Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Marlina είπε:

      Το έχω κ εγώ αυτό το βάρος εδώ και πολύ καιρό.. και εγώ αυτό νιώθω ότι θα φύγουν 😄 Εχω την εντύπωση πως επιδεινώνεται με το πολύ ξαπλα. Επίσης και εγω το νιώθω πολύ πιο έντονα όταν θέλω τουαλέτα. Προσπαθώ να πηγαίνω αρκετά συχνά τουαλέτα γιατί πέρα από το βάρος μου δημιουργούν και συσπάσεις!

      Επίσης με το μπάνιο και εγώ το ίδιο προτιμώ το πρωί που είμαι καλύτερα!!! 

      ωραία περναμε όλες !αχαχαχχαχα 🤣 μωρέ ας πάνε όλα καλα και θα κάνω 5 φορε σ μπάνιο μετά !

      • Χαχα 2

Μανούλες Οκτωβρίου 2022❤️


Recommended Posts

πρίν από 9 λεπτά , vaso_mpempis είπε:

Ειναι μαγικο.. αχ σε καταλαβαινω.. το εχω νιωσει με τον γιο μου παλι στην αυχενικη. Νομιζω καπου εκει ενιωσα πρωτη φορα μαμα εγω.. μεχρι πριν ημουν στα χαμενα! Με το καλο σε λιγους μηνες να εχουμε στην αγκαλια μας τα θαυματακια μας.

Εγω σε αυτη την εγκυμοσυνη (που υποτιθεται στη 2η εισαι πιο κουλ) εχω μια μονιμη ανησυχια αν θα ειναι καλα.. μετα απο ολα οσα περασα ακομα προσπαθω να συγκρατηθω φοβαμαι μη το χασω.. και στο γιο μου ακομα δε μιλαω πολυ.. περιμενω την αυχενικη και μετα ελπιζω να ηρεμησω.

Παντως κοριτσια ειναι φοβερο ποση αγαπη εχουμε μεσα μας.. και πως πολλαπλασιαζεται.. εγω μετα τον γιο μου δεν πιστευα οτι θα ξανανιωσω τετοια συναισθηματα.. και να τωρα..

Κι εγω που ειμαι στη 3η εγκυμοσυνη το ιδιο αγχος εχω! Τελικα το αγχος δεν τελειωνει ποτε οσα παιδια κι αν κανεις! Αχ θα δεις και το δευτερο που θα το αγαπησεις το ιδιο με το πρωτο και δεν θα το πιστευεις. Οταν γεννηθηκε η μικρη μας ενιωθα τυψεις στην αρχη γιατι ο μεγαλος ζηλευε, ειχα και τα ορμονικα μου χαχα.Μολις ολοι προσαρμοστηκαμε με το νεο μωρο ηταν σα ηταν παντα σπιτι μας!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

19 minutes ago, vaso_mpempis said:

Ειναι μαγικο.. αχ σε καταλαβαινω.. το εχω νιωσει με τον γιο μου παλι στην αυχενικη. Νομιζω καπου εκει ενιωσα πρωτη φορα μαμα εγω.. μεχρι πριν ημουν στα χαμενα! Με το καλο σε λιγους μηνες να εχουμε στην αγκαλια μας τα θαυματακια μας.

Εγω σε αυτη την εγκυμοσυνη (που υποτιθεται στη 2η εισαι πιο κουλ) εχω μια μονιμη ανησυχια αν θα ειναι καλα.. μετα απο ολα οσα περασα ακομα προσπαθω να συγκρατηθω φοβαμαι μη το χασω.. και στο γιο μου ακομα δε μιλαω πολυ.. περιμενω την αυχενικη και μετα ελπιζω να ηρεμησω.

Παντως κοριτσια ειναι φοβερο ποση αγαπη εχουμε μεσα μας.. και πως πολλαπλασιαζεται.. εγω μετα τον γιο μου δεν πιστευα οτι θα ξανανιωσω τετοια συναισθηματα.. και να τωρα..

E ναι, τώρα πήρε εικόνα ! Αχ, εσένα σε νιώθω. Με το αίμα που είχες μόνιμα, λογικό είναι να έχεις ανησυχία και να φοβηθείς. Είμαι σίγουρη οτι όλα όμως θα πάνε καλά, θα είναι power το μπεμπέ σου ! Ηδη με τόση ταλαιπωρία και δεν το έχει πτοήσει τίποτα :)  Θα πάνε όλα τέλεια λέμε.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα!Να έρθω και εγώ στην παρέα σας?Είμαι πολύ πολύ αρχή! Κάπου στις δύο εβδομάδες.

Είναι η 2η μου εξωσωματική. Εκανα εμβρυομεταφορά δύο εμβρύων 3ης ημέρας και πήρα τα αποτελέσματα το Σάββατο. Ακόμα είμαι στη φάση που επαναλαμβάνω χοριακές.

Θέλω τα φώτα σας από εσάς τις πιο έμπειρες. Καταρχάς με το γιατρό δεν έχω βρεθεί από κοντά ακόμη. Εσείς κάνατε αντιπηκτικές ενέσεις;Γιατί εμένα η γραμμή του γιατρού μου ήταν να μη μου δώσει ούτε κατά την εμβρυομεταφορά. Είναι κάτι σύνηθες;

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , Equality είπε:

Κορίτσια καλημέρα!Να έρθω και εγώ στην παρέα σας?Είμαι πολύ πολύ αρχή! Κάπου στις δύο εβδομάδες.

Είναι η 2η μου εξωσωματική. Εκανα εμβρυομεταφορά δύο εμβρύων 3ης ημέρας και πήρα τα αποτελέσματα το Σάββατο. Ακόμα είμαι στη φάση που επαναλαμβάνω χοριακές.

Θέλω τα φώτα σας από εσάς τις πιο έμπειρες. Καταρχάς με το γιατρό δεν έχω βρεθεί από κοντά ακόμη. Εσείς κάνατε αντιπηκτικές ενέσεις;Γιατί εμένα η γραμμή του γιατρού μου ήταν να μη μου δώσει ούτε κατά την εμβρυομεταφορά. Είναι κάτι σύνηθες;

Καλησπέρα κοριτσι!! Συγχαρητήρια!!! 

Ουτε εγώ έκανα ξεκίνησα μετά την αυχενική όμως γτ βρήκαν αυξημένες πιθανότητες προεκλαμψιας και επειδή είναι δίδυμα μ ξεκίνησαν αντιπηκτικες 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , nina21 είπε:

Καλησπέρα κοριτσι!! Συγχαρητήρια!!! 

Ουτε εγώ έκανα ξεκίνησα μετά την αυχενική όμως γτ βρήκαν αυξημένες πιθανότητες προεκλαμψιας και επειδή είναι δίδυμα μ ξεκίνησαν αντιπηκτικες 

Ευχαριστώ!Μου είπε ο γιατρός αν χρειαστεί θα δούμε!Με ποιο τρόπο το βλέπουν;Με την αυχενική οπότε;

Για την προεκλαμψία ήξερα ότι δίνουν Salospir.Salospir μου δίνει

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 10 λεπτά , Equality είπε:

Ευχαριστώ!Μου είπε ο γιατρός αν χρειαστεί θα δούμε!Με ποιο τρόπο το βλέπουν;Με την αυχενική οπότε;

Για την προεκλαμψία ήξερα ότι δίνουν Salospir.Salospir μου δίνει

 

Κ γω παίρνω σαλοσπιρ αλλά μ είπαν πως επειδή είναι δίδυμα δεν υπάρχουν επαρκείς έρευνες ότι αρκεί το σαλοσπιρ

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Equality said:

Κορίτσια καλημέρα!Να έρθω και εγώ στην παρέα σας?Είμαι πολύ πολύ αρχή! Κάπου στις δύο εβδομάδες.

Είναι η 2η μου εξωσωματική. Εκανα εμβρυομεταφορά δύο εμβρύων 3ης ημέρας και πήρα τα αποτελέσματα το Σάββατο. Ακόμα είμαι στη φάση που επαναλαμβάνω χοριακές.

Θέλω τα φώτα σας από εσάς τις πιο έμπειρες. Καταρχάς με το γιατρό δεν έχω βρεθεί από κοντά ακόμη. Εσείς κάνατε αντιπηκτικές ενέσεις;Γιατί εμένα η γραμμή του γιατρού μου ήταν να μη μου δώσει ούτε κατά την εμβρυομεταφορά. Είναι κάτι σύνηθες;

Εγώ όχι, δεν έκανα ποτέ αντιπικτηκες. . Αλλά παίρνω τα 3/4 παιδικής ασπιρίνης κάθε μέρα. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια τις πρωτες εβδομαδες κανατε δουλειες του σπιτιου?Κανα ξεσκονισμα,μαγειρεμα κτλ?
Δεν ξερω μεχρι τι βαρος πρεπει να σηκωνω και ποση ωρα να καθομαι ορθια.
Επισης ποση ωρα περπατημα επιτρεπεται?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια καλό Πάσχα να έχουμεεεε.....Μία ερώτηση είμαι 18 εβδομάδων και έχω κάποιες απορίες...Καταρχή δεν νιώθω ακόμη το μωράκι μου και όλοι με ρωτάνε το νιώθεις και με αγχώνουν πιο πολύ...καταδεύτερον δέν έχω αποφασίσει που θα γεννήσω ακόμα σε κλινική που γεννά ο γιατρός μου η στο νοσοκομείο , καθαρά λογο χρημάτων, επομένως σκέφτομαι να πηγαίνω και στους 2 γιατρους. απλά διάβασα ότι δεν είναι καλό να γίνοται τόσοι υπέρυχοι καθώς θα καταλήξω να κάνω κάθε 2 βδομάδες ισχύει αυυτό? 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Equality said:

Κοριτσια τις πρωτες εβδομαδες κανατε δουλειες του σπιτιου?Κανα ξεσκονισμα,μαγειρεμα κτλ?
Δεν ξερω μεχρι τι βαρος πρεπει να σηκωνω και ποση ωρα να καθομαι ορθια.
Επισης ποση ωρα περπατημα επιτρεπεται?

Μαγείρεμα, ξεσκονισμα και σκούπισμα χωρίς σκύψιμο εγώ ναι. Βασικά όχι βάρος και όχι σκύψιμο. Και όχι σε βαριά καθαριστικά τύπου χλωρίνες. 

 

Περπάτημα εξαρτάται πόσο περπατούσε πριν. Όχι να κουράζεσαι πάντως, αλλά σίγουρα συστήνεται το περπάτημα. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 9 λεπτά , zouko είπε:

Μαγείρεμα, ξεσκονισμα και σκούπισμα χωρίς σκύψιμο εγώ ναι. Βασικά όχι βάρος και όχι σκύψιμο. Και όχι σε βαριά καθαριστικά τύπου χλωρίνες. 

 

Περπάτημα εξαρτάται πόσο περπατούσε πριν. Όχι να κουράζεσαι πάντως, αλλά σίγουρα συστήνεται το περπάτημα. 

Μα πώς γίνεται να μη σκύψεις για να κάνεις το τραπεζάκι του σαλονιού ή τις καρέκλες ή τη λεκάνη? Αν σκύψω με τα πόδια πειράζει; Σκούπισμα δεν τολμάω να κάνω γιατί θέλει δύναμη

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Equality said:

Μα πώς γίνεται να μη σκύψεις για να κάνεις το τραπεζάκι του σαλονιού ή τις καρέκλες ή τη λεκάνη? Αν σκύψω με τα πόδια πειράζει; Σκούπισμα δεν τολμάω να κάνω γιατί θέλει δύναμη

Γίνεται ! Βάζεις τον άντρα σου να τα κάνει αυτά :D

  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Equality είπε:

Κοριτσια τις πρωτες εβδομαδες κανατε δουλειες του σπιτιου?Κανα ξεσκονισμα,μαγειρεμα κτλ?
Δεν ξερω μεχρι τι βαρος πρεπει να σηκωνω και ποση ωρα να καθομαι ορθια.
Επισης ποση ωρα περπατημα επιτρεπεται?

Σιγουρα θα πρεπει να ρωτησεις τον γιατρο σου (και μονο) γι αυτα. Καθε εγκυμοσυνη ειναι διαφορετικη και μια συμβουλη απο το φορουμ θεωρω πως ισως να ηταν επικινδυνη. Μην παρεις πρωτοβουλια πριν μιλησεις μαζι με τον γιατρο

Ειδικα απο εξωσωματικη!!! Αυτη ειναι η δικη μου γνωμη και συγνωμη που θα το πω αλλα και να μεινει λιγο το σπιτι ακαταστατο δεν πειραζει.. ζητα τη βοηθεια του αντρα σου τωρα στην αρχη!! Εγω αυτο θα εκανα..

Εγω ρωτησα και πηρα βοηθεια αυτο το 3μηνο για να μην κανω τα βαρια. Μονο λατζα ρουχα και τα αλλα ο αντρας μου και 3 φορες ηρθε γυναικα για ενα γενικο. Ειχα βεβαια αιμοραγιες αλλα οπως ειπα καθε εγκυμυνη ειναι εντελως διαφορετικη

πρίν από 34 λεπτά , zouko είπε:

Γίνεται ! Βάζεις τον άντρα σου να τα κάνει αυτά :D

Αυτο ακριβως

2 ώρες πρίν, lenaki898 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια καλό Πάσχα να έχουμεεεε.....Μία ερώτηση είμαι 18 εβδομάδων και έχω κάποιες απορίες...Καταρχή δεν νιώθω ακόμη το μωράκι μου και όλοι με ρωτάνε το νιώθεις και με αγχώνουν πιο πολύ...καταδεύτερον δέν έχω αποφασίσει που θα γεννήσω ακόμα σε κλινική που γεννά ο γιατρός μου η στο νοσοκομείο , καθαρά λογο χρημάτων, επομένως σκέφτομαι να πηγαίνω και στους 2 γιατρους. απλά διάβασα ότι δεν είναι καλό να γίνοται τόσοι υπέρυχοι καθώς θα καταλήξω να κάνω κάθε 2 βδομάδες ισχύει αυυτό? 

Εγω τον γιο μου τον "ακουσα" 21 εβδομαδων. Αργα σχετικα αλλα δεν πειραζει αν ειναι ολα καλα. Μην ακους κανεναν... κρατα το αυτο γενικοτερα!! :lol: θα ακουσεις πολλα.

δεν εχω ιδεα για τους υπερηχους αλλα εχω την αισθηση οτι δεν επηρεαζουν αρνητικα το εμβρυο. Ρωτα τους γιατρους.

Τελος θα ελεγα αν θες να αλλαξεις μη το αφησεις πολυ ακομα γιατι πολλοι γιατροι δεν σε  δεχονται σε προχωρημενη εγκυμοσυνη. Συζητα το μαζι τους

  • Μου αρέσει 4

H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Equality είπε:

Κοριτσια τις πρωτες εβδομαδες κανατε δουλειες του σπιτιου?Κανα ξεσκονισμα,μαγειρεμα κτλ?
Δεν ξερω μεχρι τι βαρος πρεπει να σηκωνω και ποση ωρα να καθομαι ορθια.
Επισης ποση ωρα περπατημα επιτρεπεται?

Σίγουρα πρέπει να ρωτήσεις το γιατρό, εγώ σε γενικές γραμμές δεν έκανα τίποτα όχι γιατί δεν "έπρεπε" απλά δεν άντεχα...καλά δεν μιλάμε για τις 2 εβδομάδες που είσαι εσύ...μιλάμε για την 6η-7η  που άρχισα να έχω συμπτώματα. Επειδή είχα πολύ έντονη κούραση και αναγουλες δεν έκανα ΤΙ ΠΟ ΤΑ... Να είναι καλά ο άντρας μου, εγώ μόνο πλυντήρια έβαζα...για δύο εβδομάδες δεν μαγείρευαν καν, μας έφερνε η μητέρα μου φαγητό γιατί δεν άντεχα από τις αναγουλες να μαγειρέψω (φυσικά αν είναι ήταν δεύτερη εγκυμοσύνη και υπήρχε ήδη παιδί δεν θα είχα αυτή την πολυτέλεια αλλά τέλος πάντων..αυτά είναι τα τυχερά του πρώτου παιδιού). Πάντως σε γενικές γραμμές τα βαριά τα κάνει ο άντρας μου δηλαδή πλύσιμο κατσαρόλας και πιάτων και ηλεκτρική που θέλει δύναμη , μαγείρεμα,ξεσκονισμα, καθάρισμα κλπ τα κάνω εγώ πλέον κανονικά δεν έχω θέμα...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, vaso_mpempis said:

Σιγουρα θα πρεπει να ρωτησεις τον γιατρο σου (και μονο) γι αυτα. Καθε εγκυμοσυνη ειναι διαφορετικη και μια συμβουλη απο το φορουμ θεωρω πως ισως να ηταν επικινδυνη. Μην παρεις πρωτοβουλια πριν μιλησεις μαζι με τον γιατρο

Aυτό είναι το μόνο σίγουρο. Είτε εξωσωματική είτε όχι, κάθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετική.

Εμένα για παραδειγμα, δεν μου απαγορευσε να κάνω δουλειές, αλλα μου είπε να μην κουράζομαι, να μην σηκώνω βάρη, και να μην σκύβω συνέχεια. Επίσης για το πρώτο τριμηνο μας είπε να μην παίξει σεξ. :(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...