaso_mpempis είπε:

Ναι παραδοξως ηταν πολυ ηρεμη καθαρη και ζεστη!!! Στον Μαραθωνα πηγαμε.

Θα παμε και αυριο με τον μικρο μετα το σχολειο θα εχει πολλη ζεστη λενε

Εσεις ξεκινησατε τα μπανια κοριτσια;

Οχι, απλα δεν πινω τπτ το πρωι πριν την εξεταση οπως δεν τρωμε κλπ

Εγώ φίλη έχω ξεκηνησει έχω κάνει τρία μέχρι στιγμής παρόλο π είμαι σε νησί επίδη και ο γιατρός μ είπε ξεκούραση και ανχονομαι και εγώ δεν πάω θα πηγαίνω όμως μόλις πιάσουν οι ζέστες μέχρι στιγμή είναι καλά σήμερα πχ είχε 29 βαθμούς από μεθαύριο είδα κάτι 36 άρια και φρικαρα να δω πως θα την παλέψω με την ζέστη π δεν την μπορώ καθόλου ....

Κορίτσια έκανα και εξετάσεις πριν λίγες μέρες και βγήκανε μια χαρά πάλι καλά  .....ανέβηκε και ο αιματοκρίτης Μ  και τώρα περνώ μέρα παρά μέρα δύο σιδιρο όχι κάθε μέρα δύο χάπια δλδ όπως επερνα την μια θα πάρω ένα σιδιρο την επόμενη δύο  ....μόνο άλατα στα ούρα είχα κ πρέπει να πίνω πολύ νερό ....

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

On 15/6/2022 at 5:31 ΜΜ, Equality είπε:

Μια χαρα,δεν εχω θεματα.
Χτες εκανα την αυχενικη και περιμενω τις αιματολογικες.Επειδη ειμαι 41 μου προτεινε αμνιο ή Nipt.
Εχει καποια απο εσας εμπειρια?Τι να κανω απο τα δυο?Και ποσο στοιχιζουν?

 

On 15/6/2022 at 6:08 ΜΜ, Margr είπε:

Ακριβώς έτσι και σε εμένα. Και ο αιματοκρίτης μου όταν μου το έδωσε ήταν στο 39. Νομίζω ότι απλώς είναι τακτική Ελλήνων γιατρών αυτή. Να γράφουν αυτά τα τρία προληπτικά. Δεν ξέρω αν είναι σωστό. Πάντως αυτό το μήνα μου έπεσε 0,5 με τη λήψη σιδήρου πρωί βράδυ. 

Καλά αποτελέσματα! Η ηλικία από μόνη της δεν σε οδηγεί υποχρεωτικά σε τίποτα από τα δύο. Ο εμβρυομητρικος θα σε κατευθύνει αφού πάρει και τις αιματολογικές. Αν το ποσοστό είναι πολύ χαμηλό για down δεν προτείνουν τίποτα από τα δύο. Αν θες να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο κάνεις νιπτ (550€ πάνω κάτω) το οποίο σου δείχνει με μεγαλύτερη ασφάλεια το down, για τα υπόλοιπα σύνδρομα δεν είναι πάντα αξιόπιστο. Η αμνιοπαρακέντηση είναι άλλο πράγμα και τη συστήνουν όταν δουν κάτι περίεργο στην αυχενική, γιατί έχει ποσοστό αποβολής.  Είναι εξέταση που δείχνει 100% αν πάσχει από κάτι το βρέφος. Γενικά πλέον δεν την προτείνουν εκτός και αν συντρέχει λόγος ανησυχίας, δηλαδή αν το υποδεικνύει η αυχενική. Κοστίζει από 400€ νομιζω και πάει όσο θες...ανάλογα με τι εξετάζεις. 

@Equality συμπλήρωσα την απάντηση μου, αν έχεις απορία πες μου. Πηγες σε πιστοποιημένο γιατρό για αυχενική;

Κορίτσια καλησπέρα την γνώμη σας θα ήθελα είμαι κ εγώ 20 +5 εβδομάδων όταν είχα κάνει την αυχενική είχε βγει αποτέλεσμα για Τρις μια 21 1/1015 τροποποιημένη οι άλλες τέλειες κ επειδή έχω ήδη ένα παιδάκι που είχε βγει τότε 1/6900 με άγχωσε το αποτέλεσμα μ φάνηκε διαφορά ρώτησα κ τον πιστοποιημένο γιατρό για περαιτέρω εξετάσει κ τον δικό μ κ μ είπε δε συνιστάτε από αυτούς βέβαια να κάνει ο τι θέλει το ζευγάρι, γιατί ο υπέρηχος ήταν τέλειος μόνο η Papp a μας τα χάλασε λίγο. Κ ότι τώρα την άλλη βδομάδα έχω β επιπέδου αυτό το ποσοστό αν είναι όλα οκ θα διπλασιαστεί τουλάχιστον τώρα δε ξέρω τι να κάνω το σκέφτομαι είμαι 34 να κάνω νιπτ η να περιμένω β επιπέδου κ βλέπω μετά ; Έχω αγχωθεί Τοτός κ κπερδευτει

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, xrysh είπε:

 

Κορίτσια καλησπέρα την γνώμη σας θα ήθελα είμαι κ εγώ 20 +5 εβδομάδων όταν είχα κάνει την αυχενική είχε βγει αποτέλεσμα για Τρις μια 21 1/1015 τροποποιημένη οι άλλες τέλειες κ επειδή έχω ήδη ένα παιδάκι που είχε βγει τότε 1/6900 με άγχωσε το αποτέλεσμα μ φάνηκε διαφορά ρώτησα κ τον πιστοποιημένο γιατρό για περαιτέρω εξετάσει κ τον δικό μ κ μ είπε δε συνιστάτε από αυτούς βέβαια να κάνει ο τι θέλει το ζευγάρι, γιατί ο υπέρηχος ήταν τέλειος μόνο η Papp a μας τα χάλασε λίγο. Κ ότι τώρα την άλλη βδομάδα έχω β επιπέδου αυτό το ποσοστό αν είναι όλα οκ θα διπλασιαστεί τουλάχιστον τώρα δε ξέρω τι να κάνω το σκέφτομαι είμαι 34 να κάνω νιπτ η να περιμένω β επιπέδου κ βλέπω μετά ; Έχω αγχωθεί Τοτός κ κπερδευτει

Καλημερα!! Εγω σε αυτες τις περιπτωσεις λεω σε φιλες μου να κανουν οτι θα τις κανει εκεινες πιο ηρεμες. Οτι και να σου πουν οι γιατροι αν εισαι εγχωμενη να κανεις για να ηρεμησεις. Θα ελεγα να περιμενεις και τη β επιπεδου αφου ειναι την επομενη εβδομαδα.

Καλα με τον Τοτό γελασα πρωι πρωι.. χαχαχαχα οτι θελουν γραφουν τα τηλεφωνα!

10 ώρες πρίν, Dimitra97 είπε:

Καλά αποτελέσματα κοριτσάκι μ ❤️

Εγώ όχι τα περνώ κανονικά πάντα μια μέρα πριν  όταν κάνω εξετάσεις απλά πάω πρωί πριν πάρω τον σιδιρο και το περνώ. Με το π κάνω τις εξετάσεις Μ 

Εγώ φίλη έχω ξεκηνησει έχω κάνει τρία μέχρι στιγμής παρόλο π είμαι σε νησί επίδη και ο γιατρός μ είπε ξεκούραση και ανχονομαι και εγώ δεν πάω θα πηγαίνω όμως μόλις πιάσουν οι ζέστες μέχρι στιγμή είναι καλά σήμερα πχ είχε 29 βαθμούς από μεθαύριο είδα κάτι 36 άρια και φρικαρα να δω πως θα την παλέψω με την ζέστη π δεν την μπορώ καθόλου ....

Κορίτσια έκανα και εξετάσεις πριν λίγες μέρες και βγήκανε μια χαρά πάλι καλά  .....ανέβηκε και ο αιματοκρίτης Μ  και τώρα περνώ μέρα παρά μέρα δύο σιδιρο όχι κάθε μέρα δύο χάπια δλδ όπως επερνα την μια θα πάρω ένα σιδιρο την επόμενη δύο  ....μόνο άλατα στα ούρα είχα κ πρέπει να πίνω πολύ νερό ....

Εδω λεει θα εχει 34-35 σημερα οποτε αποφασισα να παω μολις παρω τον μικρο απο το σχολειο. 

Απασχολειται εκει με τς παιχνιδια του και θα παρω και γω μια ανασα 

Να ειμαι ειλικρινης πιο πολυ φοβαμαι μη  παθω συσπαση οχι τοσο μην μολυνθω διοτι παμε χρονια εκει ποτε δεν εχω παθει το παραμικρο.. δε νομιζω να παθω τωρα


H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , vaso_mpempis είπε:

Καλημερα!! Εγω σε αυτες τις περιπτωσεις λεω σε φιλες μου να κανουν οτι θα τις κανει εκεινες πιο ηρεμες. Οτι και να σου πουν οι γιατροι αν εισαι εγχωμενη να κανεις για να ηρεμησεις. Θα ελεγα να περιμενεις και τη β επιπεδου αφου ειναι την επομενη εβδομαδα.

Καλα με τον Τοτό γελασα πρωι πρωι.. χαχαχαχα οτι θελουν γραφουν τα τηλεφωνα!

Εδω λεει θα εχει 34-35 σημερα οποτε αποφασισα να παω μολις παρω τον μικρο απο το σχολειο. 

Απασχολειται εκει με τς παιχνιδια του και θα παρω και γω μια ανασα 

Να ειμαι ειλικρινης πιο πολυ φοβαμαι μη  παθω συσπαση οχι τοσο μην μολυνθω διοτι παμε χρονια εκει ποτε δεν εχω παθει το παραμικρο.. δε νομιζω να παθω τωρα

Xaxax όντως τόσο ήθελα να γράψω μετά από μια νύχτα ξάγρυπνη πάω σε λίγο έχω ραντεβού να μ πάρει αίμα ποσό καιρό κάνει να βγει ξέρεις;; Τι ωραία που πας για μπάνιο εγώ επειδή έχω προβλημα με τον τράχηλο οριακό έως ώρας αλλά το είχα κ στον γιο μ πριν πέντε χρόνια κ είχα βάλει πεσσό κ ξάπλα μέχρι να γεννήσω τώρα πάω πολύ συντηρητικά προσέχω πολύ γενικά. Ευτυχώς τον πηγαίνει η μητέρα μ για μπανάκι κ ο άντρας μ !! Κ δεν κλείνεται ο καημενος..ααα επίσης νιπτ μπορείς να κανείς μέχρι 24 εβδομάδα όποτε είπαμε μη αφήσω τελευταία στιγμή να κάνω τώρα που είμαι στην 20 ακόμα 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια!

Στα πλαίσια του προγεννητικού ελέγχου είχαμε κάνει στην 11η-12η περίπου εβδομάδα μία κολπική καλλιέργεια με τον γιατρό μου και έβγαλε e-coli. Είχα πάρει για μία εβδομάδα αντιβίωση και βασικά ο γιατρός δεν είχε σκοπό να κάνω επαναληπτική καλλιέργεια για να δούμε αν έφυγε. Εγώ του ζήτησα οπότε μου έγραψε μία και πήγα σε διαγνωστικό για να την κάνω. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι ενώ ο γιατρός μου την είχε κάνει με κολποδιαστολεα στο διαγνωστικό μου βάλαν απλά μία πιπέτα λόγω ότι είμαι σε εγκυμοσύνη. Είναι ok λέτε αυτό;

Επίσης μου είπε ότι έχω πολύ λίγα κολπικά υγρά( πράγμα που λογικά δείχνει ότι δεν έχω κάποιο μικρόβιο). Αυτό το έχω διαπιστώσει και εγώ γιατί έχω κολπική ξηρότητα και δυσκολία στην επαφή. Σας έχει προτείνει κάτι ο γιατρός σας;

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, xrysh είπε:

 

Κορίτσια καλησπέρα την γνώμη σας θα ήθελα είμαι κ εγώ 20 +5 εβδομάδων όταν είχα κάνει την αυχενική είχε βγει αποτέλεσμα για Τρις μια 21 1/1015 τροποποιημένη οι άλλες τέλειες κ επειδή έχω ήδη ένα παιδάκι που είχε βγει τότε 1/6900 με άγχωσε το αποτέλεσμα μ φάνηκε διαφορά ρώτησα κ τον πιστοποιημένο γιατρό για περαιτέρω εξετάσει κ τον δικό μ κ μ είπε δε συνιστάτε από αυτούς βέβαια να κάνει ο τι θέλει το ζευγάρι, γιατί ο υπέρηχος ήταν τέλειος μόνο η Papp a μας τα χάλασε λίγο. Κ ότι τώρα την άλλη βδομάδα έχω β επιπέδου αυτό το ποσοστό αν είναι όλα οκ θα διπλασιαστεί τουλάχιστον τώρα δε ξέρω τι να κάνω το σκέφτομαι είμαι 34 να κάνω νιπτ η να περιμένω β επιπέδου κ βλέπω μετά ; Έχω αγχωθεί Τοτός κ κπερδευτει

Κάνε αυτό δεν σε αγχωνει. Αν μπορείς περίμενε την β επιπέδου. Αλλιώς πήγαινε για νιπτ. Σε 7-10 μέρες θα έχεις αποτέλεσμα. Και θα ησυχάσεις πολύ. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Margr είπε:

Κάνε αυτό δεν σε αγχωνει. Αν μπορείς περίμενε την β επιπέδου. Αλλιώς πήγαινε για νιπτ. Σε 7-10 μέρες θα έχεις αποτέλεσμα. Και θα ησυχάσεις πολύ. 

Σε ευχαριστώ τελικά πήγα σήμερα κ μ πήραν αίμα ελπίζω να είναι όλα καλά ..

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, xrysh είπε:

Σε ευχαριστώ τελικά πήγα σήμερα κ μ πήραν αίμα ελπίζω να είναι όλα καλά ..

Koritsia ekana kampili zaxarou kai vgikan ta apotelesmata.

0'<87,  60'<161,  120'<157 pos sas fenontai;

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Simona είπε:

Koritsia ekana kampili zaxarou kai vgikan ta apotelesmata.

0'<87,  60'<161,  120'<157 pos sas fenontai;

Καλησπέρα κορίτσι μ δίπλα δε λέει φυσιολογικές τιμές ;; Νομίζω στη μια ώρα ειναι134 το όριο στις δυο δε θυμάμαι. Εγώ έχω προδιάθεση σε λίγες εβδομάδες θα κάνω πάλι καμπύλη τώρα ακολουθώ αυστηρή διατροφή με κάποιες ατασθαλίες από μέρους μου βέβαια αλλά νομίζω βοηθάει !! Ποσό εβδομάδων είσαι τώρα;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 40 λεπτά , xrysh είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μ δίπλα δε λέει φυσιολογικές τιμές ;; Νομίζω στη μια ώρα ειναι134 το όριο στις δυο δε θυμάμαι. Εγώ έχω προδιάθεση σε λίγες εβδομάδες θα κάνω πάλι καμπύλη τώρα ακολουθώ αυστηρή διατροφή με κάποιες ατασθαλίες από μέρους μου βέβαια αλλά νομίζω βοηθάει !! Ποσό εβδομάδων είσαι τώρα;;

 Kalispera Xrysh❤

apotelesma-0'<87   fisiologikes times <= 92

apotelesma-60'<161  fisiologikes times <=180

apotelesma-120' <157  fisiologikes times<= 153

Eimai 25+6 εβ ,esy?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Simona είπε:

 Kalispera Xrysh❤

apotelesma-0'<87   fisiologikes times <= 92

apotelesma-60'<161  fisiologikes times <=180

apotelesma-120' <157  fisiologikes times<= 153

Eimai 25+6 εβ ,esy?

Ναι όταν το είπες το έψαξα εμένα ήταν 134 στη μια ώρα που έκανα με 50 ml εσυ θα πήρες 75 σίγουρα !!εγω είμαι 21 εβδομάδα κ είχα κάνει καμπύλη κάπου στην 15 εβδομάδα δε θυμάμαι όπου είχε βγει οριακή στη μια ώρα που σήμαινε προδιάθεση κ από τότε πήγα σε διατροφολόγο τώρα θα κάνω πάλι ανάμεσα από 24 με 26 εβδομάδα την δυωρη αυτή που έκανες κ εσυ!! Νομίζω είναι καλή η εξέταση σ αν εξαιρέσεις την τελευταία που είναι οριακή αλλά δε νομίζω κάτι το πολύ πολύ να σ πει κ εσένα διατροφή !! Επίσης κάθε δέκα πέντε μέρες κάνω ζάχαρο νηστική λ γλυκοζιλιωμενη που βγαίνουν πολύ καλές έως ώρας!! 

Link to comment
Share on other sites

On 21/6/2022 at 10:00 ΠΜ, xrysh είπε:

Xaxax όντως τόσο ήθελα να γράψω μετά από μια νύχτα ξάγρυπνη πάω σε λίγο έχω ραντεβού να μ πάρει αίμα ποσό καιρό κάνει να βγει ξέρεις;; Τι ωραία που πας για μπάνιο εγώ επειδή έχω προβλημα με τον τράχηλο οριακό έως ώρας αλλά το είχα κ στον γιο μ πριν πέντε χρόνια κ είχα βάλει πεσσό κ ξάπλα μέχρι να γεννήσω τώρα πάω πολύ συντηρητικά προσέχω πολύ γενικά. Ευτυχώς τον πηγαίνει η μητέρα μ για μπανάκι κ ο άντρας μ !! Κ δεν κλείνεται ο καημενος..ααα επίσης νιπτ μπορείς να κανείς μέχρι 24 εβδομάδα όποτε είπαμε μη αφήσω τελευταία στιγμή να κάνω τώρα που είμαι στην 20 ακόμα 

Καλα αποτελεσματα!!!

Ολα θα ειναι καλα, καλα εκανες και την εκανες για να μη περασεις μεσα στο αγχος το υπολοιπο.Εκανε μια φιλη μου προσφατα.. αν θυμαμαι καλα θελει λιγο καιρο.. ισως 2 η 3  βδομαδες;;!! Θα σε γελασω, θυμαμαι ομως οτι αναμεναμε καμποσο...

  • Μου αρέσει 1

H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

@katerinaki 86 ενα θα σου πω.. εχω απο την Παρασκευη που του εχω βγαλει την πανα (ο δικος μου ειναι 3 ακριβως νομιζω εσενα ειναι 2.5...)

Ζω εινα δραμα!!!!!!!!!

Εσενα εχει δειξει καθολου σημαδια οτι ειναι ετοιμος;

Αχ ειναι τοσο δυσκολο... μου φαινεται πιο δυσκολο και απο τον αποθηλασμοοοοοο!!!!

Εχεις καμια συμβουλη;

2 ώρες πρίν, Equality είπε:

Γεια σας κοριτσια!

Σας προτεινε καποιο συγκεκριμενο αντηλιακο ο γυναικολογος;
Επισης εντομοαπωθητικα ή ταμπλετες;

Εγω βαζω το παιδικο αντιηλιακο του γιου μου.. και απο την ενυδατικη του κρεμα του συχνα σε ποδια κλπ χαχαχαχαχαχα

Δεν εχω ρωτησει.

Στο σπιτι επειδη ζουμε μεσα στο δασος εχουμε στην πριζα υγρο αλλιως δεν αντεχεται!!! Παντα με ανοιχτα παραθυρα και σιτες

  • Μου αρέσει 2

H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...