Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Οκτωβρίου 2022❤️


Recommended Posts

1 ώρα πρίν, zouko είπε:

Θα το δοκιμάσω τώρα, μήπως πιάσει .

Εξοικονόμηση ενέργειας τώρα που θέλουμε να κουνιούνται, και εαν βγούνε απο την κοιλιά δεν βάζουν κώλο κάτω ! Αχ, αμάν.

Στο έχει κάνει ε ; Εχω αγχωθεί , όπως έχω πει είναι το πρώτο, και δεν έχω εμπειρία , όλα μου φαίνοντια καινούρια και φοβάμαι με το παραμικρό.

 

εμένα είναι το δευτερο και είναι μια χαρά κινητικό, λίγες φορές μου το έχει κάνει. Ο γιος μου όταν ήμουν έγκυος δεν κουνιόταν σχεδόν ποτέ... άσε τι είχα τραβήξει... μεγάλο άγχος με τον μπαγάσα


H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

3 hours ago, vaso_mpempis said:

Καλημέρα κορίτσια! Να σας ρωτήσω, νιώθετε ποτέ πίεση από κάτω;; σαν βάρος... έχει τώρα 2 μέρες που το νιώθω.. καλά δε το συζητώ για τη συχνοουρία, έχει πάει σε άλλο επίπεδο

Είμαι 29η

Καλήμερα! Ναι που και που μπορει να νιώθω ένα βάρος, μια πίεση χαμηλά... Το έχω συζητήσει  με μια φιλη που έχει δυο μικρά και μου λέει οτι είναι απόλυτα φυσιολογικό. Ειδικά στο πρώτο της το ένιωθε συχνά.

Εγώ μόλις μπήκα στη 31η εβδομάδα... Ναι αυτό με τη συχνοουρια...έχουμε μπει πια σε άλλο επίπεδο...

 

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι;  είδα που μιλησατε για πετρώματα στην κοιλιά. Πώς τα ξεχωριζεται απο τα χτυπήματα των μωρων; 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 46 λεπτά , chitaneta είπε:

Καλήμερα! Ναι που και που μπορει να νιώθω ένα βάρος, μια πίεση χαμηλά... Το έχω συζητήσει  με μια φιλη που έχει δυο μικρά και μου λέει οτι είναι απόλυτα φυσιολογικό. Ειδικά στο πρώτο της το ένιωθε συχνά.

Εγώ μόλις μπήκα στη 31η εβδομάδα... Ναι αυτό με τη συχνοουρια...έχουμε μπει πια σε άλλο επίπεδο...

 

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι;  είδα που μιλησατε για πετρώματα στην κοιλιά. Πώς τα ξεχωριζεται απο τα χτυπήματα των μωρων; 

Κι εγω πολλες φορες νιωθω πιεση χαμηλα. Και στον γιο μου το ειχα...νομιζω ειναι μεσα στο προγραμμα οσο περναει ο καιρος!

Τη συσπαση, εγω τουλαχιστον, την ξεχωριζω γιατι συνοδευεται απο ενα σφιξιμο που το νιωθεις χαμηλα και στο στομαχι. Εκεινη τη στιγμη δηλαδη, εκτος του οτι σκληραινει υπερβολικα η κοιλια (σε μενα ολη η δεξια πλευρα) νιωθεις και μια δυσφορια που κραταει μερικα δευτερολεπτα. Οταν κουνιεται το μωρο και δημιουργει εξογκωματα η κοιλια μου δε γινεται πετρα και δεν εχω κι αυτο το σφιξιμο, οποτε ειναι τελειως διαφοερετικη η αισθηση.

 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 2

H2Vhp2.png3ieAp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, chitaneta είπε:

Καλήμερα! Ναι που και που μπορει να νιώθω ένα βάρος, μια πίεση χαμηλά... Το έχω συζητήσει  με μια φιλη που έχει δυο μικρά και μου λέει οτι είναι απόλυτα φυσιολογικό. Ειδικά στο πρώτο της το ένιωθε συχνά.

Εγώ μόλις μπήκα στη 31η εβδομάδα... Ναι αυτό με τη συχνοουρια...έχουμε μπει πια σε άλλο επίπεδο...

 

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι;  είδα που μιλησατε για πετρώματα στην κοιλιά. Πώς τα ξεχωριζεται απο τα χτυπήματα των μωρων; 

Εγω το νιωθω σαν σφιξιμο απο τη μεση της κοιλιας και κατω. Σα να πετρωνει η κοιλια.Κραταει καποια δευτερολεπτα και νιωθω και μια ελαφρια δυσφορια σα να μου κοβεται η ανασα. Μετα περναει.

 

Κι εγω κοριτσια 30+5 σημερα πηγα κι εκανα καλλιεργεια κολπικου υγρου και το εμβολιο του κοκκυτη. Στις 19 θα κανω το ντοπλερ και μετα απο 2 βδομαδες στις 34 βδ. δλδ θα κανω 4 ενεσεις κορτιζονης για τα πνευμονακια του μικρουλη.

Περναει ο καιρος...! Παραγγειλα κατι φορμακια και μου ηρθαν χτες. Βαλιτσα ποτε θα ξεικινησετε; Εγω σκεφτομουν 32-33. Θα συγκεντωσω πραγματα που χρειαζεται ο μπεμπης σαμπουαν κρεμες κλπ και θα αρχισω σιγα σιγα να πλενω.

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 34 λεπτά , Barbiegatoulis είπε:

Καλησπέρα κορίτσια εγω ειμαι 30 εβδομαδων και 4 μερες ήθελα να ρωτησω ποσα μαγνησια περνεται την μερα?  Και ποιο μαγνησιο?

Καλησπερα!! Εγω μολις μπηκα στο 2ο 3μηνο ξεκινησα με 2 trofocard τη μερα και εδω κι εναν μηνα σχεδον το εχω μειωσει παιρνω 1 καθε βραδυ.

Ειμαι 29η


H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις περιγραφές για τις συσπασεις. Απο οτι μου περιγραφεται ακομα δεν μου έχει τύχει, αλλά καλό είναι να ξέρω πως είναι για να μην τρομαξω αν μου τύχει.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, eva141722 είπε:

Εγω το νιωθω σαν σφιξιμο απο τη μεση της κοιλιας και κατω. Σα να πετρωνει η κοιλια.Κραταει καποια δευτερολεπτα και νιωθω και μια ελαφρια δυσφορια σα να μου κοβεται η ανασα. Μετα περναει.

 

Κι εγω κοριτσια 30+5 σημερα πηγα κι εκανα καλλιεργεια κολπικου υγρου και το εμβολιο του κοκκυτη. Στις 19 θα κανω το ντοπλερ και μετα απο 2 βδομαδες στις 34 βδ. δλδ θα κανω 4 ενεσεις κορτιζονης για τα πνευμονακια του μικρουλη.

Περναει ο καιρος...! Παραγγειλα κατι φορμακια και μου ηρθαν χτες. Βαλιτσα ποτε θα ξεικινησετε; Εγω σκεφτομουν 32-33. Θα συγκεντωσω πραγματα που χρειαζεται ο μπεμπης σαμπουαν κρεμες κλπ και θα αρχισω σιγα σιγα να πλενω.

Κι εγω εκει μπαινοντας στον 9ο θα ετοιμασω βαλιτσες φαρμακειο  ρουχα κλπ δε θελω να τα πλυνω τοσο νωρις..

Δε πιστευω να γεννησω πριν τις 19/10 που θα ειμαι 38 οποτε εκει τελος Σεπτεμβρη θα τα φτιαξω


H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Barbiegatoulis είπε:

Περνει καποια κοπελα trofocard max?  Μου ειπε 2 την ημερα και μου φανηκε μεγαλη η δοση! 

Εγώ παίρνω! Μέχρι 3 μπορείς να πάρεις ημερησίως! Στην πρώτη εγκυμοσύνη έπαιρνα 3, τώρα παίρνω 2..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


4 ώρες πρίν, Barbiegatoulis είπε:

Καλησπέρα κορίτσια εγω ειμαι 30 εβδομαδων και 4 μερες ήθελα να ρωτησω ποσα μαγνησια περνεται την μερα?  Και ποιο μαγνησιο?

Trofocard περνώ 2 τη μέρα .

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , Barbiegatoulis είπε:

Ποιο trofocard ομως το απλο η το max περνετε? 

Εμενα το κουτι λεει trofocard max 121,56mg

Eπαιρνα 2 τωρα παιρνω 1 κι αν καποια μερα κουραστω πολυ και νιωσω τουμπανιασμα μου εχει πει να παιρνω και 2ο

Καλο ειναι το μαγνησιο μη φοβασαι ξερουν οι γιατροι


H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Barbiegatoulis είπε:

Περνει καποια κοπελα trofocard max?  Μου ειπε 2 την ημερα και μου φανηκε μεγαλη η δοση! 

Η προτεινομενη δοση για το απλο ειναι 3  την ημερα και για το max 2, οποτε η δοσολογια που σου εχει δωσει ειναι η προβλεπομενη. Εγω παιρνω πλεον 3 max την ημερα λογω συσπασεων και ο γιατρος μου εχει πει οτι μεχρι 3 μπορουμε να τα παιρνουμε αφοβα.


H2Vhp2.png3ieAp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...