Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 17 minutes ago, linaa said:

      Αυτά έτσι Κ αλλιώς είναι απτά φάρμακα που περιγράφεις. Τοσο νωρίς το μόνο σύμπτωμα που θα μπορούσες να έχεις είναι πόνοι περιοδου. Όλα τα άλλα δεν γίνετε να υπάρχουν τόσο νωρίς. Οπότε μην σε ανχωνει που δεν τα νιώθεις απλά ο οργανισμός ισορροπεί κάποιες στιγμές από τα φάρμακα συνιθιζει δηλαδή. Συμπτώματα εγκυμοσύνης θα νιώσεις αφού η χοριακη έχει φτάσει πάνω από 500 

      Αχ Λινά ενθαρρυντικά τα λόγια σου … με ηρέμησε η τοποθέτηση σου αλλά αυτές οι μέρες δεν περνάνε με τίποτα τώρα ηρεμώ μετά ξεκινάει πάλι το παραλήρημα …

Μανούλες Οκτωβρίου 2022❤️


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

8 ώρες πρίν, Inana είπε:

Koritsia kalimeraa,exi kai allii ponous xamila stin koilia les kai tha adiathetisi??

Pses tin nixta i wra 3 sikothika gth ithela pipi kai me ponouse i kilia les kai tha evlepa periodo:confused:

Μαγνήσιο παίρνεις; Αν όχι συζήτησε με τον γιατρό σου μήπως σε βοηθήσει

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, katerinaki 86 είπε:

Κοριτσι μου, εγω κανω αντιπηκτικες. Δεν εχω κανει εξεταση για θρομβοφιλια, αλλα επειδη το πρωτο μου παιδακι το εκανα με εξωσωματικη, ο εξωσωματικος μου τις εδινε προληπτικα κι επειδη η περιπτωση μου ειναι λιγο ιδιαιτερη, ο γυναικολογος θεωρησε οτι θα ηταν καλο να τις συνεχισω σε ολη την εγκυμοσυνη για να βοηθησουμε οσο περισσοτερο γινεται την κατασταση και ολα πηγαν υπεροχα! Με αυτην τη λογικη, τις ξεκινησαμε και τωρα και θα κανω και παλι μεχρι τελους. Γενικα, μια συνηθεια ειναι...μην το βλεπεις ως κατι τρομερο. Η αληθεια ειναι οτι εγω, λογω εξωσωματικης, ημουν απολυτα εξοικειωμενη με τις ενεσεις, οποτε σε καταλαβαινω αν σου φαινεται ζορικο, αλλα αν υπαρχει γονιδιο θρομβοφιλιας, ειναι σημαντικο να τις κανεις...θα δεις εννοειται τι θα σου πει κι η αιματολογος που ειναι η ειδικος για να κρινει!

Πήγα στην αιματολογο και μου είπε ξεκινάω με παιδική ασπιρίνη και περιμένουμε μια εξέταση και αναλόγως θα ξεκινήσω και ενεσουλες.. Η αδερφή μου έκανε και 6 μήνες μετά και έχει ακόμα μελανιές! Εγώ έκανα για 12 μέρες μετά την καισαρική και μου φαινόταν μαρτύριο! Γιαυτό λέω ότι πρέπει να είναι πολύ ψυχοφθορο να το κάνεις σε όλη την εγκυμοσύνη.. Κουράγιο και σε σένα λοιπόν! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 52 λεπτά , Ρια new mum είπε:

Πήγα στην αιματολογο και μου είπε ξεκινάω με παιδική ασπιρίνη και περιμένουμε μια εξέταση και αναλόγως θα ξεκινήσω και ενεσουλες.. Η αδερφή μου έκανε και 6 μήνες μετά και έχει ακόμα μελανιές! Εγώ έκανα για 12 μέρες μετά την καισαρική και μου φαινόταν μαρτύριο! Γιαυτό λέω ότι πρέπει να είναι πολύ ψυχοφθορο να το κάνεις σε όλη την εγκυμοσύνη.. Κουράγιο και σε σένα λοιπόν! 

Μια χαρα...μακαρι να μη χρειαστει τελικα να μπεις στη διαδικασια των αντιπηκτικων!Μελανιες ειχα κι εγω η αληθεια ειναι, βεβαια δε συνεχισα μετα τη γεννα και εφυγαν γρηγορα τοτε. Και τωρα φυσικα μες στις μελανιες ειναι η κοιλια μου αλλα δε με πονανε. Βασικα, τους τελευταιους μηνες ειναι λιγο ζορικο που τεντωνει η κοιλια και δεν τρυπιεται πολυ ευκολα αλλα γενικα αυτο που βοηθαει ειναι να τις κανεις μονη σου γιατι υπαρχουν σημεια που πονανε και αλλα που μπαινει ευκολα χωρις να το καταλαβαινεις και μονο αν τις κανεις μονη σου νομιζω οτι μπορεις να το πετυχεις να γινεται ανωδυνα.

Αχ κοριτσια, αυτα τα απογευματα δεν παλευονται καθολου!!Στις 5 ξεκιναει τρελη ανακατωσουρα και ζαλαδα και δεν μπορω να σταθω μεχρι το βραδυ που καπως φτιαχνει η κατασταση...Εντωμεταξυ, αυτες τις ωρες ειμαι μονη μου με τον μικρο και στεναχωριεμαι που δεν μπορω να παιξω μαζι του οπως πριν...με πιανουν και τυψεις που, για να μπορω να ειμαι ξαπλωμενη, τον αφηνω να βλεπει τηλεοραση...Αφηστε που εδω και μερικες μερες ειμαι και αρρωστη με πολυ μπουκωμα και λαιμο...Ηθελα απλα να σας πω τον πονο μου γιατι μονο εσεις μπορειτε να με καλαβετε...για τους υπολοιπους διανυουμε την καλυτερη περιοδο της ζωης μας....:blink::D


H2Vhp2.png3ieAp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, katerinaki 86 είπε:

Μια χαρα...μακαρι να μη χρειαστει τελικα να μπεις στη διαδικασια των αντιπηκτικων!Μελανιες ειχα κι εγω η αληθεια ειναι, βεβαια δε συνεχισα μετα τη γεννα και εφυγαν γρηγορα τοτε. Και τωρα φυσικα μες στις μελανιες ειναι η κοιλια μου αλλα δε με πονανε. Βασικα, τους τελευταιους μηνες ειναι λιγο ζορικο που τεντωνει η κοιλια και δεν τρυπιεται πολυ ευκολα αλλα γενικα αυτο που βοηθαει ειναι να τις κανεις μονη σου γιατι υπαρχουν σημεια που πονανε και αλλα που μπαινει ευκολα χωρις να το καταλαβαινεις και μονο αν τις κανεις μονη σου νομιζω οτι μπορεις να το πετυχεις να γινεται ανωδυνα.

Αχ κοριτσια, αυτα τα απογευματα δεν παλευονται καθολου!!Στις 5 ξεκιναει τρελη ανακατωσουρα και ζαλαδα και δεν μπορω να σταθω μεχρι το βραδυ που καπως φτιαχνει η κατασταση...Εντωμεταξυ, αυτες τις ωρες ειμαι μονη μου με τον μικρο και στεναχωριεμαι που δεν μπορω να παιξω μαζι του οπως πριν...με πιανουν και τυψεις που, για να μπορω να ειμαι ξαπλωμενη, τον αφηνω να βλεπει τηλεοραση...Αφηστε που εδω και μερικες μερες ειμαι και αρρωστη με πολυ μπουκωμα και λαιμο...Ηθελα απλα να σας πω τον πονο μου γιατι μονο εσεις μπορειτε να με καλαβετε...για τους υπολοιπους διανυουμε την καλυτερη περιοδο της ζωης μας....:blink::D

Εγώ ξεκίνησα τώρα παιδική ασπιρίνη αλλά διάβασα αρκετές ανεπιθύμητες ενέργειες στην εγκυμοσύνη. Είναι κάποια που παίρνει και το έχει συζητήσει με το γιατρό της? Και εγώ κορίτσι μου έχω τον μπομπιρα 12 μηνών μέσα στην τρέλα! Εννοείται βάζω και τηλεόραση κάποιες ώρες τη μέρα γιατί αλλιώς δεν γίνεται, συνέχεια αγκαλιά και τρέξιμο πέρα δώθε. Τεστ για covid έκανες? Εγώ το πέρασα και αυτό πριν από 2 εβδομάδες ευτυχώς αναίμακτα! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

16 minutes ago, Ρια new mum said:

Εγώ ξεκίνησα τώρα παιδική ασπιρίνη αλλά διάβασα αρκετές ανεπιθύμητες ενέργειες στην εγκυμοσύνη. Είναι κάποια που παίρνει και το έχει συζητήσει με το γιατρό της? Και εγώ κορίτσι μου έχω τον μπομπιρα 12 μηνών μέσα στην τρέλα! Εννοείται βάζω και τηλεόραση κάποιες ώρες τη μέρα γιατί αλλιώς δεν γίνεται, συνέχεια αγκαλιά και τρέξιμο πέρα δώθε. Τεστ για covid έκανες? Εγώ το πέρασα και αυτό πριν από 2 εβδομάδες ευτυχώς αναίμακτα! 

Εγώ ξεκίνησα να την παίρνω μετά την εμβρυομεταφορα και ο γυναικολόγος μου πλέον μου έχει πει και αυτός να την συνεχίσω. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 38 λεπτά , Ρια new mum είπε:

Εγώ ξεκίνησα τώρα παιδική ασπιρίνη αλλά διάβασα αρκετές ανεπιθύμητες ενέργειες στην εγκυμοσύνη. Είναι κάποια που παίρνει και το έχει συζητήσει με το γιατρό της? Και εγώ κορίτσι μου έχω τον μπομπιρα 12 μηνών μέσα στην τρέλα! Εννοείται βάζω και τηλεόραση κάποιες ώρες τη μέρα γιατί αλλιώς δεν γίνεται, συνέχεια αγκαλιά και τρέξιμο πέρα δώθε. Τεστ για covid έκανες? Εγώ το πέρασα και αυτό πριν από 2 εβδομάδες ευτυχώς αναίμακτα! 

Ναι, ευτυχως δεν ειναι covid!Ιωση ειναι και κλασικα την εφερε ο μικρος απο τον σταθμο...Πωπω...φανταζομαι ποσο δυσκολο ειναι με τοσο μικρο παιδακι!!Αν κρινω απο τον δικο μου δηλαδη που οταν ηταν ενος ετους ηθελε συνεχεια αγκαλια, εμενα περπατησε 13 μηνων χωρις ουσιαστικα να μπουσουλησει, οποτε στην ηλικια του δικου σου ηταν σε φαση συνεχεια αγκαλια και περα δωθε,περα απο καποιες στιγμες που πιανοταν, στεκοταν και ψιλοεπαιζε..γενικα ο Φιλιππακος ηταν απο νεογεννητο το παιδι που επρεπε να το εχεις συνεχεια αγκαλια και να περπατας αλλιως υπηρχε μεγαλο δραμα!Κοιμαται τουλαχιστον ο μικρουλης σου για να μπορεις να ξεκουραζεσαι?

Οσο για την παιδικη ασπιρινη, εγω στην προηγουμενη εγκυμοσυνη λογω εξωσωματικης, επαιρνα salospir το 1ο τριμηνο...δεν ξερω αν ειναι ακριβως το ιδιο βεβαια απο αποψη παρενεργειων, παντως θυμαμαι οτι κι αυτο εγραφε κατι περιεργα...


H2Vhp2.png3ieAp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 42 λεπτά , katerinaki 86 είπε:

Ναι, ευτυχως δεν ειναι covid!Ιωση ειναι και κλασικα την εφερε ο μικρος απο τον σταθμο...Πωπω...φανταζομαι ποσο δυσκολο ειναι με τοσο μικρο παιδακι!!Αν κρινω απο τον δικο μου δηλαδη που οταν ηταν ενος ετους ηθελε συνεχεια αγκαλια, εμενα περπατησε 13 μηνων χωρις ουσιαστικα να μπουσουλησει, οποτε στην ηλικια του δικου σου ηταν σε φαση συνεχεια αγκαλια και περα δωθε,περα απο καποιες στιγμες που πιανοταν, στεκοταν και ψιλοεπαιζε..γενικα ο Φιλιππακος ηταν απο νεογεννητο το παιδι που επρεπε να το εχεις συνεχεια αγκαλια και να περπατας αλλιως υπηρχε μεγαλο δραμα!Κοιμαται τουλαχιστον ο μικρουλης σου για να μπορεις να ξεκουραζεσαι?

Οσο για την παιδικη ασπιρινη, εγω στην προηγουμενη εγκυμοσυνη λογω εξωσωματικης, επαιρνα salospir το 1ο τριμηνο...δεν ξερω αν ειναι ακριβως το ιδιο βεβαια απο αποψη παρενεργειων, παντως θυμαμαι οτι κι αυτο εγραφε κατι περιεργα...

Ναι και εγώ αυτό παίρνω! Και ο δικός μου δεν περπατάει ακόμα, είναι στη φάση αγκαλιά παιχνίδι και περπάτημα κρατώντας τον από τα χέρια (αυτό με ζοριζει πιο πολύ από όλα! Από ύπνο πάμε καλά ευτυχώς αλλά τον έχω να κοιμάται μαζί μου αλλιώς ξυπνάει ανά 2 ώρες! Οπότε κακή εκπαίδευση σε αυτό το θέμα αλλά δεν γίνεται αλλιώς πρέπει και να κοιμάμαι.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 28 λεπτά , Inana είπε:

Re koritsia exeteee kai esis igra kafe??

Exo axothi polli vlepo liga kafe kai meta tpt,den ksero ti na skefto ponao tin kilia mou les kai ime adiatheti kai mou ipen o giatros den ine tipota alla me rotousa ti siptomata exo tora pou ime 2 minon

Καλησπέρα!! Είχα και εγώ λίγα καφέ υγρά και ο γιατρός μου έγραψε utrogestan 2 φορές την ημέρα κολπικα. 

Από τότε δεν ξανά είδα καφε

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Konie είπε:

Καλησπέρα!! Είχα και εγώ λίγα καφέ υγρά και ο γιατρός μου έγραψε utrogestan 2 φορές την ημέρα κολπικα. 

Από τότε δεν ξανά είδα καφε

Kai ego vazo ipotheta apo tin arxi pou emina egkios 2 fores kai ego ta vazis siggekrimeni wra konie mou?

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Ρια new mum είπε:

Ναι και εγώ αυτό παίρνω! Και ο δικός μου δεν περπατάει ακόμα, είναι στη φάση αγκαλιά παιχνίδι και περπάτημα κρατώντας τον από τα χέρια (αυτό με ζοριζει πιο πολύ από όλα! Από ύπνο πάμε καλά ευτυχώς αλλά τον έχω να κοιμάται μαζί μου αλλιώς ξυπνάει ανά 2 ώρες! Οπότε κακή εκπαίδευση σε αυτό το θέμα αλλά δεν γίνεται αλλιώς πρέπει και να κοιμάμαι.. 

Καταλαβαινω...ειδικα αυτο το σκυψιμο για να τον κρατας να περπαταει ειναι πολυ δυσκολο οταν εισαι εγκυος!Κι ο δικος μου σχεδον 2,5 μαζι μας κοιμαται ως επι το πλειστον...και παλι ξυπναει!Αποθηλασε αισιως εδω και λιγες ημερες, αλλα και παλι προκοπη με τον υπνο δε βλεπω, ασε που τωρα ανεβαινει πανω μου μες στη νυχτα για να ξανανουριστει κι ολο προστατευω την κοιλια μου γιατι φοβαμαι μη με χτυπησει...Το βασικο ειναι να λειτουργει για εσας αυτη η συνθηκη και μην αγχωνεσαι...καποια στιγμη θα παει και στο δωματιο του. Εγω, εχοντας την εμπειρια του μικρου μου, που απο νεογεννητο εχει τσακωθει με τον υπνο, πιστευω οτι δεν υπαρχει σωστο και λαθος σε αυτο το κομματι...το βασικο ειναι να βρεθει ενας τροπος ωστε να μπορουν να ξεκουραζονται ολοι στην οικογενεια οσο δυνατον περισσοτερο...

  • Μου αρέσει 1

H2Vhp2.png3ieAp3.png

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Inana είπε:

Kai ego vazo ipotheta apo tin arxi pou emina egkios 2 fores kai ego ta vazis siggekrimeni wra konie mou?

Ναι τα βάζω ανά 12 ώρες. Το 1ο στις 8 το πρωί και στο 2ο στις 8 το βράδυ. 

Μου είπε ο γιατρος ότι θέλει να είμαι συνεπής στην ώρα (+- 10 λεπτά είναι οκ) 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Konie είπε:

Ναι τα βάζω ανά 12 ώρες. Το 1ο στις 8 το πρωί και στο 2ο στις 8 το βράδυ. 

Μου είπε ο γιατρος ότι θέλει να είμαι συνεπής στην ώρα (+- 10 λεπτά είναι οκ) 

Emena den mou ipan siggekrimeni wra molis sikotho kai molis peso gia ipno 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...