Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 1 λεπτό , Lila ki είπε:

      Και εγώ ξεκινάω τον Απρίλιο !!!! Αμήν όλα δεξιά !!!! Να είσαι καλα κοπέλα μου για την υπομονή και είδες όλα ανταμείβονται ! Με το καλό !

      Καλή επιτυχία στην προσπάθεια σου! Να πάνε όλα καλά! 

      • Ευχή 1

Μανούλες Οκτωβρίου 2022❤️


Recommended Posts

Εμενα γεννήθηκε 3480 βγηκαμε 3200 κι ειχαμε ξεκινησει να την θηλάζω αποκλειστικά αλλα δεν ειχα πολυ γαλα και δεν έπαιρνε βαρος, έπαιρνε μονο 50γρ την εβδομάδα. Οποτε κάνουμε μικτή διατροφή, αλλα και παλι από το στήθος δε χορταίνει με τιποτα μια ωρα θηλάζει και μετα θελει και 90μλ συμπλήρωμα κάποιες φορές πινει και 120μλ και τρώει κάθε 3-4 ωρες αλλα παλι καλα το βραδυ κοιμαται δεν έχουμε θέματα είναι πολυ ησυχη η μικρη, τωρα ειναι 1 μηνων κι έχει πάει 4κιλα. Κάθεται και στο ριλαξ κανα μισαωρο το πρωι, αλλα γενικα θελει συνέχεια αγκαλιά ή μαρσιπο πολυ λιγο κάθεται μονη της στη φωλια ή στο λικνο. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

10 ώρες πρίν, katerinaki 86 είπε:

Καλησπερα κοριτσια!Εμεις δυστυχως με τον υπνο δεν τα παμε καλα!!Γενικα, ειναι σε μια φαση συνεχους γκρινιας και κλαματος...ολα τον ενοχλουν!Να τον αλλαζεις δε θελει, να τον πλενεις δε θελει, κατω δε θελει με τιποτα αλλα και αγκαλια ολο στη γκρινια ειναι...μονιμως μ' εναν απορροφητηρα ανοιχτο ειμαστε καθως ειναι το μονο που τον χαλαρωνει λιγο... εκτος απο το φαι βεβαια!Κι εμενα δεν εχει ωραριο στο θηλασμο, μπορει να ζητησει στο μισαωρο, μπορει και στο 2ωρο αν τα καταφερουμε και κοιμηθει....σημειωτεον βεβαια, κοιμαται μονο πανω μας η στο μαρσιπο. Σημερα που μιλησα με την παιδιατρο παλι εχουμε καταληξει οτι ζοριζεται λογω παλινδρομησης και μου προτεινε να ξεκινησουμε ενα φαρμακο μηπως και ηρεμησει λιγακι το δολιο!Πλεον μου κανει συνεχεια αναγωγες και τον βλεπω οτι ζοριζεται ο καημενουλης!Ευτυχως βαρος παιρνουμε φουλ. Επισης, το μουγκρισμα και σ' εμας παει συννεφο και τον εχω και πανω μου ολο το βραδυ και καταλαβαινετε...εχω ξεχασει τι παει να πει υπνος!

Ωχ μωρέ ο μπέμπακος θα πονάει μάλλον. Όταν τρώει τον κρατάς όρθιο να ρέφτει;; Θέλουν όλα τα στρώματα κλίση. Να μην είναι τελείως οριζόντιος ανάσκελα. Υπομονή κοριτσάκι μου.. νομίζω μετά το πρώτο 3μηνο περνάνε όλα αυτά.. 


H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, vaso_mpempis είπε:

Ωχ μωρέ ο μπέμπακος θα πονάει μάλλον. Όταν τρώει τον κρατάς όρθιο να ρέφτει;; Θέλουν όλα τα στρώματα κλίση. Να μην είναι τελείως οριζόντιος ανάσκελα. Υπομονή κοριτσάκι μου.. νομίζω μετά το πρώτο 3μηνο περνάνε όλα αυτά.. 

Ναι,μωρε ο καημενουλης!Τον κραταω και ρευεται μπορει και 2 και 3 φορες αλλα και παλι βγαζει. Κλιση εχω δωσει σε ολα αλλακαι παλι δεν καθεται με τιποτα κατω, με το που τον ακουμπησουμε σε κρεβατι κλαιει και χτυπιεται εκτος απο λιγες στιγμες μεσα στην ημερα που ειναι ξυπνιος και ηρεμος και καθεται για πολυ λιγο. Εχω και τον μικρο που με το που βαλουμε κατω  το μωρο τρεχει απο πανω του και το πειραζει...


H2Vhp2.png3ieAp3.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, katerinaki 86 είπε:

Ναι,μωρε ο καημενουλης!Τον κραταω και ρευεται μπορει και 2 και 3 φορες αλλα και παλι βγαζει. Κλιση εχω δωσει σε ολα αλλακαι παλι δεν καθεται με τιποτα κατω, με το που τον ακουμπησουμε σε κρεβατι κλαιει και χτυπιεται εκτος απο λιγες στιγμες μεσα στην ημερα που ειναι ξυπνιος και ηρεμος και καθεται για πολυ λιγο. Εχω και τον μικρο που με το που βαλουμε κατω  το μωρο τρεχει απο πανω του και το πειραζει...

Κι εμένα την πειράζει. Έχει καλή πρόθεση αλλά με το που δει ελευθερο το πεδίο αμέσως θα πάει. 

Άντε να ξεκινήσουμε παιδικό!!!!!

Κορίτσια με τη λοχεία πως πάτε; Σταμάτησαν οι πόνοι; Εγώ είμαι από καισαρική.. 3 βδομάδες πέρασαν κι ακόμα αν κουραστω θα πονέσω. Χτες πονούσα αρκετά έστειλα στη γιατρό μου είπε ξεκουραση.. και πράγματι κοιμήθηκα λίγο καλύτερα και σήμερα δεν πονάω.

Αίμα έχω ελάχιστο. 

Η κοιλιά έχει μαζέψει αρκετά αλλά έχω μια χλαπατσουλα που κρέμεται εννοείται χαχαχαχα

 

 

 

 


H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , vaso_mpempis είπε:

Κι εμένα την πειράζει. Έχει καλή πρόθεση αλλά με το που δει ελευθερο το πεδίο αμέσως θα πάει. 

Άντε να ξεκινήσουμε παιδικό!!!!!

Κορίτσια με τη λοχεία πως πάτε; Σταμάτησαν οι πόνοι; Εγώ είμαι από καισαρική.. 3 βδομάδες πέρασαν κι ακόμα αν κουραστω θα πονέσω. Χτες πονούσα αρκετά έστειλα στη γιατρό μου είπε ξεκουραση.. και πράγματι κοιμήθηκα λίγο καλύτερα και σήμερα δεν πονάω.

Αίμα έχω ελάχιστο. 

Η κοιλιά έχει μαζέψει αρκετά αλλά έχω μια χλαπατσουλα που κρέμεται εννοείται χαχαχαχα

 

 

 

 

Κι ο δικος μου καλοπροαιρετα παει αλλα δεν ειναι να του εχεις καμια εμπιστοσυνη...Παιρνει και τα ακουστικα του γιατρου και τον εξεταζει χαχαχα αλλα εχει τυχει να προλαβω στο τσακ ενα αυτοκινητακι πριν το τσουλησει στο κεφαλι του μωρου...

Εγω επιτελους πλεον μπορω να πω οτι ειμαι καλα. Προχθες σαραντισαμε και εδω και μια εβδομαδα εχουν σταματησει ευτυχως οι πονοι!Κι εγω ειχα μιλησει στο μηνα πανω με το γιατρο μου γιατι ειχα απελπιστει αλλα κι εμενα λογω κουρασης μου ειπε κι επειδη ειναι δευτερη καισαρικη. Στις 3 εβδομαδες που εισαι εσυ την παλευα μονο με παυσιπονα εχω να σου πω...επαιρνα deppon και υποθετο voltaren για να μπορω να ανταπεξελθω. Ελαχιστο αιμα εχω ακομα κι εγω. Εμενα παραδοξως την πρωτη φορα η κοιλια ηταν πιο χλαπατσε απο τωρα αλλα εχω ακομα τη μαυρη γραμμη και ειναι κι εντονη!Την επομενη εβδομαδα θα παω και στο γιατρο να με δει.

  • Μου αρέσει 1

H2Vhp2.png3ieAp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, katerinaki 86 είπε:

Κι ο δικος μου καλοπροαιρετα παει αλλα δεν ειναι να του εχεις καμια εμπιστοσυνη...Παιρνει και τα ακουστικα του γιατρου και τον εξεταζει χαχαχα αλλα εχει τυχει να προλαβω στο τσακ ενα αυτοκινητακι πριν το τσουλησει στο κεφαλι του μωρου...

Εγω επιτελους πλεον μπορω να πω οτι ειμαι καλα. Προχθες σαραντισαμε και εδω και μια εβδομαδα εχουν σταματησει ευτυχως οι πονοι!Κι εγω ειχα μιλησει στο μηνα πανω με το γιατρο μου γιατι ειχα απελπιστει αλλα κι εμενα λογω κουρασης μου ειπε κι επειδη ειναι δευτερη καισαρικη. Στις 3 εβδομαδες που εισαι εσυ την παλευα μονο με παυσιπονα εχω να σου πω...επαιρνα deppon και υποθετο voltaren για να μπορω να ανταπεξελθω. Ελαχιστο αιμα εχω ακομα κι εγω. Εμενα παραδοξως την πρωτη φορα η κοιλια ηταν πιο χλαπατσε απο τωρα αλλα εχω ακομα τη μαυρη γραμμη και ειναι κι εντονη!Την επομενη εβδομαδα θα παω και στο γιατρο να με δει.

Κι εγώ έχω μαύρη γραμμή έντονη.

Καλά ούτε εγώ τα αφήνω μόνα τα παιδιά.. κι ο δικός μου τα ίδια την κάνει πιστά τη μικρή με τα αυτοκινητάκια

Προχτές της έδωσε μια κουτουλια στην προσπάθεια του να τη φιλήσει

Μια ερώτηση.. η ροή σου ήταν σε όλη τη λοχεία κόκκινη; Τις τελευταίες μέρες βγάζω κίτρινο καφέ υγρά 

Διαβάζω ότι είναι φυσιολογικό αλλά δεν έχω μιλήσει με τη γιατρό για αυτό


H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι καλα μετα την καισαρικη είχα πόνους μονο μια εβδομάδα αντε κι άλλη μια όταν έκανα κάποιες κινήσεις αλλα σε πολυ νορμαλ βαθμό και το είχα πολυ άγχος γιατι ήταν η πρώτη μου και είχα ακούσει πολλά. 35 μερες μετα ακομα εχω λιγο αιμα αλλα έχει τύχει κι εγω κάποιες φορες να βγαλω καφε κίτρινα υγρα.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω ειχα αρκετα γρηγορη αναρρωση παροτι ειναι η τριτη μου καισαρικη. Τελευταια φορα παυσιπονο ηπια το βραδυ που γυρισα απο το μαιευτηριο ενα αποτελ. Φυσικα τραβηγματα και πονους γενικα ειχα και τις επομενες μερες ιδιαιτερα προς το βραδυ που ερχοταν η κουραση της ημερας. Αιμα κι εγω τις τελευταιες μερες εχω κατι πορτοκαλοκιτρινα υγρα μαλλον φυσιολογικο ειναι. Σημερα 40ντισαμε και θα παω απο βδομαδα στη γιατρο μου να με δει.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, vaso_mpempis είπε:

Κι εγώ έχω μαύρη γραμμή έντονη.

Καλά ούτε εγώ τα αφήνω μόνα τα παιδιά.. κι ο δικός μου τα ίδια την κάνει πιστά τη μικρή με τα αυτοκινητάκια

Προχτές της έδωσε μια κουτουλια στην προσπάθεια του να τη φιλήσει

Μια ερώτηση.. η ροή σου ήταν σε όλη τη λοχεία κόκκινη; Τις τελευταίες μέρες βγάζω κίτρινο καφέ υγρά 

Διαβάζω ότι είναι φυσιολογικό αλλά δεν έχω μιλήσει με τη γιατρό για αυτό

Χαχα...θεουλης και ο δικος σου!!

Κι εγω εχω καφε κιτρινα η ροζ. Κοκκινο ειχα πολυ λιγο στην αρχη και ειδα ξανα μετα παλι απο 2 εβδομαδες. Η μαια μου που το ειχαμε συζητησει μου ειχε πει οτι ειναι ολα φυσιολογικα, οποτε μην αγχωνεσαι!Αντε να δουμε ποτε θα σταματησει εντελως...εχω βαρεθει πια να φοραω σερβιετες τοσο καιρο!!

 

6 ώρες πρίν, eva141722 είπε:

Εγω ειχα αρκετα γρηγορη αναρρωση παροτι ειναι η τριτη μου καισαρικη. Τελευταια φορα παυσιπονο ηπια το βραδυ που γυρισα απο το μαιευτηριο ενα αποτελ. Φυσικα τραβηγματα και πονους γενικα ειχα και τις επομενες μερες ιδιαιτερα προς το βραδυ που ερχοταν η κουραση της ημερας. Αιμα κι εγω τις τελευταιες μερες εχω κατι πορτοκαλοκιτρινα υγρα μαλλον φυσιολογικο ειναι. Σημερα 40ντισαμε και θα παω απο βδομαδα στη γιατρο μου να με δει.

Τελεια για τριτη καισαρικη!!Δεν ξερω απο τι εξαρταται η πορεια της αναρρωσης...στην πρωτη καισαρικη κι εγω δε χρειαστηκα παυσιπονα στο σπιτι, τωρα ζοριστηκα πολυ και πηρα κι ενα καρο παυσιπονα ενω γενικα αποφευγω τα φαρμακα κι ειμαι και ανθεκτικη στον πονο.  Μου το ειχε πει βεβαια ο γιατρος οτι ειχα δυσκολη καισαρικη κι ισως αυτο να επαιξε ρολο σε συνδυασμο με το οτι δεν ξεκουραστηκα καθολου και που απο την αρχη κοιμομουν με το μωρο πανω μου, οποτε δεν ισιωνε το σωμα μου καθολου.

  • Μου αρέσει 1

H2Vhp2.png3ieAp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 8/11/2022 at 6:05 ΜΜ, vaso_mpempis είπε:

Καλησπέρα

Τι κάνετε βρε κορίτσια;; Κοιμάται καθόλου; 

Καλημέρα!! Από την ώρα που απαντώ καταλαβαίνεις αν κοιμάται... χαχαχχα όχι εντάξει...εμείς είμαστε με τις μέρες μας στο θέμα του ύπνου... αυτή τη βδομάδα κοιμήθηκε τα δύο πρώτα 4ωρα της...σήμερα ήταν το δεύτερο... νιώθω λες και έχω κοιμηθεί 8ωρο! Εμάς κορίτσια τα πολλά μουγκρητά τα έχει σταματήσει...κάποιες φορές ζοριζομαι και μουγκρίζει αλλά σπάνια πλέον. Και εγώ θηλάζω αποκλειστικά... κορίτσια στο θέμα του ύπνου, μπορεί να με πείτε αναίσθητη δεν ξέρω αλλά εγώ την έβγαλα από το δωμάτιο μας, κοιμάται στο δικό της τώρα...την βγαλαμε για μια μέρα που είχαμε ψεκάσει κάτι στο δωμάτιο μας και συνειδητοποίησα ότι μου εκανε πολύ καλά ψυχολογικά και δεν την ξαναεφερα χαχα.. όταν ήταν μαζί μας κάναμε τόσο κόπο να κοιμηθεί κλπ και μετά το δωμάτιο ήταν ναρκοπέδιο,είναι και παρκέ και ακούγονται τα βήματα,δεν μπορούσαμε ούτε να μπούμε να πάρουμε κάτι, αφήστε που μπορεί να θέλαμε να πούμε κάτι με τον άντρα μου πριν κοιμηθούμε και δεν μπορούσαμε μην ξυπνήσει, πλευρό αλλάζαμε με καρδιοχτύπι μην τρίξει το κρεβάτι, δεν το συζητώ να θεκαμε να βηξουμε,να φτερνιστουμε... αφήστε τα... Εν τω μεταξύ εγώ δεν κέρδιζα τίποτα που ήταν στο δωμάτιο διότι όταν ξυπνούσε την έπαιρνα και πηγαίναμε είτε στο δωμάτιο της για να φάει είτε στο σαλόνι...οπότε δεν είναι ότι γλυτωνα τα πήγαινε - έλα...τώρα είμαστε καλύτερα έτσι..την κοιμιζω ακόμα στο καρότσι - καλαθουνα με λευκό ήχο και κούνημα πέρα δώθε και αν την πάρει καλά ο ύπνος ειανστε χάρμα....αλλά περνάει κάποιες φασεις έντονης γκρίνιας που δεν ξέρεις τι να την κάνεις..πολύ δύσκολο! Συν του ότι περάσαμε κορωνοιο τώρα, αλλά είμαστε καλά! Το μωρό τελείως ασυμπτωματικο ευτυχώς!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, vaso_mpempis είπε:

Η παρακρουση της λεχώνας.. στολίσαμε δέντρο σήμερα 13/11!!! 

Χαχαχαχαχα

 

κι εγω σκεφτομαι να στολισω σε κανενα 10ημερο.Με τοση ζεστη δε μου κανει ορεξη

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Πώς πάτε με το μουγκρητό και το σφίξιμο;! Εμείς συνεχίζουμε... Είναι 26ημερων. Κάνει πολλές φορές κακά την ημέρα και είναι καλό το χρώμα τους οπότε έχω απορρίψει την δυσκοιλιότητα η την αλλεργία.

Έχετε ρωτήσει γιατρό;;

Θυμάμαι ότι το έκανε και ο γιος μου για λίγο οπότε δεν έχω ρωτήσει ακόμα.. 

Ελπίζω να σταματήσει σύντομα 

  • Μου αρέσει 1

H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, eva141722 είπε:

κι εγω σκεφτομαι να στολισω σε κανενα 10ημερο.Με τοση ζεστη δε μου κανει ορεξη

 

εμας μας αρεσουν τα λαμπιονια πολυ και εχει βαλει και λιγο κρυουλακι..... αλλο που δεν ηθελα!! χαχαχα

  • Μου αρέσει 1

H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

On 15/11/2022 at 1:13 ΜΜ, vaso_mpempis είπε:

Καλησπέρα

Πώς πάτε με το μουγκρητό και το σφίξιμο;! Εμείς συνεχίζουμε... Είναι 26ημερων. Κάνει πολλές φορές κακά την ημέρα και είναι καλό το χρώμα τους οπότε έχω απορρίψει την δυσκοιλιότητα η την αλλεργία.

Έχετε ρωτήσει γιατρό;;

Θυμάμαι ότι το έκανε και ο γιος μου για λίγο οπότε δεν έχω ρωτήσει ακόμα.. 

Ελπίζω να σταματήσει σύντομα 

Ο δικος μου καπως εχει μειωσει το σφιξιμο και το μουγκρητο. Η παιδιατρος μου εχει πει οτι ειναι φυσιολογικο, το κανουν ολα τα μωρα. Συνεχιζει να μουγκριζει βεβαια οταν προσπαθει αλλα δεν καταφερνει να κοιμηθει...πολυ προβλημα αυτο με τον υπνο...πιο πολλες ειναι οι ωρες μεσα στην ημερα που προσπαθει να κοιμηθει παρα αυτες που κοιμαται!!Εχουμε βεβαια και θεμα με την παλινδρομηση, γιατι βγαζει πολυ γαλα και πολλες φορες ακουω που του ανεβαινει και το ξανακατεβαζει, οποτε ισως κι αυτο να του προκαλει μεγαλυτερη ανησυχια. Του ξεκινησαμε τωρα ενα σιροπι και βλεπουμε πως θα παει.Τον εχει πιασει και μια τρελα τις τελευταιες μερες και θελει να θηλαζει συνεχεια, ευτυχως ομως το βραδυ ηρεμει σχετικα. Ολη την ημερα ομως επικρατει ενας πανικος γιατι ο μπεμπης ολο κλαιει και ο μικρος σιγονταρει με γκρινια και φωνες!!

  • Λυπημένη/-ος 1

H2Vhp2.png3ieAp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...