Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 8 λεπτά , LeneL είπε:

      Παθούσα βλέπεις...

      εμείς δηλαδή να μην πω τι παίρνουμε ! 😅 μόνο το επίδομα λοχείας κύησης κ 9 μηνο;

      πρίν από 5 λεπτά , linaa είπε:

      Αφού ξέρεις ότι εδώ στα λέμε πιο σωστά τι το ψάχνεις άλλου 🙃

      για αλλη μια φορά το επιβεβαίωσα! πραγματικά ! 

      πρίν από 45 λεπτά , Marlina είπε:

      Καλησπέρα κορίτσια. Σήμερα έκλεισα 30 εβδομάδες κύησης με τα διδυμακια μου και ο γιατρος μου είπε πως ο τράχηλος κοντυνε αρκετά. Πριν από 2 εβδομάδες ηταν 3,5 και σημερα 2,4. Μου ειπε να σκεφτώ το ενδεχόμενο να πάω Αθήνα. Υπαρχει κάποια κοπέλα που να χρειάστηκε να πάει Αθήνα για το τελευταίο διάστημα? Και τι έκανε με το θέμα της διαμονής? Θα μου νοικιάσουνε διαμέρισμα για 1- 2 μήνες? Γνωρίζει κάποια?

       ψάξε στο ίντερνετ έχουν μισθώσεις συγκεκριμένα  για κοντά στο μαιευτήριο!  ίσως βρεις κάτι! σου είπε μέχρι ποτέ σε υπολογίζει; 

Μανούλες Οκτωβρίου 2022❤️


Recommended Posts

Είχα μέρες να μπω! Ακόμη προσπαθώ να ξεπεράσω τον κοβιντ. Έχει αρχίσει να βγαίνει άχνη η γραμμή στο τεστ αλλά βήχας και.μπουκωμα επιμένουν. 

Συσπασεις δεν έχω. Και αν έχω δεν τις καταλαβαίνω...

Ανταύγειες (σκέτες χωρίς ρεφλε) έκανα 2 μέρες πριν συλλάβω, ο γιατρός μου είπε να κάνω άφοβα...μάλλον θα κάνω όταν συνέλθω από κοβιντ αν και δεν έχω λευκά. Νόμιζα ότι μπορούμε να κάνουμε μόνο στο δεύτερο τρίμηνο. Μάλλον δεν ισχύει ε;

Πεντικιούρ κάνω με απλό μανό, τα χέρια δεν τα κάνω. 

Το στήθος δεν έχει καμία ευαισθησία, κανένα πρήξιμο, τίποτα. Ανά να μην έχει καταλάβει ότι είναι έγκυος. 

Δεν έχω ετοιμάσει τίποτα για το μπεμπακι. Ήταν να φτιάξουμε την ντουλάπα στο παιδικό δωμάτιο και να βάψουμε και πήγαν όλα πίσω με τον κοβιντ... Αλλά από τέλος Ιουλίου πρέπει να ξεκινήσουμε. Ευτυχώς τα περισσότερα πράγματα τα έχω έτοιμα από ξαδέρφη οπότε μόνο να τα μεταφέρουμε 200 μέτρα είναι. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, Margr είπε:

Είχα μέρες να μπω! Ακόμη προσπαθώ να ξεπεράσω τον κοβιντ. Έχει αρχίσει να βγαίνει άχνη η γραμμή στο τεστ αλλά βήχας και.μπουκωμα επιμένουν. 

Συσπασεις δεν έχω. Και αν έχω δεν τις καταλαβαίνω...

Ανταύγειες (σκέτες χωρίς ρεφλε) έκανα 2 μέρες πριν συλλάβω, ο γιατρός μου είπε να κάνω άφοβα...μάλλον θα κάνω όταν συνέλθω από κοβιντ αν και δεν έχω λευκά. Νόμιζα ότι μπορούμε να κάνουμε μόνο στο δεύτερο τρίμηνο. Μάλλον δεν ισχύει ε;

Πεντικιούρ κάνω με απλό μανό, τα χέρια δεν τα κάνω. 

Το στήθος δεν έχει καμία ευαισθησία, κανένα πρήξιμο, τίποτα. Ανά να μην έχει καταλάβει ότι είναι έγκυος. 

Δεν έχω ετοιμάσει τίποτα για το μπεμπακι. Ήταν να φτιάξουμε την ντουλάπα στο παιδικό δωμάτιο και να βάψουμε και πήγαν όλα πίσω με τον κοβιντ... Αλλά από τέλος Ιουλίου πρέπει να ξεκινήσουμε. Ευτυχώς τα περισσότερα πράγματα τα έχω έτοιμα από ξαδέρφη οπότε μόνο να τα μεταφέρουμε 200 μέτρα είναι. 

Κι εγω ειμαι σε φαση που βγαινω θετικη ακομα οπως και ο μικρος μου. Ο αντρας μου εβγαλε αρνητικο ραπιντ και μοριακο στις 10 μερες, ωστοσο το μπουκωμα δεν του εχει φυγει, οποτε νομιζω οτι με τα συμπτωματα δε θα ξεμπερδεψουμε καθολου ευκολα!Μπουκωμα και βηχα εχω κι εγω και υπαρχουν ακομα στιγμες που ζαλιζομαι απιστευτα...δεν ξερω αν αυτο βεβαια ειναι λογω κοβιντ η λογω αιματοκριτη (περιμενω να βγω αρνητικη για να παω στον γυναικολογο και να κανω και τις εξετασεις του μηνα...) η της εγκυμοσυνης γενικοτερα. Ανυπομονω τοσο πολυ γενικα να ξεμπερδεψουμε με αυτο και να μπορεσουμε να δουμε επιτελους τον μπεμπη!

Με το καλο να ξεκινησετε τις ετοιμασιες για το δωματιο!!Ειναι πραγματικα πολυ ομορφη αυτη η διαδικασια και ειδικα οταν ειναι το πρωτο ειναι πολυ ωραια η αισθηση του να γεμιζει ξαφνικα το σπιτι μωρουδιακα!!Εγω τα περισσοτερα τα εχω ηδη απο τον γιο μου, οποτε λεω σε κανενα μηνα να ξεκινησω σιγα σιγα να βγαζω ρουχαλακια για να δω τι θα πρεπει να συμπληρωσω.

  • Μου αρέσει 1

H2Vhp2.png3ieAp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , katerinaki 86 είπε:

Κι εγω ειμαι σε φαση που βγαινω θετικη ακομα οπως και ο μικρος μου. Ο αντρας μου εβγαλε αρνητικο ραπιντ και μοριακο στις 10 μερες, ωστοσο το μπουκωμα δεν του εχει φυγει, οποτε νομιζω οτι με τα συμπτωματα δε θα ξεμπερδεψουμε καθολου ευκολα!Μπουκωμα και βηχα εχω κι εγω και υπαρχουν ακομα στιγμες που ζαλιζομαι απιστευτα...δεν ξερω αν αυτο βεβαια ειναι λογω κοβιντ η λογω αιματοκριτη (περιμενω να βγω αρνητικη για να παω στον γυναικολογο και να κανω και τις εξετασεις του μηνα...) η της εγκυμοσυνης γενικοτερα. Ανυπομονω τοσο πολυ γενικα να ξεμπερδεψουμε με αυτο και να μπορεσουμε να δουμε επιτελους τον μπεμπη!

Με το καλο να ξεκινησετε τις ετοιμασιες για το δωματιο!!Ειναι πραγματικα πολυ ομορφη αυτη η διαδικασια και ειδικα οταν ειναι το πρωτο ειναι πολυ ωραια η αισθηση του να γεμιζει ξαφνικα το σπιτι μωρουδιακα!!Εγω τα περισσοτερα τα εχω ηδη απο τον γιο μου, οποτε λεω σε κανενα μηνα να ξεκινησω σιγα σιγα να βγαζω ρουχαλακια για να δω τι θα πρεπει να συμπληρωσω.

Αχ άσε τον φοβάμαι πολύ τον βήχα. Το 2020 είχα βήχα επί 7 μήνες! Και φοβάμαι μην κρατήσει και τώρα τόσο. 

Η ζαλάδα είναι πολύ πιθανό να προέρχεται από τον πεσμένο αιματοκρίτη, εύχομαι να πάτε να δείτε τον μικρό και να είναι όλα καλά! 

Να σου πω δεν το έχω συνειδητοποιήσει ακόμη ότι περιμένουμε μωρό στο σπίτι όσο το έχω άδειο από τα μωρουδιακα! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια! Κι εγω δεν εχω ασχοληθει με μωρουδιακα ακομη. Επισης δεν εχω ιδεα τι φορανε τα μωρακια αυτη την εποχη. Ο μεγαλος γεννηθηκε Ιουλιο οποτε φορουσε κοντομανικα αμανικα εξ αρχης και η μικρη αρχες Μαιου μονο τις πρωτες 2 μερες εβαλε μακρυ μανικι, μεντα κοντομανικα. Σκεφτομουν οτι ισως χρειαστουν λιγα κοντομανικα στην αρχη μιας κι εδω στην Κρητη κανει πολλη ζεστη και μετα λεπτο μανικι μακρυ μεχρι και τα μεσα Νοεμβρη σιγουρα που θα εχει ζεστη και μετα πιο χοντρο.

Περαστικα σε ολα τα κοριτσια γρηγορα να ξεμπερδεψετε και με τα συμπτωματα.

Σας εχει αναφερει ο γιατρος για εμβολιο κοκκυτη μετα τις 28 εβδομαδες; Δεν ειχα κανει στα αλλα μου παιδια και προβληματιζομαι.

Το στηθος κι εμενα δεν εχει βγαλει καμια σταγονα. Στον μεγαλο προς το τελος ειχα δει καποιες σταγονες. Στη μικρη απολυτως τιποτα. Μετα τη γεννα μονο οποτε πιστευω και τωρα το ιδιο θα συμβει

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!Περαστικα κι απο εμενα!Κι εμεις ειμαστε στο τσακ να κολλησουμε γιατι ειχε ο αντρας μου στη δουλεια κρουσμα,στο ιδιο γραφειο και με a/c,αλλα ευτυχως τη γλιτωσαμε!
 

πρίν από 55 λεπτά , eva141722 είπε:

Σας εχει αναφερει ο γιατρος για εμβολιο κοκκυτη μετα τις 28 εβδομαδες; Δεν ειχα κανει στα αλλα μου παιδια και προβληματιζομαι.

Εχω ακουσει απο πολλες φρεσκες μανουλες οτι το εκαναν και δεν ειχαν παρενεργειες.Νομιζω μαλιστα οτι μου ειπαν πως ειναι και υποχρεωτικο.Δεν ξερω αν ισχυει.Ειναι σχετικα προσφατη συσταση,καπου ειχα διαβασει νομιζω πριν 7-8 χρονια.Κι εγω που εχω ανίψια μεγαλύτερα δεν το είχε κανει τοτε η αδερφη μου.

Θα ηθελα να μου πειτε οσες γεννατε σε ιδιωτικο και κατα προτιμηση στο Μητερα,τι κοστος σας ειπαν για τον τοκετο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εχει γυρισει η μπεμπα και τα ποδια κατω και καθε λιγο κλωτσαει την κυστη μου... φοβαμαι να βγω εξω μη κατουρηθω και ξεφτιλιστω!!! Μπα την ατιμη... 

Κι εγω δεν εχω ετοιμασει τπτ

Θα κανω το παιδικο δωματιο του γιου μου τελος του μηνα (οποτε θα παρω κουνια συρταριερα κλπ για τη μπεμπα) και μετα τον 15Αυγουστο θα αρχισω να βγαζω απο την αποθηκη πραματα.. (καροτσια ρουχα κλπ) να δω τι μου λειπει..

  • Μου αρέσει 3

H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες. Ελπίζω να ξεμπερδέψατε απο τον Covid όσες είχατε κολλήσει.

Και εγώ πριν κανα μήνα είχα κολλήσει, ευτυχώς την πέρασα πολύ ελαφρά.

Πήγα και χτες και είδα τον αντράκο μου (24εβ+5 ημέρες). Είμαστε 715γρ :) Ολα καλά μου είπε, και να κάνω και την εξέταση της καμπύλης την επόμενη εβδομάδα....

Για εμβόλιο του κοκκύτη μου είπε θα το κάνουμε αργότερα, να μην ανυσηχώ.

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , zouko είπε:

Καλημέρα σε όλες. Ελπίζω να ξεμπερδέψατε απο τον Covid όσες είχατε κολλήσει.

Και εγώ πριν κανα μήνα είχα κολλήσει, ευτυχώς την πέρασα πολύ ελαφρά.

Πήγα και χτες και είδα τον αντράκο μου (24εβ+5 ημέρες). Είμαστε 715γρ :) Ολα καλά μου είπε, και να κάνω και την εξέταση της καμπύλης την επόμενη εβδομάδα....

Για εμβόλιο του κοκκύτη μου είπε θα το κάνουμε αργότερα, να μην ανυσηχώ.

:x

  • Μου αρέσει 1

H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, zouko είπε:

Καλημέρα σε όλες. Ελπίζω να ξεμπερδέψατε απο τον Covid όσες είχατε κολλήσει.

Και εγώ πριν κανα μήνα είχα κολλήσει, ευτυχώς την πέρασα πολύ ελαφρά.

Πήγα και χτες και είδα τον αντράκο μου (24εβ+5 ημέρες). Είμαστε 715γρ :) Ολα καλά μου είπε, και να κάνω και την εξέταση της καμπύλης την επόμενη εβδομάδα....

Για εμβόλιο του κοκκύτη μου είπε θα το κάνουμε αργότερα, να μην ανυσηχώ.

Μπα εγώ ακόμη έχω πολύ έντονο συναχι και βήχα και σήμερα κλείνω 8 μέρες...έχω λίγο απελπιστεί. Είπα να μην πάρω εισπνεόμενα...

 

Με το καλό το μπεμπακι σου! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, zouko είπε:

Καλημέρα σε όλες. Ελπίζω να ξεμπερδέψατε απο τον Covid όσες είχατε κολλήσει.

Και εγώ πριν κανα μήνα είχα κολλήσει, ευτυχώς την πέρασα πολύ ελαφρά.

Πήγα και χτες και είδα τον αντράκο μου (24εβ+5 ημέρες). Είμαστε 715γρ :) Ολα καλά μου είπε, και να κάνω και την εξέταση της καμπύλης την επόμενη εβδομάδα....

Για εμβόλιο του κοκκύτη μου είπε θα το κάνουμε αργότερα, να μην ανυσηχώ.

Αργοτερα για τον κοκκυτη στην εγκυμοσυνη εννοεις; Σου χει πει σε ποια βδομαδα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


13 ώρες πρίν, zouko είπε:

Καλημέρα σε όλες. Ελπίζω να ξεμπερδέψατε απο τον Covid όσες είχατε κολλήσει.

Και εγώ πριν κανα μήνα είχα κολλήσει, ευτυχώς την πέρασα πολύ ελαφρά.

Πήγα και χτες και είδα τον αντράκο μου (24εβ+5 ημέρες). Είμαστε 715γρ :) Ολα καλά μου είπε, και να κάνω και την εξέταση της καμπύλης την επόμενη εβδομάδα....

Για εμβόλιο του κοκκύτη μου είπε θα το κάνουμε αργότερα, να μην ανυσηχώ.

Εγω ευτυχως βγηκα αρνητικη στις 10 μερες, το ιδιο και ο μικρος μου! Συνεχιζω κανονικα βεβαια να εχω μπουκωμα και καμια οσφρηση αλλα ο βηχας εχει βελτιωθει αισθητα με τις εισπνοες και το αποχρεμπτικο και εχει αρχισει να επιστρεφει η γευση μου. Το βασικοτερο βεβαια ειναι οτι επανηλθαν οι δυναμεις μου...αυτο ηταν το χειροτερο!!Κατα πασα πιθανοτητα θα παω τη Δευτερα να δω τον μπεμπουλη επιτελους μετα απο 2 εβδομαδες καθυστερηση. Θα ειμαι 27+2 οποτε σιγουρα θα με στειλει κι εμενα για καμπυλη μαζι με τις υπολοιπες εξετασεις που επισης εχουν καθυστερησει να γινουν...και θελω κι εγω να συζητησω για το εμβολιο του κοκκιτη.

11 ώρες πρίν, Margr είπε:

Μπα εγώ ακόμη έχω πολύ έντονο συναχι και βήχα και σήμερα κλείνω 8 μέρες...έχω λίγο απελπιστεί. Είπα να μην πάρω εισπνεόμενα...

 

Με το καλό το μπεμπακι σου! 

Εμενα με βοηθησε πολυ και μια σκονη που διαλυεται σε νερο που μου εδωσε ο παθολογος γιατι ειχα πολλα φλεματα που που δεν μπορουσαν να βγουν. Sorry για την περιγραφη κιολας, απλα σου το λεω γιατι αν εχεις κι εσυ το ιδιο θεμα, σιγουρα θα σε βοηθησει και ο γυναικολογος μου ειχε πει οτι μπορω να το παρω αφοβα. Κανω και εισπνοες βεβαια, οποτε δεν ξερω αν ηταν κι ο συνδυασμος αλλα νομιζω οτι αυτο το αποχρεμπτικο εκανε την περισσοτερη δουλεια.

On 14/7/2022 at 11:43 ΠΜ, eva141722 είπε:

Καλημερα κοριτσια! Κι εγω δεν εχω ασχοληθει με μωρουδιακα ακομη. Επισης δεν εχω ιδεα τι φορανε τα μωρακια αυτη την εποχη. Ο μεγαλος γεννηθηκε Ιουλιο οποτε φορουσε κοντομανικα αμανικα εξ αρχης και η μικρη αρχες Μαιου μονο τις πρωτες 2 μερες εβαλε μακρυ μανικι, μεντα κοντομανικα. Σκεφτομουν οτι ισως χρειαστουν λιγα κοντομανικα στην αρχη μιας κι εδω στην Κρητη κανει πολλη ζεστη και μετα λεπτο μανικι μακρυ μεχρι και τα μεσα Νοεμβρη σιγουρα που θα εχει ζεστη και μετα πιο χοντρο.

Περαστικα σε ολα τα κοριτσια γρηγορα να ξεμπερδεψετε και με τα συμπτωματα.

Σας εχει αναφερει ο γιατρος για εμβολιο κοκκυτη μετα τις 28 εβδομαδες; Δεν ειχα κανει στα αλλα μου παιδια και προβληματιζομαι.

Το στηθος κι εμενα δεν εχει βγαλει καμια σταγονα. Στον μεγαλο προς το τελος ειχα δει καποιες σταγονες. Στη μικρη απολυτως τιποτα. Μετα τη γεννα μονο οποτε πιστευω και τωρα το ιδιο θα συμβει

Εγω στο γιο μου που γεννηθηκε 11 Οκτωβρη, του φορουσα κοντομανικα φανελακια κι απο πανω ολοσωμα μακρυμανικα φορμακια λεπτα η μακρυμανικα λεπτα φανελακια με παντελονακι τυπου φορμιτσα. Ειχε και καλο καιρο ολο το Νοεμβρη εκεινη τη χρονια οποτε απο αρχες Δεκεμβρη αρχισαμε να φοραμε ουσιαστικα πιο χοντρα ρουχα. Στην Κρητη σιγουρα το Νοεμβριο εχετε καλο καιρο (σπουδασα στο Ρεθυμνο και ξερω το κλιμα), αρα δε νομιζω να χρειαστειτε κι εσεις πιο νωρις κατι πιο χοντρο και ειναι πολυ πιθανο ειδικα αν γεννας αρχες Οκτωβρη να βγαλετε τις πρωτες μερες με κοντομανικο. 

  • Μου αρέσει 3

H2Vhp2.png3ieAp3.png

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, katerinaki 86 είπε:

Εγω ευτυχως βγηκα αρνητικη στις 10 μερες, το ιδιο και ο μικρος μου! Συνεχιζω κανονικα βεβαια να εχω μπουκωμα και καμια οσφρηση αλλα ο βηχας εχει βελτιωθει αισθητα με τις εισπνοες και το αποχρεμπτικο και εχει αρχισει να επιστρεφει η γευση μου. Το βασικοτερο βεβαια ειναι οτι επανηλθαν οι δυναμεις μου...αυτο ηταν το χειροτερο!!Κατα πασα πιθανοτητα θα παω τη Δευτερα να δω τον μπεμπουλη επιτελους μετα απο 2 εβδομαδες καθυστερηση. Θα ειμαι 27+2 οποτε σιγουρα θα με στειλει κι εμενα για καμπυλη μαζι με τις υπολοιπες εξετασεις που επισης εχουν καθυστερησει να γινουν...και θελω κι εγω να συζητησω για το εμβολιο του κοκκιτη.

Εμενα με βοηθησε πολυ και μια σκονη που διαλυεται σε νερο που μου εδωσε ο παθολογος γιατι ειχα πολλα φλεματα που που δεν μπορουσαν να βγουν. Sorry για την περιγραφη κιολας, απλα σου το λεω γιατι αν εχεις κι εσυ το ιδιο θεμα, σιγουρα θα σε βοηθησει και ο γυναικολογος μου ειχε πει οτι μπορω να το παρω αφοβα. Κανω και εισπνοες βεβαια, οποτε δεν ξερω αν ηταν κι ο συνδυασμος αλλα νομιζω οτι αυτο το αποχρεμπτικο εκανε την περισσοτερη δουλεια.

Δεν καθόλου φλεματα και ελάχιστο παραγωγικό βήχα. Δεν ξέρω. Αν μέχρι τη Δευτέρα δεν έχει αλλάξει κάτι που θα είμαι 11η μέρα θα πάω στον παθολόγο να με ακροαστει. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...