Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 10 λεπτά , Nels είπε:

      Αυτές που δεν γράφονται είναι το γονιδιακό πακέτο ελέγχου. Μόνο ενα (το MHTFR) από τα περίπου 20 γονίδια γράφεται και σε κάποια κέντρα αφορούν το ποσό αυτό από το πακέτο. Εκεί που τις έκανα πχ εγώ κόστιζε 180 ο πλήρης γονιδιακός έλεγχος και μου αφαίρεσαν τα 50 ευρώ από το MHTFR που γραφόταν μέσω ΕΟΠΠΥ. Όλες οι υπόλοιπες εξετάσεις θρομβοφιλιας που δικαιολογουνται μέσω ΕΟΠΠΥ και μπορείς να τις κάνεις και στο Ελενα τελείως δωρεάν (χρόνος προθρομβινης, αντιφωσφολιπιδικο κλπ) ήταν μια χαρά αλλά από τον γεννετικο βγήκε ότι είχα το γονίδιο της προθρομβινης που ευθύνεται για θρομβωσεις στην εγκυμοσύνη οπότε και έκανα αντιπηκτικες και με παρακολουθουσε και αιματολογος ανά 2-3 μήνες στην εγκυμοσύνη για να βλεπουμε αν έχει αλλάξει κάτι οπότε  να χρειάζομαι μεγαλύτερη δόση. Η αδερφή μου είχε το γονίδιο Leiden που και αυτό προκαλεί θέματα σε εγκυμοσύνη οπότε πήρε και αυτή αντιπηκτικη αγωγή σε εγκυμοσύνη με φυσική σύλληψη. Να τις κάνεις όλες τις απαραίτητες εξετασεις πριν την ετ γιατί είναι πολύτιμες οι υγιεις βλαστοκυστες, μην αφήσεις τίποτα στην τύχη.

      Να σε ρωτησω μιας και αναφέρεις τη φυσική σύλληψη. Ποτε ξεκίνησε τις ενέσεις η αδερφή σου; Ρωτάω γιατί εγω είμαι στην 7η βδομάδα και τώρα το ανακάλυψα και φοβάμαι μην είναι αργά.. 

Μανούλες Οκτωβρίου 2022❤️


Recommended Posts

πρίν από 8 λεπτά , LoveToBeMom είπε:

Ωωω πουλάκι μου περαστικά του,ελπίζω να το περάσει στο πόδι❤️

Πως είναι?

Έχουμε μια ημέρα διάφορα εμείς καλέ! 5&1 είμαι εγώ! Λοιπόν κοίτα να δεις, 5 εβδομάδων κ 2 ημερών σημαίνει ότι έχουμε κλείσει τις 5 εβδομάδες κ ειμαστε 5 εβδομάδες συν 2 ακόμη ημέρες δλδ διανύουμε την 6η.

Όταν θα είναι 6 ακριβός σημαίνει ότι έχουμε κλείσει τζαστ 6 εβδομαδες κ 6&1 ότι είμαστε συν μία 1 από τις 6 εβδομάδες άρα διανύουμε την 7η κτλ..

Κ εγώ παιδευτηκα στο πρώτο μου παιδί για αν το εμπαιδωσω χαχαχαχα 

Αχχ σόρρυ αν σε ξανά ρωτάω αλλά γιατί παίρνεις εσύ ουτροτζεσταν?

 

 

Ναι κορίτσι μου,όπως όταν έχουμε περίοδο δεν έχεις κραμπιτσες κάποιες φορές;

Εμένα σήμερα από το μεσημέρι με έχει πεθάνει η μέση μου..χάλια όμως!

Οχι στην περίοδο έχω απλά αφορητους πόνους σε φάση να κλαίω γιατί πονώ υπερβολικά στην περίοδο άσε.   .....τώρα μεν έχω πονακια περιόδου πάρα πολύ ελεφρια  αλλά πριν ένιωσα σαν κράμπιτσα ελαφριά τσιμπιματακια δεν ξέρω πως να το εξηγήσω .....οχ αλήθεια η μέση πονάει πολύ ρε γμτ ξέρω ... κάνει  να πάρεις κάτι η όχι ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 58 λεπτά , marakiinlove είπε:

Μπράβο βρε Cony μου!! Όλα καλά να πάνε κ τον Οκτώβρη αγκαλιά με το μπεμπακι σου! Σε ποια εβδομάδα είσαι θύμησε μου?? 

Κορίτσια τα μπερδεύω τόσο πολύ αυτά με τις εβδομάδες... Εγώ είμαι 5 κ 2 αλλά την λένε 6η εβδομάδα... Εγώ την έλεγα 5η στην πρώτη εγκυμοσύνη... Μετά έμαθα ότι λάθος τα λέω!!

Βέβαια με κύκλο 32 ημερών που έχω τα μωρα πάντα μου τα έβγαζε μικρότερα!! Αχ μακάρι κ εγώ όταν θα πάω στον γιατρό να δω κάτι καλό!! Θα είμαι 6κ5!!

Δήμητρα εγώ θα αρχίσω από αύριο κολπικά να τα βάζω τα ουτρο.... Έχω κ 2 παιδιά στο σπίτι κ σήμερα ένιωθα μεθυσμένη....

 

Αααα κ το καλύτερο δεν σας είπα! Ο 5χρονος γιος μου θετικός με COVID... Ευτυχώς κ αυτός κ εμείς είμαστε εμβολιασμενοι!!!

Ναι και εγώ τώρα τα ανακαλύπτω αυτά με τις βδομάδες! Τώρα είμαι 6κ2 δλδ διανύω την 7η βδομάδα. 

Πάντως χθες ενώ ήμουν 6κ1 στον υπέρηχο έγραφε 6κ0. Είναι η μέτρηση που κάνει το μηχάνημα ε? Σωστά πρέπει να κατάλαβα. 

Ωχ περαστικά μωρέ! Μην ανησυχείς αφού είστε κ εμβολιασμενοι όλα καλά θα το περάσει ελαφρύα ο μικρός. Εξάλλου η καινούργια μετάλλαξη είναι πιο ελαφριά. Σιδερένιος εύχομαι γρήγορα.

πρίν από 23 λεπτά , Dimitra97 είπε:

Οχι στην περίοδο έχω απλά αφορητους πόνους σε φάση να κλαίω γιατί πονώ υπερβολικά στην περίοδο άσε.   .....τώρα μεν έχω πονακια περιόδου πάρα πολύ ελεφρια  αλλά πριν ένιωσα σαν κράμπιτσα ελαφριά τσιμπιματακια δεν ξέρω πως να το εξηγήσω .....οχ αλήθεια η μέση πονάει πολύ ρε γμτ ξέρω ... κάνει  να πάρεις κάτι η όχι ?

Μην ανησυχείς! Ξέρω ότι φοβάσαι λόγω της εμπειρίας που είχες αλλά αυτά τα πονάκια που νιώθεις είναι φυσιολογικα! Κ εγώ κάθε μέρα έχω πονάκια περιόδου. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , Cony είπε:

Ναι και εγώ τώρα τα ανακαλύπτω αυτά με τις βδομάδες! Τώρα είμαι 6κ2 δλδ διανύω την 7η βδομάδα. 

Πάντως χθες ενώ ήμουν 6κ1 στον υπέρηχο έγραφε 6κ0. Είναι η μέτρηση που κάνει το μηχάνημα ε? Σωστά πρέπει να κατάλαβα. 

Ωχ περαστικά μωρέ! Μην ανησυχείς αφού είστε κ εμβολιασμενοι όλα καλά θα το περάσει ελαφρύα ο μικρός. Εξάλλου η καινούργια μετάλλαξη είναι πιο ελαφριά. Σιδερένιος εύχομαι γρήγορα.

Μην ανησυχείς! Ξέρω ότι φοβάσαι λόγω της εμπειρίας που είχες αλλά αυτά τα πονάκια που νιώθεις είναι φυσιολογικα! Κ εγώ κάθε μέρα έχω πονάκια περιόδου. 

Δεν είναι ρε  σι σαν περιόδου είναι λίγο διαφορετικά γι'αυτο δεν ξέρω πως να τα εξηγήσω σαν τραβήγματα κάπως έτσι 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Dimitra97 είπε:

Οχι στην περίοδο έχω απλά αφορητους πόνους σε φάση να κλαίω γιατί πονώ υπερβολικά στην περίοδο άσε.   .....τώρα μεν έχω πονακια περιόδου πάρα πολύ ελεφρια  αλλά πριν ένιωσα σαν κράμπιτσα ελαφριά τσιμπιματακια δεν ξέρω πως να το εξηγήσω .....οχ αλήθεια η μέση πονάει πολύ ρε γμτ ξέρω ... κάνει  να πάρεις κάτι η όχι ?

Φίλη θα μπορούσα να πάρω πχ Ντεπον αλλά δεν θέλω..

Γενικά δεν παίρνω τίποτα αν δεν είμαι τελείως χάλια!! Κ πριν την εγκυμοσύνη εννοώ...

Αύριο σκέφτομαι να εκμεταλλευτω το ότι θα είναι ξεκούραστος ο άντρας μου να με τρίψει λιγάκι :mrgreen:

  • Χαχα 1

ovYip2.png

Link to comment
Share on other sites

On 11/2/2022 at 5:55 ΜΜ, marakiinlove είπε:

Τι κάνετε κορίτσια????

Cony πως πήγε το ραντεβού??

Αχ κορίτσια είμαι πολύ αγχωμενη... Το στήθος μου δεν το αισθάνομαι καθόλου πρησμένο... Δεν θυμάμαι καθόλου πως ήταν στις άλλες εγκυμοσύνες.... Εσείς έχετε τίποτα από συμπτώματα...?

Μόνο ζαλάδες έχω το πρωί μετά το ουτροτζεσταν....

Αυτό ακριβώς έχω κι εγώ. Καθόλου πρησμένο στήθος και δεν με πονάει 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

13 ώρες πρίν, Dimitra97 είπε:

Δεν είναι ρε  σι σαν περιόδου είναι λίγο διαφορετικά γι'αυτο δεν ξέρω πως να τα εξηγήσω σαν τραβήγματα κάπως έτσι 

Ναι και τα τραβηγματακια λογικό είναι! Κ εγώ έχω και απο αυτά! Και πολλές άλλες κοπέλες. Να μην ανησυχείς καθόλου

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Annie4 είπε:

Καλημέρα κορίτσια.

Μπαίνω κι εγώ στην παρέα σας με θετικό τεστ μόλις χθες...Έχω ήδη ένα αγοράκι 2ετών. Εύχομαι όλα να πάνε καλά σε όλες!!!

Καλός ήρθες  στις μανούλες οκτοβριου κορίτσι μου με το καλό το μωράκι σου να πάνε όλα υπέροχα και να έχεις μια εύκολη εγγυμοσινη ❤ να  σου ζήσει το άλλο σου παιδάκι 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Annie4 είπε:

Καλημέρα κορίτσια.

Μπαίνω κι εγώ στην παρέα σας με θετικό τεστ μόλις χθες...Έχω ήδη ένα αγοράκι 2ετών. Εύχομαι όλα να πάνε καλά σε όλες!!!

Καλημέρα και καλώς ήρθες! Καλή κ τελειομηνή εγκυμοσύνη εύχομαι. Και να σου ζήσει το άλλο μικράκι σου!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια κ τα σπορακια!!! Διαβάζω τα νεακια σας κ χαίρομαι πολύ!!! 

@Annie4 καλώς ήρθες στην παρέα!! Με το καλό να κρατήσεις ένα γερό μωράκι!!

@Cony μου άκουσες καρδούλα;;;;!!!!! Τι υπέροχος ήχος!!! Μπράβο σου κορίτσι μου!!!

@LoveToBeMom εκμετάλλευσου το σύζυγο!! Ένα καλό τρίψιμο θα σε χαλαρώσει!!!

@Dimitra97 προγεστερόνη έπαιρνες προληπτικά;; 

@marakiinlove μη σε αγχωνει το στήθος.. κάθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετική!!  Δεν αποτελεί ένδειξη για τίποτα ανησυχητικό!!

@Inana εσύ πως είσαι;

Ξέχασα κάποια;;;

 

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 13 λεπτά , roulas40 είπε:

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια κ τα σπορακια!!! Διαβάζω τα νεακια σας κ χαίρομαι πολύ!!! 

@Annie4 καλώς ήρθες στην παρέα!! Με το καλό να κρατήσεις ένα γερό μωράκι!!

@Cony μου άκουσες καρδούλα;;;;!!!!! Τι υπέροχος ήχος!!! Μπράβο σου κορίτσι μου!!!

@LoveToBeMom εκμετάλλευσου το σύζυγο!! Ένα καλό τρίψιμο θα σε χαλαρώσει!!!

@Dimitra97 προγεστερόνη έπαιρνες προληπτικά;; 

@marakiinlove μη σε αγχωνει το στήθος.. κάθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετική!!  Δεν αποτελεί ένδειξη για τίποτα ανησυχητικό!!

@Inana εσύ πως είσαι;

Ξέχασα κάποια;;;

 

Καλημερα κορίτσι πως είσαι ?ναι προλοπτικα μου την έδωσε ο γιατρός την προγεστερόνη .... Γι'αυτό και Μ είπε μαλον ότι άμα νιοθω τόσο χάλια να την σταματήσω ουτοσιαλος είναι λίγα τα 200mg  την μέρα  έτσι Μ είπε ....να ρωτήσω ξέρεις μήπως ενιοθα χάλια επηδη την επερνα με άδειο στομάχι χωρίς να φάω κάτι ? Γτ το βράδυ πχ όταν την  επερνα δεν ανακατευομουν καθόλου ...τώρα αυτές τις μέρες π σταμάτησα να περνώ είμαι οκ ούτε ναυτίες ούτε τίποτα θα πάρω μια το μεσημέρι για να δω αν θα Μ δημιουργήσει ναυτία όπως τα πρωινά ...

Το πρωί το περνώ με μισή ώρα διάφορα με το φιλικό οξύ δεν ξέρω αν και αυτό το επιρεαζει και με ενοχλούσε τόσο στο στομάχι μ 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , roulas40 είπε:

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια κ τα σπορακια!!! Διαβάζω τα νεακια σας κ χαίρομαι πολύ!!! 

@Annie4 καλώς ήρθες στην παρέα!! Με το καλό να κρατήσεις ένα γερό μωράκι!!

@Cony μου άκουσες καρδούλα;;;;!!!!! Τι υπέροχος ήχος!!! Μπράβο σου κορίτσι μου!!!

@LoveToBeMom εκμετάλλευσου το σύζυγο!! Ένα καλό τρίψιμο θα σε χαλαρώσει!!!

@Dimitra97 προγεστερόνη έπαιρνες προληπτικά;; 

@marakiinlove μη σε αγχωνει το στήθος.. κάθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετική!!  Δεν αποτελεί ένδειξη για τίποτα ανησυχητικό!!

@Inana εσύ πως είσαι;

Ξέχασα κάποια;;;

 

Kalimera roula mou ego spiti peuto,siptomata den exo kati idietero oute emetous oute zalades sixnouria to sti8os alakse liga travigmata kato stin kilia thelo na kimame polli esis posa ta patee??

Deutera exo epanaliptiki gia na doume poso pige pano kai 24 iperixoo makari ola na mas pane kala kai na ine kai ta 2 sporakia mas kala :x

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια κι εγώ σήμερα από συμπτώματα τρομερή υπνιλια είπια καφέ και δεν Μ έκανε τιποτα νύστα φουλ ....και  ξηπνησα με τρομερό πόνο στο στήθος και έχει πριστεί πολύ....

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Dimitra97 είπε:

Καλός ήρθες  στις μανούλες οκτοβριου κορίτσι μου με το καλό το μωράκι σου να πάνε όλα υπέροχα και να έχεις μια εύκολη εγγυμοσινη ❤ να  σου ζήσει το άλλο σου παιδάκι 

Σε ευχαριστώ πολύ! Καλώς σας βρήκα :-) Ανταποδίδω τις ευχές. Υγεία σε όλες τις μανούλες και τα μωράκια!

3 ώρες πρίν, Cony είπε:

Καλημέρα και καλώς ήρθες! Καλή κ τελειομηνή εγκυμοσύνη εύχομαι. Και να σου ζήσει το άλλο μικράκι σου!

Να'σαι καλά! Να εχεις και εσύ μια υπέροχη εγκυμοσύνη!

2 ώρες πρίν, Dimitra97 είπε:

Καλημερα κορίτσι πως είσαι ?ναι προλοπτικα μου την έδωσε ο γιατρός την προγεστερόνη .... Γι'αυτό και Μ είπε μαλον ότι άμα νιοθω τόσο χάλια να την σταματήσω ουτοσιαλος είναι λίγα τα 200mg  την μέρα  έτσι Μ είπε ....να ρωτήσω ξέρεις μήπως ενιοθα χάλια επηδη την επερνα με άδειο στομάχι χωρίς να φάω κάτι ? Γτ το βράδυ πχ όταν την  επερνα δεν ανακατευομουν καθόλου ...τώρα αυτές τις μέρες π σταμάτησα να περνώ είμαι οκ ούτε ναυτίες ούτε τίποτα θα πάρω μια το μεσημέρι για να δω αν θα Μ δημιουργήσει ναυτία όπως τα πρωινά ...

Το πρωί το περνώ με μισή ώρα διάφορα με το φιλικό οξύ δεν ξέρω αν και αυτό το επιρεαζει και με ενοχλούσε τόσο στο στομάχι μ 

Δήμητρα κι εμένα μου έδωσε 200 προγεστερόνη προληπτικά. Πάντα να την παίρνεις με γεμάτο στομάχι αλλιώς πέφτει βαρύ το χάπι αυτό.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Annie4 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ! Καλώς σας βρήκα :-) Ανταποδίδω τις ευχές. Υγεία σε όλες τις μανούλες και τα μωράκια!

Να'σαι καλά! Να εχεις και εσύ μια υπέροχη εγκυμοσύνη!

Δήμητρα κι εμένα μου έδωσε 200 προγεστερόνη προληπτικά. Πάντα να την παίρνεις με γεμάτο στομάχι αλλιώς πέφτει βαρύ το χάπι αυτό.

 αλήθεια και εγώ το επερνα με αδειο στομάχι μαλον γι'αυτό ανακατευομουνα τόσο πολύ  και ένιωθα χάλια....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...