Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Μανούλες Οκτωβρίου 2022❤️


Recommended Posts

2 ώρες πρίν, Margr είπε:

Πάλι καλά γιατί σκεφτόμουν να πάρω το monthly pack που το βρήκα18€. 

Επίσης, το στήθος σας έχει μεγαλώσει; Εμένα καθόλου. Νομίζω ότι δεν θα βγάλω σταγόνα γάλα ....

Δεν εχει καμια σχεση το μεγεθος με την παραγωγη. Η παραγωγη παει βασει ζητησης. Οσο πιο πολυ θηλαζεις τοσο πιο  πολυ γαλα θα εχεις.. δε θα μεγαλωνει το στηθος. Ειδικα οταν εδραιωθει ο θηλασμος δεν εχεις πολλα πρηξιματα και φουσκωματα..

Μην ανησυχεις γι αυτο.. οταν θηλασει το παιδι θα αρχισει και το γαλα να παραγεται ουσιαστικα

  • Μου αρέσει 3

H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 53 λεπτά , vaso_mpempis είπε:

Δεν εχει καμια σχεση το μεγεθος με την παραγωγη. Η παραγωγη παει βασει ζητησης. Οσο πιο πολυ θηλαζεις τοσο πιο  πολυ γαλα θα εχεις.. δε θα μεγαλωνει το στηθος. Ειδικα οταν εδραιωθει ο θηλασμος δεν εχεις πολλα πρηξιματα και φουσκωματα..

Μην ανησυχεις γι αυτο.. οταν θηλασει το παιδι θα αρχισει και το γαλα να παραγεται ουσιαστικα

μιας και πιασαμε το θεμα στηθος...για πειτε ρε κοριτσια εχετε και εσεις υγρο μερικες φορες? εγω παρατηρω σταγονες αρκετες φορες και στα μπλουζακια μου εχει τυχει αρκετες φορες να δω σταμπα απο αρκετα μεγαλυτερη ποσοτητα απο σταγονα...

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Margr είπε:

Θέλω να προσπαθήσω για θηλασμό. Οπότε πιπίλα δεν παίρνω. Στη χειρότερη στέλνω κάποιον και μου φέρνει. 

Οι λαβετες είναι καλές για να κάνουν τη δουλειά με το κρύο -ζεστό πάνω στο στήθος;

Δεν μου έχουν πει για το Έλενα τίποτα για αποστειρωτες και μπιμπερό. Νομίζω τα παρέχουν όλα. 

Παντόφλες-σαγιονάρες είναι πολύ απαραίτητες. Γαντακια όχι ...

Οι λαβετες νομιζω οτι ειναι μικρες γι' αυτην τη δουλεια...καλυτερα πετσετουλες χεριων που θα σου καλυπτουν σιγουρα το στηθος. Επισης, ειδα προσφατα και κατι επιθεματα με gel γι' αυτην τη δουλεια που τα παγωνεις η τα ζεσταινεις. Λεω να τα παρω για δοκιμη αλλα νομιζω οτι, αν οντως βολευουν, θα φανουν πιο χρησιμα στο σπιτι. Στο μαιευτηριο οι πετσετουλες ειναι πιο βολικες νομιζω.

 

  • Μου αρέσει 2

H2Vhp2.png3ieAp3.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, nina21 είπε:

μιας και πιασαμε το θεμα στηθος...για πειτε ρε κοριτσια εχετε και εσεις υγρο μερικες φορες? εγω παρατηρω σταγονες αρκετες φορες και στα μπλουζακια μου εχει τυχει αρκετες φορες να δω σταμπα απο αρκετα μεγαλυτερη ποσοτητα απο σταγονα...

Ναι εγώ έχω από τον πέμπτο μήνα  αλοτε λερονομαι αλοτε όχι φοράω επιθέματα όταν έχω. Πολύ και στάζει  Μ έχει πει ο γιατρός ότι είναι φυσιολογικό δεν είναι κάτι αλοτε είναι κτρινο και αλοτε διάφανο εμένα άλλες μέρες πχ έχω πολύ άλλες καθόλου άλλες λίγο .....

Κορίτσια η θερμοφορα θα ήταν καλή πχ για το στήθος ?? Αντί για πετσετουλα βρεχμεμη με ζεστό νερό 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 50 λεπτά , Dimitra97 είπε:

Ναι εγώ έχω από τον πέμπτο μήνα  αλοτε λερονομαι αλοτε όχι φοράω επιθέματα όταν έχω. Πολύ και στάζει  Μ έχει πει ο γιατρός ότι είναι φυσιολογικό δεν είναι κάτι αλοτε είναι κτρινο και αλοτε διάφανο εμένα άλλες μέρες πχ έχω πολύ άλλες καθόλου άλλες λίγο .....

Κορίτσια η θερμοφορα θα ήταν καλή πχ για το στήθος ?? Αντί για πετσετουλα βρεχμεμη με ζεστό νερό 

και μενα οπως ακριβως τα λες! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

19 ώρες πρίν, Margr είπε:

Α καλά, δύο φορές μου τις είπες τις πάνες και τις ξέχασα!

 Και εγώ νιώθω ότι έχουν μειωθεί. Μάλλον όχι ακριβώς μείωση, όλη μέρα κάτι καταλαβαίνω αλλά είναι σαν είναι πιο βαθιά. Όχι επιφανειακά. Μέσα στην εβδομάδα θα τηλ τον γιατρό να κλείσουμε ραντεβού...

Γυάλινο μπιμπερό μου είπαν να έχω σπίτι. Μου το είπε η ξαδέρφη μου που εργάστηκε 10 χρόνια στο Έλενα.

Πειτε μου επίσης πόσο σημαντικό είναι να έχεις κάδο για πάνες. 

 

Κι εγω ετσι τις αισθανομαι τις κινησεις πλεον, οπως τις περιγραφεις. 

Καδο για πανες εγω δε χρησιμοποιησα. Εναν απλο πλαστικο καδο εβαλα στο μπαλκονακι εξω απο το δωματιο του, οποτε τον αλλαζα και εβγαζα εξω κατευθειαν την πανα. Ισως εχει νοημα αν δεν εχεις τη δυνατοτητα να τις κρατας εξω μεχρι να τις πεταξεις για να μη μυριζουν. Στην αρχη βεβαια, του δικου μου που θηλαζε αποκλειστικα δε μυριζαν καθολου τα κακα του, νομιζω ομως οτι αν πινουν και σκονη μυριζουν.


H2Vhp2.png3ieAp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , katerinaki 86 είπε:

Κι εγω ετσι τις αισθανομαι τις κινησεις πλεον, οπως τις περιγραφεις. 

Καδο για πανες εγω δε χρησιμοποιησα. Εναν απλο πλαστικο καδο εβαλα στο μπαλκονακι εξω απο το δωματιο του, οποτε τον αλλαζα και εβγαζα εξω κατευθειαν την πανα. Ισως εχει νοημα αν δεν εχεις τη δυνατοτητα να τις κρατας εξω μεχρι να τις πεταξεις για να μη μυριζουν. Στην αρχη βεβαια, του δικου μου που θηλαζε αποκλειστικα δε μυριζαν καθολου τα κακα του, νομιζω ομως οτι αν πινουν και σκονη μυριζουν.

Έχεις δίκιο. Έχω μπαλκονάκι ακριβώς δίπλα στην αλλαξιερα. Εκεί θα τις βάζω...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, nina21 said:

μιας και πιασαμε το θεμα στηθος...για πειτε ρε κοριτσια εχετε και εσεις υγρο μερικες φορες? εγω παρατηρω σταγονες αρκετες φορες και στα μπλουζακια μου εχει τυχει αρκετες φορες να δω σταμπα απο αρκετα μεγαλυτερη ποσοτητα απο σταγονα...

Ειμαι στην 32 εβδομάδα και εχθές είδα μια μικρή στάμπα από κάτι ξεραμενο στην μπλουζα μου και λέω λες να είναι αυτό που γράφουν τα κορίτσια;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, Margr είπε:

Πάλι καλά γιατί σκεφτόμουν να πάρω το monthly pack που το βρήκα18€. 

Επίσης, το στήθος σας έχει μεγαλώσει; Εμένα καθόλου. Νομίζω ότι δεν θα βγάλω σταγόνα γάλα ....

Γι' αυτο μην αγχωνεσαι καθολου!!!Το γαλα θα κατεβει μετα τη γεννα μολις δοθει το ερεθισμα απο το παιδι. Εκει να δεις τουμπανιασμα...Οσο περναει ο καιρος, εδραιωνεται ο θηλασμος και ξαναγινεται μαλακο. Δε σημαινει δηλαδη οτι οποια θηλαζει, εχει τεραστιο στηθος. Το γαλα ετσι κι αλλιως δεν "αποθηκευεται" στο στηθος, παραγεται τη στιγμη που θηλαζει το μωρο. Στην αρχη μονο μεχρι να ρυθμιστει η παραγωγη, μαζευεται μια ποσοτητα στο στηθος και δημιουργει πρηξιμο. Που να εβλεπες το δικο μου που ετσι κι αλλιως ειναι μικρο μετα απο 2+ χρονια θηλασμου...ανυπαρκτο!!Ο μικρος ομως μια χαρα εβρισκε γαλα χαχαχα!

  • Μου αρέσει 2

H2Vhp2.png3ieAp3.png

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, katerinaki 86 είπε:

Γι' αυτο μην αγχωνεσαι καθολου!!!Το γαλα θα κατεβει μετα τη γεννα μολις δοθει το ερεθισμα απο το παιδι. Εκει να δεις τουμπανιασμα...Οσο περναει ο καιρος, εδραιωνεται ο θηλασμος και ξαναγινεται μαλακο. Δε σημαινει δηλαδη οτι οποια θηλαζει, εχει τεραστιο στηθος. Το γαλα ετσι κι αλλιως δεν "αποθηκευεται" στο στηθος, παραγεται τη στιγμη που θηλαζει το μωρο. Στην αρχη μονο μεχρι να ρυθμιστει η παραγωγη, μαζευεται μια ποσοτητα στο στηθος και δημιουργει πρηξιμο. Που να εβλεπες το δικο μου που ετσι κι αλλιως ειναι μικρο μετα απο 2+ χρονια θηλασμου...ανυπαρκτο!!Ο μικρος ομως μια χαρα εβρισκε γαλα χαχαχα!

Ξεκαθαρα βρισκουν.. εγω θηλαζα αποκλειστικα δεν ετρωγε τιποτα αλλο σχεδον μεχρι τον 8ο δεν ηθελε.. ειχα υπολογισει οτι σιγουρα εβγαζα πανω απο λιτρο και τα στηθη μου ηταν σα ξεφουσκωτα μπαλονια καθολου μεγαλα. χαχαχα

Ευτυχως αρχισε να τρωει τα παντα μετα και ησυχασα

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1

H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


3 ώρες πρίν, vaso_mpempis είπε:

Ξεκαθαρα βρισκουν.. εγω θηλαζα αποκλειστικα δεν ετρωγε τιποτα αλλο σχεδον μεχρι τον 8ο δεν ηθελε.. ειχα υπολογισει οτι σιγουρα εβγαζα πανω απο λιτρο και τα στηθη μου ηταν σα ξεφουσκωτα μπαλονια καθολου μεγαλα. χαχαχα

Ευτυχως αρχισε να τρωει τα παντα μετα και ησυχασα

Ο δικος σου εχει ξεπερασει το θεμα με το στηθος?Γιατι με τον δικο μου ειμαι σιγουρη οτι θα εχουμε προβλημα οταν δει το μωρο να θηλαζει...Εχει αποθηλασει εδω και 6 μηνες και ακομα ο νους του ολη την ωρα ειναι να με πιασει στο στηθος η να βαλει πανω το μαγουλακι του και τις τελευταιες μερες εκει που εδινε φιλακι στην κοιλια μου, αρχισε να δινει κι ενα δευτερο στο στηθος μου...Περιττο να σου πω ποσο εκνευριζομαι βεβαια!!Δοκιμαζω εντωμεταξυ ολους τους τροπους για να του το κοψω και δεν πιανει τιποτα...τι με το καλο τι με το αγριο...κανενα αποτελεσμα!!

  • Λυπημένη/-ος 1

H2Vhp2.png3ieAp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , katerinaki 86 είπε:

Ο δικος σου εχει ξεπερασει το θεμα με το στηθος?Γιατι με τον δικο μου ειμαι σιγουρη οτι θα εχουμε προβλημα οταν δει το μωρο να θηλαζει...Εχει αποθηλασει εδω και 6 μηνες και ακομα ο νους του ολη την ωρα ειναι να με πιασει στο στηθος η να βαλει πανω το μαγουλακι του και τις τελευταιες μερες εκει που εδινε φιλακι στην κοιλια μου, αρχισε να δινει κι ενα δευτερο στο στηθος μου...Περιττο να σου πω ποσο εκνευριζομαι βεβαια!!Δοκιμαζω εντωμεταξυ ολους τους τροπους για να του το κοψω και δεν πιανει τιποτα...τι με το καλο τι με το αγριο...κανενα αποτελεσμα!!

ναι ευτυχώς δε θυμάται καλά καλά ότι θήλαζε... γιατί του λέω ότι θα πίνει γάλα από τη μαμά η μπέμπα και ότι του έδινα και του ίδιου και με κοιτάει σαν ούφο :lol: Πριν μερικές μέρες του το έλεγα ότι όταν  ήταν μωρό έτρωγε από το στήθος μου και μου λέει "τι λες μωρέ;;;" χαχαχαχαχα

Αποθήλασα πιο νωρίς εγώ βέβαια,16 μηνών (τώρα είναι 3y+2m) ,έτρωγε τέλεια όλα τα φαγητά και έβλεπα ότι το κάνει για πιπίλα, είχε αρχίσει να τραβάει μπλούζες και δε το άντεχα,δεν μου άρεσε καθόλου. To μόνο που με δυσκόλεψε ήταν ότι για πάνω από μήνα δεν ήθελε γάλα.. μετά άρχισε φρέσκο κατευθείαν.  δεν ήθελα να είναι μεγάλος και να θηλάζει.. οπότε πιστεύω και ελπίζω να μην έχουμε θέμα.. δε θα το αντέξω κι αυτό

3 ώρες πρίν, Margr είπε:

Ευχαριστώ όλες σας για τις απαντήσεις! Καταλαγιάσατε κάπως το άγχος μου! Έκανα σήμερα τις πρώτες αγορές και έχω καταχαρεί! Ελπίζω όλα να πάνε καλά!

Όλα θα πάνε καλά :wub:

  • Μου αρέσει 3

H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, vaso_mpempis είπε:

ναι ευτυχώς δε θυμάται καλά καλά ότι θήλαζε... γιατί του λέω ότι θα πίνει γάλα από τη μαμά η μπέμπα και ότι του έδινα και του ίδιου και με κοιτάει σαν ούφο :lol: Πριν μερικές μέρες του το έλεγα ότι όταν  ήταν μωρό έτρωγε από το στήθος μου και μου λέει "τι λες μωρέ;;;" χαχαχαχαχα

Αποθήλασα πιο νωρίς εγώ βέβαια,16 μηνών (τώρα είναι 3y+2m) ,έτρωγε τέλεια όλα τα φαγητά και έβλεπα ότι το κάνει για πιπίλα, είχε αρχίσει να τραβάει μπλούζες και δε το άντεχα,δεν μου άρεσε καθόλου. To μόνο που με δυσκόλεψε ήταν ότι για πάνω από μήνα δεν ήθελε γάλα.. μετά άρχισε φρέσκο κατευθείαν.  δεν ήθελα να είναι μεγάλος και να θηλάζει.. οπότε πιστεύω και ελπίζω να μην έχουμε θέμα.. δε θα το αντέξω κι αυτό

Εγω δεν τολμαω να κανω τοσο αναλυτικες περιγραφες...χαχαχα...ειμαι σιγουρη οτι θα μου πεταξει κανενα κι εγω να πιω και θα παθω εγκεφαλικο!!Και να φανταστεις οτι απο 14 μηνων περιπου του ειχα κοψει τους ημερησιους θηλασμους και θηλαζε μονο για να κοιμηθει και οποτε ξυπνουσε...θελω να σου πω οτι δεν ηταν απο τα παιδια που ειχε ελευθερη προσβαση στο στηθος οποτε ηθελε μεγαλωνοντας αλλα και παλι τωρα του εχει βγει αυτο το κολλημα!Βεβαια, ειναι γενικα αντιδραστικο σαν παιδι και φουλ πειραχτηρι κι ετσι και του πεις οχι η μη...την πατησες!Ισως περισσοτερο εχει να κανει με αυτο, παρα με το ιδιο στηθος αλλα και παλι δε βρισκω τον τροπο να του το κοψω...

Ο δικος μου φρεσκο ακομα δεν πινει συστηματικα. Αλλες μερες θα ζητησει, αλλες δεν το θελει καθολου. Ασε που μονο παγωμενο του αρεσει, αν του το ζεστανω εστω και λιγο, ουτε να το δει!!

  • Μου αρέσει 1

H2Vhp2.png3ieAp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 44 λεπτά , katerinaki 86 είπε:

Εγω δεν τολμαω να κανω τοσο αναλυτικες περιγραφες...χαχαχα...ειμαι σιγουρη οτι θα μου πεταξει κανενα κι εγω να πιω και θα παθω εγκεφαλικο!!Και να φανταστεις οτι απο 14 μηνων περιπου του ειχα κοψει τους ημερησιους θηλασμους και θηλαζε μονο για να κοιμηθει και οποτε ξυπνουσε...θελω να σου πω οτι δεν ηταν απο τα παιδια που ειχε ελευθερη προσβαση στο στηθος οποτε ηθελε μεγαλωνοντας αλλα και παλι τωρα του εχει βγει αυτο το κολλημα!Βεβαια, ειναι γενικα αντιδραστικο σαν παιδι και φουλ πειραχτηρι κι ετσι και του πεις οχι η μη...την πατησες!Ισως περισσοτερο εχει να κανει με αυτο, παρα με το ιδιο στηθος αλλα και παλι δε βρισκω τον τροπο να του το κοψω...

Ο δικος μου φρεσκο ακομα δεν πινει συστηματικα. Αλλες μερες θα ζητησει, αλλες δεν το θελει καθολου. Ασε που μονο παγωμενο του αρεσει, αν του το ζεστανω εστω και λιγο, ουτε να το δει!!

Δεν πειραζει αν παιρνει το ασβεστιο απο αλλεςς τροφες δεν ειναι απαραιτητο

Εγω αυτο δε το καταφερα ποτε... να μειωσω θηλασμους.. θηλαζε μερα νυχτα αρκετες φορες γι αυτο και δεν αντεξα.. ενω ελεγα να σταματησω 18μηνων.

Ολα καλα θα πανε.. οταν ερθει η ωρα θα εχουμε τις σωστες απαντησεις.. ελπιζω χαχαχα :)

Εμενα αλλο με ανησυχει... πως θα αντεξουν κι αυτα κι εμεις κλεισμενοι μεσα.. χωρις παιδικο σταθμο, παιδοτοπους κλπ..

  • Μου αρέσει 1

H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...