Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 8 λεπτά , linaa είπε:

      Νομίζω ο προεμφυτικος θα σου δώσει αρκετές απαντήσεις. Κρυφή ενδομητριωση Κ να μένεις έγκυος εύκολα δεν έχω ακούσει να σου πω την αλήθεια . Ίσως εάν επαναλαβεις τις εξετάσεις για καθεξιν αποβολές υπάρχει τμήμα στο Έλενας μπορείς να κάνεις δωρεαν. Εγώ ανεξήγητες καθεξιν αποβολές Κ υπογονιμότητα έχω ακούσει για κρυφό διαβήτη . Δηλαδή το ζάχαρο φαινόταν φυσιολογικό ή ότι ρυθμίζετε φυσιολογικα Κ τελικά δεν ήταν χρειάστηκαν κορυφαίοι ενδοκρινολόγοι για να το λύσουν . 

      @Melusa54 συμφωνώ με την Λινά στο Ελενας να πας! 

Υποκοριστικό Δήμητρα Ελισάβετ / Δήμητρα Βαλέρια


Athenaa

Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια!

Ο άντρας μου θέλει να βγάλει το όνομα της μαμάς του στο κοριτσάκι μας και δε θέλω να τον στεναχωρήσω. Τη λέγανε Δήμητρα όμως και δε μου αρέσει πολύ. Θα βγάλουμε σίγουρα 2 ονόματα, το ένα Δήμητρα και ένα άλλο που θα διαλέξω εγώ.

Έχετε καμια ιδέα για ωραίο υποκοριστικό του Δήμητρα; Εκτός από Μητσάκι, Μιμή, Ντέμη.

Σκέφτομαι να δώσω 2 ονόματα, πχ Δήμητρα Ελισάβετ ή Δήμητρα Βαλέρια. Θα μπορούσατε να προτείνετε κάποιον συνδυασμό που να προκύπτει από αυτά τα δύο; Ή κάποιο άλλο όνομα με το Δήμητρα που να βγάζει ωραίο υποκοριστικό ή σύνθετο;

Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

21 ώρες πρίν, Athenaa είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!

Ο άντρας μου θέλει να βγάλει το όνομα της μαμάς του στο κοριτσάκι μας και δε θέλω να τον στεναχωρήσω. Τη λέγανε Δήμητρα όμως και δε μου αρέσει πολύ. Θα βγάλουμε σίγουρα 2 ονόματα, το ένα Δήμητρα και ένα άλλο που θα διαλέξω εγώ.

Έχετε καμια ιδέα για ωραίο υποκοριστικό του Δήμητρα; Εκτός από Μητσάκι, Μιμή, Ντέμη.

Σκέφτομαι να δώσω 2 ονόματα, πχ Δήμητρα Ελισάβετ ή Δήμητρα Βαλέρια. Θα μπορούσατε να προτείνετε κάποιον συνδυασμό που να προκύπτει από αυτά τα δύο; Ή κάποιο άλλο όνομα με το Δήμητρα που να βγάζει ωραίο υποκοριστικό ή σύνθετο;

Ευχαριστώ!!

Συγγνώμη αλλα το Δημητρα το θεωρώ πολύ όμορφο όνομα προσωπικά!!

Κ μάλιστα εΙναι κ αρχαίο ελληνικό κ δεν είναι κ τόσο συνηθισμένο! 

Θα το άφηνα ως έχει ολόκληρο,από κει κ έπειτα Μ αρέσει κ το Μίκα ❤️

  • Μου αρέσει 1

ovYip2.png

Link to comment
Share on other sites

το δημητρα ειναι ωραιο,συνδυαζει αρχαιοελληνικο κ παραδοσιακο ελληνικο χριστιανικο.ειναι ευηχο κ ομορφο.τα υποκοριστικα του οχι

κ το δημητρια αρκετα καλο

ομως το δημητρα ειναι απο τα πιο δυσκολα σε συνδυασμο.εχει πολλα συμφωνα για να βγαλεις ευηχο συνδυασμο.ποσο μαλλον να καταλαβαινεις κ τα ονοματα που προερχεται

αν οπωσδηποτε θελεις διπλο ονομα ολοκληρο δημητρα-βαλερια ειναι ωραιο.κ ας επιλεξει μονη της οταν μεγαλωσει

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 2/14/2022 at 3:09 PM, Annitamik said:

Μου αρέσει το Δήμητρα Βαλέρια, αλλά μην κάνεις συνδυασμό. Δε θα βγει τόσο ωραίος. Μπορείς να βγάλεις σκέτο το Δήμητρα και να τη φωνάζεις Ντέμη

Το Ντέμη είναι το μόνο λίγο καλό υποκοριστικό , αλλά ούτε αυτό μου αρέσει τοσο..

Μου αρέσει κι εμένα πολύ το Βαλέρια, αλλά όπως λες με συνδυασμό μπορεί να μη βγει τόσο ωραίο..:|

On 2/14/2022 at 9:04 PM, LoveToBeMom said:

Συγγνώμη αλλα το Δημητρα το θεωρώ πολύ όμορφο όνομα προσωπικά!!

Κ μάλιστα εΙναι κ αρχαίο ελληνικό κ δεν είναι κ τόσο συνηθισμένο! 

Θα το άφηνα ως έχει ολόκληρο,από κει κ έπειτα Μ αρέσει κ το Μίκα ❤️

Ευχαριστώ ναι δεν είναι άσχημο απλά εμένα δε μου αρέσει!! Και σε συνδυασμό με το πρώτο που πάλι βγάλαμε του μπαμπά του και δε μου πολυαρέσει μου ακούγονται άσχημα..ήθελα ένα ωραίο όνομα για το κοριτσάκι μου:wub:

Το Μίκα γλυκούλι αλλά λίγο σαν καρτούν μου θυμίζει δε ξέρω.. χαχα

On 2/15/2022 at 5:32 AM, Mommylove said:

Γιατί δεν την βαφτίζεις Δημήτρια;υπάρχει και είναι πιο πρωτότυπο από το Δήμητρα κι έτσι θα είστε όλοι ικανοποιημένοι!! ♥️

Σε ευχαριστώ το είδα αλλά ούτε αυτό μου αρέσει τόσο ..

On 2/15/2022 at 12:14 PM, vikib said:

το δημητρα ειναι ωραιο,συνδυαζει αρχαιοελληνικο κ παραδοσιακο ελληνικο χριστιανικο.ειναι ευηχο κ ομορφο.τα υποκοριστικα του οχι

κ το δημητρια αρκετα καλο

ομως το δημητρα ειναι απο τα πιο δυσκολα σε συνδυασμο.εχει πολλα συμφωνα για να βγαλεις ευηχο συνδυασμο.ποσο μαλλον να καταλαβαινεις κ τα ονοματα που προερχεται

αν οπωσδηποτε θελεις διπλο ονομα ολοκληρο δημητρα-βαλερια ειναι ωραιο.κ ας επιλεξει μονη της οταν μεγαλωσει

Να τη φωνάζω και με τα δύο λες; Δεν είναι πολύ μεγάλα όμως και τα δύο; :|

Υπάρχει και το «Κλαούντια» που λένε τη μαμά μου, αλλά ούτε αυτό μου αρέσει πολύ…

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 44 λεπτά , Athenaa είπε:

Το Ντέμη είναι το μόνο λίγο καλό υποκοριστικό , αλλά ούτε αυτό μου αρέσει τοσο..

Μου αρέσει κι εμένα πολύ το Βαλέρια, αλλά όπως λες με συνδυασμό μπορεί να μη βγει τόσο ωραίο..:|

Ευχαριστώ ναι δεν είναι άσχημο απλά εμένα δε μου αρέσει!! Και σε συνδυασμό με το πρώτο που πάλι βγάλαμε του μπαμπά του και δε μου πολυαρέσει μου ακούγονται άσχημα..ήθελα ένα ωραίο όνομα για το κοριτσάκι μου:wub:

Το Μίκα γλυκούλι αλλά λίγο σαν καρτούν μου θυμίζει δε ξέρω.. χαχα

Σε ευχαριστώ το είδα αλλά ούτε αυτό μου αρέσει τόσο ..

Να τη φωνάζω και με τα δύο λες; Δεν είναι πολύ μεγάλα όμως και τα δύο; :|

Υπάρχει και το «Κλαούντια» που λένε τη μαμά μου, αλλά ούτε αυτό μου αρέσει πολύ…

Ε αφού προτιμάς ξεκάθαρα το Βαλέρια γιατί δεν βγάζετε μόνο αυτό αυτούσιο?


ovYip2.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, LoveToBeMom είπε:

Ε αφού προτιμάς ξεκάθαρα το Βαλέρια γιατί δεν βγάζετε μόνο αυτό αυτούσιο?

@Athenaaκ εγω αυτο θα προτεινα, το ονομα που προτιματε. Γτ πρεπει οπωσδηποτε να εχει δυο; Εδω ενα ονομα εχει ο γιος μου με πολλα γραμματα κ κανει ποση ωρα να γραψει, ειναι προνηπιο

Καλο ειναι κ το κλαουντια, δ ειναι συνηθισμενο. Μονο του; με αλλο; 

Εχω γνωστους που το αγορακι τους εχει δυο ονοματα, ας πουμε θοδωρης-αγγελος, κ ετσι τον συστηνουν. Γιορταζουν κ τα δυο. Καμια φορα πανω στην κουβεντα θα τον φωναξουν με το ενα, αλλα μιλανε γι αυτον με το διπλο

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, LoveToBeMom said:

Ε αφού προτιμάς ξεκάθαρα το Βαλέρια γιατί δεν βγάζετε μόνο αυτό αυτούσιο?

Εξηγώ στο μήνυμα κορίτσι μου!

10 hours ago, vikib said:

@Athenaaκ εγω αυτο θα προτεινα, το ονομα που προτιματε. Γτ πρεπει οπωσδηποτε να εχει δυο; Εδω ενα ονομα εχει ο γιος μου με πολλα γραμματα κ κανει ποση ωρα να γραψει, ειναι προνηπιο

Καλο ειναι κ το κλαουντια, δ ειναι συνηθισμενο. Μονο του; με αλλο; 

Εχω γνωστους που το αγορακι τους εχει δυο ονοματα, ας πουμε θοδωρης-αγγελος, κ ετσι τον συστηνουν. Γιορταζουν κ τα δυο. Καμια φορα πανω στην κουβεντα θα τον φωναξουν με το ενα, αλλα μιλανε γι αυτον με το διπλο

Πάντα με το Δήμητρα, ό,τι όνομα συζητάμε! Οπότε κ το Κλαούντια με αυτό..δε μου αρέσει εμένα κ τόσο, αλλά η μαμά μου το έχει πάρει λίγο πατριωτικά, γιατί να βγάλουμε τη μία γιαγιά…και τα σκέφτομαι κ ψιλό νευριάζω με αυτά τα ονόματα…γιατί να πρέπει να υποχρεώνεσαι να δώσεις κάποιο αντί να βγάλεις το όνομα που θες;

Δύο θα έχει ούτως ή άλλως, γιατί το ένα θα είναι το Δήμητρα! Οπότε θα έχει και άλλο ένα όπως κ να’χει, που θα αρέσει και σε εμένα !

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Athenaa είπε:

Εξηγώ στο μήνυμα κορίτσι μου!

Πάντα με το Δήμητρα, ό,τι όνομα συζητάμε! Οπότε κ το Κλαούντια με αυτό..δε μου αρέσει εμένα κ τόσο, αλλά η μαμά μου το έχει πάρει λίγο πατριωτικά, γιατί να βγάλουμε τη μία γιαγιά…και τα σκέφτομαι κ ψιλό νευριάζω με αυτά τα ονόματα…γιατί να πρέπει να υποχρεώνεσαι να δώσεις κάποιο αντί να βγάλεις το όνομα που θες;

Δύο θα έχει ούτως ή άλλως, γιατί το ένα θα είναι το Δήμητρα! Οπότε θα έχει και άλλο ένα όπως κ να’χει, που θα αρέσει και σε εμένα !

Βγαλτε οποία θέλετε απλά να είστε συνειδητοποιημένοι κ οι δύο ότι το ένα θα ακούγεται στο τέλος.

Ακόμη κ με τα δύο μαζι να ξεκινήσετε να τη φωνάζετε δε πρόκειται ποτέ να το συνεχίσετε δλδ δε γίνεται να είναι στη παραλία η μικρή να τρέχει κ ναετε "Δήμητρα Βαλερια έλα εδώ" θα λέτε "Δημητρααααα" χαχχαχα ελπίζω να καταλαβαίνεις πως το λέω,για αυτό εφόσον δε μιλάμε καν για τάμα το θεωρώ προσωπικά λάθος να παλεύετε να ενώσετε δύο ονόματα απλά για να είστε κ οι δύο ευχαριστημένοι.

Εφόσον ένα ζευγάρι είναι αγαπημένο κ υπάρχει σεβασμός κ κατανόηση θα πρέπει να συζητήσουν κ να βγάλουν ένα όνομα κ ας υποχωρήσει κάποιος από τους δύο δεν είναι κακό. Έτσι χτίζονται οι σχέσεις με αμοιβαίες υποχωρήσεις,αγάπη κ κατανόηση .

Κ πρώτα ο Θεός στο επόμενο παιδάκι βγάζετε το άλλο όνομα ή αν είναι αγοράκι βγάζει εκείνος που δεν έγινε το "δικό του" οποίο όνομα θέλει..

Σου λέω τη γνώμη μου γιατί μας ρωτάς κ μας δίνεις το θάρρος.

Όπως κ να χει να σας ζήσει!!

  • Μου αρέσει 2

ovYip2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


κοιτα,αν το δημητρα ειναι το σιγουρο,κ ειναι της γιαγιας,μαλλον καποια στιγμη θα μεινει μονο του:|,εκτος αν χρησιμοποιεις το βαλερια απο την αρχη ξεκαθαρα

στο μυαλο της η μαμα σου εχει ενα δικιο,αλλα θα ειναι ευχαριστημενη αν το δωσεις κ δ ακουγεται;

σε καταλαβαινω αν δ σου αρεσει πολυ το δημητρα,αλλα ολο αυτο το παιδι θα δυσκολεψει

κ γενικα συμφωνω με την αλλη κοπελα.ολο αυτο ειναι τοσο ανουσιο με τα ονοματα.ειπαμε να τιμαμε τους παππουδες,αλλα να υπαρχει κ μια συνεννοηση

 

Link to comment
Share on other sites

On 2/19/2022 at 7:01 AM, LoveToBeMom said:

Βγαλτε οποία θέλετε απλά να είστε συνειδητοποιημένοι κ οι δύο ότι το ένα θα ακούγεται στο τέλος.

Ακόμη κ με τα δύο μαζι να ξεκινήσετε να τη φωνάζετε δε πρόκειται ποτέ να το συνεχίσετε δλδ δε γίνεται να είναι στη παραλία η μικρή να τρέχει κ ναετε "Δήμητρα Βαλερια έλα εδώ" θα λέτε "Δημητρααααα" χαχχαχα ελπίζω να καταλαβαίνεις πως το λέω,για αυτό εφόσον δε μιλάμε καν για τάμα το θεωρώ προσωπικά λάθος να παλεύετε να ενώσετε δύο ονόματα απλά για να είστε κ οι δύο ευχαριστημένοι.

Εφόσον ένα ζευγάρι είναι αγαπημένο κ υπάρχει σεβασμός κ κατανόηση θα πρέπει να συζητήσουν κ να βγάλουν ένα όνομα κ ας υποχωρήσει κάποιος από τους δύο δεν είναι κακό. Έτσι χτίζονται οι σχέσεις με αμοιβαίες υποχωρήσεις,αγάπη κ κατανόηση .

Κ πρώτα ο Θεός στο επόμενο παιδάκι βγάζετε το άλλο όνομα ή αν είναι αγοράκι βγάζει εκείνος που δεν έγινε το "δικό του" οποίο όνομα θέλει..

Σου λέω τη γνώμη μου γιατί μας ρωτάς κ μας δίνεις το θάρρος.

Όπως κ να χει να σας ζήσει!!

Καλημέρα!!

Στο πρώτο παιδάκι βγάλαμε το μπαμπά του, πάλι βγάλαμε 2 ονόματα όμως, δηλαδή και ένα δεύτερο που μου αρέσει εμένα, και εννοείται δεν ακούγεται ποτέ! 

Γι’αυτό τώρα στο δεύτερο θέλω κάπως να ακουστεί και το δικό μου:) αλλά δε θέλω να τον στεναχωρήσω και να μη βγει και η μαμά του που έχει πεθάνει όταν ήταν μικρός και το είχε καημό να κάνει ένα κορίτσι να δώσει το όνομά της!:) Γι’αυτό προσπαθώ να τα συνδυάσω! Ακριβώς επειδή υπάρχει αγάπη και κατανόηση και θέλω να είμαστε και οι δύο ευχαριστημένοι! 

Τώρα μη μου πεις για τρίτο..δεν το κόβω τουλάχιστον για τώρα δεν το σκεφτόμαστε καν!!

On 2/19/2022 at 3:13 PM, vikib said:

κοιτα,αν το δημητρα ειναι το σιγουρο,κ ειναι της γιαγιας,μαλλον καποια στιγμη θα μεινει μονο του:|,εκτος αν χρησιμοποιεις το βαλερια απο την αρχη ξεκαθαρα

στο μυαλο της η μαμα σου εχει ενα δικιο,αλλα θα ειναι ευχαριστημενη αν το δωσεις κ δ ακουγεται;

σε καταλαβαινω αν δ σου αρεσει πολυ το δημητρα,αλλα ολο αυτο το παιδι θα δυσκολεψει

κ γενικα συμφωνω με την αλλη κοπελα.ολο αυτο ειναι τοσο ανουσιο με τα ονοματα.ειπαμε να τιμαμε τους παππουδες,αλλα να υπαρχει κ μια συνεννοηση

 

Αν ήταν στο χέρι μου, θα έβγαζα και στο πρώτο μου παιδί και τώρα ονόματα που μας αρέσουν! Αλλά ο άντρας μου είναι πιο "παραδοσιακός". Όσο ανούσιο και να’ναι ο κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός και δε μπορούμε να του αλλάξουμε αυτά που νιώθει καλώς ή κακώς..! Είπε στο μπαμπά του στο πρώτο παιδί ότι θα βγει το όνομά του, εμένα δε με ένοιαζε οπότε δεν το έκανα καν θέμα..με ένοιαζε να είναι καλά το παιδί ήταν και πρώτη εγκυμοσύνη οπότε τα υπόλοιπα ήταν δευτερεύοντα..τώρα στο δεύτερο όπως εξήγησα θέλει οπωσδήποτε τη μαμά του γιατί έχει πεθάνει όταν ήταν μικρός, αλλά θέλω κι εγώ ένα ωραίο όνομα για το παιδί μου(γιατί ούτε το πρώτο μου άρεσε), χωρίς να τον στεναχωρήσω κι όλας..:)

Το παιδί δε θα δυσκολευτεί καθόλου αν αντί για Δήμητρα το φωνάζουμε Ντέμη ή με ένα άλλο υποκοριστικό…γι’αυτό ψάχνω να βρω ένα υποκοριστικό ή ένα σύνθετο με άλλο όνομα που να μου αρέσει, ώστε να είμαστε όλοι ευχαριστημένοι…πχ υπάρχει το Δημητριάνα, σαν σύνθετο. Το παιδί δε θα δυσκολευτεί αν το φωνάζουμε έτσι, απλά εμένα δε μου αρέσει! Οπότε ψάχνω απλά ένα όμορφο όνομα(για τα γούστα μου)..και πολλές φορές οι άλλοι έχουν ιδέες που εμείς δεν έχουμε σκεφτεί..γι’αυτό πήρα το θάρρος να ρωτήσω εδώ..!:)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

φυσικα,καλα εκανες κ ρωτησες.αλλα δυστυχως το δημητρα δ εχει τοσες επιλογες

κ με ολο το θαρρος,δ θελεις να στεναχωρησεις τον αντρα σου,αλλα κ τα δυο παιδια σου θα εχουν ονομα απο τους γονεις του,κ ονοματα που δ σου αρεσουν

επρεπε να υπαρχει συμβιβασμος απο πριν.αφου ηθελε οπωσδηποτε να βαλει της μαμας του ας διαλεγες εσυ στο αγορι.δ γινεται να τα εχουμε ολα δικα μας

αν δ υπαρχει αλλη λυση,βαφτιστε την δημητρα-βαλερια η δημητρα-κλαουντια κ επιλεξτε υποκοριστικο.Ντεμη,Μικα,Ντια,Δη(μητρα-Βαλε)ρια-Δηρια.οποιο σας ακουγεται εστω λιγο πιο καλα 

αν κ αν την μαμα του την φωναζαν δημητρα,δ καταλαβαινω πως με τα υποκοριστικα θα ειναι ευχαριστημενος

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με το Δημήτρια αυστηρό και θηλυκό μπορείς και να την βαπτίσεις έτσι ή να το βγάλεις από το Συνδυασμό Δήμητρα -Βαλέρια. Το διπλό όνομα συνηθίζεται σαν εκπαιδευτικός έχω μάθει πλέον να λέω πολλά παιδάκια με το διπλό τους όνομα αν τους φωνάζουν έτσι οπότε το Δήμητρα με ένα πιο μικρό όνομα μου κολλάει. Π.χ Δήμητρα - Ίρις  Μπορείς να το βαπτίσεις Δήμητρα Βαλέρια η Ελισάβετ και να κόψεις μόνο το ένα από τα δύο θα το φωνάζεις δηλαδή Δήμητρα -Έλη ή Ντίμη - Βαλέρια για να ακούγεται και το όνομα της μαμάς του άντρα σου αφού το επιθυμεί  κτλ. Προσωπικά τα υποκοριστικά του Δήμητρα δεν με τρελάνουν ειδικά το Μιμή αλλά το όνομα το κάνει ο άνθρωπος πάντα.

όσο για συνδυασμό  δεν κόβομαι όλα σαν ονόματα κατοικιδίου μου ακούγονται προτιμώ το διπλό έστω κομμένο το ένα από τα δύο μου κάνει πιο φυσικό και καταλαβαίνεις και για πιο ονόματα πρόκειται 

Το Κλαούντια δεν μου αρέσει πολύ μου κάνει λίγο σκληρό 

Εγώ θα έβρισκα ένα πολύ μικρό ξένο δίπλα στο κάτω κάτω το θρησκευτικό το έχετε

π.χ Δήμητρα-Νοέλ θα το τολμούσα άνετα και είναι αρκετά μικρό για να το φωνάζεις όλο μαζί 

Αφού σου αρέσουν τα πιο Ιταλικά ψάξε για ένα πιο μικρούλικο όνομα

Υπάρχει πάντα και το Δημηρία (πλάκα κάνω)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...