Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Οκτωβρίου 2022❤️


Recommended Posts

4 ώρες πρίν, Primula είπε:

διδυμακια περιμενεις να αγκαλιάσεις???? αν ναι πες μου σε παρακαλω τι αποφασισατε τελικα απο καροτσι γιατι εχω πελαγωσει!!

ναι ναι διδυμακια!! 

κοιτα εμεις το πηγαμε λιγο ανορθοδοξα και δεν ξερω εαν θα μας βγει...οποτε μην σε παρω στο λαιμο μου...

καταρχην να σ πω πως ειχα λιωσει να κοιταξω ολα τα διδυμοκαροτσια...και κανενα μα κανενα δεν μπορουσα να το κανω καλα...εννοω εχουν τοσο ογκο και ειναι τοσο βαρια που εγω δεν τα εκανα καλα με τπτ...μιλαω για αυτα π ειναι απο βρεφη και περνουν και αυγα...

οποτε εμεις καταληξαμε να παρουμε 2 μονα...και ενα ειδικο συστημα που τα ενωνει...

αρα κατα κανονα θα ειναι χωρια και εαν καποια στιγμη χρειαστει να παω καπου μονη μ θα τα ενωνω...

τωρα σ λεω...δεν ξερω κατα ποσο θα μας βγει...αλλα για μας βασικο ειναι τα αυγα να κουμπωνουν πανω στο καροτσι για αρχη οποτε απο τ διπλα καροτσια δεν ειχαμε πολλες επιλογες...

εσυ τ σκεφτεσαι?

αααα και απο τα μονο πηραμε μια τριλογια αλλα ειναι σχετικα ελαφρια...μας την προτεινε φιλη μας που δουλευε χρονια στα prenatal και οντως π την ειδα απο κοντα ειναι πολυ ευκολα διαχειρισιμη...και αρκετα οικονομικη... αυτα.... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

17 ώρες πρίν, KONNA28 είπε:

Παιδιά μπραβο που κάνετε σεξ γιατί από δω έχει πέσει ξηρασία :/ .Είναι όντως πιο έντονοι γιατί αιμάτωνεται περισσότερο η περιοχή των γεννητικών οργάνων όποτε είναι φυσιολογικό .Γενικά για το σεξ μας είχε πει ο γυναικολογος ότι καλό είναι να φοράει προφυλακτικό ο άντρας γιατί τα υγρά του προκαλούν συσπάσεις και όσο δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα που να το αποτρέπει κάνετε ελεύθερα σεξ .

Να πω και εγώ με τη σειρά μου ότι ενώ στην αρχή ήμασταν πιο θερμοί μεταξύ μας όσο πέρναγαν οι μηνες αυτό χάθηκε .Από τη. Πλευρά μου οκ δεν νιώθω και φουλ άνετα να κάνουμε σεξ .Από τη δίκη του πλευρά μου είπε ότι δεν το σκέφτεται καν γιατί πρώτον φοβάται κι δεύτερον ότι έχει τόσο άγχος στο να πάνε όλα καλά γιατί προσπαθούσαμε σχεδόν 3 χρόνια για μωρό που είναι το τελευταίο που τον απασχολεί αυτή τη στιγμή .Δεν ξέρω φοβάμαι όμως μην μας απομακρύνει αυτό μελλοντικά γιατί αν βάλω την εξωσωματική που δεν μας άφηνε ο γιατρός και το τωρινό διάστημα ε έχει περάσει αρκετός καιρός 

Νομιζω ειναι λογικο να υπαρχει ενα αγχος που εκ των πραγματων δε σε αφηνει να χαλαρωσεις και να απολαυσεις αυτες τις στιγμες, οποτε ειναι και αναμενομενο να τις αποφευγεις...Εμας οι επαφες ειναι κομμενες ετσι κι αλλιως βεβαια με εντολη γιατρου απο την αρχη, το ιδιο και στην πρωτη εγκυμοσυνη, αλλα δεν μπορω να πω οτι μου λειπει το σεξ...βασικα κατι παθαινω νομιζω στην εγκυμοσυνη και κοιμαται ολο το συστημα χαχαχα...ευτυχως δηλαδη γιατι παντα παιζει η γυναικα να εχει εντονη επιθυμια οταν ειναι εγκυος κι αν δεν επιτρεπεται, φανταζομαι θα ειναι ζορι!

Να σου πω μονο για να μη φοβασαι οτι αυτο θα επηρεασει τη σχεση σας,οτι τον γιο μου τον εκανα με εξωσωματικη, η οποια ειχε και καποιες δυσκολιες γιατι λογω υπερπαραγωγης ωαριων, η εμβρυομεταφορα εγινε μετα απο 2 μηνες και ουσιαστικα σε ολο αυτο το διαστημα δεν ειχαμε επαφες, το ιδιο και κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης και μετα που γεννησα καναμε υπερβολικα πολλους μηνες να επανελθουμε στο αθλημα, καθως ο μικρος ειχε τρομερο θεμα με τον υπνο και παντα υπηρχε το αγχος οτι θα ξυπνησει στο 10λεπτο...Οπως καταλαβαινεις μ' ενα μωρο γενικα πολυ δυσκολο και τσακωμενο με τον υπνο, ηταν αδυνατον να χαλαρωσουμε...Ωστοσο, καποια στιγμη που αρχισαν να φτιαχνουν τα πραγματα με τον μικρο, ξαναθυμηθηκαμε οτι ειμαστε ζευγαρι και ολα καλα!!Γενικα, ο ερχομος ενος μωρου αλλαζει τα παντα και οι ισορροπιες διαταρασσονται αλλα αν υπαρχει αγαπη και γερες βασεις στη σχεση, ολα βρισκονται στην πορεια, γι αλλους πιο γρηγορα, γι' αλλους με μεγαλυτερη καθυστερηση!

  • Μου αρέσει 4

H2Vhp2.png3ieAp3.png

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, katerinaki 86 said:

Νομιζω ειναι λογικο να υπαρχει ενα αγχος που εκ των πραγματων δε σε αφηνει να χαλαρωσεις και να απολαυσεις αυτες τις στιγμες, οποτε ειναι και αναμενομενο να τις αποφευγεις...Εμας οι επαφες ειναι κομμενες ετσι κι αλλιως βεβαια με εντολη γιατρου απο την αρχη, το ιδιο και στην πρωτη εγκυμοσυνη, αλλα δεν μπορω να πω οτι μου λειπει το σεξ...βασικα κατι παθαινω νομιζω στην εγκυμοσυνη και κοιμαται ολο το συστημα χαχαχα...ευτυχως δηλαδη γιατι παντα παιζει η γυναικα να εχει εντονη επιθυμια οταν ειναι εγκυος κι αν δεν επιτρεπεται, φανταζομαι θα ειναι ζορι!

Να σου πω μονο για να μη φοβασαι οτι αυτο θα επηρεασει τη σχεση σας,οτι τον γιο μου τον εκανα με εξωσωματικη, η οποια ειχε και καποιες δυσκολιες γιατι λογω υπερπαραγωγης ωαριων, η εμβρυομεταφορα εγινε μετα απο 2 μηνες και ουσιαστικα σε ολο αυτο το διαστημα δεν ειχαμε επαφες, το ιδιο και κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης και μετα που γεννησα καναμε υπερβολικα πολλους μηνες να επανελθουμε στο αθλημα, καθως ο μικρος ειχε τρομερο θεμα με τον υπνο και παντα υπηρχε το αγχος οτι θα ξυπνησει στο 10λεπτο...Οπως καταλαβαινεις μ' ενα μωρο γενικα πολυ δυσκολο και τσακωμενο με τον υπνο, ηταν αδυνατον να χαλαρωσουμε...Ωστοσο, καποια στιγμη που αρχισαν να φτιαχνουν τα πραγματα με τον μικρο, ξαναθυμηθηκαμε οτι ειμαστε ζευγαρι και ολα καλα!!Γενικα, ο ερχομος ενος μωρου αλλαζει τα παντα και οι ισορροπιες διαταρασσονται αλλα αν υπαρχει αγαπη και γερες βασεις στη σχεση, ολα βρισκονται στην πορεια, γι αλλους πιο γρηγορα, γι' αλλους με μεγαλυτερη καθυστερηση!

Σε νιώθω σ αυτό που λες γιατί και εμείς καθυστερήσαμε στην εμβρυομεταφορα plus εγχυσεις αντιβιωσεις που έκανα που μας τα είχε κόψει όλα από Οκτώβριο για να φύγει η φλεγμονή όποτε καταλαβαίνεις πως μας έχει πάει .Να σου πω την αλήθεια ναι είχαν τρελαθεί λίγο οι ορμόνες μου αλλά επειδή πλέον είναι προχωρημένη και η εγκυμοσύνη ξέρω πως και να ήθελα δεν θα μπορούσαμε πρακτικά να κάνουμε .Είναι λογικό έρχεται ένας καινούργιος άνθρωπος μέσα στο σπίτι που όλη η προσοχή σου είναι εκεί όποτε και πάλι το σεξ έρχεται σε δεύτερη μοίρα μέχρι να στρώσουν τα πράγματα .Ελπιζω μετά όμως να στρώσουν 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια θυμάται καμία το βάρος του μωρού της στις 28 εβδομάδες? Πήγα χθες στο γιατρό και μου βρήκε τον μικρό 960γρ. ενώ ο πρώτος μου γιος ήταν 400γρ. παραπάνω στην αντίστοιχη εβδομάδα! Επιπλέον σε αυτή την εγκυμοσύνη έκανα και διαβήτη που δεν είχα στην πρώτη και γενικά έχω ένα κακό προαίσθημα γιατί όλα είναι πιο δύσκολα σε αυτή την εγκυμοσύνη.. Έχει 2 εβδομάδες που ξεκίνησα διατροφή και προσπαθώ να ρυθμίσω το ζάχαρο..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Ρια new mum είπε:

Κορίτσια θυμάται καμία το βάρος του μωρού της στις 28 εβδομάδες? Πήγα χθες στο γιατρό και μου βρήκε τον μικρό 960γρ. ενώ ο πρώτος μου γιος ήταν 400γρ. παραπάνω στην αντίστοιχη εβδομάδα! Επιπλέον σε αυτή την εγκυμοσύνη έκανα και διαβήτη που δεν είχα στην πρώτη και γενικά έχω ένα κακό προαίσθημα γιατί όλα είναι πιο δύσκολα σε αυτή την εγκυμοσύνη.. Έχει 2 εβδομάδες που ξεκίνησα διατροφή και προσπαθώ να ρυθμίσω το ζάχαρο..

εγω πηγα 27+5 και ηταν 1150 ο ενας και 1250 ο αλλος... ηταν ακριβως πανω στην κεντρικη καμπυλη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, Ρια new mum είπε:

Κορίτσια θυμάται καμία το βάρος του μωρού της στις 28 εβδομάδες? Πήγα χθες στο γιατρό και μου βρήκε τον μικρό 960γρ. ενώ ο πρώτος μου γιος ήταν 400γρ. παραπάνω στην αντίστοιχη εβδομάδα! Επιπλέον σε αυτή την εγκυμοσύνη έκανα και διαβήτη που δεν είχα στην πρώτη και γενικά έχω ένα κακό προαίσθημα γιατί όλα είναι πιο δύσκολα σε αυτή την εγκυμοσύνη.. Έχει 2 εβδομάδες που ξεκίνησα διατροφή και προσπαθώ να ρυθμίσω το ζάχαρο..

Εγω πηγα 28+2 και ηταν 1250. Αν ο γιατρος δεν αγχωνεται να μην αγχωνεσαι ουτε κι εσυ. Δεν εχουν ολα τα ,ωρα την ιδια αναπτυξη. Ο γιος μου γεννηθηκε 3.100 στις 38+1 ενω η κορη μου 2.75- στις 38+5. Αυτο το μωρο μαλλον θα ειναι στις ιδιες βδομαδες γυρω στα 3.400 απο οτι μου εχουν πει. Οποτε βλεπεις οτι δεν εχουν και πολυ μεγαλη σημασια τα κιλα εκτος αν ειναι κατι εκτος καμπυλων που θα σου πει ο γιατρος τι να κανεις.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Και εμείς κορίτσια από εξωσωματική είμαστε!Δεν νιώθω και πολύ άνετα στο σεξ ειδικά οσο μεγαλώνει η κοιλιά( αυτή τη στιγμή είμαι στον 5ο), απλά προσπαθώ να το παίξω άνετη για να μην κομπλάρω τον άντρα μου. Αφού κάθε φορά με το που σηκώνομαι κοιτάω να δω όταν ουρήσω αν εχω καφέ υγρά ή οτιδήποτε που να δείχνει αποκόλληση.

Εννοείται ότι έχουν αραιώσει οι επαφές γιατί κιόλας εγώ νιώθω περίεργα τον κόλπο μου δηλαδή στεγνό και ένα ελαφρύ τσούξιμο.Κολπίτιδα δεν έχω για να σας προλάβω γιατί έχω κάνει ήδη δύο φορές καλλιέργεια κολπικού, απλά μάλλον οι ορμόνες έχουν επιδράσει έτσι.

Πάντως ο γιατρός μας δεν είχε καμία αντίρρηση από την αρχή για να ερχόμαστε σε επαφή πριν καν κλείσουμε δηλαδή τον τρίτο μήνα!Μας είπε ότι μπορούμε να ερχόμαστε κανονικά σε επαφή και χωρίς προφύλαξη. Τώρα δεν ξέρω αν είναι σωστό αυτό όσο περνάνε οι μήνες... Το θέμα είναι ότι προφυλακτικό εγώ δεν θέλω γιατί μου δημιουργούσε ουρολοιμώξεις οπότε αν πρέπει να ερχόμαστε σε επαφή με προφυλακτικό προτιμώ να κόψουμε τελείως το σεξ!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Ρια new mum είπε:

Κορίτσια θυμάται καμία το βάρος του μωρού της στις 28 εβδομάδες? Πήγα χθες στο γιατρό και μου βρήκε τον μικρό 960γρ. ενώ ο πρώτος μου γιος ήταν 400γρ. παραπάνω στην αντίστοιχη εβδομάδα! Επιπλέον σε αυτή την εγκυμοσύνη έκανα και διαβήτη που δεν είχα στην πρώτη και γενικά έχω ένα κακό προαίσθημα γιατί όλα είναι πιο δύσκολα σε αυτή την εγκυμοσύνη.. Έχει 2 εβδομάδες που ξεκίνησα διατροφή και προσπαθώ να ρυθμίσω το ζάχαρο..

Εγω πηγα 27+2 και ο μπεμπης ηταν 960γρ. Αφου δε σου ειπε τιποτα ο γιατρος, μην το σκεφτεσαι καν!!Δεν εχουν ολα τα μωρα τον ιδιο ρυθμο αναπτυξης, οποτε μην μπαινεις στη διαδικασια της συγκρισης...Στην εφαρμογη που εχω κατεβασει παντως, στις 28 εβδομαδες λεει οτι το μωρο ζυγιζει περιπου 1kg, οποτε μια χαρα μου φαινεται ο μικρουλης σου!Σιγουρα, ειναι σημαντικο να ρυθμιστει το θεμα του σακχαρου αλλα γενικα, αν δεν ανησυχει ο γιατρος σου, δεν υπαρχει λογος να ταλαιπωρεισαι με ασχημες σκεψεις!!Νομιζω το σημαντικο ειναι να ειναι τα εμβρυακια μεσα στα φυσιολογικα ορια, απο εκει και περα, ετσι κι αλλιως, μετα τη γεννηση πολλες φορες, θα το ξερεις κι εσυ απο τον γιο σου, ανεβαινει αποτομα η καμπυλη τους...ο γιος μου γεννηθηκε 49cm, δεν τον λες και πρωτο μποι, κατα πασα πιθανοτητα επειδη ηταν πολυ στριμωγμενος μεσα στη μικρη ουσιαστικα μητρα μου και μετα 2 φορες εχει ξεφυγει απο την καμπυλη του και τωρα τον λες ψηλο παιδακι για την ηλικια του...αυτο που θελω να πω ειναι οτι πολλοι παραγοντες μπορει να επηρεασουν την αναπτυξη του εμβρυου αλλα εφοσον η γενικοτερη εικονα ειναι φυσιολογικη, δεν υπαρχει κανενας λογος ανησυχιας!!!


H2Vhp2.png3ieAp3.png

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Ρια new mum είπε:

Κορίτσια θυμάται καμία το βάρος του μωρού της στις 28 εβδομάδες? Πήγα χθες στο γιατρό και μου βρήκε τον μικρό 960γρ. ενώ ο πρώτος μου γιος ήταν 400γρ. παραπάνω στην αντίστοιχη εβδομάδα! Επιπλέον σε αυτή την εγκυμοσύνη έκανα και διαβήτη που δεν είχα στην πρώτη και γενικά έχω ένα κακό προαίσθημα γιατί όλα είναι πιο δύσκολα σε αυτή την εγκυμοσύνη.. Έχει 2 εβδομάδες που ξεκίνησα διατροφή και προσπαθώ να ρυθμίσω το ζάχαρο..

Εγω πηγα 26+1 και ηταν 970gr η μπεμπα

Νομιζω αν υπηρχε παντως θεμα θα στο ελεγε ο γιατρος


H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Ρια new mum είπε:

Κορίτσια θυμάται καμία το βάρος του μωρού της στις 28 εβδομάδες? Πήγα χθες στο γιατρό και μου βρήκε τον μικρό 960γρ. ενώ ο πρώτος μου γιος ήταν 400γρ. παραπάνω στην αντίστοιχη εβδομάδα! Επιπλέον σε αυτή την εγκυμοσύνη έκανα και διαβήτη που δεν είχα στην πρώτη και γενικά έχω ένα κακό προαίσθημα γιατί όλα είναι πιο δύσκολα σε αυτή την εγκυμοσύνη.. Έχει 2 εβδομάδες που ξεκίνησα διατροφή και προσπαθώ να ρυθμίσω το ζάχαρο..

Μπορείς να τον ρωτήσεις αν είναι εντός φυσιολογικής καμπύλης. Και ακόμη καλύτερα να ρωτούσες τον εμβρυομητρικό για την καμπύλη ανάπτυξης. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια τι κανετεεε;;;;πήγαμε γιατρό σήμερα μετά από ένα μήνα σχεδόν έλειπε το χρυσό μου όλα καλά ευτυχώς με τον τράχηλο τοποθετήθηκε πεσσός προληπτικά λόγω χαμηλού τραχήλου μ επειδή βαραίνει ο μικρούλης !!! Έγινε ντόπλερ πολύ καλό ο μπέμπης 27 εβδομάδα 1100 γραμμάτια!!! Εσείς πως είστε κάνατε ντοπλερ;;

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, xrysoulaAA είπε:

Κορίτσια τι κανετεεε;;;;πήγαμε γιατρό σήμερα μετά από ένα μήνα σχεδόν έλειπε το χρυσό μου όλα καλά ευτυχώς με τον τράχηλο τοποθετήθηκε πεσσός προληπτικά λόγω χαμηλού τραχήλου μ επειδή βαραίνει ο μικρούλης !!! Έγινε ντόπλερ πολύ καλό ο μπέμπης 27 εβδομάδα 1100 γραμμάτια!!! Εσείς πως είστε κάνατε ντοπλερ;;

ποσο ηταν ο τραχηλος και βαλατε πεσο?

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, nina21 είπε:

ποσο ηταν ο τραχηλος και βαλατε πεσο?

Στην αρχή ήταν 26 κ τώρα πήγε στο 24 κ μ έβαλε έχω άλλο ένα παιδάκι που είχα βάλει πεσσό πάλι γιατί είχε πάει 18 ο τράχηλος!!!εχεις κ εσυ θέμα με τράχηλο;;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 35 λεπτά , xrysoulaAA είπε:

Στην αρχή ήταν 26 κ τώρα πήγε στο 24 κ μ έβαλε έχω άλλο ένα παιδάκι που είχα βάλει πεσσό πάλι γιατί είχε πάει 18 ο τράχηλος!!!εχεις κ εσυ θέμα με τράχηλο;;

καποια στιγμη πριν την β επιπεδου ηταν 26 κ ψιλοτρομαξα, μ εδωσε προγεστερονη απο τοτε και ειναι 29 σταθερος απο τοτε...

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, xrysoulaAA είπε:

Κορίτσια τι κανετεεε;;;;πήγαμε γιατρό σήμερα μετά από ένα μήνα σχεδόν έλειπε το χρυσό μου όλα καλά ευτυχώς με τον τράχηλο τοποθετήθηκε πεσσός προληπτικά λόγω χαμηλού τραχήλου μ επειδή βαραίνει ο μικρούλης !!! Έγινε ντόπλερ πολύ καλό ο μπέμπης 27 εβδομάδα 1100 γραμμάτια!!! Εσείς πως είστε κάνατε ντοπλερ;;

Τι ειναι ο πεσσος;; εγω ειμαι 27+2 νομιζω ντοπλερ ειναι να κανω αρχες Σεπτεμβρη.

Κοριτσια πως ειστε; εγω ομολογω δεν περναω καλα. Δυσκολευομαι με ολα με τη ζεστη με τον υπνο... δεν εχω ενεργεια.. με εχει δυσκολεψει πολυ αυτη η εγκυμοσυνη αλλα δε θελω να γκρινιαζω. Αφου ειναι καλα η μπεμπα. Εχω και τον μικρο φουλ ταιμ πλεον και αυτο τα κανει ολα πιο δυσκολα. Ειναι αγριμι.. τον χαιρομαι ομως κανω πολλες πολλες κινησεις που δεν πρεπει μεσα στη μερα προκειμενου να τον κρατησω ασφαλη.

Αγορασα τα πρωτα ροζ ρουχαλακια.. ενιωσα τοσο περιεργα.. τοσο ομορφα.. μας εχει φαει η αντριλα στο σπιτι (φορτηγα, αμαξια, μπαλες, μπλε.. χαχαχα) αντε να ισορροπησουμε λιγακι.. χαχαχαχα

  • Μου αρέσει 4

H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...