Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Μανούλες Οκτωβρίου 2022❤️


Recommended Posts

πρίν από 7 λεπτά , Rafailiapan είπε:

Ναι καταλαβαίνω, εγώ θα πρότεινα υπομονή μέχρι να πάτε για υπέρηχο; Σας έχει πει ο γιατρός να πάτε; Να στηρίζετε ο ένας τον άλλον και έχει ο Θεός, ο,τι και να συμβεί θα είναι για το καλό σας. Πάντως χωρίς να είμαι γιατρός εγω θα έλεγα να κρατήσετε την αισιοδοξία σας γιατί μια σχετικά χαμηλή χοριακη μπορεί να σημαίνει και καθυστερημένη σύλληψη (δηλαδή να έγινε η σύλληψη αργότερα από ότι υπολογίζετε εσείς) εγώ πιστεύω ότι μόνο ο υπέρηχος μπορεί να καθορίσει τη βιωσιμότητα της κύησης. Αφού είδατε σάκο τουλάχιστον ξέρετε ότι πρόκειται για μια ενδομήτρια κύηση! Εγώ στην 7η εβδομάδα μόνο αυτό ήξερα αν σε παρηγορεί, τίποτα άλλο...

Πιστευω και ελπιζω…

αυτο…Ειδαμε και σακο ειδαμε και αυτη την φουσκαλα..Την Πεμπτη θα ξαναπαμε..

μακαρι να δωσει ο Θεος να δουμε και κατι αλλο..

Προσπαθω να την στηριξω οσο μπορω..Η καρδια μου μεσα το ξερει φυσικά…Μακαρι να εχω ευχαριστα..

μακαρι…Να ευχεσαι για εμας…

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 18 λεπτά , Christos13 είπε:

Πιστευω και ελπιζω…

αυτο…Ειδαμε και σακο ειδαμε και αυτη την φουσκαλα..Την Πεμπτη θα ξαναπαμε..

μακαρι να δωσει ο Θεος να δουμε και κατι αλλο..

Προσπαθω να την στηριξω οσο μπορω..Η καρδια μου μεσα το ξερει φυσικά…Μακαρι να εχω ευχαριστα..

μακαρι…Να ευχεσαι για εμας…

Θα εύχομαι! Με το καλό να πάτε να δείτε ένα φασολάκι και να ακούσετε καρδούλα εύχομαι! Κάθε καλό! Να μας πείτε τα ευχάριστα όταν πάτε! Επίσης αν για κάποιο λόγο ο γιατρός σας τρομάζει ή δεν σας εμπνέει εμπιστοσύνη μπορείτε να πάρετε και και δεύτερη γνώμη σε ό,τι κι αν σας πει. Είναι σημαντική η χημεία με το γιατρό,αλλιώς ζεις στην ανασφάλεια καθώς είναι ο μόνος που μπορεί να σε καθησυχάσει ανθρωπινως τουλάχιστον! Καλό βράδυ εύχομαι και σύντομα να μάθουμε ευχαριστα νέα!

πρίν από 6 λεπτά , Rafailiapan είπε:

Θα εύχομαι! Με το καλό να πάτε να δείτε ένα φασολάκι και να ακούσετε καρδούλα εύχομαι! Κάθε καλό! Να μας πείτε τα ευχάριστα όταν πάτε! Επίσης αν για κάποιο λόγο ο γιατρός σας τρομάζει ή δεν σας εμπνέει εμπιστοσύνη μπορείτε να πάρετε και και δεύτερη γνώμη σε ό,τι κι αν σας πει. Είναι σημαντική η χημεία με το γιατρό,αλλιώς ζεις στην ανασφάλεια καθώς είναι ο μόνος που μπορεί να σε καθησυχάσει ανθρωπινως τουλάχιστον! Καλό βράδυ εύχομαι και σύντομα να μάθουμε ευχαριστα νέα!

Συγγνώμη τώρα το πρόσεξα που λες φουσκάλα, μήπως ήταν ο λεκιθικος ασκός; Αν ναι αυτό είναι πολύ θετικό να ξέρεις! Σημαίνει ότι άσχετα με το πώς θα συνεχιστεί η εγκυμοσύνη μιλάμε για για κύηση με έμβρυο και όχι για άδειο σακο από ότι ξέρω τουλάχιστον! Εύχομαι και πάλι τα καλύτερα!

Link to comment
Share on other sites

On 2/17/2022 at 8:26 PM, Dimitra97 said:

Ο ο ο μεγαλώνει κιαλο η περεουλα τι ωραία κορίτσια Μ ❤️ 

 Εγώ πρεπει να είμαι η μοναδική της παρέας ο δεν έχω κάνει  χοριακη εντομεταξυ 

Ούτε και εγώ έχω κάνει ακόμα, την Δευτέρα θα κάνω. Αλλά την δεύτερα θα είναι και 12 εβδ.2 ημέρες. 

Άλλες μανουλες του Οκτωβρίου μπορεί να έχουν Πητ πολύ νωρίτερα από εμάς. Εγώ έχω 29 οκτ. 

 

Edit : sorry νόμιζα έγραψες αυχενική. 

Δεν υπάρχει θέμα αφού έχει επιβεβαιωθεί η εγκυμοσύνη και έχεις φτάσει εδώ, δεν έγινε και κάτι που δεν έκανες χοριακη. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Rafailiapan είπε:

Θα εύχομαι! Με το καλό να πάτε να δείτε ένα φασολάκι και να ακούσετε καρδούλα εύχομαι! Κάθε καλό! Να μας πείτε τα ευχάριστα όταν πάτε! Επίσης αν για κάποιο λόγο ο γιατρός σας τρομάζει ή δεν σας εμπνέει εμπιστοσύνη μπορείτε να πάρετε και και δεύτερη γνώμη σε ό,τι κι αν σας πει. Είναι σημαντική η χημεία με το γιατρό,αλλιώς ζεις στην ανασφάλεια καθώς είναι ο μόνος που μπορεί να σε καθησυχάσει ανθρωπινως τουλάχιστον! Καλό βράδυ εύχομαι και σύντομα να μάθουμε ευχαριστα νέα!

Συγγνώμη τώρα το πρόσεξα που λες φουσκάλα, μήπως ήταν ο λεκιθικος ασκός; Αν ναι αυτό είναι πολύ θετικό να ξέρεις! Σημαίνει ότι άσχετα με το πώς θα συνεχιστεί η εγκυμοσύνη μιλάμε για για κύηση με έμβρυο και όχι για άδειο σακο από ότι ξέρω τουλάχιστον! Εύχομαι και πάλι τα καλύτερα!

Καλημερα!!! Ναι ο ασκος ηταν!!!Μια φουσκαλιτσα ας το πω ετσι!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, zouko είπε:

Ούτε και εγώ έχω κάνει ακόμα, την Δευτέρα θα κάνω. Αλλά την δεύτερα θα είναι και 12 εβδ.2 ημέρες. 

Άλλες μανουλες του Οκτωβρίου μπορεί να έχουν Πητ πολύ νωρίτερα από εμάς. Εγώ έχω 29 οκτ. 

 

Edit : sorry νόμιζα έγραψες αυχενική. 

Δεν υπάρχει θέμα αφού έχει επιβεβαιωθεί η εγκυμοσύνη και έχεις φτάσει εδώ, δεν έγινε και κάτι που δεν έκανες χοριακη. 

Χιχι το κατάλαβα❤️ εγώ σήμερα έχω να κάνω την αυχενική στις έξι το απόγευμα και έχω πολύ αγονια ....

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

21 minutes ago, Dimitra97 said:

Χιχι το κατάλαβα❤️ εγώ σήμερα έχω να κάνω την αυχενική στις έξι το απόγευμα και έχω πολύ αγονια ....

Oλα θα πάνε καλά ! Βέβαια, το λέω εγώ, ενώ έχω την ίδια αγωνία.

Και είμαι συνεχώς στην τσίτα. Επειδή δεν έχω καθόλου συμπτώματα (απο την αρχή , όχι τώρα), είμαι συνεχώς "Βρε είμαι, δεν είμαι ;"

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 39 λεπτά , zouko είπε:

Oλα θα πάνε καλά ! Βέβαια, το λέω εγώ, ενώ έχω την ίδια αγωνία.

Και είμαι συνεχώς στην τσίτα. Επειδή δεν έχω καθόλου συμπτώματα (απο την αρχή , όχι τώρα), είμαι συνεχώς "Βρε είμαι, δεν είμαι ;"

Αχχ πόσο τυχερή είσαι π δεν έχει συμπτώματα μακάρι να μην είχα και εγώ ασεε υπέφερα ιδικά στις αρχές εμετοί ναυτίες όλα τα είχα  .....τώρα την τελευταία εβδομάδα  έχουν σταματήσει κατά πολύ πάλι καλά απλά γτ δεν άντεχα με τίποτα  το κακό είναι ότι δεν μπορώ να φάω ακόμα ιδικά το κρέας με τίποτα μόνο τραχανά μακαρόνια και νεροβραστα λαχανικά  τρώω αφού ήμουν 55 και έφτασα 49 κιλά και φοβήθηκα γτ δεν έτρωγα αλλά πάλι καλά Μ είπε ο γιατρός οτι δεν πειράζει τώρα π είναι αρχή μετά δεν θέλουμε να γίνει αυτό δλδ να χάσω πάλι καλά πήγα 51 σήμερα π ζυγηστηκα....

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπερα ειμαι στη 15η εβδομάδα και γενικα εχω πολυ ομαλή εγκυμοσυνη. Μόνο τον 1ο μηνα ειχα ναυτιες, αλλα  έχω πάρει ήδη  6 κιλα και εχω αρχίσει να ανησυχώ. Να σας πω ότι γενικα ειχα κανονικό βάρος, αλλά πάντα ειχα την τάση να παχαίνω. Εσείς πως τα πάτε με τα κιλά της εγκυμοσύνης;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μ τι κάνετε? εμεις μεγαλωνουμε!! εχουμε φτασει 13η εβδομάδα!! Χθες κάναμε την αυχενική μας...Λοιπόν οι πιθανότητες βγήκαν άψογες  down 1/14700 και τρισωμία 18 και τρισωμία 13 <1/20000 προεκλαψια 1/127 και τραχηλος 3,37. ΠΗΤ απο 23/10 μας πηγε 20/10.

Το μόνο λίγο ανησυχητικό είναι ότι ο ένας πλακούντας είναι χαμηλά ακόμη.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 7 λεπτά , Rafailiapan είπε:

Ααα μπράβο! Καλό αυτό... Με το καλό να πάτε στο γιατρό να δείτε και κάτι ακόμα! 

Ξερεις τι με προβληματιζει;Και στο λεω για να μου φυγει απο μεσα μου.Και σε πρηζω το ξερω…

Μπορει αυτο το δαχτυλιδι να το πω ετσι να ειναι αδειο;Γι αυτο δεν διπλασιαζεται η χοριακη;
αυτο με τις χωριακες δεν υπαρχει πραγματικά..

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Angelikh99 είπε:

Κορίτσια καλησπερα ειμαι στη 15η εβδομάδα και γενικα εχω πολυ ομαλή εγκυμοσυνη. Μόνο τον 1ο μηνα ειχα ναυτιες, αλλα  έχω πάρει ήδη  6 κιλα και εχω αρχίσει να ανησυχώ. Να σας πω ότι γενικα ειχα κανονικό βάρος, αλλά πάντα ειχα την τάση να παχαίνω. Εσείς πως τα πάτε με τα κιλά της εγκυμοσύνης;

Με το καλό το μωράκι σου ❤️  όσο για τα κιλά εγω εχασα  γτ δεν έτρωγα και φοβήθηκα πάρα πολυ ανχονομουνα αλλά έχασα γτ είχα ναυτίες εμετούς και αιδια για φαγητό δεν μπορούσα να φάω τίποτα  :( μην ανησιχεις κορίτσακι Μ θα τα χάσεις τα κιλακια όταν γενησεις με το καλό.....απλά όσο μπορείς να προσέχεις την διατροφή σ.....

πρίν από 45 λεπτά , nina21 είπε:

Κορίτσια μ τι κάνετε? εμεις μεγαλωνουμε!! εχουμε φτασει 13η εβδομάδα!! Χθες κάναμε την αυχενική μας...Λοιπόν οι πιθανότητες βγήκαν άψογες  down 1/14700 και τρισωμία 18 και τρισωμία 13 <1/20000 προεκλαψια 1/127 και τραχηλος 3,37. ΠΗΤ απο 23/10 μας πηγε 20/10.

Το μόνο λίγο ανησυχητικό είναι ότι ο ένας πλακούντας είναι χαμηλά ακόμη.

Καλησπέρα κορίτσι μ άντε τελιααα πολύ χαίρομαι  ❤️ .....μην ανησιχεις κορίτσι μ όλα μια χαρά θα είναι ο γιατρός τι σου είπε γι'αυτό ? Π είναι χαμηλά ο πλακούντας ?.... Εγώ σήμερα είμαι 12+6 και θα κάνω το απόγευμα την αυχενική

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Dimitra97 said:

Αχχ πόσο τυχερή είσαι π δεν έχει συμπτώματα μακάρι να μην είχα και εγώ ασεε υπέφερα ιδικά στις αρχές εμετοί ναυτίες όλα τα είχα  .....τώρα την τελευταία εβδομάδα  έχουν σταματήσει κατά πολύ πάλι καλά απλά γτ δεν άντεχα με τίποτα  το κακό είναι ότι δεν μπορώ να φάω ακόμα ιδικά το κρέας με τίποτα μόνο τραχανά μακαρόνια και νεροβραστα λαχανικά  τρώω αφού ήμουν 55 και έφτασα 49 κιλά και φοβήθηκα γτ δεν έτρωγα αλλά πάλι καλά Μ είπε ο γιατρός οτι δεν πειράζει τώρα π είναι αρχή μετά δεν θέλουμε να γίνει αυτό δλδ να χάσω πάλι καλά πήγα 51 σήμερα π ζυγηστηκα.... 

Το ξέρω. Δεν παραπονιέμαι. Τα "συμπτώματα" μου είναι τρομερή καούρα με το παραμικρό, και κάτι λιγουρίτσες, αλλα ευτυχώς όχι εμετους. Και δεν θα το άντεχα διότι έχω πρόβλημα με το στομάχι, και απαξ και κάνω εμετό μια φορά, μετά μπορώ να κάνω  όλη μέρα .

Πω, εσυ έχασες 6 κιλά ρε !! Πάλι καλά που πήρε έστω και 2 .

2 hours ago, Angelikh99 said:

Κορίτσια καλησπερα ειμαι στη 15η εβδομάδα και γενικα εχω πολυ ομαλή εγκυμοσυνη. Μόνο τον 1ο μηνα ειχα ναυτιες, αλλα  έχω πάρει ήδη  6 κιλα και εχω αρχίσει να ανησυχώ. Να σας πω ότι γενικα ειχα κανονικό βάρος, αλλά πάντα ειχα την τάση να παχαίνω. Εσείς πως τα πάτε με τα κιλά της εγκυμοσύνης; 

Εγώ ακόμα πολύ καλά. Ξεκίνησα 69, αλλα επειδή με την εγκυμοσύνη άρχισα να τρώω σωστά και όχι σαβουρες όπως πριν, πήγα 67. Νομίζω απο τότε, είμαι σχεδόν μόνο +1 κιλό, και αυτό την τελευταία εβδομάδα. Είναι 12ε4η , οπότε είμαι 3 εβδομάδες πίσω απο εσένα. Δεν ξέρω ποσο θα ανέβω μέσα στις επόμενες . Χαχαχα.

 

1 hour ago, nina21 said:

Κορίτσια μ τι κάνετε? εμεις μεγαλωνουμε!! εχουμε φτασει 13η εβδομάδα!! Χθες κάναμε την αυχενική μας...Λοιπόν οι πιθανότητες βγήκαν άψογες  down 1/14700 και τρισωμία 18 και τρισωμία 13 <1/20000 προεκλαψια 1/127 και τραχηλος 3,37. ΠΗΤ απο 23/10 μας πηγε 20/10. 

Το μόνο λίγο ανησυχητικό είναι ότι ο ένας πλακούντας είναι χαμηλά ακόμη.

Τέλεια! Τι ηλικία έχεις αν επιτρέπεται ; 

 

1 hour ago, Christos13 said:

Ξερεις τι με προβληματιζει;Και στο λεω για να μου φυγει απο μεσα μου.Και σε πρηζω το ξερω…

Μπορει αυτο το δαχτυλιδι να το πω ετσι να ειναι αδειο;Γι αυτο δεν διπλασιαζεται η χοριακη;
αυτο με τις χωριακες δεν υπαρχει πραγματικά..

Πρώτα εμφανίζεται ο σάκος. Μετά ο λεκιθικός σάκος και αργότερο εμβρυικά στοιχεία που είναι η αρχή του μωρού σας .  Ναι, μπορεί να υπάρξει και ο σάκος, και ο λεκιθικός σάκος, αλλα μετά να μην προχωρήσει σε σχηματισμό εμβρύου. Εξαρτάται όμως, σε ποιο σημείο της εγκυμοσύνης είσαι (σε ποια εβδομάδα). Εαν είναι πολύ νωρίς, πολύ λογικό, να μην έχει εμφανιστεί ακόμα τίποτα. Πόσο είσαι ;

 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σκέφτομαι να αλλάξω γυναικολόγο .Δεν ξέρω αν είμαι υπερβολική αλλά νιώθω ότι δεν με καλύπτει και νιώθω ανασφάλεια για να γεννήσω μαζί του .Είναι εξωσωματικός κι είναι τοπ σ αυτό που κάνει αλλά τώρα στην εγκυμοσύνη μαζί του νιώθω μόνη μου που έχω φτάσει σε σημείο δηλαδή να πηγαίνω σε έναν γνωστό μας γυναικολόγο να κάνω έξτρα υπερήχους για να μου τα αναλύει καλύτερα , βέβαια δεν μπορεί να με αναλάβει εκείνος γιατί είναι εκτός Αθήνας .Επισης τις περισσότερες γέννες τις κάνει με καισαρική , κάνω αντιπηκτικές χωρίς να έχω εξεταστεί για θρομβοφιλια κι φοβάμαι να τις κόψω τώρα .Δεν μου έχει κάνει και καλλιέργεια κολπικού υγρού και ουσιαστικά πηγαίνω εκεί για να δίνω 50€ και να περιμένω πόση ώρα για να με δει δυο λεπτά να μου πει όλα καλά και να φύγει ούτε καν τον τράχηλο δεν μου μέτρησε .Υποφέρω από αναγούλες και εμετούς κι όταν πήρα τις μαίες τηλέφωνο μου λένε δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα φάε τζίντζερ ,τους λέω ότι με πιάνει φαγουρα από κάτω μήπως να το ψάξουμε γιατί μάλλον είναι από τα υποθετα προγεστερονης επειδή είναι συνέχεια υγρά από κάτω ούτε να με δει μου είπε , πάλι μου είπαν δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα και μύκητες να πάθεις .Τέλος με φόβισε ο γιατρός ότι υπάρχει κίνδυνος αποβολής αν δεν κάνω θεραπεία με αντιβιωσεις κάθε μήνα επειδή είχα φλεγμονή πριν μείνω έγκυος και έκανα θεραπεία και του λέω ότι ξέρεις έχω αλλεργία στην πενικιλίνη και μου λέει οκ δεν θα πάρεις τότε αντιβιωση και του λέω ναι και άμα γίνει κάτι από φλεγμονή και κούνησε τους ώμους .Πφφφ αυτά τα λίγα 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...