Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 8 λεπτά , linaa είπε:

      Νομίζω ο προεμφυτικος θα σου δώσει αρκετές απαντήσεις. Κρυφή ενδομητριωση Κ να μένεις έγκυος εύκολα δεν έχω ακούσει να σου πω την αλήθεια . Ίσως εάν επαναλαβεις τις εξετάσεις για καθεξιν αποβολές υπάρχει τμήμα στο Έλενας μπορείς να κάνεις δωρεαν. Εγώ ανεξήγητες καθεξιν αποβολές Κ υπογονιμότητα έχω ακούσει για κρυφό διαβήτη . Δηλαδή το ζάχαρο φαινόταν φυσιολογικό ή ότι ρυθμίζετε φυσιολογικα Κ τελικά δεν ήταν χρειάστηκαν κορυφαίοι ενδοκρινολόγοι για να το λύσουν . 

      @Melusa54 συμφωνώ με την Λινά στο Ελενας να πας! 

Μανούλες Οκτωβρίου 2022❤️


Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια...

Να σας πω και τα δικά μου κατορθώματα, που είναι τελείως ανάποδα από τα δικά σας.

Μπήκα σημερα στη 40η εβδομάδα με ΠΗΤ 11.10. Η κόρη μου μια χαρά έχει μεγαλώσει πολύ είναι κ πανω απο τα φυσιολογικά με μεγάλη κινητικότητα μάλιστα. 

Σε ότι αφορά εμένα, συσπάσεις δεν έχω καθόλου, τα υγρά μου εδώ και 10 μέρες δεν υπάρχουν για να μαλακώσει ο τράχηλος. Ο γιατρός μου που με είδε χθες μου είπε πως ο πλακούντας έχει αρκετές ασβεστωσεις, αν αυξηθούν λίγο ακόμη το μωρό δε θα παίρνει οσο οξυγόνο χρειάζεται. Ο τράχηλος μου είναι ασυγκινητος εδώ και 10 μέρες. Το καλό είναι πως η μικρή έχει πάρει θέση κανονικά...βρίσκεται χαμηλά αλλά δεν έχει εμπεδωθεί.

Νιώθω παρα πολύ βαριά...πήρα 23 κιλα χωρίς να τρώω σαβούρες...είναι πρησμένα και τα νύχια μου και είμαι σε τέτοια απόγνωση που κλαίω που υπάρχω. Θέλω να γεννήσω...θα σκάσω!

Ο γιατρός μου λοιπόν εχθές μου έδωσε κάτι χαπάκια-υποθετα και μου είπε να πάρω το 1 αύριο το βράδυ πριν κοιμηθώ. Αυτό θα μου μαλακώσει τον τράχηλο και ίσως ξεκινήσει και ο τοκετός. Αν όχι θα κάνω το ίδιο το επόμενο βραδύ, αν και πάλι δεν ξεκινήσουν οι πόνοι και οι σχετικές συσπάσεις θα κλείσουμε ραντεβού για πρόκληση τοκετού στην κλινική.

Γενικά, είμαι πολύ χαλαρή με τη διαδικασία της γέννας, θέλω να τη ζήσω...αλλά έχω φρικάρει με την όλη κατάσταση της εγκυμοσύνης. Θέλω πίσω τον παλιό μου εαυτό. Νιώθω πως ακούγεται εγωιστικό...ίσως είναι αλλά δεν αντέχω άλλο αυτήν την κατάσταση.

Αυτά από μένα!

Κορίτσια εύχομαι σε όλες μας, με τον απόλυτο ορισμό της φράσης, "Καλή Λευτεριά "!!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

8 ώρες πρίν, Irini85 είπε:

Γεια σας κορίτσια...

Να σας πω και τα δικά μου κατορθώματα, που είναι τελείως ανάποδα από τα δικά σας.

Μπήκα σημερα στη 40η εβδομάδα με ΠΗΤ 11.10. Η κόρη μου μια χαρά έχει μεγαλώσει πολύ είναι κ πανω απο τα φυσιολογικά με μεγάλη κινητικότητα μάλιστα. 

Σε ότι αφορά εμένα, συσπάσεις δεν έχω καθόλου, τα υγρά μου εδώ και 10 μέρες δεν υπάρχουν για να μαλακώσει ο τράχηλος. Ο γιατρός μου που με είδε χθες μου είπε πως ο πλακούντας έχει αρκετές ασβεστωσεις, αν αυξηθούν λίγο ακόμη το μωρό δε θα παίρνει οσο οξυγόνο χρειάζεται. Ο τράχηλος μου είναι ασυγκινητος εδώ και 10 μέρες. Το καλό είναι πως η μικρή έχει πάρει θέση κανονικά...βρίσκεται χαμηλά αλλά δεν έχει εμπεδωθεί.

Νιώθω παρα πολύ βαριά...πήρα 23 κιλα χωρίς να τρώω σαβούρες...είναι πρησμένα και τα νύχια μου και είμαι σε τέτοια απόγνωση που κλαίω που υπάρχω. Θέλω να γεννήσω...θα σκάσω!

Ο γιατρός μου λοιπόν εχθές μου έδωσε κάτι χαπάκια-υποθετα και μου είπε να πάρω το 1 αύριο το βράδυ πριν κοιμηθώ. Αυτό θα μου μαλακώσει τον τράχηλο και ίσως ξεκινήσει και ο τοκετός. Αν όχι θα κάνω το ίδιο το επόμενο βραδύ, αν και πάλι δεν ξεκινήσουν οι πόνοι και οι σχετικές συσπάσεις θα κλείσουμε ραντεβού για πρόκληση τοκετού στην κλινική.

Γενικά, είμαι πολύ χαλαρή με τη διαδικασία της γέννας, θέλω να τη ζήσω...αλλά έχω φρικάρει με την όλη κατάσταση της εγκυμοσύνης. Θέλω πίσω τον παλιό μου εαυτό. Νιώθω πως ακούγεται εγωιστικό...ίσως είναι αλλά δεν αντέχω άλλο αυτήν την κατάσταση.

Αυτά από μένα!

Κορίτσια εύχομαι σε όλες μας, με τον απόλυτο ορισμό της φράσης, "Καλή Λευτεριά "!!

Καλημερα!!! Με το καλο να υποδεχτεις το μωρακι σου:x

Δεν ειναι καθολου εγωιστικο, δεν ειναι ευκολα ολα αυτα που περναμε!!! Ολα θα πανε καλα.. καλη "λευτερια"

  • Μου αρέσει 1

H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Irini85 είπε:

Γεια σας κορίτσια...

Να σας πω και τα δικά μου κατορθώματα, που είναι τελείως ανάποδα από τα δικά σας.

Μπήκα σημερα στη 40η εβδομάδα με ΠΗΤ 11.10. Η κόρη μου μια χαρά έχει μεγαλώσει πολύ είναι κ πανω απο τα φυσιολογικά με μεγάλη κινητικότητα μάλιστα. 

Σε ότι αφορά εμένα, συσπάσεις δεν έχω καθόλου, τα υγρά μου εδώ και 10 μέρες δεν υπάρχουν για να μαλακώσει ο τράχηλος. Ο γιατρός μου που με είδε χθες μου είπε πως ο πλακούντας έχει αρκετές ασβεστωσεις, αν αυξηθούν λίγο ακόμη το μωρό δε θα παίρνει οσο οξυγόνο χρειάζεται. Ο τράχηλος μου είναι ασυγκινητος εδώ και 10 μέρες. Το καλό είναι πως η μικρή έχει πάρει θέση κανονικά...βρίσκεται χαμηλά αλλά δεν έχει εμπεδωθεί.

Νιώθω παρα πολύ βαριά...πήρα 23 κιλα χωρίς να τρώω σαβούρες...είναι πρησμένα και τα νύχια μου και είμαι σε τέτοια απόγνωση που κλαίω που υπάρχω. Θέλω να γεννήσω...θα σκάσω!

Ο γιατρός μου λοιπόν εχθές μου έδωσε κάτι χαπάκια-υποθετα και μου είπε να πάρω το 1 αύριο το βράδυ πριν κοιμηθώ. Αυτό θα μου μαλακώσει τον τράχηλο και ίσως ξεκινήσει και ο τοκετός. Αν όχι θα κάνω το ίδιο το επόμενο βραδύ, αν και πάλι δεν ξεκινήσουν οι πόνοι και οι σχετικές συσπάσεις θα κλείσουμε ραντεβού για πρόκληση τοκετού στην κλινική.

Γενικά, είμαι πολύ χαλαρή με τη διαδικασία της γέννας, θέλω να τη ζήσω...αλλά έχω φρικάρει με την όλη κατάσταση της εγκυμοσύνης. Θέλω πίσω τον παλιό μου εαυτό. Νιώθω πως ακούγεται εγωιστικό...ίσως είναι αλλά δεν αντέχω άλλο αυτήν την κατάσταση.

Αυτά από μένα!

Κορίτσια εύχομαι σε όλες μας, με τον απόλυτο ορισμό της φράσης, "Καλή Λευτεριά "!!

Κοριτσι μου μη νιώθεις άσχημα κι εγω εχω πητ 8/10 κι αν δεν εχω γεννησει μεχρι 10/10 θα μπω με πρόκληση, εχω παρει 26 κιλα και νιωθω πολυ ασχημα με τον εαυτό μου, αλλά προσπαθώ όσο μπορώ να σκέφτομαι θετικά. Βεβαια να σου πω την αλήθεια εγώ δεν πρόσεξα καθολου έτρωγα οτι μου ερχόταν. Να ερθει με το καλο η κορούλα μου και μετα αν υπάρχει θέληση ολα θα γίνουν. Εστίασε στην στιγμη εξάλλου μας έμεινε πολυ λιγο και νομίζω ότι όταν τα πάρουμε στην αγκαλιά μας θα τα ξεχάσουμε ολα και θα βρούμε τη δυναμη για οτι χρειαστεί.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Irini85 είπε:

Γεια σας κορίτσια...

Να σας πω και τα δικά μου κατορθώματα, που είναι τελείως ανάποδα από τα δικά σας.

Μπήκα σημερα στη 40η εβδομάδα με ΠΗΤ 11.10. Η κόρη μου μια χαρά έχει μεγαλώσει πολύ είναι κ πανω απο τα φυσιολογικά με μεγάλη κινητικότητα μάλιστα. 

Σε ότι αφορά εμένα, συσπάσεις δεν έχω καθόλου, τα υγρά μου εδώ και 10 μέρες δεν υπάρχουν για να μαλακώσει ο τράχηλος. Ο γιατρός μου που με είδε χθες μου είπε πως ο πλακούντας έχει αρκετές ασβεστωσεις, αν αυξηθούν λίγο ακόμη το μωρό δε θα παίρνει οσο οξυγόνο χρειάζεται. Ο τράχηλος μου είναι ασυγκινητος εδώ και 10 μέρες. Το καλό είναι πως η μικρή έχει πάρει θέση κανονικά...βρίσκεται χαμηλά αλλά δεν έχει εμπεδωθεί.

Νιώθω παρα πολύ βαριά...πήρα 23 κιλα χωρίς να τρώω σαβούρες...είναι πρησμένα και τα νύχια μου και είμαι σε τέτοια απόγνωση που κλαίω που υπάρχω. Θέλω να γεννήσω...θα σκάσω!

Ο γιατρός μου λοιπόν εχθές μου έδωσε κάτι χαπάκια-υποθετα και μου είπε να πάρω το 1 αύριο το βράδυ πριν κοιμηθώ. Αυτό θα μου μαλακώσει τον τράχηλο και ίσως ξεκινήσει και ο τοκετός. Αν όχι θα κάνω το ίδιο το επόμενο βραδύ, αν και πάλι δεν ξεκινήσουν οι πόνοι και οι σχετικές συσπάσεις θα κλείσουμε ραντεβού για πρόκληση τοκετού στην κλινική.

Γενικά, είμαι πολύ χαλαρή με τη διαδικασία της γέννας, θέλω να τη ζήσω...αλλά έχω φρικάρει με την όλη κατάσταση της εγκυμοσύνης. Θέλω πίσω τον παλιό μου εαυτό. Νιώθω πως ακούγεται εγωιστικό...ίσως είναι αλλά δεν αντέχω άλλο αυτήν την κατάσταση.

Αυτά από μένα!

Κορίτσια εύχομαι σε όλες μας, με τον απόλυτο ορισμό της φράσης, "Καλή Λευτεριά "!!

Καταρχάς μακάρι να γεννήσεις σύντομα! Κυρίως για να ανακουφιστείς. Γιατί όμως αισθάνεσαι τύψεις; Θεωρώ πολύ λογικό να "θρηνείς" για τον παλιό σου εαυτό. Απλώς σκέψου ότι αυτή τη στιγμή σε έχουν επηρεάσει και οι ορμόνες. Νομίζω ότι όταν γεννήσεις θα αναθεωρήσεις όλη σου τη στάση. Όχι γιατί το παιδί ως δια μαγείας θα τα πάρει αλλά γιατί ο χρόνος και η συμφιλίωση με ένα νέο πρόσωπο που θα το αγαπήσεις θα σε κάνει να δεις και διαφορετικά τον εαυτό σου. Εξάλλου γεννιέται το παιδί, γεννιέσαι και εσύ ως μητέρα. Όλες οι μεταβάσεις έχουν απώλειες. Ακόμη κι αν είναι απώλεια της εμφάνισης του εαυτού μας ή βαθύτερων χαρακτηριστικών της προσωπικότητάς μας. Με τον καιρό όμως όλα θα ισορροπήσουν! (Επίσης, τα λέω για να τα ακούω και εγώ όλα αυτά... Φρικαρω πολύ ώρες ώρες)

Εγω έκανα το nst, όλα καλά. 

@vaso_mpempisΒάσω ο γιατρός σου είπε να κάνεις εισαγωγή στις 6 πχ το πρωί ή από το προηγούμενο βράδυ στις 12 για να ετοιμαστείς για την καισαρική; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , Margr είπε:

Καταρχάς μακάρι να γεννήσεις σύντομα! Κυρίως για να ανακουφιστείς. Γιατί όμως αισθάνεσαι τύψεις; Θεωρώ πολύ λογικό να "θρηνείς" για τον παλιό σου εαυτό. Απλώς σκέψου ότι αυτή τη στιγμή σε έχουν επηρεάσει και οι ορμόνες. Νομίζω ότι όταν γεννήσεις θα αναθεωρήσεις όλη σου τη στάση. Όχι γιατί το παιδί ως δια μαγείας θα τα πάρει αλλά γιατί ο χρόνος και η συμφιλίωση με ένα νέο πρόσωπο που θα το αγαπήσεις θα σε κάνει να δεις και διαφορετικά τον εαυτό σου. Εξάλλου γεννιέται το παιδί, γεννιέσαι και εσύ ως μητέρα. Όλες οι μεταβάσεις έχουν απώλειες. Ακόμη κι αν είναι απώλεια της εμφάνισης του εαυτού μας ή βαθύτερων χαρακτηριστικών της προσωπικότητάς μας. Με τον καιρό όμως όλα θα ισορροπήσουν! (Επίσης, τα λέω για να τα ακούω και εγώ όλα αυτά... Φρικαρω πολύ ώρες ώρες)

Εγω έκανα το nst, όλα καλά. 

@vaso_mpempisΒάσω ο γιατρός σου είπε να κάνεις εισαγωγή στις 6 πχ το πρωί ή από το προηγούμενο βράδυ στις 12 για να ετοιμαστείς για την καισαρική; 

Εχω ραντεβου την επομενη Τριτη. Υποθετω τοτε θα με ενημερωσει.

Αχ κοριτσια.. οσες εχετε ηδη παιδακι θα με καταλαβετε! Εγω απο τη στιγμη που γεννησα τον γιο μου,ειδικα τα δυο πρωτα χρονια, ξεχασα πως ηταν η ζωη μου χωρις αυτον. Πραγματικα πολλες φορες λεω στον αντρα μου.. μα καλα τι καναμε πριν δε θυμαμαι!! Αυτο δεν ειναι για παντα σαφως.. θεωρω οτι δεν πρεπει να εστιαζουμε στην μια μας ιδιοτητα της μητερας. Εχουμε αναγκη απο πολλα αλλα και πρεπει να κανουμε πραγματα περα απο τα παιδια μας για να ειμαστε καλα και εμεις και αυτα. Ομως αυτο ερχεται αργοτερα..

Οταν γεννας παθαινεις αμνησια χαχαχα

Εγω μετα τα 2 .. 2μιση θα πω αρχισα να το νιωθω αλλα ηθελα 2ο παιδι οποτε θα παρει παραταση αλλα 2χρονια :-P

(αλλες μαμαδες το νιωθουν νωριτερα.. καθε μια εχει διαφορετικες αναγκες) 

Μετα ποιος μας πιανει κοριτσια!!!

 

  • Μου αρέσει 2

H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμενα η ζωή μου προ εγκυμοσύνης ήταν πολύ έντονη λόγω της δουλειάς μου.

Πολλά ταξίδια, συνέδρια, πολλές ώρες δουλειά και έντονη κοινωνική ζωή.

Τόσους μήνες, από τον Φεβρουαριο δηλαδή, όλα αυτά είναι παρελθόν. Κι ο νέος τρόπος ζωής δεν είναι αυτός που με εκφράζει. Για αυτό και θα πάρω την απολύτως απαραίτητη άδεια μου. Ξεκινάω MBA με το νέο έτος. Ξεκινάω διατροφή με διατροφολόγο με το που επιστρέφω από κλινική και με το που μπορέσω και γυμναστική.

Θέλω να μαι μαμά...αλλά θέλω η κόρη μου να με θαυμάζει και οπωσδήποτε δε θέλω να μαι μια άλλη από ότι ήμουν.

Θεωρώ πως το ότι γινόμαστε μαμάδες αυτό δε συνεπάγεται παράλληλα ότι αφήνουμε πίσω τα θέλω μας και απλα μεγαλώνουμε παιδιά.

Βέβαια,  ακόμη δεν έχω γεννήσει...ελπίζω τα ίδια πιστεύω να τα έχω και μετά. 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , Irini85 είπε:

Εμενα η ζωή μου προ εγκυμοσύνης ήταν πολύ έντονη λόγω της δουλειάς μου.

Πολλά ταξίδια, συνέδρια, πολλές ώρες δουλειά και έντονη κοινωνική ζωή.

Τόσους μήνες, από τον Φεβρουαριο δηλαδή, όλα αυτά είναι παρελθόν. Κι ο νέος τρόπος ζωής δεν είναι αυτός που με εκφράζει. Για αυτό και θα πάρω την απολύτως απαραίτητη άδεια μου. Ξεκινάω MBA με το νέο έτος. Ξεκινάω διατροφή με διατροφολόγο με το που επιστρέφω από κλινική και με το που μπορέσω και γυμναστική.

Θέλω να μαι μαμά...αλλά θέλω η κόρη μου να με θαυμάζει και οπωσδήποτε δε θέλω να μαι μια άλλη από ότι ήμουν.

Θεωρώ πως το ότι γινόμαστε μαμάδες αυτό δε συνεπάγεται παράλληλα ότι αφήνουμε πίσω τα θέλω μας και απλα μεγαλώνουμε παιδιά.

Βέβαια,  ακόμη δεν έχω γεννήσει...ελπίζω τα ίδια πιστεύω να τα έχω και μετά. 

Δεν είχα πρόθεση να υποδείξω ότι θα ξεχάσεις αυτό που ήσουν! Απλώς ακόμη και αν τον πρώτο καιρό χαθείς μετά θα βρεις ισορροπίες και τον εαυτό σου. 

Εγώ ας πούμε είμαι ελεύθερος επαγγελματίας και μέχρι την προηγούμενη μέρα της καισαρικής θα εργάζομαι, θα επιστρέψω διαδικτυακά στην εργασία 3 εβδομάδες μετά και λίγο αργότερα δια ζώσης! 

Σε καμία περίπτωση δεν νομίζω ότι παθαίνουμε μετάλλαξη! Το θέμα είναι να ισορροπήσουμε την νέα ζωή μας με την παλαιά! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια, τι κάνετε ; Σας έβαλαν να κάνετε καλλιέργια κολπικού ;

Εμένα βρέθηκε στρεπτοκοκκος τύπου Β. Μου είπε να πάρω τώρα μια αντιβίωση, οτι θα πάρω οπωσδήποτε κατα τον τοκετό ενδοφλέβια αντιβίωση - και να μην ξεχάσω με τίποτα να το αναφέρω - , και οτι τις πρώτες 48 ώρες δεν θα έχω το rooming in για να τον παρακολουθούν οι παιδίατροι.

Είμαι να σκάσω... Εχει καμία άλλη παρόμοια εμπειρία ;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Margr said:

Δεν είχα πρόθεση να υποδείξω ότι θα ξεχάσεις αυτό που ήσουν! Απλώς ακόμη και αν τον πρώτο καιρό χαθείς μετά θα βρεις ισορροπίες και τον εαυτό σου. 

Εγώ ας πούμε είμαι ελεύθερος επαγγελματίας και μέχρι την προηγούμενη μέρα της καισαρικής θα εργάζομαι, θα επιστρέψω διαδικτυακά στην εργασία 3 εβδομάδες μετά και λίγο αργότερα δια ζώσης! 

Σε καμία περίπτωση δεν νομίζω ότι παθαίνουμε μετάλλαξη! Το θέμα είναι να ισορροπήσουμε την νέα ζωή μας με την παλαιά! 

Αχ όχι μην παρεξηγούμαι...έχεις απόλυτο δίκιο.

Το βασικό είναι να βρούμε τις ισορροπίες μας χωρίς να χάσουμε τον εαυτό μας!!

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, συμφωνώ μαζί σας. Συμφωνώ με το να κάνει κάθε μαμά αυτό που την εκφράζει. Συμφωνώ με το θηλασμό, με τη φόρμουλα, με τη συγκοιμηση, με το χωριστό δωμάτιο, με την επιστροφή στην εργασία ή με το αποκλειστικό μεγάλωμα παιδιών... οτιδήποτε κάνει την κάθε μαμά ευτυχισμένη, και την οικογένεια αρμονική.

Στην πράξη τώρα, εγώ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ, δεν έχω κατάφερει να τα συνδυάσω. Δουλειά με παιδιά ναι, υποχρεωτικά (εφόσον δουλεύω για να βιοποριστω και όχι για χόμπυ). Αλλά κοινωνική ζωή; Ελεύθερος χρόνος; Άγνωστες λέξεις για μένα. Θαυμάζω όσες τα έχετε κατάφερει. Αλλά το κεφάλι μου δε μπορεί να χωρέσει πώς θα μπορούσα να το κάνω, εφόσον δεν έχω βοήθεια. (Καλά, στο πρώτο παιδί που το μεγάλωσα τελείως μόνη ήταν λίγο πολύ μονόδρομος- αλλά και τώρα με το δεύτερο που είμαστε δύο γονείς, διπλάσιες ανάγκες, διπλάσιες απαιτήσεις, πώς θα μπορούσε να γίνει;)

Στη θεωρία καταλαβαίνω τη σημασία του προσωπικού χρόνου. Στην πράξη είναι που μου φαίνεται ανέφικτο. 

Προς Θεού, μην θεωρηθεί ότι διαφωνώ/εναντιώνομαι σε κάποια. Ίσα ίσα, αφού λέτε ότι γίνεται, το πιστεύω, κι ας μοιάζει σε μένα αδύνατο. Προφανώς κάτι κάνω εγώ λάθος ή δεν έχω σκεφτεί καλά.

 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, zouko είπε:

Καλησπέρα κορίτσια, τι κάνετε ; Σας έβαλαν να κάνετε καλλιέργια κολπικού ;

Εμένα βρέθηκε στρεπτοκοκκος τύπου Β. Μου είπε να πάρω τώρα μια αντιβίωση, οτι θα πάρω οπωσδήποτε κατα τον τοκετό ενδοφλέβια αντιβίωση - και να μην ξεχάσω με τίποτα να το αναφέρω - , και οτι τις πρώτες 48 ώρες δεν θα έχω το rooming in για να τον παρακολουθούν οι παιδίατροι.

Είμαι να σκάσω... Εχει καμία άλλη παρόμοια εμπειρία ;

Καλησπέρα εγώ την Δευτέρα έχω αυτή την εξέταση και έχω λίγο αγονια να πω την αλήθεια ....να σου πω κάτι όμως  φίλη μην ανχονεσε αφού θα πάρεις αντιβίωση και θα βλέπουν και το μωράκι  σ μην φοβάσαι όλα καλά θα πάνε θα δεις ❤️

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Melie είπε:

Κορίτσια, συμφωνώ μαζί σας. Συμφωνώ με το να κάνει κάθε μαμά αυτό που την εκφράζει. Συμφωνώ με το θηλασμό, με τη φόρμουλα, με τη συγκοιμηση, με το χωριστό δωμάτιο, με την επιστροφή στην εργασία ή με το αποκλειστικό μεγάλωμα παιδιών... οτιδήποτε κάνει την κάθε μαμά ευτυχισμένη, και την οικογένεια αρμονική.

Στην πράξη τώρα, εγώ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ, δεν έχω κατάφερει να τα συνδυάσω. Δουλειά με παιδιά ναι, υποχρεωτικά (εφόσον δουλεύω για να βιοποριστω και όχι για χόμπυ). Αλλά κοινωνική ζωή; Ελεύθερος χρόνος; Άγνωστες λέξεις για μένα. Θαυμάζω όσες τα έχετε κατάφερει. Αλλά το κεφάλι μου δε μπορεί να χωρέσει πώς θα μπορούσα να το κάνω, εφόσον δεν έχω βοήθεια. (Καλά, στο πρώτο παιδί που το μεγάλωσα τελείως μόνη ήταν λίγο πολύ μονόδρομος- αλλά και τώρα με το δεύτερο που είμαστε δύο γονείς, διπλάσιες ανάγκες, διπλάσιες απαιτήσεις, πώς θα μπορούσε να γίνει;)

Στη θεωρία καταλαβαίνω τη σημασία του προσωπικού χρόνου. Στην πράξη είναι που μου φαίνεται ανέφικτο. 

Προς Θεού, μην θεωρηθεί ότι διαφωνώ/εναντιώνομαι σε κάποια. Ίσα ίσα, αφού λέτε ότι γίνεται, το πιστεύω, κι ας μοιάζει σε μένα αδύνατο. Προφανώς κάτι κάνω εγώ λάθος ή δεν έχω σκεφτεί καλά.

 

Όχι κορίτσι μου δε κανείς λάθος ποτέ δεν είσαι ίδια με πριν γιατί τώρα πια είσαι κάτι για το οποίο λόγω φύσης είχες προοριστεί να γίνεις δε λέει να αφήσεις τον εαυτό σ προς θεού αλλά πάνω από όλα θα είσαι μάνα η πρώτη η τελευταία κ ολοκληρωτική σου σκέψη θα είναι το τα παιδια σ αν έφαγαν τι έγινε στο σχολείο γιατί κλαίει γιατί δε έχει διάθεση σημερα κ τα λοιπά όλα είναι μέσα στη ζωή παθαίνεις φρίκες εννοείται εγώ την πέρασα κοντά στα ένα πήγαινε ο μικρός τώρα είναι πέντε μισή έκλαιγα θυμάμαι πάει η ζωή μ τελείωσε δεν έχω χρόνο για μενα καθολου ούτε να χαλαρώσω με ένα παιδί κ πολύ βοήθεια κ από τον άντρα μ κ από την μαμά μου κ με τις βόλτες κ τα ταξίδια μας μας τον κρατούσε η μητέρα μου αλλά κ πάλι ήμουν μια άλλη δεν ήμουν αυτή η ελεύθερη από πριν κ μόνο που έννοιες που είχα αν θα είναι καλά το παιδί μου κ όλα τα υπόλοιπα που σκέφτονται οι νέες μανούλες !!! Τώρα πλέον μετά από πέντε χρόνια κ περιμένοντας τον δεύτερο μπομπιρακο νομίζω είμαι πιο συνειδητοποιημενη για το τι με περιμένει γιατί απλά είμαι ήδη μάνα απλά θα γίνω εις διπλούν !!!! Όλα είναι μέσα στο πρόγραμμα κορίτσια όπως είπε κ μια άλλη μανουλα πιο πάνω όταν γίνεσαι μανουλα μετά θρηνεί σ για ένα διάστημα τον άνθρωπο που έχασες τον παλιό σου εαυτό για να καλωσορίσεις όμως τον νέο αναβαθμισμένο σου ευαυτο αυτόν που προοριζόσουν να γίνεις εφόσον το ήθελες πάντα κ ποτέ δεν κατηγορώ αυτούς που από επιλογή δεν θέλουν παιδιά ο καθένας κάνει αυτό που επιθυμεί στη ζωή του φυσικά !!!! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Margr είπε:

Δεν είχα πρόθεση να υποδείξω ότι θα ξεχάσεις αυτό που ήσουν! Απλώς ακόμη και αν τον πρώτο καιρό χαθείς μετά θα βρεις ισορροπίες και τον εαυτό σου. 

Εγώ ας πούμε είμαι ελεύθερος επαγγελματίας και μέχρι την προηγούμενη μέρα της καισαρικής θα εργάζομαι, θα επιστρέψω διαδικτυακά στην εργασία 3 εβδομάδες μετά και λίγο αργότερα δια ζώσης! 

Σε καμία περίπτωση δεν νομίζω ότι παθαίνουμε μετάλλαξη! Το θέμα είναι να ισορροπήσουμε την νέα ζωή μας με την παλαιά! 

Κι εγω πολ μηχανικος ειμαι και θα δουλευω μεχρι να μπω μαιευτηριο.

Ο καθενας το ζει διαφορετικα, εμενα ετσι μου βγαινει. Και απ οσα εχω διαβασει και επειδη φυσικα μπορω.. τωρα οπως και στον γιο μου 18μηνες θα ειμαστε μαζι με τη μικρη. Μετα παιδικο κλπ

Η καθε μαμα θελει το χρονο της. Εγω πχ αποθηλασα 16 μηνων και μετα πηγα σε διαιτολογο νωριτερα μου φαινοταν ακατορθωτο 

Βοηθεια απο αλλον δεν εχω οποτε ισως ειναι και ο μονοδρομος που ακολουθω με χαρα αλλιως θα παθαινα και καταθλιψη 

Στην αρχη εγω επαθα μεταλλαξη το ομολογω χαχαχαχα εεεεερωτα δε μ ενοιαζε τιποτα

Να ναι γερα τα παιδακια μας και ολα θα ξαναμπουν σε σειρα και μαλιστα πιο ωραια

3 ώρες πρίν, zouko είπε:

Καλησπέρα κορίτσια, τι κάνετε ; Σας έβαλαν να κάνετε καλλιέργια κολπικού ;

Εμένα βρέθηκε στρεπτοκοκκος τύπου Β. Μου είπε να πάρω τώρα μια αντιβίωση, οτι θα πάρω οπωσδήποτε κατα τον τοκετό ενδοφλέβια αντιβίωση - και να μην ξεχάσω με τίποτα να το αναφέρω - , και οτι τις πρώτες 48 ώρες δεν θα έχω το rooming in για να τον παρακολουθούν οι παιδίατροι.

Είμαι να σκάσω... Εχει καμία άλλη παρόμοια εμπειρία ;

Καλλιεργεια εκανα ναι. Ειναι στο πρωτοκολλο ολες νομιζω κανουν

Ολα θα πανε καλα αγαπη.. αφου θα παρεις αντιβιωση θα φυγει πιστευω απλα προληπτικα θα το παρακολουθησουν

  • Μου αρέσει 2

H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, zouko είπε:

Καλησπέρα κορίτσια, τι κάνετε ; Σας έβαλαν να κάνετε καλλιέργια κολπικού ;

Εμένα βρέθηκε στρεπτοκοκκος τύπου Β. Μου είπε να πάρω τώρα μια αντιβίωση, οτι θα πάρω οπωσδήποτε κατα τον τοκετό ενδοφλέβια αντιβίωση - και να μην ξεχάσω με τίποτα να το αναφέρω - , και οτι τις πρώτες 48 ώρες δεν θα έχω το rooming in για να τον παρακολουθούν οι παιδίατροι.

Είμαι να σκάσω... Εχει καμία άλλη παρόμοια εμπειρία ;

Έκανα καλλιέργεια, αλλά βρήκα μόνο μύκητες και ακολουθώ αγωγή. Φαντάζομαι όμως ότι αυτό που περνάς το έχουν αντιμετωπίσει κι άλλες γυναίκες. Οπότε κουράγιο!

3 ώρες πρίν, Melie είπε:

Κορίτσια, συμφωνώ μαζί σας. Συμφωνώ με το να κάνει κάθε μαμά αυτό που την εκφράζει. Συμφωνώ με το θηλασμό, με τη φόρμουλα, με τη συγκοιμηση, με το χωριστό δωμάτιο, με την επιστροφή στην εργασία ή με το αποκλειστικό μεγάλωμα παιδιών... οτιδήποτε κάνει την κάθε μαμά ευτυχισμένη, και την οικογένεια αρμονική.

Στην πράξη τώρα, εγώ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ, δεν έχω κατάφερει να τα συνδυάσω. Δουλειά με παιδιά ναι, υποχρεωτικά (εφόσον δουλεύω για να βιοποριστω και όχι για χόμπυ). Αλλά κοινωνική ζωή; Ελεύθερος χρόνος; Άγνωστες λέξεις για μένα. Θαυμάζω όσες τα έχετε κατάφερει. Αλλά το κεφάλι μου δε μπορεί να χωρέσει πώς θα μπορούσα να το κάνω, εφόσον δεν έχω βοήθεια. (Καλά, στο πρώτο παιδί που το μεγάλωσα τελείως μόνη ήταν λίγο πολύ μονόδρομος- αλλά και τώρα με το δεύτερο που είμαστε δύο γονείς, διπλάσιες ανάγκες, διπλάσιες απαιτήσεις, πώς θα μπορούσε να γίνει;)

Στη θεωρία καταλαβαίνω τη σημασία του προσωπικού χρόνου. Στην πράξη είναι που μου φαίνεται ανέφικτο. 

Προς Θεού, μην θεωρηθεί ότι διαφωνώ/εναντιώνομαι σε κάποια. Ίσα ίσα, αφού λέτε ότι γίνεται, το πιστεύω, κι ας μοιάζει σε μένα αδύνατο. Προφανώς κάτι κάνω εγώ λάθος ή δεν έχω σκεφτεί καλά.

 

Είναι τόσες οι παράμετροι που καθορίζουν το μετά τη γέννα. Επίσης, σίγουρα και εγώ ως πρωτότοκη δεν ξέρω καν αν μπορώ να φανταστώ το μετά!! Όσες έχετε γεννήσει έχετε μάλλον καλύτερη ιδέα! Πολύ σημαντικό όμως αυτό που λες στην αρχή! 

Κορίτσια όσες κάνουμε καισαρική θα μας δώσουν φάρμακο μιτροταν που κόβει τον θηλασμό; Πήγα στο γιατρό σήμερα και δεν τον ρώτησα...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , Margr είπε:

Έκανα καλλιέργεια, αλλά βρήκα μόνο μύκητες και ακολουθώ αγωγή. Φαντάζομαι όμως ότι αυτό που περνάς το έχουν αντιμετωπίσει κι άλλες γυναίκες. Οπότε κουράγιο!

Είναι τόσες οι παράμετροι που καθορίζουν το μετά τη γέννα. Επίσης, σίγουρα και εγώ ως πρωτότοκη δεν ξέρω καν αν μπορώ να φανταστώ το μετά!! Όσες έχετε γεννήσει έχετε μάλλον καλύτερη ιδέα! Πολύ σημαντικό όμως αυτό που λες στην αρχή! 

Κορίτσια όσες κάνουμε καισαρική θα μας δώσουν φάρμακο μιτροταν που κόβει τον θηλασμό; Πήγα στο γιατρό σήμερα και δεν τον ρώτησα...

Αυτο το φαρμακο το πηρα κι εγω τις πρωτες μερες μετα την καισαρικη. Βοηθαει για να καθαρισει η μητρα αλλα δε θυμαμαι πως ακριβως.

Πρωτη φορα ακουω οτι κοβει τον θηλασμο. Εγω θηλασα χωρις κανενα προβλημα και μαλιστα απο την αρχη ειχα πολυ γαλα


H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...