Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Οκτωβρίου 2022❤️


Recommended Posts

On 16/12/2022 at 9:02 ΜΜ, katerinaki 86 είπε:

Κοριτσια, το θεμα υπνος ειναι πραγματικο ΜΕΓΑΛΟ...Ο μικρος μου δεν το εχει καθολου πραγματικα. Κοιμαται κατι 10λεπτα μεσα στην ημερα και μετα πεταγεται...κανουμε παρτυ αν καταφερει να κανει υπνο μιας ωρας!!Και φυσικα δεν κοιμαται ποτε σε κρεβατι...μονο αγκαλια η στο μαρσιπο κι εχει κι ενα ρανταρ που με το που καθισει αυτος που τον κραταει, ξυπναει!!Τους μεγαλυτερους υπνους τους εχει κανει στο μαρσιπο οταν πηγαινουμε βολτα για να καταλαβετε...(το καροτσι δεν του αρεσει καθολου, οπως και το αυτοκονητο...και στα 2 ουρλιαζει!). Τα μισαωρα που κοιμοταν ο μεγαλος μου μοιαζουν ονειρο πραγματικα!Σημειωτεον οτι ο μεγαλος μας ειχε βγαλει το λαδι κι εντελει εφτασε 2,5 χρονων για να κοιμηθει σερι ολο το βραδυ αλλα πλεον κοιμαται πολυ βαρια, οποτε παντα υπαρχει ελπιδα, μην απελπιζεστε!!Κι εγω εχω να πω οτι ειναι στο παιδι, ποτε θα καταφερει να κατακτησει τον υπνο, σιγουρα η ρουτινα βοηθα αλλα με τιποτα δεν κανει θαυματα!Ο μικρος ευτυχως βεβαια τη νυχτα κανει συνηθως ενα 3ωρο πρωτο υπνο που στον μεγαλο 3ωρο δεν εβλεπα τοτε ουτε με κυαλια, παντα στην αγκαλια μου ομως...εχω να κοιμηθω ξαπλωμενη απ' οταν γεννησα!!

Κατα τα αλλα, ειμαστε σε φαση διερευνησης για αλλεργια στα γαλακτοκομικα, λογω παλινδρομησης και σχετικα μειωμενης προσληψης βαρους...εχω κοψει τα παντα μεχρι αρχες Γεναρη που εχουμε ραντεβου για εμβολιο και βλεπουμε!!Πανε οι κουραμπιεδες και τα γιορτινα τραπεζια φετος αλλα χαλαλι!!

Ο μεγαλος επεστρεψε κανονικα σταθμο τελος Νοεμβρη κι ευτυχως μεχρι στιγμης την εχουμε σκαπουλαρει με μυξες μονο. Φοβαμαι παρα πολυ αλλα του παιδιου του εχει κανει πολυ καλο, οποτε προσπαθω να εστιασω στο θετικο της υποθεσης!

Εγώ αποφάσισα να μη τον πάω σχολείο ακόμα.. κι όμως μας βρήκε κορονοιος!!! Πραγματικά ούτε ξέρω πως μιας και ήμασταν κλεισμένοι

Δυστυχώς κόλλησε και η μπέμπα η οποία και νοσηλεύτηκε προληπτικά μια βδομάδα γιατί έκανε πυρετό

Τον χειρότερο σενάριο.. το πρωτόκολλο για τα μωρά στο νοσοκομείο είναι βάρβαρο.. την χιλιοτρυπησαν.. άπειρες εξετάσεις αλλά ευτυχώς είναι όλα καλά.

Είπα θα τον πάω Φλεβάρη σχολείο τον μικρό

Πώς πάτε με την παλινδρόμηση και το βάρος;

  • Λυπημένη/-ος 3

H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

13 ώρες πρίν, vaso_mpempis είπε:

Εγώ αποφάσισα να μη τον πάω σχολείο ακόμα.. κι όμως μας βρήκε κορονοιος!!! Πραγματικά ούτε ξέρω πως μιας και ήμασταν κλεισμένοι

Δυστυχώς κόλλησε και η μπέμπα η οποία και νοσηλεύτηκε προληπτικά μια βδομάδα γιατί έκανε πυρετό

Τον χειρότερο σενάριο.. το πρωτόκολλο για τα μωρά στο νοσοκομείο είναι βάρβαρο.. την χιλιοτρυπησαν.. άπειρες εξετάσεις αλλά ευτυχώς είναι όλα καλά.

Είπα θα τον πάω Φλεβάρη σχολείο τον μικρό

Πώς πάτε με την παλινδρόμηση και το βάρος;

Καλά αλήθεια; Νοσηλεύτηκε κι ας είχε περάσει τους δύο πρώτους μήνες; Πολύ λυπάμαι...

Εμένα μόνο με φόρμουλα έχει φτάσει 6.400

Link to comment
Share on other sites

On 15/1/2023 at 1:56 ΠΜ, vaso_mpempis είπε:

Εγώ αποφάσισα να μη τον πάω σχολείο ακόμα.. κι όμως μας βρήκε κορονοιος!!! Πραγματικά ούτε ξέρω πως μιας και ήμασταν κλεισμένοι

Δυστυχώς κόλλησε και η μπέμπα η οποία και νοσηλεύτηκε προληπτικά μια βδομάδα γιατί έκανε πυρετό

Τον χειρότερο σενάριο.. το πρωτόκολλο για τα μωρά στο νοσοκομείο είναι βάρβαρο.. την χιλιοτρυπησαν.. άπειρες εξετάσεις αλλά ευτυχώς είναι όλα καλά.

Είπα θα τον πάω Φλεβάρη σχολείο τον μικρό

Πώς πάτε με την παλινδρόμηση και το βάρος;

Ωχ βρε Βασω μου...καταλαβα!Ταλαιπωρηθηκατε ολοι και πιο πολυ η μπεμπα!!Τουλαχιστον, τελος καλο, ολα καλα!!Εγω τον κρατησα τωρα αυτες τις 2 εβδομαδες μετα τα Χριστουγεννα γιατι φοβαμαι αλλα την επομενη εβδομαδα θα επιστρεψει κανονικα...

Με την παλινδρομηση το παλευουμε ακομα, δεν εχουμε βγαλει ακρη αν οφειλεται σε αλλεργια στα γαλακτοκομικα μεχρι στιγμης...εκανα πληρη αποχη για 1 μηνα + κατι και τωρα εχω εισαγει τη σογια και σημερα ξεκινησα τα κατσικισια...θα δειξει!!Γενικα ειναι πολυ πιο ηρεμος αλλα δεν ξερω αν παιζει ρολο αυτο η απλα μεγαλωνει και ηρεμει. Γουλιες εχουμε πολλες που εννοειται οτι ειναι φυσιολογικο αλλα υπαρχουν μερες που εχουμε και εντονες αναγωγες,χωρις να μπορω να βρω καποια συνδεση με τη διατροφη μου ομως...Το βαρος γενικα παει κουτσα κουτσα Γεννηθηκε 3220 και 3 μηνων ηταν 5500 αλλα με φθινουσα αυξητικη πορεια. Τον 1ο μηνα εβαλε 1100, τον 2ο 600 και τον 3ο 500. Το περιεργο βεβαια ειναι οτι τωρα που υποτιθεται οτι πεφτει ο ρυθμος, πηρε σε 10 μερες 250...τι να πω,γενικα πολυ μας μπερδευει αυτο το παιδι!

  • Μου αρέσει 1

H2Vhp2.png3ieAp3.png

Link to comment
Share on other sites

On 15/1/2023 at 3:26 ΜΜ, Margr είπε:

Καλά αλήθεια; Νοσηλεύτηκε κι ας είχε περάσει τους δύο πρώτους μήνες; Πολύ λυπάμαι...

Εμένα μόνο με φόρμουλα έχει φτάσει 6.400

Κάτω από 3ων έχουν πρωτόκολλο ναι. Επίσης στον κοβιντ απαγορεύεται να σου γράψουν αντιβίωση πχ η άλλα φάρμακα πρέπει να περάσει από πρωτόκολλο νοσοκομείου το παιδί.. και μεγαλύτερης ηλικίας

 

 

 

πρίν από 18 λεπτά , katerinaki 86 είπε:

Ωχ βρε Βασω μου...καταλαβα!Ταλαιπωρηθηκατε ολοι και πιο πολυ η μπεμπα!!Τουλαχιστον, τελος καλο, ολα καλα!!Εγω τον κρατησα τωρα αυτες τις 2 εβδομαδες μετα τα Χριστουγεννα γιατι φοβαμαι αλλα την επομενη εβδομαδα θα επιστρεψει κανονικα...

Με την παλινδρομηση το παλευουμε ακομα, δεν εχουμε βγαλει ακρη αν οφειλεται σε αλλεργια στα γαλακτοκομικα μεχρι στιγμης...εκανα πληρη αποχη για 1 μηνα + κατι και τωρα εχω εισαγει τη σογια και σημερα ξεκινησα τα κατσικισια...θα δειξει!!Γενικα ειναι πολυ πιο ηρεμος αλλα δεν ξερω αν παιζει ρολο αυτο η απλα μεγαλωνει και ηρεμει. Γουλιες εχουμε πολλες που εννοειται οτι ειναι φυσιολογικο αλλα υπαρχουν μερες που εχουμε και εντονες αναγωγες,χωρις να μπορω να βρω καποια συνδεση με τη διατροφη μου ομως...Το βαρος γενικα παει κουτσα κουτσα Γεννηθηκε 3220 και 3 μηνων ηταν 5500 αλλα με φθινουσα αυξητικη πορεια. Τον 1ο μηνα εβαλε 1100, τον 2ο 600 και τον 3ο 500. Το περιεργο βεβαια ειναι οτι τωρα που υποτιθεται οτι πεφτει ο ρυθμος, πηρε σε 10 μερες 250...τι να πω,γενικα πολυ μας μπερδευει αυτο το παιδι!

Εμείς τον 1ο 1300 τον 2ο 900 και τώρα κλείνει τον 3ο σε 5 μέρες και έχει πάρει μόνο 350 αλλά μεσολάβησε η νοσηλεία και ξεκίνησε και πιπίλα. Λίγο μου φαίνεται θα δούμε Πέμπτη έχουμε γιατρό

Εντομεταξυ τώρα είμαστε με διάρροια.. δεν ξέρω που κολλήσαμε.. δεν πάμε πουθενά!!!!! Η μπέμπα έχει γλιτώσει προς το παρόν. Ευτυχώς δεν μας έχει κάνει πυρετό

Δεν μας πάει καλά το 23..

  • Λυπημένη/-ος 2

H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, vaso_mpempis said:

Κάτω από 3ων έχουν πρωτόκολλο ναι. Επίσης στον κοβιντ απαγορεύεται να σου γράψουν αντιβίωση πχ η άλλα φάρμακα πρέπει να περάσει από πρωτόκολλο νοσοκομείου το παιδί.. και μεγαλύτερης ηλικίας

 

 

 

Εμείς τον 1ο 1300 τον 2ο 900 και τώρα κλείνει τον 3ο σε 5 μέρες και έχει πάρει μόνο 350 αλλά μεσολάβησε η νοσηλεία και ξεκίνησε και πιπίλα. Λίγο μου φαίνεται θα δούμε Πέμπτη έχουμε γιατρό

Εντομεταξυ τώρα είμαστε με διάρροια.. δεν ξέρω που κολλήσαμε.. δεν πάμε πουθενά!!!!! Η μπέμπα έχει γλιτώσει προς το παρόν. Ευτυχώς δεν μας έχει κάνει πυρετό

Δεν μας πάει καλά το 23..

Λίγο είναι. Ο παιδίατρος μου είπε 600-900 το μήνα . Βέβαια, νοσηλευτηκε, οπότε το παρακολουθούν οι παιδίατροι, οπότε ξέρουν καλύτερα. 

Εμενα πήρε 1200 τον πρώτο, 950 τον δεύτερο, και 800 τον τρίτο. 

Σημερα με τον μικρό ζούμε ένα δράμα. Κατι τον πειράξε και κλαίει γοερα και τεντώνεται. Κάτι που έφαγα εγώ, γιατί το ξένο το πίνει από την αρχή και δεν είχε θέμα, οπότε κάτι τον πείραξε. Ούτε την (1 ευτυχώς) βδομάδα με τους κολικούς δεν έκανε έτσι....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

12 ώρες πρίν, vaso_mpempis είπε:

Κάτω από 3ων έχουν πρωτόκολλο ναι. Επίσης στον κοβιντ απαγορεύεται να σου γράψουν αντιβίωση πχ η άλλα φάρμακα πρέπει να περάσει από πρωτόκολλο νοσοκομείου το παιδί.. και μεγαλύτερης ηλικίας

 

 

 

Εμείς τον 1ο 1300 τον 2ο 900 και τώρα κλείνει τον 3ο σε 5 μέρες και έχει πάρει μόνο 350 αλλά μεσολάβησε η νοσηλεία και ξεκίνησε και πιπίλα. Λίγο μου φαίνεται θα δούμε Πέμπτη έχουμε γιατρό

Εντομεταξυ τώρα είμαστε με διάρροια.. δεν ξέρω που κολλήσαμε.. δεν πάμε πουθενά!!!!! Η μπέμπα έχει γλιτώσει προς το παρόν. Ευτυχώς δεν μας έχει κάνει πυρετό

Δεν μας πάει καλά το 23..

Και μένα το πρώτο μήνα πήρε 1.100 μετά 900 και τον τρίτο μήνα 380. Οπότε έπεσε οριακά από την καμπύλη της και μου είπε ο παιδίατρος ότι εάν συνεχίσει έτσι τον επόμενο μήνα θα μου γράψει εξετάσεις για ουρολοίμωξη. Επίσης, ο παιδίατρος μου είπε να μην περιμένω από και δω στο εξής να παίρνει 1 κιλό, όπως στον πρώτο μήνα, αλλά γύρω στα 500γρ. Ξεκίνησε και μένα πιπίλα αλλά δεν την θέλει ιδιαίτερα. Περιστασιακά της την δίνω λοιπόν. Επομένως, δεν ξέρω τι φταίει και η μικρή είχε αυτή τη μείωση στα κιλά της. 

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, vaso_mpempis είπε:

Κάτω από 3ων έχουν πρωτόκολλο ναι. Επίσης στον κοβιντ απαγορεύεται να σου γράψουν αντιβίωση πχ η άλλα φάρμακα πρέπει να περάσει από πρωτόκολλο νοσοκομείου το παιδί.. και μεγαλύτερης ηλικίας

 

 

 

Εμείς τον 1ο 1300 τον 2ο 900 και τώρα κλείνει τον 3ο σε 5 μέρες και έχει πάρει μόνο 350 αλλά μεσολάβησε η νοσηλεία και ξεκίνησε και πιπίλα. Λίγο μου φαίνεται θα δούμε Πέμπτη έχουμε γιατρό

Εντομεταξυ τώρα είμαστε με διάρροια.. δεν ξέρω που κολλήσαμε.. δεν πάμε πουθενά!!!!! Η μπέμπα έχει γλιτώσει προς το παρόν. Ευτυχώς δεν μας έχει κάνει πυρετό

Δεν μας πάει καλά το 23..

Αφου αρρωστησε ειναι λογικο να παρει λιγοτερο βαρος αυτον το μηνα. Και η πιπιλα βεβαια θα μπορουσε να εχει παιξει ρολο αν βλεπεις οτι θηλαζει λιγοτερο απο πριν. Το minimum που θελουμε στα αποκλειστικα θηλαζοντα ειναι 450γρ μεχρι και τον 3ο μηνα, αλλα τιποτα δεν ειναι απολυτο, ειδικα οταν εχει περασει και ιωση κι εχει νοσηλευτει!Μην αγχωνεσαι για το βαρος,αρκει να την βλεπεις ικανοποιημενη και φυσικα να βρεχει τις πανες που πρεπει. 

  • Μου αρέσει 2

H2Vhp2.png3ieAp3.png

Link to comment
Share on other sites

Πώς απασχολείτε τα παιδάκια σας; Εμάς κάθεται κανένα τέταρτο στο ριλαξ, κανένα τέταρτο στο γυμναστήριο... Μετά θα δούμε το βιβλίο με τα ζωάκια και αυτά.... Μετά θα κάτσει μόνη της στη φωλιά και θα χαζεύει το ταβάνι και θα κοιμηθεί. 

Link to comment
Share on other sites

Εμενα γεννηθηκε 2.980 και 3 μηνων ηταν 6570. Ειναι μπαμπατσικο μωρο γενικα. Μεσα στη μερα παιζει αρκετα στο γυμναστηριο του και γενικα τον απασχολουν και τα αδερφακια του τα απογευματα του μιλανε του τραγουδανε κλπ. Το απογευμα γενικα παιρναει χωρις να το καταλαβω με δραστηριοτητες των μεγαλων και διαβασματα. Το πρωι που ειμαστε μονοι μας βαζω μουσικη χορευουμε και του τραγουδαω.

@vaso_mpempisπεραστικα στη μικρουλα φανταζομαι ταλαιπωρια και αγχος... Εμεις στο τσακ γλιτωσαμε τη νοσηλεια το Δεκεμβριο που επαθε βρογχιολιτιδα. Ευτυχως προς το παρον τα μεγαλα δεν εχουν αρρωστησει αν εξαιρεσουμε μια βρογχιτιδα το Νοεμβριο ο μεγαλος. Ελπιζω να συνεχισουν ετσι γιατι ακομα εχει πολλες ιωσεις.

  • Ευχαριστώ 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλησπέρα . 

Πόσες ώρες περνάνε χωρίς να φάει το μικρό σας το βράδυ ; Ο δικός μου συνήθως πήγαινε 6-7 ώρες , χτες κοιμήθηκε 11 και ξύπνησε σχεδόν 9 . Αναρωτιέμαι, μήπως να τον ξυπνάω να τον ταισω ενδιάμεσα ; 

Τρώει 900 με 1100 ml την ημέρα, βάζει κανονικά βάρος (έχει βάλει από τις 15 Ιανουαριου ήδη σχεδόν 800γρ) . 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 46 λεπτά , zouko είπε:

Κορίτσια καλησπέρα . 

Πόσες ώρες περνάνε χωρίς να φάει το μικρό σας το βράδυ ; Ο δικός μου συνήθως πήγαινε 6-7 ώρες , χτες κοιμήθηκε 11 και ξύπνησε σχεδόν 9 . Αναρωτιέμαι, μήπως να τον ξυπνάω να τον ταισω ενδιάμεσα ; 

Τρώει 900 με 1100 ml την ημέρα, βάζει κανονικά βάρος (έχει βάλει από τις 15 Ιανουαριου ήδη σχεδόν 800γρ) . 

 

Καλησπέρα κορίτσια κ εμένα ο μικρός δεν τον έχω στείλει ακόμη σχολείο σκέφτομαι τέλη του μήνα να πάει γιατί δεν την παλεύει άλλο ο μπέμπης μας υα είναι πέντε μηνών όποτε λέω κάπως θα είναι καλύτερα ξεκίνησα και δουλειά και είναι λίγο πιο πιεσμένα τα πράγματα.περάστηκα σε όσες μανούλες είναι αρρωστουλικα τα μωράκια ! Και εμένα τρώει έντεκα μισή τελευταίο και ξυπνάει οχτω πήρε καλά κιλά όποτε δεν μας αγχώνει αυτό θα το δεις αν παίρνει βάρος αν παίρνει αστον να κοιμάται και ξεκουράσου δίπλα ποσό είναι τώρα ; Επίσης ευτυχώς έφτιαξε το αντεράκι με την δυσκοιλιότητα εδώ και ένα μήνα και πάμε καθημερινά μπορεί και δυο φορές !! Το μόνο που έχει είναι που δακριζει το ματάκι του και κάνει τσίμπλες μας είπαν ότι είναι φραγμένος ο δακρικος πόρος και αν δεν ανοίξει τότε θα κάνουμε μικροεπέμβαση να ανοίξει έχει καμία παρόμοιο θέμα;; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
On 7/3/2023 at 2:09 ΜΜ, zouko είπε:

Καλησπέρα σας μανούλες, τι κάνετε ; Πως πάνε τα μικράκια σας ? Ολες λίγο πολύ είμαστε κοντά στους 5 μήνες, σωστά ;

Πως πάτε γενικά ;

Καλημέρα σε όλες τις μανούλες. Σας διαβάζω πολύ καιρό πριν ακόμα γεννήσω. Μου αρέσει η παρέα σας και σήμερα αποφάσισα επιτέλους να γράψω.Να χαίρεστε τα μωράκια σας! Είμαι και εγώ μανούλα Οκτωβρίου έχω διδυμάκια αγοράκι και κοριτσάκι. Τί κάνετε με τα μωρά σας πώς τα περνάτε? Υπάρχει καμιά άλλη διδυμομανούλα?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 7/3/2023 at 2:09 ΜΜ, zouko είπε:

Καλησπέρα σας μανούλες, τι κάνετε ; Πως πάνε τα μικράκια σας ? Ολες λίγο πολύ είμαστε κοντά στους 5 μήνες, σωστά ;

Πως πάτε γενικά ;

Μαλλον λιγο πολυ ολες τρεχουμε γι' αυτο εχει πεσει ησυχια στην ομαδα...χαχαχα!!Εμεις ειμαστε σχεδον 5,5. Δυστυχως, συνεχιζουμε με το ιδιο μοτιβο αυπνιας και μονο αγκαλιας...ειχα μια ελπιδα οτι θα φτιαξουν τα πραγματα μετα το πρωτο τριμηνο αλλα τζιφος...ενας μαρσιπος ολη μου η ζωη χαχα!!!Κατα τα αλλα, βεβαια, εχει πλακα!!Γελαει, προσπαθει να πιασει και παραλληλα να φαει τα παντα και διασκεδαζει πολυ με τον αδελφουλη του που τωρα ειναι 3,5. Καταληξαμε τελικα οτι η παλινδρομηση οφειλεται σε αλλεργια στα γαλακτοκομικα, οποτε ειμαι σε αποχη εδω και 3 μηνες. Συνεχιζει να βγαζει βεβαια που και που αλλα τουλαχιστον δε δειχνει να ποναει πλεον!Εσεις πως τα πατε?


H2Vhp2.png3ieAp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια παλιά και νέα! 

Μια χαρά είμαστε και εμείς. Η μικρή μας μεγαλώνει με πολύ γρήγορους ρυθμούς! Είναι πολύ ησυχη, κοιμάται πολύ, τρώει πολύ. Δεν ξέρω πώς να την απασχολώ βέβαια. Παίζουμε με κουδουνιστρες και στο γυμναστήριο και βλέπουμε βιβλιαράκια αλλά δεν γεμίζει η μέρα....

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...