Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Το καφέ της χωρισμένης μαμάς !


mekapa

Recommended Posts

Πρέπει να είμαστε αρκετές πλέον χωρισμένες εάν λάβουμε υπόψιν μας ότι 70% των γάμων καταλήγουν σε διαζύγιο.... Επειδή το έζησα το όνειρο , θα είχε πλάκα να κάναμε εδώ ένα καφέ να πουμε τους πονους μας. 

Η ζωή μετά τον χωρισμό έχει αρκετή μοναξιά. Δεν είναι εύκολο να βρείς νέο σύντροφο και μπορεί να μη βρείς και καθόλου.

Ο καθένας έχει τα μπαγκάζια του και δεν δέχεσαι πλέον εύκολα τον καθένα, ή δέχεσαι πιο ευκολα τον καθένα από μοναξιά. Ο χρόνος με τα παιδιά είναι πλέον κάποιες φορές αγχωτικός εξαιτίας των προγραμμάτων επικοινωνίας που ίσως έχει αν έχει με τον πατέρα.... Τα βράδια λοιπόν κάτι πρέπει να κάνουμε , εγώ έχω διάφορα χόμπι για να χαλαρώνω όπως ράψιμο ή διάβασμα ... 

Τι κάνετε εσείς τα βράδια για να μην σας την βαρέσει ας πούμε? 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις

Κρίμα, δεν έχει γράψει κάποια άλλη ως τώρα. 

Θέλω να φιλοσοφήσω τις σκέψεις που κάνω για το πόσο δυσκολο είναι να είσαι γυναίκα, κάτι που ήξερα απο παλιότερα...

Απλά τώρα που ζώ μόνη καταλαβαίνω ακόμα περισσότερο το λαχείο που τραβάμε με το που γενιόμαστε. 
Επίσης την δυσκολία του να βρείς νέο σύντροφο μετά από διαζύγιο ή πονεμένες σχέσεις τελος πάντω, ενώ φροντίζεις και για τα παιδιά σου. 

Γενικά λυπάμαι όσες τώρα είναι 25-30 και ονειρεύονται μια ζωή με ρόζ συνεφάκια και κοιμούνται τον ύπνο του δικαίου σε σχέση με το τι θα τραβήξουν για να μεγαλώσουν το παιδί που ονειρεύονται με τον σύζυγο που φαντάζονται....   Κάποιες είναι τυχερές που έχουν μεγάλη αγάπη με τον άντρα τους....

Οι άλλες από μάς.....

...ξυπνάς μια μέρα και συνειδητοποιείς ότι κανένας εκ των δυο δεν ήταν προετοιμασμένος για αυτή τη δυσκολία, και με την πρώτη δυσκολία υπάρχει απομάκρυνση, τσακωμός, ξενέρωμα, μάχη για τα οικονομικά,..

τέλος....  

Ελάχιστοι έχουν την τύχη να πάνε όλα αυτά καλά, νομίζω, όπου να τους δένει πραγματική βαθειά αγάπη. 

Εγώ είμαι τώρα 45 ετών αυτάρκης με ελεύθερο χρόνο.  Ψάχνομαι όπως όλες οι χωρισμένες φίλες μου, να γνωρίσω κάποιον. Δεν θέλω άλλο παιδί είμαι ικανοποιημένη. 

 Γενικά συνειδητοποιώ το μέγεθος της απιστίας που υπάρχει από τους παντρεμένους καθώς σε άλλους κύκλους μαθαίνονται στους κύκλους των "νοικοκυρών μαμάδων" δεν κυκλοφορεί αυτό ποτέ.  

Γενικά μια βόλτα στα dating apps αρκεί για να καταλάβεις τι γινεται σε θέματα απιστίας.  παντρεμένος ζητά παντρεμένη, κλπ κλπ. ... ο χαμός.

Επειδή είναι δύσκολα εκεί έξω μήπως να μαζευτούμε είτε να κλαίμε το πόνο μας είτε αν έχουμε καμιά χαρά να κάνουμε cheers.....  

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, είμαι χωρισμένη με ενα κοριτσάκι 3,5 ετών. Σηκώθηκε και εφυγε απο το σπίτι ο πρώην άντρας μου και δεν εχω που να αφήσω την μικρή οταν θα είμαι στην δουλειά μου. Τι νάνω πείτε είμαι απελπισμένη!

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, MariaPol90 said:

Καλησπέρα σας, είμαι χωρισμένη με ενα κοριτσάκι 3,5 ετών. Σηκώθηκε και εφυγε απο το σπίτι ο πρώην άντρας μου και δεν εχω που να αφήσω την μικρή οταν θα είμαι στην δουλειά μου. Τι νάνω πείτε είμαι απελπισμένη!

Να υποθέσω ότι βοήθεια από γονείς δεν υπάρχει; ίσως να κοιτάξεις για κενές θέσεις σε παιδικούς σταθμούς; τι δουλειά κάνεις; 

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, electra2021 είπε:

Να υποθέσω ότι βοήθεια από γονείς δεν υπάρχει; ίσως να κοιτάξεις για κενές θέσεις σε παιδικούς σταθμούς; τι δουλειά κάνεις; 

Καλησπέρα, οι δικοί μου μένουν μακριά και δεν μπορώ να εχω βοήθεια. Πηγαίνει σχολείο η μικρή αλλά μετά που εγω εργάζομαι δεν θα εχω κάποιον να την κρατάει. Εργάζομαι ως πωλήτρια σε ζαχαροπλαστείο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

16 hours ago, MariaPol90 said:

Καλησπέρα, οι δικοί μου μένουν μακριά και δεν μπορώ να εχω βοήθεια. Πηγαίνει σχολείο η μικρή αλλά μετά που εγω εργάζομαι δεν θα εχω κάποιον να την κρατάει. Εργάζομαι ως πωλήτρια σε ζαχαροπλαστείο

Φαντάζομαι σπαστό ωράριο. Δύσκολη περίπτωση. Τι κάνεις ως τώρα; δεν ξέρω τι να σου προτείνω, ίσως να απευθυνθείς σε γυναικείους συλλόγους κοντά σου για ιδέες και βοήθεια. Το έχεις συζητήσει με τον εργοδότη σου μήπως μπορεί να σε διευκολύνει κάπως; 

Link to comment
Share on other sites

On 20/3/2022 at 8:41 ΠΜ, electra2021 είπε:

Να υποθέσω ότι βοήθεια από γονείς δεν υπάρχει; ίσως να κοιτάξεις για κενές θέσεις σε παιδικούς σταθμούς; τι δουλειά κάνεις; 

Καλησπέρα, οι δικοί μου μένουν μακριά και δεν μπορώ να εχω βοήθεια. Πηγαίνει σχολείο η μικρή αλλά μετά που εγω εργάζομαι δεν θα εχω κάποιον να την κρατάει. Εργάζομαι ως πωλήτρια σε ζαχαροπλαστείο

Καλησπέρα, δυστιχώς το αφεντικό μου δεν μπορεί να κάνει κάτι με το ωράριο

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...