Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Marlina είπε:

      Το έχω κ εγώ αυτό το βάρος εδώ και πολύ καιρό.. και εγώ αυτό νιώθω ότι θα φύγουν 😄 Εχω την εντύπωση πως επιδεινώνεται με το πολύ ξαπλα. Επίσης και εγω το νιώθω πολύ πιο έντονα όταν θέλω τουαλέτα. Προσπαθώ να πηγαίνω αρκετά συχνά τουαλέτα γιατί πέρα από το βάρος μου δημιουργούν και συσπάσεις!

      Επίσης με το μπάνιο και εγώ το ίδιο προτιμώ το πρωί που είμαι καλύτερα!!! 

      ωραία περναμε όλες !αχαχαχχαχα 🤣 μωρέ ας πάνε όλα καλα και θα κάνω 5 φορε σ μπάνιο μετά !

Μανούλες Οκτωβρίου 2022❤️


Recommended Posts

Καλημέρα! Εγώ βάφω τα μαλλιά μου κανονικά (ανταύγειες, αλλά όπως είπες, κάνω και ρεφλέ) και νύχια (gel) επίσης. Τα οποία νύχια θα κρατήσω (κοντά εννοείται για να με βολεύουν, αλλά τέτοια κάνω έτσι κι αλλιώς) και μετά τον τοκετό, γιατί τα καινούρια gel δεν "ενοχλούν" τα οξύμετρα και δεν υπάρχει κάποιος ιατρικός λόγος να τα βγάλεις.

Γενικά, δε νομίζω ότι έχω αλλάξει κάτι με την εγκυμοσύνη, εκτός από το κάπνισμα και το sushi (καλά, δεν έτρωγα και κουβάδες και πριν!) Και τα πράσινα λαχανικά θα μπορούσα να έχω κόψει τελείως (έξω) αλλά απλώς τα περιόρισα, γιατί έχω μια τρομερή απέχθεια σε όλα τα είδη κρέατος με την εγκυμοσύνη και κάτι πρέπει να τρώω. (πατάτες - μακαρόνια αποφεύγω μεγάλη κατανάλωση, λόγω διαβήτη κύησης).

Συνολικά, κοιτάω να παίρνω τα φάρμακά μου και να είμαι όσο πιο ήρεμη γίνεται, γιατί το στρες ανεβάζει και το ζάχαρο και επιβαρύνει το έμβρυο, αλλά και όλη την οικογένεια συνολικά. Αλλά καταλαβαίνω και τις μαμάδες που προσέχουν περισσότερο. Αν, πχ, έτρωγα μια σαλάτα και μετά έχανα τον ύπνο μου, όχι, δε θα στρέσαρα τον εαυτό μου και το μωρό. Θα το έκοβα τελείως.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 ώρα πρίν, Equality είπε:

Καλημέρα! Εβαψε κάποια από εσάς τα μαλλιά της; Ο γιατρός μου έχει επιτρέψει και πιο πολύ σκέφτομαι για ανταύγειες αλλά μετά πρέπει υποτίθεται να κάνεις ρεφλέ το οποίο έχει βαφή.Βέβαια θα βάλουμε κάποια φυτική αλλά και πάλι φοβάμαι την όλη διαδικασία και κυρίως τις μυρωδιές. Εσείς τι κάνατε; Μετά κατά τη διάρκεια του θηλασμού ξέρετε αν επιτρέπεται πάλι;Γιατί σκέφτομαι αν είναι να το αφήσω όσο το δυνατόν αργότερα για να μην τα ξανά βάψω σύντομα

Τα μαλλια τα εβαψα μια φορα στον 4ο με inoa. Θα τα βαψω παλι τωρα που θα μπω στον 7ο τελος του μηνα κι αλλη μια πριν γεννησω.

Νυχια εχω κανει 2 φορες ημιμονιμο αλλα τωρα θα το βγαλω και δε θα ξαναβαψω παλι τπτ μονο περιποιηση.  Μου εχει πει νυχια μαλλια οτι θελω αλλα δε θελω και να το παρακανω. Στην 1η εγκυμοσυνη τα ειχα βαψει μονο πριν γεννησω.

Στο θηλασμο δεν εκανα τπτ ..ασε ημουν χαλια αλλα χαλαλι. Εχω απειρα ασπρα ειμαι σαν γιαγια χαχαχαχααχα

  • Μου αρέσει 1

H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vaso_mpempis είπε:

Τα μαλλια τα εβαψα μια φορα στον 4ο με inoa. Θα τα βαψω παλι τωρα που θα μπω στον 7ο τελος του μηνα κι αλλη μια πριν γεννησω.

Νυχια εχω κανει 2 φορες ημιμονιμο αλλα τωρα θα το βγαλω και δε θα ξαναβαψω παλι τπτ μονο περιποιηση.  Μου εχει πει νυχια μαλλια οτι θελω αλλα δε θελω και να το παρακανω. Στην 1η εγκυμοσυνη τα ειχα βαψει μονο πριν γεννησω.

Στο θηλασμο δεν εκανα τπτ ..ασε ημουν χαλια αλλα χαλαλι. Εχω απειρα ασπρα ειμαι σαν γιαγια χαχαχαχααχα

A!Σου επιτρεπει κι ημιμονιμο δηλ.Εμενα μου ειπε μονο απλο μανο,αλλα δε θα τα βαψω καθολου.
Η Inoa που λες για τα μαλλια,ειναι φυτικη?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , Equality είπε:

A!Σου επιτρεπει κι ημιμονιμο δηλ.Εμενα μου ειπε μονο απλο μανο,αλλα δε θα τα βαψω καθολου.
Η Inoa που λες για τα μαλλια,ειναι φυτικη?

είναι χωρίς αμμωνία γιατί με ενοχλεί η μυρωδια και καμιά φορά με τσούζει. Όσο να ναι από τη ρίζα στα μαλλιά κάτι μπαίνει.. αλλά η γιατρός μου είπε δεν επηρεάζει το μωρό. Τώρα ο καθένας λέει τα δικά του

πολλα δεν κάνει.. αλλά αν τα κάνεις μια δυο φορές δεν έγινε και κάτι. Εγώ το μεγάλο μου πρόβλημα είναι τα απορρυπαντικά στο σπίτι που πολλές φορές δεν τα έχω αποφύγει.. προσπαθώ όσο μπορω να μην εισπνέω αλλά όσο να ναι.. 

δε νομίζω να είναι φυτική... και ποια ειναι φυτική δηλαδή..(που και οι φυτικές λένε έχουν βαρέα μέταλλα) εμένα και αυτή δε μου τα έβαψε καλά όλα και πάλι γιατί έχω πολλά άσπρα

Τα νύχια είναι νεκρός οργανισμός δεν απορροφά ουσίες οπότε είναι άφοβα.


H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, vaso_mpempis είπε:

Καλημερα!!!!

Παρε επιθεματα στηθους να σωθεις να μη λερωνεσαι και να μη το εχεις εννοια.

Καλησπέρα Βάσω Μ ναι πήρα και πλέον αυτά βάζω απλά με ενοχλούν ρε γμτ το βράδυ γτ δεν μπορώ να κοιμηθώ με σουτιέν με τίποτα και τα κολάω στην πιτζάμα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

6 ώρες πρίν, Equality είπε:

Καλημέρα! Εβαψε κάποια από εσάς τα μαλλιά της; Ο γιατρός μου έχει επιτρέψει και πιο πολύ σκέφτομαι για ανταύγειες αλλά μετά πρέπει υποτίθεται να κάνεις ρεφλέ το οποίο έχει βαφή.Βέβαια θα βάλουμε κάποια φυτική αλλά και πάλι φοβάμαι την όλη διαδικασία και κυρίως τις μυρωδιές. Εσείς τι κάνατε; Μετά κατά τη διάρκεια του θηλασμού ξέρετε αν επιτρέπεται πάλι;Γιατί σκέφτομαι αν είναι να το αφήσω όσο το δυνατόν αργότερα για να μην τα ξανά βάψω σύντομα

Εγω τα εβαψα πριν 1 μηνα. Χρησιμοποιησα την INOA που ειναι χωρις αμμωνια. Στην 1η εγκυμοσυνη το ειχα αποφυγει αλλα τωρα αυτη με βρηκε ηδη με ριζα και οι λευκες ειναι πλεον εκτος ελεγχου, οποτε δεν παλευοταν η κατασταση!Στο θηλασμο επιτρεπονται ολα κανονικοτατα!!

 

  • Μου αρέσει 1

H2Vhp2.png3ieAp3.png

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Equality είπε:

Καλημέρα! Εβαψε κάποια από εσάς τα μαλλιά της; Ο γιατρός μου έχει επιτρέψει και πιο πολύ σκέφτομαι για ανταύγειες αλλά μετά πρέπει υποτίθεται να κάνεις ρεφλέ το οποίο έχει βαφή.Βέβαια θα βάλουμε κάποια φυτική αλλά και πάλι φοβάμαι την όλη διαδικασία και κυρίως τις μυρωδιές. Εσείς τι κάνατε; Μετά κατά τη διάρκεια του θηλασμού ξέρετε αν επιτρέπεται πάλι;Γιατί σκέφτομαι αν είναι να το αφήσω όσο το δυνατόν αργότερα για να μην τα ξανά βάψω σύντομα

Εμένα δυστιχος Μ το απαγόρευσε να βάψω τα Μάλια μ και ήθελα να τα βάψω ρε γμτ γτ τώρα με θαλασα και ήλιο γίνονται χάλια ..... μόνο νύχια μ επιτρέπει του είπα κιόλας ότι είναι η δουλειά Μ και ξέρω πως δεν περνάει στο έμβρυο και έτσι Μ είπε αμέσως ναι και κάνω κανονικά ημιμόνιμο τεχνητά όλα ......μια φίλη μ π θηλάζει τα είχε βάψει τότε μετά την την γέννα  αλλά όσο ήταν έγγυος δεν τα έβαψε καθόλου θυμάμαι ..  

Πυστευω έχει να κάνει  κ με τον γιατρο άλλοι αφήνουν άλλοι όχι.  ...

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, vaso_mpempis είπε:

Τα μαλλια τα εβαψα μια φορα στον 4ο με inoa. Θα τα βαψω παλι τωρα που θα μπω στον 7ο τελος του μηνα κι αλλη μια πριν γεννησω.

 

πρίν από 14 λεπτά , katerinaki 86 είπε:

Εγω τα εβαψα πριν 1 μηνα. Χρησιμοποιησα την INOA που ειναι χωρις αμμωνια

Βρε κοριτσια μου οκ,σκεφτομαι κι εγω μηπως τα βαψω με καποια χωρις αμμωνια,ομως διαβαζω οτι κραταει κανα δυο εβδομαδες.Λευκα δεν εχω,το αντιθετο ειναι πολυ σκουρα η ριζα μου και φαινεται μια αηδια.Αξιζει τον κοπο?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , katerinaki 86 είπε:

Εγω τα εβαψα πριν 1 μηνα. Χρησιμοποιησα την INOA που ειναι χωρις αμμωνια. Στην 1η εγκυμοσυνη το ειχα αποφυγει αλλα τωρα αυτη με βρηκε ηδη με ριζα και οι λευκες ειναι πλεον εκτος ελεγχου, οποτε δεν παλευοταν η κατασταση!Στο θηλασμο επιτρεπονται ολα κανονικοτατα!!

 

Στον θηλασμο τα εκανες ολα ε;; εγω τοτε ειναι που απεφυγα τα παντα. Δε θυμαμαι γιατι.. μαλλον δεν ειχα μυαλο να σκεφτω χαχαχαχα

Δε με παιρνει ουτε εμενα ειδικα με τα μαλλια.... 

πρίν από 18 λεπτά , Equality είπε:

 

Βρε κοριτσια μου οκ,σκεφτομαι κι εγω μηπως τα βαψω με καποια χωρις αμμωνια,ομως διαβαζω οτι κραταει κανα δυο εβδομαδες.Λευκα δεν εχω,το αντιθετο ειναι πολυ σκουρα η ριζα μου και φαινεται μια αηδια.Αξιζει τον κοπο?

Εγω θα πω ναι. Τα κανω 3 χρονια ετσι και δεν εχω κανενα θεμα

Τωρα με τις ορμονες ομως δεν επιασε καλα... οποτε δεν ειναι και σιγουρο κατα ποσο θα πετυχει


H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, vaso_mpempis είπε:

Στον θηλασμο τα εκανες ολα ε;; εγω τοτε ειναι που απεφυγα τα παντα. Δε θυμαμαι γιατι.. μαλλον δεν ειχα μυαλο να σκεφτω χαχαχαχα

Δε με παιρνει ουτε εμενα ειδικα με τα μαλλια.... 

Μαλλον...χαχαχα!Ναι, κανονικα!!Δεν υπαρχει αντενδειξη στο θηλασμο αν και υπαρχει μεγαλη παραπληροφορηση γυρω απο αυτο το θεμα...Αλιμονο αν 2+ χρονια που θηλαζα δεν ειχα βαψει το μαλλι...με περουκα θα κυκλοφορουσα χαχαχα

4 ώρες πρίν, Equality είπε:

Βρε κοριτσια μου οκ,σκεφτομαι κι εγω μηπως τα βαψω με καποια χωρις αμμωνια,ομως διαβαζω οτι κραταει κανα δυο εβδομαδες.Λευκα δεν εχω,το αντιθετο ειναι πολυ σκουρα η ριζα μου και φαινεται μια αηδια.Αξιζει τον κοπο?

Εγω πρωτη φορα την χρησιμοποιησα και με φουλ λευκα οπως σου ειπα και το αποτελεσμα ηταν τελειο! Δεν ξερω ποσο θα κρατησει αλλα μεχρι στιγμης εχουν περασει 3 εβδομαδες και δεν εχω δει διαφορα.

  • Χαχα 2

H2Vhp2.png3ieAp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 40 λεπτά , katerinaki 86 είπε:

Μαλλον...χαχαχα!Ναι, κανονικα!!Δεν υπαρχει αντενδειξη στο θηλασμο αν και υπαρχει μεγαλη παραπληροφορηση γυρω απο αυτο το θεμα...Αλιμονο αν 2+ χρονια που θηλαζα δεν ειχα βαψει το μαλλι...με περουκα θα κυκλοφορουσα χαχαχα

Εγω πρωτη φορα την χρησιμοποιησα και με φουλ λευκα οπως σου ειπα και το αποτελεσμα ηταν τελειο! Δεν ξερω ποσο θα κρατησει αλλα μεχρι στιγμης εχουν περασει 3 εβδομαδες και δεν εχω δει διαφορα.

έτσι... εγώ τα έβαψα μετα απο 18 μήνες... Κυκλοφορούσα σαν να είχα περούκα χαχαχχαχαα δεν ξανακάνω τα ιδια λαθη.. οτι θα περνούσε στο γαλα... Χαχαχαχαχα 

 

 

 

  • Μου αρέσει 1

H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, KONNA28 είπε:

Κορίτσια καλημέρα 

Πονάνε πολύ οι θηλές μου και είναι ευαίσθητες λέτε να βάλω κρέμα της frezyderm ? Σκέφτομαι αν πονάνε έτσι από τώρα όταν γεννήσω πως θα είναι ;;;;

Καλημερα

Ρωτα καλυτερα τον γιατρο γιατι αν πειραζεις το στηθος στην εγκυμοσυνη ξερω οτι μπορει να κανει συσπασεις... οποτε δεν ξερω αν κανει η κρεμα σε αυτη τη φαση. 

Οταν γεννησεις, αν θηλασεις στην αρχη εχει πονο αλλα μετα σκληραινουν οι θηλες (θελει περιπου 2 βδομαδες) και δεν πονας.

Κουραγιο κοριτσια... λιγο εμεινεεεε

 

  • Μου αρέσει 1

H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, KONNA28 είπε:

Κορίτσια καλημέρα 

Πονάνε πολύ οι θηλές μου και είναι ευαίσθητες λέτε να βάλω κρέμα της frezyderm ? Σκέφτομαι αν πονάνε έτσι από τώρα όταν γεννήσω πως θα είναι ;;;;

Κορίτσι μ καλησπέρα και εμένα με ποναγαν σε μια φάση ήταν πολύ ευεστητες δεν έβαλα κάτι μόνο λίγο κεραλιφη και πέρασε μόνο του....

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Dimitra97 είπε:

Κορίτσι μ καλησπέρα και εμένα με ποναγαν σε μια φάση ήταν πολύ ευεστητες δεν έβαλα κάτι μόνο λίγο κεραλιφη και πέρασε μόνο του....

Emena koritsia me ponaei para poli h plati mou...h mesi mou oxi.ponaei san maxeria kai mou pernaei mono otan ksaplosw oute kathisti..kai ayto arxise kai ginetai kathe mera.olles exoume apo kati!Eseis pos pate...ta exete ola etoima gia ta morakia sas;Egw ta exw parei ola alla den exw anoiksei tipota akoma...den ksero pote na ksekinisw,lew na perimenw ligo akoma.Episis oute valitsa exw etoimasei to mono pou exw einai h valitsa pou pira mia kainuria.❤

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...