Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

Μανούλες Οκτωβρίου 2022❤️


Recommended Posts

πρίν από 54 λεπτά , vaso_mpempis είπε:

Καλημερα κοριτσια

Πως πατε απο.ζεστη; εμενα με εχει πειραξει τωρα 2 μερες παρα πολυ

Δεν κοιμαμαι καλα, δεν εχω ενεργεια.. ειμαι με το κλιματιστικο αναγκαστικα μεσημερι βραδυ..

Καλημέρα! Τα ίδια.. και μισώ το κλιματιστικό. Την περιμέναμε αυτή τη λεπτομέρεια και τώρα την ζούμε.... Τα μωράκια μας να είναι καλά και εμείς αντέχουμε!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

3 ώρες πρίν, Primula είπε:

Καλημέρα! Τα ίδια.. και μισώ το κλιματιστικό. Την περιμέναμε αυτή τη λεπτομέρεια και τώρα την ζούμε.... Τα μωράκια μας να είναι καλά και εμείς αντέχουμε!! 

Κι εγω δε το θελω.. αλλα πραγματικα δεν μπορω αλλο!!!! Ναι θα αντεξουμε ελπιζω...

  • Μου αρέσει 1

H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, katerinaki 86 είπε:

Οχι, ευτυχως ο τραχηλος δεν εχει επηρεαστει. Απλα λογω της ιδιομορφιας της μητρας μου που ειναι διδελφυς, η μητρα εχει ουσιαστικα το μισο μεγεθος σε σχεση με μια κανονικη και ο φοβος ειναι μηπως δεν εχει την ελαστικοτητα να μεγαλωσει οσο πρεπει και εχουμε κανενα απροοπτο...Δυστυχως, αυτο ειναι κατι που ουτε ο γιατρος μπορει να το προβλεψει υπερηχογραφικα. Ασε που στην περιπτωση μου και το θεμα του τραχηλου ειναι πονεμενη ιστορια γιατι η καθε μητρα εχει τον δικο της τραχηλο και μονο αυτος της αριστερης εντοπιζοταν παντα απο τους γιατρους. Της δεξιας μονο στη μαγνητικη και υπερηχογραφικα εχει φανει αλλα παντα υπαρχει μια ανασφαλεια οταν μετραμε τον τραχηλο αν μετραμε τον σωστο....Ολα του γαμου δυσκολα που λενε...ε αυτο!! 

Καλησπέρα κορίτσι να ρωτήσω τι εννοείς δυο μήτρες κ δυο τραχήλου σ έχουμε έχω σοκαριστεί !!!ενας δεν είναι ο τράχηλος πως να μη βλέπει το σωστό κ τι είναι δεξιά κ αριστερά της μήτρας το μωρό μια δεν είναι η μήτρα για πες μ γιατί το διάβασα κ λέω τι έγινε τώρα κ σκέψου έχω κ ήδη ένα παιδί!!!!

5 ώρες πρίν, vaso_mpempis είπε:

Καλημερα κοριτσια

Πως πατε απο.ζεστη; εμενα με εχει πειραξει τωρα 2 μερες παρα πολυ

Δεν κοιμαμαι καλα, δεν εχω ενεργεια.. ειμαι με το κλιματιστικο αναγκαστικα μεσημερι βραδυ..

Αν μας έχει επηρεάσει λέει εγώ φαντασου ήμουν ένας άνθρωπος που δε ζεσταίνομαι ιδιατερα κ το κλιματιστικό δεν το θέλω καθολου με πιάνει βήχας κ στεγνώνει το στόμα μύτη !! Την Παρασκευή λοιπόν το βραδάκι μ λέει π μικρός μαμά πάμε στο μπαλκόνι να φάμε να παίξει κιόλας λέω άντε πάμε κ με πιάνει μια λιποθυμία μια δύσπνοια κόντεψα να μείνω μπαίνω μέσα ανάβω αιρ κ οντισιόν κάνω ένα κρύο ντους κ με τα πόδια ψηλά έκανα μια ώρα να συνέλθω από την ζέστη από τότε έχω κλειστεί με το αιρ κ οντισιόν στο σπίτι!!! Να περάσει ο καιρός να έρθει Σεπτέμβρης μέσα κιόλας όχι αρχές !!!

Link to comment
Share on other sites

Τα μωρακια σας κλωτσανε το ιδιο; εμενα η μπεμπα ειναι πολυ ησυχη. Ειμαι 26 εβδομαδων. Ειδικα σημερα δεν την εχω καταλαβει καθολου. Λετε να φταιει η ζεστη;; να στριμωχτηκε απο τωρα;; 

Ακομα λεω να μην ανησυχω...

 


H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, vaso_mpempis είπε:

Τα μωρακια σας κλωτσανε το ιδιο; εμενα η μπεμπα ειναι πολυ ησυχη. Ειμαι 26 εβδομαδων. Ειδικα σημερα δεν την εχω καταλαβει καθολου. Λετε να φταιει η ζεστη;; να στριμωχτηκε απο τωρα;; 

Ακομα λεω να μην ανησυχω...

 

Ναι φυσικά να μην ανησυχείς, έχουν και αυτά τις μέρες τους όπως και εμείς. Παρόλα αυτά είπαμε,.,.. δεν αξίζει να αγχωνόμαστε για πράγματα που λύνονται..αν και αύριο συνεχίσεις να αναρωτιέσαι πετάξου για υπέρηχο, ευκαιρία να δεις και το μωράκι σου <3

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

7 ώρες πρίν, xrysoulaAA είπε:

Καλησπέρα κορίτσι να ρωτήσω τι εννοείς δυο μήτρες κ δυο τραχήλου σ έχουμε έχω σοκαριστεί !!!ενας δεν είναι ο τράχηλος πως να μη βλέπει το σωστό κ τι είναι δεξιά κ αριστερά της μήτρας το μωρό μια δεν είναι η μήτρα για πες μ γιατί το διάβασα κ λέω τι έγινε τώρα κ σκέψου έχω κ ήδη ένα παιδί!!!!

Χαχαχα...λογικο να μπερδευτηκες κι εσυ!!Κανονικα εχουμε 1 μητρα κι 1 τραχηλο...εγω ομως εχω στην πραγματικοτητα 2, λεγεται διδελφυς μητρα και ειναι μια σπανια ανωμαλια. Αυτο για να καταλαβεις συμβαινει απ' οταν ακομα ειμαστε εμβρυα στην κοιλιτσα της μαμας μας. Στην αρχη δημιουργουνται 2 μητρες οι οποιες δε θυμαμαι να σου πω συγκεκριμενα σε ποιο μηνα της κυησης ενωνονται και γινονται μια. Στη δικη μου περιπτωση, αυτο δε συνεβη κι εμεινα με 2 μητρες που ουσιαστικα εχουν το μισο μεγεθος απο μια κανονικη (ειχα και ενα διαφραγμα στον κολπο το οποιο αφαιρεσα πριν καποια χρονια, το οποιο χωριζε και τον κολπο στα 2...ολα διπλα δηλαδη!!). Ετσι προκυπτουν και αλλες ανωμαλιες που ισως εχεις ακουσει οπως ειναι η δικερως που ειναι και η πιο συνηθισμενη. Γενικα ειναι πολυ σπανιο αυτο και γι' αυτο ταλαιπωρηθηκα πολυ με τους γυναικολογους ολα αυτα τα χρονια, καθως ο καθενας εκανε και διαφορετικη διαγνωση. Ευτυχως, οταν αρχισα να ψαχνω το κομματι της εξωσωματικης στο πρωτο μου παιδι, βρεθηκε ο καταλληλος που εκανε επιτελους τη σωστη. Ο τραχηλος τωρα της δεξιας μητρας δεν εντοπιζεται κατα την ιατρικη εξεταση, μονο στη μαγνητικη εχει φανει και με τον υπερηχο. Ο γιος μου ηρθε με εξωσωματικη και η εμβρυομεταφορα εγινε στον αριστερο τραχηλο που ειναι και ο μονος ορατος και κατ' επεκταση στην αριστερη μητρα. Τωρα, ο μπεμπης ηρθε φυσιολογικα και καπως καταφερε ο ατιμος να συλληφθει στη δεξια μητρα απο αυτον τον κρυφο τραχηλο...Ενω δηλαδη ειναι η 2η εγκυμοσυνη μου, στην πραγματικοτητα η μητρα αυτη κυοφορει για πρωτη φορα...


H2Vhp2.png3ieAp3.png

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, vaso_mpempis είπε:

Τα μωρακια σας κλωτσανε το ιδιο; εμενα η μπεμπα ειναι πολυ ησυχη. Ειμαι 26 εβδομαδων. Ειδικα σημερα δεν την εχω καταλαβει καθολου. Λετε να φταιει η ζεστη;; να στριμωχτηκε απο τωρα;; 

Ακομα λεω να μην ανησυχω...

 

Κι εγω εχει τυχει καποιες μερες να μην τον καταλαβαινω για ωρες και αλλες παλι να κοπανιεται ασταματητα. Δε νομιζω οτι υπαρχει λογος να ανησυχουμε εκτος αν περασουν πια πολλες ωρες χωρις κανενα σημαδι. Στην περιπτωση αυτη κανεις εναν υπερηχο κι εχεις το κεφαλι σου ησυχο.

  • Ευχαριστώ 1

H2Vhp2.png3ieAp3.png

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, katerinaki 86 είπε:

Χαχαχα...λογικο να μπερδευτηκες κι εσυ!!Κανονικα εχουμε 1 μητρα κι 1 τραχηλο...εγω ομως εχω στην πραγματικοτητα 2, λεγεται διδελφυς μητρα και ειναι μια σπανια ανωμαλια. Αυτο για να καταλαβεις συμβαινει απ' οταν ακομα ειμαστε εμβρυα στην κοιλιτσα της μαμας μας. Στην αρχη δημιουργουνται 2 μητρες οι οποιες δε θυμαμαι να σου πω συγκεκριμενα σε ποιο μηνα της κυησης ενωνονται και γινονται μια. Στη δικη μου περιπτωση, αυτο δε συνεβη κι εμεινα με 2 μητρες που ουσιαστικα εχουν το μισο μεγεθος απο μια κανονικη (ειχα και ενα διαφραγμα στον κολπο το οποιο αφαιρεσα πριν καποια χρονια, το οποιο χωριζε και τον κολπο στα 2...ολα διπλα δηλαδη!!). Ετσι προκυπτουν και αλλες ανωμαλιες που ισως εχεις ακουσει οπως ειναι η δικερως που ειναι και η πιο συνηθισμενη. Γενικα ειναι πολυ σπανιο αυτο και γι' αυτο ταλαιπωρηθηκα πολυ με τους γυναικολογους ολα αυτα τα χρονια, καθως ο καθενας εκανε και διαφορετικη διαγνωση. Ευτυχως, οταν αρχισα να ψαχνω το κομματι της εξωσωματικης στο πρωτο μου παιδι, βρεθηκε ο καταλληλος που εκανε επιτελους τη σωστη. Ο τραχηλος τωρα της δεξιας μητρας δεν εντοπιζεται κατα την ιατρικη εξεταση, μονο στη μαγνητικη εχει φανει και με τον υπερηχο. Ο γιος μου ηρθε με εξωσωματικη και η εμβρυομεταφορα εγινε στον αριστερο τραχηλο που ειναι και ο μονος ορατος και κατ' επεκταση στην αριστερη μητρα. Τωρα, ο μπεμπης ηρθε φυσιολογικα και καπως καταφερε ο ατιμος να συλληφθει στη δεξια μητρα απο αυτον τον κρυφο τραχηλο...Ενω δηλαδη ειναι η 2η εγκυμοσυνη μου, στην πραγματικοτητα η μητρα αυτη κυοφορει για πρωτη φορα...

Εντάξει  πρωτη φορά το ακούω είναι πολύ ωραίο θα έχεις να λες στα παιδιά σ ότι το καθένα το κυοφόρησες πρωτη φορά σε κάθε μήτρα αν καταλάβουν βέβαια γιατί είναι κ άντρες σα τους δικούς μ!!! Όποτε θα μπορούσες να έχεις κ δίδυμα σε διαφορετική μήτρα φοβερό όμως τι σ είναι η φύση!!!!

 

τα μωράκια έτσι κουνιούνται μια μέρα φουλ κάποια άλλη μετά λιγότερο εμένα αυτές τις μέρες έχει λυσσάξει άσε που το νιώθω χαμηλά πολύ κ έχω αγχωθεί κ όχι τπτ άλλο ο γιατρός μ λείπει. Την άλλη βδομάδα θα πάω τα νιώθετε κ εσείς χαμηλά να κλωτσάνε;;;ώρες ώρες λέω που έχει πάει τόσο κάτω !!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , xrysoulaAA είπε:

Εντάξει  πρωτη φορά το ακούω είναι πολύ ωραίο θα έχεις να λες στα παιδιά σ ότι το καθένα το κυοφόρησες πρωτη φορά σε κάθε μήτρα αν καταλάβουν βέβαια γιατί είναι κ άντρες σα τους δικούς μ!!! Όποτε θα μπορούσες να έχεις κ δίδυμα σε διαφορετική μήτρα φοβερό όμως τι σ είναι η φύση!!!!

 

τα μωράκια έτσι κουνιούνται μια μέρα φουλ κάποια άλλη μετά λιγότερο εμένα αυτές τις μέρες έχει λυσσάξει άσε που το νιώθω χαμηλά πολύ κ έχω αγχωθεί κ όχι τπτ άλλο ο γιατρός μ λείπει. Την άλλη βδομάδα θα πάω τα νιώθετε κ εσείς χαμηλά να κλωτσάνε;;;ώρες ώρες λέω που έχει πάει τόσο κάτω !!!

Χαχα...οντως!!Κι εγω πολλες φορες τον νιωθω πολυ χαμηλα κι αλλες παλι ψηλα κοντα στο στομαχι. Πριν λιγες εβδομαδες ομως τον ενιωθα σταθερα πολυ χαμηλα και οπως το λες αγχωνομουν πως γινεται να ειναι τοσο κατω...νιμιζω οτι ακομα εχουν χωρο και κανουν τα δικα τους!!Εγω επειδη συνεχιζω να εχω παρα πολλες συσπασεις μιλησα σημερα με το γιατρο και θα παω αυριο στο Ιασω για να κανω μια εξεταση να δουμε τι γινεται...

  • Μου αρέσει 1

H2Vhp2.png3ieAp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , katerinaki 86 είπε:

Χαχα...οντως!!Κι εγω πολλες φορες τον νιωθω πολυ χαμηλα κι αλλες παλι ψηλα κοντα στο στομαχι. Πριν λιγες εβδομαδες ομως τον ενιωθα σταθερα πολυ χαμηλα και οπως το λες αγχωνομουν πως γινεται να ειναι τοσο κατω...νιμιζω οτι ακομα εχουν χωρο και κανουν τα δικα τους!!Εγω επειδη συνεχιζω να εχω παρα πολλες συσπασεις μιλησα σημερα με το γιατρο και θα παω αυριο στο Ιασω για να κανω μια εξεταση να δουμε τι γινεται...

Καλημέρα! Τι εξέταση? Υπάρχει άραγε κάτι που δεν έχουμε κάνει????? Καλά αποτελέσματα, περιμένω και εγώ με αγωνία τα νέα σου.. Ρώτησέ τον και εσύ για επιβεβαίωση.. εάν όντως, όταν οι συσπάσεις μας αυτές  δεν επηρεάζουν τον τράχηλο δεν χρειάζεται να ανησυχούμε για άμεσο τοκετό.. Επίσης συζήτησε μήπως πάρεις glopir (όχι ότι εμένα με βοηθάει.. ενιγουέιζζζ)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, Primula είπε:

Καλημέρα! Τι εξέταση? Υπάρχει άραγε κάτι που δεν έχουμε κάνει????? Καλά αποτελέσματα, περιμένω και εγώ με αγωνία τα νέα σου.. Ρώτησέ τον και εσύ για επιβεβαίωση.. εάν όντως, όταν οι συσπάσεις μας αυτές  δεν επηρεάζουν τον τράχηλο δεν χρειάζεται να ανησυχούμε για άμεσο τοκετό.. Επίσης συζήτησε μήπως πάρεις glopir (όχι ότι εμένα με βοηθάει.. ενιγουέιζζζ)

ΝST λεγεται η αλλιως καρδιοτοκογραφημα. Σε βαζουν στον καρδιοτοκογραφο, ο οποιος καταγραφει τις συσπασεις και τους παλμους του μωρου. Στο γιο μου την ειχα κανει τυπικα προς το τελος της εγκυμοσυνης. Απ' ο,τι θυμαμαι, ο γιατρος μπορει να καταλαβει απο αυτην περα απο τις συσπασεις της μητρας και το αν αιματωνεται καλα το μωρο και αν λειτουργει σωστα η καρδουλα του κατα τη διαρκεια των συσπασεων. Βλεπει δηλαδη ουσιαστικα αν υπαρχει και οποιοαδηποτε δυσφορια στο μωρο. Θα κανω αυριο και τον υπερηχο καρδιας εμβρυου που ειχαμε προγραμματισει, οποτε θελω να πιστευω οτι θα εχουμε μια καλη εικονα. Αντε να δουμε γιατι χθες παλι τη νυχτα με επιαναν για κανενα μισαωρο ανα 5', απλα επειδη ειχε ξανασυμβει η ολη ιστορια την Πεμπτη το διαχειριστηκα πιο ψυχραιμα, αλλα φαντασου ειχα καμια 15αρια μονο τη νυχτα μεχρι που με πηρε καποια στιγμη ο υπνος, χωρια ποσες αλλες ειχα μεσα στην ημερα...Θα σε ενημερωσω εννοειται για ο,τι παραπανω μου πει!!

  • Μου αρέσει 1

H2Vhp2.png3ieAp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια,μιας κ μιλατε για κλωτσιες...
Κοντεύω τη 19η εβδομάδα κι εδώ και 3 εβδομάδες περίπου έχω αρχίσει και νιώθω φτερουγίσματα. Βάζω το χέρι μου και νιώθω και από μέσα ένα τακ τακ σαν να είναι το παιδί. Το είχα αναφέρει αρχικά στο γιατρό και μου είπε οτι είναι νωρίς.Εδώ και μία εβδομάδα περίπου ομως είμαι αρκετά σίγουρη ότι είναι το μωρό που κουνιέται γιατί στην αρχή νόμιζα και εγώ ότι είναι το έντερο.Εχω δει ομως ότι σε κάποια σημεία η κοιλιά μου αρχίζει και κάνει καποιες φορες εξογκώματα σαν να πετρώνει λίγο,μετα από κάποια δευτερόλεπτα όμως ξανά χαλαρώνει. Λέτε αυτό που νιώθω να είναι απλά συσπάσεις της μήτρας;Είναι  φυσιολογικό ή να το αναφέρω πάλι στο γιατρό;Παίρνω ηδη μαγνήσιο μια φορά την ημέρα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Equality είπε:

Γεια σας κοριτσια,μιας κ μιλατε για κλωτσιες...
Κοντεύω τη 19η εβδομάδα κι εδώ και 3 εβδομάδες περίπου έχω αρχίσει και νιώθω φτερουγίσματα. Βάζω το χέρι μου και νιώθω και από μέσα ένα τακ τακ σαν να είναι το παιδί. Το είχα αναφέρει αρχικά στο γιατρό και μου είπε οτι είναι νωρίς.Εδώ και μία εβδομάδα περίπου ομως είμαι αρκετά σίγουρη ότι είναι το μωρό που κουνιέται γιατί στην αρχή νόμιζα και εγώ ότι είναι το έντερο.Εχω δει ομως ότι σε κάποια σημεία η κοιλιά μου αρχίζει και κάνει καποιες φορες εξογκώματα σαν να πετρώνει λίγο,μετα από κάποια δευτερόλεπτα όμως ξανά χαλαρώνει. Λέτε αυτό που νιώθω να είναι απλά συσπάσεις της μήτρας;Είναι  φυσιολογικό ή να το αναφέρω πάλι στο γιατρό;Παίρνω ηδη μαγνήσιο μια φορά την ημέρα.

Έτσι ξεκίνησαν και οι δικές μου συσπάσεις, μικρά εξογκώματα σαν μανταρίνι δεξιά του ομφαλού, οπότε οπωσδήποτε να του το αναφέρεις 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , Primula είπε:

Έτσι ξεκίνησαν και οι δικές μου συσπάσεις, μικρά εξογκώματα σαν μανταρίνι δεξιά του ομφαλού, οπότε οπωσδήποτε να του το αναφέρεις 

Σε ποια εβδομαδα?
Δεν μου  κανει συνεχεια ομως εξογκώματα,ενω εχω αρκετες φορες μεσα στη μερα την αισθηση φθερουγισματος και οταν βαζω το χερι το νιωθω κιολας.
Στις συσπασεις βαζοντας το χερι νιωθεις κατι?
Δεν υπαρχει περιπτωση να ναι το μωρο που κουνιεται?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καμπυλη 95(νηστειας) 143(60') 132(120') 

Μου ειπε η καμπυλη ειναι παθολογικη για το 95 οι αλλες μετρησεις  ειναι καλες και να συμβουλευτω ενδοκρινολογο να μου πει.

Εχετε εμπειρια;


H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...