Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

Μανούλες Οκτωβρίου 2022❤️


Recommended Posts

1 hour ago, Ρια new mum said:

Αν κρατάει ο τράχηλος μην φοβάσαι, θα προλάβεις! Οι συσπάσεις σταμάτησαν? Πως τις ένιωθες? Με πόνο ή μόνο πετρώματα στην κοιλιά?

Δεν σταματάνε απλά μειώνονται και γίνονται ακανόνιστες όσο παίρνω το φάρμακο !!Ενιωθα έντονο και δυνατό σφίξιμο στην κοιλιά ,πέτρωμα και δυσφορία .Κάποιες φορες ένιωθα και πονο .Το φάρμακο τελειώνει τα ξημερώματα και μετά ο θεός βοηθός για το τι θα γίνει 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, KONNA28 είπε:

Δεν σταματάνε απλά μειώνονται και γίνονται ακανόνιστες όσο παίρνω το φάρμακο !!Ενιωθα έντονο και δυνατό σφίξιμο στην κοιλιά ,πέτρωμα και δυσφορία .Κάποιες φορες ένιωθα και πονο .Το φάρμακο τελειώνει τα ξημερώματα και μετά ο θεός βοηθός για το τι θα γίνει 

Όλα καλά θα πάνε, όσο είναι ο τράχηλος κλειστός καλά είναι...και αν ακόμη γεννηθεί θα τα καταφέρει μια χαρά,είναι μεγάλο πλεον! Ο Θεός μαζί σάς 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Rafailiapan said:

Όλα καλά θα πάνε, όσο είναι ο τράχηλος κλειστός καλά είναι...και αν ακόμη γεννηθεί θα τα καταφέρει μια χαρά,είναι μεγάλο πλεον! Ο Θεός μαζί σάς 

Σας ευχαριστώ πλ μακάρι να πάνε όλα καλά 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Σημερα ξεκιναω ινσουλινη

8 μοναδες καθε βραδυ. Λογω τσιμπημενου σακχαρου νηστειας 93-99. Μεταγευματικα ειναι στα φυσιολογικα. Παιρνει καμια σας;; ποναει η ενεση; ειμαι φοβητσιαρα.

Οι συσπασεις σταματησαν.. χτες εκανα μονο 1 ευτυχως και σημερα μεχρι στιγμης τπτ.. εκανε δουλεια το μαγνησιο!!!

Δευτερα παω γιατρο, θα ειμαι 35. Ξερετε ποτε κλεινουμε το ραντεβου για καισαρικη; ειναι νωρις για να της πω οτι θελω 20/10; θα πρεπει να προγραμματισει η μαμα μου την αδεια της δε θα μπορει τελευταια στιγμη..

  • Μου αρέσει 1

H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vaso_mpempis είπε:

Σημερα ξεκιναω ινσουλινη

8 μοναδες καθε βραδυ. Λογω τσιμπημενου σακχαρου νηστειας 93-99. Μεταγευματικα ειναι στα φυσιολογικα. Παιρνει καμια σας;; ποναει η ενεση; ειμαι φοβητσιαρα.

Οι συσπασεις σταματησαν.. χτες εκανα μονο 1 ευτυχως και σημερα μεχρι στιγμης τπτ.. εκανε δουλεια το μαγνησιο!!!

Δευτερα παω γιατρο, θα ειμαι 35. Ξερετε ποτε κλεινουμε το ραντεβου για καισαρικη; ειναι νωρις για να της πω οτι θελω 20/10; θα πρεπει να προγραμματισει η μαμα μου την αδεια της δε θα μπορει τελευταια στιγμη..

κάνω ινσουλινη από τον 5ο μήνα...Η βελονα είναι πολύ μικρή κ πονάει ελάχιστα....υπομονή λίγο έμεινε...

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, vaso_mpempis είπε:

Σημερα ξεκιναω ινσουλινη

8 μοναδες καθε βραδυ. Λογω τσιμπημενου σακχαρου νηστειας 93-99. Μεταγευματικα ειναι στα φυσιολογικα. Παιρνει καμια σας;; ποναει η ενεση; ειμαι φοβητσιαρα.

Οι συσπασεις σταματησαν.. χτες εκανα μονο 1 ευτυχως και σημερα μεχρι στιγμης τπτ.. εκανε δουλεια το μαγνησιο!!!

Δευτερα παω γιατρο, θα ειμαι 35. Ξερετε ποτε κλεινουμε το ραντεβου για καισαρικη; ειναι νωρις για να της πω οτι θελω 20/10; θα πρεπει να προγραμματισει η μαμα μου την αδεια της δε θα μπορει τελευταια στιγμη..

Βασω μ υπομονή λίγο έμεινε πόσες μέρες είχες υψηλό ζάχαρο έχω κ εγω θέμα κ το μετράω αλλά μόνο μια μέρα ήταν υψηλό επειδή όμως είχα φάει την προηγούμενη δεν μ είπε τπτ για ινσουλίνη μετά βέβαια που ξανά άρχισα διατροφή ξανά έπεσε στο 83 το πολύ εγω κορίτσια έχω εδώ κ δυο μέρες πιο πολλές συσπάσεις κ σήμερα μ ξεκίνησε ένα φάρμακο για αυτές δυο φορές τη μέρα κ εγω στη 35 εβδομάδα είμαι τώρα στο τέλος μας πίασαν όλα η από το άγχος μας να είναι άραγε;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Χρυσουλα ποιο χάπι σου έδωσε για τις συσπάσεις? εγω έπερνα μαγνήσιο είχα αρκετές συσπάσεις με κοντό τράχηλο απο την β επιπέδου και τωρα που κάνω nst δεν εχω καμία συσπαση και ειμαι 36 και 4 μέρες! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Barbiegatoulis είπε:

Καλησπέρα Χρυσουλα ποιο χάπι σου έδωσε για τις συσπάσεις? εγω έπερνα μαγνήσιο είχα αρκετές συσπάσεις με κοντό τράχηλο απο την β επιπέδου και τωρα που κάνω nst δεν εχω καμία συσπαση και ειμαι 36 και 4 μέρες! 

Καλησπέρα το glopir μου έδωσε δυο φορές τη μέρα είναι μυοχαλαρωτικά κ όντως με το που το πηρα μετά από μισή ώρα λάσπη η κοιλιά !!! Μ έφερε λίγο πονοκέφαλο ομως

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, vaso_mpempis είπε:

Σημερα ξεκιναω ινσουλινη

8 μοναδες καθε βραδυ. Λογω τσιμπημενου σακχαρου νηστειας 93-99. Μεταγευματικα ειναι στα φυσιολογικα. Παιρνει καμια σας;; ποναει η ενεση; ειμαι φοβητσιαρα.

Οι συσπασεις σταματησαν.. χτες εκανα μονο 1 ευτυχως και σημερα μεχρι στιγμης τπτ.. εκανε δουλεια το μαγνησιο!!!

Δευτερα παω γιατρο, θα ειμαι 35. Ξερετε ποτε κλεινουμε το ραντεβου για καισαρικη; ειναι νωρις για να της πω οτι θελω 20/10; θα πρεπει να προγραμματισει η μαμα μου την αδεια της δε θα μπορει τελευταια στιγμη..

Υπομονη Βασω μου! Τουλαχιστον, δε χρειαστηκε να ξεκινησεις πιο νωρις...τωρα λιγο εμεινε ετσι κι αλλιως!! Ινσουλινη δεν εχω κανει, οποτε δεν εχω αποψη να σου πω...σιγουρα η βελονα ειναι μικρη και δεν ποναει, αυτο το ξερω, απλα δεν ξερω αν ποναει το φαρμακο. Εγω την καισαρικη την προγραμματισα 35+2, οποτε νομιζω δεν ειναι πολυ νωρις.

  • Ευχαριστώ 1

H2Vhp2.png3ieAp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


16 ώρες πρίν, vaso_mpempis είπε:

Σημερα ξεκιναω ινσουλινη

8 μοναδες καθε βραδυ. Λογω τσιμπημενου σακχαρου νηστειας 93-99. Μεταγευματικα ειναι στα φυσιολογικα. Παιρνει καμια σας;; ποναει η ενεση; ειμαι φοβητσιαρα.

Οι συσπασεις σταματησαν.. χτες εκανα μονο 1 ευτυχως και σημερα μεχρι στιγμης τπτ.. εκανε δουλεια το μαγνησιο!!!

Δευτερα παω γιατρο, θα ειμαι 35. Ξερετε ποτε κλεινουμε το ραντεβου για καισαρικη; ειναι νωρις για να της πω οτι θελω 20/10; θα πρεπει να προγραμματισει η μαμα μου την αδεια της δε θα μπορει τελευταια στιγμη..

Καλημέρα. Είμαι απ' τις μανούλες Νοεμβρίου. Ξεκίνησα κι εγώ εχθές πρώτη φορά ινσουλίνη. Είμαι στην 32η εβδομάδα, 73 κιλά και μου είπε να κάνω 10 μονάδες. Αναρρωτιεμαι αν είναι μεγάλη η δόση. Με τα κιλά υπολογίζεται;

Επίσης κορίτσια υπάρχει κάποια λίστα για το τι πρέπει να περιέχει η τσάντα του μωρού αν πρόκειται να γεννήσω σε δημόσιο νοσοκομείο;

Link to comment
Share on other sites

@KONNA28 όλα να πάνε καλά!

@vaso_mpempisγιατί σε έβαλε σε ινσουλίνη; Δεν ρυθμιζόταν με τη διατροφή; Και αν δεν ανεβαίνει μετά ο γλυκαιμικός δείκτης είναι ένδειξη σακχάρου, το σάκχαρο νηστείας; Με λίγα λόγια, πήρες δεύτερη γνώμη;

@Lakyναι υπάρχει κάπου στις σελίδες 136-140, δεν θυμάμαι ακριβώς. Είναι για δημόσιο νοσοκομείο. 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, xrysoulaAA είπε:

Βασω μ υπομονή λίγο έμεινε πόσες μέρες είχες υψηλό ζάχαρο έχω κ εγω θέμα κ το μετράω αλλά μόνο μια μέρα ήταν υψηλό επειδή όμως είχα φάει την προηγούμενη δεν μ είπε τπτ για ινσουλίνη μετά βέβαια που ξανά άρχισα διατροφή ξανά έπεσε στο 83 το πολύ εγω κορίτσια έχω εδώ κ δυο μέρες πιο πολλές συσπάσεις κ σήμερα μ ξεκίνησε ένα φάρμακο για αυτές δυο φορές τη μέρα κ εγω στη 35 εβδομάδα είμαι τώρα στο τέλος μας πίασαν όλα η από το άγχος μας να είναι άραγε;

Απο οταν εκανα την καμπυλη πριν εναν μηνα περιπου εχω σταθερα το νηστειας τσιμπημενο. Μονο μερικες μερες ηταν 90-92 και μετα παλι εκει 95..96..98..

11 ώρες πρίν, Katerina A. είπε:

Γειά σε όλες!! Έρχομαι από τις μανούλες Σεπτεμβρίου που μάλλον θα είμαι μανούλα Οκτωβρίου γιατί με έβαλε ο γιατρός μου για τις 1/10! Άλλη για 1 του μηνός;; 

Με το καλο :x

1 ώρα πρίν, Laky είπε:

Καλημέρα. Είμαι απ' τις μανούλες Νοεμβρίου. Ξεκίνησα κι εγώ εχθές πρώτη φορά ινσουλίνη. Είμαι στην 32η εβδομάδα, 73 κιλά και μου είπε να κάνω 10 μονάδες. Αναρρωτιεμαι αν είναι μεγάλη η δόση. Με τα κιλά υπολογίζεται;

Επίσης κορίτσια υπάρχει κάποια λίστα για το τι πρέπει να περιέχει η τσάντα του μωρού αν πρόκειται να γεννήσω σε δημόσιο νοσοκομείο;

Οι μοναδες νομιζω πανε αναλογα με τις τιμες του σακχαρου σου.. ποσο δηλαδη ξεφευγει. Εγω ειμαι 80 κιλα και κανω 8 μοναδες

1 ώρα πρίν, Margr είπε:

@KONNA28 όλα να πάνε καλά!

@vaso_mpempisγιατί σε έβαλε σε ινσουλίνη; Δεν ρυθμιζόταν με τη διατροφή; Και αν δεν ανεβαίνει μετά ο γλυκαιμικός δείκτης είναι ένδειξη σακχάρου, το σάκχαρο νηστείας; Με λίγα λόγια, πήρες δεύτερη γνώμη;

@Lakyναι υπάρχει κάπου στις σελίδες 136-140, δεν θυμάμαι ακριβώς. Είναι για δημόσιο νοσοκομείο. 

Η διατροφη πραγματικα δεν επηρεαζει καθολου το σακχαρο μου.. αν και φυσικα προσεχω. Ειναι θεμα πλακουντα, οταν βγει θα πεσει μου ειπαν. Ναι με εχουν δει κι αλλοι εκει στο Ελενα. 

Χτες εκανα πρωτη φορα και σημερα το πρωι ειχα 91 το νηστειας οποτε κατι εγινε νομιζω...

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1

H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Laky said:

Καλημέρα. Είμαι απ' τις μανούλες Νοεμβρίου. Ξεκίνησα κι εγώ εχθές πρώτη φορά ινσουλίνη. Είμαι στην 32η εβδομάδα, 73 κιλά και μου είπε να κάνω 10 μονάδες. Αναρρωτιεμαι αν είναι μεγάλη η δόση. Με τα κιλά υπολογίζεται;

Επίσης κορίτσια υπάρχει κάποια λίστα για το τι πρέπει να περιέχει η τσάντα του μωρού αν πρόκειται να γεννήσω σε δημόσιο νοσοκομείο;

Μου δώσανε απο το Ελενα 2 χαρτιά (λίγο πολύ τα ίδια λένε)

Για εμένα

-Πυτζάμες που ανοίγουν απο μπροστά  - Ρόμπα κοντή ή μακρια - Εσωρουχα βαμβακερά - Παντόφλες - Πετσετες - Είδη προσωπικές περιποιήσης - ολες τις εξετάσεις που έχουμε κάνει

Για το μωρό

- Φανελάκια - Καλτσάκια - Μπουρνούζι ή πετσέτα μπάνιου - βαμβακερές πάνες αγκλαιάς - ρούχα και σκέπασμα εξόδου ανάλογα με την εποχή - ειδικό κάθισμα μεταφοράς.

Το άλλο χαρτί είχε :

- Νυχτικό ή πυτζάμες - Κάλτσες 2 ζευγάρια - εσώρουχα βαμβακερά άνετα και εσώρουχα μιας χρήσης - πετσέτες μπάνιου + προσώπου - παντόφλες & σαγιονάρες - νεσεσέρ με προσωπικά είδη - μωρομάντηλα - επιθέματα στήθους - σουτιέν θηλασμου - εσώρουχα εσωτερικά και φορμάκια - πετσέτα για το μπανάκι του - πάνες αγκαλιάς - απαλή κουβέρτα αγκαλιάς - μικρά πετσετάκια (γουλιάς)

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τελείωσα με τα τόκολυτικα φάρμακα και με το που σταμάτησαν ξανά συσπάσεις .Μου έδωσε τώρα τρία glopir την ημέρα σαν τελευταία λύση μπας και φάμε άλλες δυο μέρες !!!Εκανα χθες και την τελευταία ένεση κορτιζόνης αλλά είμαι παρά πλ αγχωμένη και φοβισμένη !!!!

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...