Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

Μανούλες Οκτωβρίου 2022❤️


Recommended Posts

On 3/11/2023 at 2:41 PM, katerinaki 86 said:

Μαλλον λιγο πολυ ολες τρεχουμε γι' αυτο εχει πεσει ησυχια στην ομαδα...χαχαχα!!Εμεις ειμαστε σχεδον 5,5. Δυστυχως, συνεχιζουμε με το ιδιο μοτιβο αυπνιας και μονο αγκαλιας...ειχα μια ελπιδα οτι θα φτιαξουν τα πραγματα μετα το πρωτο τριμηνο αλλα τζιφος...ενας μαρσιπος ολη μου η ζωη χαχα!!!Κατα τα αλλα, βεβαια, εχει πλακα!!Γελαει, προσπαθει να πιασει και παραλληλα να φαει τα παντα και διασκεδαζει πολυ με τον αδελφουλη του που τωρα ειναι 3,5. Καταληξαμε τελικα οτι η παλινδρομηση οφειλεται σε αλλεργια στα γαλακτοκομικα, οποτε ειμαι σε αποχη εδω και 3 μηνες. Συνεχιζει να βγαζει βεβαια που και που αλλα τουλαχιστον δε δειχνει να ποναει πλεον!Εσεις πως τα πατε?

Ολα καλά εμείς. 5 μηνών μεθαύρο.

Σουπερ στον ύπνο, φαγανούλης, και γκρινια μόνο στα άλματα. Και  έρμα χαμόγελο. Σε ένα μήνα γυρνάω δουλειά, και θα μου κακοφανεί πολύ.

Πάλι καλά που βρήκατε τι είναι και δεν ταλαιπωρείται το μικράκι. Ξεκινάτε και στερεες τώρα σιγά σιγα ;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 13/3/2023 at 3:12 ΜΜ, zouko είπε:

Ολα καλά εμείς. 5 μηνών μεθαύρο.

Σουπερ στον ύπνο, φαγανούλης, και γκρινια μόνο στα άλματα. Και  έρμα χαμόγελο. Σε ένα μήνα γυρνάω δουλειά, και θα μου κακοφανεί πολύ.

Πάλι καλά που βρήκατε τι είναι και δεν ταλαιπωρείται το μικράκι. Ξεκινάτε και στερεες τώρα σιγά σιγα ;

Ωωωωω...γυρνας νωρις στη δουλεια. Θα ειναι λιγο δυσκολο στην αρχη αλλα αν εισαι σιγουρη για τον φροντιστη, θα συνηθισεις γρηγορα...μην αγχωνεσαι!Κι εγω στο πρωτο ειχα αγχωθει πολυ, θηλαζα κιολας και δεν επινε αλλο γαλα, αλλα μια χαρα πηγαν ολα. Ηταν 8 μηνων βεβαια,οποτε ετρωγε στερεες οταν ελειπα και θηλαζε μετα που επεστρεφα σπιτι.

Ξεκιναμε αισιως στερεες στο τελος της εβδομαδας!!!Για να δουμε πως θα παει!!Ο μεγαλος μου δεν ηθελε καθολου στην αρχη, εκλαιγε, αλλα σιγα σιγα το βρηκαμε. 


H2Vhp2.png3ieAp3.png

Link to comment
Share on other sites

On 7/3/2023 at 2:09 ΜΜ, zouko είπε:

Καλησπέρα σας μανούλες, τι κάνετε ; Πως πάνε τα μικράκια σας ? Ολες λίγο πολύ είμαστε κοντά στους 5 μήνες, σωστά ;

Πως πάτε γενικά ;

Καλησπέρα κορίτσια έχω να μπω πάρα πάρα πολύ καιρό  να σας γράψω τι κάνετε ??? 

Εμείς δόξα το θεό πολύ καλά μεγαλώνουμε αύριο κλίνουμε τον 5ο μήνα 27 τουημα έχουμε και εμβόλιο πάλι και μπενουμε στην Στερεά τροφή ♥️ ο ύπνος μας είναι πολύ καλός σε γενικές γραμμές είναι ησιχη καμία σχέση με  τις αρχές έχει αλλάξει πολύ σαν μωρο  καμία φορά έχουμε γκρίνια.γτ την ενοχλούν τα ούλα της αλλά καταταλα πολύ καλά 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 3/14/2023 at 9:32 PM, katerinaki 86 said:

Ωωωωω...γυρνας νωρις στη δουλεια. Θα ειναι λιγο δυσκολο στην αρχη αλλα αν εισαι σιγουρη για τον φροντιστη, θα συνηθισεις γρηγορα...μην αγχωνεσαι!Κι εγω στο πρωτο ειχα αγχωθει πολυ, θηλαζα κιολας και δεν επινε αλλο γαλα, αλλα μια χαρα πηγαν ολα. Ηταν 8 μηνων βεβαια,οποτε ετρωγε στερεες οταν ελειπα και θηλαζε μετα που επεστρεφα σπιτι.

Ξεκιναμε αισιως στερεες στο τελος της εβδομαδας!!!Για να δουμε πως θα παει!!Ο μεγαλος μου δεν ηθελε καθολου στην αρχη, εκλαιγε, αλλα σιγα σιγα το βρηκαμε. 

Nαι, γυρνάω δυστυχώς σχετικά νωρίς.  Εμένα με ξεκίνησε με ρυζάλευρο για αρχή.

On 3/19/2023 at 2:48 PM, Dimitra97 said:

Καλησπέρα κορίτσια έχω να μπω πάρα πάρα πολύ καιρό  να σας γράψω τι κάνετε ??? 

Εμείς δόξα το θεό πολύ καλά μεγαλώνουμε αύριο κλίνουμε τον 5ο μήνα 27 τουημα έχουμε και εμβόλιο πάλι και μπενουμε στην Στερεά τροφή ♥️ ο ύπνος μας είναι πολύ καλός σε γενικές γραμμές είναι ησιχη καμία σχέση με  τις αρχές έχει αλλάξει πολύ σαν μωρο  καμία φορά έχουμε γκρίνια.γτ την ενοχλούν τα ούλα της αλλά καταταλα πολύ καλά 

Εμείς κλείσαμε και κάναμε το εμβόλιο την παρασκευή. 7.600, και 69 πόντους. Πάμε καλά :) Πω πω, μου φαίνεται σαν χτες που γράφαμε για Β' επιπέδου και πότε γεννάμε...

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, zouko είπε:

Nαι, γυρνάω δυστυχώς σχετικά νωρίς.  Εμένα με ξεκίνησε με ρυζάλευρο για αρχή.

Εμεις ξεκινησαμε με μεσημεριανο (λαχανικα και στην πορεια κρεας) αλλα χωρις ιδιαιτερη επιτυχια...Βασικα, νομιζω δεν ειναι ακομα ετοιμος, αλλα ενταξει, δεν αγχωνομαι!Σιγα σιγα ευελπιστω οτι θα το βρει. Εγω να σου πω την αληθεια μου δεν ειμαι υπερ σε ρυζαλευρα και κρεμες απο την αποψη οτι δεν προσφερουν κατι σημαντικο στον οργανισμο και ουτε στον μεγαλο μου εδωσα και ημουν τυχερη γιατι ουτε κι η γιατρος μας τα προτεινει. Εννοειται οτι δε σου το λεω επικριτικα!Εσυ φυσικα ακολουθεις το γιατρο σας κι ετσι κι αλλιως, ολα θα τα φανε στο τελος!

  • Μου αρέσει 1

H2Vhp2.png3ieAp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 hours ago, katerinaki 86 said:

Εμεις ξεκινησαμε με μεσημεριανο (λαχανικα και στην πορεια κρεας) αλλα χωρις ιδιαιτερη επιτυχια...Βασικα, νομιζω δεν ειναι ακομα ετοιμος, αλλα ενταξει, δεν αγχωνομαι!Σιγα σιγα ευελπιστω οτι θα το βρει. Εγω να σου πω την αληθεια μου δεν ειμαι υπερ σε ρυζαλευρα και κρεμες απο την αποψη οτι δεν προσφερουν κατι σημαντικο στον οργανισμο και ουτε στον μεγαλο μου εδωσα και ημουν τυχερη γιατι ουτε κι η γιατρος μας τα προτεινει. Εννοειται οτι δε σου το λεω επικριτικα!Εσυ φυσικα ακολουθεις το γιατρο σας κι ετσι κι αλλιως, ολα θα τα φανε στο τελος!

Εχω ακούσει και εγώ πολύ κόσμο να είναι εναντίων του ριζάλευρου, η αλήθεια είναι. Αλλα δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα, και εμπιστεύομαι και τον παιδίατρο μας. Επίσης, ακριβώς επειδή δεν είναι ακόμα έτοιμος νομίζω το ριζάλευρο είναι μια χαρά ως εισαγωγικό στην τροφή. Δεν είναι οτι θα το τρώει μια ζωή, για λίγες μέρες είναι .

Τέλος,είμαι παιδί του ρυζάλευρου. Η μητέρα μου είχε μεγάλο πρόβλημα με το γάλα της (πολύ νερουλό), και ήμουν πολύ πολύ περίεργο μικρό (κανένα απο τα άλλα μου αδέρφια δεν είχε αυτό το θέμα, και δεν το είχε τότε ούτε στο γάλα η μαμά μου) , και δεν ήθελα το γάλα. Καθόλου. Επινα 2 γουλιές και σταματούσα. Μιλάμε οτι αλλαξε ότι διαθέσιμο γάλα υπήρχε πριν τόοοοσα χρόνια και οτι μποκάλι μπορείς να φανταστείς. Δεν ήταν αυτό. Ξεκίνησα 40 ημερών με αρκετά αραιωμένο ρυζάλευρο μέσα στο μπουκάλι, και έτσι την έβγαλα μέχρι να ξεκινήσω τροφές. Χαχα. Οπότε δεν είμαι ιδιαίτερα αρνητική, ιδίως για τόσο λίγο διάστημα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!! Τι κάνετε; Διαβάζω τα νεακια σας και χαίρομαι!! Ο καιρός τρέχει..όχι απλά περνάει.. πραγματικά είναι σαν εχθές η εγκυμοσύνη και όλες οι ανησυχίες που μοιραζόμασταν! Εμείς σε μια βδομάδα κλείνουμε τον 6ο και ξεκινάμε στερεές...ένα λαχανικό για αρχή..δεν έχω αποφασίσει ακόμα ποιο... Εμάς η δική μας είναι μια γλύκα (στα τελείως αντικειμενικά μάτια μου χαχαχ), είναι λίγο τσαουσω - γυναίκα γαρ - έχει πολύ γέλιο, πιάνει πολύ καλά πια και σχεδόν κάθεται μόνη της (σχεδόν), είναι μικρόσωμη αλλά δεν μας ανησυχεί καθόλου,καθώς γεννήθηκε μικρή και ακολουθεί σωστά τη καμπύλη της είναι στο πράσινο με μικρή τάση προς τα κάτω, θηλάζει δόξα τω Θεώ ακόμα! Γενικά είμαι ενθουσιασμένη χεχχε παρά την ΠΟΛΥ κούραση,είναι ευτυχία! Τωρα ειδικα που πέρασαν τα ζόρια του πρώτου τριμήνου μέχρι να γνωριστούμε κλπ ,τώρα την απολαμβάνω περισσότερο! Στον ύπνο μία μας τα λέει καλά ,μια μας ταλαιπωρεί είναι ανάλογα τη μέρα..σε γενικές γραμμές ξυπνάει 2 φορές τη νύχτα και κάποιες δηλώσεις 3! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, zouko είπε:

Nαι, γυρνάω δυστυχώς σχετικά νωρίς.  Εμένα με ξεκίνησε με ρυζάλευρο για αρχή.

Εμείς κλείσαμε και κάναμε το εμβόλιο την παρασκευή. 7.600, και 69 πόντους. Πάμε καλά :) Πω πω, μου φαίνεται σαν χτες που γράφαμε για Β' επιπέδου και πότε γεννάμε...

Αχ μεγάλωσαν τ μωράκια μας πολύ και εγώ σαν χθες το θυμάμαι απίστευτο το πόσο γρήγορα περνάει ο καιρός ❤️  εμάς μας έχει να ξεκινήσουμε  με φρουτάκια πρώτα  βεβεα θέλω να ξεκινήσω με  λαχανικά πρώτα  και μετά με φρούτα αλλά θα το συζητήσω μαζί του ενοητε πρώτα σε λίγες μέρες π έχουμε ραντεβού ...κορίτσια εγώ να πω την αλήθεια δεν θέλω να της δώσω ούτε φαρίν λακτε ούτε ριζαλευρο και Μ το έχει στην εισαγωγή της μέσα αλλά θα μιλήσω πρώτα μαζι του να του πω όλες Μ τις απορίες και τους προβληματισμούς π έχω ..... επίσης αυτό π θέλω πάλι είναι να μην τα δώσω αλεσμενα   τελιως στο μπλέντερ θα ξεκηνησω με πατημένα τα λαχανικά θα ήθελα όταν κλήσει τον έκτο να την ξεκηνησω με κομμάτια αλλά μπορεί και ν μην μας ταιριάξει θα δυξει ητ έχει να κάνει και με το κάθε παιδί αυτό πυστευω ......εντομεταξυ κορίτσια να σας πω και ένα νέο με τον άντρα Μ ξεκηνανε προσπαθειες για το δεύτερο μωράκι σε ένα μήνα ... περιμένω να αδιαιθετησω για να πάω να κάνω τεστ Παπ π θέλω πρώτα και μετά ❤️ κορίτσια σας έχει έρθει περίοδος  ? Εμένα Μ ήρθε μόλις εκλησε τον τρίτο μήνα η μικρή και της δίνω δικό μ γάλα ενώ περίμενα ότι δεν θα αδιαθετουσα αδιαθετησα δεν τα κατάφερα με  το. Θηλασμό δύο μηνών το σταμάτησαμε έπαθε συνχηση θηλών και από τους είμαι με το θηλαστρο έχω ξεκηνησει να αποθηλαζω σιγά σιγά έχω φτάσει στις τεσερεις αντλήσεις πλέον ...αλλά ρε κορίτσια πολύ κουραστικό το θηλαστρο δεν παλεύετε πφφφ....

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Κι εμάς ο παιδίατρος μας συνέστησε κρέμα βανίλια ρυζαλευρο και θέλω να τον αλλάξω. Δεν καταλαβαίνω γιατί να φάει κάτι τεχνιτό; Εν τω μεταξύ πήγαμε σε άλλη παιδιατρο και μας έκανε κήρυγμα που δεν έχούμε εμπιστοσύνη στον παιδίατρο μας... Τι να πω(αυτή βέβαια μας είπε ότι είναι εναντίον κρεμων εμπορίου). Αύριο θα πάρω τηλέφωνο και σε άλλο γιατρό. Δεν ξέρω.πολυ με ταλαιπωρεί αυτό με τη διατροφή. Και η μικρή δεν δείχνει  κανένα ενδιαφέρον για τροφή. Γιατί και οι δύο μου είπαν να ξεκινήσει από 5 μηνών; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Margr είπε:

Κι εμάς ο παιδίατρος μας συνέστησε κρέμα βανίλια ρυζαλευρο και θέλω να τον αλλάξω. Δεν καταλαβαίνω γιατί να φάει κάτι τεχνιτό; Εν τω μεταξύ πήγαμε σε άλλη παιδιατρο και μας έκανε κήρυγμα που δεν έχούμε εμπιστοσύνη στον παιδίατρο μας... Τι να πω(αυτή βέβαια μας είπε ότι είναι εναντίον κρεμων εμπορίου). Αύριο θα πάρω τηλέφωνο και σε άλλο γιατρό. Δεν ξέρω.πολυ με ταλαιπωρεί αυτό με τη διατροφή. Και η μικρή δεν δείχνει  κανένα ενδιαφέρον για τροφή. Γιατί και οι δύο μου είπαν να ξεκινήσει από 5 μηνών; 

Και εγώ αυτής της άποψης είναι ότι θέλω ν φάει κανονικο φαγητό κ όχι επεξεργασμένο...κλ τώρα όντως σας έκανε κυρηγγμα😮😮 δεν ξέραμε ν μην λέμε την γνώμη μας ....δεν είναι όλοι οι παιδίατροι καλοί δυστυχώς !!! Κλα θ κάνεις ελπίζω ν βρεις έναν σωστό παιδίατρο... Κ ετυμη ν  μην είναι ετυμη ακόμα μην ανησιχεις το κάθε παιδάκι είναι διαφορετικο βήμα βήμα 🥰  εμείς δεν έχουμε ξεκηνησει ακόμα κ εχω αγονια κ ανοιπομωνω πολύ ...θέλω ν δω την αντίδραση της ...

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


13 ώρες πρίν, Margr είπε:

Κι εμάς ο παιδίατρος μας συνέστησε κρέμα βανίλια ρυζαλευρο και θέλω να τον αλλάξω. Δεν καταλαβαίνω γιατί να φάει κάτι τεχνιτό; Εν τω μεταξύ πήγαμε σε άλλη παιδιατρο και μας έκανε κήρυγμα που δεν έχούμε εμπιστοσύνη στον παιδίατρο μας... Τι να πω(αυτή βέβαια μας είπε ότι είναι εναντίον κρεμων εμπορίου). Αύριο θα πάρω τηλέφωνο και σε άλλο γιατρό. Δεν ξέρω.πολυ με ταλαιπωρεί αυτό με τη διατροφή. Και η μικρή δεν δείχνει  κανένα ενδιαφέρον για τροφή. Γιατί και οι δύο μου είπαν να ξεκινήσει από 5 μηνών; 

Καλησπέρα! Η γνώμη μου είναι να κάνεις αυτό που πιστεύεις καλύτερο για το μωρό σου,χωρίς να αλλάξεις παιδίατρο...αν σε όλα τα άλλα ταιριάζετε, στο φαγητό κάνε αυτό που πιστεύεις,αφού όλα γνώμες είναι .. όσοι παιδίατροι τόσες και οι γνώμες... ένα είναι το σίγουρο ότι απαγορεύονται κάποιες τροφές πριν το έτος,αυτά θα τα σεβαστείς εννοείται...αλλά αν δεν θέλεις να δώσεις έτοιμες κρέμες δεν θα σε υποχρεώσει ο παιδίατρος...ο παιδίατρος στη διατροφή συμβουλεύει με τα δικά του κριτήρια,δεν είναι τόσο ιατρικό το ζήτημα κατ εμέ 

3 ώρες πρίν, Dimitra97 είπε:

Και εγώ αυτής της άποψης είναι ότι θέλω ν φάει κανονικο φαγητό κ όχι επεξεργασμένο...κλ τώρα όντως σας έκανε κυρηγγμα😮😮 δεν ξέραμε ν μην λέμε την γνώμη μας ....δεν είναι όλοι οι παιδίατροι καλοί δυστυχώς !!! Κλα θ κάνεις ελπίζω ν βρεις έναν σωστό παιδίατρο... Κ ετυμη ν  μην είναι ετυμη ακόμα μην ανησιχεις το κάθε παιδάκι είναι διαφορετικο βήμα βήμα 🥰  εμείς δεν έχουμε ξεκηνησει ακόμα κ εχω αγονια κ ανοιπομωνω πολύ ...θέλω ν δω την αντίδραση της ...

Ούτε εμείς έχουμε ξεκινήσει, εγώ θέλω να δω πως θα αντιδράσει αλλά δεν έχω ιδιαίτερη αγωνία,με συμβούλεψε η παιδίατρος αλλά το έψαξα κι όλας γενικά και πείστηκα πλέον ότι το γάλα είναι η κύρια διατροφή τον πρώτο χρόνο, εοσαγυστιε στερεές κάνουμε γιατί απλά πρέπει να μάθει το μωρό να τρώει,αλλά θερμιδικά δεν καλύπτεται σε καμία περίπτωση από τις τροφές οπότε νιώθω κάπως ανακουφισμένη που κυρίως θα θηλάζουμε και απλά θα προσθέτουμε γεύματα με φαγητό, εγώ θα της δώσω τον πρώτο μήνα αλεσμένα και σταδιακά μέχρι τον 10ο πρώτα Ο Θεός θα περάσουμε σε κομμάτια...για να δούμε 

14 ώρες πρίν, Dimitra97 είπε:

Αχ μεγάλωσαν τ μωράκια μας πολύ και εγώ σαν χθες το θυμάμαι απίστευτο το πόσο γρήγορα περνάει ο καιρός ❤️  εμάς μας έχει να ξεκινήσουμε  με φρουτάκια πρώτα  βεβεα θέλω να ξεκινήσω με  λαχανικά πρώτα  και μετά με φρούτα αλλά θα το συζητήσω μαζί του ενοητε πρώτα σε λίγες μέρες π έχουμε ραντεβού ...κορίτσια εγώ να πω την αλήθεια δεν θέλω να της δώσω ούτε φαρίν λακτε ούτε ριζαλευρο και Μ το έχει στην εισαγωγή της μέσα αλλά θα μιλήσω πρώτα μαζι του να του πω όλες Μ τις απορίες και τους προβληματισμούς π έχω ..... επίσης αυτό π θέλω πάλι είναι να μην τα δώσω αλεσμενα   τελιως στο μπλέντερ θα ξεκηνησω με πατημένα τα λαχανικά θα ήθελα όταν κλήσει τον έκτο να την ξεκηνησω με κομμάτια αλλά μπορεί και ν μην μας ταιριάξει θα δυξει ητ έχει να κάνει και με το κάθε παιδί αυτό πυστευω ......εντομεταξυ κορίτσια να σας πω και ένα νέο με τον άντρα Μ ξεκηνανε προσπαθειες για το δεύτερο μωράκι σε ένα μήνα ... περιμένω να αδιαιθετησω για να πάω να κάνω τεστ Παπ π θέλω πρώτα και μετά ❤️ κορίτσια σας έχει έρθει περίοδος  ? Εμένα Μ ήρθε μόλις εκλησε τον τρίτο μήνα η μικρή και της δίνω δικό μ γάλα ενώ περίμενα ότι δεν θα αδιαθετουσα αδιαθετησα δεν τα κατάφερα με  το. Θηλασμό δύο μηνών το σταμάτησαμε έπαθε συνχηση θηλών και από τους είμαι με το θηλαστρο έχω ξεκηνησει να αποθηλαζω σιγά σιγά έχω φτάσει στις τεσερεις αντλήσεις πλέον ...αλλά ρε κορίτσια πολύ κουραστικό το θηλαστρο δεν παλεύετε πφφφ....

Αν σου πω ότι και εγώ σκέφτομαι για δεύτερο...χεχεχε δεν θα το βάλω μαράζι,να κοιτάω μέρες κλπ αλλά αν έρθει θα χαρώ.... Εγώ αδιαθετησα στους 4 μήνες με αποκλειστικο θηλασμό!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Rafailiapan είπε:

Καλησπέρα! Η γνώμη μου είναι να κάνεις αυτό που πιστεύεις καλύτερο για το μωρό σου,χωρίς να αλλάξεις παιδίατρο...αν σε όλα τα άλλα ταιριάζετε, στο φαγητό κάνε αυτό που πιστεύεις,αφού όλα γνώμες είναι .. όσοι παιδίατροι τόσες και οι γνώμες... ένα είναι το σίγουρο ότι απαγορεύονται κάποιες τροφές πριν το έτος,αυτά θα τα σεβαστείς εννοείται...αλλά αν δεν θέλεις να δώσεις έτοιμες κρέμες δεν θα σε υποχρεώσει ο παιδίατρος...ο παιδίατρος στη διατροφή συμβουλεύει με τα δικά του κριτήρια,δεν είναι τόσο ιατρικό το ζήτημα κατ εμέ 

Ούτε εμείς έχουμε ξεκινήσει, εγώ θέλω να δω πως θα αντιδράσει αλλά δεν έχω ιδιαίτερη αγωνία,με συμβούλεψε η παιδίατρος αλλά το έψαξα κι όλας γενικά και πείστηκα πλέον ότι το γάλα είναι η κύρια διατροφή τον πρώτο χρόνο, εοσαγυστιε στερεές κάνουμε γιατί απλά πρέπει να μάθει το μωρό να τρώει,αλλά θερμιδικά δεν καλύπτεται σε καμία περίπτωση από τις τροφές οπότε νιώθω κάπως ανακουφισμένη που κυρίως θα θηλάζουμε και απλά θα προσθέτουμε γεύματα με φαγητό, εγώ θα της δώσω τον πρώτο μήνα αλεσμένα και σταδιακά μέχρι τον 10ο πρώτα Ο Θεός θα περάσουμε σε κομμάτια...για να δούμε 

Αν σου πω ότι και εγώ σκέφτομαι για δεύτερο...χεχεχε δεν θα το βάλω μαράζι,να κοιτάω μέρες κλπ αλλά αν έρθει θα χαρώ.... Εγώ αδιαθετησα στους 4 μήνες με αποκλειστικο θηλασμό!!!

Οπότε δεν είμαι η μόνη π αδιαιετησ Νόρις και εντομεταξυ δεν ήθελα να αδιαιθετησω γτ υποφερωωω δεν αντέχω την περίοδο....αντεε καλή μας αρχή λοιπόν  όταν ξεκινήσουμε ❤️ καλά και εγώ το ίδιο δεν ανχονομαι δλδ όπως την πρώτη φορά οπότε έρθει 🥰.... Πόσο είναι το μωράκι σου ?? εμένα η μικρή 20 Μαρτίου εκλησε τον πέμπτο ☺️

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!

Σε 10 μερες κλεινουμε τους 6 μηνες κι εμεις και εχουμε ηδη ξεκινησει στερεες εδω και μια βδομαδα με φρουτακια. Ευτυχως ειναι φαγανουλης γιατι το 2ο παιδακι μου ηταν πολυ κακοφαγο δεν ηθελε να τρωει τιποτα περα απο το να θηλαζει. Μετα τους 15 μηνες αρχισε να τρωει στην ουσια. Ο μικρος λοιπον θηλαζει αποκλειστικα και ξεκινησαμε και τροφες οπως σας ειπα. Επειδη εχω αλλαξει γενικα παιδιατρους απο το πρωτο παιδι ως τωρα θα σας ελεγα να ψαξατε να δειτε τι ταιριαζει σε σας οσον αφορα τη διατροφη. Ο πιαιδιατρος σας προτεινει κατι αλλα δεν ειστε και υποχρεωμενες να το ακολουθησετε κατα γραμμα.Εγω ας πουμε δεν εχω δωσει ρυζαλευρο σε κανενα μου παιδι ουτε γενικα κρεμες εμποριου. Μονο στο 2ο το δοκιμασα σαν εσχατη λυση μπας και φαει τιποτα αλλα ουτε αυτο ηθελε.. Επισης ενω στα 2 πρωτα ξεκινησα κλεισμενους 6 μηνες, τωρα στο 3ο ξεκινησαμε 5,5 γιατι ειχε ολα τα σημαδια ετοιμοτητας το παιδι. Γενικα συζητηστε με τον παιδιατρο αλλα ψαξτε και μονες σας υπαρχουν ενα σωρο πλανα εισαγωγης στο ιντερνετ. Αν ειστε γενικα ευχαριστημενες θελω να πω απο τους παιδιατρους σε ολα τα υπολοιπα ζητηματα δεν ειναι λογω να τους αλλαξετε οι στερεες.

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια κι εγώ μανούλα Οκτωβρίου.. να χαιρόμαστε τα μωράκια μας που σιγά σιγά γίνονται παιδάκια (βλέπω πιο μωρά και έχω ξεχάσει πως και το δικό μου ήταν έτσι πριν λίγο καιρό πχ δεν κρατούσε το κεφάλι 😁

 Κι εμείς ξεκινάμε σε μια βδομάδα τροφές, με φρούτα για αρχή.. γενικά η παιδίατρος μας είναι κατά των ρυζαλευρων κ έτοιμων γενικά... Δλδ όταν μπει το απογευματινό για αρχή μας.λεει πάλι χορτοσουπα θα είναι όπως το μεσημέρι χώρος το κρέας και αργότερα θα μπει ο τραχανάς... 

 Εντάξει σίγουρα όλοι θα δώσουμε έτοιμη κρέμα κάποια στιγμή είναι δεδομένο, μα μια μέρα που δεν θα τρώει τίποτα, να κάποια φορά που θα βιαζόμαστε ή θα είμαστε έξω πχ.. 

 Απλά ήθελα να σας ρωτήσω όσοι κάνατε εισαγωγή στερεών τροφών, εμάς μας έχει,8 μέρες εισαγωγή στα φρούτα ( ανά 3 μέρες νέο φρούτο) και μετά χορτοσουπα..είχα διαβάσει ότι πάει μήνας και νέο γεύμα... 

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει σωστό και λάθος, άλλοι παιδίατροι τα βάζουν πιο γρήγορα, άλλοι πιο σταδιακά. 

Κατά τα άλλα, μπορείς να ρωτήσεις τον γιατρό σας για βρώμη που θα φτιάχνεις μόνη σου στην αρχή, γιαουρτάκι πιο μετά, και τραχανά χωρίς αυγό (σαν ιδέες πριν τον "κανονικό" τραχανά). Όλα αυτά σαν εναλλακτικές, για να μην τρώει τα ίδια λαχανικά δύο φορές την ημέρα και βαρεθεί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...