Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Just now, Blue Velvet είπε:

      Άσε τα χω παίξει σ λέω! Εν τω μεταξύ πρώτη φορά κάνω τεστ πριν τη χοριακη!Είχα κάνει δύο τεστ αφού είχα μείνει έγκυος,γιατί φοβόμουν ότι έχω αποβάλλει 🤷Ειδικά στο δεύτερο ήμουν και τριών μηνών.Θα κάνω τη Δευτέρα τεστ και αν πάλι βγει αρνητικό,εκεί θα αρχίσω να χάνω όντως τις ελπίδες μου..

      μέχρι τρίτη-τετάρτη  δώσε περιθώριο ! μετά για να μην σου λέω χαζομάρες και γω θα λέγαμε ότι δεν ! βέβαια ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός, έχουμε δει χοριακη να βγουν την τελευταία μέρα θετικη!!  απλώς εγώ δεν ειμαι αυτής της γραμμής γιατί ειμαι ανυπόμονη και προτιμώ να φαω το άκυρο  μ παρά να ελπιζω για τη μια στις τόσες πιθανότητες! το πολύ πολύ να πάρεις μια τεράστια χαρά στη χοριακη σ που δεν την περίμενες 

Μανούλες Οκτωβρίου 2022❤️


Recommended Posts

πρίν από 10 λεπτά , Margr είπε:

Βάσω στις 18/10 εγώ εκτός κι αλλάξει κάτι με τη θέση του παιδιού. Λογικά θα είμαστε μαζί στο Έλενα! 

Να σου ζήσει το παιδάκι!!! Πολύ ενθαρρυντικά όσα λες γιατί κι εμένα ισχιακο είναι..

Ναι μάλλον θα συμπέσουμε τις μισές μέρες :wub:

πρίν από 47 λεπτά , mammyE είπε:

Κοριτσια μου γέννησα την προηγούμενη Δευτέρα με καισαρική λόγω ισχιακου μωρου το υγιέστατο αγοράκι μου...4200 κιλα  53 εκ.! Η εμπειρία μου ( παρότι φοβόμουν την καισαρική και το πρώτο μου παιδάκι το είχα γεννήσει φυσιολογικά) είναι πολύ καλή. Απο την επόμενη μέρα σηκώθηκα και μάλιστα έφυγα από την κλινική μια μέρα νωρίτερα.. 

Ευχαριστώ πολύ την ομάδα και όσα κορίτσια μου απάντησαν και με ενθάρρυναν σε στιγμές άγχους...Ευχομαι σε όλες γερά μωράκια και να έχετε μια ευχάριστη εμπειρία με τη γενα σας...

Να σου ζήσει ο μπεμπάκος!!!!! Γερός να ναι πάντα να τον χαίρεστε!!!! <3

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια εγώ ειπα να προσπαθήσω για vbac, ειμαι 37 εβδομάδων ακριβώς βέβαια ο γιατρός μου δεν είναι πολύ θετικός οποτε πιστεύω θα κάνει τα πάντα για να με βάλει με καισαρική! Το μωρό έχει κεφαλική προβολή αλλά είναι πολύ ψηλά ακόμα και μου είπε ο γιατρός ότι αν δεν κατέβει μέχρι και την επόμενη εβδομάδα να πάμε για καισαρική.. Ειμαι λίγο προβληματισμένη γιατί και το προηγούμενο μωράκι μου γι’αυτο κατέληξε με καισαρική γιατί είχα κλείσει τις 40 και μετά από πρόκληση δεν κατέβαινε με τίποτα! Ο τράχηλος κλειστός και σκληρός! Σκέφτομαι αν είναι πάλι να γίνουν τα ίδια και να ταλαιπωρηθουμε και εγώ και το μωρό και να διακινδυνέψω καμία ρήξη μήτρας μήπως να το ξανασκεφτώ.. τι λέτε?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Ρια new mum είπε:

Κορίτσια εγώ ειπα να προσπαθήσω για vbac, ειμαι 37 εβδομάδων ακριβώς βέβαια ο γιατρός μου δεν είναι πολύ θετικός οποτε πιστεύω θα κάνει τα πάντα για να με βάλει με καισαρική! Το μωρό έχει κεφαλική προβολή αλλά είναι πολύ ψηλά ακόμα και μου είπε ο γιατρός ότι αν δεν κατέβει μέχρι και την επόμενη εβδομάδα να πάμε για καισαρική.. Ειμαι λίγο προβληματισμένη γιατί και το προηγούμενο μωράκι μου γι’αυτο κατέληξε με καισαρική γιατί είχα κλείσει τις 40 και μετά από πρόκληση δεν κατέβαινε με τίποτα! Ο τράχηλος κλειστός και σκληρός! Σκέφτομαι αν είναι πάλι να γίνουν τα ίδια και να ταλαιπωρηθουμε και εγώ και το μωρό και να διακινδυνέψω καμία ρήξη μήτρας μήπως να το ξανασκεφτώ.. τι λέτε?

Να το ξανασκεφτείς θα πω εγώ. 

Με το καλό να έρθει το μωράκι σου να στε και οι δύο γεροί! 


H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια πάλι με ξανά έπιασαν πολλές συσπάσεις με το που έκοψα τα τοκολυτικα χάπια .Πήγα στο γιατρό πέρα από τις συσπάσεις ανα πέντε λεπτά δεν έχει αλλάξει κάτι στον τράχηλο .Μου είπε να παρακολουθώ τις συσπάσεις και ότι σήμερα αύριο μεθαύριο μπορεί να γεννήσω .ΕΚλεισα τις 36 εβδομάδες σήμερα το μωρό είναι με το κεφάλι αλλά έχω φρικάρει που μπορεί να γεννήσω από μέρα σε μέρα και κυρίως γιατί πάλι με πιάνει βράδυ αυτό το πράγμα με τις συσπάσεις !

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, KONNA28 είπε:

Κορίτσια πάλι με ξανά έπιασαν πολλές συσπάσεις με το που έκοψα τα τοκολυτικα χάπια .Πήγα στο γιατρό πέρα από τις συσπάσεις ανα πέντε λεπτά δεν έχει αλλάξει κάτι στον τράχηλο .Μου είπε να παρακολουθώ τις συσπάσεις και ότι σήμερα αύριο μεθαύριο μπορεί να γεννήσω .ΕΚλεισα τις 36 εβδομάδες σήμερα το μωρό είναι με το κεφάλι αλλά έχω φρικάρει που μπορεί να γεννήσω από μέρα σε μέρα και κυρίως γιατί πάλι με πιάνει βράδυ αυτό το πράγμα με τις συσπάσεις !

Κορίτσι μου μην αγχώνεσαι αφού δεν επηρεάζει τον τράχηλο οι τόσες συσπάσεις μάλλον θα είναι οι προπαρασκευάστηκες σε πονάνε κιόλας η απλά σκληραίνει η κοιλιά ;;; Κ εγώ πέρασα μια φάση όταν κουράζομαι όμως πολύ!!! Έκανες καρδιοτοκογραφο τι ένταση έχουν!!! Σκέψου θετικά ότι κ να γίνει τώρα μια χαρά θα είναι το μωράκι εισαι ήδη στη 37 αυτό λέω κ στον εαυτό μ για να παρηγοριέμαι!!! Εγώ στο πρώτο κ γιο είχα έναν τέλειο τοκετό εγκυμοσύνη χάλια βέβαια τρεις μήνες ξάπλα αλλά τοκετό υπέροχο σπασα ε τα νερά έκανα μπανάκι κ έφυγα για μαιευτήριο εκεί μετά από λίγες ώρες δυο τρεις με έπιασαν συσπάσεις αλλά επειδή μ έβαλαν επισκληρίδειο αμέσως δε κατάλαβα τίποτα κ μετά από μια ώρα το πολύ είχα γεννήσει τίποτα αέρας βγήκε τώρα με τους πόνους πως θα το περάσουμε δε ξέρω κ εγώ !!! Υπομονή ας δίνει η μια στην άλλη έστω !!! Ποσό είναι ο τράχηλος σ τώρα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

9 ώρες πρίν, Ρια new mum είπε:

Κορίτσια εγώ ειπα να προσπαθήσω για vbac, ειμαι 37 εβδομάδων ακριβώς βέβαια ο γιατρός μου δεν είναι πολύ θετικός οποτε πιστεύω θα κάνει τα πάντα για να με βάλει με καισαρική! Το μωρό έχει κεφαλική προβολή αλλά είναι πολύ ψηλά ακόμα και μου είπε ο γιατρός ότι αν δεν κατέβει μέχρι και την επόμενη εβδομάδα να πάμε για καισαρική.. Ειμαι λίγο προβληματισμένη γιατί και το προηγούμενο μωράκι μου γι’αυτο κατέληξε με καισαρική γιατί είχα κλείσει τις 40 και μετά από πρόκληση δεν κατέβαινε με τίποτα! Ο τράχηλος κλειστός και σκληρός! Σκέφτομαι αν είναι πάλι να γίνουν τα ίδια και να ταλαιπωρηθουμε και εγώ και το μωρό και να διακινδυνέψω καμία ρήξη μήτρας μήπως να το ξανασκεφτώ.. τι λέτε?

Η αλήθεια είναι ότι vbac είναι δύσκολο ειδικά όταν δεν το θέλει και ο ίδιος ο γιατρός. Δηλαδή θα είναι λίγες πιθανότητες να πετύχει. 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, KONNA28 είπε:

Κορίτσια πάλι με ξανά έπιασαν πολλές συσπάσεις με το που έκοψα τα τοκολυτικα χάπια .Πήγα στο γιατρό πέρα από τις συσπάσεις ανα πέντε λεπτά δεν έχει αλλάξει κάτι στον τράχηλο .Μου είπε να παρακολουθώ τις συσπάσεις και ότι σήμερα αύριο μεθαύριο μπορεί να γεννήσω .ΕΚλεισα τις 36 εβδομάδες σήμερα το μωρό είναι με το κεφάλι αλλά έχω φρικάρει που μπορεί να γεννήσω από μέρα σε μέρα και κυρίως γιατί πάλι με πιάνει βράδυ αυτό το πράγμα με τις συσπάσεις !

Οτι και να γινει το μωρακι θα ειναι κια χαρα. Εισαι σε προχωρημενη εβδομαδα!!! Υπομονη με το καλο να το δεχτεις. Πονας; 


H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, xrysoulaAA said:

Κορίτσι μου μην αγχώνεσαι αφού δεν επηρεάζει τον τράχηλο οι τόσες συσπάσεις μάλλον θα είναι οι προπαρασκευάστηκες σε πονάνε κιόλας η απλά σκληραίνει η κοιλιά ;;; Κ εγώ πέρασα μια φάση όταν κουράζομαι όμως πολύ!!! Έκανες καρδιοτοκογραφο τι ένταση έχουν!!! Σκέψου θετικά ότι κ να γίνει τώρα μια χαρά θα είναι το μωράκι εισαι ήδη στη 37 αυτό λέω κ στον εαυτό μ για να παρηγοριέμαι!!! Εγώ στο πρώτο κ γιο είχα έναν τέλειο τοκετό εγκυμοσύνη χάλια βέβαια τρεις μήνες ξάπλα αλλά τοκετό υπέροχο σπασα ε τα νερά έκανα μπανάκι κ έφυγα για μαιευτήριο εκεί μετά από λίγες ώρες δυο τρεις με έπιασαν συσπάσεις αλλά επειδή μ έβαλαν επισκληρίδειο αμέσως δε κατάλαβα τίποτα κ μετά από μια ώρα το πολύ είχα γεννήσει τίποτα αέρας βγήκε τώρα με τους πόνους πως θα το περάσουμε δε ξέρω κ εγώ !!! Υπομονή ας δίνει η μια στην άλλη έστω !!! Ποσό είναι ο τράχηλος σ τώρα;

Στις περισσότερες σκληραίνει η κοιλιά ελάχιστες με πονάνε ελαφριά .Ήταν εύκολος ο πρώτος τοκετός σου το κακό είναι με τις συσπάσεις ότι είσαι σε μια αναμονή δεν ξέρεις τι θα γίνει .Ο τράχηλος που με είδε ο γιατρός είναι κλειστός και ψηλά και την Παρασκευή τον μέτρησε περίπου 3 εκατοστά .

7 minutes ago, vaso_mpempis said:

Οτι και να γινει το μωρακι θα ειναι κια χαρα. Εισαι σε προχωρημενη εβδομαδα!!! Υπομονη με το καλο να το δεχτεις. Πονας; 

Όχι δεν πονάω αλλά νυστάζω άπειρα και δεν ξέρω τι να κάνω να κοιμηθώ να κάτσω να τις παρακολουθώ και να πάρω τον γιατρό ;Αυτό είναι το κακό που με πιάνει δεύτερη φορά βράδυ .Αλλά μου είπε ο γιατρός ότι νοσοκομείο πάω αν γίνουν επώδυνες ή αν γίνουν ανα ένα με δυο λεπτά .Ειναι ο πανικός που με πιάνει που δεν ξέρω τι θα γίνει αυτό είναι το κακό και ότι είναι βράδυ 

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου καλησπερα

Σημερα στον υπερηχο μου ειπε οτι εχω πολυ αμνιακο. Λιγο τσιμπημενο.. στα φυσιολογικα ορια μεν, αλλα στα ανωτατα.  Εχει καμια σας κατι παρομοιο;; το εβγαλε 22cm


H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, vaso_mpempis είπε:

Κοριτσια μου καλησπερα

Σημερα στον υπερηχο μου ειπε οτι εχω πολυ αμνιακο. Λιγο τσιμπημενο.. στα φυσιολογικα ορια μεν, αλλα στα ανωτατα.  Εχει καμια σας κατι παρομοιο;; το εβγαλε 22cm

Καλησπέρα βασω μου λογικά είναι από το ζάχαρο κ είναι απόλυτα φυσιολογικό μιας κ έκανες λίγο ζαχαρακι τώρα τελευταία τώρα με την ινσουλίνη θα είναι καλύτερα βέβαια ήδη είναι μέσα στα φυσιολογικά όρια όποτε δεν έχεις κάτι να φοβάσαι !!! Το μικρουλη ποσό ήταν ;;πηγα κ εγώ σήμερα στο γιατρό ο μικρός μια χαρά είναι λίγο πιο μικρός από την εβδομάδα του ο γιατρός μ είπε ότι είναι μέσα στα όρια κ ότι θα βγει λίγο πιο μικρός τον ειδε πολύ καλά κάνει κ αναπνευστικές κινήσεις ήδη ήταν 2500 ο γιός μ στην εβδομάδα που είναι τώρα ο πρώτος ήταν 2800 γιαυτο ανησύχησα αλλά με επιβεβαίωσε ότι όλα καλά πέρασα κ κια ίωση μπορεί να έχει σχέση να έμεινε λίγο πίσω ο μικρός !! Εσάς ποσό είναι ρε κορίτσια βέβαια βρεφακι με βρεφακι έχει διαφορά αλλά τεσπα εγώ αύριο κλείνω την 36 εβδομαδα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, xrysoulaAA είπε:

Καλησπέρα βασω μου λογικά είναι από το ζάχαρο κ είναι απόλυτα φυσιολογικό μιας κ έκανες λίγο ζαχαρακι τώρα τελευταία τώρα με την ινσουλίνη θα είναι καλύτερα βέβαια ήδη είναι μέσα στα φυσιολογικά όρια όποτε δεν έχεις κάτι να φοβάσαι !!! Το μικρουλη ποσό ήταν ;;πηγα κ εγώ σήμερα στο γιατρό ο μικρός μια χαρά είναι λίγο πιο μικρός από την εβδομάδα του ο γιατρός μ είπε ότι είναι μέσα στα όρια κ ότι θα βγει λίγο πιο μικρός τον ειδε πολύ καλά κάνει κ αναπνευστικές κινήσεις ήδη ήταν 2500 ο γιός μ στην εβδομάδα που είναι τώρα ο πρώτος ήταν 2800 γιαυτο ανησύχησα αλλά με επιβεβαίωσε ότι όλα καλά πέρασα κ κια ίωση μπορεί να έχει σχέση να έμεινε λίγο πίσω ο μικρός !! Εσάς ποσό είναι ρε κορίτσια βέβαια βρεφακι με βρεφακι έχει διαφορά αλλά τεσπα εγώ αύριο κλείνω την 36 εβδομαδα

κι εγώ αύριο θα είμαι 36 ακριβώς. Σήμερα τη μέτρησε 2560  τη μπέμπα. Μου έκανε εντύπωση καθώς και την περασμένη φορά μου είχε πει 2500 πριν μια βδομάδα αλλα λέει τώρα έχουν αποκλίσεις 

Τέλος πάντων, να περάσει ο καιρός δεν αντέχω άλλο πραγματικά. Μου είπε να προσέχω καθώς με τα πολλά αμνιακά υπάρχει κίνδυνος να σπασουν τα νερά

  • Μου αρέσει 1

H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, vaso_mpempis said:

Κοριτσια μου καλησπερα

Σημερα στον υπερηχο μου ειπε οτι εχω πολυ αμνιακο. Λιγο τσιμπημενο.. στα φυσιολογικα ορια μεν, αλλα στα ανωτατα.  Εχει καμια σας κατι παρομοιο;; το εβγαλε 22cm

Εγώ είχα αυξάνεται και λόγω διαβήτη κύησης .Εμένα ηταν τυχαίο δεν είχα κάτι με διατροφή έφτιαχνε .Άμα έτρωγα βλακείες αυξανόταν 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vaso_mpempis είπε:

κι εγώ αύριο θα είμαι 36 ακριβώς. Σήμερα τη μέτρησε 2560  τη μπέμπα. Μου έκανε εντύπωση καθώς και την περασμένη φορά μου είχε πει 2500 πριν μια βδομάδα αλλα λέει τώρα έχουν αποκλίσεις 

Τέλος πάντων, να περάσει ο καιρός δεν αντέχω άλλο πραγματικά. Μου είπε να προσέχω καθώς με τα πολλά αμνιακά υπάρχει κίνδυνος να σπασουν τα νερά

Αφού είναι μέσα στα όρια να μην αγχώνεσαι αλλωστε προσεχείς έτσι δεν είναι ;; Μια βδομάδα έμεινε μετά θα θεωρούνται τελείομηνα όποτε υπομονή δε νομίζω μέσα στη επόμενη εβδομάδα να σπάσουν νερά όλα καλά θα πάνε !!!!!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 46 λεπτά , xrysoulaAA είπε:

Αφού είναι μέσα στα όρια να μην αγχώνεσαι αλλωστε προσεχείς έτσι δεν είναι ;; Μια βδομάδα έμεινε μετά θα θεωρούνται τελείομηνα όποτε υπομονή δε νομίζω μέσα στη επόμενη εβδομάδα να σπάσουν νερά όλα καλά θα πάνε !!!!!

Προσεχω πολυ ναι. Αντε να δουμε...:sad:

  • Μου αρέσει 1

H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, vaso_mpempis είπε:

Προσεχω πολυ ναι. Αντε να δουμε...:sad:

Ναι και αν δεν ανησύχησε ο γιατρός και ο μικρός αναπτύσσεται καλά, μην ανησυχείς. Σε δύο βδομάδες θα τον έχεις στην αγκαλιά σου. 

Εγώ αύριο πίσω για το πρώτο nst και για υπέρηχο. Μακάρι να είναι όλα καλά. Έκανα σήμερα και καρδιολογικό έλεγχο. Όλα κομπλέ. Έχω αρχίσει να συνηθίζω την ιδέα της καισαρικής...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...