Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 7 ώρες πρίν, Nima21 είπε:

      Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και την ευχή!!!

      Να φανταστείς στον πρωτο υπερηχο έβλεπε μονο 6-7.. και είχα στεναχωρηθεί.. μόλις μου ειπε 10 και οτι θα αυξήσουμε τις μονάδες για να ωριμάσουν ενώ χάρηκα, αγχωθηκα κιόλας! Ενω δεν εχω σημάδια, ουτε ιστορικό.. απλώς ψαχνω να βρω τη στραβή.. είναι και η πρωτη μου διέγερση και καταλαβαίνεις! Θα χαλαρώσω! 

      Εσύ σε τι στάδιο βρίσκεσαι τώρα;;;  Εκανες εμβρυομεταφορά;;

      Είναι λογικό να γεμίζεις με αγχωτικές σκέψεις, είναι τόσο καινούρια όλα αυτά την πρώτη φορά! Ελπίζω να ηρεμήσεις και να απολαύσεις -όσο μπορείς- τη διαδρομή. Από τη στιγμή που δεν υπάρχει και ανησυχητικό ιστορικό ή σύνδρομο πολυκυστικών, θεωρώ ότι πρέπει να την ξεχάσεις την υπερδιέγερση. Εγώ είμαι σε φάση αναμονής για εμβρυομεταφορά, αγχώθηκα λίγο και οι ορμόνες μου απορρυθμίστηκαν εντελώς. Οπότε παίρνω κι εγώ το χρόνο μου να ηρεμήσω για να ολοκληρώσω το ταξίδι μου 🙂

Μανούλες Οκτωβρίου 2022❤️


Recommended Posts

2 ώρες πρίν, katerinaki 86 είπε:

Τι να σου πω...υποτιθεται πως ναι!!Επαιρνα 2 trofocard max την ημερα απο τον 4ο μηνα και τωρα παιρνω 3. Δεν ξερω πως θα ηταν η κατασταση χωρις μαγνησιο...Αυτο που βοηθαει παντως σιγουρα ειναι οι χαλαροι ρυθμοι κι αυτο ηταν το "λαθος" που εκανα σ' αυτην την εγκυμοσυνη...Το ξερεις κι εσυ οτι χαλαροτητα και παιδι στην ηλικια των δικων μας δε συνδυαζονται αλλα η αληθεια ειναι οτι και εκτος αυτου, ενω στο γιο μου ημουν εξτρα προσεκτικη σε ολη την εγκυμοσυνη, τωρα πηρα λιγο πιο αψηφιστα καποια πραγματα...σιγουρα δεν επρεπε να περπαταω τοσο...

Εσυ τελικα επικοινωνησες με ενδοκρινολογο για τα αποτελεσματα της καμπυλης?

Επειδη εχω προβληματιστει γιατι ειχα μονο στο νηστειας λιγο αυξημενο (92 ειναι το οριο και ειχα 95) ενω μετα την αηδια που ηπια οι τιμες ηταν μια χαρα (δηλαδη ο οργανισμος αντεδρασε μια χαρα) φοβαμαι μην εφταιξε οτι το προηγουμενο βραδυ αργα ειχα φαει μακαροναδα και το απογευμα ειχα φαει και παγωτο. Θα παω αυριο να κανω εξεταση ξανα νηστειας.. σημερα εχω φαει σωστα φρουτα γεμιστα ψωμι γαλακτοκομικα και τη μαρμελαδιτσα μου το πρωι.. απο περιεργεια.

Πεμπτη θα παω στον ενδοκρινολογο και θα δω τι θα μου πει.

Να σκασω ειμαι. Με εχει πειραξει πολυ δεν ξερω γιατι...

Αστα. Κι εγω τα ιδια με τον μικρο. Δε στεκεται. Σημερα εχω πεθανει.. του φουσκωσα πισινες νερα λαστιχα.. παιχνιδια στον κηπο... τωρα καταφερα και χαλαρωσα λιγο και ξυπνησε η μπεμπα.. η καημενη σημερα ζοριστηκε.. κι εγω μαζι

  • Λυπημένη/-ος 1

H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

8 ώρες πρίν, vaso_mpempis είπε:

Επειδη εχω προβληματιστει γιατι ειχα μονο στο νηστειας λιγο αυξημενο (92 ειναι το οριο και ειχα 95) ενω μετα την αηδια που ηπια οι τιμες ηταν μια χαρα (δηλαδη ο οργανισμος αντεδρασε μια χαρα) φοβαμαι μην εφταιξε οτι το προηγουμενο βραδυ αργα ειχα φαει μακαροναδα και το απογευμα ειχα φαει και παγωτο. Θα παω αυριο να κανω εξεταση ξανα νηστειας.. σημερα εχω φαει σωστα φρουτα γεμιστα ψωμι γαλακτοκομικα και τη μαρμελαδιτσα μου το πρωι.. απο περιεργεια.

Πεμπτη θα παω στον ενδοκρινολογο και θα δω τι θα μου πει.

Να σκασω ειμαι. Με εχει πειραξει πολυ δεν ξερω γιατι...

Αστα. Κι εγω τα ιδια με τον μικρο. Δε στεκεται. Σημερα εχω πεθανει.. του φουσκωσα πισινες νερα λαστιχα.. παιχνιδια στον κηπο... τωρα καταφερα και χαλαρωσα λιγο και ξυπνησε η μπεμπα.. η καημενη σημερα ζοριστηκε.. κι εγω μαζι

Ειχε περασει 12ωρο απ' ποταν εφαγες το βραδυ γιατι απ' ο,τι εχω καταλαβει αυτο παιζει τον βασικοτερο ρολο?Μη στεναχωριεσαι ομως!!Θα δεις τι θα σου βγαλει και τωρα και σε καθε περιπτωση εισαι κοντα στο οριο, οποτε ακομα και διατροφη να χρειαστει να ακολουθησεις τελικα, πιστευω οτι ευκολα θα ελεχθει η κατασταση!

Καταλαβα...χαμος με τον μικρο!!Τι ωραια ομως που εχετε κηπο και μπορει να παιζει!!Εμεις μενουμε σε διαμερισμα με πολυ μικρο μπαλκονι και δεν μπορει να κανει τιποτα ο καημενουλης!!Και τρελαινεται να παιζει με νερα!Φετος βεβαια ουτε μπανιο δεν προβλεπεται να κανει στη θαλασσα...Να προσεχεις ομως κι εσυ φιλη μου!!Μην κουραζεσαι τοσο πολυ!!

  • Μου αρέσει 1

H2Vhp2.png3ieAp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, katerinaki 86 είπε:

Ειχε περασει 12ωρο απ' ποταν εφαγες το βραδυ γιατι απ' ο,τι εχω καταλαβει αυτο παιζει τον βασικοτερο ρολο?Μη στεναχωριεσαι ομως!!Θα δεις τι θα σου βγαλει και τωρα και σε καθε περιπτωση εισαι κοντα στο οριο, οποτε ακομα και διατροφη να χρειαστει να ακολουθησεις τελικα, πιστευω οτι ευκολα θα ελεχθει η κατασταση!

Καταλαβα...χαμος με τον μικρο!!Τι ωραια ομως που εχετε κηπο και μπορει να παιζει!!Εμεις μενουμε σε διαμερισμα με πολυ μικρο μπαλκονι και δεν μπορει να κανει τιποτα ο καημενουλης!!Και τρελαινεται να παιζει με νερα!Φετος βεβαια ουτε μπανιο δεν προβλεπεται να κανει στη θαλασσα...Να προσεχεις ομως κι εσυ φιλη μου!!Μην κουραζεσαι τοσο πολυ!!

Καλημερα!!! Ειχα ρωτησει στο μικροβιολογικο αν πρεπει να προσεξω κατι και μου ειπαν οχι ελα απλα νηστικη και μη παρεις βιταμινες κλασικα. Εφαγα μακαροναδα στις 22:00 και πηγα για εξεταση στις 7:30 οποτε οχι δεν ειχε περασει.

Σημερα που πηγα μου ειπαν οτι επρεπε να προσεξω το βραδινο.. τι να πω

Εκανα το πρωι παλι και εκανα κι αυτη την εξεταση που ειναι για τον μεσο ορο 3μηνου. Περιμενω πως και πως τα αποτελεσματα και αυριο εχω γυναικολογο και ενδοκρινολογο. Θα δουμε... να σκασω ειμαι

Καλα περναει ο μικρος.. εγω τα εχω παιξει.. και κλεινει ο παιδικος την Παρασκευη κλαψε μας!!!!!

Εσεις πως ειστε; απο ζεστη καλα;


H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, vaso_mpempis είπε:

Καλημερα!!! Ειχα ρωτησει στο μικροβιολογικο αν πρεπει να προσεξω κατι και μου ειπαν οχι ελα απλα νηστικη και μη παρεις βιταμινες κλασικα. Εφαγα μακαροναδα στις 22:00 και πηγα για εξεταση στις 7:30 οποτε οχι δεν ειχε περασει.

Σημερα που πηγα μου ειπαν οτι επρεπε να προσεξω το βραδινο.. τι να πω

Εκανα το πρωι παλι και εκανα κι αυτη την εξεταση που ειναι για τον μεσο ορο 3μηνου. Περιμενω πως και πως τα αποτελεσματα και αυριο εχω γυναικολογο και ενδοκρινολογο. Θα δουμε... να σκασω ειμαι

Καλα περναει ο μικρος.. εγω τα εχω παιξει.. και κλεινει ο παιδικος την Παρασκευη κλαψε μας!!!!!

Εσεις πως ειστε; απο ζεστη καλα;

Βασω μου οι τιμες σου δεν ειναι τραγικες ωστοσο δειχνουν διαβητη κυησης.Ομως επειδη εγω ταλαιπωρουμαι με το νηστειας και με διατροφη απο την αρχη της εγκυμοσυνης εχω να σου πω οτι αν προσεχεις γενικα την προσληψη υδατανθρακων, ζαχαρης και το βραδινο σου να μην ειναι πολυ αργα το βραδυ το νηστειας θα το ρυθμισεις γιατι ειναι οριακο δεν εχει ξεφυγει. Προφανως και η μακαροναδα 10 το βραδυ επηρεαζει δεν το συζηταμε. Επισης μην αγχωνεσαι και μη στενοχωριεσαι ολα φτιαχνουν. Αποκλειεται να εχει επηρεαστει το μωρο με τετοιες τιμες. Εγω απο την αρχη που παρακολουθω το σακχαρο και το μωρο ειναι ακριβως στο μεσο ορο αναπτυξης

\

Πηγαμε προχτες γιατρο στις 28+2 και ο μπεμπης ειναι ηδη 1.250γραμ. Μεγαλωνουν γρηγορα τα μικρουλια απο δω και περα. 12/8 θα παω για καλλιεργεια κολπικου  υγρου και το εμβολιο του κοκκυτη και μετα 19/8 εχω ντοπλερ

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, vaso_mpempis είπε:

Καλημερα!!! Ειχα ρωτησει στο μικροβιολογικο αν πρεπει να προσεξω κατι και μου ειπαν οχι ελα απλα νηστικη και μη παρεις βιταμινες κλασικα. Εφαγα μακαροναδα στις 22:00 και πηγα για εξεταση στις 7:30 οποτε οχι δεν ειχε περασει.

Σημερα που πηγα μου ειπαν οτι επρεπε να προσεξω το βραδινο.. τι να πω

Εκανα το πρωι παλι και εκανα κι αυτη την εξεταση που ειναι για τον μεσο ορο 3μηνου. Περιμενω πως και πως τα αποτελεσματα και αυριο εχω γυναικολογο και ενδοκρινολογο. Θα δουμε... να σκασω ειμαι

Καλα περναει ο μικρος.. εγω τα εχω παιξει.. και κλεινει ο παιδικος την Παρασκευη κλαψε μας!!!!!

Εσεις πως ειστε; απο ζεστη καλα;

Καλέ με αυτά που έφαγες που την προηγούμενη μέρα λογικό είναι να δείξει τόσο! Έπρεπε σίγουρα να είσαι νηστική 12 ώρες. Και γενικά βοηθά σε όλη την εγκυμοσύνη αν κρατάς χαμηλά τους υδατάνθρακες. Με αυτά που λες πάντως ότι έφαγες δεν παίζει να έχεις πρόβλημα σακχάρου. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

8 ώρες πρίν, Margr είπε:

Καλέ με αυτά που έφαγες που την προηγούμενη μέρα λογικό είναι να δείξει τόσο! Έπρεπε σίγουρα να είσαι νηστική 12 ώρες. Και γενικά βοηθά σε όλη την εγκυμοσύνη αν κρατάς χαμηλά τους υδατάνθρακες. Με αυτά που λες πάντως ότι έφαγες δεν παίζει να έχεις πρόβλημα σακχάρου. 

Πραγματι εκανα σημερα εχοντας φαει πιο σωστα και ηταν 82 το νηστειας.

Εκανα και γλυκοζυλιωμενη 4.9 με ορια 4.1-6.1

Αυριο εχω γιατρους και βλεπουμε

Καλο ειναι να μην εχω κατι, αλλα οτι ειναι θα το αντιμετωπισω.

Απλα διαβασα τι κινδυνους εχει ο διαβητης κυησης.. δεν ειναι και οτι καλυτερο λογικο να μη χαιρομαι.:(


H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, vaso_mpempis είπε:

Καλημερα!!! Ειχα ρωτησει στο μικροβιολογικο αν πρεπει να προσεξω κατι και μου ειπαν οχι ελα απλα νηστικη και μη παρεις βιταμινες κλασικα. Εφαγα μακαροναδα στις 22:00 και πηγα για εξεταση στις 7:30 οποτε οχι δεν ειχε περασει.

Σημερα που πηγα μου ειπαν οτι επρεπε να προσεξω το βραδινο.. τι να πω

Εκανα το πρωι παλι και εκανα κι αυτη την εξεταση που ειναι για τον μεσο ορο 3μηνου. Περιμενω πως και πως τα αποτελεσματα και αυριο εχω γυναικολογο και ενδοκρινολογο. Θα δουμε... να σκασω ειμαι

Καλα περναει ο μικρος.. εγω τα εχω παιξει.. και κλεινει ο παιδικος την Παρασκευη κλαψε μας!!!!!

Εσεις πως ειστε; απο ζεστη καλα;

Καλημερα!! Ασε, η ζεστη δεν παλευεται...και φαντασου οτι χθες ημουν ολη μερα στο σπιτι, δεν κυκλοφορησα καθολου και παλι δεν παλευοταν...δεν μπορω να εχω κι ολη μερα το αιρκοντισιον!Σ' αυτην την εγκυμοσυνη μου εχει βγει κατι σαν ρινιτιδα εντωμεταξυ και η μυτη μου συνεχεια ξεραινεται και ματωνει και το αιρκοντισιον επιδεινωνει την κατασταση. Το βραδυ δεν το συζητω...κοιμομαστε παντα με κλιματισμο και το πρωι καω 1 ωρα να συνελθω...Ασε που η μυτη μου γενικα δεν εχει επανελθει ακομα 100% απο τον covid...η οσφρηση μου παραμενει αδυναμη και το μπουκωμα δεν εχει φυγει εντελως. Τουλαχιστον εχω αποκατασταθει πληρως η γευση μου...κατι ειναι κι αυτο!!

Ασε, κι εμεις σταματαμε αυριο το σταθμο και οπως μου εχει κοψει τωρα ο γιατρος τις πολλες μετακινησεις να δω τι θα τον κανουμε...το καλο ειναι οτι θα εχει και ο αντρας μου αδεια τις 2 πρωτες εβδομαδες του Αυγουστου, οποτε θα μπορει να τον πηγαινει καμια βολτα.

Ευχομαι να εχεις καλα νεα απο τους γιατρους. Ετσι οπως τα ακουω παντως και βασει της τελευταιας εξετασης που εκανες, δε νομιζω να υπαρχει θεμα...μαλλον οι λαθος οδηγιες που σου εδωσαν απο το διαγνωστικο εκαναν τη ζημια!!


H2Vhp2.png3ieAp3.png

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, vaso_mpempis είπε:

Πραγματι εκανα σημερα εχοντας φαει πιο σωστα και ηταν 82 το νηστειας.

Εκανα και γλυκοζυλιωμενη 4.9 με ορια 4.1-6.1

Αυριο εχω γιατρους και βλεπουμε

Καλο ειναι να μην εχω κατι, αλλα οτι ειναι θα το αντιμετωπισω.

Απλα διαβασα τι κινδυνους εχει ο διαβητης κυησης.. δεν ειναι και οτι καλυτερο λογικο να μη χαιρομαι.:(

Καλέ εννοείται ότι είναι λογικό να μην χαίρεσαι σε περίπτωση που υπάρχει. Αλλά με νέα εξέταση στο 82 και γλυκοζιλιομενη στο 4.9 δεν νομίζω ότι σου πει κάποιος ότι έχεις!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 25/7/2022 at 5:25 ΜΜ, Equality είπε:

Σε ποια εβδομαδα?
Δεν μου  κανει συνεχεια ομως εξογκώματα,ενω εχω αρκετες φορες μεσα στη μερα την αισθηση φθερουγισματος και οταν βαζω το χερι το νιωθω κιολας.
Στις συσπασεις βαζοντας το χερι νιωθεις κατι?
Δεν υπαρχει περιπτωση να ναι το μωρο που κουνιεται?

Κοίτα έτσι όπως το περιγράφεις η καθεμία καταλαβαίνει ο, τι έχει ζήσει...εγώ που δεν έχω νιώσει πως είναι η σύσπαση θα σου έλεγα ότι είναι το μωρό σου,γιατί και εμένα έκανε σαν εξόγκωμα και ακόμα το κάνει είτε δεξιά είτε αριστερά και άμα το ψηλαφισω ή το χαιδεψω πιο έντονα μπορεί να φύγει (που σημαίνει ότι είναι το μωρό) αλλά δεν φεύγει πάντα,άλλες φορές κάθεται για τα χάδια...τώρα αν νιώθεις κάτι διαφορετικό δεν μπορώ να ξέρω...εγώ λέω τη δική μου εμπειρία 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , Rafailiapan είπε:

Κοίτα έτσι όπως το περιγράφεις η καθεμία καταλαβαίνει ο, τι έχει ζήσει...εγώ που δεν έχω νιώσει πως είναι η σύσπαση θα σου έλεγα ότι είναι το μωρό σου,γιατί και εμένα έκανε σαν εξόγκωμα και ακόμα το κάνει είτε δεξιά είτε αριστερά και άμα το ψηλαφισω ή το χαιδεψω πιο έντονα μπορεί να φύγει (που σημαίνει ότι είναι το μωρό) αλλά δεν φεύγει πάντα,άλλες φορές κάθεται για τα χάδια...τώρα αν νιώθεις κάτι διαφορετικό δεν μπορώ να ξέρω...εγώ λέω τη δική μου εμπειρία 

Κοριτσι μου μαλλον κι εγω αυτο καταλαβα,οτι ειναι το μωρο γιατι δεν ειναι τοσο εντονο,ουτε τοσο συχνο.
Απλα πανικοβαλλομαι γιατι ειμαι απο εξωσωματικη και ειναι η πρωτ μου εγκυμοσυνη.Το ειπα και στο γιατρο και αν και θεωρησε πως δεν ειναι συσπασεις,μου πε να παιρνω δυο φορες μαγνησιο,ενω επαιρνα μια.
Μπορει και τζαμπα τωρα να παιρνω το εξτρα μαγνησιο,αλλα δε νομιζω να κανω και κακο!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 12 λεπτά , Equality είπε:

Κοριτσι μου μαλλον κι εγω αυτο καταλαβα,οτι ειναι το μωρο γιατι δεν ειναι τοσο εντονο,ουτε τοσο συχνο.
Απλα πανικοβαλλομαι γιατι ειμαι απο εξωσωματικη και ειναι η πρωτ μου εγκυμοσυνη.Το ειπα και στο γιατρο και αν και θεωρησε πως δεν ειναι συσπασεις,μου πε να παιρνω δυο φορες μαγνησιο,ενω επαιρνα μια.
Μπορει και τζαμπα τωρα να παιρνω το εξτρα μαγνησιο,αλλα δε νομιζω να κανω και κακο!

Ναι εσύ καλά έκανες και το πες στο γιατρό για να ηρεμήσεις, αλλά το μωρό πρέπει να ήταν όπως το περιέγραψες...να μην αγχώνεσαι είσαι από εξωσωματική αλλα από ότι κατάλαβα όλα βαίνουν καλώς, έχει προχωρήσει πλέον η εγκυμοσύνη να μην φοβάσαι και αγχώνεται και το μωράκι σου μαζί! 

Καλησπέρα κορίτσια!!! 

Εγώ πήγα σήμερα(29 εν +3) στο γιατρό και πολύ χάρηκα! Μας βρήκε πολύ καλά μαμά και κόρη, 1475 γρ η μικρή... μεγάλωσε πάρα πολύ!!! Δόξα τω Θεώ! Έχει το κεφαλάκι κάτω αλλά είναι ψηλά ακόμα... Τώρα θα ξαναπώ τέλη Αυγούστου... δηλαδή λίγο πρίν μπω στο μήνα μου! Απίστευτο μου φαίνεται!

13 ώρες πρίν, vaso_mpempis είπε:

Πραγματι εκανα σημερα εχοντας φαει πιο σωστα και ηταν 82 το νηστειας.

Εκανα και γλυκοζυλιωμενη 4.9 με ορια 4.1-6.1

Αυριο εχω γιατρους και βλεπουμε

Καλο ειναι να μην εχω κατι, αλλα οτι ειναι θα το αντιμετωπισω.

Απλα διαβασα τι κινδυνους εχει ο διαβητης κυησης.. δεν ειναι και οτι καλυτερο λογικο να μη χαιρομαι.:(

Καλησπέρα Βάσω μου! Τώρα τα είδα τα νέα σου με τη καμπύλη... νομίζω τσάμπα στενοχωρήθηκες...δεν είσαι τόσο άσχημα από ότι αποδείχθηκε! Τί σου είπε ο ενδοκρινολόγος; 

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 57 λεπτά , Equality είπε:

Κοριτσι μου μαλλον κι εγω αυτο καταλαβα,οτι ειναι το μωρο γιατι δεν ειναι τοσο εντονο,ουτε τοσο συχνο.
Απλα πανικοβαλλομαι γιατι ειμαι απο εξωσωματικη και ειναι η πρωτ μου εγκυμοσυνη.Το ειπα και στο γιατρο και αν και θεωρησε πως δεν ειναι συσπασεις,μου πε να παιρνω δυο φορες μαγνησιο,ενω επαιρνα μια.
Μπορει και τζαμπα τωρα να παιρνω το εξτρα μαγνησιο,αλλα δε νομιζω να κανω και κακο!

Κι εγω νομιζω ετσι οπως το περιγραφεις οτι ειναι το μωρο. Αλλωστε, θα καταλαβαινες τη διαφορα...Στην πρωτη μου εγκυμοσυνη δεν ειχα νιωσει ποτε συσπαση, αλλα τον μικρο τον ενιωθα συνεχεια γιατι ηταν πολυ δραστηριος. Και εξογκωματα ειχα και παραμορφωνοταν εντελως η κοιλια μου. Τωρα, στην αρχη ειπα οτι ηταν το μωρο αλλα γρηγορα καταλαβα τη διαφορα. Τουλαχιστον εγω κατα συσπαση νιωθω ενα σφιξιμο στην κοιλια και στο στομαχι κι εκεινη τη στιγμη γινεται ολη η δεξια μερια της κοιλιας μου και η περιοχη κατω απο τον αφαλο πετρα(σαν ενα μισοφεγγαρο φαντασου γυρω απο τον αφαλο), η αισθηση δηλαδη ειναι διαφορετικη απ' οταν απλα το μωρο τεντωνεται και δημιουργει εξογκωματα.

  • Μου αρέσει 2

H2Vhp2.png3ieAp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εσείς παίρνετε βιταμίνη D?

Ο γυναικολόγος αρχικά πριν μείνω έγκυος μου έδινε lecalcif 25.000(μία φορά τη βδομάδα). Οταν έμεινα μου είπε να τις συνεχίσω χωρίς να μου δώσει οδηγίες για πόσο καιρό, στη συνέχεια όμως πήγα σε ενδοκρινολόγο και μου είπε ότι η πολλή βιταμίνη D δεν κάνει καλό στο έμβρυο,είναι τοξικη πραγμα το οποίο είχα διαβάσει και εγώ στο ίντερνετ.Εκείνος μου είπε να ξεκινήσω την D3 Fix 1500( καθημερινά).

Βλέπω όμως ότι στις εξετάσεις που κάνω παρότι είναι και καλοκαίρι η d δεν λέει να αυξηθεί με τίποτα,εχω έλλειψη. Παίρνετε κάποια άλλη εσείς που σας βοήθησε;

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Equality είπε:

Κορίτσια εσείς παίρνετε βιταμίνη D?

Ο γυναικολόγος αρχικά πριν μείνω έγκυος μου έδινε lecalcif 25.000(μία φορά τη βδομάδα). Οταν έμεινα μου είπε να τις συνεχίσω χωρίς να μου δώσει οδηγίες για πόσο καιρό, στη συνέχεια όμως πήγα σε ενδοκρινολόγο και μου είπε ότι η πολλή βιταμίνη D δεν κάνει καλό στο έμβρυο,είναι τοξικη πραγμα το οποίο είχα διαβάσει και εγώ στο ίντερνετ.Εκείνος μου είπε να ξεκινήσω την D3 Fix 1500( καθημερινά).

Βλέπω όμως ότι στις εξετάσεις που κάνω παρότι είναι και καλοκαίρι η d δεν λέει να αυξηθεί με τίποτα,εχω έλλειψη. Παίρνετε κάποια άλλη εσείς που σας βοήθησε;

 

Εγω παίρνω ένα συμπλήρωμα καθημερινά από όταν έμεινα έγκυος που έχει βιταμίνη D και ασβέστιο το calcioral (500 mg ασβέστιο+ 10 mg βιταμίνη d αν διαβάζω σωστά στη συσκευασία) αλλά δεν έχω ξανακάνει εξετάσεις για να δω την έλλειψη στη βιταμίνη πώς πάει 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Rafailiapan είπε:

Εγω παίρνω ένα συμπλήρωμα καθημερινά από όταν έμεινα έγκυος που έχει βιταμίνη D και ασβέστιο το calcioral (500 mg ασβέστιο+ 10 mg βιταμίνη d αν διαβάζω σωστά στη συσκευασία) αλλά δεν έχω ξανακάνει εξετάσεις για να δω την έλλειψη στη βιταμίνη πώς πάει 

κι εμενα το αβεστιο εχει D,αλλα αυτα εχουν απειροελαχιστη ποσοτητα!Δεν αρκει,ειναι απλα για να βοηθησουν την απορροφηση του ασβεστιου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...