Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Katiamaxiking είπε:

      Βρέθηκε και έλλειψη ψευδαργύρου στο σπερμα. τι γνωρίζετε; πως επηρεάζει; φτιάχνει;;;

      Από όσο έχω διαβάσει επηρεάζει την ποσότητα την κινητικότητα και την μορφολογία του σπέρματος και υπάρχουν βιταμίνες ψευδαργύρου που λογικά θα ανεβάσει τα επίπεδα !!

S. O. S! Ορμόνες, μια εκτίμηση μέχρι να πάω στο γιατρό


Agatte

Recommended Posts

Καλησπέρα, οποία/όποιος μπορεί παρακαλώ, ας μου δώσει μια εκτίμηση για τα αποτελέσματα μου μέχρι να πάω στο γιατρό. Οι εξετάσεις έγιναν 2η μέρα περιόδου. Είμαι 39.5.

FSH 7.66 mIU/ml

LH 4.37 mIU/ml

E2 16.02 pg/ml

PRL 22.59 ng/ml

17-OH 0.50ng/ml

TSH 1.820 μIU/ml

Τεστοστερόνη ολική 0.90 nmol/L

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Agatte είπε:

Κανείς;;; 

Καλησπέρα. Μόνο ο γιατρός σου μπορεί να σε ενημερώσει σωστά. Κι εγώ προσπαθούσα μόνη μου βλέποντας της φυσιολογικές τιμές και ψάχνοντας στο ίντερνετ και είχα αγχωθει και τελικά μου εξήγησε ότι κάποιες εξετάσεις τις μετράς συνδυαστικά με άλλες και ήταν όλα καλά. Σου εύχομαι καλά αποτελέσματα. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Agatte είπε:

Καλησπέρα, οποία/όποιος μπορεί παρακαλώ, ας μου δώσει μια εκτίμηση για τα αποτελέσματα μου μέχρι να πάω στο γιατρό. Οι εξετάσεις έγιναν 2η μέρα περιόδου. Είμαι 39.5.

FSH 7.66 mIU/ml

LH 4.37 mIU/ml

E2 16.02 pg/ml

PRL 22.59 ng/ml

17-OH 0.50ng/ml

TSH 1.820 μIU/ml

Τεστοστερόνη ολική 0.90 nmol/L

Εχεις παρά πολυ καλη fsh για την ηλικία σου! Η ε2 ειναι αρκετά χαμηλή , δεν ξερω αν θα δρομολογηθεί ωάριο αυτόν τον μήνα. Την προλακτινη την μετράμε με συγκεκριμένες συνθήκες λίγες ωρες αφου ξυπνήσουμε και χωρις να εχουμε αγχωθεί ή περπατήσει πριν. Οποτε μπορει να ειναι λιγάκι πάνω αλλα να μην ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα,

  • Ευχαριστώ 1

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Agatte είπε:

Καλησπέρα, οποία/όποιος μπορεί παρακαλώ, ας μου δώσει μια εκτίμηση για τα αποτελέσματα μου μέχρι να πάω στο γιατρό. Οι εξετάσεις έγιναν 2η μέρα περιόδου. Είμαι 39.5.

FSH 7.66 mIU/ml

LH 4.37 mIU/ml

E2 16.02 pg/ml

PRL 22.59 ng/ml

17-OH 0.50ng/ml

TSH 1.820 μIU/ml

Τεστοστερόνη ολική 0.90 nmol/L

Εγώ τις βλεπω μια χαρά παντως κ  συγκρινω με τις χαλια δικες μου στα 42 που ειχα κανει το 2020 δηλαδη εγω με fsh 17 προεμμηνοπαυση οποτε η 7 που εχεις εσυ  ειναι σουπερ .και η ε2 ειναι χαμηλη γιατι πανω απο 50-70 ειναι ψιλοκακο ,η tsh μια χαρα βασικα τελεια.κ Lh μια χαρα.αμη δεν εκανες μονο ..ποτε πας γιατρο γραψε μας αν θυμηθεις τι θα σου πει..

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα. Αρμοδιος ειναι μονο ο ιατρος να σου εξηγήσει τι σημαίνουν. 
για να εξάγει συμπερασμα θα πρεπει να αναφέρεται τξ φυςιολογικο εύρος τιμών του εργαστηρίου για καθε τιμη. 
δηλαδή η fsh αν εινσι πανω απο την ανώτατη φυσιολογική τιμη ειναι ένας κακός δείκτης γονιμότητας εάν ειναι εντός φτ αυτο αλλάζει. 

πρίν από 8 λεπτά , Mommy39 είπε:

Καλησπερα. Αρμοδιος ειναι μονο ο ιατρος να σου εξηγήσει τι σημαίνουν. 
για να εξάγει συμπερασμα θα πρεπει να αναφέρεται τξ φυςιολογικο εύρος τιμών του εργαστηρίου για καθε τιμη. 
δηλαδή η fsh αν εινσι πανω απο την ανώτατη φυσιολογική τιμη ειναι ένας κακός δείκτης γονιμότητας εάν ειναι εντός φτ αυτο αλλάζει. 

Επειδη της εχω μετρήσει σε διαφορετικά εργαστήρια μια φορα αναφέρονταν ως 14 με ανώτατη τιμη το 12 ξαι μια φορα 8,5με ανώτατη το 8,1 .. καταλαβαινεις οτι νόμιζα οτι με το 8.5 ειναι πολυ καλα αλλα ουτε καν :)) 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! 

Φυσικά και αντιλαμβάνομαι πως ο μόνος αρμόδιος είναι ο γιατρος, αυτός άλλωστε μου έδωσε το παραπεμπτικό για τις εξετάσεις. 

Αναφέρω ενδεικτικά και τις φυσιολογικές τιμές 

FSH 7.66 φτ 3.5-12.5

LH 4.37 φτ 1.5-8.0

Ε2 16.02 φτ 18-147

PRL 22.59 φτ 4.79-23.3

Τεστοστερόνη 0.9 φτ 0.48-1.85

TSH 1.820 φτ 0.350-4.940

Προγεστερόνη 0.50 φτ 0.1-0.8

Αναλύσεις κάνω πάντα στο ίδιο εργαστήριο. Η AMH μου πριν 1,5 χρόνο ήταν 2.26 και οριζόταν ως ικανοποιητική για την ηλικία μου. Τώρα μπορεί να έχει πέσει στα τάρταρα. Δεν ξέρω, δε μου τη ζήτησε. 

@Nephele78 σε 8 μέρες έχω ραντεβουμε τον ενδοκρινολογο, φυσικά και θα σας γράψω, εκτός κι αν με βρει τελείως χάλια, οπότε και θα χρειαστώ λίγο χρονο για να ανασυνταχθώ. Ειναιη περίοδος που αν δεν, απλά θα βάλω τελεία και θα το δεχτώ. Εσύ σε τι φάση βρίσκεσαι; 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Agatte είπε:

Καλησπέρα και ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! 

Φυσικά και αντιλαμβάνομαι πως ο μόνος αρμόδιος είναι ο γιατρος, αυτός άλλωστε μου έδωσε το παραπεμπτικό για τις εξετάσεις. 

Αναφέρω ενδεικτικά και τις φυσιολογικές τιμές 

FSH 7.66 φτ 3.5-12.5

LH 4.37 φτ 1.5-8.0

Ε2 16.02 φτ 18-147

PRL 22.59 φτ 4.79-23.3

Τεστοστερόνη 0.9 φτ 0.48-1.85

TSH 1.820 φτ 0.350-4.940

Προγεστερόνη 0.50 φτ 0.1-0.8

Αναλύσεις κάνω πάντα στο ίδιο εργαστήριο. Η AMH μου πριν 1,5 χρόνο ήταν 2.26 και οριζόταν ως ικανοποιητική για την ηλικία μου. Τώρα μπορεί να έχει πέσει στα τάρταρα. Δεν ξέρω, δε μου τη ζήτησε. 

@Nephele78 σε 8 μέρες έχω ραντεβουμε τον ενδοκρινολογο, φυσικά και θα σας γράψω, εκτός κι αν με βρει τελείως χάλια, οπότε και θα χρειαστώ λίγο χρονο για να ανασυνταχθώ. Ειναιη περίοδος που αν δεν, απλά θα βάλω τελεία και θα το δεχτώ. Εσύ σε τι φάση βρίσκεσαι; 

Τη γνωμη μου στην εγραψα-ειναι μια χαρα!!!απλα η αμη 2.26 που λες ειναι σε pmol?μια χαρα θα σε βρει καλέ κ εγω 42 ετων πετυχα (6 φεβρουαριου κλεισανε χρονο τα διδυμακια μου) με τη 3η ετ με17 fsh που σου ειπα κ με αμη 0.3ng ,τι τελεία να βαλεις 39,5 κοπελα;;; Τοτε που προσπαθουσα ειχα πει στον εαυτο μου οτι θα προσπαθω μεχρι τα 45 μου κ μετα απλα με δοτρια..οποτε ειχα 3 χρονια να μαζευω εμβρυακια γιατι εκανα φυσικους κυκλους)οποτε τι στο καλο ενα εμβρυο δε θα επιανε;;ειλικρινα πιστευω οτι με 1 με 2 ετ θα εισαι εγκυος!!δε θα περιμενα για φυσικη συλληψη (εννοειται μπορει ανα πασα στιγμη να συμβει αν και το σπερμα ειναι οκ) γιατι κ εγω περιμενα κ παλευα 6 χρονια κ εφτασα 42 χωρις να το καταλαβω..

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Nephele78 είπε:

Τη γνωμη μου στην εγραψα-ειναι μια χαρα!!!απλα η αμη 2.26 που λες ειναι σε pmol?μια χαρα θα σε βρει καλέ κ εγω 42 ετων πετυχα (6 φεβρουαριου κλεισανε χρονο τα διδυμακια μου) με τη 3η ετ με17 fsh που σου ειπα κ με αμη 0.3ng ,τι τελεία να βαλεις 39,5 κοπελα;;; Τοτε που προσπαθουσα ειχα πει στον εαυτο μου οτι θα προσπαθω μεχρι τα 45 μου κ μετα απλα με δοτρια..οποτε ειχα 3 χρονια να μαζευω εμβρυακια γιατι εκανα φυσικους κυκλους)οποτε τι στο καλο ενα εμβρυο δε θα επιανε;;ειλικρινα πιστευω οτι με 1 με 2 ετ θα εισαι εγκυος!!δε θα περιμενα για φυσικη συλληψη (εννοειται μπορει ανα πασα στιγμη να συμβει αν και το σπερμα ειναι οκ) γιατι κ εγω περιμενα κ παλευα 6 χρονια κ εφτασα 42 χωρις να το καταλαβω..

Αχ, να σου ζήσουν τα αστεράκια σου! Γερά κι ευτυχισμένα να είναι!

Η ΑΜΗ ήταν σε ng και όχι pmol. Σε ευχαριστώ πολύ για τα ενθαρρυντικά σου λογια. Δυστυχώς ο σύζυγος είναι αρνητικός σε οποιαδήποτε μορφή υποβοηθουμενης λόγω του ότι υπάρχει ένα μεγαλύτερο παιδάκι. Η λογική είναι πως μάλλον δε μας αναλογεί άλλο. Αν δεν είχαμε παιδί, θα το συζητούσαμε. Υπάρχει θέμα και με το σπέρμα, δεν ξέρω πότε δημιουργήθηκε το πρόβλημα αλλά όταν μετά από ένα χρόνο προσπαθειών αρχίσαμε να το ψάχνουμε λίγο παραπάνω, μας ήρθε η κεραμίδα. Ο γιατρός δε μας απέκλεισε βέβαια την φυσική σύλληψη έστω και με αυτά τα δεδομένα, αλλά εγώ βλέπω απλά τον χρόνο να κυλάει χωρίς να γίνεται τίποτα. Έλεγα έστω να είμαι εγώ στην καλύτερη δυνατή κατάσταση δεδομένης της ηλικίας μου μήπως και γίνει το θαυμα. Ρεαλιστικά όμως, αντιλαμβάνομαι πως η εξωσωματική είναι στην πραγματικότητα μονόδρομος. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , Agatte είπε:

Αχ, να σου ζήσουν τα αστεράκια σου! Γερά κι ευτυχισμένα να είναι!

Η ΑΜΗ ήταν σε ng και όχι pmol. Σε ευχαριστώ πολύ για τα ενθαρρυντικά σου λογια. Δυστυχώς ο σύζυγος είναι αρνητικός σε οποιαδήποτε μορφή υποβοηθουμενης λόγω του ότι υπάρχει ένα μεγαλύτερο παιδάκι. Η λογική είναι πως μάλλον δε μας αναλογεί άλλο. Αν δεν είχαμε παιδί, θα το συζητούσαμε. Υπάρχει θέμα και με το σπέρμα, δεν ξέρω πότε δημιουργήθηκε το πρόβλημα αλλά όταν μετά από ένα χρόνο προσπαθειών αρχίσαμε να το ψάχνουμε λίγο παραπάνω, μας ήρθε η κεραμίδα. Ο γιατρός δε μας απέκλεισε βέβαια την φυσική σύλληψη έστω και με αυτά τα δεδομένα, αλλά εγώ βλέπω απλά τον χρόνο να κυλάει χωρίς να γίνεται τίποτα. Έλεγα έστω να είμαι εγώ στην καλύτερη δυνατή κατάσταση δεδομένης της ηλικίας μου μήπως και γίνει το θαυμα. Ρεαλιστικά όμως, αντιλαμβάνομαι πως η εξωσωματική είναι στην πραγματικότητα μονόδρομος. 

Ευχαριστω κοπελα μου επισης! Να ναι καλά το παιδακι σας κ με ενα αδερφακι  συντομα .πολυ καλη αμη τοτε ακομα καλυτερα!με διεγερση θα πας πολυ καλά..ωωω καταλαβα ..απολυτα ,αν δεν ειναι θετικος θελει προσπαθεια να τον πεισεις.φυσικα με επαφες  παιζει να συμβει συλληψη θεωρω αλλα καθε μηνα να ερχεται περιοδος τελικα πιο ψυχοφθορο ειναι.. γιατι το εζησα κ εγω κ το ξερω εμεις Φτασαμε σε σημειο να μη θελουμε να κανουμε κ σεξ.προσπαθησε να του εξηγησει οτι δεν ειναι κατι κ ενα δειγμα θα δωσει μονο κ τα αλλα θα τα κανει εσυ και πραγματικα με ετσι ειναι κ με σωστη καθοδηγηση ειναι ευκολη η διαδικασια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σ' ευχαριστώ πολύ για τις ευχές! 

Είναι λίγο δύσκολος ο καλός μου. Έχει φορέσει και το ύφος του ενοχικού πως "εγώ έχω το πρόβλημα" και δυσκολεύει ακόμα πιο πολύ η επικοινωνία μας. Δεν ξέρω πως λειτουργούν οι άλλοι άντρες, αλλά ο δικός μου έχει στυλωσει τα πόδια. Ούτε για σπερμοδιαγραμμα παει, να δουμε που βρισκόμαστε, αν βοήθησαν οι βιταμίνες. Γι' αυτό λέω πως κι εγώ πρέπει ίσως να το πάρω απόφαση. Καλά και την περίοδο κάθε μήνα, ψιλοδεδομενη την έχω εδώ και καιρό. Έπαψα πια να στεναχωριέμαι. Σε κάθε περίπτωση όμως, θα περιμένω να δω τι θα μου πει και ο γιατρός μου και βλέποντας και κάνοντας. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 11/2/2022 at 1:39 ΜΜ, Agatte είπε:

Καλησπέρα και ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! 

Φυσικά και αντιλαμβάνομαι πως ο μόνος αρμόδιος είναι ο γιατρος, αυτός άλλωστε μου έδωσε το παραπεμπτικό για τις εξετάσεις. 

Αναφέρω ενδεικτικά και τις φυσιολογικές τιμές 

FSH 7.66 φτ 3.5-12.5

LH 4.37 φτ 1.5-8.0

Ε2 16.02 φτ 18-147

PRL 22.59 φτ 4.79-23.3

Τεστοστερόνη 0.9 φτ 0.48-1.85

TSH 1.820 φτ 0.350-4.940

Προγεστερόνη 0.50 φτ 0.1-0.8

Αναλύσεις κάνω πάντα στο ίδιο εργαστήριο. Η AMH μου πριν 1,5 χρόνο ήταν 2.26 και οριζόταν ως ικανοποιητική για την ηλικία μου. Τώρα μπορεί να έχει πέσει στα τάρταρα. Δεν ξέρω, δε μου τη ζήτησε. 

@Nephele78 σε 8 μέρες έχω ραντεβουμε τον ενδοκρινολογο, φυσικά και θα σας γράψω, εκτός κι αν με βρει τελείως χάλια, οπότε και θα χρειαστώ λίγο χρονο για να ανασυνταχθώ. Ειναιη περίοδος που αν δεν, απλά θα βάλω τελεία και θα το δεχτώ. Εσύ σε τι φάση βρίσκεσαι; 

Agatte καλησπέρα, είδα παραπάνω ότι έχεις ραντεβού στον ενδοκρινολογο.. Τλκ κατέληξες; κ αν επιτρέπεται σε ποιον; 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Ναντιν40 είπε:

Agatte καλησπέρα, είδα παραπάνω ότι έχεις ραντεβού στον ενδοκρινολογο.. Τλκ κατέληξες; κ αν επιτρέπεται σε ποιον; 

Καλησπέρα Ναντιν, στον γυναικολόγο θα πάω αρχικά και θα δω τι θα μου πει κι αυτός. Ίσως έχει κάποιον να μου προτείνει που να μου ταιριάζει η προσέγγιση του. Θα σε ενημερώσω σχετικά!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , Agatte είπε:

Καλησπέρα Ναντιν, στον γυναικολόγο θα πάω αρχικά και θα δω τι θα μου πει κι αυτός. Ίσως έχει κάποιον να μου προτείνει που να μου ταιριάζει η προσέγγιση του. Θα σε ενημερώσω σχετικά!

Σ ευχαριστώ πολύ κορίτσι!! Θα περιμένω νέα σου..καλο σου απόγευμα!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλησπέρα.Εκανα κάποιες ορμονολογικες εξετάσεις και την αμη(μονη μου ειπα να τη κανω) αλλά μου βγήκε 13,49 pmol και είμαι στα 33.

 fsh: 5,13

lh:4,33

Ε2: 33.23

prg: 1,52 

Prl:27

Τεστοστερόνη: 0.98

Αγχώθηκα για την αμη.Ειναι λίγη?

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...